rum

Tu podejmiemy próby otrzymania trunku wilków morskich.
Awatar użytkownika

Kamal
2000
Posty: 2369
Rejestracja: wtorek, 9 paź 2012, 11:54
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Rum i ogólnie większość domowych trunków
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 210 razy

Post autor: Kamal »

Na Homedistiler popularnymi drożdżami do rumu, są drożdże (uwaga!) piekarnicze :-o. O nazwie "czerwona gwiazda" (red star). My tu unikamy piekarniczych w nastawie, a tam koledzy na nich nastawiają. Jeszcze bardzo popularny u nich w nastawie na rum, jest kwasek cytrynowy. ;-)
Obrazek

koli_7
30
Posty: 45
Rejestracja: czwartek, 13 lis 2014, 16:22
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: rum

Post autor: koli_7 »

Mógłby mi ktoś napisać jak należy przechowywać dunder do następnego nastawu? I w ogóle jak długo można taki dunder przechowywać i w jakich warunkach? Czy taki dunder odparowywany do 99C też się nadaje, czy lepiej gdy ma jakieś pogony?
Awatar użytkownika

Kamal
2000
Posty: 2369
Rejestracja: wtorek, 9 paź 2012, 11:54
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Rum i ogólnie większość domowych trunków
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 210 razy
Re: rum

Post autor: Kamal »

Dunder przechowujesz w balonie z rurką fermenracyjną. W chłodnym pomieszczeniu. W destylarniach dunder trafia do beczek dębowych na rok.
Możesz rok, (pewnie i dłużej) bez obaw a nabierze aromatu...;-)
Tak nadaje się taki odparowany do 99*C. ;-)
K.
Obrazek

user26311
Re: rum

Post autor: user26311 »

Witam, po przeczytaniu tematów i obejrzeniu (nie ukrywam) Blacka Sails:-) spróbowałem zrobić rum.
no więc
4 x 350g melasy z trzciny ( słoiczki - na 100g - 71g węgli w tym 40g cukry) Tajlandia
4 x 500g diamant dark muscovado
15 l wody
blg nastawu 16-17

Dodałem drożdży cobra rum saszetkę i 3/4 saszetki szlachetnych winnych Saccharomyces cerevisiae - przez dwa dni sztorm na morzu, potem kejf. Kolega radius pisał, że nastaw po fermentacji śmierdział jak "dupy szczurów". Nie wąchałem dup a szczurze to bym pamiętał ;-).

Mój nastaw pachnie jak ciemne mocne piwo - jest nawet niezły w smaku jak nan nastawy a zszedł do 0 blg. Ile ma % to nie wiem, ale pewnie też jak piwo mocne. Okaże sie w praniu. Dam znać co i jak wyszło. Pozdrawiam
Awatar użytkownika

Kamal
2000
Posty: 2369
Rejestracja: wtorek, 9 paź 2012, 11:54
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Rum i ogólnie większość domowych trunków
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 210 razy
Re: rum

Post autor: Kamal »

Nastaw ma jakieś ~8,5%.
Winne nie potrzebne, bo albo je albo inne. Poprostu nawet nie zdążą przerobić cukru, bo cobra się za nie go weźmie.
Ja bym dał mniej Cobry, bo dają ostry destylat (szybka fermentacja).
K.
Obrazek

STAN999
30
Posty: 46
Rejestracja: poniedziałek, 23 gru 2013, 23:21
Krótko o sobie: ciągle się kształcę w sztuce
Ulubiony Alkohol: KRUPNIK
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Lokalizacja: płn.-wsch.Polska,gród nad Białą
Podziękował: 31 razy
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Kontakt:
Re: rum

Post autor: STAN999 »

Witam wszystkich zebranych. Z ciekawością czytam dyskusje na tematy związane z hobby wszystkich tu obecnych (powoli też kompletuję materiały na coś własnego, na razie miedzianego) i nawiązując do tematu-na stronie znalazłem przepis, gdzie do melasy dodaje się dekstrozę(zamiast trzcinowego), węgiel i środek do klarowania po destylacji. Może nieuważnie czytałem, ale na AD w przepisach nie spotkałem węgla. Czy to coś zmienia? W/g przepisu na lepsze, ale przepis być może robiony pod Turbo 500 Still (są też przepisy na wódkę z ziemniaków i whisky). Może ktoś bardziej znający się wypowie swoja opinię?

wawaldek11
2500
Posty: 2917
Rejestracja: niedziela, 14 lis 2010, 22:18
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem, który ma więcej radości z dawania niż z brania.
Ulubiony Alkohol: niepospolity i najlepiej bez banderolki; poszukiwania ciągle trwają...
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Puszcza Goleniowska
Podziękował: 159 razy
Otrzymał podziękowanie: 298 razy
Re: rum

Post autor: wawaldek11 »

Węgla do nastawów nigdy nie stosowałem, więc nic nie doradzę.
Natomiast dodawanie glukozy zamiast cukru trzcinowego ma podłoże ekonomiczne. No i lepsza glukoza niż cukier buraczany.
Robiłem rum chyba we wszystkich możliwych konfiguracjach i uważam, że z samej melasy jest bardzo "pachnący" i wymaga rozcieńczenia czystym alko. Melasa z dodatkiem trzcinowego w proporcjach 2:3, 1:1 daje po drugiej destylacji delikatny i o wyraźnym aromacie trunek. Innych miksów z burakiem i glukozą dokładnie nie analizowałem - poszły razem do drugiego gotowania i do wspólnej beczki.
Jeśli jesteś zainteresowany rumem, to śledź temat, bo za kilka dni może pojawić się info o dostępnej taniej melasie.
Pozdrawiam,
Waldek
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7338
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1695 razy
Re: rum

Post autor: radius »

STAN999 pisze:Może nieuważnie czytałem, ale na AD w przepisach nie spotkałem węgla.
Bardzo nieuważnie ;) Pierwszy przepis z tego postu;
http://alkohole-domowe.com/forum/post47059.html#p47059
oraz;
http://alkohole-domowe.com/forum/post47486.html#p47486
SPIRITUS FLAT UBI VULT

wawaldek11
2500
Posty: 2917
Rejestracja: niedziela, 14 lis 2010, 22:18
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem, który ma więcej radości z dawania niż z brania.
Ulubiony Alkohol: niepospolity i najlepiej bez banderolki; poszukiwania ciągle trwają...
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Puszcza Goleniowska
Podziękował: 159 razy
Otrzymał podziękowanie: 298 razy
Re: rum

Post autor: wawaldek11 »

Konkretne informacje o melasie mają być po 10 maja. Statek jeszcze nie dopłynął :(
Zainteresowanych kolegów proszę o info z zamawianą ilością na PW. Chciałbym wiedzieć czy wystarczy tona czy dwie :mrgreen:
Pozdrawiam,
Waldek

STAN999
30
Posty: 46
Rejestracja: poniedziałek, 23 gru 2013, 23:21
Krótko o sobie: ciągle się kształcę w sztuce
Ulubiony Alkohol: KRUPNIK
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Lokalizacja: płn.-wsch.Polska,gród nad Białą
Podziękował: 31 razy
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Kontakt:
Re: rum

Post autor: STAN999 »

Biję się w piersi .Nie widać tego więc chociaż :poklon; .Przepisy z posta radiusa czytałem a nawet zapisałem,gdyby naszła chęć na coś smakowego, ale powoli pamięć coraz słabsza(zwłaszcza że krew obwodowa w mózgu słabo krąży gdy nie degustuje się wyrobów tutaj propagowanych, a tym samym słabo transportuje tlen do komórek nerwowych) więc gdy nie wracałem do tych przepisów z czasem zapomniałem o składnikach. Być może zdecyduję się je wykorzystać gdy ukończę mini still-a do zbożówek(wg.radiusa planów-chyba się do tego nada jeżeli dobrze rozumiem to co czytam na AD ale z tym może też być tak jak z węglem w przepisach na rum)

boxer1981228
1000
Posty: 1032
Rejestracja: czwartek, 25 wrz 2014, 17:30
Ulubiony Alkohol: Czysta
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Naas
Podziękował: 259 razy
Otrzymał podziękowanie: 180 razy
Re: rum

Post autor: boxer1981228 »

Panowie a taki typ melasy by się nadawał na rum:

http://www.ebay.ie/itm/Crude-Black-Stra ... 1e983a6bca
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5377
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 667 razy
Kontakt:
Re: rum

Post autor: Zygmunt »

To najbardziej odcukrzona melasa, zapytaj o zawartość cukru- nie jest podana.
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"

wawaldek11
2500
Posty: 2917
Rejestracja: niedziela, 14 lis 2010, 22:18
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem, który ma więcej radości z dawania niż z brania.
Ulubiony Alkohol: niepospolity i najlepiej bez banderolki; poszukiwania ciągle trwają...
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Puszcza Goleniowska
Podziękował: 159 razy
Otrzymał podziękowanie: 298 razy
Re: rum

Post autor: wawaldek11 »

Trochę więcej informacji:
Statek płynie z surowym cukrem trzcinowym, który będzie rafinowany w polskiej(?) cukrowni w Glinojecku. Odpadem poprodukcyjnym będzie melasa, którą chcemy kupić.
Z powodu wyjazdu kolegi zająłem się sprawą melasy na tak dużą skalę :mrgreen: w pierwszy momencie ustaliliśmy, że bierzemy po połowie :D
Melasa nie nadaje się do spożycia bezpośredniego. Zawiera ok. 50% cukru. Cena w cukrowni - poniżej 100gr/kg :wink: Trzeba zakupić co najmniej 1200kg - te wiadomości od Pana Mirosława z cukrowni.
Takiej melasy jeszcze nie przerabiałem i nic nie wiem o wydajności.
Może ktoś z kolegów mieszka w pobliżu i chciałby się zająć dystrybucją - byłoby na pewno taniej, bo nie dochodzą koszty wożenia pod Poznań lub do mnie. Oczywiście operacja bez zysku, ale z uczciwym zwrotem kosztów, dniówki itd.
Wstępnie rozmawiałem z kolegą Kula - ma 70 km do cukrowni. Ale nie ma zbiornika 1000l(mauzera) i dostawczaka.
No i jeszcze dystrybucja - myślałem o zakupie 20 litrowych kanistrów na allegro bo do takiego wejdzie prawie 30kg i będzie jedna paczka kurierska za 16zł + karton, taśma...
Jeśli macie pomysły i propozycje jak to usprawnić, to proszę pisać w temacie.
Pozdrawiam,
Waldek

eldier
750
Posty: 751
Rejestracja: wtorek, 29 kwie 2014, 23:12
Podziękował: 114 razy
Otrzymał podziękowanie: 158 razy
Re: rum

Post autor: eldier »

A może lać w fermentatory 30l? Powinny być raczej szczelne. Wiadro zawsze zostaje ;) Tylko, że to już wagowo większa paczka i to raczej dla okolicznych uczestników. Chociaż kanister też nie jest głupim pomysłem, dla mnie takie rozwiązanie mogłoby być ;)

wawaldek11
2500
Posty: 2917
Rejestracja: niedziela, 14 lis 2010, 22:18
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem, który ma więcej radości z dawania niż z brania.
Ulubiony Alkohol: niepospolity i najlepiej bez banderolki; poszukiwania ciągle trwają...
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Puszcza Goleniowska
Podziękował: 159 razy
Otrzymał podziękowanie: 298 razy
Re: rum

Post autor: wawaldek11 »

Wiadra można kupić 20l, ale trudno je dobrze zabezpieczyć do wysyłki - lubią się otworzyć przy ostrym hamowaniu. Okoliczni mogliby podwieźć dowolny pojemnik.
Wstępnie podzielone ok. 800 kg
Pozdrawiam,
Waldek

boxer1981228
1000
Posty: 1032
Rejestracja: czwartek, 25 wrz 2014, 17:30
Ulubiony Alkohol: Czysta
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Naas
Podziękował: 259 razy
Otrzymał podziękowanie: 180 razy
Re: rum

Post autor: boxer1981228 »

Zygmunt pisze:To najbardziej odcukrzona melasa, zapytaj o zawartość cukru- nie jest podana.
No rzeczywiście nie doczytałem jest w opisie że jest maksymalnie od cukrzona. Znalazłem taką w słoikach po 740 gr zawartość cukru to 56 gr na 100 gr melasy będzie ok?

http://www.hollandandbarrett.ie/pages/p ... p?pid=2730
Awatar użytkownika

Kamal
2000
Posty: 2369
Rejestracja: wtorek, 9 paź 2012, 11:54
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Rum i ogólnie większość domowych trunków
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 210 razy
Re: rum

Post autor: Kamal »

Ta jest dobra :ok:. Tylko droga....
K.
Obrazek

ziemba12345
500
Posty: 514
Rejestracja: czwartek, 5 wrz 2013, 05:52
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Zimne piwo
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 31 razy
Re: rum

Post autor: ziemba12345 »

Waldek. Mam busa i mauzera 1000l. Jak cuś to mam i bańki plastikowe do spożywki 12l/10kg. Eeentualnie beczki plastikowe szczelne zakręcane 200l po 40zł. Napisz na pw gdzie miałbym ew. po to pojechać itp. Słabo czasowy jestem ale na ogół niedziele mam wolne. Może mógłbym pomóc. Ile za 1000l by chcieli tej melasy?

wawaldek11
2500
Posty: 2917
Rejestracja: niedziela, 14 lis 2010, 22:18
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem, który ma więcej radości z dawania niż z brania.
Ulubiony Alkohol: niepospolity i najlepiej bez banderolki; poszukiwania ciągle trwają...
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Puszcza Goleniowska
Podziękował: 159 razy
Otrzymał podziękowanie: 298 razy
Re: rum

Post autor: wawaldek11 »

Jest coraz lepiej :D
Pan z cukrowni chętnie zapozna się z naszymi produktami przez co jest przychylny przedsięwzięciu ;)
Naleją nam w wiaderka 25l - cena wzrośnie o 20 gr na kilogramie. Myślę, że niezłe rozwiązanie. Oczywiście jak ktoś chce 1000l, to też może podjechać z mauzerem ;)
Myślałem, że będzie nas gonił czas , ale nie - kampanię zaczynają w maju i trochę potrwa.
Surowego cukru w Glinojecku raczej nie kupimy - już oczyszczony sprzedaje Środa Wlkp. - da kontakt do kolegi :) Szkoda, bo ten surowy byłby chyba najlepszy z dostępnych.

Myślę, że już można przygotowywać już nasze dowody wdzięczności. Przekażemy po udanej akcji, bo jak zasmakuje, to z roboty może wylecieć :mrgreen:
Pozdrawiam,
Waldek
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7338
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1695 razy
Re: rum

Post autor: radius »

wawaldek11 pisze:Naleją nam w wiaderka 25l
Biorę co najmniej dwa i trzymam kciuki za powodzenie akcji :ok:
SPIRITUS FLAT UBI VULT

eldier
750
Posty: 751
Rejestracja: wtorek, 29 kwie 2014, 23:12
Podziękował: 114 razy
Otrzymał podziękowanie: 158 razy
Re: rum

Post autor: eldier »

Czyli wyjdzie 1,2zł za kg+ przesyłka, czy jeszcze dochodzą jakieś dodatkowe koszty?

wawaldek11
2500
Posty: 2917
Rejestracja: niedziela, 14 lis 2010, 22:18
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem, który ma więcej radości z dawania niż z brania.
Ulubiony Alkohol: niepospolity i najlepiej bez banderolki; poszukiwania ciągle trwają...
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Puszcza Goleniowska
Podziękował: 159 razy
Otrzymał podziękowanie: 298 razy
Re: rum

Post autor: wawaldek11 »

Zamówienia i ew. zmiany tylko na PW
Tona już rozdysponowana - chyba mi braknie :bardzo_zly:

Do kosztów zakupu melasy dojdą koszty transportu z cukrowni do miejsc(a) wysyłki, pakowania i kuriera. Ile to będzie określą koledzy, którzy tym się zajmą.
Nie wiecie czy jakaś firma kurierska przyjmie wiaderka (do ilu kg?) zapakowane tylko w worek i folię czarną?
Ciekawe czy cena palety z kilkoma wiaderkami będzie znośna?
Pozdrawiam,
Waldek

pidi
20
Posty: 28
Rejestracja: środa, 29 sie 2012, 13:57
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: rum

Post autor: pidi »

Ostatnio kupowałem farbę z dostawą kurierską. Przyszła w wiadrze bez kartonu, tylko łączenie wieka z wiadrem było zaklejone taśmą. Sprzedający twierdził, że dzięki takiemu pakowaniu nie ma reklamacji.
Awatar użytkownika

Kamal
2000
Posty: 2369
Rejestracja: wtorek, 9 paź 2012, 11:54
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Rum i ogólnie większość domowych trunków
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 210 razy
Re: rum

Post autor: Kamal »

Obrazek

wawaldek11
2500
Posty: 2917
Rejestracja: niedziela, 14 lis 2010, 22:18
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem, który ma więcej radości z dawania niż z brania.
Ulubiony Alkohol: niepospolity i najlepiej bez banderolki; poszukiwania ciągle trwają...
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Puszcza Goleniowska
Podziękował: 159 razy
Otrzymał podziękowanie: 298 razy
Re: rum

Post autor: wawaldek11 »

Pidi - jak możesz, to ustal jaka firma to przewoziła i jak jest z nadawaniem takich przesyłek?
Pozdrawiam,
Waldek

jpiwek
300
Posty: 310
Rejestracja: środa, 19 mar 2014, 12:43
Podziękował: 7 razy
Otrzymał podziękowanie: 48 razy
Re: rum

Post autor: jpiwek »

Reklamacji na wiadro z farbą nie ma, bo jak na sortowni widzą wiadro z farbą to nim nie rzucają. Niemniej jednak przesyłki cylindryczne liczone sa jako NST, czyli niestandard w każdej znanej mi firmie kurierskiej (DHL, EMS, DPD, TNT, KEX) opłata za to jest podwójna opłatą początkową. Jeżeli paczka jest zgłoszona przy nadaniu jako niestandardowa. Jeżeli jest nadana jako standardowa a na sortowni wyjdzie niestanadard (nie każda wychodzi)- kara nakładana jest na brokera a ten przerzuca ją na zamawającego. Kary są różne od po porstu podwojonego kosztu wysyłki do dodatkowego kosztu za tzw obsługę specjalną i potrafi to być kilkadziesiąt złotych. Trzeba kupić na Alledrogo pudełka kartonowe choćby najtańsze sa od 2zł i będzie najtaniej.
Ostatnio zmieniony piątek, 17 kwie 2015, 18:47 przez jpiwek, łącznie zmieniany 1 raz.

eldier
750
Posty: 751
Rejestracja: wtorek, 29 kwie 2014, 23:12
Podziękował: 114 razy
Otrzymał podziękowanie: 158 razy
Re: rum

Post autor: eldier »

Zawsze można lać odrobinę mniej w wiadra, żeby wyszło 30kg i nie było problemów z kurierem. Jak kupowałem miód w wiadrze, to na górze i na dole był dołożone koła za styropianu. Całość była oklejona czarną folią i nie było problemów.

Edit
Fajnie byłoby znać jeszcze wymiary wiaderka.
Dla 30cm średnicy, 35cm wysokości, 30kg najtaniej jest w FedExie: 28zł niestandardowy kształt, 16zł - standardowy.
Dla tych samych wymiarów, ale 35kg 28zł standardowy kształt, 50zł - niestandardowy.
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7338
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1695 razy
Re: rum

Post autor: radius »

@wawaldek11, dowiem się u siebie jakby wyglądała cena przesyłek DPD. Mam znajomą firmę, przez którą wysyłałem kegi. Raz były tylko owinięte folią bąbelkową, innym razem zapakowane w karton i zawsze płaciłem 15 zł. Tyle płaciłem za przesyłkę do 30 kg.
SPIRITUS FLAT UBI VULT

pidi
20
Posty: 28
Rejestracja: środa, 29 sie 2012, 13:57
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: rum

Post autor: pidi »

wawaldek11 pisze:Pidi - jak możesz, to ustal jaka firma to przewoziła i jak jest z nadawaniem takich przesyłek?
Farba była wysyłana pocztexem. Cena przesyłki była w cenie produktu. Firma ma umowę z dostawcą. Po niedzieli może uda mi się z nim skontaktować.
Awatar użytkownika

Kamal
2000
Posty: 2369
Rejestracja: wtorek, 9 paź 2012, 11:54
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Rum i ogólnie większość domowych trunków
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 210 razy
Re: rum

Post autor: Kamal »

Pocztex to poczta. Przy małych gabarytach (do 10kg) to się się opłaca, później już nie.
K.
Obrazek

wawaldek11
2500
Posty: 2917
Rejestracja: niedziela, 14 lis 2010, 22:18
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem, który ma więcej radości z dawania niż z brania.
Ulubiony Alkohol: niepospolity i najlepiej bez banderolki; poszukiwania ciągle trwają...
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Puszcza Goleniowska
Podziękował: 159 razy
Otrzymał podziękowanie: 298 razy
Re: rum

Post autor: wawaldek11 »

Już dobijamy do 2 ton :)
Zastanawiam się czy nie naruszę ustawy o ochronie danych :mrgreen: zamieszczając listę zamówień na ogólnym? Byłoby łatwiej sprawdzić poprawność zamówienia.
Ale na to potrzebuję zgodę zamawiającego - krótka PW: tak - zgoda na umieszczenie,
nie - brak zgody na umieszczenie

Lista ma 20 pozycji.
Pozdrawiam,
Waldek
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5377
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 667 razy
Kontakt:
Re: rum

Post autor: Zygmunt »

Nie naruszysz, o ile obok nicka i ilości zamówionej nie napiszesz imienia i nazwiska:)
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"

wawaldek11
2500
Posty: 2917
Rejestracja: niedziela, 14 lis 2010, 22:18
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem, który ma więcej radości z dawania niż z brania.
Ulubiony Alkohol: niepospolity i najlepiej bez banderolki; poszukiwania ciągle trwają...
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Puszcza Goleniowska
Podziękował: 159 razy
Otrzymał podziękowanie: 298 razy
Re: rum

Post autor: wawaldek11 »

Z tą ochroną danych, to żartowałem.
Ale zgodę wolę mieć.
Może ktoś nie chce się ujawnić, że będzie robił rum z tony melasy. Żeby nie mieć np. dużo wizyt kolegów z forum :mrgreen:


Większość wyraziła zgodę więc jedziemy:

Euphorbia1 120
dulcis_aurum 90
mlody 120
fuutro 30
Jones 30
Kula 30
Władca 510
Gr000by 30
Pidi 150
Gary1966 30
Kamal 120
Michal278 300
Lootzek 30
Eldier 30
Chmielu 120
Radius 6o
Koli_7 60
Szfagir 90
Lech.zywiec 90
Szlumf 60
Amplexus 60
Jakub2001 60
HomoChemicus 60
Bohema.zaba 90
lukasz743 60
green11 60
Wawaldek11 ? (ile zostanie)

Razem: 2490

Przyjąłem jednostkę wysyłkową 30kg i to jest minimum.
Jeśli ktoś nie został ujęty (wiadomości czasem znikają ;) ) lub nie zgadza się ilość, to trzeba to zgłosić przez PW.
Koszt melasy ok. 80gr/kg, do tego przewóz do miejsca dystrybucji , sprawdzenie wagi przed wysyłką, aby nie przekroczyć 30kg - nie wiem czy w cukrowni nie poprzelewają wiader. I wysyłka - koszty ustalimy.
Ostatnio zmieniony wtorek, 21 kwie 2015, 03:26 przez wawaldek11, łącznie zmieniany 8 razy.
Pozdrawiam,
Waldek

michal278
1850
Posty: 1869
Rejestracja: poniedziałek, 17 gru 2012, 14:56
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: zielona wróżka
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: podlaskie/ mazowieckie
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 106 razy
Kontakt:
Re: rum

Post autor: michal278 »

Ja chce 300!
zapraszam na wczasy na podlasie - jaglowo.com

wawaldek11
2500
Posty: 2917
Rejestracja: niedziela, 14 lis 2010, 22:18
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem, który ma więcej radości z dawania niż z brania.
Ulubiony Alkohol: niepospolity i najlepiej bez banderolki; poszukiwania ciągle trwają...
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Puszcza Goleniowska
Podziękował: 159 razy
Otrzymał podziękowanie: 298 razy
Re: rum

Post autor: wawaldek11 »

Kolega Władca z Będzina będzie po 24 maja jechał do kol. Kuli (Płock) po swoją melasę i myślę, że koledzy z okolicy bliższej i dalszej mogliby się podpiąć.
Możliwy jest oczywiście odbiór osobisty w Płocku, bo z cukrowni trzeba zabrać raczej jednym transportem.
W tych sprawach należy kontakować się bezpośrednio z w/w kolegami.
Koledzy z innych regionów też mogą zorganizować wspólny wyjazd. Podanie w temacie (do mnie na PW) swoich nawet przybliżonych lokalizacji na pewno ułatwi zorganizowanie takiej wyjazdówki.

Akualna lista chętnych:
Euphorbia1 120
dulcis_aurum 90
mlody 120
fuutro 30
Jones 30
Kula 60 . . . .. . . . . Płock
Władca 510
Gr000by 30
Pidi 150 . . . . . . . . okolice Gdańska
Gary1966 30
Kamal 120
Michal278 300 . . . . . . . . . Warszawa
Lootzek 30
Eldier 30 . . . . . . . . Piotrków Trybunalski
Chmielu 120
Radius 6o
Koli_7 60 . . . . . . . . .Szczecin
Szfagir 90 . . . . . . . . Kraków
Lech.zywiec 90
Szlumf 60
Amplexus 60
Jakub2001 60
HomoChemicus 60
Bohema.zaba 90
lukasz743 60
green11 60
golec269 60 . . . . . . . . . Podkarpacie
kris13 30 . . . . . . . . . Podkarpacie
manowar 30 . . . . . . . . . . Warszawa
Krwawy 90 . . . . . . . . . . . Białogard
wawaldek11 360 . . . . . . . . . . . Goleniów

Razem: 3090
Ostatnio zmieniony czwartek, 23 kwie 2015, 14:38 przez wawaldek11, łącznie zmieniany 6 razy.
Pozdrawiam,
Waldek

michal278
1850
Posty: 1869
Rejestracja: poniedziałek, 17 gru 2012, 14:56
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: zielona wróżka
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: podlaskie/ mazowieckie
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 106 razy
Kontakt:
Re: rum

Post autor: michal278 »

Ja też odbiore osobiście. Przy okazji poznam kolegę Kulę. Ile melasa może postać?
zapraszam na wczasy na podlasie - jaglowo.com

wawaldek11
2500
Posty: 2917
Rejestracja: niedziela, 14 lis 2010, 22:18
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem, który ma więcej radości z dawania niż z brania.
Ulubiony Alkohol: niepospolity i najlepiej bez banderolki; poszukiwania ciągle trwają...
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Puszcza Goleniowska
Podziękował: 159 razy
Otrzymał podziękowanie: 298 razy
Re: rum

Post autor: wawaldek11 »

Jak niczym specjalnie nie zakazisz, to kilka lat ;)
Tak wyczytałem - że względu na koncentrację cukru i składników mineralnych powstanie życia ma nikłe szanse.
Michał - dokąd będziesz wiózł melasę? Może jeszcze ktoś chciałby się podłączyć?
Ostatnio zmieniony czwartek, 23 kwie 2015, 10:30 przez wawaldek11, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam,
Waldek
Awatar użytkownika

HomoChemicus
400
Posty: 447
Rejestracja: niedziela, 12 sty 2014, 18:21
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Lokalizacja: Mazowsze
Podziękował: 16 razy
Otrzymał podziękowanie: 77 razy
Re: rum

Post autor: HomoChemicus »

Jeżeli ktoś jechałby z Warszawy to proszę o kontakt.
"Tylko dwie rzeczy są nieskończone: wszechświat i ludzka głupota.
Co do tej pierwszej są jednak pewne wątpliwości."

A. Einstein

boxer1981228
1000
Posty: 1032
Rejestracja: czwartek, 25 wrz 2014, 17:30
Ulubiony Alkohol: Czysta
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Naas
Podziękował: 259 razy
Otrzymał podziękowanie: 180 razy
Re: rum

Post autor: boxer1981228 »

No i popełniłem pierwszy nastaw na rum :D . 1780 gr melasy rozpuściłem w 4 l gorącej wody, do tego dosypałem 2 kg demerary, zrobiłem z 1,5 kg białego cukier inwertowany, zmieszałem wszystko do kupy i dolałem zimnej wody do 22 blg wyszło około 22 l nastawu. Dałem płaską łyżeczkę fosforanu dwuamonu i łyżeczkę fermioli. Fermiole zapodałem o 22:00 a rano nastaw pracuje aż miło, tylko ten zapach wydobwający się z rurki troszkę nie zabardzo przyjemny ;) zobaczymy co z tego wyjdzie.

piotrunia24
20
Posty: 23
Rejestracja: środa, 1 sty 2014, 13:19
Podziękował: 31 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: rum

Post autor: piotrunia24 »

Zapach nastawów melasowych jest dość specyficzny i mocny wiec nic się nie martw. Do kolejnego nastawu użyj dundru z pierwszego,szkoda tylko że dodałeś cukru buraczanego.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Nastaw na Rum”