Czy mój aabartek jest poprawny

O budowie destylatorów wszystko. Jak zbudować dobry sprzęt? Jakich materiałów użyć? Jak to połączyć w całość? To i wiele więcej...

Autor tematu
Groszu93
20
Posty: 28
Rejestracja: niedziela, 14 wrz 2014, 21:53
Krótko o sobie: Jestem początkującym hobbistom
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków

Post autor: Groszu93 »

rysunek.jpg
Witam zbudowałem aparaturę aabartek i opierałem się na wiedzy z internetu i tematów z tej stronki bo ponieważ nigdy wcześniej nie miałem z tym doczynienia. A mianowicie moja aparaturka to keg 50 L, kolumna o przekroju 60,3 mm a wysokości 123,5 cm i do tego dołączany jest aabartek (prosty odcinek ma 18,5 cm a skos o długości 37,5 cm ) łączna długość całej maszynki to 212 cm. Chłodnica jest wykonana z rufki miedzianej o przekroju fi 8 a jej długość to około 26/27 cm czyli kończy się jeszcze kawałek przed tamką, i właśnie zastanawia mnie czy nie jest to za mała chłodnica bo trunek który odbieram jest ciepły a żebym otrzymywał taki troszkę chłodniejszy to muszę wodę otworzyć na maksa lecz wtedy bardzo duże zużycie wody wychodzi podczas psocenia. Wszystko grzane jest palnikiem gazowym o mocy 7,5 kW i używam do tego czystego propanu. Wypełnienie kolumny to na samym dole zakupiony z allegro bardzo duży zmywak kuchenny nierdzewny na nim wsypałem samorobne sprężynki miedziane z resztek przewodów które zostały po budowie ( jest to czysta miedz a nie żadna powlekana a przekrój drutu to przeważnie 1,5 mm2 ) i na samej górze znowu taki sam zmywak aby sprężynki przypadkiem się nie wysypały i całość wypełnienia to jakieś 100 cm. Dodam że nic nie jest ocieplone. Dręczy mnie także że gdy już się nastaw zagrzeje i cała kolumna to temperatura na samej górze wynosi około 74,5*C po ustabilizowaniu kolumny więc nie jest źle odciągam wtedy przedgon znowu chwile stabilizuje i zaczynam odbiór i leci średnio 94-96% tylko że na ciepłym trunku mierzone, ale gdy delikatnie za mocno odkręce odbiór to zapewne jeziorko dość się opróżnia i temperatura gwałtownie zaczyna rosnąć wtedy zakręcam stabilizuje i znowu odbieram. Z początku leci cały czas duży procent (ok 1h) ale z czasem zaczyna on słabnąć i to dość gwałtownie i jeśli nie zmiejszam odbioru to raz dwa będzie po wszystkim bo zacnie lecieć 20% (i dodam że gdy procent maleje to temperatura rośnie więc przy tych 20% potrafi nieraz być nawet i 90*C i nie wiem właśnie czy to tak musi być bo jak czytam posty to niektórzy piszą że przez cały proces mają jedną temperaturę) . Więc aby tego uniknąć zmniejszam odbiór (i leci bardzo wolno tak jakby miało kapać) po ustabilizowaniu poleci spirytusik znowu przez chwile i potem mimo to procent jest mniejszy jeżeli juz jakiś czas psocę i tak ciągnę do tych 20% i wyłączam wszystko. Proszę o podpowiedz co może robię nie tak albo co mam źle zbudowane, dadam też tu zdjęcia samego aabartka i wymiary. Z góry dzięki :)
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
koncentraty wina

aronia
1450
Posty: 1498
Rejestracja: środa, 7 sie 2013, 09:14
Status Alkoholowy: Producent Wódek
Lokalizacja: Podkarpackie
Podziękował: 87 razy
Otrzymał podziękowanie: 364 razy
Re: Czy mój aabartek jest poprawny

Post autor: aronia »

Urobek z LM-a leci ciepły, bo ma być on tylko skroplony - chcesz zimny to zamontuj dodatkową chłodnicę za zaworkiem. Zaworek jest do wymiany - powinien być precyzyjny, a kulowy jeśli już to zostaw do OVM(jeżeli go planujesz). Nic nie piszesz o termometrze w dole kolumny(10 półka), który jest obecnie podstawowym do prowadzenia procesu. Ociepl kolumnę i zbiornik(na ile się da) dla poprawienia efektywności cieplnej oraz stabilności procesu.

W_TG
600
Posty: 643
Rejestracja: piątek, 27 gru 2013, 23:54
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 145 razy
Re: Czy mój aabartek jest poprawny

Post autor: W_TG »

Groszu93 pisze: Chłodnica jest wykonana z rufki miedzianej o przekroju fi 8 a jej długość to około 26/27 cm
Na mój gust chłodznica mało wydajna i zbyt luźna.
Groszu93 pisze:Wypełnienie kolumny to na samym dole zakupiony z allegro bardzo duży zmywak kuchenny nierdzewny na nim wsypałem samorobne sprężynki miedziane z resztek przewodów które zostały po budowie ( jest to czysta miedz a nie żadna powlekana a przekrój drutu to przeważnie 1,5 mm2
Jeśli dobrze to napisałeś to drut o takiej średnicy nie nadaje sie na sprężynki jako wypełnienie
Co najwyzej na 20-30 cm jako katalizator.
Zastosyj Lidlowskie zmywaki nierdzewne

Czytaj http://alkohole-domowe.com/forum/topic9284.html
i
http://alkohole-domowe.com/forum/topic8997.html
Alkohol nikomu nie rozwiązał problemów.
Ale wielu pomógł o nich zapomnieć.
Awatar użytkownika

Spiryt
250
Posty: 270
Rejestracja: sobota, 4 lip 2009, 11:45
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 79 razy
Re: Czy mój aabartek jest poprawny

Post autor: Spiryt »

To wypełnienie ma małą skuteczność, gdy na początku jest dużo alkoholu w parach to od biedy daje radę. Później zaś zaczynają Ci ubywać półki i z ledwością starcza na zapewnienie dostatecznej rozdzielczości. Gdy zaczynasz odbiór to kolumna się destabilizuje.

Zmywaki z Lidla.

Autor tematu
Groszu93
20
Posty: 28
Rejestracja: niedziela, 14 wrz 2014, 21:53
Krótko o sobie: Jestem początkującym hobbistom
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Re: Czy mój aabartek jest poprawny

Post autor: Groszu93 »

redukcja.jpg
Dzięki za podpowiedzi czyli całe wypełnienie opróżnię i na sam dół wsypie na 30cm tej miedzi i resztę kolumny aż na samą górę zapełnię tymi zmywakami z lidla i to powinno pomóc ? Mam jeszcze pytanie bo kolega W_TG podał mi linki i poczytałem sobie to wszystko i zauważyłem że ciekawe rzeczy i rady udziela tylko jakby ktoś mógł mi bardziej wytłumaczyć i najlepiej jakieś rysunki podrzucić czemu ma służyć ten OLM, OVM i Bufor a przede wszystkim jak to zbudować bo najbardziej zastanawia mnie konstrukcja i w czym mi to pomorze. A ostatnie pytanie co do mojej chłodnicy bo kolega napisał że może być mało wydajna co własnie też ostatnio zauważam ;/ więc pomyślałem że może zamiast typowej spiralnej kupię ze sklepu długą prostą 2,5 m rurę o przekroju fi 12 potne je na odpowiedni długie odcinki i tym razem aż do tamki i połączę to kolankami i postaram się upchać jej tam jak najwięcej ? Dołączę taki prosty rysunek jak by miało to wyglądać i oceńcie mój pomysł :)
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

aronia
1450
Posty: 1498
Rejestracja: środa, 7 sie 2013, 09:14
Status Alkoholowy: Producent Wódek
Lokalizacja: Podkarpackie
Podziękował: 87 razy
Otrzymał podziękowanie: 364 razy
Re: Czy mój aabartek jest poprawny

Post autor: aronia »

Na skraplacz kup rurkę karbowaną DN12 typ 304 w ilości 2,5-3(4)m - bez problemu sam zwiniesz z niej bardzo wydajny skraplacz, a końcówki możesz zrobić dowolne: zaciskane, zaspawane, a możesz po prostu założyć wąż ogrodowy i zacisnąć opaską ślimakową:
CAM00081.jpg
Odnośnie budowy bufora: http://alkohole-domowe.com/forum/stabil ... 10343.html , a 2 temat(1 podesłał W_TG) odnośnie OLM i OVM: http://alkohole-domowe.com/forum/olm-cz ... 10393.html - reszta zależy od Ciebie - będziesz chciał się czegoś dowiedzieć to niestety musisz trochę poczytać.

W_TG
600
Posty: 643
Rejestracja: piątek, 27 gru 2013, 23:54
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 145 razy
Re: Czy mój aabartek jest poprawny

Post autor: W_TG »

Rurka karbowana DIN 12 jest doskonale idealna do zrobienia skraplacza.
Kupisz ją b. tanio na www.karbowane.pl
Załóż skraplacz i pędź gorzałkę. W między czasie czytaj i zbieraj własne doświadczenia.
Bufor to .... przyszłosć. Najpierw naucz się jeździć a dopiero potem myśl o wyścigach
Jak chcesz poczytać o moich początkach to przejrzyj http://alkohole-domowe.com/forum/moja-k ... s%C5%82awa
Alkohol nikomu nie rozwiązał problemów.
Ale wielu pomógł o nich zapomnieć.

Autor tematu
Groszu93
20
Posty: 28
Rejestracja: niedziela, 14 wrz 2014, 21:53
Krótko o sobie: Jestem początkującym hobbistom
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Re: Czy mój aabartek jest poprawny

Post autor: Groszu93 »

Zakupiłem właśnie rurkę karbowaną dn12 i zamierzam właśnie zrobić nowy skraplacz tym razem dłuższy, tak żeby był na równo z tamką, oraz także zamierzam ten skos w abartku wydłużyć o 20 cm czyli razem skos miałby 50-55cm więc co sądzicie o tym ? Wypełnienie też zmienię na dół dam te 25-30 cm miedzi i reszta zmywaki i tu mam właśnie kolejne pytanie czy nierdzewne skrawki z tokarni nadawały by się zamiast zmywaków bo mam właśnie do nich dostęp i czym je późnię wrazi czego odtłuścić ? A co do tego OLM i OVM to poczytałem ale i tak nie bardzo rozumiem jak to zbudować bo kurcze za mało rysunków było ;/ ... Może ktoś poradzić ?

Autor tematu
Groszu93
20
Posty: 28
Rejestracja: niedziela, 14 wrz 2014, 21:53
Krótko o sobie: Jestem początkującym hobbistom
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Re: Czy mój aabartek jest poprawny

Post autor: Groszu93 »

Właśnie też wysypałem stare wypełnienie z miedzi które obejmowało większość kolumny to okazało się że te sprężynki miedziane straciły kolor i cała miedz zrobiła się no dosłownie jakby czarna. Jest to normalne zjawisko czy jest coś nie tak ?

W_TG
600
Posty: 643
Rejestracja: piątek, 27 gru 2013, 23:54
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 145 razy
Re: Czy mój aabartek jest poprawny

Post autor: W_TG »

-Im dłuższa karbowana w skraplaczu, tym większa jego wydajność. Czytaj -oszczędnośc.
Mówiąc prościej im dłuższa spirala tym mniej wody chłodzącej zużyjesz.

-Wióry. Wszyscy odradzają. Po pierwsze, wióry wiórom nie równe.
Nawet z pod tej samej tokarki. Zmywaki powtarzalne i WYPRÓBOWANE!!

-OVM. Obniżony Odbiór Pary spirytusu, Czyli dziura w kolumnie zakończona nyplem, zaworem i chłodnicą
Około 30 cm poniżej wypełnienia.
Ciągniemy z niego pary spirytu i przez chłodnicę pakujemy w butlę :D
Oszczędza czas przy odbiorze przedgonów
ovm.JPG
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Alkohol nikomu nie rozwiązał problemów.
Ale wielu pomógł o nich zapomnieć.

Autor tematu
Groszu93
20
Posty: 28
Rejestracja: niedziela, 14 wrz 2014, 21:53
Krótko o sobie: Jestem początkującym hobbistom
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Re: Czy mój aabartek jest poprawny

Post autor: Groszu93 »

To czyli cały czas przez ten OLM,OVM nie odbieramy tylko z początku ? A gdy odbieramy to regulujemy też odbiór zaworkiem czy ma być cały czas na full otwarty oraz czy w środku nie musi być jakiejś małej tamki itp ? A co z tą miedzią którą wysypałem i się okazała cała czarna ? Trzeba to wyczyścić jakoś czy mogę używać dalej takich czarnych sprężynek ?
A jaką moc grzałki byści polecali do mojego kega bo zamierzam ją zamontować ? I jakby ktoś miał gdzieś jakiś schemat jak wykonać sterownik do nich ? Bo myślałem też żeby wykorzystać sterownik o starego odkurzacza który bo psiadam bo tam też jest regulacja mocy i myślałem że może to by pasowało do grzałki ? Wrazie czego posiadam też tzw stłumiacz, rezystor gdzie mogę regulować prąd ale wątpię że to się nada.
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2743 razy
Re: Czy mój aabartek jest poprawny

Post autor: lesgo58 »

Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

Autor tematu
Groszu93
20
Posty: 28
Rejestracja: niedziela, 14 wrz 2014, 21:53
Krótko o sobie: Jestem początkującym hobbistom
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Re: Czy mój aabartek jest poprawny

Post autor: Groszu93 »

A co z tym sterownikiem o który pytałem do grzałki ? Czy taki wymontowany z odkurzacza do regulacji jego mocy byłby idealny do regulacji grzałką ?
Awatar użytkownika

arbaletnik
400
Posty: 414
Rejestracja: środa, 29 sty 2014, 10:57
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: podlaskie
Podziękował: 81 razy
Otrzymał podziękowanie: 103 razy
Re: Czy mój aabartek jest poprawny

Post autor: arbaletnik »

Nie warto rozbierać odkurzacza. Za ok. 120 zł kupisz grupowy regulator http://stalowkasklep.pl/ , albo zwróć się do forumowego kolegi Pana Andrzeja " drgrannat"- mam od niego fazowy i bardzo polecam .
Gdy wszyscy myślimy tak samo, nikt nie myśli. W.Lipman

Autor tematu
Groszu93
20
Posty: 28
Rejestracja: niedziela, 14 wrz 2014, 21:53
Krótko o sobie: Jestem początkującym hobbistom
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Re: Czy mój aabartek jest poprawny

Post autor: Groszu93 »

O to chodzi że ja już dawno dawno temu go rozebrałem bo silnik się spalił ale własnie sterownik sobie zostawiłem dlatego mam zamiar go poprostu użyć jeśli będzie wszystko dobrze działać. A na keg 50L grzałka 2x2000W to nie za dużo czasem bo taką własnie posiadam ?
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7298
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: Czy mój aabartek jest poprawny

Post autor: radius »

Jako do zbiornika to w sam raz, ale regulator z zakurzacza do 4 kW jest za słaby. Ewentualnie mógłby pracować z jedną grzałką jeśli moc odkurzacza była ponad 2 kW.
SPIRITUS FLAT UBI VULT

Autor tematu
Groszu93
20
Posty: 28
Rejestracja: niedziela, 14 wrz 2014, 21:53
Krótko o sobie: Jestem początkującym hobbistom
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Re: Czy mój aabartek jest poprawny

Post autor: Groszu93 »

Moc odkurzacza była oczywiście większa, ponad 2kW inaczej bym nie planował tego urzyć. A co sądzicie, że wymienił bym tą grzałke na 2x 1500 W ponieważ była krutsza troche, a ta 4kW jest dłuższa i dotyka na końcu ścianki jest taka na styk. Więc co sadzicie o tym ?

Autor tematu
Groszu93
20
Posty: 28
Rejestracja: niedziela, 14 wrz 2014, 21:53
Krótko o sobie: Jestem początkującym hobbistom
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Re: Czy mój aabartek jest poprawny

Post autor: Groszu93 »

Chciałbym też dowiedzieć się czy dobrze zrozumiałem całą obsługę, odbiór i ogólnie psocenie na tym OVM. Poczytałem te wszystkie posty od kolegów i nie tylko i zrozumiałem że na sam początek wlewam surówkę gotuję ją do wrzenia i dostania się par w górę kolumny i obserwuję to na termometrach kiedy pary ruszają, lecz dalej grzeję pełną mocą w celu zalania kolumny (tu moje pytanie nie mam wziernika żadnego i skąd będę wiedział że właśnie jest zalana? ) a gdy jest zalana wyłączam grzanie na chwilkę w celu zlecenia wszystkich płynów do kotła. Wznawiam grzanie ale odpowiednią mocą dla mnie przyjmijmy na jednej grzałce 1500W. Następnie stabilizuję kolumnę najlepiej i przeważnie wychodzi to od 40-60min. Po tych czynnościach przechodzę w końcu do odbioru. Odkręcam zaworek precyzyjny w skoście czyli LM w tempie 3 kropli na 1 sekundę i tak odbieram około 100ml przedgonów, po tym czasie zmniejszam odbiór do 1 kropli na 5 sekund i tak odbieramy kolejne 50ml, i teoretycznie mamy po przedgonach ale mimo to sprawdzamy na węch i smak czy na pewno ( na tym etapie nie wiem czy jeziorko opróżnić całkiem po przedgonach jeśli stwierdzę że nie ma już przedgonów ?) W tym samym czasie co zawór precyzyjny otwieramy zawór OVM i bezproblemowo oraz cały czas odbieramy nasze serce czyli gon. ( tu kolejne moje pytanie czy ten zawór kulowy w OVM ma być otwarty na max czy jakoś mam go regulować ?) Teraz także mam mały dylemat ale z tego co zrozumiałem i niby jest zalecane to jeśli już odbiorę przedgony to mogę zamknąć zawór OVM i zacząć odbiór w LM przez zawór precyzyjny zgodnie z moimi wyliczeniami RR, a aby wyliczyć RR to po odebraniu przedgonów na zakręconym OVM i na opróżnionym jeziorku oraz otwartym w całości zaworku LM przez 1 min odbieramy gon do naczynka i sprawdzamy ile ml nam ukapało i daną ilość ml dzielimy na 5 i w takim tempie odbieramy gon na zaworku precyzyjnym czyli wyliczona ilość ml na minutę. Tak gon odbieramy do samego końca stopniowo później zmniejszając odbiór. A koniec psocenia poznamy po tym że temperatura w kolumnie zacznie nagle powoli rosnąć do ponad 90*C a procent będzie już mały. Potem tą surówkę puszczamy 2-2,5 raza czyli rozrabiamy ją do 50% i powtarzamy proces do odebrania tylko przedgonów bez serca wyłączamy grzanie dolewamy wody do zrobienia 20% i zaczynamy zabawę od nowa ale tym razem tak samo jak za pierwszym razem. W ten sposób mamy czysty spirytus lux. Jeszcze jedna sprawa że chłodzenie wody podłączamy najpierw do chłodnicy OVM a od niej do naszego skraplacza LM a woda z niego powinna wylatywać już dość ciepła wtedy mamy odpowiedni przepływ. To tak po krotce co zrozumiałem z lektur na forum lub do czego mam pewne wątpliwości. Jeśli ktoś może to prośił bym o rozwianie kilku moich wątpliwości które tu opisałem :) Z góry dzięki :)
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2743 razy
Re: Czy mój aabartek jest poprawny

Post autor: lesgo58 »

Zrozumiałeś wszystko dobrze.
Podstawa to wyliczenie wydajności kolumny. Ty mając jeziorko musisz wyliczać wydajność w specyficzny sposób. W momencie próby wyliczenia opróżniasz najpierw jeziorko do osobnego naczynia i dopiero po tym badasz wydajność.
Następna sprawa. Jeśli nie masz możliwości oceny momentu zalewania - to sobie odpuść ten punkt. Po prostu po pokazaniu się oparów w głowicy gotuj jeszcze przez 5 minut na maksymalnej mocy - po czym przełącz grzałki na moc roboczą. Jak masz kolumnę 60mm to możesz użyć moc 2000W. Zalewaniem się zajmiesz wtedy gdy już poznasz dobrze kolumnę, albo gdy zamontujesz choćby najprostszy wizjer.
Przedgony - okey z jednym wyjątkiem. Mając jeziorko lepiej go po skończonej stabilizacji na początku odbioru przedgonów opróżnić w sposób gwałtowny. Odkręć zawór na maksa i po 100ml zakręć do momentu, żeby leciało po kropelce. Odbierz jeszcze ze 100ml i wtedy możesz przejść do odbioru z OVM. Nie musisz już więcej w tym momencie odbierać przedgonów - to taka moja propozycja. Po kilku gotowaniach przyjmiesz ją albo wypracujesz sobie swój sposób na przedgony i odbiór gonu i pogonów. Ten punkt nie dotyczy osób mających w sprzęcie głowice bez jeziorka. Wtedy wskazane jest odbieranie przedgonów przez cały czas. Zmniejszając po początkowym głównym odbiorze prędkość odbioru do kropli na kilka sekund. I tak przez cały czas równolegle do odbioru gonu.
Gdy zaczniesz odbierać serce to zawór na OVM odkręcasz w taki sposób aby leciało mniej więcej tyle ile wyliczyłeś sobie z RR. Nie jest to trudne i zaworem jest możliwość regulacji w sposób dość dokładny. Kwestia wprawy. U mnie musiałem rozkręcać na 2/3 otwarcia zaworu 1/2". Później już tylko przykręcałem w zależności od wskazań termometru prowadzącego proces. Musisz pamiętać o jednym - na początku w momencie odkręcenia zaworu OVM musisz poczekać kilka minut na ustabilizowanie się odbioru. Dlatego warto zrobić po kilku minutach dodatkową kontrolę - czy leci tyle ile zamierzaliśmy odbierać. Bo może się okazać, że na początku ustawiłeś odbiór np. na 25ml, a po chwili tenże odbiór może się zwiększyć samoistnie. Taka to przypadłość odbioru par. Jedno mogę Ciebie zapewnić. Po kontrolnym pomiarze i ustawieniu już właściwego odbioru do końca nie powinny Ciebie spotkać żadne niespodzianki.
Odbierasz tak długo aż nie będziesz mógł - mimo przykręcania zaworu - utrzymać temp. na termometrze prowadzącym.
Wtedy po uprzednim zakręceniu OVM przejdź do odbioru z głowicy. Spuść jeziorko z przedgonem do osobnego naczynia i dopiero wtedy przejdź do odbioru pogonów.
Reszta OKey.
Zapewniam Ciebie, że po pierwszych gotowaniach wszystko stanie się jasne i łatwe.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

Autor tematu
Groszu93
20
Posty: 28
Rejestracja: niedziela, 14 wrz 2014, 21:53
Krótko o sobie: Jestem początkującym hobbistom
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Re: Czy mój aabartek jest poprawny

Post autor: Groszu93 »

Dzięki za tak dokładne wyjaśnienie moich wątpliwości. Mam nadzieję że gdy już będę miał wszystko gotowe to cały proces przebiegnie tak jak się należy i na pewno opiszę tu moje wyniki :) Jedyne moje pytanie to właśnie to wyliczenie RR bo nic nie wspomniałeś czy dobrze zrozumiałem to wyliczenie ale zapewne tak, jeśli to pomoże to mam kolumnę 60,3mm i keg 50 L. Przed tym moim długim postem dodawałem jeszcze jeden z projektem modyfikacji mojej kolumny ale jak widzę moderator jeszcze go nie zaakceptował ale jak tylko się ukaże proszę też o doradzenie czy wszystko zamierzam zrobić dobrze :)
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2743 razy
Re: Czy mój aabartek jest poprawny

Post autor: lesgo58 »

Groszu93 pisze:Jedyne moje pytanie to właśnie to wyliczenie RR bo nic nie wspomniałeś czy dobrze zrozumiałem to wyliczenie ale zapewne tak,...
Najbardziej optymalnym RR jest 1:4. Przy kolumnach ze zmywakami czy też zbyt krótkimi, jesli chodzi o wysokość - wskazane jest nawet trzymać RR 1:5.
Wyliczenie jest proste. Wydajność kolumny dzielisz na 5 (przy RR 1:4) i wynik wskazuje Ci na Twoją prędkość początkową. Wyliczamy zawsze po stabilizacji kolumny.
Dlaczego obliczamy RR z wydajności kolumny? Z prostego powodu. Jest najbardziej wiarygodną wartością. Bez względu na to jak mamy skonfigurowaną kolumnę.
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 23 lut 2015, 14:16 przez lesgo58, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

Zbynek80
750
Posty: 779
Rejestracja: środa, 26 gru 2012, 03:09
Podziękował: 19 razy
Otrzymał podziękowanie: 62 razy
Re: Czy mój aabartek jest poprawny

Post autor: Zbynek80 »

lesgo58 pisze:Jeśli nie masz możliwości oceny momentu zalewania - to sobie odpuść ten punkt. Po prostu po pokazaniu się oparów w głowicy gotuj jeszcze przez 5 minut na maksymalnej mocy
Jak ewentualnie zauważyć te opary w głowicy ? Chodzi o temp w głowicy czy wydostawanie się par z odpowietrznika?
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2743 razy
Re: Czy mój aabartek jest poprawny

Post autor: lesgo58 »

Po ruchach termometru. Po prostu zacznie gwałtownie rosnąć.
Jeśli nie otworzysz odpowiednio szybko wody na skraplacz - to i po wydobywaniu się oparów.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

Zbynek80
750
Posty: 779
Rejestracja: środa, 26 gru 2012, 03:09
Podziękował: 19 razy
Otrzymał podziękowanie: 62 razy
Re: Czy mój aabartek jest poprawny

Post autor: Zbynek80 »

Ja u siebie będę miał 4 term, keg , 10p, OLM, i woda i wzierniczek z rurki silikonowej (kolumna-głowica) więc jak już na olm temp pójdzie w górę tzn, że pary już idą ku górze no i w w/w wzierniczku też chyba zalanie zaobserwuję.
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2743 razy
Re: Czy mój aabartek jest poprawny

Post autor: lesgo58 »

@Zbynek80
Widzę, że jeszcze nie gotowałeś. Więc gdy zobaczysz ruchy termometru w okolicach 10 półki odkręć wodę na skraplaczu. Gdy zobaczysz płyn w rurce silikonowej odłącz grzanie. Gdy płyn spłynie to włącz ponownie grzanie ale już z mocą roboczą.
Gdy będziesz miał kolumnę poprawnie skonfigurowaną to zalanie powinieneś zaobserwować po kilku/kilkunastu minutach od "pokazania" się oparów w głowicy. Jeśli po 30 minutach nie zaobserwujesz zalania to odpuść sobie i przełącz od razu na moc roboczą.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

Zbynek80
750
Posty: 779
Rejestracja: środa, 26 gru 2012, 03:09
Podziękował: 19 razy
Otrzymał podziękowanie: 62 razy
Re: Czy mój aabartek jest poprawny

Post autor: Zbynek80 »

Na kolumnie jeszcze nie gotowałem, jeszcze się buduje. A mogę się jakoś zasugerować termometrem przy OLM, bo w głowicy już nie będę miał. Ale skoro będzie wzierniczek to powinienem w nim coś zobaczyć. I przejdę na moc roboczą z tym, że tą też trzeba jakoś wyczuć do kolumny aby pracować jakoś pod progiem zalania. A będzie miała 185cm/60,3mm (wypełnienie pryzmatyczne) na kegu 50L +2x2kw Regulator będę miał z % regulacją mocy, czyli co 20w to powinno mi się jakoś udać optymalnie regulować tę moc.

Autor tematu
Groszu93
20
Posty: 28
Rejestracja: niedziela, 14 wrz 2014, 21:53
Krótko o sobie: Jestem początkującym hobbistom
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Re: Czy mój aabartek jest poprawny

Post autor: Groszu93 »

Oto mój projekt, który zamierzam ulepszyć. w Pierwszym poście jest opis mojej starej aparaturki, ale teraz chcę ją rozbudować i dodać OVM, wydłużyć chłodzenie i zmieniłem chłodnicę na rurkę karbowaną, bo poprzednia była mało wydajna. Dodam zdjęcie gdzie wszystko mam rozrysowane, jak zamierzam zrobić i proszę o ocenę czy wszystko jest tak jak się należy. Jeśli nie to piszcie gdzie wnieść ewentualne poprawki. Z góry dzięki :)
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 23 lut 2015, 18:32 przez Wald, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Kosmetyka.
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2743 razy
Re: Czy mój aabartek jest poprawny

Post autor: lesgo58 »

@Zbynek80
O wszystkim już było na forum. A skoro jeszcze nie masz kolumny to bezsensowne jest teoretyzowanie. Bo im więcej pytań - tym więcej odpowiedzi. A te generują następne pytania.
Jak uda Ci się po raz pierwszy użyć kolumnę to wszystko stanie się jasne.
Moja rada przy pierwszym gotowaniu. Zagotuj nastaw. Jak opary zaczną wędrówkę do góry przełącz moc na 2000W. Zapomnij o zalewaniu (na to przyjdzie jeszcze czas). Stabilizuj. Odbierz przedgony. Zbadaj wydajność kolumny. Wylicz RR. Zacznij odbiór. Resztę już powinieneś znać.
I najważniejsze - uzbrój się w cierpliwość. Bo nauka będzie trwała przez najbliższe kilka destylacji.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

Zbynek80
750
Posty: 779
Rejestracja: środa, 26 gru 2012, 03:09
Podziękował: 19 razy
Otrzymał podziękowanie: 62 razy
Re: Czy mój aabartek jest poprawny

Post autor: Zbynek80 »

OK dzięki za rady, myślałem o tym zalaniu bo czytałem też, że powinno się nowe sprężynki przynajmniej 2-3 razy zalać przed właściwą pracą.
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2743 razy
Re: Czy mój aabartek jest poprawny

Post autor: lesgo58 »

Oczywiście to prawda. Ale na początek nie myśl o zalewaniu. Nic się wielkiego (w sensie negatywnym) nie stanie jak ich nie zalejesz.
Na początek naucz się pracy na kolumnie. Najpierw ją dobrze poznaj. Bo może się okazać, że za pierwszym razem możesz nie doczekać się zalania. Może mieć na to wpływ wiele czynników: moc grzania, rodzaj wypełnienia, sposób ułożenia wypełnienia itp.
Chętnie Ci pomogę jak coś będzie nie tak, ale to dopiero jak uruchomisz sprzęt.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

Autor tematu
Groszu93
20
Posty: 28
Rejestracja: niedziela, 14 wrz 2014, 21:53
Krótko o sobie: Jestem początkującym hobbistom
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Re: Czy mój aabartek jest poprawny

Post autor: Groszu93 »

Oto do oceny modyfikacja mojej kolumny :)
moja konstrukcja2.jpg
Może ktoś zerknąć na to zdjęcie co wyżej dodałem, aby ocenić czy wszystko dobrze chce zrobić ?
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 23 lut 2015, 20:19 przez Wald, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Scalone.
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2743 razy
Re: Czy mój aabartek jest poprawny

Post autor: lesgo58 »

Odważne jest z Twojej strony dawać termometr w miedzi tak nisko. Nie jest to złe i jak się przyzwyczaisz i się nauczysz interpretować jego wskazania to będziesz zadowolony.
Na wszelki wypadek zrób jeszcze jeden dodatkowy port tak z 5-10cm nad miedzią. Jeśli nie przypasuje Ci ten niższy to będziesz mógł zmienić położenie termometru. Odejdzie Ci dodatkowy problem ze spawaniem.
Jednak gwarantuję Ci, że Twój obecny wybór jest dobry.
Brakuje portu w kegu. I dałbym jeszcze jeden tak z 10cm poniżej OVM.
Skróć podstawę głowicy do niezbędnego minimum, a zarobione centymetry dodaj do kolumny.
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 23 lut 2015, 21:30 przez lesgo58, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7298
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: Czy mój aabartek jest poprawny

Post autor: radius »

lesgo58 pisze:Skróć podstawę głowicy do niezbędnego minimum, a zarobione centymetry dodaj do kolumny.
Lub wypełnij te 18 cm zmywakami a przenieś wyżej odejście VM, prawie pod sam kołnierz (5 cm poniżej) ;)
SPIRITUS FLAT UBI VULT

Autor tematu
Groszu93
20
Posty: 28
Rejestracja: niedziela, 14 wrz 2014, 21:53
Krótko o sobie: Jestem początkującym hobbistom
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Re: Czy mój aabartek jest poprawny

Post autor: Groszu93 »

To jest projekt dopiero. Dopiero będę wprowadzał te modyfikacje bo na razie to miałem kolumnę w całości bez tego początku na miedź i właśnie go będę dokładam. To co radzicie z tym dołem bo będę go mógł skróci tylko o ile? I co z tym termometrem będę mógł go tam zostawić czy zrobić go wyżej? A jak OVM też dać wyżej czy zostawić jeśli bym tych 18 cm na samej górze nie chciał wypełniać zmywakami?
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7298
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: Czy mój aabartek jest poprawny

Post autor: radius »

Odcinek katalizatora w zupełności wystarczy 20-centymetrowy. Port termometru zrób wtedy ok. 35 cm od połączenia katalizatora z kolumną, oczywiście przy wypełnieniu zmywakowym. Przy sprężynkach wystarczy 20 cm. Dlaczego chcesz zostawić te 18 cm głowicy puste? To już kilka półek dodatkowo, ale jeśli się upierasz przy takim rozwiązaniu to odejście VM zostaw tam gdzie zaprojektowałeś.
SPIRITUS FLAT UBI VULT

Autor tematu
Groszu93
20
Posty: 28
Rejestracja: niedziela, 14 wrz 2014, 21:53
Krótko o sobie: Jestem początkującym hobbistom
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Re: Czy mój aabartek jest poprawny

Post autor: Groszu93 »

To skoro tak radzicie to wypełnię tą samą górę też te 18 cm i wtedy OVM dać tak 5cm poniżej kołnierza tak jak napisał radius ? A ten port termometru tak wysoko ma wtedy być ? Sądziłem że 35 ale od kega anie dopiero od połączenia katalizatora z kolumną ?
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7298
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: Czy mój aabartek jest poprawny

Post autor: radius »

Katalizator (20 cm) wygeneruje ci ok. 2-3 półki. Zmywaki mają HETP w granicach 5-7 cm. Teraz sobie policz na jakiej wysokości wypadnie 10 półka ;)
SPIRITUS FLAT UBI VULT

Autor tematu
Groszu93
20
Posty: 28
Rejestracja: niedziela, 14 wrz 2014, 21:53
Krótko o sobie: Jestem początkującym hobbistom
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Re: Czy mój aabartek jest poprawny

Post autor: Groszu93 »

Jakby nie licząc to w sumie tak wychodzi, czyli te 50cm od kega muszę mieć termometr przy katalizatorze 20 cm. A jeśli katalizator będzie miał 30 cm to wyliczając wyjdą jakieś 4 półki tak ? A na OVM ile zaleca się półek ? Bo jeśli te 18 cm wypełnię i podniosę OVM do gry tak 5cm od kołnierza jak kolega radius radził to wychodzi mi że będę miał jakieś 4-5 półek. Bo aktualnie planowałem go dać tak 20cm od kołnierza (czego nie opisałem na rysunku ;/ ) ale widzę że to jednak będzie za dużo a szkoda tego kawałka pustej przestrzeni :)
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2743 razy
Re: Czy mój aabarteskróć podstawęk jest poprawny

Post autor: lesgo58 »

Chyba sie trochę zakręciłeś. Nie myśl o ilości półek, bo te to są umowne/teoretyczne i ich wysokość zależy od zbyt wielu czynników. W dole kolumny są bardziej rozciągnięte a w górze są o wiele krótsze. Długo by o tym pisać.
Piszesz, że to dopiero projekt. A więc popraw w nim następujące elementy:
- skróć podstawę głowicy do 5cm zamiast 18cm
- katalizator 20cm
- port do termometru w dole kolumny zrób na 40cm od kega czyli 20cm nad katalizatorem,
- zrób też następny port w głowicy i w kegu,
- OVM 25cm od górnej granicy wypełnienia
- wizjer z rurki silikonowej w podstawie głowicy
- kolumnę zrób jak największej możliwej długości
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

Autor tematu
Groszu93
20
Posty: 28
Rejestracja: niedziela, 14 wrz 2014, 21:53
Krótko o sobie: Jestem początkującym hobbistom
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Re: Czy mój aabartek jest poprawny

Post autor: Groszu93 »

O właśnie kolego lesgo58 o takie konkretne informacje dotyczące całości mi chodziło i dzięki za nie :) jak już teraz wiem wszystko to mogę zacząć modyfikacje aktualnej kolumnkolumny, ale jeśli ktoś ma jakieś rady jeszcze to proszę pisać.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Budowa Aparatury”