Piwniczny sprzęt do oceny :)

Zaprezentujcie tu wasze pomysły na destylator i nie tylko. Może własne zbiory lub inne dzieła sztuki które warto pokazać światu...

Autor tematu
Fisol1
10
Posty: 17
Rejestracja: poniedziałek, 19 sty 2015, 20:32
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 2 razy

Post autor: Fisol1 »

Cóż chyba już mogę wam przedstawić moje dzieło - myślę, że zdjęcia powiedzą wszystko, więc przedstawiam wam mojego Aabartka.

Jest to mój pierwszy sprzęt, który buduję sam od podstaw już kawał czasu, ale robota jakoś się ruszyła, więc czekam na wasze opinie i spostrzeżenia.
Zdjęcia jakoś takie krzywawe wyszły choć wszystko jest proste - chyba wina obiektywu w aparacie.
Katalizator też był już zrobiony, ale z racji tego, że wpadłem na temat bufora, poszedł do pocięcia aby odzyskać śrubunki na bufor, który jest w trakcie robienia (jak wykonam to na pewno zamieszczę zdjęcia żeby był komplet).

Widok ogólnikowy
Obrazek

Zaczniemy od dołu keg 50 l

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Głowica

Obrazek

Na koniec taki mały gadżet :) czyli papuga

Obrazek

Obecnie kolumna czeka na sprężynki pryzmatyczne, które niebawem zakupie :).
Cóż na razie czekam na opinie a potem chyba zasypie was pytaniami :)


To chyba tyle Pozdrawiam.
promocja
Awatar użytkownika

ramzol
1300
Posty: 1311
Rejestracja: poniedziałek, 18 lis 2013, 11:10
Krótko o sobie: hymm?? lubię wszystko co samemu zrobię.
Wkładam w to dużo serducha.
Staram się korzystać z życia pełnymi garściami i co chwilę
znajduję nowe hobby, zostają tylko te,
które sprawiają mi radochę.
Ulubiony Alkohol: wódki smakowe, wino wytrawne
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: poznań
Podziękował: 157 razy
Otrzymał podziękowanie: 198 razy
Re: Piwniczany sprzęt do oceny :)

Post autor: ramzol »

Uprzejmie prosimy o więcej danych;)
Na zdjęciach wygląda fachowo. Całość to twoja robota?? Zdjęcia to nie wina aparatu ani obiektywu tylko fotog... :lol:
Jak mogę to pomogę, ale zaznaczam byle czego nie piję.
Awatar użytkownika

jurek1978
700
Posty: 713
Rejestracja: wtorek, 17 sty 2012, 16:25
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Whisky, Bimber :)
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Mazury
Podziękował: 232 razy
Otrzymał podziękowanie: 53 razy
Re: Piwniczany sprzęt do oceny :)

Post autor: jurek1978 »

Nie no dla mnie ekstraklasa.
Ale jeśli to Twój 1-wszy sprzęt to już całkiem szacun chociaż nie wierzę :)

aronia
1450
Posty: 1498
Rejestracja: środa, 7 sie 2013, 09:14
Status Alkoholowy: Producent Wódek
Lokalizacja: Podkarpackie
Podziękował: 87 razy
Otrzymał podziękowanie: 364 razy
Re: Piwniczany sprzęt do oceny :)

Post autor: aronia »

Estetyka wykonania powala na łopatki - sam to spawałeś czy zakupiłeś poszczególne elementy(bo niektóre kojarzę z oferty forumowych konstruktorów)? Złącza stożkowe trochę nietypowe jak na nasze konstrukcję, ale poza tym ekstraliga :D Jak jeszcze dojdzie bufor i wypełnienie ze sprężynek to można pokazywać innym na wzór. Powodzenia :D

Autor tematu
Fisol1
10
Posty: 17
Rejestracja: poniedziałek, 19 sty 2015, 20:32
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Piwniczany sprzęt do oceny :)

Post autor: Fisol1 »

Wszystko praktycznie zrobiłem z dostępnego projektu DuchWina (za co bardzo dziękuję) z małymi poprawkami oto schemat.

Obrazek

Tak to mój pierwszy sprzęt budowałem spawałem montowałem sam to akurat był priorytet wykonać maszynkę z dostępnych części i na raty jeśli chodzi o czas, kupić zlecić niestety kasowo bym nie wyrobił a że pracuję na co dzień z nierdewką (jako spawacz) to kolumnę robiłem z dostępnych mi części :P

Zbynek80
750
Posty: 779
Rejestracja: środa, 26 gru 2012, 03:09
Podziękował: 19 razy
Otrzymał podziękowanie: 62 razy
Re: Piwniczany sprzęt do oceny :)

Post autor: Zbynek80 »

Sprzęt wygląda schludnie i estetycznie miło popatrzeć. Kto w temacie to się domyśli na kim się wzorowałeś bo to chyba nie przypadek. Jedyne co bym zmienił to zamiast tych termometrów panelowych dał jeden czterokanałowy na DS18b20, jeśli będziesz robił głównie czystą to ten w głowicy nie będzie taki potrzebny i zamontował czujkę na wyjściu wody, ale skoro już jest to ok, a na wodzie zawsze możesz sobie jeszcze dołożyć. Skróciłbym podstawę głowicy a dołożyłbym do kolumny, ewentualnie możesz tam też wsypać trochę wypełnienia. No i nie wiem jaką to ma całkowitą wysokość ale zrobiłbym max ile się zmieści w lokalu. Niemniej wykonanie bardzo solidne i bardzo mi się podoba. A papużka też ładna choć w tym przypadku to już tylko gadżet.
Awatar użytkownika

drgranatt
1800
Posty: 1846
Rejestracja: poniedziałek, 13 lip 2009, 11:04
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Nemiroff Smorodina
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: 3-city
Podziękował: 127 razy
Otrzymał podziękowanie: 204 razy
Re: Piwniczany sprzęt do oceny :)

Post autor: drgranatt »

Jeszcze podzieliłbym kolumnę na dwie części aby w ten sposób podzielić wypełnienie.
"最不喜欢的粗鲁所持的以及各种各样的虚伪的混蛋。"
http://alkohole-domowe.com/forum/regulatory-drgranatta-t6000.html
Awatar użytkownika

arbaletnik
400
Posty: 414
Rejestracja: środa, 29 sty 2014, 10:57
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: podlaskie
Podziękował: 81 razy
Otrzymał podziękowanie: 103 razy
Re: Piwniczany sprzęt do oceny :)

Post autor: arbaletnik »

Bardzo mi się podoba estetyka. Wielki Szacunek, szczególnie że robiłeś wszystko sam. Wiem ile trudu to kosztuje bo swój też sam robiłem niestety poza spawaniem. Będziesz miał za to dużo satysfakcji. Bardzo fajnie wygląda, życzę aby równie fajnie się sprawował . Widzę, że zawór przy OVM 1/2 albo i 3/4. Ja mam 1/2 , ale spokojnie mógłby być jeszcze mniejszy. Spawałeś z wewnętrzną osłoną grani?
Gdy wszyscy myślimy tak samo, nikt nie myśli. W.Lipman
Awatar użytkownika

Lootzek
850
Posty: 887
Rejestracja: środa, 19 wrz 2012, 00:23
Krótko o sobie: Psotnik, dłubacz i leń patentowany.
Status Alkoholowy: Destylator
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 97 razy
Otrzymał podziękowanie: 171 razy
Re: Piwniczany sprzęt do oceny :)

Post autor: Lootzek »

Fiu, fiuuu.. No ładne cacko. Aż się kompleksów chyba nabawię że z mojej taka brzydula ;)

Drupi
800
Posty: 830
Rejestracja: poniedziałek, 19 sty 2015, 20:36
Krótko o sobie: Na ile moge to pomagam ludziom.
Lokalizacja: Centralna Polska
Podziękował: 73 razy
Otrzymał podziękowanie: 94 razy
Re: Piwniczany sprzęt do oceny :)

Post autor: Drupi »

A czy można wiedzieć ile by kosztował taki sprzęt, w tej postaci gdybyś zechciał zrobić na sprzedaż ?
I like noble drinks.

Autor tematu
Fisol1
10
Posty: 17
Rejestracja: poniedziałek, 19 sty 2015, 20:32
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Piwniczany sprzęt do oceny :)

Post autor: Fisol1 »

Drupi pisze:A czy można wiedzieć ile by kosztował taki sprzęt, w tej postaci gdybyś zechciał zrobić na sprzedaż ?
Wiesz to mój pierwszy sprzęt i zrobiłem go dla siebie czysto hobbistycznie. ,uważam, że powinieneś się zwrócić do firm konstruktorów forumowych, którzy mają już doświadczenie w tym temacie i robią to zawodowo od jakiegoś czasu. ,przede mną jeszcze długa droga aby takie coś sprzedawać lub robić dla kogoś pierw muszę wiedzieć i przekonać się na własnej skórze jednym słowem nauczyć się samego procesu, zjeść na tym zęby żeby coś takiego proponować. ja maszynkę budowałem po kosztach, dużo rzeczy miałem więc nie podejmę się nawet tematu ile to kosztowało. dużo rzeczy zamawiałem u kuli (zaworek,regulator i inne pierdoły ) po za tym jeśli szukasz dobrego już sprawdzonego sprzętu to wydaje mi się, że powinieneś pooglądać oferty Franzmastera, Kuli, zdecydowanie Akasa choć nie wiem czy on robi na sprzedaż czy nie ale jest pomysłodawcą wielu rzeczy. z tego co wiem, czy nawet teraz mi wyleciało z głowy ale jakoś KS256 czy jakoś tak, myślę że to czołówka na których warto się wzorować. I ja jak koledzy zauważyli wcześniej troszkę się na nich wzorowałem .
arbaletnik pisze:pawałeś z wewnętrzną osłoną grani?
Tak spawałem w osłonie argonowej, dla mnie to podstawa spawania w nierdzewce :D tak samo trawienie i pasywacja .

W planach mam drugą kolumnę na głowicy puszkowej sputnik jako, że mam drugiego kega i trochę materiałów. tak, że może kiedyś tą kolumnę wystawie na allegro, ale to długa droga bo przede mną nauka samego procesu, a myślę, że to będzie dla mnie największy problem żeby dojść do produktu, który by mnie satysfakcjonował :P

Autor tematu
Fisol1
10
Posty: 17
Rejestracja: poniedziałek, 19 sty 2015, 20:32
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Piwniczany sprzęt do oceny :)

Post autor: Fisol1 »

jeśli będziesz robił głównie czystą to ten w głowicy nie będzie taki potrzebny i zamontował czujkę na wyjściu wody, ale skoro już jest to ok, a na wodzie zawsze możesz sobie jeszcze dołożyć. Skróciłbym podstawę głowicy a dołożyłbym do kolumny, ewentualnie możesz tam też wsypać trochę wypełnienia.
Cóż co do czujki na wodzie chętnie bym zobaczył jak macie to rozwiązane. nie spotkałem się z fotkami wykonania, choć gdzieś o tym czytałem a pewnie o coś takiego bym ją uzbroił. tak, że proszę o odesłanie mnie do takiego tematu jeśli chodzi o sondę na wyjściu wody.
A co do podstawy głowicy to raczej zasypię ją po sam brzeg no chyba, że buforek wyjdzie trochę wyższy to wtedy będę ją skracał. , ze względu na wysokość lokalu buforek robię na bazie rur 139,7/60,3 poj. troszkę ponad 1,5l. lokal (łazienka )ma wysokość 2,40 a z moich obliczeń wychodzi, że pomiędzy sufitem a szczytem głowicy zostanie mi 1 cm :) tak, że mam dość ciasno (teraz żałuję że tak dużo obniżyłem sufit hehe).

[Mod.]
Pisz staranniej.

golec269
450
Posty: 492
Rejestracja: niedziela, 4 maja 2014, 08:37
Podziękował: 89 razy
Otrzymał podziękowanie: 56 razy
Re: Piwniczany sprzęt do oceny :)

Post autor: golec269 »

Witaj Fisol 1!
Sprzęt zrobiony profesjonalnie - moje gratulacje. Powiedz czym ociepliłeś kolumnę?
Jakie dałeś końcówki na rurki deflagmatora?

Autor tematu
Fisol1
10
Posty: 17
Rejestracja: poniedziałek, 19 sty 2015, 20:32
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Piwniczany sprzęt do oceny :)

Post autor: Fisol1 »

golec269 pisze: Sprzęt zrobiony profesjonalnie - moje gratulacje. Powiedz czym ociepliłeś kolumnę?
Jakie dałeś końcówki na rurki deflagmatora?
Ocieplenie kolumny to otulina kauczukowa gr 13 mm.
Końcówki na chłodnicy to redukcja 1/2 " gz na 1/2 " gw i złącza auto quick na wąż 10 mm.
Awatar użytkownika

Kamal
2000
Posty: 2360
Rejestracja: wtorek, 9 paź 2012, 11:54
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Rum i ogólnie większość domowych trunków
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 210 razy
Re: Piwniczany sprzęt do oceny :)

Post autor: Kamal »

Podpinam się pod pytanie kolegi powyżej. ⬆
K.
Obrazek

Zbynek80
750
Posty: 779
Rejestracja: środa, 26 gru 2012, 03:09
Podziękował: 19 razy
Otrzymał podziękowanie: 62 razy
Re: Piwniczany sprzęt do oceny :)

Post autor: Zbynek80 »

Czujka na wodzie bardzo pomaga w ograniczeniu zużycia wody. Bo jak sama woda jest nie droga to już ścieki tak. Tak to wygląda "na sucho" http://postimg.org/image/wrzwyoja3/ http://postimg.org/image/tat9hyuu3/ i tak po podłączeniu czujki termometru http://postimg.org/image/zfwaz6qvv/ Kolumna autorstwa wiadomego. Elektronika własna.
Co do wysokości to rób dziurę w suficie :P Ja mam 250cm i sprzęt 246cm. Czy przy takiej wysokości to bufor nie zabiera za dużo z wysokości zasypu ?

Autor tematu
Fisol1
10
Posty: 17
Rejestracja: poniedziałek, 19 sty 2015, 20:32
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Piwniczany sprzęt do oceny :)

Post autor: Fisol1 »

Kurcze fajny patent wielkie dzięki , a powiedz mi jeszcze z ciekawości jaką temperaturę wody utrzymujesz na wyjściu żeby wszystko było ok ?.
Co do bufora to wyliczyłem to tak jak w tabelce poniżej.

Obrazek

[Mod.]
Nie cytujemy postu poprzedzającego w całości
:!:

Zbynek80
750
Posty: 779
Rejestracja: środa, 26 gru 2012, 03:09
Podziękował: 19 razy
Otrzymał podziękowanie: 62 razy
Re: Piwniczany sprzęt do oceny :)

Post autor: Zbynek80 »

Początkowo ustawiam na 50*C wraz ze wzrostem temperatury w kegu i temp wody będzie wzrastać i pod koniec procesu będzie miała ok 75*C leci wtedy niecały litr na min, czyli nawet dla większej oszczędności można by na początku ustawić ok 65*C ale trzeba byłoby regularnie przepływ wody zwiększać aby skraplać pary i zapobiec wydostawaniu się par alkoholu z głowicy. Pod koniec procesu też trzeba tą temp na wodzie kontrolować bo jak początkowo ustawi się np 55*C to pod koniec może już być ok 80 i zaczną nam się wydostawać pary. U mnie 1m3 wody to ok 3zł ale odprowadzenie już 10zł. I jakbyś cały czas na wyjściu wody miał cały czas chłodną wodę tak jak to robi wiele osób to zapłaciłbyś kilka razy tyle za wodę.
Co do bufora to nie miałem na myśli właściwych jego wymiarów tylko czy przy średniej wysokości kolumny z OVM nie szkoda tej wysokości zasypu na bufor stabilizujący. I wykorzystać te cm na zwiększenie zasypu poniżej i nad OVM. Ja pytam tak teoretycznie bo sam nie wiem. Jestem świeży w temacie kolumny. Pewnie musiałby się wypowiedzieć ktoś bardziej obeznany. Ale jak będziesz gotował dwa razy to powinno i tak być ok.
Awatar użytkownika

jurek1978
700
Posty: 713
Rejestracja: wtorek, 17 sty 2012, 16:25
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Whisky, Bimber :)
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Mazury
Podziękował: 232 razy
Otrzymał podziękowanie: 53 razy
Re: Piwniczany sprzęt do oceny :)

Post autor: jurek1978 »

Z wodą i jej kosztami był już temat na forum. Nie wychodzi ona drogo. Oczywiście wszystko zależy. Między innymi od wydajności chłodnicy i od tego ile wody puścimy. Ja już kilka razy mierzyłem i mi na proces wychodzi tej wody już teraz 200-250 litrów czyli powiedzmy 1/4 m3.
U mnie litr wody ze ściekami już to 7,5 zł. Więc 1/4 metra to nawet nie 2 zł :) Oczywiście kiedyś lałem mocniej i szło mi 2 x tyle. Więc jak najbardziej warto to kontrolować.

Zbynek80
750
Posty: 779
Rejestracja: środa, 26 gru 2012, 03:09
Podziękował: 19 razy
Otrzymał podziękowanie: 62 razy
Re: Piwniczany sprzęt do oceny :)

Post autor: Zbynek80 »

U mnie już 13zł więc tym bardziej warto oszczędzać, a powiedz jaką prędkość przepływu ustawiasz, że wychodzi Ci tylko do 250L wody. Jaką masz chłodnicę i ile u ciebie trwa proces ?
Awatar użytkownika

jurek1978
700
Posty: 713
Rejestracja: wtorek, 17 sty 2012, 16:25
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Whisky, Bimber :)
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Mazury
Podziękował: 232 razy
Otrzymał podziękowanie: 53 razy
Re: Piwniczany sprzęt do oceny :)

Post autor: jurek1978 »

Już Ci mówię kolego.
Nie mam prędkościomierza przepływu.
A sam proces u mnie trwa do 4 godzin maksimum.
Głowica aabratek - chłodnica na rurce karbowanej bardzo wydajna.
13 zł ro prawie 2 razy droższą wodę niż ja na Mazurach :)
Mam dokładnie : 7,08 zł brutto za m3 wody wraz ze ściekami.
http://www.cena-wody.pl/gospodarstwa_domowe
Tu masz przydatną tabelkę :)
Najtaniej płacą ludzie poniżej 5 zł brutto a najdrożej nie chce się mówić ale sporo drożej niż masz Ty :)
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2743 razy
Re: Piwniczany sprzęt do oceny :)

Post autor: lesgo58 »

Zbynek80 pisze:U mnie już 13zł więc tym bardziej warto oszczędzać, a powiedz jaką prędkość przepływu ustawiasz, że wychodzi Ci tylko do 250L wody.
Jedynym wyznacznikiem przepływu wody jest wydajność skraplacza. Ustawiasz więc przepływ wody tak długo aż poczujesz wydobywające się ze skraplacza opary. W tym momencie musisz z powrotem deko odkręcić zawór. Jeśli po chwili zapach zniknie to oznacza, że jedziesz na minimalnym dla Twojego sprzętu przepływie wody. Jaka to będzie wielkość to zależy właśnie od wydajności skraplacza.
Drugą metodą na określenie ilości przepływu wody jest pomiar temperatury na ujściu ciepłej wody.
Musisz pamiętać , że wielkość wody zużytej zależy też od pory roku i temperatury wody w miejscu jej poboru.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

Zbynek80
750
Posty: 779
Rejestracja: środa, 26 gru 2012, 03:09
Podziękował: 19 razy
Otrzymał podziękowanie: 62 razy
Re: Piwniczany sprzęt do oceny :)

Post autor: Zbynek80 »

@jurek ja też nie mam przepływomierza wody ale jak ustawię pożądaną temperaturę wody to zwyczajnie podstawiałem naczynie i mierzyłem ile naleci w minutę. 4h to krótko podejrzewam, że keg 30L A z jaką mocą grzejesz ? Co do cen wody to faktycznie ceny na prawdę bardzo zróżnicowane, niektóre mogą przyprawić o zawrót głowy. U mnie to dokładnie 12,92zł a wodę mamy ze studni głębinowych.
Awatar użytkownika

jurek1978
700
Posty: 713
Rejestracja: wtorek, 17 sty 2012, 16:25
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Whisky, Bimber :)
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Mazury
Podziękował: 232 razy
Otrzymał podziękowanie: 53 razy
Re: Piwniczany sprzęt do oceny :)

Post autor: jurek1978 »

Tak keg 30 L
Moc grzania to rozgrzewanie na 3,4 ale wtedy jeszcze woda nie potrzebna a cały proces na 2,0 kw.
Szczytowa prędkość odbioru to 2,3 litra na godzinę. Ale później ta prędkość niestety spada :)

michal278
1850
Posty: 1868
Rejestracja: poniedziałek, 17 gru 2012, 14:56
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: zielona wróżka
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: podlaskie/ mazowieckie
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 106 razy
Kontakt:
Re: Piwniczany sprzęt do oceny :)

Post autor: michal278 »

Z moich doświadczeń to czym większy zbiornik tym mniejszy koszt jednostkowy. Porównałem 30/50/100. Te same grzałki itd
zapraszam na wczasy na podlasie - jaglowo.com
Awatar użytkownika

jurek1978
700
Posty: 713
Rejestracja: wtorek, 17 sty 2012, 16:25
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Whisky, Bimber :)
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Mazury
Podziękował: 232 razy
Otrzymał podziękowanie: 53 razy
Re: Piwniczany sprzęt do oceny :)

Post autor: jurek1978 »

No koszt produkcji 1 litra spirytusu wiadomo że niższy. No a najważniejsze że roboty mniej. Lepiej 1 raz zagotować na kegu 100 litrowym niż 3 x na 30 litrowym. Wiadomo że zejdzie się sporo dłużej ale za to raz a porządnie :)

Autor tematu
Fisol1
10
Posty: 17
Rejestracja: poniedziałek, 19 sty 2015, 20:32
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Piwniczany sprzęt do oceny :)

Post autor: Fisol1 »

Na potwierdzenie że porady nie idą w las ustrugałem dziś takie coś :P jeszcze raz tnx Zbynek80.

Obrazek

Zbynek80
750
Posty: 779
Rejestracja: środa, 26 gru 2012, 03:09
Podziękował: 19 razy
Otrzymał podziękowanie: 62 razy
Re: Piwniczany sprzęt do oceny :)

Post autor: Zbynek80 »

Fisol1 widzę działasz ekspresowo i profesjonalnie :)
Awatar użytkownika

arbaletnik
400
Posty: 414
Rejestracja: środa, 29 sty 2014, 10:57
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: podlaskie
Podziękował: 81 razy
Otrzymał podziękowanie: 103 razy
Re: Piwniczny sprzęt do oceny :)

Post autor: arbaletnik »

Kolego Fisol1 mógłbyś zdradzić tajemnicę co to za element hydrauliczny- ten trójnik? Bardzo zgrabne to jest i małe.
Gdy wszyscy myślimy tak samo, nikt nie myśli. W.Lipman
Awatar użytkownika

Pretender
2500
Posty: 2993
Rejestracja: piątek, 11 lis 2011, 14:17
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centrum
Podziękował: 38 razy
Otrzymał podziękowanie: 251 razy
Re: Piwniczny sprzęt do oceny :)

Post autor: Pretender »

arbaletnik pisze:Kolego Fisol1 mógłbyś zdradzić tajemnicę co to za element hydrauliczny- ten trójnik? Bardzo zgrabne to jest i małe.
Zbynek80 pisze:Czujka na wodzie bardzo pomaga w ograniczeniu zużycia wody. Bo jak sama woda jest nie droga to już ścieki tak. Tak to wygląda "na sucho" http://postimg.org/image/wrzwyoja3/ http://postimg.org/image/tat9hyuu3/ i tak po podłączeniu czujki termometru http://postimg.org/image/zfwaz6qvv/ Kolumna autorstwa wiadomego. Elektronika własna.
Co do wysokości to rób dziurę w suficie :P Ja mam 250cm i sprzęt 246cm. Czy przy takiej wysokości to bufor nie zabiera za dużo z wysokości zasypu ?
Proszę bardzo ;)
Awatar użytkownika

arbaletnik
400
Posty: 414
Rejestracja: środa, 29 sty 2014, 10:57
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: podlaskie
Podziękował: 81 razy
Otrzymał podziękowanie: 103 razy
Re: Piwniczny sprzęt do oceny :)

Post autor: arbaletnik »

Dzięki Pretender ;) że tu czujka do pomiaru temp. wody chłodzącej, lub jak mówią niektórzy "na wyjściu "to ja wiem :ok: Od roku wchodzę na to forum ze dwa razy dziennie, sam nie wiem może to już miłość jest :hmm: ......
Chcę coś takiego u siebie, i żeby nie lutować mosiężnych trójników, interesowało mnie dokładnie skąd kol. Fisol1 wziął ten trójnik? W tym sensie co to za gotowy element jest?
U kolegi Zbynek 80 widzę trójnik z nierdzewki, a u Fisol1 sprytny trójniczek z fajnym portem na termometr, a że kolega Fisol1 robi w "kwasówce" to podejrzewam,że to jakiś specjalistyczny gadżet.
Pzdr.
Gdy wszyscy myślimy tak samo, nikt nie myśli. W.Lipman

aronia
1450
Posty: 1498
Rejestracja: środa, 7 sie 2013, 09:14
Status Alkoholowy: Producent Wódek
Lokalizacja: Podkarpackie
Podziękował: 87 razy
Otrzymał podziękowanie: 364 razy
Re: Piwniczny sprzęt do oceny :)

Post autor: aronia »

Jak dla mnie to jest trójnik 1/4" nierdzewny/kwasoodporny do którego użytkownik Fisol1 swoją wprawną ręką spawacza dospawał wkręcany port termometru(np. http://stalowkasklep.pl/wkrecany-port-t ... p-735.html), a w 2 pozostałe odejścia wkręcił złączki auto quick na wąż 10 mm(takie jak w chłodnicy i skraplaczu).
Awatar użytkownika

arbaletnik
400
Posty: 414
Rejestracja: środa, 29 sty 2014, 10:57
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: podlaskie
Podziękował: 81 razy
Otrzymał podziękowanie: 103 razy
Re: Piwniczny sprzęt do oceny :)

Post autor: arbaletnik »

I to by się zgadzało, dzięki aronia. Wprawną rękę spawacza to on ma rzeczywiście. Pzdr.
Gdy wszyscy myślimy tak samo, nikt nie myśli. W.Lipman

Autor tematu
Fisol1
10
Posty: 17
Rejestracja: poniedziałek, 19 sty 2015, 20:32
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Piwniczny sprzęt do oceny :)

Post autor: Fisol1 »

Mhm dziś zrobiłem sobie buforek ponad 1,5 l i powiem jedno najgorzej to jest go opatulić :P.
Foto poniżej

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

A tu już opatulony

Obrazek
Obrazek

Bufor ma 24 cm, rurka w środku od dna do przelewu 14 cm wiem że to mało i może będzie słabo wzmacniał ale sufit mi nie pozwalał iść wyżej pożyjemy zobaczymy .

andrea
200
Posty: 206
Rejestracja: wtorek, 28 lut 2012, 07:13
Podziękował: 19 razy
Otrzymał podziękowanie: 16 razy
Re: Piwniczny sprzęt do oceny :)

Post autor: andrea »

Takie ustawienie trójnika przy małym przepływie wody się nie sprawdzi. Ja odpływ wody zrobiłem z bocznego krućca, a w dolnym umieściłem sondę. Gwarantuje to stałą obecność wody, a nie tylko opływanie jej.
Awatar użytkownika

arbaletnik
400
Posty: 414
Rejestracja: środa, 29 sty 2014, 10:57
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: podlaskie
Podziękował: 81 razy
Otrzymał podziękowanie: 103 razy
Re: Piwniczny sprzęt do oceny :)

Post autor: arbaletnik »

andrea, jak daleko od chłodnicy masz u siebie port? Zastanawiałem się czy nie lepiej czujkę umieścić bezpośrednio za chłodnicą, lub nawet w chłodnicy.
Gdy wszyscy myślimy tak samo, nikt nie myśli. W.Lipman

andrea
200
Posty: 206
Rejestracja: wtorek, 28 lut 2012, 07:13
Podziękował: 19 razy
Otrzymał podziękowanie: 16 razy
Re: Piwniczny sprzęt do oceny :)

Post autor: andrea »

Zaraz za chłodnicą. Tylko ja zamontowałem czwórnik i na króćcu naprzeciwko odpływu mam wizjer. Dodatkowo wzrokowo kontroluję czy jest tam woda. Na samym końcu skraplacza mam sondę, która ewentualnie wraz ze wzrostem temperatury skroplin wyłączy temperatury wyłączy wszystko. Dodatkowo na wodzie chłodzącej mam właśnie ten czwórnik z sondą zwykłego termometru elektronicznego, który służy mi do ustawienia prędkości przepływu wody chłodzącej. Wodę pozyskuję ze studni i naprawdę płynie bardzo wolno, dodatkowym problemem jest mała średnica wężownicy /10 mm/ , która tłumi bardzo przepływ. Czwórnik mam zaś 3/4", który przy tak małym przepływie trzeba napełnić płynem. Przypomnę jeszcze, że sondę mam w dolnym krućcu.

Autor tematu
Fisol1
10
Posty: 17
Rejestracja: poniedziałek, 19 sty 2015, 20:32
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Piwniczny sprzęt do oceny :)

Post autor: Fisol1 »

Mhm Andrea sam nie wiem czy masz rację bo jeszcze nie próbowałem tego u siebie ale jeśli innym się sprawdza to chyba jest ok ?.
Poza tym wrzuć jakieś fotki jak ty masz to rozwiązane bo tak ciężko się domyśleć co i jak tym bardziej że masz to z wizjerem :D.
pozdrawiam

aronia
1450
Posty: 1498
Rejestracja: środa, 7 sie 2013, 09:14
Status Alkoholowy: Producent Wódek
Lokalizacja: Podkarpackie
Podziękował: 87 razy
Otrzymał podziękowanie: 364 razy
Re: Piwniczny sprzęt do oceny :)

Post autor: aronia »

andrea takie ustawienie czyli montaż w bocznym odejściu? Według mnie to bez różnicy, bo nawet ustawiając przepływ wody w pionie, gdy przy zasilaniu od góry pomiar będzie odbiegał od rzeczywistej wartości z powodów jakie podajesz wystarczy zasilanie przepiąć odwrotnie i wtedy nawet przy małym przepływie woda będzie musiała omywać sondę. Póki trójnik nie jest dospawany na stałe w określonej pozycji to możliwości jest wiele można go nawet założyć zaraz za skraplaczem, bo termometr ma sondę na przewodzie.

andrea
200
Posty: 206
Rejestracja: wtorek, 28 lut 2012, 07:13
Podziękował: 19 razy
Otrzymał podziękowanie: 16 razy
Re: Piwniczny sprzęt do oceny :)

Post autor: andrea »

I właśnie o to chodzi, że sonda omywana nie wskazuje rzeczywistej temperatury. Sonda zanużona w cieczy pokazuje to na 100%.
Żadnych rysunków ani fotografii nie będę wysylać, mam tak od dołu sonda, z lewej wizjer, z prawej odpływ, od góry wlot wody chłodzącej.
Niech rozwiązania konstrukcyjne pozostaną moją słodką tajemnicą.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Galerie destylatorów”