Aabratek, niespodziewane, spontaniczne, samoistne zwiększanie odbioru.

O budowie destylatorów wszystko. Jak zbudować dobry sprzęt? Jakich materiałów użyć? Jak to połączyć w całość? To i wiele więcej...

Autor tematu
szymoneski
30
Posty: 46
Rejestracja: sobota, 6 gru 2014, 11:02
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz

Post autor: szymoneski »

Witam
Mam dziwny problem, podczas rektyfikacji (Aabratek 170cm, keg 50l) mam dziwne skoki odbioru, np. po odebraniu kilku L nagle bez żadnych modyfikacji objętość cieczy w 15 min odcinkach czasu zwiększa się o 30-40 %, i co za tym idzie temp kolumny. Dzieje się tak niezależnie od etapu odbioru gonu. Wykręciłem zaworek precyzyjny, przeczyściłem i zmieniłem jego położenie, niestety bez efektu.
Mieliście podobne problemy?
Zaworek tego typu:
http://allegro.pl/zaworek-precyzyjny-ig ... 67693.html
pomyślałem, że może to wina zaworka, ale przecież to proste urządzenie, musiałoby się przekręcić pokrętło do zwiększenia odbioru a tak się nie dzieje.
Awatar użytkownika

Emiel Regis
1700
Posty: 1723
Rejestracja: niedziela, 6 maja 2012, 10:18
Ulubiony Alkohol: własne nalewki, czerwone wytrawne
Lokalizacja: Picardie (Oise) Francja, Żywiec
Podziękował: 81 razy
Otrzymał podziękowanie: 253 razy
Re: Aabratek, niespodziewane, spontaniczne, samoistne zwiększanie odbioru.

Post autor: Emiel Regis »

Opisany problem występuje podczas zasyfonowania odbioru, niezależnie od typu zaworka.
Proponuję sprawdzić, czy w załamaniach wężyka nie zbierają się skropliny i czy wężyk jest zawsze ponad lustrem cieczy w naczyniu odbiorczym.
http://www.youtube.com/watch?v=xZb3jJE8pYM

Autor tematu
szymoneski
30
Posty: 46
Rejestracja: sobota, 6 gru 2014, 11:02
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Aabratek, niespodziewane, spontaniczne, samoistne zwiększanie odbioru.

Post autor: szymoneski »

Przed ostatnią rektyfikacją skróciłem wężyk, tak żeby bez jakichkolwiek skręceń dochodził prosto do naczynia, nic to nie dało.
Dziwna sprawa...
Ma ktoś jakiś pomysł?

Mam standardowy odpowietrznik, więc to raczej nie przez zmieniające się ciśnienie w głowicy...?
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2743 razy
Re: Aabratek, niespodziewane, spontaniczne, samoistne zwiększanie odbioru.

Post autor: lesgo58 »

Masz może luzy na pokrętle? Ja miałem. Były to mikre luzy, ale wystarczające aby zwiększyć samoistnie odbiór. Jednak tak duży skok prędkości odbioru jak u Ciebie u mnie nigdy nie występował. Moje podejrzenie padło na fakt, że zworek ulegał rozgrzaniu przez wypływający urobek i przez luz się zwiększał jeszcze bardziej.
Poprawiłem oś pokrętła zmieniając sposób gwintowania. Luzy zniknęły. Zaworek stał się bardziej precyzyjny. I nie robił więcej niespodzianek. Służy mi do dziś.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego
Awatar użytkownika

wojs40
250
Posty: 258
Rejestracja: niedziela, 27 paź 2013, 09:42
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 25 razy
Otrzymał podziękowanie: 26 razy
Re: Aabratek, niespodziewane, spontaniczne, samoistne zwiększanie odbioru.

Post autor: wojs40 »

U mnie zaworek potrafił samoistnie się rozlegulować, ale była to wina zaworka. Tanio kupione, dwa razy kupione. Zmieniłem zaworek i jest ok.
...każdy alkohol jest bardzo dobry oprócz denaturatu który jest dobry :-)
Awatar użytkownika

herbata666
1100
Posty: 1108
Rejestracja: sobota, 3 lis 2012, 19:39
Krótko o sobie: Domowy konstruktor, różnych nietypowych destylatorów.
Ulubiony Alkohol: Własny
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Centrum, Warszawa
Podziękował: 169 razy
Otrzymał podziękowanie: 497 razy
Re: Aabratek, niespodziewane, spontaniczne, samoistne zwiększanie odbioru.

Post autor: herbata666 »

Ale masz dokładnie ten zaworek ze zdjęcia, jak tak to uderz do producenta bo raczej na pewno w nim jest problem. Może tuleja wyskakuje zależy jaka jest konstrukcja zaworka w środku. Nie znam akurat tego zaworka, ale zaczął bym od rozmowy z producentem.
[linia][/linia][i]Pozdrawiamy
SztukaDestylacji

Autor tematu
szymoneski
30
Posty: 46
Rejestracja: sobota, 6 gru 2014, 11:02
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Aabratek, niespodziewane, spontaniczne, samoistne zwiększanie odbioru.

Post autor: szymoneski »

Jeszcze raz przyjrzałem się rozebranemu zaworkowi, i zauważyłem luz na oringu (na gwincie też były minimalne, ale myślę, że to normalne i mniej istotne), który przesuwa się przy regulacji pokrętłem. Ma on na oko 0,5 mm luzu, jako fan napraw doraźnych, zamiast solidnych, użyłem tego, co miałem pod ręką, czyli taśmy teflonowej od strony zewnętrznej oringu (żeby ewentualny kontakt z alkoholem był zminimalizowany). Za tydzień dam znać czy pomogło.

Moja obawa dotyczy reakcji alkoholu na taśmę i ewentualne jej rozpuszczenie co systematycznie będzie zatruwało moją ambrozję. Kiedyś uszczelniałem wąż dystrybutora ropy i taśma teflonowa po czasie wyraźnie się zmiękczyła.

Taśma 100% PTFE, wg tej tabeli powinno być ok:
http://www.madejski.com.pl/pl,page,Tabe ... j,10,.html

Szlumf
2000
Posty: 2378
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 629 razy
Otrzymał podziękowanie: 583 razy
Re: Aabratek, niespodziewane, spontaniczne, samoistne zwiększanie odbioru.

Post autor: Szlumf »

Nie sądzę by zaworek mógł powodować cykliczne zmiany przepływu. Jeżeli jest wadliwy to przepływ wzrósł by i się utrzymywał na nowym poziomie.
Opisz dokładniej jak wygląda wzrost wydajności. Jak długo trwa, czy są chwile gdy wcale nie leci itp.?
Jakiej średnicy masz odpowietrzenie głowicy? Czy nie słyszysz w tym momencie jakichś odbiegających od normy dźwięków?
Może sprawdź czy ciśnienie w głowicy nie ma skoków pomimo odpowietrzenia. Najprościej (przy szczelnej głowicy) to założyć na odpowietrzenie rurkę silikonową lub przeźroczystą PCV z końcem zanurzonym w słoiku z wodą i obserwować zmiany poziomu wody w rurce.
Myślę, że zbliżone objawy może dawać postępujące do góry zalanie kolumny którego nie widzisz bo, o ile pamiętam, nie masz wziernika pod głowicą lub korek powstaje niżej.

Autor tematu
szymoneski
30
Posty: 46
Rejestracja: sobota, 6 gru 2014, 11:02
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Aabratek, niespodziewane, spontaniczne, samoistne zwiększanie odbioru.

Post autor: szymoneski »

Gdy przepływ wzrasta, widzę wzrost temp, wtedy kontruje. Po ilości płynu i czasie widzę że odbiór jest sporo większy. Nie zauważyłem spadku odbioru bez powodu(chociaż może też występować), nie mówiąc o całkowitym zatrzymaniu odbioru. Co do dźwięków, to nie zauważyłem nic niestandardowego, ale mam sterownik z dosyć głośnym wentylatorem.

Wziernik mam(w nim spokój), i o ile dobrze się domyślam, to jeżeli zalewałoby od góry, to wzrosłaby temp w głowicy.

20% wszystkich rektyfikacji przebiega bez cyrków. W większości raz występuje "rozregulowanie" i po skontrowaniu (jakieś pół obrotu pokrętłem) przebiega dalej bez problemów, czasami tylko nie mogę ogarnąć sprzętu.
Zauważyłem też że czasami chcąc zwiększyć przepływ, pomimo obrotu o jakieś 20% daje to zerowy efekt w odbiorze.

Korek niżej jakoś mi nie pasuje, bo wzrost temp byłby wyraźniejszy na kolumnie.

Co do winy tego oringu, który "usztywniłem" to zaczynam mieć wątpliwości, bo wychodził i wchodził w obudowę zaworka bardzo ciasno, wątpię, że pod wpływem temp przesunąłby się samoczynnie, ale to wymaga testu.

Szlumf
2000
Posty: 2378
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 629 razy
Otrzymał podziękowanie: 583 razy
Re: Aabratek, niespodziewane, spontaniczne, samoistne zwiększanie odbioru.

Post autor: Szlumf »

[quote="szymoneski"]Gdy przepływ wzrasta, widzę wzrost temp, wtedy kontruje. .........

Zauważyłem też że czasami chcąc zwiększyć przepływ, pomimo obrotu o jakieś 20% daje to zerowy efekt w odbiorze.
/quote]
1. Na którym termometrze?
2. Dla mnie coś przedziwnego i wskazującego jednak na winę zaworka. Może masz jakieś paprochy w głowicy przy zaworku?
Może wykręć zaworek i spróbuj zastąpić go rurka silikonową z (wymienną) igłą od strzykawki.
Awatar użytkownika

herbata666
1100
Posty: 1108
Rejestracja: sobota, 3 lis 2012, 19:39
Krótko o sobie: Domowy konstruktor, różnych nietypowych destylatorów.
Ulubiony Alkohol: Własny
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Centrum, Warszawa
Podziękował: 169 razy
Otrzymał podziękowanie: 497 razy
Re: Aabratek, niespodziewane, spontaniczne, samoistne zwiększanie odbioru.

Post autor: herbata666 »

Zrób dokładne zdjęcia zaworka w środku, to coś może uda się ustalić, sam posiadałem już chyba z 5 zaworków i z niektórymi też były niezłe cyrki. Ale teraz mam wersje finalną zaworka od Akasa i działa idealnie. Wrzuć na fotach wnętrze zaworka i dokładne zdjęcie iglicy z ta uszczelką.
[linia][/linia][i]Pozdrawiamy
SztukaDestylacji

Autor tematu
szymoneski
30
Posty: 46
Rejestracja: sobota, 6 gru 2014, 11:02
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Aabratek, niespodziewane, spontaniczne, samoistne zwiększanie odbioru.

Post autor: szymoneski »

Temp na dole kolumny.
Sprawdzałem już czy nic nie ma przy zaworku i w jeziorku, nic nie widzę...

jutro wrzucę zdjęcie.
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7298
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: Aabratek, niespodziewane, spontaniczne, samoistne zwiększanie odbioru.

Post autor: radius »

szymoneski pisze:20% wszystkich rektyfikacji przebiega bez cyrków. W większości jednokrotnie występuje "rozregulowanie" i po skontrowaniu (jakieś pół obrotu pokrętłem) przebiega dalej bez problemów, czasami tylko nie mogę ogarnąć sprzętu.
Zauważyłem też że czasami chcąc zwiększyć przepływ, pomimo obrotu o jakieś 20% daje to zerowy efekt w odbiorze.
Ewidentnie "wina" zaworka ;) Miałem podobny przypadek, co prawda w innym zaworku, ale objawy były identyczne. Po rozkręceniu zaworka i wymianie oringu uszczelniającego na ciut ciaśniejszy i silikonowy (oryginalny był zwykły, czarny) problem zniknął. Teraz jeśli zamawiam dla kogoś taki zaworek, od razu wymieniam oring na silikonowy i wszystko hula jak należy :D
SPIRITUS FLAT UBI VULT

Autor tematu
szymoneski
30
Posty: 46
Rejestracja: sobota, 6 gru 2014, 11:02
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Aabratek, niespodziewane, spontaniczne, samoistne zwiększanie odbioru.

Post autor: szymoneski »

Obrazek

Okazało się, że użyłem za dużo taśmy i oring się rozsypał, to jednak nie ma wpływu na diagnozę, bo po ostatnim rozebraniu był w stanie idealnym.

Jutro spróbuję kupić nowy oring, co w wiosce nie będzie zadaniem łatwym, wiecie jaki dokładnie jest rozmiar tego oringu? zamówiłbym go na allegro.

Który się "nada"
http://allegro.pl/listing/listing.php?b ... silikonowy

Pozdrawiam
Awatar użytkownika

pokrec
1850
Posty: 1896
Rejestracja: środa, 4 lut 2009, 23:18
Krótko o sobie: Lekko ześwirowany.
Ulubiony Alkohol: śliwki i jabłuszka, rzecz jasna. I wisienki...
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Droga Mleczna, Lokalna Grupa Galaktyk
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 78 razy
Re: Aabratek, niespodziewane, spontaniczne, samoistne zwiększanie odbioru.

Post autor: pokrec »

Zamiast zaworka można użyć zrobionego "na szybko", w warunkach wiejskich, zacisku na śrubkę na wężyku silikonowym. Idę o zakład, że ta prowizorka może stać się bardzo trwała. Zacisk można zrobić tak, że śrubka będzie dociskać do siebie 2 szczęki z blaszki albo nawet zawias ze sklepu metalowego. Zawiasik po złożeniu do ramion równoległych będzie miał je odległe o siebie o grubość osi. Grubość ta powinna być równa lub nieco mniejsza od grubości zaciśniętego wężyka. Dorabiając śrubkę zaciskową na jego końcach masz możliwość dokładnej regulacji. I dajesz radę za 5 złotych zamiast za stówę. Urobek kontaktuje się tylko z silikonem, nie zawracasz sobie głowy tym, z czego są uszczelnienia w zaworku... Taki zacisk można zrobić oczywiście w sposób bardziej "wypasiony" jak się ma warsztat, wyfrezować, podtoczyć... Ale zawiasik też powinien zagrać.
Wprawdzie ja mam zaworek, ale gdybym wpadł na pomysł zacisku wcześniej, to bym zaworka nie kupował... Szkoda stówy (choć ja za taki dałem wtedy coś 80 zł na alle...).
ポーランド語が書けますちょっと。
得意は満月の仕業の酒です。
Spécialité: Chateau de Garage, serie: La Lune Pleine
Lux Lunae luceat nos!
Disclaimer: Moje uczestnictwo w tym forum ma charakter czysto edukacyjno poznawczy.

Autor tematu
szymoneski
30
Posty: 46
Rejestracja: sobota, 6 gru 2014, 11:02
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Aabratek, niespodziewane, spontaniczne, samoistne zwiększanie odbioru.

Post autor: szymoneski »

Z tym ze ja juz taki zaworek posiadam, zdecydowanie bardziej preferuje doprowadzenie go do pelni funkcjonalnosci, niz kombinowac.

Moze ktos pomoc z wyborem oringu ?
Awatar użytkownika

arbaletnik
400
Posty: 414
Rejestracja: środa, 29 sty 2014, 10:57
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: podlaskie
Podziękował: 81 razy
Otrzymał podziękowanie: 103 razy
Re: Aabratek, niespodziewane, spontaniczne, samoistne zwiększanie odbioru.

Post autor: arbaletnik »

szymoneski generalnie oring silikonowy można kupić , ale jak będziesz miał problem ze znalezieniem odpowiedniego to ci powiem jak zrobić samemu. Jak nie będzie działać to stracisz najwyżej 1-2 zł. PLN . Kup w sklepie hydraulicznym coś takiego jak na załączonym obrazku:
uszczelka grzybka.jpg
i teraz musisz mieć w domowym warsztacie zestaw przebijaków o różnej średnicy.
przebijaki.jpg
Jednym wybijasz otwór wewnętrzny, drugim przebijakiem obwód zewnętrzny tak by ściśle pasowało i było centrycznie- powinno działać. Możesz spróbować. Powodzenia :)
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Gdy wszyscy myślimy tak samo, nikt nie myśli. W.Lipman

Autor tematu
szymoneski
30
Posty: 46
Rejestracja: sobota, 6 gru 2014, 11:02
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Aabratek, niespodziewane, spontaniczne, samoistne zwiększanie odbioru.

Post autor: szymoneski »

Panowie wielkie dzięki za pomoc.. ale optuje za najłatwiejszym rozwiązaniem :)
czyli oring, tylko jaki?

http://allegro.pl/listing/listing.php?b ... silikonowy

Szlumf
2000
Posty: 2378
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 629 razy
Otrzymał podziękowanie: 583 razy
Re: Aabratek, niespodziewane, spontaniczne, samoistne zwiększanie odbioru.

Post autor: Szlumf »

Nie masz suwmiarki? Może sąsiad pożyczy :D .
Jeden sprzedawca ma dużo rozmiarów. Kup 5 różnych i dopasuj.
Możesz też zapytać sprzedawcy u którego kupiłeś zaworek.

eldier
750
Posty: 751
Rejestracja: wtorek, 29 kwie 2014, 23:12
Podziękował: 114 razy
Otrzymał podziękowanie: 158 razy
Re: Aabratek, niespodziewane, spontaniczne, samoistne zwiększanie odbioru.

Post autor: eldier »

pokrec pisze:... Zacisk można zrobić tak, że śrubka będzie dociskać do siebie 2 szczęki z blaszki albo nawet zawias ze sklepu metalowego.
Wprawdzie ja mam zaworek, ale gdybym wpadł na pomysł zacisku wcześniej, to bym zaworka nie kupował... Szkoda stówy (choć ja za taki dałem wtedy coś 80 zł na alle...).
Ja zrobiłem taki zacisk z dwóch blaszek i powiem Ci że średnio się to sprawdzało, po pierwsze ciężko było cokolwiek wyregulować, po drugie bardzo się nagrzewały te blaszki i śrubka, a po trzecie ciężko było ustawić "znane położenia zaworka".

Autor tematu
szymoneski
30
Posty: 46
Rejestracja: sobota, 6 gru 2014, 11:02
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Aabratek, niespodziewane, spontaniczne, samoistne zwiększanie odbioru.

Post autor: szymoneski »

Pomogła wymiana oringa na grubszy i ciaśniejszy. Co ciekawe, pokrętło regulujące musi być wkręcone dużo głębiej żeby całkowicie zatrzymać przepływ(5mm), przez co "iglica" jest stabilniejsza
ODPOWIEDZ

Wróć do „Budowa Aparatury”