Destylat smakowy na OLM

Podstawowe uwagi, spostrzeżenia i pomysły dotyczące procesu.
Awatar użytkownika

Autor tematu
Dave
150
Posty: 181
Rejestracja: piątek, 6 mar 2015, 23:30
Podziękował: 7 razy
Otrzymał podziękowanie: 25 razy

Post autor: Dave »

Szukam informacji na temat prowadzenia destylacji smakowej przy użyciu obniżonego odbioru LM. Jestem ciekaw czy osoby z forum prowadzą w ten sposób proces i w jakiej konfiguracji kolumny. Używam OLM do destylacji smakowych ale mam w kolumnie bufor, który na początku procesu oddaje 2 litry spirytusu i zastanawiam się czy nie wymienić go na filtr katalityczny.
Awatar użytkownika

gary1966
450
Posty: 485
Rejestracja: czwartek, 20 sie 2009, 21:18
Podziękował: 137 razy
Otrzymał podziękowanie: 77 razy
Re: Destylat smakowy na OLM

Post autor: gary1966 »

Jak długo kolega stabilizuje kolumnę przy destylacji smakowej, że w buforze zbierze się aż dwa litry spirytusu?
https://www.youtube.com/watch?v=Kuv7n0x3hko
https://www.youtube.com/watch?v=AHbHSXajgZA
Awatar użytkownika

Autor tematu
Dave
150
Posty: 181
Rejestracja: piątek, 6 mar 2015, 23:30
Podziękował: 7 razy
Otrzymał podziękowanie: 25 razy
Re: Destylat smakowy na OLM

Post autor: Dave »

Po zalaniu kolumny, stabilizuje 15 minut i odbieram przedgon przez 30 sekund i powtarzam tą czynność 3 krotnie by po 4 stabilizacji przejść do odbioru serca.
Awatar użytkownika

gary1966
450
Posty: 485
Rejestracja: czwartek, 20 sie 2009, 21:18
Podziękował: 137 razy
Otrzymał podziękowanie: 77 razy
Re: Destylat smakowy na OLM

Post autor: gary1966 »

Ja przy wsadzie 25 l- 27 l po zalaniu, schodzę z mocą i po stabilizacji 15 min odbieram z głowicy ok 250 ml przedgonu, 2-3 krople/ sekundę, po czym czyszczenie OLM-a i serce do 95 *C mierzone 20 cm pod OLM. Mój opis destylacji smakowej na Olm-ie, kolega chyba zna.
Wolę destylat bardziej oczyszczony, od destylatu mniej oczyszczonego, mino że ten pierwszy ma w sobie mniej aromatu.
Każdy z nas musi znaleźć dla siebie swój Złoty Środek.
https://www.youtube.com/watch?v=Kuv7n0x3hko
https://www.youtube.com/watch?v=AHbHSXajgZA
Awatar użytkownika

Autor tematu
Dave
150
Posty: 181
Rejestracja: piątek, 6 mar 2015, 23:30
Podziękował: 7 razy
Otrzymał podziękowanie: 25 razy
Re: Destylat smakowy na OLM

Post autor: Dave »

Odbierasz przedgon tylko raz? Pracujesz na kolumnie z buforem czy posiadasz filtr katalityczny do destylacji prostych?
Awatar użytkownika

gary1966
450
Posty: 485
Rejestracja: czwartek, 20 sie 2009, 21:18
Podziękował: 137 razy
Otrzymał podziękowanie: 77 razy
Re: Destylat smakowy na OLM

Post autor: gary1966 »

Od dołu, bufor z ok 18 cm sprężynkami KO, następnie człon kolumny wypełniony sprężynkami Cu własnej roboty - 30 cm oraz człon kolumny z OLM, pod półką (OLM) ok 33 cm sprężynek KO a nad 15 cm też z KO, no i głowica puszkowa w destylacji na kolumnie bez zasypu.
Odbieram przedgon tylko raz, pojemność jeziorka do zaworu to ok 200 ml.
Grzeje gazem, ale myślę że moc to ok 1000 W.
https://www.youtube.com/watch?v=Kuv7n0x3hko
https://www.youtube.com/watch?v=AHbHSXajgZA

golec269
450
Posty: 492
Rejestracja: niedziela, 4 maja 2014, 08:37
Podziękował: 89 razy
Otrzymał podziękowanie: 56 razy
Re: Destylat smakowy na OLM

Post autor: golec269 »

@gary witaj. A gdzie opisywałeś destylację smakową?
Awatar użytkownika

gary1966
450
Posty: 485
Rejestracja: czwartek, 20 sie 2009, 21:18
Podziękował: 137 razy
Otrzymał podziękowanie: 77 razy
Re: Destylat smakowy na OLM

Post autor: gary1966 »

https://www.youtube.com/watch?v=Kuv7n0x3hko
https://www.youtube.com/watch?v=AHbHSXajgZA

golec269
450
Posty: 492
Rejestracja: niedziela, 4 maja 2014, 08:37
Podziękował: 89 razy
Otrzymał podziękowanie: 56 razy
Re: Destylat smakowy na OLM

Post autor: golec269 »

Dzięki , niedługo wyprubuję Twoją metodę. Bufor można by było zasypać kulkami szklanymi żeby ograniczyć pojemność do minimum. Czy destylat by wyszedł lepszy- jak myślisz?
Awatar użytkownika

gary1966
450
Posty: 485
Rejestracja: czwartek, 20 sie 2009, 21:18
Podziękował: 137 razy
Otrzymał podziękowanie: 77 razy
Re: Destylat smakowy na OLM

Post autor: gary1966 »

Mam bufor o pojemności 1,9 l przy kegu 30 l (w planach większy kocioł), więc jest przewymiarowany, a i tak nie zmieniam jego pojemności przy destylacji smakowej na kolumnie.
Może raczej powinno się zdjąć ocieplenie z bufora aby bardziej wykorzystać refluks przyściankowy, trochę z lenistwa tego nie robię.
Bufor w destylacji prostej na kolumnie ma trudniejsze zadanie niż przy rektyfikacji, a ma nam dać też więcej serca.
Zachęcam do eksperymentów z OLM i buforem, destylacja smakowa na kolumnie nie jest tak nudna jak praca z cukrówką.
A u mnie ostatnio krucho z wsadami smakowymi. :cry:
https://www.youtube.com/watch?v=Kuv7n0x3hko
https://www.youtube.com/watch?v=AHbHSXajgZA

golec269
450
Posty: 492
Rejestracja: niedziela, 4 maja 2014, 08:37
Podziękował: 89 razy
Otrzymał podziękowanie: 56 razy
Re: Destylat smakowy na OLM

Post autor: golec269 »

Ja będę dopiero nastawiał brzoskwinkę za jakiś miesiąc sprubuję na OLMi buforze. A jak destylat czy jest pijalny od zaraz czy musi dłużej poleżakować? Na zimnych palcach z lekkim refluksem był bardzo dobry już po miesiącu.
Awatar użytkownika

Autor tematu
Dave
150
Posty: 181
Rejestracja: piątek, 6 mar 2015, 23:30
Podziękował: 7 razy
Otrzymał podziękowanie: 25 razy
Re: Destylat smakowy na OLM

Post autor: Dave »

Nie uważasz, że lepszym rozwiązaniem jest filtr katalityczny zamiast bufora w którym gromadzi się spirytus i utrudnia destylację.
Awatar użytkownika

gary1966
450
Posty: 485
Rejestracja: czwartek, 20 sie 2009, 21:18
Podziękował: 137 razy
Otrzymał podziękowanie: 77 razy
Re: Destylat smakowy na OLM

Post autor: gary1966 »

Jeżeli robimy destylację smakową na kolumnie, to po to aby "wykorzystać" ta naszą kolumnę na maxa, czyli dokładnie oddzielić serce od przed i pogonu. Przy przedgonie pomaga nam obniżony odbiór, a po koniec procesu bufor, także przy wyssaniu spirytusu z wsadu.
Nad buforem mam 30 cm Cu, nie wyobrażam sobie destylacji smakowej bez katalizatora.

golec269, dużo zależy od jakości i rodzaju wsadu, będziesz mieć porównanie, nigdy nie pracowałem na zimnych palcach.
https://www.youtube.com/watch?v=Kuv7n0x3hko
https://www.youtube.com/watch?v=AHbHSXajgZA

golec269
450
Posty: 492
Rejestracja: niedziela, 4 maja 2014, 08:37
Podziękował: 89 razy
Otrzymał podziękowanie: 56 razy
Re: Destylat smakowy na OLM

Post autor: golec269 »

Nie wiem czy to lepsze rozwiązanie,ja nie mogę do kega dopiąć kolumny bo mam około 105 mm sms a kolumna 60,3 mm. Dlatego pisałem o kulkach aby zasypać bufor. A filtr z miedzi mam w wewnętrznej rurze bufora.

golec269
450
Posty: 492
Rejestracja: niedziela, 4 maja 2014, 08:37
Podziękował: 89 razy
Otrzymał podziękowanie: 56 razy
Re: Destylat smakowy na OLM

Post autor: golec269 »

Gary1966 srednio po jakim czasie masz destylat do spożycia? Jak długo i w czym przetrzymujesz aby nabrał pełniejszego smaku?
Awatar użytkownika

gary1966
450
Posty: 485
Rejestracja: czwartek, 20 sie 2009, 21:18
Podziękował: 137 razy
Otrzymał podziękowanie: 77 razy
Re: Destylat smakowy na OLM

Post autor: gary1966 »

Dwa tygodnie po destylacji, pierwsza próba i ocena co dalej, każdy destylat to osobna historia.
Przechowuje w damach 5 l, może kiedyś beczka od kolegi magas bez 37?. Ostatni dużo dla kolegów robiłem, to i jak się układają, to nie wiem. Ale czeka mnie jeszcze destylacja na calvados.
https://www.youtube.com/watch?v=Kuv7n0x3hko
https://www.youtube.com/watch?v=AHbHSXajgZA

golec269
450
Posty: 492
Rejestracja: niedziela, 4 maja 2014, 08:37
Podziękował: 89 razy
Otrzymał podziękowanie: 56 razy
Re: Destylat smakowy na OLM

Post autor: golec269 »

Jeszcze jedna sprawa, utrzymywałeś zaworkiem tem. żeby cały czas leciał destylat około 75% czy tem. powoli się podnosiła i średnia destylatu wyniosła 75%? A może bawiłeś się regulatorem mocy?
Awatar użytkownika

gary1966
450
Posty: 485
Rejestracja: czwartek, 20 sie 2009, 21:18
Podziękował: 137 razy
Otrzymał podziękowanie: 77 razy
Re: Destylat smakowy na OLM

Post autor: gary1966 »

Grzeje gazem, myślę że ok 1000 W przy sercu, zaworek OLM na max otwarty, temperatura pod półką odbioru powoli podnosiła się do góry a moc destylatu ( średnia) na koniec to 75 %.
https://www.youtube.com/watch?v=Kuv7n0x3hko
https://www.youtube.com/watch?v=AHbHSXajgZA

golec269
450
Posty: 492
Rejestracja: niedziela, 4 maja 2014, 08:37
Podziękował: 89 razy
Otrzymał podziękowanie: 56 razy
Re: Destylat smakowy na OLM

Post autor: golec269 »

Tak myślałem,ale chciałem się upewnić. Gary1966 pw.

Szlumf
2000
Posty: 2379
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 629 razy
Otrzymał podziękowanie: 583 razy
Re: Destylat smakowy na OLM

Post autor: Szlumf »

Jestem po pierwszej destylacji z jednoczesnym użyciem bufora i OLM do destylacji smakówki. Wcześniej używałem tylko bufora.
Nastaw 53l na rum z akcji Wawaldka11.
Konfiguracja sprzętu: kocioł 66l z buforem 1,5l wewnątrz, grzałki 3x2000W - 70cm pustej rury na ew. pianę - 3 półki - OLM - 25cm kłaczków zmywaków - młot Thora z pojemnością jeziorka ustawioną na 100ml - chłodnica szklana podłączona do odpowietrzenia Thora.
Jedyna miedź to spirala w Thorze.
Po zalaniu półek stabilizowałem około 15 min. z mocą 4000W. Następnie wyłączyłem grzanie i dokładnie opróżniłem jeziorko w głowicy co dało 150ml rozpałki (pojemność jeziorka + reszki skroplonych oparów). Włączyłem grzanie (1400W) i przy w pełni otwartym zaworku OLM (LM zamknięty) rozpocząłem odbiór przedgonów na zapach. I tu chyba zrobiłem błąd. Na tym etapie powinienem odbierać przedgony z LM a z OLM kontrolnie kropelkowo. Odlałem 300ml. Następnie odbiór do buteleczek 200ml. Po dojściu temperatury do 80C na OLM odbiór do dużej butli i rozpoczęcie kropelkowego odbioru przedgonów z LM. Odbiór stały około 40ml/min.. Regulując mocą utrzymywałem temperaturę OLM w granicach 80-86C. Po dojściu do 2400W kolumna słabo reagowała na podnoszenie mocy więc zmniejszyłem odbiór do około 25ml/m. Gdy i to przestało skutkować zacząłem pompowania. Końcówkę do 96C na OLM odbierałem do osobnych naczyń.
W trakcie odbioru kropelkowego z LM sprawdzałem zapach. Cały czas był kiepski, nie nadający się do serca. Poszło do przedgonów. Z odpowietrzenia Thora w trakcie całego procesu (~3godz) ukapało 20ml rozpałki.
Wnioski.
1. Bufor umożliwia dłuższy, stabilny odbiór . Po raz pierwszy zastosowałem bufor 1,5l. Wcześniej do smakówek stosowałem 3l i do niego wrócę. Spodziewałem się, że mniejszy da aromatyczniejszy destylat jednak tak chyba nie jest a krótszy jest czas stabilnej pracy. Bufor ułatwia też pompowanie co przy smakówkach umożliwia nam wyciągniecie prawie całej "dobroci" z kotła. Ja ukończyłem odbiór przy 99,8C w kotle i 97,6C w buforze.
2. Stosowanie OLM jest warte polecenia. Ułatwia odbiór przedgonów. Ponadto przez cały czas destylacji głowica i wypełnienie nad OLM wyłapywały niezbyt przyjemne "smrodki".

Myślę, że nawet zastosowanie pustej rury z buforem i OLM może dać ciekawe rezultaty.

lukasz743
20
Posty: 24
Rejestracja: niedziela, 23 maja 2010, 11:06
Podziękował: 15 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Destylat smakowy na OLM

Post autor: lukasz743 »

Odświeżam temat bo ma potencjał i według mnie warto eksperymentować w tym kierunku. Na poczatek potwierdze przypuszczenia Szlumfa z końca ostatniego posta, przynajmniej połowicznie :) . Przeprowadziłem destylacje nastawu owocowego na takim zestawie:
-zbiornik z buforem (miska, niestety tylko 0,9L)
-30 cm pustej rury 60,3 mm
-OLM
-30 cm stalowych SPP
-głowica Aabratek
Pomiar temp. na głowicy, 2 cm pod OLM i cieczy w buforze.
Mimo braku jakichkolwiek miedzianych elementów zapach siarkowodoru pojawił się tylko w przedgonach odbieranych z głowicy. Destylat z OLM nie miał żadnych "jajecznych" naleciałości. Niestety odebrałem tylko niecały litr bo musiałem zwinać sprzęt więc nie wiem czy bufor w końcówce procesu spełnił by swoje zadanie. Podejrzewam, że nie skoro przedmówca poleca większy. Otwór w zbiorniku ~170 mm, ogranicza zastosowanie większej miski.
Taki zestaw jest według mnie OK, ale chodzi mi po głowie mała modyfikacja. Otóż posiadam shotguna, którego wstawiłbym zamiast stalowych SPP. Płaszcz z rury 60,3 mm, wewnatrz 7 rurek ø12×1, długość czynna 250 mm, dokładna regulacja przepływu wody. Nie pracowałem nigdy na CM-ie a wielu chwali przydatność tego systemu do robienia smakówek. Proszę o Wasze opinie i sugestie czy jest w ogóle sens, a jeżeli tak to interesuje mnie sposób podłaczenia wody.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

boxer1981228
1000
Posty: 1029
Rejestracja: czwartek, 25 wrz 2014, 17:30
Ulubiony Alkohol: Czysta
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Naas
Podziękował: 256 razy
Otrzymał podziękowanie: 179 razy
Re: Destylat smakowy na OLM

Post autor: boxer1981228 »

Rozdziel wodzę na skraplacz w głowicy i na shotguna. Ja ostatnio też zaczynam sprawdzać przydatność CM-a do smakówek i podłączenie tak jak u ciebie na pierwszym foto nie zdało egzaminu. Lekko wodę odkręciłem to mi dołem nie puszczało, jak przykręciłem to w głowicy nie skraplało tego co dół przepuścił. Ja smakówki robię na 80 cm SP i na to dokręcam przystawkę CM. Więcej nie podpowiem bo dopiero jestem po jednym procesie na tym sprzęcie ;).
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2743 razy
Re: Destylat smakowy na OLM

Post autor: lesgo58 »

lukasz743
Moim zdaniem zastosowanie shotguna nic Ci więcej pozytywnego nie wniesie. A niepotrzebnie skomplikuje Ci zrobienie całego zestawu. Tak naprawdę bufor nad OLM w postaci rury wypełnionej sprężynkami załatwia wystarczająco sprawę. Ma do spełnienia 2 rzeczy. Na początku wyłapać przedgony i dodatkowo już później niechciane smrody. Robi to perfekcyjnie.
Ja też przeprowadzałem w tym kierunku eksperymenty. I także z pozytywnym skutkiem. Jednak w odróżnieniu od szlumfa używałem refluksu tylko przy odbiorze przedgonów. Reszta gonu szła przez OLM na maksa. Jednak nie używałem bufora stabilizującego, bo uważałem to za zbędne. Nic nie wnoszące do procesu. Jednak po zastanowieniu myślę, że pomysł wart spróbowania i zweryfikowania. Bo to dopiero nam powie na ile ten bufor cośkolwiek pozytywnego wniesie do destylacji.
Zauważyłem przy destylacjach robionych na półkowej, że próba zatrzymania pogonów pomimo kontroli refluksu i zwiększania pojemności dolnej półki nic nie dawała. Nawet operowanie mocą grzania. Mimo wszystko powyżej 96*C w kegu (temperatury rzeczywistej) zaczynają pojawiać się wredne absmaki pogonowe. Chociaż aromaty tego nie zdradzały. I były jak najbardziej OKey.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

lukasz743
20
Posty: 24
Rejestracja: niedziela, 23 maja 2010, 11:06
Podziękował: 15 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Destylat smakowy na OLM

Post autor: lukasz743 »

@bokser

Zgadzam się, miałem te same objawy przy zasilaniu na dole. Dlatego na zaworze na dole shotguna ma być powrót wody, wejście na głowicy i tam też przelew. Foto rozjaśni ten opis. Czy takie podłaczenie chłodzenia będzie działać poprawnie, nie wiem, sugestie mile widziane.

@lesgo

Zatem shotguna wykorzystam do redestylacji odpadów. Chcę sprawdzić jak zadziała w doczyszczaniu surówki (powyżej 96°C w zbiorniku+poczatek odbioru z OLM).
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Drupi
800
Posty: 830
Rejestracja: poniedziałek, 19 sty 2015, 20:36
Krótko o sobie: Na ile moge to pomagam ludziom.
Lokalizacja: Centralna Polska
Podziękował: 73 razy
Otrzymał podziękowanie: 94 razy
Re: Destylat smakowy na OLM

Post autor: Drupi »

Witam. Podepne się pod temat. Jeszcze nigdy nie puszczałem smakówki na takim sprzęcie. A gdyby zamiast tego wszystkiego od początku do końca wszystko ciągnąć z refluksem, z górnego zaworka LM, i dzielić odpowiednio frakcje przedgony na smak, zapach, potem serce, a pogony po skoku temperatury na 10 półce, nic nie odbierając z OLM ? Było by to chyba bardzo podobnie jak w ZP na którym jest opińja, że wychodzą niezłe smakówki. Czy byłby to dobry prostszy, sposób na pociągnięcie smaku np. śliwowicy ?
I like noble drinks.

Szlumf
2000
Posty: 2379
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 629 razy
Otrzymał podziękowanie: 583 razy
Re: Destylat smakowy na OLM

Post autor: Szlumf »

Drupi pisze:...... wszystko ciągnąć z refluksem, z górnego zaworka LM, i dzielić odpowiednio frakcje przedgony na smak, zapach, potem serce, a pogony po skoku temperatury na 10 półce, nic nie odbierając z OLM
Co ma do smakówek 10-ta półka? Sorry ale poczytaj o destylacji smakówek na kolumnie. Jest tego sporo. Jak chcesz coś w rodzaju CM to na odpowietrzenie Aabratka załóż odbiór do jakiejś chłodnicy
i będziesz miał CM.

boxer1981228
1000
Posty: 1029
Rejestracja: czwartek, 25 wrz 2014, 17:30
Ulubiony Alkohol: Czysta
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Naas
Podziękował: 256 razy
Otrzymał podziękowanie: 179 razy
Re: Destylat smakowy na OLM

Post autor: boxer1981228 »

@lukasz743

Ja teraz zastosuje zwykły rozdzielacz z zaworkami :
Obrazek
Na bank zda egzamin ;)

lukasz743
20
Posty: 24
Rejestracja: niedziela, 23 maja 2010, 11:06
Podziękował: 15 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Destylat smakowy na OLM

Post autor: lukasz743 »

Odświeżyłem i sprowokowałem offtop ;)
Intryguje mnie CM i wykorzystam go do destylacji smakowych, ale temat jest o OLM, który dla mnie jest prostym i dobrym sposobem na destylaty smakowe. Koledzy przedstawili swoje próby na wypełnieniu, z miedzią, na kolumnie półkowej więc jakieś wnioski z uzyskanych efektów mogą podrzucić. Ja zostawiam pusta rurę bo takie smaki chce uzyskać.

Jakie macie sugestie co do temperatury wody na wyjściu :?: Czy przedział 50-60°C jest odpowiedni?

lukasz743
20
Posty: 24
Rejestracja: niedziela, 23 maja 2010, 11:06
Podziękował: 15 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Destylat smakowy na OLM

Post autor: lukasz743 »

Mineło 2 miesiace :oops: więc wypada opisać doświadczenie z powyższych moich postów.
Na poczatek podziękowania dla Dave i gary1966, którzy rozpoczeli dyskusje w tym watku opsujac sposoby prowadzenia procesu z użyciem OLM oraz lesgo i Szlumf piszacy o destylacji bez miedzi. Ok koniec wazeliny :lol: przechodzimy do konkretów.
Zestaw to: zbiornik 30 L w płaszczu wodnym, 30 cm pustej rury, OLM, 30 cm stalowe SPP, głowica Aabratek bez powiększonego jeziorka (poj. +/- 10ml).
Nastaw owocowy gęsty przetrzymany (nastawiony w połowie października'15)
Do tej pory destylaty owocowe robiłem głównie na 2 razy: szybki strip i destylacja z podziałem na frakcje. Stosowałem wypełnienie i refluks albo pusta rure i zero powrotu. Niestety zawsze coś mi nie pasowało bo po drugim razie gubiły się aromaty które uważam za pożadane. Kolejny problem to przedgon :twisted: zasraniec umie zapaskudzić wydawałoby się udany gon. Dlatego, czemu nie użyć pustej rury (naprostszy potsill) dla smaku i odcinka wypełnienia z głowica dla dobrego odcięcia frakcji lekkich.
Wykorzystałem sposób Dave'a: po rozgrzaniu zredukowałem moc do 800 w i na niej stabilizowałem, co 15 min otwierajac zawór w głowicy na max przez 30 sek. Każde opróżnienie to ok. 40 ml płynu co daje w sumie poniżej 200 ml zagęszczonego przedgonu. Po tej fazie ustawiam zawór LM na 1krople na 3-5 sek i tak do końca procesu. Zdecydowanie polacam tym którzy maja niewielkie pojemności jeziorka w głowicy.
Po przedgonach czas na serce: pierwsze 50 ml z OLM na przepłukanie jeziorka i dalej w buteleczki 100ml. Temperatura pod OLM szybko rośnie uzyskujac wartość bliska tej w zbiorniku. Ilość tak odebranego serca zależy tylko od własnego poczucia smaku, ja odbieram do 93°C poniżej OLM i oceniam co się nadaje a co nie. Uprzedzam że ilość destylatu nie powala, destylujemy nisko procentowy nastaw i chodzi głównie o aromat i smak.
Po odbiorze serca zwiększam moc do 2200 w i zbieram wszystkp jako strip do kolejnego gotowania. W sumie to dalej robię na 2 razy :lol: ale serce z pierwszego to debaściak, już po miesiacu wyraźnie dobrze smakuje, z drugiego smaki jeszcze się nie uwypuklaja.
Według mnie jest to dobry sposób na owocówki i polecam OLM do tego rodzaju destylacji.
Awatar użytkownika

Linbaba
5
Posty: 8
Rejestracja: czwartek, 7 cze 2018, 07:26
Podziękował: 19 razy
Re: Destylat smakowy na OLM

Post autor: Linbaba »

Już prawie trzy lata minęło od ostatniego wpisu w temacie, a ponieważ nie mogę znaleźć interesującej mnie informacji postanowiłem go trochę odświeżyć . Prowadzenie destylacji prostej za pomocą obniżonego odbioru OLM, jak można tu przeczytać daje dobre rezultaty, natomiast trudno jest znaleźć wzmianki na temat odbioru OVM .
Próbował ktoś może w podobny sposób z dobrym rezultatem prowadzić proces destylacji tą metodą ? , czy może jednak OVM do tego się nie nadaje .
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólnie o destylacji”