Kiszone ziarno kukurydzy - nadaje się na łatwy kwaśny zacier wujka Jessie?

Technologia słodowania, zacieranie ziarna. Przepisy na zaciery ziemniaczane.
Awatar użytkownika

Autor tematu
dombo86
50
Posty: 81
Rejestracja: piątek, 19 wrz 2014, 19:22
Ulubiony Alkohol: Whisky
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 14 razy
Otrzymał podziękowanie: 4 razy

Post autor: dombo86 »

Otrzymałem taki typ śruty kukurydzianej i jestem ciekaw, czy nada się do produkcji whiskey według przepisu na Łatwy Kwaśny Zacier Wujka Jessie?

Odsyłam do tekstu na ten temat śruty kukurydzianej

http://www.farmer.pl/produkcja-zwierzec ... 53838.html

"Suszenie ziarna kukurydzy jest zabiegiem wysoce kosztownym. Warto zatem zastanowić się nad możliwością jego zakiszania.

Ziarno kukurydzy zbiera się w momencie, kiedy jego wilgotność niekiedy znacznie przekracza 30 proc. Tak wysoka zawartość wody sprawia, że niezbędne jest dosuszanie ziarna. Proces ten jest jednak bardzo kosztowny. W przypadku kukurydzy o wysokiej wilgotności, koszt dosuszania ziarna może stanowić nawet 1/3 jego ceny. Dlatego też w przypadku kukurydzy przeznaczanej na cele paszowe bardzo dobrym rozwiązaniem wydaje się zakiszanie śrutowanego ziarna, lub też rozdrobnionych kolb kukurydzy.

Ziarno kukurydzy zakisza się wówczas, gdy jego wilgotność waha się w granicach 35-38 proc.. Zbyt niska, lub zbyt wysoka wilgotność zakiszanej paszy może skutkować pogorszeniem jej trwałości. W praktyce, zbiór kukurydzy z przeznaczeniem na KZK przeprowadza się gdy ziarniaki znajdują się w fazie tzw. czarnej plamki. W tradycyjny sposób kukurydzę zakisza się w specjalnych silosach. Od kilku lat dostępne są również technologie umożliwiające przygotowywanie tej kiszonki w rękawach foliowych. Ziarno jest wówczas śrutowane a następnie zgniatane w specjalnej prasie i umieszczane w hermetycznym opakowaniu. Sposób ten wydaje się lepszy od tradycyjnego, gdyż mniejsze jest wówczas ryzyko pleśnienia kiszonki.

CCM z kolei jest to kiszonka z rozdrobnionych kolb kukurydzy. W żywieniu tuczników stosuje się zazwyczaj tzw. CCM-I który przygotowany jest z kolb pozbawionych liści okrywowych i znacznej części rdzenia. Kiszonki z większym udziałem liści i osadki posiadają zbyt dużą ilość włókna by mogły być stosowane w tuczu. Kukurydzę z przeznaczeniem na CCM zbiera się przy nieco wyższej wilgotności. Powinna ona wynosić około 40 proc. W praktyce zbiór przeprowadza się gdy ziarniaki znajdują się w stadium dojrzałości woskowej. W trakcie przygotowania CCM jak i KZK niezbędne jest zastosowanie specjalnych zakiszaczy i konserwantów oferowanych przez większość firm paszowych. Dodatek tych substancji zapewnia prawidłowe przechowywanie kiszonek i ogranicza ryzyko skażenia paszy mykotoksynami.

Ze względu na wyższą wilgotność i obecność fragmentów rdzeni, CCM cechuje nieco niższa koncentracja energii, białka i aminokwasów. Kiszonka ta jest za to bogatsza w włókno. Aby nie pogorszyła wyników tuczu poziom tego składnika nie powinien jednak przekraczać 6 proc..

Omówione pasze doskonale sprawdzają się w tuczu trzody chlewnej. Stanowią cenne źródło energii dla intensywnie wzrastających zwierząt. Co ważne – zakiszanie ziarna jest znacznie tańsze niż jego dosuszanie. Umożliwia to produkcje relatywnie taniej paszy. Według niemieckich zaleceń żywieniowych z 2012 roku, zarówno CCM jak i KZK może stanowić połowę dziennej dawki pokarmowej dla tuczników. Pamiętajmy tylko o podstawowych zasadach żywienia trzody kukurydzą. Należy zadbać o odpowiedni poziom białka, aminokwasów i związków mineralnych w paszy. Nie zapominajmy też, by w końcowej fazie tuczu, udział CCM lub kiszonego ziarna nie stanowił więcej niż 20 proc. ilości pobieranej paszy."
koncentraty wina
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5374
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 664 razy
Kontakt:
Re: Kiszone ziarno kukurydzy - nadaje się na łatwy kwaśny zacier wujka Jessie?

Post autor: Zygmunt »

Jeżeli ziarno jest zakiszone, to poddane było fermentacji mlekowej, w którym z cukrów powstaje kwas mlekowy. Taki jest cel zakiszenia- kwas mlekowy konserwuje całość. W takiej kiszonce nie ma już więc cukrów, które łatwo można przerobić na alkohol, więc z punktu widzenia gorzelniczego ziarno to (tj. kiszonka) nie ma żadnej wartości.
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"

wawaldek11
2500
Posty: 2896
Rejestracja: niedziela, 14 lis 2010, 22:18
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem, który ma więcej radości z dawania niż z brania.
Ulubiony Alkohol: niepospolity i najlepiej bez banderolki; poszukiwania ciągle trwają...
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Puszcza Goleniowska
Podziękował: 159 razy
Otrzymał podziękowanie: 298 razy
Re: Kiszone ziarno kukurydzy - nadaje się na łatwy kwaśny zacier wujka Jessie?

Post autor: wawaldek11 »

Skrobii też już nie ma?
Pozdrawiam,
Waldek
Awatar użytkownika

Kamal
2000
Posty: 2360
Rejestracja: wtorek, 9 paź 2012, 11:54
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Rum i ogólnie większość domowych trunków
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 210 razy
Re: Kiszone ziarno kukurydzy - nadaje się na łatwy kwaśny zacier wujka Jessie?

Post autor: Kamal »

Skrobia = cukier złożony. ;-)
Obrazek

eldier
750
Posty: 751
Rejestracja: wtorek, 29 kwie 2014, 23:12
Podziękował: 114 razy
Otrzymał podziękowanie: 158 razy
Re: Kiszone ziarno kukurydzy - nadaje się na łatwy kwaśny zacier wujka Jessie?

Post autor: eldier »

@Zygmunt
A jak wpływają bakterie kwasu mlekowego na prowadzenie fermentacji, bo pisałem na czacie koledze, że może się to nie udać, ale nie byłem pewny.
Znalazłem na wiki (nie było czasu i możliwości na lepsze źródła):
"Szkodliwe działanie bakterii mlekowych w przemyśle spożywczym
we wszystkich przemysłach opartych na fermentacji alkoholowej (przemysł piwowarski, winiarski, gorzelniczy),"
A jeżeli chodzi o cukier w ziarnie, to ma być na wujka, w którym używa się cukru, żeby wytworzyć alko ;)
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5374
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 664 razy
Kontakt:
Re: Kiszone ziarno kukurydzy - nadaje się na łatwy kwaśny zacier wujka Jessie?

Post autor: Zygmunt »

Skrobie kiszonka oczywiscie zawiera, ale pytanie jet o ŁKZWJ, a tam tej skrobi się poza małym procentem nie zużyje, bo nie ma tam zacierania. Racja, głupio to napisałem...
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"
Awatar użytkownika

Kamal
2000
Posty: 2360
Rejestracja: wtorek, 9 paź 2012, 11:54
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Rum i ogólnie większość domowych trunków
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 210 razy
Re: Kiszone ziarno kukurydzy - nadaje się na łatwy kwaśny zacier wujka Jessie?

Post autor: Kamal »

Ale taka kukurydza, może wnieść opce posmaki. :-)
Obrazek

Szlumf
2000
Posty: 2379
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 629 razy
Otrzymał podziękowanie: 583 razy
Re: Kiszone ziarno kukurydzy - nadaje się na łatwy kwaśny zacier wujka Jessie?

Post autor: Szlumf »

Co prawda to nie w temacie ŁKZWJ ale przy okazji może ktoś się pokusi i zastosuje.

Kolega Stratos na "białym forum" opisał swoje doświadczenia z kiszoną kukurydzą http://www.bimber.info/forum/viewtopic. ... c&start=90. Warto poczytać. Uzysk na poziomie 0,3l/kg więc lepszy niż osiągał Gr000by.
Awatar użytkownika

gr000by
2500
Posty: 2625
Rejestracja: wtorek, 10 sty 2012, 11:32
Krótko o sobie: kombinator - to przede wszystkim
Ulubiony Alkohol: każdy zrobiony z sercem
Status Alkoholowy: Specjalista ds. Wyrobu Alkoholu Domowego
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował: 50 razy
Otrzymał podziękowanie: 665 razy
Re: Kiszone ziarno kukurydzy - nadaje się na łatwy kwaśny zacier wujka Jessie?

Post autor: gr000by »

Kwestia sposobu zacierania i destylacji. Zastanawiałem się jak zwiększyć wydajność w moim przypadku, ale dopiero jak zamontuję termometr w kegu to będę mógł określić, ile alkoholu zostaje mi w kotle po destylacji zacieru. Rekordowo uzyskałem raz 0,26l/kg, ale zacierałem prawie mąkę, a nie zwykłą śrutę kukurydzianą.
Fermentować, destylować, zalegalizować!
http://www.piwo.org/topic/13642-domowa-wytwornia-debowa/ - moje przygody z piwem.

eldier
750
Posty: 751
Rejestracja: wtorek, 29 kwie 2014, 23:12
Podziękował: 114 razy
Otrzymał podziękowanie: 158 razy
Re: Kiszone ziarno kukurydzy - nadaje się na łatwy kwaśny zacier wujka Jessie?

Post autor: eldier »

A kolega z "białego" destyluje sam płyn, czy ma płaszcz i idzie również gęste? Może tutaj jest różnica w wydajności?

wienio45
10
Posty: 19
Rejestracja: piątek, 15 mar 2013, 15:51
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Własny calvados
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: Kielce
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Kiszone ziarno kukurydzy - nadaje się na łatwy kwaśny zacier wujka Jessie?

Post autor: wienio45 »

Kolego gr000by mam pytanie czy ta mąka-śruta którą zacierałeś była z ziarna słodowanego.
Awatar użytkownika

gr000by
2500
Posty: 2625
Rejestracja: wtorek, 10 sty 2012, 11:32
Krótko o sobie: kombinator - to przede wszystkim
Ulubiony Alkohol: każdy zrobiony z sercem
Status Alkoholowy: Specjalista ds. Wyrobu Alkoholu Domowego
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował: 50 razy
Otrzymał podziękowanie: 665 razy
Re: Kiszone ziarno kukurydzy - nadaje się na łatwy kwaśny zacier wujka Jessie?

Post autor: gr000by »

Nie, zwykłe ziarno ześrutowane.
Fermentować, destylować, zalegalizować!
http://www.piwo.org/topic/13642-domowa-wytwornia-debowa/ - moje przygody z piwem.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zaciery zbożowe i ziemniaczane”