Problem z nadmiernym pienieniem się nastawu.

Problemy technologiczne związane z uzyskaniem dobrego zacieru: niewłaściwy przebieg fermentacji, zakażenia nastawów, klarowanie...

Autor tematu
=malutki=
10
Posty: 15
Rejestracja: środa, 4 lut 2009, 18:21

Post autor: =malutki= »

Panowie jest duży problem. Kupiłem drożdże gorzelniane i postawiłem na szybko zacierek z musu jabłkowego. Pól baniaka 54l i piana rośnie tak że jak co godzinę nie zamieszam baniakiem to wychodzi na zewnątrz.

W bimberku jestem laikiem, dłuższy czas wina robie i nigdy podczas ich produkcji tak piana szybko nie rosła mi. Macie jakieś knify ? Bo przecież nie będę siedział przy baniaku 24h.

Pozdrawiam.
Ostatnio zmieniony czwartek, 23 kwie 2009, 19:42 przez =malutki=, łącznie zmieniany 1 raz.
koncentraty wina
Awatar użytkownika

Calyx
1050
Posty: 1057
Rejestracja: środa, 26 lis 2008, 18:47
Krótko o sobie: Hobbysta :)
Ulubiony Alkohol: kazdy z polki "zrob to sam"
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: Las nad Pilica
Podziękował: 15 razy
Otrzymał podziękowanie: 158 razy
Re: Piana

Post autor: Calyx »

=malutki= pisze:...Macie jakieś knify ?...
Brykaj do najblizszej apteki i kup Espumisan,
zapodaj do baniaka. Powinno pomoc.

POzdrawiam Calyx
Kiedy fikam, to jestem grafikiem, kiedy psocę, to jestem psotnikiem :)

Autor tematu
=malutki=
10
Posty: 15
Rejestracja: środa, 4 lut 2009, 18:21
Re: Piana

Post autor: =malutki= »

w jakiej ilości ?
Awatar użytkownika

Calyx
1050
Posty: 1057
Rejestracja: środa, 26 lis 2008, 18:47
Krótko o sobie: Hobbysta :)
Ulubiony Alkohol: kazdy z polki "zrob to sam"
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: Las nad Pilica
Podziękował: 15 razy
Otrzymał podziękowanie: 158 razy
Re: Piana

Post autor: Calyx »

Nawet jak wszystko wrzucisz to nie zaszkodzisz.
Nic nie stoi na przeszkodzie, zebys wrzucil na poczatku mniej i chwile obserwowal.
Dorzucic zawsze mozesz. 5 - 6 szt. powinno wystarczyc :)

Acha, najpierw rozgniec.


Pozdrawiam Calyx
Kiedy fikam, to jestem grafikiem, kiedy psocę, to jestem psotnikiem :)

Autor tematu
=malutki=
10
Posty: 15
Rejestracja: środa, 4 lut 2009, 18:21
Re: Piana

Post autor: =malutki= »

poleciałem po krople bo kapsułki rozgniecione nie pomogły. Zamiast espumisanu kupilem tanszy esputicon, wlasnie pokropilem piane zobaczymy czy zejdzie.

Autor tematu
=malutki=
10
Posty: 15
Rejestracja: środa, 4 lut 2009, 18:21
Re: Piana

Post autor: =malutki= »

nie pomogło. Zacisłem u wylotu szmatkę i zatrzymuje mi pianę.
Awatar użytkownika

Calyx
1050
Posty: 1057
Rejestracja: środa, 26 lis 2008, 18:47
Krótko o sobie: Hobbysta :)
Ulubiony Alkohol: kazdy z polki "zrob to sam"
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: Las nad Pilica
Podziękował: 15 razy
Otrzymał podziękowanie: 158 razy
Re: Piana

Post autor: Calyx »

=malutki= pisze:nie pomogło. Zacisłem u wylotu szmatkę i zatrzymuje mi pianę.
Przykro mi Malutki, ze nie zadzialalo w Twoim przypadku :(
Espumisan to stary trick na zmniejszenie piany.
Widocznie zrobiles nastaw na tak zarabiastym cukrze,
ze drozdzaki totalnie zapienily sie przy takim posilku.
POcieszeniem jest to, ze po burzliwej fermentacji sie uspokoi.

Inna metoda jest rozlanie nastawu na dwa pojemniki fermentacyjne.
Jesli dysponujesz drugim to dla swietego spokoju podziel.

Mozna jeszcze wstawic pojemnik w wieksza miske,
nie zafaflunisz wtedy podlogi a to co wykipi dolejesz pozniej
po burzliwej fermentacji do fermentatora i wtedy w spokoju
dopracuje wszystko.

Pozdr. Calyx
Kiedy fikam, to jestem grafikiem, kiedy psocę, to jestem psotnikiem :)
Awatar użytkownika

kwachu
300
Posty: 305
Rejestracja: wtorek, 23 wrz 2008, 12:02
Krótko o sobie: Jeszcze brzydszy niż dawniej .
Ulubiony Alkohol: RUM
Otrzymał podziękowanie: 12 razy
Re: Piana

Post autor: kwachu »

Witam.
Kolego =malutki= Wlej do pieniącego się nastawu trochę oleju jadalnego , później go zbierzesz jakąś chochlą . Powinno zadziałać. Olej utworzy na powierzchni warstwę która nie dopuści do pienienia. Tylko nie wlewaj lnianego oleju bo będzie po ptakach!
POZDRAWIAM kwachu !

Autor tematu
=malutki=
10
Posty: 15
Rejestracja: środa, 4 lut 2009, 18:21
Re: Piana

Post autor: =malutki= »

Ogólnie to wpadłem na pomysł miski wczesniej no i tak sobie stało. Jak wrocilem po paru dniach to juz piana pieknie odpadła i jutro doleje syropu z 6kg cukru bo BLG znacznie spadło.

Pozdrawiam i dzieki za odpowiedzi.

MIG221
2
Posty: 3
Rejestracja: środa, 20 maja 2009, 15:05
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Piwo
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Re: Piana

Post autor: MIG221 »

Witam znalazłem w internecie na tej stronie http://www.ar.krakow.pl/new/index.php taką informacje pomyślałem że może się przydać.
ĆWICZENIE NR 6
Gorzelnictwo i wyroby spirytusowe – teoria
W fazie zafermentowania następuje intensywne rozmnażanie drożdży, które ulega osłabieniu w miarę zmniejszania się zawartości tlenu i wzrostu stężenia alkoholu etylowego. Okres fermentacji głównej charakteryzuje zahamowanie rozmnażania drożdży i intensywna fermentacja (zmniejszenie gęstości zacieru o 1OBlg na godzinę). Po zakończeniu fermentacji głównej poziom zacieru opada i rozpoczyna się najdłuższy okres — dofermentowanie (gęstość zacieru spada do 3,5–5OBlg). Ma on duże znaczenie dla wydajności alkoholu, ponieważ dopiero teraz następuje ostateczna hydroliza dekstryn pod wpływem enzymów i odfermentowanie powstałych cukrów redukujących. Proces fermentacji trwa zwykle 2 (temp. 25–28OC) lub 3 (temp. 20–25OC) doby, w tym zafermentowanie 10–15 godzin, fermentacja główna 12–18 godzin, dofermentowanie ok. 30 godzin. Powyżej zawartości 5% alkoholu w fermentującym zacierze następuje zahamowanie rozmnażania drożdży. Fermentacja ustaje przy stężeniu alkoholu ok. 10%. Wydajność teoretyczna etanolu 100 kg skrobi 56,82 kg = 71,54 dm3 100 kg maltozy, sacharozy 53,83 kg = 67,77 dm3 100 kg glukozy 51,14 kg = 64,39 dm3 100 kg owoców 3,5 kg = 6,0 dm3 Wydajność praktyczna Z zacierów skrobiowych około 66,67 dm3 — bardzo dobra Drożdże dzikie w gorzelnictwie są bardzo szkodliwe ze względu na ograniczenie wydajności spirytusu do kilku procent (zużywają resztę cukrów na przyrost własnej biomasy). Znajdują one zastosowanie jako drożdże paszowe (po wysuszeniu) — wykorzystują ubogie podłoża. Typowe drożdże dzikie w gorzelnictwie: • Mycoderma • Willa tworzą szary kożuch • Pichia • Torula • Monilia Niekorzystnym zjawiskiem podczas fermentacji jest pienienie — na które wpływają: • rasa drożdży • zła jakość ziemniaków (przemarznięte, zgniłe) • buraki • gęsty melas lub mieszanina melasu z ziemniakami (do zacieru w gorzelni rolniczej można stosować do 10% melasu) Do gaszenia piany stosuje się oleje roślinne, oleje porafinacyjne, kwasy tłuszczowe, słód owsiany (4% tłuszczu). Nie wolno natomiast stosować olejów mineralnych (nafty, oliwy itp.). Katedra Technologii Fermentacji i Mikrobiologii Technicznej
www.ar.krakow.pl/tz/ktfimt
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5374
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 664 razy
Kontakt:
Re: Piana

Post autor: Zygmunt »

MIG221 pisze:Okres fermentacji głównej charakteryzuje zahamowanie rozmnażania drożdży i intensywna fermentacja (zmniejszenie gęstości zacieru o 1OBlg na godzinę). Po zakończeniu fermentacji głównej poziom zacieru opada i rozpoczyna się najdłuższy okres — dofermentowanie (gęstość zacieru spada do 3,5–5OBlg). Ma on duże znaczenie dla wydajności alkoholu, ponieważ dopiero teraz następuje ostateczna hydroliza dekstryn pod wpływem enzymów i odfermentowanie powstałych cukrów redukujących. Proces fermentacji trwa zwykle 2 (temp. 25–28OC) lub 3 (temp. 20–25OC) doby, w tym zafermentowanie 10–15 godzin, fermentacja główna 12–18 godzin, dofermentowanie ok. 30 godzin.
Oczywiście w warunkach idealnych, ciężkich do zasymulowania nawet w labie (sprawdzone), niemożliwych do utrzymania i prowadzenia w domu.
MIG221 pisze:Typowe drożdże dzikie w gorzelnictwie: • Mycoderma • Willa tworzą szary kożuch • Pichia • Torula • Monilia Niekorzystnym zjawiskiem podczas fermentacji jest pienienie — na które wpływają: • rasa drożdży • zła jakość ziemniaków (przemarznięte, zgniłe) • buraki • gęsty melas lub mieszanina melasu z ziemniakami (do zacieru w gorzelni rolniczej można stosować do 10% melasu) Do gaszenia piany stosuje się oleje roślinne, oleje porafinacyjne, kwasy tłuszczowe, słód owsiany (4% tłuszczu). Nie wolno natomiast stosować olejów mineralnych (nafty, oliwy itp.).
Olejów i tak nikt nie stosuje, natomiast wyodrębnianie poszczególnych ras drożdży jest zwykle niemożliwe (występują równolegle), więc cała wypowiedz (jeżeli pomniemy "wartość teoretyczną") jest dla nas bez znaczenia.
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"
Awatar użytkownika

Kucyk
1700
Posty: 1704
Rejestracja: wtorek, 7 paź 2008, 15:51
Krótko o sobie: Staram się odbierać świat z lekkim przymrużeniem oka ;)
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Otrzymał podziękowanie: 157 razy
Re: Problem z nadmiernym pienieniem się nastawu.

Post autor: Kucyk »

Zaczęło się od gwałtownej erupcji piany z beczki wypełnionej do 2/3 nastawem na gruszkach.
Piana.jpg
Zapienienie zawartości aż do przelania zajęło drożdżom tylko 20 minut mojej nieuwagi. Espumisan tym razem uratował sytuację. Ale dziś znalazłem inny środek. Tańszy i łatwiejszy w użyciu. Esputicon. Są to kropelki (a więc rozgniatanie kapsułek sobie oszczędzamy) których już kilka powoduje, że beka 100L staje się spokojna jak baranek i żadna piana na dwa palce nie powstaje. Kroplelki dobrze jest rozmieszać w pół szklanki gorącej wody, aby się rozdrobniły niczym oczka tłuszczu w rosole i chlup do nastawu. Nie trzeba ich z całą obiętością mieszać, wystarczy rozprowadzić widelcem czy czymś innym po powierzchni.

Dla niedowiarków, którzy wątpią w złośliwość drożdży zasilonych dodatkową porcją pożywki i cukru przedstawiam film pokazujący jak ze spokojnej beki w półtorej minuty tworzy się buzująca magma. Na filmie widać również działanie ww. kropelek nie pozwalających rosnąć pianie.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika

Kucyk
1700
Posty: 1704
Rejestracja: wtorek, 7 paź 2008, 15:51
Krótko o sobie: Staram się odbierać świat z lekkim przymrużeniem oka ;)
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Otrzymał podziękowanie: 157 razy
Re: Problem z nadmiernym pienieniem się nastawu.

Post autor: Kucyk »

Nie tylko w fermentorze może nastąpić overload przez pianę. Gruchy chciały się po raz drugi zemścić. Tym razem w kotle. Pomógł mój mały przyjaciel Esputicon...
Zdjęcie ku przestrodze.
Overload.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Problemy zacierowe”