Mini still LM Radiusa - pierwsza destylacja

Zwarte Urządzenia Rektyfikujące i nie tylko...
Awatar użytkownika

Autor tematu
radius
7000
Posty: 7298
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy

Post autor: radius »

Witam wszystkich.
Chciałbym zaprezentować swój sprzęt, oraz opis pierwszej w życiu destylacji na nim :lol:
Jak go budowałem przeczytacie tutaj http://alkohole-domowe.com/forum/buduje ... tilla%20lm
A oto kilka fotek:
kolumienka2.jpg
kolumienka1.jpg
kolumienka3.jpg
"Serce" kolumny czyli głowica refluksu z zaworkiem odbioru
głowica.jpg
Opis techniczny:
Zbiornik - KEG 30 litrów z grzałką 1400W, bez regulatora napięcia.
Kolumna - rura miedziana fi 42, dł. 100cm, z tego 70cm - część z wypełnieniem,
20cm - spirala skraplacza,
10cm - głowica
Skraplacz - 15 zwojów rurki miedzianej fi 8.
Wypełnienie - od dołu; zmywak cały+15cm pociętej blaszki miedzianej+10 zmywaków z Lidla, pociętych na odcinki dł. ok. 10mm.
Mocowanie kolumny do KEGa - półśrubunek 2" na teflonie.
Elementy kolumny - rozbieralne, uszczelnione taśmą teflonową.
Port sondy termometru - umieszczony 12cm od górnej krawędzi wypełnienia (i tu ukłon w stronę kolegi Sveriga, a dlaczego przeczytacie w opisie procesu destylacji).
Przebieg procesu mojej pierwszej destylacji:
Nastaw to cukrówka, zrobiona na drożdżach typu "Czarownica". Wlałem 12 litrów i włączyłem grzałkę. Spiralę skraplacza napełniłem wodą, a zaworek odbioru otwarłem na maksa. Po 45min. temperatura na termometrze zaczęła rosnąć. Puściłem wtedy obieg wody na skraplacz. Po następnych 5-ciu min. temp. doszła do 80,5*C i wtedy zaczęły lecieć pierwsze krople, a właściwie cieniutka strużka destylatu. Odebrałem 50ml jako paliwo dla BP (Biały Potwór), zakręciłem zaworek odbioru i zaczęło się nasączanie wypełnienia. Po 20 min. temp. zatrzymała się na 78,3*C, a więc jak na razie proces przebiegał wręcz wzorcowo. Otworzyłem delikatnie zaworek odbioru, jednocześnie przykręcając przepływ przez spiralę skraplacza do minimum. Aby uzyskać 100% refluksu wystarczył przepływ w ilości 0,4l na minutę. Zacząłem odbierać przedgon, stabilizując kolumnę. Odbiór destylatu ustawiłem na 1,5l/h. I to był mój błąd nowicjusza, chciałem szybko i dużo. Temp. ustabilizowała się na 78,1*C i w tym czasie odebrałem 130ml przedgonu. Wymieniłem butelkę do odbioru gonu właściwego, ale po odebraniu ok. 250ml konsternacja - temp. zaczęła szybko rosnąć. Przez minutę zastanawiałem się co jest nie tak? Nagle olśnienie - moja kolumna to system LM, więc stabilizację uzyskuje się regulując ilość odbieranego destylatu! I to było to :!: Przykręciłem zaworek odbioru do 0,8l/h, temp błyskawicznie spadła do 78,1*C i tak już utrzymywała się przez następne 1,5 godziny. Odbierałem "serce destylatu" i czekałem na skok temperatury. Jest! O 0,2*C więc wymieniam butelkę na odbiór pogonów, jednocześnie sprawdzając organoleptycznie (paszczą) i na niuch, co leci z rureczki. No, i przyszedł czas na oddanie ukłonu koledze Sverige*owi. Dzięki jego sugestiom, port sondy termometru zrobiłem kilkanaście centymetrów poniżej górnej granicy wypełnienia i było to najlepsze co mogłem zrobić. Dopiero po ok. 30-40 sekundach od skoku temp. i zmianie butelki do odbioru pogonów, zaczął być wyraźnie wyczuwalny "zapach" i smak destylatu, a więc gon właściwy nie został niczym "skażony". Był czas na reakcję i oddzielenie tego co najlepsze od pozostałości.
Teraz już poszło szybko, wzrastanie temp. do 95*C - odbiór pogonów - wyłączenie aparatury. Zebrałem jeszcze 130ml pogonów, później w smaku była to już "pachnąca" woda. KONIEC PROCESU DESTYLACJI.
A teraz najlepsze :!: :!: :!: :
Schłodziłem destylat do 20*C i zagryzając pazury z niepokoju robię pomiar mocy.
Nie mogłem uwierzyć - prawie 96%. Piszę prawie, bo przecież te nasze mierniki nie są aż tak dokładne. Nie mogąc uwierzyć - bieg do sąsiada po drugi areometr - wynik taki sam. Kontrola obu areometrów na wodzie - oba 0%. A więc jednak, pełen sukces :!:
procenty.jpg
Kilka dodatkowych uwag i spostrzeżeń.
Po pierwsze: spirala skraplacza potrzebowała bardzo mało wody do 100% refluksu. wystarczył przepływ 0,4l/min - wypływała woda o temp. ok, 50*C
Po drugie: bardzo szybko i łatwo kolumna się stabilizowała, wystarczyła delikatna regulacja zaworkiem odbioru, kolumna była stabilna przez cały proces destylacji (nie licząc tej mojej pazerności na początku), właściwie mógłbym sobie w tym czasie np. iść na piwo. Szkoda, że alarmu na termometrze nie da się ustawić w dziesiątych częściach stopnia, ale to już jest pikuś.
Po trzecie: pocięte zmywaki sprawdziły się znakomicie, nigdy nie przypuszczałem, że na tak krótkiej kolumnie (70 cm wypełnienia) uzyskam takie wyniki.
Po czwarte: nawet bez regulatora napięcia i grzaniu non stop grzałką 1400W, nie nastąpiło zalanie kolumny.
Po piąte: pośpiech jest potrzebny przy łapaniu pcheł, a nie przy tak wyrafinowanym procesie jakim jest destylacja.
I TO BY BYŁO NA TYLE.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
SPIRITUS FLAT UBI VULT
alembiki
Awatar użytkownika

lucas070707
100
Posty: 130
Rejestracja: czwartek, 29 lip 2010, 20:47
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: Mini still LM Radiusa - pierwsza destylacja

Post autor: lucas070707 »

Mam pytanie odnośnie tego zaworka: czy oprócz przerobienia rączki tokarz interweniował w coś jeszcze?? Bo teraz zastanawiam się czy jest sens go przerabiać na igłowy skoro i bez tego można dość precyzyjnie regulować odbiór.
Gratuluję wyniku pierwszej raktyfikacji!! :ok: Bardzo dobry wynik uzyskałeś też jeżeli chodzi o oszczędność wody, 0.4/min to bardzo mało:-)
Awatar użytkownika

Autor tematu
radius
7000
Posty: 7298
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: Mini still LM Radiusa - pierwsza destylacja

Post autor: radius »

Tokarz poprawił mi gwint na zaworku. Był stożkowy, on naciął narzynką prosty 1/8". Oprócz tego zrezygnowałem ze sprężynki dociągającej stożek zaworka, nagwintowałem tą końcówkę narzynką M5, założyłem podkładkę i nakręciłem dwie nakrętki na kontrę. Zaworek, chodzi duuużo lżej. Oczywiście zmyłem to czarne mazidło ze środka i popsikałem wnętrze zaworka smarem silikonowym. W końcówce odpływu nagwintowałem gwint M6, potem delikatne narznięcie gwintu na rureczce miedzianej i...gotowe.
Wynik psocenia samego mnie zaskoczył :P
SPIRITUS FLAT UBI VULT
Awatar użytkownika

macius
200
Posty: 203
Rejestracja: środa, 22 wrz 2010, 19:19
Krótko o sobie: Lubię sprawiać przyjemność sobie i bliskim ;)
bo życie to przyjemność :)
Ulubiony Alkohol: własne naleweczki ;)
Status Alkoholowy: Producent Nalewek
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Mini still LM Radiusa - pierwsza destylacja

Post autor: macius »

Śliczna kolumna! I gdyby jeszcze keg był miedziany :eee:
Robienie alkoholu sprawia, że nie muszę go pić(aż tyle)
Awatar użytkownika

Kerry
150
Posty: 154
Rejestracja: czwartek, 25 mar 2010, 13:22
Krótko o sobie: Nie do końca poważnie ;)
Ulubiony Alkohol: Łycha :>
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Silesia Inferior
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: Mini still LM Radiusa - pierwsza destylacja

Post autor: Kerry »

Świetny sprzęt i wynik na nim, gratulacje!
Pozdrawiam,
Kerry
omnia mea mecum porto
Awatar użytkownika

Autor tematu
radius
7000
Posty: 7298
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: Mini still LM Radiusa - pierwsza destylacja

Post autor: radius »

Niech żyje ALEX BOKAKOB i jego Mini Still :!: :lol: :poklon;
SPIRITUS FLAT UBI VULT

Sotrab
20
Posty: 22
Rejestracja: środa, 19 sie 2009, 20:51
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Mini still LM Radiusa - pierwsza destylacja

Post autor: Sotrab »

Miałes odbiór 0,8l/min??? a nie na godzine??
Awatar użytkownika

Autor tematu
radius
7000
Posty: 7298
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: Mini still LM Radiusa - pierwsza destylacja

Post autor: radius »

Dzięki za zwrócenie uwagi, oczywiście, że na godzinę. Pisałem o przepływie wody i z rozpędu odbiór destylatu też opisałem na minutę. Już poprawiłem posta. :oops:
SPIRITUS FLAT UBI VULT

gotiger
150
Posty: 196
Rejestracja: piątek, 19 lis 2010, 01:57
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Scotch Whisky
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Mini still LM Radiusa - pierwsza destylacja

Post autor: gotiger »

Fiu, fiu ... Radius świetny wynik - nic tylko pozazdrościć :respect:

To gdzie się można kierować na degustację :pije:

Pozdrówka
Awatar użytkownika

Lukstir
150
Posty: 157
Rejestracja: niedziela, 7 lis 2010, 01:59
Krótko o sobie: Dziękuje za to że są jeszcze psotnicy, którzy potrafią przekazać wiedzę potomnym. Pozdro dla Adminów i Braci psotniczej :-)
Ulubiony Alkohol: Whisky, Piwo, Bimberek.
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: Irlandia
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: Mini still LM Radiusa - pierwsza destylacja

Post autor: Lukstir »

Radius, congratulations, i wisch to have one like yours. I am really jealous :respect: .
Gratuluję, przyglądałem się od początku i zazdroszczę twojego sukcesu na tak małej kolumience, życzę jak najlepszych destylatów na nowej drodze życia :ok:

Mini still, może naprawdę wiele....
Psocić każdy może ;-), trochę lepiej lub trochę gorzej... :ok:
Pozdrawiam serdecznie, Lukstir
Awatar użytkownika

gobo
100
Posty: 115
Rejestracja: wtorek, 7 gru 2010, 16:03
Otrzymał podziękowanie: 12 razy
Re: Mini still LM Radiusa - pierwsza destylacja

Post autor: gobo »

Gratuluję aparatu i osiągniętego wyniku. Na zdrowie!
Gobo

jacekpolak111
Re: Mini still LM Radiusa - pierwsza destylacja

Post autor: jacekpolak111 »

Zaintrygowało mnie zdjęcie mufy, z której ewidentnie wystaje "grzybek". Kolego radius, czy wewnątrz mufy prostej 42 jest nypel redukcyjny 42/22, wlutowany w kawałek rury 42, a potem rurka 22 z zaślepką 28? Zdradź tajemnice, jeśli możesz. Jestem jeszcze na etapie projektu, więc interesują mnie ciekawe rozwiązania konstrukcyjne. Dziękuję, Jacek.
Awatar użytkownika

Autor tematu
radius
7000
Posty: 7298
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: Mini still LM Radiusa - pierwsza destylacja

Post autor: radius »

Dziękuję wszystkim za miłe słowa :oops: Tak sobie siedziałem, dłubałem w miedzi i wyszło coś takiego z czego jestem baaardzo :!: zadowolony :freak:
Oto schemat głowicy:
Głowica2.JPG
Jeżeli macie jakieś pytania odnośnie kolumn, piszcie - na wszystkie odpowiem.
Pozdrawiam wszystkich przyszłych konstruktorów Mini stillów :ok:
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
SPIRITUS FLAT UBI VULT

sverige2
350
Posty: 376
Rejestracja: czwartek, 5 lis 2009, 11:19
Otrzymał podziękowanie: 30 razy
Re: Mini still LM Radiusa - pierwsza destylacja

Post autor: sverige2 »

Duże,duże, gratulacje Radius. No i jak widać Kucyku, to jednak nie tylko w Szwecji leci 96% za pierwszym razem. Pozdrawiam Jarosław

jacekpolak111
Re: Mini still LM Radiusa - pierwsza destylacja

Post autor: jacekpolak111 »

Zastanawiałem się jak Ty to wszystko tak fajnie połączyłeś, mam na myśli Twój projekt. Gratulacje za pomysłowość, doskonałe wykorzystanie gotowych kształtek miedzianych. Myślałem, że wlutowałeś obcięty kawałek rury 42 pomiędzy nypel redukcyjny a mufę 42, to też zdałoby egzamin. Obcięcie kołnierza mufy jednak jest naprawdę znakomitym rozwiązaniem, eliminuje niepotrzebną wstawkę. Naprawdę, szacunek za inwencję i pomysłowość, rozwiązanie genialne.
Awatar użytkownika

Juliusz
1050
Posty: 1066
Rejestracja: środa, 10 wrz 2008, 16:28
Krótko o sobie: Amator alkoholniarz, ciekawy.
Ulubiony Alkohol: Whiskey.
Status Alkoholowy: Drinker
Lokalizacja: Australia
Podziękował: 82 razy
Otrzymał podziękowanie: 128 razy
Re: Mini still LM Radiusa - pierwsza destylacja

Post autor: Juliusz »

@radius - sprzęt piękny gratulacje. Często powstaje pytanie, który model głowicy Bokakob'a użyć bo jest ich wiele. Mam taki jak Ty (z grzybkiem) i pracuje poprawnie ale kilka miesięcy temu zbudowałem drugą głowicę z pochyłymi płytkami - różnice - jeśli są - są niezauważalne. :respect:

@Kucyk - nie popadaj w przygnębienie - nikomu (z wyjątkiem mnie - patrz niżej) nie leci 96% może najwyżej lecieć 95.63% jeśli leci...

Mnie od kilku miesięcy leci 97,5% (więc chyba jestem tu najlepszy) a osiągnąłem to tak: Kupiłem drugi areometr i przykleiłem do spodu maleńki kawałeczek ołowiu. ;)

J
Moją pasją są suwaki logarytmiczne jednostronne

igikus
5
Posty: 7
Rejestracja: środa, 16 sty 2013, 12:42
Re: Mini still LM Radiusa - pierwsza destylacja

Post autor: igikus »

Witam wszystkich, to mój pierwszy post.
Zbudowałem kolumnę według projektu Radiusa. Wszystko jest niemal identycznie, poza tym, że zamiast pociętej blaszki miedzianej, mam pocięte sprężynki z drutu miedzianego, takiego od elektryki. Różnica jest też trochę w chłodnicy, bo miałem tylko 2 metry rurki miedzianej i tak na styk wyszło 14 zwojów. Skąpo bo cześć mi poszło na port termometru i takie tam do kranika, zacząłem od d**y strony wykorzystywać te 2 metry. Ale do rzeczy, z tego co opisuje Radius o pierwszej destylacji, to u mnie było wszystko tak samo, tylko że po odebraniu przedgonu kolumna się ustabilizowała na 78.6 i tak się utrzymywała cały czas. Kiedy jednak ustawiłem kranik na odbiór ponad pół litra na godzinę, to temp. zaczynała rosnąć. Utrzymywała się na stałym poziomie tylko przy ok. 0,3 litra na godzinę. No i czuć zapach bimbru. Proszę o pomoc, co zrobiłem źle i co zmienić. Konstrukcja kolumny poza tymi zmianami które opisałem, jest taka sama, ilość nastawu też 12 litrów cukrówki, ale mnie zeszło od czternastej do osiemnastej trzydzieści. Trochę długo? Pomocy. Pozdrawiam.
Ostatnio zmieniony niedziela, 17 lut 2013, 22:41 przez Wald, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Interpunkcja.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika

Autor tematu
radius
7000
Posty: 7298
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: Mini still LM Radiusa - pierwsza destylacja

Post autor: radius »

Napisz czym masz wypełnioną, oprócz miedzi, kolumnę i jaką mocą grzałeś?
SPIRITUS FLAT UBI VULT

igikus
5
Posty: 7
Rejestracja: środa, 16 sty 2013, 12:42
Re: Mini still LM Radiusa - pierwsza destylacja

Post autor: igikus »

Grzałka w kegu 1500 wat i zmywaki w kolumnie, z tym że u mnie nie ma nigdzie w okolicy lidla to kupiłem w młym sklepie z agd takie duże zmywaki pakowane pojedyńczo. Sprawdzałem to są z ss bo nie zabarwiają się po kilku dobach w wodzie z takim środkiem (używam go do mycia elewacji )co żre zwykłą stal. Ale weszło ich tylko 5 sztuk i tak myślę że chyba znacznie za mało i mam zamiar dobić choć już są zciśnięte.Dodam ze moc tego co wyszło jest ponad 90% bo taki zwykły alkoholomierz utonął ma skale do 80% i z centymetr wolnego miejsca. Nie mam doświadczenia w destylacji bo do tej pory raczej winka robiłem ale tak sobie pomyślałem może zamiast zmywaków to takie kulki szklane http://www.browamator.pl/szczegoly.php? ... sortuj=kod
Pozdrawiam
Awatar użytkownika

panta_rei
550
Posty: 566
Rejestracja: sobota, 6 paź 2012, 19:33
Krótko o sobie: Robię najlepszą pieprzówkę po tej stronie Wisły ;-)
Ulubiony Alkohol: Moja osobista nalewka agrestowa ;-)
Lokalizacja: Braniewo
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 44 razy
Re: Mini still LM Radiusa - pierwsza destylacja

Post autor: panta_rei »

Zainspirował mnie zaworek od ciągnika ;-) Nie krytykuję, ale wredność się we mnie odezwała i pokaże Wam mój "słitaśny", jak mawiają moje dzieci, zaworek. Producent pisze, że nierdzewny, a ja nie mam czasu sprawdzić.

Prawda, że śliczności?
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Pozdrawiam, Sławomir

chudson
1
Posty: 1
Rejestracja: niedziela, 20 sty 2013, 11:42
Re: Mini still LM Radiusa - pierwsza destylacja

Post autor: chudson »

Czy to przypadkiem nie jest kawałek z takiego oto mechanizmu do dawkowania http://allegro.pl/zawor-precyzyjny-na-5 ... 95547.html ??

Jaki to ma gwint ?
Awatar użytkownika

panta_rei
550
Posty: 566
Rejestracja: sobota, 6 paź 2012, 19:33
Krótko o sobie: Robię najlepszą pieprzówkę po tej stronie Wisły ;-)
Ulubiony Alkohol: Moja osobista nalewka agrestowa ;-)
Lokalizacja: Braniewo
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 44 razy
Re: Mini still LM Radiusa - pierwsza destylacja

Post autor: panta_rei »

Nie to nie jest nic co można na allegro kupić, gwint ma jakiś calowy, w nakrętkę M6 się jakoś wkręca, na taśmie teflonowej będzie szczelne.
Pozdrawiam, Sławomir

igikus
5
Posty: 7
Rejestracja: środa, 16 sty 2013, 12:42
Re: Mini still LM Radiusa - pierwsza destylacja

Post autor: igikus »

Mnie już producent raz wprowadził w błąd. Nie był to zaworek, tylko coś całkiem z innej branży, ale też napisał że nierdzewne ale z nierdzewki i nierdzewne to duża różnica. To ''nierdzewne" to był pochromowany mosiądz ale z opisem się zgadzało jak najbardziej było nierdzewne hehe :D
Pozdrawiam
Awatar użytkownika

Pretender
2500
Posty: 2993
Rejestracja: piątek, 11 lis 2011, 14:17
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centrum
Podziękował: 38 razy
Otrzymał podziękowanie: 251 razy
Re: Mini still LM Radiusa - pierwsza destylacja

Post autor: Pretender »

Panta_rei jeśli to nie tajemnica to gdzie można kupić taki zaworek?
Awatar użytkownika

panta_rei
550
Posty: 566
Rejestracja: sobota, 6 paź 2012, 19:33
Krótko o sobie: Robię najlepszą pieprzówkę po tej stronie Wisły ;-)
Ulubiony Alkohol: Moja osobista nalewka agrestowa ;-)
Lokalizacja: Braniewo
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 44 razy
Re: Mini still LM Radiusa - pierwsza destylacja

Post autor: panta_rei »

U mnie ;-) Najpierw muszę go w solance pomoczyć, jak nic mu nie będzie to wówczas mogę się podzielić, mam jeszcze parę sztuk.
Pozdrawiam, Sławomir

igikus
5
Posty: 7
Rejestracja: środa, 16 sty 2013, 12:42
Re: Mini still LM Radiusa - pierwsza destylacja

Post autor: igikus »

Nikt nic mi nie chce pomóc no to tylko dwa pytania. Dowaliłem do rury jeszcze 4 sztuki zmywaków dosyć mocno to trzeba było upychać i tu moje pierwsze pytanie czy tego wszystkiego nie wysadzi mi w powietrze jak jest za gęsto w rurze . Drugie pytanie czy ilość zmywaków ma wpływ na wydajność czy bardziej np. wielkość chłodnicy dodam że jak puszczę wodę na chłodzenie to nic nie paruje przez odpowietrzenie.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika

Wald
2500
Posty: 2591
Rejestracja: środa, 17 lut 2010, 20:05
Krótko o sobie: Dłubek -mechanik "złota rączka".
Ulubiony Alkohol: do 20%
Status Alkoholowy: Miodosytnik
Podziękował: 21 razy
Otrzymał podziękowanie: 260 razy
Re: Mini still LM Radiusa - pierwsza destylacja

Post autor: Wald »

Brak odpowiedzi, bo pytasz o rzeczy dokładnie opisane. Daj fotkę tych zmywaków. Jeśli wyglądają identycznie z tymi z Lidla, to było setki razy na forum. Pojemność kolumny chyba policzysz, jak nie, to wzór też tutaj znajdziesz (albo http://www.bazywiedzy.com/objetosc-walca.php ). Jest temat http://alkohole-domowe.com/forum/zmywak ... t2607.html .
Wydajność, to średnica kolumny plus sprawność chłodnicy. Mam podrzucać linki czy sam poszukasz?
Nie oszczędzaj na specjalne okazje. Dziś jest ta specjalna!

igikus
5
Posty: 7
Rejestracja: środa, 16 sty 2013, 12:42
Re: Mini still LM Radiusa - pierwsza destylacja

Post autor: igikus »

Dzięki Wald za op...l ale przynajmniej sprawę zmywaków wyjaśniłem te moje mają po 26 gram znaczy się dołożyć musiałem jeszcze. Ale nie mogę znaleźć o chłodnicy jaka ma być mam w tej chwili 14 zwojów rurki miedzianej fi 8mm średnica całej spirali to 39 mm. jak myślisz skręcić większą? W założeniu miała być większa (więcej zwojów) ale rurka była za krótka jakieś 1.7 m było i tak wyszło.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika

Wald
2500
Posty: 2591
Rejestracja: środa, 17 lut 2010, 20:05
Krótko o sobie: Dłubek -mechanik "złota rączka".
Ulubiony Alkohol: do 20%
Status Alkoholowy: Miodosytnik
Podziękował: 21 razy
Otrzymał podziękowanie: 260 razy
Re: Mini still LM Radiusa - pierwsza destylacja

Post autor: Wald »

Typowy leń! Ale zanim wytłumaczę co i dla czego, masz gotowca.
Maksymalne grzanie liczysz ze średnicy kolumny, tu ok. 1300 W, większe będzie zalewać. Mnie (skraplacz) sześć zwojów z rurki miedzianej 6 mm skrapla 1700 W, ale przy mocnym przepływie. Możesz składać z tego co masz, chłodnica da radę.
Nie oszczędzaj na specjalne okazje. Dziś jest ta specjalna!

igikus
5
Posty: 7
Rejestracja: środa, 16 sty 2013, 12:42
Re: Mini still LM Radiusa - pierwsza destylacja

Post autor: igikus »

Łatwo powiedzieć "Leń" ja mam internet tylko w pracy a wisi na de mną kierownik co mówi że śmierdziucha (czytaj bimber) nie pił 10 lat i pić nie będzie tylko ze sklepu jak on to mówi oryginalną pije. Dlatego męczę bo nie mogę za bardzo się rozsiadać do czytania.
Pozdrawiam

cyqor
30
Posty: 35
Rejestracja: środa, 20 maja 2015, 19:52
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Mini still LM Radiusa - pierwsza destylacja

Post autor: cyqor »

Bardzo fajnie opisane i powiem ci że jako drugi sprzęt do psocenia zbuduję właśnie taką SAMĄ kolumnę, bo widzę że to jest profesjonalnie wytłumaczone i nawet taki baran jak ja zrozumiał jak się psoci na refluxie. W Razie jakichkolwiek watpliwości zgłoszę się do ciebie :)
Awatar użytkownika

Gonek Szczyrba
30
Posty: 47
Rejestracja: wtorek, 20 lis 2012, 17:13
Krótko o sobie: Wino robił juz mój dziadek, z głogu. Ja robie ze wszystkiego.... :D
Fajnie, że takie forum istnieje, życze wam wszystkim nieustającego bulgotania w rurce fermentacyjnej i żeby miód nigdy nie drożał!
I to przez następne 50 lat!
Wasz Goniuś Szczyrbuś
Ulubiony Alkohol: Wino, piwo, miodek.
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Kosmos
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Mini still LM Radiusa - pierwsza destylacja

Post autor: Gonek Szczyrba »

Cześć, zastanawiam się nad budową kolumny opisanej przez kolegę Radiusa, ale nie bardzo rozumiem zasadę jej działania. Do tej pory destylowałem sporadycznie aparatem szklanym wiec nie jestem raczej znawcą tematu. Rysunek głowicy jest dobrze i przejżyscie zrobiony jednak mam pytanie, otwory na powrót skroplin na wypelnienie, czy ich umiejscowienie i wielkosc ma szczegolne znaczenie? Czy móglby ktoś uczynny mi (i innym laikom) rozrysować schemat kompletnej Kolumny i głowicy z wymiarami, tak żebym mógł według niego o tę kolumnę sie pokusić? U szczytu kolumny widziałem trzy rurki- rozumiem wpływ i wypływ wody do chłodzenia, ale ten trzeci? Jezeli kolumna ma być otwarta, to może jej po prostu nie zaślepiać? Tak czy inaczej przepraszam za być może naiwne pytania i bedę wdzięczny za ich odpowiedź.
Pozwoliłem sobie załączyć rysunek kol. Radiusa i zaznaczyć na nim moje wątpliwości.
Punkt 1. Jaka jest wysokość /odstęp między odbiorem a otworami powrotu skroplin?
Punkt 2. Czy wysokość/odstęp między odbiorem a wylotem par ma znaczenie?
Punkt 3. i 4. Czy średnica otworow ma znaczenie?

Pozdrawiam, Gono S.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Po jednym cencie za każdy rok!
Kiedy przes­koczysz, to i wte­dy nie mów hop. Zo­bacz naj­pierw w co wskoczyłeś.
Awatar użytkownika

Autor tematu
radius
7000
Posty: 7298
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: Mini still LM Radiusa - pierwsza destylacja

Post autor: radius »

@Gonek, odpowiedź na PW.
Pozdrawiam
SPIRITUS FLAT UBI VULT
Awatar użytkownika

Gonek Szczyrba
30
Posty: 47
Rejestracja: wtorek, 20 lis 2012, 17:13
Krótko o sobie: Wino robił juz mój dziadek, z głogu. Ja robie ze wszystkiego.... :D
Fajnie, że takie forum istnieje, życze wam wszystkim nieustającego bulgotania w rurce fermentacyjnej i żeby miód nigdy nie drożał!
I to przez następne 50 lat!
Wasz Goniuś Szczyrbuś
Ulubiony Alkohol: Wino, piwo, miodek.
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Kosmos
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Mini still LM Radiusa - pierwsza destylacja

Post autor: Gonek Szczyrba »

Zkombinowalem rurke 54 mm i mam klopot z dobraniem mufy miedzianej, bo sa bardzo drogie. Wykombinowalem wiec, ze wytne z blaszki miedzianej kolko odp. srednicy z otworem w srodku, wpuszcze przez nie rurke 28 mm i polacze calosc lutem, w ten sposob obnize troche koszty kolumny. Czy blacha miedziana 0.7 mm taka jak do krycia dachow (DIN EN 1172 CUI-DHP-CW024A R240) sie w tym celu nada?
Po jednym cencie za każdy rok!
Kiedy przes­koczysz, to i wte­dy nie mów hop. Zo­bacz naj­pierw w co wskoczyłeś.

panmufinek
100
Posty: 104
Rejestracja: czwartek, 11 lip 2013, 09:59
Podziękował: 18 razy
Otrzymał podziękowanie: 16 razy
Re: Mini still LM Radiusa - pierwsza destylacja

Post autor: panmufinek »

Miedz Cu-DHP ( DIN : SF-Cu) skład:
Cu min. 99,9 %
P 0,015 - 0,040 % ( fosfor)
Czysta miedź wiec się nada :D
Awatar użytkownika

Gonek Szczyrba
30
Posty: 47
Rejestracja: wtorek, 20 lis 2012, 17:13
Krótko o sobie: Wino robił juz mój dziadek, z głogu. Ja robie ze wszystkiego.... :D
Fajnie, że takie forum istnieje, życze wam wszystkim nieustającego bulgotania w rurce fermentacyjnej i żeby miód nigdy nie drożał!
I to przez następne 50 lat!
Wasz Goniuś Szczyrbuś
Ulubiony Alkohol: Wino, piwo, miodek.
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Kosmos
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Mini still LM Radiusa - pierwsza destylacja

Post autor: Gonek Szczyrba »

Dziekuje
Po jednym cencie za każdy rok!
Kiedy przes­koczysz, to i wte­dy nie mów hop. Zo­bacz naj­pierw w co wskoczyłeś.
Awatar użytkownika

rozrywek
4500
Posty: 4905
Rejestracja: niedziela, 25 kwie 2010, 09:02
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 561 razy
Otrzymał podziękowanie: 844 razy
Re: Mini still LM Radiusa - pierwsza destylacja

Post autor: rozrywek »

Gonek wiesz co to jest mufa? przeczytałem twój post z 5 razy i ni cholerci nie chwytam o co kaman?
Ma marginesie to destylator, kolumna, są urządzeniami naprawdę wielokrotnego użytku i nie ma tu miejsca na chodzenie na skróty po kosztach.
Wydatek rzędu 30zł więcej, w skali użytkowania, w skali odebranego urobku, w skali tego na ile wywalimy w kosmos państwo złodziejskie i akcyzę......to wyjdzie...oszczędność 1 (słownie jeden) grosz na 100L.
Jak ja nie chwytam twojego postu to może chociaż ty chwycisz mój.
Ps: Jesteśmy braćmi w pędniczym hobby, także to nie osobiste wycieczki.Pozdro.
pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy............
Awatar użytkownika

Gonek Szczyrba
30
Posty: 47
Rejestracja: wtorek, 20 lis 2012, 17:13
Krótko o sobie: Wino robił juz mój dziadek, z głogu. Ja robie ze wszystkiego.... :D
Fajnie, że takie forum istnieje, życze wam wszystkim nieustającego bulgotania w rurce fermentacyjnej i żeby miód nigdy nie drożał!
I to przez następne 50 lat!
Wasz Goniuś Szczyrbuś
Ulubiony Alkohol: Wino, piwo, miodek.
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Kosmos
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Mini still LM Radiusa - pierwsza destylacja

Post autor: Gonek Szczyrba »

Mufa czyli taka redukcja z 54mm na 28mm, jak wg projektu kol. Radiusa doskonale na rys widac. Cos takiego kosztuje u mnie w rozmiarze 54 mm ok 50€. Jak bede wszystkie duperele kupowal za takie pieniadze to moge sobie od razu gotowa kolumne kupic i sie nie bawic w experymenty. Rozrywek wspomniana przeze mnie blaszka kosztuje 10 zl wiec nie ma o czym mowic.
Po jednym cencie za każdy rok!
Kiedy przes­koczysz, to i wte­dy nie mów hop. Zo­bacz naj­pierw w co wskoczyłeś.
Awatar użytkownika

Lootzek
850
Posty: 887
Rejestracja: środa, 19 wrz 2012, 00:23
Krótko o sobie: Psotnik, dłubacz i leń patentowany.
Status Alkoholowy: Destylator
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 97 razy
Otrzymał podziękowanie: 171 razy
Re: Mini still LM Radiusa - pierwsza destylacja

Post autor: Lootzek »

Czyli nie mufa a redukcja mufowa ;) Zerknij czy z 54 na 35 mm nie będzie tańsza, a też się sprawdzi. Niestety z kształtkami miedzianymi tak jest że cena rośnie kosmicznie wraz ze wzrostu średnicy, a przy redukcjach to już w ogóle - z im większej chcesz redukować na dużo mniejszą tym cena bardziej rośnie (54x28 będzie dużo droższa niż np. 54x42) Przy okazji, ta ostatnia wymieniona też powinna być ok, korzyść: zmniejszysz dodatkowo jeziorko.
A patrzyłeś czy jakaś firma z Polski by Ci nie wysłała w razie czego?
Np. tu jest niezły wybór: http://www.sklep-iglotech.com.pl/produk ... cyjny-5240
Awatar użytkownika

Autor tematu
radius
7000
Posty: 7298
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: Mini still LM Radiusa - pierwsza destylacja

Post autor: radius »

@ Gonek Szczyrba, zerknij tutaj - http://www.pswtradesuppliers.co.uk/pl/p ... -54mmx28mm
http://www.pswtradesuppliers.co.uk/pl/p ... -54mmx54mm

Mogę ci ewentualnie zrobić samą głowicę i wysłać ;)
SPIRITUS FLAT UBI VULT
ODPOWIEDZ

Wróć do „Galeria destylatorów Reflux”