Prasa do owoców.

Wszystko czego potrzebujemy do wytworzenia domowego winka.

misiek1987
5
Posty: 5
Rejestracja: poniedziałek, 4 sie 2014, 14:41

Post autor: misiek1987 »

Witam!
Ja worki szyję ze starych koszulek bawełnianych. Do jabłek i winogron nadają się wyśmienicie, gorzej jest ze śliwkami, ale też bez wielkich tragedii.
Pozdrawiam
promocja

sir0cky
20
Posty: 29
Rejestracja: poniedziałek, 20 paź 2014, 00:22
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Prasa do owoców.

Post autor: sir0cky »

Witajcie
Nie chcąc zakładać nowego tematu mam pytanie na temat pras do owoców. W jakim przedziale powinien się mieścić nacisk jednostkowy takiej prasy(kg/cm2).
Dotychczas męczyłem się z prasą o pojemności 6L, ale to mordęga. Dlatego postanowiłem zrobić własną prasę i właśnie zbieram materiały na nią. Kupiłem już kawałek rury PCV fi30cm, ale jak już dojechałem do domu to okazało się, że w magazynie zapakowali mi na samochód rurkę fi40cm. No i wychodzi mi, że przy podnośniku 5T max nacisk jednostkowy wyniesie 4,4kg/cm2. Czy to wystarczy? Czy kupić mocniejszy podnośnik? Czy wymienić tą rurkę na fi30cm? Ze stelażem tak czy siak sobie poradzę. Byłem na pobliskim złomowcu i jest w czym wybierać.
Awatar użytkownika

panta_rei
550
Posty: 566
Rejestracja: sobota, 6 paź 2012, 19:33
Krótko o sobie: Robię najlepszą pieprzówkę po tej stronie Wisły ;-)
Ulubiony Alkohol: Moja osobista nalewka agrestowa ;-)
Lokalizacja: Braniewo
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 44 razy
Re: Prasa do owoców.

Post autor: panta_rei »

Myślę, że te 5T w zupełności wystarczy
Pozdrawiam, Sławomir

misiek1987
5
Posty: 5
Rejestracja: poniedziałek, 4 sie 2014, 14:41
Re: Prasa do owoców.

Post autor: misiek1987 »

Witam.
Moim skromnym zdaniem wymienił bym tę rurę,dużo lżej i szybciej będzie szło z tej węższej.
Zaoszczędzisz tez na tłoku bo takiego szerokiego musiałbyś czymś wzmacniać.
Budując ramę wzmocnij górną cześć,u mnie przy lewarku 2t wygięła się w delikatny łuk.I przy wyciskaniu nie mogę cisnąć na max bo się poddaje.
Pozdrawiam

Sebastian120
30
Posty: 45
Rejestracja: sobota, 16 lut 2013, 17:50
Krótko o sobie: Lubie dobre piwo, wino i nie tylko:)
Lokalizacja: Rzeszów
Re: Prasa do owoców.

Post autor: Sebastian120 »

Witam.
Chciałem zbudować własną prasę do owoców z nierdzewki coś w tym stylu https://www.youtube.com/watch?v=cir3EKx ... e=youtu.be tylko ciężko mi znaleźć materiał. Nie wiem gdzie szukać takiej podziurkowanej rury? Ewentualnie myślę nad wykonaniem takiej prasy o kształcie kosza prostokątnym i nawierceniu dziur wiertarką. Jaką grubość ścianek kosza byście proponowali przy otworach 4mm co 12mm? Blacha 2mm by wystarczyła? Myślę o prasie o zsypie 8 -10l.

Szlumf
2000
Posty: 2378
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 629 razy
Otrzymał podziękowanie: 583 razy
Re: Prasa do owoców.

Post autor: Szlumf »

Poszukaj na złomie kosza od małej pralki automatycznej. W ostateczności od dużej i przetniesz ją by zmniejszyć średnicę.

janik
300
Posty: 335
Rejestracja: piątek, 31 sty 2014, 21:02
Podziękował: 13 razy
Otrzymał podziękowanie: 30 razy
Re: Prasa do owoców.

Post autor: janik »

Blachę perforowaną można nabyć w sklepach prowadzących sprzedaż materiałów z KO.
W ofertach są już nawet gotowe rury,tylko dobrać średnicę rury i układ otworów i mamy gotowy kosz.
http://www.sigamet.pl/Oferta/Rury_perforowane/

@Krzywin54 robi prasy z KO i również może zrobić oddzielnie sam kosz z kwasówki.
http://wino.org.pl/forum/viewthread.php?tid=26182
Jednak jak ktoś chce sam coś nieco pokombinować aby obniżyć koszty to warto pochodzić po złomach.
Sam przerobiłem bęben z pralki na mniejszy kosz do wyciskania zawartości z owoców po nalewkach.
Sprawdza się,ale warto dodać,że materiał na bębnach pralek to jest stal nierdzewna.

Sebastian120
30
Posty: 45
Rejestracja: sobota, 16 lut 2013, 17:50
Krótko o sobie: Lubie dobre piwo, wino i nie tylko:)
Lokalizacja: Rzeszów
Re: Prasa do owoców.

Post autor: Sebastian120 »

Dzwoniłem do Sigametu, sprzedadzą ale arkusz 2x1m. Tak więc odpada. Może ktoś w okolicach Rzeszowa robił z podobnej blachy perforowanej i mu zostało troszkę materiału to ja bym chętnie odkupił :). Zastanawiałem się czy taką prasę do owoców nie można by wykorzystać do odciskania młóta przy produkcji piwa, ktoś ma w tej materii jakieś doświadczenia?

janik
300
Posty: 335
Rejestracja: piątek, 31 sty 2014, 21:02
Podziękował: 13 razy
Otrzymał podziękowanie: 30 razy
Re: Prasa do owoców.

Post autor: janik »

W sklepach które sprzedają tego typu materiały przytną na określony wymiar bez problemu.
Jeżeli nie mają na stanie danego typu blachy (grubość,średnica otworów,rozmieszczenie otworów)to sprowadzą w kilka dni.
Sebastian120 pisze: Zastanawiałem się czy taką prasę do owoców nie można by wykorzystać do odciskania młóta przy produkcji piwa, ktoś ma w tej materii jakieś doświadczenia?
Nacisk w takiej prasie jest tak duży,że również młóto ulegnie .
Awatar użytkownika

HomoChemicus
400
Posty: 447
Rejestracja: niedziela, 12 sty 2014, 18:21
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Lokalizacja: Mazowsze
Podziękował: 16 razy
Otrzymał podziękowanie: 77 razy
Re: Prasa do owoców.

Post autor: HomoChemicus »

Przy piwie niby można, jednak spowoduje to duże straty na wydajności, a i o jakiejkolwiek klarowności mowy być nie może. Przy standardowym wysładzaniu wypłuczesz bardzo dużo pozostałego w młócie cukru, brzeczka będzie klarowna.
Po co wyważać otwarte drzwi?
"Tylko dwie rzeczy są nieskończone: wszechświat i ludzka głupota.
Co do tej pierwszej są jednak pewne wątpliwości."

A. Einstein

Sebastian120
30
Posty: 45
Rejestracja: sobota, 16 lut 2013, 17:50
Krótko o sobie: Lubie dobre piwo, wino i nie tylko:)
Lokalizacja: Rzeszów
Re: Prasa do owoców.

Post autor: Sebastian120 »

Zdecydowałem na kosz z tej rury http://destylandia.istore.pl/pl/rura-in ... -20cm.html, wysokość myślę że 30cm (około 100zł) wystarczy daje to 14,7l. Docisk będzie ze stali nierdzewnej ciętej laserowo koszt ok. 50zł. Rama pospawana z kształtowników ze zwykłej stali (zawsze w domu coś się znajdzie) grubej i solidnej. Miska pod kosz ze stali nierdzewnej 1mm (trzeba wygiąć i dospawać do kosza) http://destylandia.istore.pl/pl/blacha- ... x20cm.html. Podnośnik 5T http://allegro.pl/proline-podnosnik-slu ... 49740.html 83zł. Spawania nierdzewki będzie bardzo mało. Reszta we własnym zakresie. Łączny koszt ok 300zł :D .

janik
300
Posty: 335
Rejestracja: piątek, 31 sty 2014, 21:02
Podziękował: 13 razy
Otrzymał podziękowanie: 30 razy
Re: Prasa do owoców.

Post autor: janik »

Nie wiem czy rozsądnie wybrałeś taką rurę na kosz. Będziesz miał bardzo trudno nawiercić tyle otworów a jest to praca bardzo mozolna i potrzeba odpowiednich narzędzi.Nie lepiej kupić kawałek blachy już nawierconej i pospawać. http://allegro.pl/blacha-perforowana-1- ... 05358.html
Zrobisz kosz o pojemności która ci najlepiej pasuje.
Dlaczego piszesz o dospawaniu miski do kosza? :?
Awatar użytkownika

AN-KA
150
Posty: 153
Rejestracja: środa, 12 wrz 2012, 15:48
Krótko o sobie: Siedzę w domu, więc mam duuuużo czasu......
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: RADOM
Podziękował: 23 razy
Otrzymał podziękowanie: 11 razy
Re: Prasa do owoców.

Post autor: AN-KA »

Witam ...
@Sebastian120
Zamiast spawać tackę pod kosz, zakupiłem NACZYNIE GASTRONOMICZNE GN 2/3x40mm (35ZŁ).
Dospawałem WYLEW, wykonany z profilu 20x30.
W tacę idealnie pasuje kosz o śr. 250 mm, no chyba że masz zamiar zrobić szerszy.
Zresztą, zobacz na fotkach
Pozdrawiam
AN-KA

P.S. Tak na marginesie, z powodów czysto ekonomicznych, będę sprzedawał praskę. Niedokończona w 100%. Brak tłoka i elementów pomiędzy tłokiem, a siłownikiem....
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Sebastian120
30
Posty: 45
Rejestracja: sobota, 16 lut 2013, 17:50
Krótko o sobie: Lubie dobre piwo, wino i nie tylko:)
Lokalizacja: Rzeszów
Re: Prasa do owoców.

Post autor: Sebastian120 »

Czy nie przymocowanie kosza do tacy nie będzie powodować jego podnoszenia przy dużym nacisku i wyciskania się worka pomiędzy koszem a podstawą ( w takim wypadku pchamy tłok który zapiera się o podstawę, a kosz jest tak jakby sam sobie). Rozwiejcie moje wątpliwości. Z wierceniem myślę że nie będzie problemu gdzieś wyżej była prasa z małą ilością otworów i jakoś chyba funkcjonowała ( ja wywiercę na pewno więcej otworów około 8mm (będzie worek wiec chyba nie za duże). Co do tacy to jak mówisz że pasuje do http://destylandia.istore.pl/pl/rura-in ... -20cm.html to się muszę dobrze zastanowić. Co do tej blachy podanej w linku to gadałem z gościem który robił z perforowanej blachy 1,5 i się odkształcała ( problematyczne będzie wyginanie i spawanie, wole pomęczyć się z wiertarką).

janik
300
Posty: 335
Rejestracja: piątek, 31 sty 2014, 21:02
Podziękował: 13 razy
Otrzymał podziękowanie: 30 razy
Re: Prasa do owoców.

Post autor: janik »

Spod kosza podczas wyciskania soku worek z miazgą może się przeciskać na styku kosz-tacka jedynie w przypadku kiedy tacka jest wypaczona lub kosz jest nierówny od krawędzi.
Jeżeli powierzchnie styku idealnie przylegają do siebie nie powinno nic takiego się dziać. :idea:

Wiercenie mniejszej ilości otworów ,ale o większej średnicy nie będzie równoznaczne z odwrotnym
stosunkiem. Otwory fi 8 moim zdaniem będą za duże.Mam kilka koszy a między innymi jednym z pierwszych koszy z nierdzewki był kosz z przeróbki bębna od pralki.
W tym przypadku otwory są 4.5 mm,ale kiedy powstanie duże ciśnienie wewnątrz kosza to potrafiło wciskać worek do otworków a sok często pryskał poza tackę. :?

Co do grubości i wytrzymałości blachy na kosz to 1.5 mm bez problemu wytrzyma ciśnienie odśrodkowe
które rozkłada się równo na ścianki kosza a jedynie słabszym punktem jest spaw, kiedy jest żle wykonany.
Blacha z bębna pralki jak ma gr. 0.6 mm. to góra,ale jedynym wzmocnieniem na koszu miałem dospawane na krawędziach po obwodzie dwa pręty fi 5 mm. które wzmacniały kosz wykańczając ostrą krawędż.

Ps.Wiele lat ten kosz mi służył,jedynie wkurzał mnie pryskający na boki sok.... :evil:

Imbir
300
Posty: 304
Rejestracja: niedziela, 29 gru 2013, 16:40
Podziękował: 89 razy
Otrzymał podziękowanie: 42 razy
Re: Prasa do owoców.

Post autor: Imbir »

Siema, odświeżając temacik doradźcie jakiej grubości dać płaskowniki na opaski kosza, 3mm wystarczy, dam radę wygiąć okręgi ?
Awatar użytkownika

Dave
150
Posty: 181
Rejestracja: piątek, 6 mar 2015, 23:30
Podziękował: 7 razy
Otrzymał podziękowanie: 25 razy
Re: Prasa do owoców.

Post autor: Dave »

3mm będą w sam raz. Nie musi być to też płaskownik, ja mam 4mm półwałek

Spark90
10
Posty: 14
Rejestracja: wtorek, 21 lut 2012, 21:34
Podziękował: 3 razy
Re: Prasa do owoców.

Post autor: Spark90 »

Witam
Zaczynam prace nad prasą i w związku z tym mam parę pytań. Jaki jest najlepszy materiał na obręcze do koszą ?? Zastanawiam się nad kajnerem lub aluminium ?? Jakiej grubości kupić płaskownik ?? Myślałem nad 25x3 ?? W jakiej kolejności zaczynacie prace ?? Na początku wywiercenie otworów i przykręcenie klepek a później próba wygięcia tego razem czy pierw wygięcie płaskownika na walcach ??
Awatar użytkownika

Dave
150
Posty: 181
Rejestracja: piątek, 6 mar 2015, 23:30
Podziękował: 7 razy
Otrzymał podziękowanie: 25 razy
Re: Prasa do owoców.

Post autor: Dave »

Moim zdaniem aluminium odpada z powodu swoich właściwości, taki kosz mógłby ulegać odkształcaniu w zależności od siły jaka na niego by działała, wybrałbym stal nierdzewną bo jest mocniejsza i łatwiej zespawać płaskownik w obręcz, ja mam zwykły stalowy półwałek w prasie, która jest jeszcze z przez 1 wojny a metal jest w stanie idealnym, malowałem ją proszkowo w zeszłym roku. Co do otworów to myślę, że łatwiej rozmierzyć i nawiercić przed spawaniem i formowaniem w pierścień.

Spark90
10
Posty: 14
Rejestracja: wtorek, 21 lut 2012, 21:34
Podziękował: 3 razy
Re: Prasa do owoców.

Post autor: Spark90 »

Zdecydowałem się jednak na płaskownik kajnerowy 3x30 myślę że wytrzyma. Prasa niestety jeszcze nie skończona z braku czasu, ale mam nadzieje że niedługo uda się skończyć. :lol: Na razie wygląda tak
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika

JanOkowita
2500
Posty: 2680
Rejestracja: czwartek, 10 lut 2011, 13:56
Krótko o sobie: Parmezan, Ementaler i Roquefort, Duvel i Trappist - to moje nałogi.
Ulubiony Alkohol: Im ciekawszy i starszy tym lepszy.
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: PL
Podziękował: 307 razy
Otrzymał podziękowanie: 432 razy
Kontakt:
Re: Prasa do owoców.

Post autor: JanOkowita »

Talerz na który obcieka sok zabezpiecz dobrej jakości folią PE i jest OK. Gratulacje, dobra robota!
Zapraszam do mojego sklepu: https://alkohole-domowe.pl Pokolenie Silver jeszcze daje radę:)

Spark90
10
Posty: 14
Rejestracja: wtorek, 21 lut 2012, 21:34
Podziękował: 3 razy
Re: Prasa do owoców.

Post autor: Spark90 »

Z tą folią PE całkowicie mnie zaskoczyłeś? Wszystkie elementy z drewna 2 razy oleiłem olejem lnianym w celu zakonserwowania drewna i myślałem że to wystarczy? Z boku oczywiście jeszcze wywiercę otwór w który włożę rurkę spustową. I myślałem że to wystarczy, sok będzie się zlewał do wiadra. W jakim celu dodawać jeszcze folię?
Awatar użytkownika

JanOkowita
2500
Posty: 2680
Rejestracja: czwartek, 10 lut 2011, 13:56
Krótko o sobie: Parmezan, Ementaler i Roquefort, Duvel i Trappist - to moje nałogi.
Ulubiony Alkohol: Im ciekawszy i starszy tym lepszy.
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: PL
Podziękował: 307 razy
Otrzymał podziękowanie: 432 razy
Kontakt:
Re: Prasa do owoców.

Post autor: JanOkowita »

Folia PE aby można było łatwo umyć. Drewno nawet zabezpieczone olejem lnianym będzie po styczności z sokiem podatne na rozwój różnorakich drobnoustrojów, które mogą zakazić nastaw.
Idealnie byłoby wykonać pod wymiar talerz obciekowy z kwasówki, wówczas masz 100% bezpieczeństwa i spokój na wiele lat użytkowania.
Zapraszam do mojego sklepu: https://alkohole-domowe.pl Pokolenie Silver jeszcze daje radę:)

Szlumf
2000
Posty: 2378
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 629 razy
Otrzymał podziękowanie: 583 razy
Re: Prasa do owoców.

Post autor: Szlumf »

Poszukaj na Alegro prostokątnych tacek z nierdzewki. Może coś dobierzesz.

jpiwek
300
Posty: 309
Rejestracja: środa, 19 mar 2014, 12:43
Podziękował: 7 razy
Otrzymał podziękowanie: 48 razy
Re: Prasa do owoców.

Post autor: jpiwek »

Otwory w płaskowniku wierciłeś przed czy po walcowaniu? Ile zapłaciłeś za walcowanie??
Awatar użytkownika

Dave
150
Posty: 181
Rejestracja: piątek, 6 mar 2015, 23:30
Podziękował: 7 razy
Otrzymał podziękowanie: 25 razy
Re: Prasa do owoców.

Post autor: Dave »

A co z koszem skoro też jest wykonany z tego samego drewna?

Sebastian120
30
Posty: 45
Rejestracja: sobota, 16 lut 2013, 17:50
Krótko o sobie: Lubie dobre piwo, wino i nie tylko:)
Lokalizacja: Rzeszów
Re: Prasa do owoców.

Post autor: Sebastian120 »

Chciałem się pochwalić moją nową prasą wykonaną własnoręcznie. Zdjęcia w trakcie testowania na czerwonej porzeczce.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika

Wald
2500
Posty: 2591
Rejestracja: środa, 17 lut 2010, 20:05
Krótko o sobie: Dłubek -mechanik "złota rączka".
Ulubiony Alkohol: do 20%
Status Alkoholowy: Miodosytnik
Podziękował: 21 razy
Otrzymał podziękowanie: 260 razy
Re: Prasa do owoców.

Post autor: Wald »

Spark90 pisze:W jakim celu dodawać jeszcze folię?
Folia przyda się do prasy, ale żeby osłonić kosz. To są duże siły i sok tryska po całej kuchni. Nawet jak robisz to na polu (Galicja), to zwyczajnie szkoda żeby nie trafiało do naczynia.
Dobrze zabezpieczone i umyte drewno jest bezpieczne. Oczywiście nieużywaną prasę trzeba przechowywać w odpowiednich warunkach i dodatkowo myć przed kolejną pracą. Zapewne to wszyscy wiedzą, ale dopisać trzeba było.
Nie oszczędzaj na specjalne okazje. Dziś jest ta specjalna!

marcek10
100
Posty: 137
Rejestracja: niedziela, 10 sie 2014, 10:53
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 16 razy
Re: Prasa do owoców.

Post autor: marcek10 »

JanOkowita pisze: Drewno nawet zabezpieczone olejem lnianym będzie po styczności z sokiem podatne na rozwój różnorakich drobnoustrojów,
No ale kosz też jest z drewna. Najważniejsze to za każdym razem dobrze wszystko wymyć. Najlepszym rozwiązaniem było by zrobienie wszystkiego z kwasówki no ale robimy z tego co mamy pod ręką ;) A z tą folią dookoła to na pewno dobry pomysł. :klaszcze:
Sam składam swoją prasę ale na razie zatrzymały mnie otwory w płaskowniku. Nie wiem czym je wywiercić?

chprzemo
900
Posty: 911
Rejestracja: poniedziałek, 9 wrz 2013, 20:05
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 29 razy
Otrzymał podziękowanie: 134 razy
Re: Prasa do owoców.

Post autor: chprzemo »

Koledzy...

Właśnie wpadł mi w ręce kawałek blachy KO z którego po zwalcowaniu powinien powstać kosz o podstawie 26cm i wysokości 40 cm co da ok. 21l pojemność, blacha jest perforowana o oczkach 4mm, czy taki kosz będzie zdawał egzamin?

Myślę o zastosowaniu lewarka i ramy z rur KO ale to kiedyś w przyszłości, na tą chwilę muszę ogarnąć kosz, później reszta.
"Jeśli życie daje Ci cytrynę poproś o sól i tequilę" (cyt. z filmu Who Am I- polecam)
Awatar użytkownika

Dave
150
Posty: 181
Rejestracja: piątek, 6 mar 2015, 23:30
Podziękował: 7 razy
Otrzymał podziękowanie: 25 razy
Re: Prasa do owoców.

Post autor: Dave »

Jasne, że będzie ale przy oczkach 4 mm dla niektórych owocow bedziesz musiał zaopatrzyć sie w worek nylonowy do prasy ramowej.

chprzemo
900
Posty: 911
Rejestracja: poniedziałek, 9 wrz 2013, 20:05
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 29 razy
Otrzymał podziękowanie: 134 razy
Re: Prasa do owoców.

Post autor: chprzemo »

Ktoś używa podobnej gabarytowo prasy?

Jaki lewarek kupić 5t czy większy?
Duże naciski będę generował? Rama prasy może być z jakiejś rury np. 30mm lub 50mm?

@Dave- worek pewnie i tak kupię ale jak znam życie to prasa zbuduje się na przyszły sezon jabłkowy bo jak zawsze mało jest czasu na hobby więc z zakupem nie będę się spieszył:)
"Jeśli życie daje Ci cytrynę poproś o sól i tequilę" (cyt. z filmu Who Am I- polecam)

Sebastian120
30
Posty: 45
Rejestracja: sobota, 16 lut 2013, 17:50
Krótko o sobie: Lubie dobre piwo, wino i nie tylko:)
Lokalizacja: Rzeszów
Re: Prasa do owoców.

Post autor: Sebastian120 »

Ja mam 15 litrów i 5 ton i wydaje mi się że jest ok, 5 ton czy 8 to zależy jak solidne ramę zbudujesz.
Awatar użytkownika

Dave
150
Posty: 181
Rejestracja: piątek, 6 mar 2015, 23:30
Podziękował: 7 razy
Otrzymał podziękowanie: 25 razy
Re: Prasa do owoców.

Post autor: Dave »

Nie moc lewarka jest ważna lecz dobre rozdrobnienie jabłek przed wyciskaniem soku.

chprzemo
900
Posty: 911
Rejestracja: poniedziałek, 9 wrz 2013, 20:05
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 29 razy
Otrzymał podziękowanie: 134 razy
Re: Prasa do owoców.

Post autor: chprzemo »

Rozdrabniarkę do owoców zostawiam jako "kolejny projekt", będę musiał chwilę poczekać bo już moi spawacze za głowę się łapią jak ciągle coś nowego wymyślam:D

A tak na poważnie to macie jakieś schematy ramy? Może jakieś podpowiedzi/sugestie z jakiego materiału (grubość/rodzaj/wymiary)?
@ Sebastian120 po zasypie takiej prasy ile soku np. z soczystych jabłek uzyskujesz i w jakim czasie? Jak się przedstawia stosunek czas/ilość?
"Jeśli życie daje Ci cytrynę poproś o sól i tequilę" (cyt. z filmu Who Am I- polecam)

Szlumf
2000
Posty: 2378
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 629 razy
Otrzymał podziękowanie: 583 razy
Re: Prasa do owoców.

Post autor: Szlumf »

@chprzemo.
Ja robiłem ramę wzorując się na tym: http://www.van-vliet.org/dempseywoodwor ... ress.shtml.
Odpowiedzi na część Twoich pytań znajdziesz w moich postach w tym temacie na str. 17.

Sebastian120
30
Posty: 45
Rejestracja: sobota, 16 lut 2013, 17:50
Krótko o sobie: Lubie dobre piwo, wino i nie tylko:)
Lokalizacja: Rzeszów
Re: Prasa do owoców.

Post autor: Sebastian120 »

Robiłem ją w tym roku i pierwszy raz uzywalem na czerwonej pozeczce, nie liczyłem wydajności dla mnie najważniejsze jest że działa prawidłowo hehe.

janik
300
Posty: 335
Rejestracja: piątek, 31 sty 2014, 21:02
Podziękował: 13 razy
Otrzymał podziękowanie: 30 razy
Re: Prasa do owoców.

Post autor: janik »

Sebastian,pomimo twojego zadowolenia to warto abyś zwiększył ilość otworów w koszu,wówczas efektywność prasy się zwiększy a czas wyciskania się zmniejszy a tym samym i twoje zadowolenie będzie większe :D
Pozdrawiam. :)

synumk
2
Posty: 4
Rejestracja: środa, 10 wrz 2014, 14:43
Re: Prasa do owoców.

Post autor: synumk »

Witam
Zamierzam wykonać swoją prasę do owoców. Projekt zrobiony i chciałbym uzyskać opinie na temat prasy. Profil 40x40 górny 80x40, śruba trapezowa Tr28x5, kosz blacha perforowana średnica 26cm, pojemność ok 20l podstawa kosza dąb 2,5cm i tacka blacha 2mm, tłok 4cm. Proszę o opinie czy konstrukcja jest wystarczająca czy lepiej nanieść poprawki w fazie projektu.
Prasa.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony czwartek, 20 sie 2015, 07:27 przez synumk, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

Dave
150
Posty: 181
Rejestracja: piątek, 6 mar 2015, 23:30
Podziękował: 7 razy
Otrzymał podziękowanie: 25 razy
Re: Prasa do owoców.

Post autor: Dave »

Ja w mojej prasie kosz z drewna dębowego zastąpiłem drewnem egzotycznym merbau, koszt nie duży a drewno nieporównywalnie lepsze
ODPOWIEDZ

Wróć do „Sprzęt Winiarski”