Wydajność aabratka 63 mm

Metody destylacji i teoria niezbędna do pędzenia bimbru w sposób profesjonalny...
Awatar użytkownika

Autor tematu
ustianowski
50
Posty: 96
Rejestracja: wtorek, 17 lut 2015, 15:51
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Piwo
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: Ustrzyki Dolne
Podziękował: 13 razy
Otrzymał podziękowanie: 23 razy

Post autor: ustianowski »

Witam wszystkich. W związku z tym że jestem posiadaczem aabratka 63 mm, chciałem się dowiedzieć jaka jest maksymalna jego wydajność. Mi wyszło 80 ml na min, ale nie wiem czy to max, bo nie mam wzierników i nie jestem w stanie określić czy i kiedy zalewa kolumnę. Więc panowie może się pochwalicie, ile doicie na maxa z waszych armat. Oczywiście przy jakim wypełnieniu, ja mam zmywaki ok 300 g/l. Piszcie będę miał jakieś porównanie.(z resztą nie tylko ja) :) Może wyłonimy lidera :D :D :D
Ostatnio zmieniony czwartek, 7 maja 2015, 09:31 przez ustianowski, łącznie zmieniany 2 razy.
promocja
Awatar użytkownika

gr000by
2500
Posty: 2625
Rejestracja: wtorek, 10 sty 2012, 11:32
Krótko o sobie: kombinator - to przede wszystkim
Ulubiony Alkohol: każdy zrobiony z sercem
Status Alkoholowy: Specjalista ds. Wyrobu Alkoholu Domowego
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował: 50 razy
Otrzymał podziękowanie: 665 razy
Re: Wydajność aabratka 63 mm

Post autor: gr000by »

Maksymalna wydajność przy jakiej mocy? Na jakim wypełnieniu? Przy temperaturach stabilnych w okolicy 10tej półki? Kolumna z buforem? Jaki % wsadu? Jaka temperatura w kegu? To wszystko ma znaczenie, bo na ~2,6kW uzyskuję wydajność rzędu 170ml/min z 60,3mm, tylko jest to wynik całkowitego otwarcia zaworka, a nie stabilnej pracy.
Fermentować, destylować, zalegalizować!
http://www.piwo.org/topic/13642-domowa-wytwornia-debowa/ - moje przygody z piwem.
Awatar użytkownika

Autor tematu
ustianowski
50
Posty: 96
Rejestracja: wtorek, 17 lut 2015, 15:51
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Piwo
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: Ustrzyki Dolne
Podziękował: 13 razy
Otrzymał podziękowanie: 23 razy
Re: Wydajność aabratka 63 mm

Post autor: ustianowski »

Groooby, chodzi mi o maksimum wydajności, przy całkowicie otwartym zaworku i grzaniu na max . A % i wypełnienie każdy ma inne. ;) Co nie zmienia faktu że twój wynik robi wrażenie. Przynajmniej na mnie :respect:
Awatar użytkownika

gr000by
2500
Posty: 2625
Rejestracja: wtorek, 10 sty 2012, 11:32
Krótko o sobie: kombinator - to przede wszystkim
Ulubiony Alkohol: każdy zrobiony z sercem
Status Alkoholowy: Specjalista ds. Wyrobu Alkoholu Domowego
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował: 50 razy
Otrzymał podziękowanie: 665 razy
Re: Wydajność aabratka 63 mm

Post autor: gr000by »

To mogę następnym razem sprawdzić wydajność po otwarciu zaworka przy grzaniu ~ 3,7-3,8 kW, wynik powinien być jeszcze wyższy.
Fermentować, destylować, zalegalizować!
http://www.piwo.org/topic/13642-domowa-wytwornia-debowa/ - moje przygody z piwem.

golec269
450
Posty: 492
Rejestracja: niedziela, 4 maja 2014, 08:37
Podziękował: 89 razy
Otrzymał podziękowanie: 56 razy
Re: Wydajność aabratka 63 mm

Post autor: golec269 »

Ja też mam taką rurę,przy mocy 2,6kwh nie zalewa Ci? Mam sprężynki od Pilpka i góra mogę jechać mocą 2kwh żeby kolumna była stabilna-wsad 18%.

Szlumf
2000
Posty: 2379
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 629 razy
Otrzymał podziękowanie: 583 razy
Re: Wydajność aabratka 63 mm

Post autor: Szlumf »

ustianowski pisze: Mi wyszło 80 ml na min, ale nie wiem czy to max, bo nie mam wzierników i nie jestem w stanie określić czy i kiedy zalewa kolumnę.
A co ma Ci zalać kolumnę przy braku powrotu na wypełnienie gdy zaworek otwarty na max :D ? Grzej pełną mocą i tylko obserwuj czy skraplacz się wyrabia.
Awatar użytkownika

gr000by
2500
Posty: 2625
Rejestracja: wtorek, 10 sty 2012, 11:32
Krótko o sobie: kombinator - to przede wszystkim
Ulubiony Alkohol: każdy zrobiony z sercem
Status Alkoholowy: Specjalista ds. Wyrobu Alkoholu Domowego
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował: 50 razy
Otrzymał podziękowanie: 665 razy
Re: Wydajność aabratka 63 mm

Post autor: gr000by »

Też mam sprężynki KO plipka, teraz się trochę ubiły, bo pracuję przy ~2,6-2,7 kW, a kiedyś bez problemu pracowałem na 2,8 kW. Wsad dowolny, przy wsadzie z odpadów, który miał ~38-40% też nie było problemów.
Fermentować, destylować, zalegalizować!
http://www.piwo.org/topic/13642-domowa-wytwornia-debowa/ - moje przygody z piwem.

aronia
1450
Posty: 1498
Rejestracja: środa, 7 sie 2013, 09:14
Status Alkoholowy: Producent Wódek
Lokalizacja: Podkarpackie
Podziękował: 87 razy
Otrzymał podziękowanie: 364 razy
Re: Wydajność aabratka 63 mm

Post autor: aronia »

ustianowski chcesz się "ścigać" na podstawowym Aabratku? Jak zrobisz "tunning" - wymienisz silnik(wypełnienie), dodasz spojlery na górze i dole(wziernik i bufor). Przydałoby się mieć też informacje o "zużyciu" paliwa - bo co innego grzać taboretem 7,5kW na full, a co innego grzałką 3x2kW. Jak Ci się bardzo śpieszy to zmień na 70-tkę i wymień wypełnienie na lepsze - spokojnie można wtedy grzać 3,5kW i od razu na przepływomierzu Ci podskoczą wartości.
Chcesz wiedzieć jaką inni mają wydajność - zacznij czytać, bo jak to określiłeś inni się "pochwali" , ale w swoich tematach, więc wystarczy czytać. np. http://alkohole-domowe.com/forum/ociepl ... ml#p123651 i ewentualnie podzielić ilość urobku przez czas jego uzyskania.
golec269 pisze:Ja też mam taką rurę,przy mocy 2,6kwh nie zalewa Ci? Mam sprężynki od Pilpka i góra mogę jechać mocą 2kwh żeby kolumna była stabilna-wsad 18%.
Mocą to jak coś 2kW - i jak nie masz regulatora to wybrałeś rozwiązanie tańsze w budowie, ale o mniejszych możliwościach. Odnośnie wypełnienia to, że na takim samym wypełnieniu u Ciebie zalewa, a u kogoś nie, to w większości przypadków zależy od tego jak zostało zasypane(kto zasypywał), więc ewentualnej przyczyny czemu ktoś grzeje 2,6-2,8 a Ty 2 przy takiej samej średnicy zacznij szukać u siebie.

golec269
450
Posty: 492
Rejestracja: niedziela, 4 maja 2014, 08:37
Podziękował: 89 razy
Otrzymał podziękowanie: 56 razy
Re: Wydajność aabratka 63 mm

Post autor: golec269 »

Masz rację aronia-szukać u siebie. Regulator mam więc, wybrałem droższy wariant, olm i duże jeziorko w rurze 150ml. Zasypywałem sam ale nie ubijałem więc powinno być dobrze. Ale zastanawia mnie czy pierścień centrujący nad półką olm nie blokuje par? Ponadto jeziorko w rurze ma przelot par przez środek(fi 25mm). Chciałem zapytać czy tutaj nie jest pies pogrzebany?
Awatar użytkownika

herbata666
1100
Posty: 1108
Rejestracja: sobota, 3 lis 2012, 19:39
Krótko o sobie: Domowy konstruktor, różnych nietypowych destylatorów.
Ulubiony Alkohol: Własny
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Centrum, Warszawa
Podziękował: 169 razy
Otrzymał podziękowanie: 497 razy
Re: Wydajność aabratka 63 mm

Post autor: herbata666 »

Fi 25mm może zalewać już od 2kw, minimum powinno być fi 28mm a jeszcze lepiej fi 30mm(dla kolumny 60,3-63,5mm), najlepiej wrzuć foty OLM to wszystko będzie jasne, możesz pstryknąć też fote głowicy.

PS.
Oczywiście podaję wymiary wewnętrzne rur.
[linia][/linia][i]Pozdrawiamy
SztukaDestylacji

golec269
450
Posty: 492
Rejestracja: niedziela, 4 maja 2014, 08:37
Podziękował: 89 razy
Otrzymał podziękowanie: 56 razy
Re: Wydajność aabratka 63 mm

Post autor: golec269 »

Witaj herbata666. Jeszcze nie umiem wklejać zdjęć-wiec postaram się lepiej wyjaśnić. Głowicę mam puszkową, 3,5m rurka karbowana 16 mm. Poniżej rura 30 cm na sms. W górnej części rury jeziorko150ml z parami przechodzącymi środkiem ,średnica rurki wew. 22mm. Poniżej w rurze sprężynki. Póżniej półka olm miseczka 4 cm a pod nią latarka zapełniona sprężynkami . Pod latarką jeszcze 35 cm rury zakończonej sms. Trzeci kawałek kolumny 50cm. Cała koluna z głowicą ma wysokość 150cm. Z tego co piszesz to średnica rury w jeziorku jest za mała. Ostatnio grzałem mocą 1900w do 2 kw nie doszłem i to bez pierścienia centrującego nad olm. Możesz coś podpowiedzieć co można z tym zrobić?

aronia
1450
Posty: 1498
Rejestracja: środa, 7 sie 2013, 09:14
Status Alkoholowy: Producent Wódek
Lokalizacja: Podkarpackie
Podziękował: 87 razy
Otrzymał podziękowanie: 364 razy
Re: Wydajność aabratka 63 mm

Post autor: aronia »

Dodawanie zdjęć: http://alkohole-domowe.com/forum/jak-do ... -t414.html , a jeżeli przyczyną jest taka a nie inna budowa to niestety pozostaje tylko przeróbka. Sam spawałeś tą głowicę czy zakupiłeś?

golec269
450
Posty: 492
Rejestracja: niedziela, 4 maja 2014, 08:37
Podziękował: 89 razy
Otrzymał podziękowanie: 56 razy
Re: Wydajność aabratka 63 mm

Post autor: golec269 »

Kupiłem, ale zanim coś postanowię chciałem zapytać i upewnić się. Kolumna śmiga pięknie,towarek ekstra,ale 400,500w robi różnicę. Mógłbym szybciej odbierać albo odbierać z większym RR. Ile może kosztować taka przeróbka-herbata666? A czy średnica olm jest w porzadku?
Awatar użytkownika

Autor tematu
ustianowski
50
Posty: 96
Rejestracja: wtorek, 17 lut 2015, 15:51
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Piwo
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: Ustrzyki Dolne
Podziękował: 13 razy
Otrzymał podziękowanie: 23 razy
Re: Wydajność aabratka 63 mm

Post autor: ustianowski »

aronia pisze:ustianowski chcesz się "ścigać" na podstawowym Aabratku? Jak zrobisz "tunning" - wymienisz silnik(wypełnienie), dodasz spojlery na górze i dole(wziernik i bufor). Przydałoby się mieć też informacje o "zużyciu" paliwa - bo co innego grzać taboretem 7,5kW na full, a co innego grzałką 3x2kw
Po pierwsze, nie chcę się ścigać tylko chcę wiedzieć ile mogę wyciągnąć z mojego sprzętu. Grzeje taboretem 7,5 kw. A po drugie, czytam forum a tematy na ten temat są tak porozrzucane że szukanie ich więcej zajmuje niż czytanie. A po trzecie, może i mam podstawowego aabratka, ale czy to grzech? Po prostu może chcę porównać i coś pozmieniać.

aronia
1450
Posty: 1498
Rejestracja: środa, 7 sie 2013, 09:14
Status Alkoholowy: Producent Wódek
Lokalizacja: Podkarpackie
Podziękował: 87 razy
Otrzymał podziękowanie: 364 razy
Re: Wydajność aabratka 63 mm

Post autor: aronia »

To żaden grzech mieć podstawowy sprzęt, ale np. bez wizjera nie ustawisz maksymalnej mocy grzewczej tylko musisz zostawić większy zapas. Przy grzaniu gazowym masz też mniejszą kontrolę nad mocą grzewczą i większe straty energii. Przy zmywakach(szczególnie przy Twoim ubiciu 300g/l) również ograniczasz maksymalną roboczą moc grzewczą. Dodatkowo z buforem można przyśpieszyć odbiór końcówki. Pytasz o wydajność, ale nie konkretyzujesz o jaką Ci chodzi: czy przy rektyfikacji wsadu o określonej mocy, czy przy grzaniu na maksa, czy może tą przy ustalaniu początkowej prędkości odbioru? Odpowiedz na pytania postawione przez gr000by, a dostaniesz bardziej konkretne odpowiedzi.

Szlumf
2000
Posty: 2379
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 629 razy
Otrzymał podziękowanie: 583 razy
Re: Wydajność aabratka 63 mm

Post autor: Szlumf »

@Aronia. Kolega częściowo odpowiedział na pytania Gr000bego.
ustianowski pisze:Groooby, chodzi mi o maksimum wydajności, przy całkowicie otwartym zaworku i grzaniu na max .
@ ustianowski.
Moim zdaniem nic Ci nie dadzą informacje o maksymalnych wydajnościach innych kolegów. Np. co Ci powie informacja, że ja przy mocy 2200W odbieram na maksa 170ml/min przy rurze 58/55mm? Zbyt wiele różnic niemożliwych do uwzględnienia. Musisz sam przeprowadzić próby na swoim sprzęcie i wybrać najlepszą, odpowiadającą Ci konfigurację. W zasadzie bez zmian w sprzęcie możesz tylko eksperymentować z mocą grzania, gęstością wypełnienia i prędkością odbioru. Ale te zmienne i tak dadzą Ci duże pole do badań. Ja bym polecał eksperymenty z wypełnieniem zmywakowym w różnej formie (pakiety, kłaczki, różny stopień ubicia). Powodzenia i cierpliwości.

aronia
1450
Posty: 1498
Rejestracja: środa, 7 sie 2013, 09:14
Status Alkoholowy: Producent Wódek
Lokalizacja: Podkarpackie
Podziękował: 87 razy
Otrzymał podziękowanie: 364 razy
Re: Wydajność aabratka 63 mm

Post autor: aronia »

Szlumf tylko pytanie czy to grzanie na maxa - to z maksymalną mocą roboczą czy z maksymalną mocą grzałek/palnika(np. te deklarowane 7,5kW - tutaj sprawdziłbym rzeczywistą efektywność tego palnika przy rozgrzewaniu). Uważam podobnie jak Ty, że takie dane niewiele dadzą, bo jest za dużo zmiennych. Ale już po pierwszym poście można stwierdzić, że u użytkownika ustianowski jest coś nie tak(prawdopodobnie za słabo grzeje) skoro jest tylko 80ml/min.
Ostatnio zmieniony piątek, 8 maja 2015, 10:35 przez aronia, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

herbata666
1100
Posty: 1108
Rejestracja: sobota, 3 lis 2012, 19:39
Krótko o sobie: Domowy konstruktor, różnych nietypowych destylatorów.
Ulubiony Alkohol: Własny
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Centrum, Warszawa
Podziękował: 169 razy
Otrzymał podziękowanie: 497 razy
Re: Wydajność aabratka 63 mm

Post autor: herbata666 »

golec269 pisze: Z tego co piszesz to średnica rury w jeziorku jest za mała. Ostatnio grzałem mocą 1900w do 2 kw nie doszłem i to bez pierścienia centrującego nad olm. Możesz coś podpowiedzieć co można z tym zrobić?
Rozumiem, że średnica wewnętrznej rury która zasila skraplacz parami ma wewnątrz 22mm, moc zalewania dla pustego odcinka rury wynosi około 400-450W(zachowawczo lepiej trzymać się wartości 400W) czyli u Ciebie, to będzie około 1650-1700W przy wyższych mocach może następować niekontrolowane zalanie, wiadomo część alko odbierasz, dodatkowo nie wiem czy mówiąc o mocy 1900W jaką ostatnio grzałeś, czy oby na pewno dokładnie ją zmierzyłeś miernikiem, czy może wyszło Ci to z obliczeń (grzałka 2KW ustawiona na 95%-1900W, a faktycznie może być 1780W).

PS.
Może do końca coś nie rozumiem, szkoda że nie ma tych zdjęć, było by wtedy wszystko jasne, jestem ciekaw kto budował taka puszkę, bo z tych producentów co znam to raczej nikt by nie popełnił takiego błędu konstrukcyjnego. Nie ma co gdybać wrzuć foty i będzie wszystko jasne, jak ugryźć ten temat.
JA swoją kolumnę 50mm wewnątrz grzeję do 1900W.
A czy średnica olm jest w porzadku?
kolumna 63mm, ścianka pewnie 2mm, daje nam to 59mm wewnątrz, jeżeli półka olm ma 4cm to odejmując pole powierzchni koła wpisanego od koła opisanego, wyjdzie nam 27,32-12,56 = 14,76cm2 x 400W = 5900W tyle musiał byś grzać żeby zalać odcinek przy OLM (oczywiście jeżeli będzie pusty bez sprężyn, na wysokości półki).
[linia][/linia][i]Pozdrawiamy
SztukaDestylacji

Szlumf
2000
Posty: 2379
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 629 razy
Otrzymał podziękowanie: 583 razy
Re: Wydajność aabratka 63 mm

Post autor: Szlumf »

@ golec269.
Sprecyzuj na czym polega niestabilna praca kolumny. Czy jesteś w stanie określić gdzie Ci zalewa?

golec269
450
Posty: 492
Rejestracja: niedziela, 4 maja 2014, 08:37
Podziękował: 89 razy
Otrzymał podziękowanie: 56 razy
Re: Wydajność aabratka 63 mm

Post autor: golec269 »

Kolumna jest stabilna do 1,9kw(tem. na 10 półce cały proces stała),moc jest rzeczywista mierzona woltomierzem. Gdybym grzał na 2 kw to chyba by mi skraplacz wywaliło. Na tej mocy przez 1 min spłynęło 105 ml destylatu przy max. odkręconym zaworku. Zastanawia mnie ten wynik,czy nie za mały? Herbata666 mi uświadomił,żemam za małą średnicę rury między Olm a głowicą puszkową. Nie mam w głowicy jeziorka tylko poniżej w rurze a pary przedostają się przez zwężenie 22mm.

aronia
1450
Posty: 1498
Rejestracja: środa, 7 sie 2013, 09:14
Status Alkoholowy: Producent Wódek
Lokalizacja: Podkarpackie
Podziękował: 87 razy
Otrzymał podziękowanie: 364 razy
Re: Wydajność aabratka 63 mm

Post autor: aronia »

Szlumf pisze:Musisz sam przeprowadzić próby na swoim sprzęcie i wybrać najlepszą, odpowiadającą Ci konfigurację. W zasadzie bez zmian w sprzęcie możesz tylko eksperymentować z mocą grzania, gęstością wypełnienia i prędkością odbioru. Ale te zmienne i tak dadzą Ci duże pole do badań. Ja bym polecał eksperymenty z wypełnieniem zmywakowym w różnej formie (pakiety, kłaczki, różny stopień ubicia).
Szlumf Ty jako forumowy majsterkowicz(za co Ci :poklon;) polecasz koledze drogę, którą Ty byś poszedł czyli eksperymenty, a z jego postów wynika, że szuka on szybkiego rozwiązania(żeby nie napisać drogi na skróty) - podpatrzeć rozwiązanie, które ktoś przedstawi w jego temacie i zastosować u siebie:
ustianowski pisze:A po drugie, czytam forum a tematy na ten temat są tak porozrzucane że szukanie ich więcej zajmuje niż czytanie. A po trzecie, może i mam podstawowego aabratka, ale czy to grzech? Po prostu może chcę porównać i coś pozmieniać.
Niestety ta droga wymaga ingerencji(inwestycji) w aparat co przeważnie jest swojego rodzaju "hamulcem".
Użytkowniku ustianowski szukasz rozwiązania - wróć do podstaw np. Tabeli Akasa: http://alkohole-domowe.com/forum/miedzi ... =50#p81449 i zaglądnij do tematu z wynikami badań chromatograficznych - analizując zbiorcze zestawienia do których dołączone są informacje o konfiguracji aparatów myślę, że wnioski nasuną się same.
Awatar użytkownika

Autor tematu
ustianowski
50
Posty: 96
Rejestracja: wtorek, 17 lut 2015, 15:51
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Piwo
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: Ustrzyki Dolne
Podziękował: 13 razy
Otrzymał podziękowanie: 23 razy
Re: Wydajność aabratka 63 mm

Post autor: ustianowski »

No to widzę że będę musiał zrobić sobie wziernik i przetestować jeszcze większe grzanie. Do tej pory myślałem że 80 ml jest ok, ale jak widzę to nie za bardzo. Wypełnienia nie będę ruszał, bo chwile się z nim męczyłem, żeby kolumna pracowała stabilnie. Dopiero jak pociąłem zmywaki i troszkę mocniej ubiłem to zaskoczyło. Chyba że będzie trzeba to trochę ujmę. A z biegiem czasu na pewno zmienię na sprężynki. Panowie powiedzcie mi po czym poznać że skraplacz nie nadąża skroplić wszystkiego?

aronia
1450
Posty: 1498
Rejestracja: środa, 7 sie 2013, 09:14
Status Alkoholowy: Producent Wódek
Lokalizacja: Podkarpackie
Podziękował: 87 razy
Otrzymał podziękowanie: 364 razy
Re: Wydajność aabratka 63 mm

Post autor: aronia »

Ale napisz konkretnie kiedy mierzysz tą wartość: czy jest to wartość według której ustalasz początkową prędkość odbioru?
Awatar użytkownika

Autor tematu
ustianowski
50
Posty: 96
Rejestracja: wtorek, 17 lut 2015, 15:51
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Piwo
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: Ustrzyki Dolne
Podziękował: 13 razy
Otrzymał podziękowanie: 23 razy
Re: Wydajność aabratka 63 mm

Post autor: ustianowski »

Tak o to mi chodzi chcę ustalić ile mam odbierać.

aronia
1450
Posty: 1498
Rejestracja: środa, 7 sie 2013, 09:14
Status Alkoholowy: Producent Wódek
Lokalizacja: Podkarpackie
Podziękował: 87 razy
Otrzymał podziękowanie: 364 razy
Re: Wydajność aabratka 63 mm

Post autor: aronia »

Czyli zakładając RR 1:4 początkowa prędkość wychodziła by 80/5=16 ml/min=960ml/h - sorry ale trochę mało jak na 63,5mm. radius na 54 rozpoczynał odbiór z prędkością 1,2l/h przy nastawie i grzaniu 1,4kW: http://alkohole-domowe.com/forum/post11 ... ml#p117071
Awatar użytkownika

KS2507
400
Posty: 416
Rejestracja: środa, 3 paź 2012, 18:47
Krótko o sobie: Konstruktor fajnych maszynek
Ulubiony Alkohol: Czysty.
Status Alkoholowy: Destylator
Podziękował: 51 razy
Otrzymał podziękowanie: 67 razy
Kontakt:
Re: Wydajność aabratka 63 mm

Post autor: KS2507 »

golec269 pisze:Witaj herbata666. Jeszcze nie umiem wklejać zdjęć-wiec postaram się lepiej wyjaśnić. Głowicę mam puszkową, 3,5m rurka karbowana 16 mm. Poniżej rura 30 cm na sms. W górnej części rury jeziorko150ml z parami przechodzącymi środkiem ,średnica rurki wew. 22mm. Poniżej w rurze sprężynki. Póżniej półka olm miseczka 4 cm a pod nią latarka zapełniona sprężynkami . Pod latarką jeszcze 35 cm rury zakończonej sms. Trzeci kawałek kolumny 50cm. Cała koluna z głowicą ma wysokość 150cm. Z tego co piszesz to średnica rury w jeziorku jest za mała. Ostatnio grzałem mocą 1900w do 2 kw nie doszłem i to bez pierścienia centrującego nad olm. Możesz coś podpowiedzieć co można z tym zrobić?
Z opisu wynika że to ja wykonałem dla ciebie ten sprzęt ;) , jeśli tak to wysyłaj do przeróbki.
Destylatory kolumny rektyfikacyjne 96.6%
INOXSTILL.PL

https://allegro.pl/uzytkownik/inoxstill?order=m
https://www.youtube.com/channel/UCrw1QktBqnANXCuz_nOQBxw

Szlumf
2000
Posty: 2379
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 629 razy
Otrzymał podziękowanie: 583 razy
Re: Wydajność aabratka 63 mm

Post autor: Szlumf »

KS2507 pisze: Z opisu wynika że to ja wykonałem dla ciebie ten sprzęt ;) , jeśli tak to wysyłaj do przeróbki.
A może Ty masz jakieś fotki? Być może to wcale nie wina sprzętu.
Awatar użytkownika

herbata666
1100
Posty: 1108
Rejestracja: sobota, 3 lis 2012, 19:39
Krótko o sobie: Domowy konstruktor, różnych nietypowych destylatorów.
Ulubiony Alkohol: Własny
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Centrum, Warszawa
Podziękował: 169 razy
Otrzymał podziękowanie: 497 razy
Re: Wydajność aabratka 63 mm

Post autor: herbata666 »

Dokładnie, wrzuć fotki nawet na jakiś serwer typu fotosik czy coś, bo tak to gdybanie czy to wina sprzętu czy może czegoś innego, po zdjęciach raczej będzie wszystko wiadomo.
[linia][/linia][i]Pozdrawiamy
SztukaDestylacji
Awatar użytkownika

KS2507
400
Posty: 416
Rejestracja: środa, 3 paź 2012, 18:47
Krótko o sobie: Konstruktor fajnych maszynek
Ulubiony Alkohol: Czysty.
Status Alkoholowy: Destylator
Podziękował: 51 razy
Otrzymał podziękowanie: 67 razy
Kontakt:
Re: Wydajność aabratka 63 mm

Post autor: KS2507 »

Niestety nie mam zdjęć.
Destylatory kolumny rektyfikacyjne 96.6%
INOXSTILL.PL

https://allegro.pl/uzytkownik/inoxstill?order=m
https://www.youtube.com/channel/UCrw1QktBqnANXCuz_nOQBxw

gringo105
1
Posty: 1
Rejestracja: sobota, 8 mar 2014, 22:11
Re: Wydajność aabratka 63 mm

Post autor: gringo105 »

Panowie powiedzcie mi po czym poznać że skraplacz nie nadąża skroplić wszystkiego?
Po zapachu najprościej, głowica ze skraplaczem będzie cała ciepła i pary będą się ulatniały górą.
Ostatnio zmieniony sobota, 9 maja 2015, 00:48 przez Wald, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Konieczne poprawki.

Szlumf
2000
Posty: 2379
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 629 razy
Otrzymał podziękowanie: 583 razy
Re: Wydajność aabratka 63 mm

Post autor: Szlumf »

gringo105 pisze:
Panowie powiedzcie mi po czym poznać że skraplacz nie nadąża skroplić wszystkiego?
Po zapachu najprościej, głowica ze skraplaczem będzie cała ciepła i pary będą się ulatniały górą.
Tylko używaj latarki a nie zapalniczki do sprawdzania czy widać opary :D .
Awatar użytkownika

Lootzek
850
Posty: 887
Rejestracja: środa, 19 wrz 2012, 00:23
Krótko o sobie: Psotnik, dłubacz i leń patentowany.
Status Alkoholowy: Destylator
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 97 razy
Otrzymał podziękowanie: 171 razy
Re: Wydajność aabratka 63 mm

Post autor: Lootzek »

Jak już, nieźle się sprawdzi kawałek lusterka bądź szybki, pary (jeśli są) skondensują się na szkle ;)

zigi696
50
Posty: 63
Rejestracja: wtorek, 14 lut 2012, 15:55
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: zależy od dnia i towarzystwa
Status Alkoholowy: Winiarz
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: Wydajność aabratka 63 mm

Post autor: zigi696 »

U mnie grzanie 1,75 kW (nie mierzyłem), rurka 63,5, 160 cm sprężynek, przez pierwszą godź kapie ponad 1,4l, potem spada tempo do 1,2, kończę odbierając 900ml/h, Temperatura stała przez cały proces, odbiór z głowicy.

Możliwe, że grzeję inną mocą. Grzałki mają według producenta łącznie 3,4 kW (2 +1,4), grzeje na 51% co wychodzi mniej niż silniejsza grzałka - 2kW , ale leci szybciej !? Więc te 2kW silniejszej grzałki to prawdopodobnie pic na wodę.
choć nie jestem detektywem zawsze znajdę budkę z piwem!
Awatar użytkownika

Autor tematu
ustianowski
50
Posty: 96
Rejestracja: wtorek, 17 lut 2015, 15:51
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Piwo
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: Ustrzyki Dolne
Podziękował: 13 razy
Otrzymał podziękowanie: 23 razy
Re: Wydajność aabratka 63 mm

Post autor: ustianowski »

Aronia wielkie dzięki :!: Widzę że litra na godz powinienem wyciągnąć bez problemu, pomimo zmywaków. Ale wizjer zamontuje, tylko nie wiem czy jeden wystarczy, czy dodać drugi na dole?
Awatar użytkownika

jurek1978
700
Posty: 713
Rejestracja: wtorek, 17 sty 2012, 16:25
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Whisky, Bimber :)
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Mazury
Podziękował: 232 razy
Otrzymał podziękowanie: 53 razy
Re: Wydajność aabratka 63 mm

Post autor: jurek1978 »

Ja dziś gotowałem jak niemal co tydzień i na taki aabratku 63 mm - wypełnienie sprężynki od plipka, grzanie prądem 2kw odbierałem pierwsze 5 litrów spirytusu z prędkością ponad 2 litry na godzinę - koło 2,2 litra. Oczywiście później wolniej. Ale ocieplenie keg-a myślę dużo pomagało - jak już pisałem pod koniec procesu w najcieplejszym miejscu na zewnątrz keg miał 39 stopni.

golec269
450
Posty: 492
Rejestracja: niedziela, 4 maja 2014, 08:37
Podziękował: 89 razy
Otrzymał podziękowanie: 56 razy
Re: Wydajność aabratka 63 mm

Post autor: golec269 »

Witaj Jurek. 36ml/min to wynik rewelacja przy tej mocy i 5l. Powiedz przy jakiej tem. robisz korekty i o ile? Powiem Ci ,że przy takim odbiorze to nie potrzebujesz bufora wzmacniającego-brawo!

aronia
1450
Posty: 1498
Rejestracja: środa, 7 sie 2013, 09:14
Status Alkoholowy: Producent Wódek
Lokalizacja: Podkarpackie
Podziękował: 87 razy
Otrzymał podziękowanie: 364 razy
Re: Wydajność aabratka 63 mm

Post autor: aronia »

A czy użytkownik golec269 może mi wyjaśnić co ma bufor do początkowej prędkości odbioru, bo z chęcią bym się dowiedział - najlepiej z opisem własnych doświadczeń z tym związanych.
Awatar użytkownika

jurek1978
700
Posty: 713
Rejestracja: wtorek, 17 sty 2012, 16:25
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Whisky, Bimber :)
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Mazury
Podziękował: 232 razy
Otrzymał podziękowanie: 53 razy
Re: Wydajność aabratka 63 mm

Post autor: jurek1978 »

Powiem Ci że bez bufora kolumna i keg ocieplone solidnie. Praca stabilna przez większość procesu - wiadomo jak już mniej alkoholu w keg-u to trzeba zmniejszać odbiór aby utrzymać temperaturę. Ogólnie jestem zadowolony - bo czasu jak większość mam mało :)
Dziś tradycyjnie start 4:00 a 10:15 sprzęt już wymyty i złożony ukryty w szafie i na balkonie :).
I cały dzień dla mnie i dla rodzinki :)
No a 18 litrów wódy zawsze jest :)

golec269
450
Posty: 492
Rejestracja: niedziela, 4 maja 2014, 08:37
Podziękował: 89 razy
Otrzymał podziękowanie: 56 razy
Re: Wydajność aabratka 63 mm

Post autor: golec269 »

Witaj aronia. Do początkowej prędkości nic-bufor pomaga przy końcu procesu przyśpieszając odbiór gdy w kegu jest już mało alkoholu. Ale Ty to wiesz. Chodziło mi o to,że skoro taki szybki i długi to średnia odbioru Jurkowi wyjdzie taka sama jak innym z buforem. Poza tym Jurek nie ma już gdzie wcisnąć bufora bo kolumna jest 4cm od sufitu. Dzięki za wczorajsze rady,bardzo się przydały.
Awatar użytkownika

Autor tematu
ustianowski
50
Posty: 96
Rejestracja: wtorek, 17 lut 2015, 15:51
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Piwo
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: Ustrzyki Dolne
Podziękował: 13 razy
Otrzymał podziękowanie: 23 razy
Re: Wydajność aabratka 63 mm

Post autor: ustianowski »

No i o to chodzi. :D A dwa litry na godzinę to naprawdę imponujący wynik :poklon; może już niedługo ja tak będę odbierał. Tylko najpierw będę musiał wsypać sprężynki. A jutro będę grzał mocniej i na pewno będzie grubo ponad litr na godz ;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Destylacja i Rektyfikacja”