Jak użyć kolumny filtracyjnej?

Wszystko o polepszaniu destylatów węglem.

Autor tematu
Abalka
5
Posty: 7
Rejestracja: środa, 31 lip 2013, 08:28
Podziękował: 2 razy

Post autor: Abalka »

Witam serdecznie. Zakupiłem tego rodzaju http://allegro.pl/show_item.php?item=5243354300 kolumnę filtracyjną. Postąpiłem zgodnie z instrukcją (na dół podpięty "brudny" destylat na górze po filtracji wylatuje "czysty") jednak jest zonk. Węgie aktywny szybuje w górę kolumny co powoduję jego wydostanie się na zewnątrz. Destylat wypiera węgiel nawet wtedy gdy kolumna zasypana jest do połowy. Ciśnienia zmniejszyć raczej się nie można bo przewyższenie mam minimalne pomiędzy dnem destylatu "brudnego" a wlewem do naczynia destylatu "czystego" Co źle robię proszę o pomoc. :roll:
koncentraty wina
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7299
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: Jak u użyć kolumny filtracyjnej?

Post autor: radius »

No, co ty? Jaja se robisz? Wciśnij od góry zmywak i... po problemie :nuda:
SPIRITUS FLAT UBI VULT
Awatar użytkownika

Pretender
2500
Posty: 2993
Rejestracja: piątek, 11 lis 2011, 14:17
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centrum
Podziękował: 38 razy
Otrzymał podziękowanie: 251 razy
Re: Jak u użyć kolumny filtracyjnej?

Post autor: Pretender »

Proponuję przepłukać węgiel. Przygotuj go według rad z forum i problem zniknie.

Autor tematu
Abalka
5
Posty: 7
Rejestracja: środa, 31 lip 2013, 08:28
Podziękował: 2 razy
Re: Jak u użyć kolumny filtracyjnej?

Post autor: Abalka »

radius pisze:No, co ty? Jaja se robisz? Wciśnij od góry zmywak i... po problemie :nuda:
kolego nie po to filtruje węglem by później gąbką psuć destylat. Chyba, że nierdzewny ale wydaje mi się że wraz wypcha go. Jutro sprawdzę
Pretender pisze:Proponuję przepłukać węgiel. Przygotuj go według rad z forum i problem zniknie.
Przepłukałem wodą coś jeszcze powinienem zrobić??

A tak poza tym rozumiem że za każdym razem gdy chce filtrować muszę zaciągnąć ustami destylat i włożyć wężyk w kolumnę?
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5374
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 664 razy
Kontakt:
Re: Jak u użyć kolumny filtracyjnej?

Post autor: Zygmunt »

Zmywak to dobry trop, może być z Lidla. Nie reaguje z destylatem. Przepłucz wrzątkiem, kilka razy, odlej brudną wodę, następnie pomieszaj węgiel z ciepłą wodą. Napełnij cylinder wodą i całość mieszaniny woda-węgiel wlej do cylindra. Układanie złoża wodą wyeliminuje powietrze i pozwoli bardzo go zbić i powinno zablokować całość.

Obrazek
Obrazek
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7299
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: Jak u użyć kolumny filtracyjnej?

Post autor: radius »

@Abalka, tak jak pisze Zygmunt, chodzi o nierdzewny zmywak np. z Lidla.
Abalka pisze:za każdym razem gdy chce filtrować muszę zaciągnąć ustami destylat i włożyć wężyk w kolumnę?
Wystarczy, że pojemnik z destylatem umieścisz powyżej wypływu, a grawitacja zrobi resztę roboty :D
SPIRITUS FLAT UBI VULT

Autor tematu
Abalka
5
Posty: 7
Rejestracja: środa, 31 lip 2013, 08:28
Podziękował: 2 razy
Re: Jak u użyć kolumny filtracyjnej?

Post autor: Abalka »

Zmywak to dobry trop, może być z Lidla. Nie reaguje z destylatem. Przepłucz wrzątkiem, kilka razy, odlej brudną wodę, następnie pomieszaj węgiel z ciepłą wodą. Napełnij cylinder wodą i całość mieszaniny woda-węgiel wlej do cylindra. Układanie złoża wodą wyeliminuje powietrze i pozwoli bardzo go zbić i powinno zablokować całość.
Dziękuję za tą radę nie wiedziałem że jest to aż takie ważne
radius pisze:@Abalka, tak jak pisze Zygmunt, chodzi o nierdzewny zmywak np. z Lidla.
Abalka pisze:za każdym razem gdy chce filtrować muszę zaciągnąć ustami destylat i włożyć wężyk w kolumnę?
Wystarczy, że pojemnik z destylatem umieścisz powyżej wypływu, a grawitacja zrobi resztę roboty :D
Zdam relacje jak otrzymam nowy destylat. Otrzymany wcześniej przefiltrowałem starym sposobem- kropelka po kropelce z góry na dół. Sprawdzę zaraz czy cukrówka nadaję się już czy nie. Ja tak destylujemy a potem filtracja :) Dziękuje wszystkim za szybką pomoc.
radius pisze:@Abalka, tak jak pisze Zygmunt, chodzi o nierdzewny zmywak np. z Lidla.
Abalka pisze:za każdym razem gdy chce filtrować muszę zaciągnąć ustami destylat i włożyć wężyk w kolumnę?
Wystarczy, że pojemnik z destylatem umieścisz powyżej wypływu, a grawitacja zrobi resztę roboty :D
Acha chyba nie do końca masz rację. Bo ciecz najpierw musi popłynąć w górę przez szyjkę (u mnie butli 5l) aby opaść poniżej do kolumny.
Ostatnio zmieniony czwartek, 23 lip 2015, 08:10 przez Zygmunt, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: scalone

charli6
1
Posty: 1
Rejestracja: czwartek, 3 sty 2013, 13:57
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Producent Nalewek
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Jak u użyć kolumny filtracyjnej?

Post autor: charli6 »

Panowie, ja żadnego zmywaka nie używam po prostu zaciskiem na dopływie reguluje przepływ przy niskim "tempie" nic się nie podnosi nic nie wypływa.
Teraz moje pytanie
Może tracę czas - zatykam u dołu (żeby węgiel się nie cofał) i u góry (żeby nie wypływał) zmywakiem puszczam bez zacisków 5l przepuszczam w 20-30 min i preparat gotowy?
Proszę o pilną odpowiedź, jutro bym to zastosował !
Awatar użytkownika

JAROCE
20
Posty: 27
Rejestracja: piątek, 30 gru 2016, 10:45
Krótko o sobie: I am who I am
Ulubiony Alkohol: taki co głowa nie boli po nim
Lokalizacja: Sosnowiec
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Jak u użyć kolumny filtracyjnej?

Post autor: JAROCE »

Żeby węgiel się nie cofał wystarczy na krańcach zastosować zwykłą watę i po problemie. Co do samego filtrowania to kwestia umowna. Pytanie czy chcemy mieć destylat czysty jak łza czy jednak z odrobiną posmaku. U mnie czas filtracji 2,5 L trwał ok. 3 dni.

obcy33
2
Posty: 4
Rejestracja: sobota, 9 wrz 2017, 18:19
Re: Jak u użyć kolumny filtracyjnej?

Post autor: obcy33 »

Witam kolegów, trochę odgrzewam temat. Nie widzę u siebie filtracji prowadzonej w sposób opisany powyżej, ze względu na niewielkie ilości destylatów. Nie mniej jednak interesuje mnie czy zamiast przepuszczania destylatu przez kolumnę z węglem (w moim przypadku węgiel nieaktywny), nie mogę po prostu dodać do niego węgla bezpośrednio, odczekać dzień lub dwa, i odcedzić?

Pozdrawiam
Awatar użytkownika

masterpaw2
1650
Posty: 1654
Rejestracja: wtorek, 12 kwie 2016, 20:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:), no chyba, że ktoś mi na odcisk nadepnie....
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centralna Polska
Podziękował: 66 razy
Otrzymał podziękowanie: 203 razy
Re: Jak u użyć kolumny filtracyjnej?

Post autor: masterpaw2 »

Oczywiście kolego, że możesz.....
https://alkohole-domowe.com/destylat/oc ... -destylatu
Tylko użyj węgiel aktywny, np. taki jak z linku poniżej.
http://allegro.pl/ShowItem2.php?item=6743963031
lub
https://alkohole-domowe.pl/ad-wegiel-ak ... litra-p948
Gdy coś robię, zawsze staram się robić to najlepiej, choć nie zawsze mi to wychodzi......;)
Awatar użytkownika

Dwaid
50
Posty: 61
Rejestracja: czwartek, 29 mar 2018, 14:18
Krótko o sobie: :)
Ulubiony Alkohol: Każdy własnoręcznie wykonany :)
Status Alkoholowy: Bimbrownik
Podziękował: 4 razy
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Jak u użyć kolumny filtracyjnej?

Post autor: Dwaid »

Gdzieś na forum wyczytałem, że temperatura cieczy poprawia końcowy efekt filtracji i moje ostatnie obserwacje to potwierdziły :) Ja akurat puszczam przez kolumnę, ale nawet jak chcesz zasypać, to proponuję destylat trzymać w lodówce, na pewno lepiej się oczyści :)

adamus1
100
Posty: 138
Rejestracja: piątek, 29 gru 2017, 10:38
Krótko o sobie: Pędze i wędze. Warze i smaże
Ulubiony Alkohol: Ten wytworzony w domu
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: Jak u użyć kolumny filtracyjnej?

Post autor: adamus1 »

Destylat przez godzinę trzymam w zamrażarce a dopiero później do filtracji. Dużo lepsze efekty.
Co do wypychania węgla to występował u mnie problem gdy puściłem za dużo destylatu. Nie wiem dlaczego tak się działo, ale tak było. Dopiero gdy zmniejszałem na kraniku to wszystko wracało do normy
Awatar użytkownika

masterpaw2
1650
Posty: 1654
Rejestracja: wtorek, 12 kwie 2016, 20:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:), no chyba, że ktoś mi na odcisk nadepnie....
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centralna Polska
Podziękował: 66 razy
Otrzymał podziękowanie: 203 razy
Re: Jak u użyć kolumny filtracyjnej?

Post autor: masterpaw2 »

Potrzymaj nieco dłużej w zamrażarce (kilka/kilkanaście godzin) i puszczaj całkiem przemrożony, pamiętając o stężeniu max 50%.
Gdy coś robię, zawsze staram się robić to najlepiej, choć nie zawsze mi to wychodzi......;)

adamus1
100
Posty: 138
Rejestracja: piątek, 29 gru 2017, 10:38
Krótko o sobie: Pędze i wędze. Warze i smaże
Ulubiony Alkohol: Ten wytworzony w domu
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: Jak u użyć kolumny filtracyjnej?

Post autor: adamus1 »

Ostatnio przepuściłem spirytus 90% przez filtr i efekt również był bardzo dobry.

zaradek
250
Posty: 256
Rejestracja: sobota, 16 wrz 2017, 21:39
Podziękował: 16 razy
Otrzymał podziękowanie: 14 razy
Re: Jak użyć kolumny filtracyjnej?

Post autor: zaradek »

Podczepię się do tego wątku - czy mógłby ktoś napisać o prędkości filtrowania? Są jakieś zalecenia? W swoim filtrze mam zaworki na dole i na górze. Prędkość filtrowania regulować tym dolnym (wlot)?
Chciałem w objęcia Morfeusza, ale Dionizos był szybszy.
Awatar użytkownika

masterpaw2
1650
Posty: 1654
Rejestracja: wtorek, 12 kwie 2016, 20:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:), no chyba, że ktoś mi na odcisk nadepnie....
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centralna Polska
Podziękował: 66 razy
Otrzymał podziękowanie: 203 razy
Re: Jak użyć kolumny filtracyjnej?

Post autor: masterpaw2 »

Rozumiem, podajesz destylat od dołu :ok:, regulujesz tak jak napisałeś na wlocie. Im wolniejszy przepływ przez złoże tym lepiej, jeżeli zbytnio się nie spieszysz, to ustaw sobie niemalże kropelkowy przepływ na poziomie 7/8ml/min. - 5l/~10/11h.
Gdy coś robię, zawsze staram się robić to najlepiej, choć nie zawsze mi to wychodzi......;)

Bravia31
2
Posty: 2
Rejestracja: środa, 16 sty 2019, 20:32
Re: Jak użyć kolumny filtracyjnej?

Post autor: Bravia31 »

A jak destylator od dołu się skeczy to jak odzyskać to co w rurze obracając do góry nogami bo nie filtrowalem nigdy od dolu?:-)

wawaldek11
2500
Posty: 2896
Rejestracja: niedziela, 14 lis 2010, 22:18
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem, który ma więcej radości z dawania niż z brania.
Ulubiony Alkohol: niepospolity i najlepiej bez banderolki; poszukiwania ciągle trwają...
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Puszcza Goleniowska
Podziękował: 159 razy
Otrzymał podziękowanie: 298 razy
Re: Jak użyć kolumny filtracyjnej?

Post autor: wawaldek11 »

Rura powinna być ciągle zalana :mrgreen:
Pozdrawiam,
Waldek

Bravia31
2
Posty: 2
Rejestracja: środa, 16 sty 2019, 20:32
Re: Jak użyć kolumny filtracyjnej?

Post autor: Bravia31 »

Dzięki bardzo

użytkownik usunięty
Re: Jak użyć kolumny filtracyjnej?

Post autor: użytkownik usunięty »

Bravia31 pisze:A jak destylator od dołu się skeczy to jak odzyskać to co w rurze obracając do góry nogami bo nie filtrowalem nigdy od dolu?:-)
wawaldek11 pisze:Rura powinna być ciągle zalana :mrgreen:
A ja myślałem, że wystarczy wlać zwykłą wodę, która to, wyparłaby pozostały alkohol.
Jednak warto faktycznie pozostawić w niej alkohol, bo będziemy mieli pewność, że nic nam nie zaatakuje węgla, a po drugie jeden kolega z drugim nie będzie się ponownie zastanawiał gdzie mu się podział alkohol, a jak się pojawi, to dlaczego jest taki słaby 8-)
Ostatnio zmieniony sobota, 25 maja 2019, 11:16 przez użytkownik usunięty, łącznie zmieniany 1 raz.

zaradek
250
Posty: 256
Rejestracja: sobota, 16 wrz 2017, 21:39
Podziękował: 16 razy
Otrzymał podziękowanie: 14 razy
Re: Jak użyć kolumny filtracyjnej?

Post autor: zaradek »

Dokładnie - problem ponownie wystąpi jedynie po wymianie węgla ;-)
Chciałem w objęcia Morfeusza, ale Dionizos był szybszy.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Węgiel aktywny”