Złomowisko, w którym będą skasowane posty.
Regulamin forum
Widoczne tylko dla Moderacji
Awatar użytkownika

Autor tematu
Trener
900
Posty: 912
Rejestracja: środa, 24 lip 2013, 20:19
Krótko o sobie: Taki sobie ze mnie psotnik ;)
Ulubiony Alkohol: Benedyktynka
Status Alkoholowy: Destylator
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:
Załączniki
Filtrowanie piwa – domowe sposoby

Postautor: Trener » poniedziałek, 9 lut 2015, 23:02

Pytanie do doświadczonych piwowarów. Czy istnieją jakieś przeciwwskazania, by fermentować piwo razem ze śrutą? Pytam ponieważ myślę o fermentacji bezpośrednio w filtratorze. Zamiast wysładzać całość młóta, pozostawiłbym jego część nad oplotem jako naturalną warstwę filtracyjną. Śrutę po zakończeniu zacierania, oczywiście podgrzałbym powyżej 80*C w celu dezaktywacji enzymów.

Filtrator.jpg

W zamyśle warstwa ta miałaby poprawiać klarowność piwa podczas jego zlewania do butelek po zakończeniu fermentacji (poprzez kranik z zamocowanym oplotem). Być może większość osadów drożdżowych zostawałaby na/w młócie, analogicznie jak osad podczas filtrowania brzeczki przed fermentacją...
Zdaję sobie sprawę, że przez objętość młóta stracę kilka litrów. Liczę jednak na to, że potencjalnie znacznie skróci to czas klarowania i docelowo zmniejszy osad drożdżowy na dnie butelek – przynajmniej w teorii.

Jeśli mój sposób będzie nieskuteczny (pewnie spróbuję tak czy siak), może znacie jakieś inne, łatwe w wykonaniu, domowe sposoby podnoszenia klarowności złotego trunku? Irytują mnie już pytania osób które częstuję "co to za osad na dnie butelki?", lub brednie w stylu "może dodałeś za dużo drożdży?".
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Po drogach jeździ masa świrów i psychopatów. Pędzą na złamanie karku, nie zważając na nic... Aż czasami trudno mi ich wyprzedzić.

http://prezentdlakobiety.eu/ - Najlepsze Pomysły Na Prezenty Dla Naszych Drugich, Lepszych Połówek


Rabaty dla użytkowników forum AD w sklepie po podaniu loginu z forum!
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5248
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 11:55
Kontakt:
Załączniki
Re: Filtrowanie piwa – domowe sposoby

Postautor: Zygmunt » wtorek, 10 lut 2015, 00:51

Fermentacja z młótem będzie miała bardzo duży wpływ na smak. Jeżeli warząc chcesz mieścić się w założeniach stylów, to raczej się to nie uda. Będą problem z mącznym posmakiem oraz dodatkową goryczką od garbników. Trzeba będzie to przewidzieć na etapie projektowania zacieru.

Zdecydowanie lepsze będzie klarowanie piwa żelatyną, zolem krzemionkowym, karukiem lub- w niektórych przypadkach- poprzez lagerowanie, czyli przetrzymanie fermentora w temperaturze 0-1C przez dłuższy czas. Trzeba uważać, żeby z klarowaniem nie przesadzić, bo będziesz musiał dodawać do refermentacji świeżą porcje drożdży.

Jeżeli masz dużą ilość drożdży w butelkach, to zacząłbym od zwiększenia czasu dojrzewania, ale wtedy koniecznie z etapem przelania na cichą. Długotrwałe pozostawienie na burzliwej będzie rodzić problemy smakowo zapachowe, związane m.in z autolizą drożdży. Przy wydłużonym czasie dojrzewania piwo ma więcej czasu na zrzucenie osadu, a drożdży do refermentacji i tak wystarczy. Niektóre piwa można przed rozlewam trzymac wiele miesięcy (należy zadbać o wypełnienie naczynia lub stworzenie piwu sztucznej poduszki z CO2).

Najbardziej wymagającą i sprzetochłonną (ale dalej możliwą do przeprowadzenia w domu) jest filtracja przez ziemie okrzemkową. Wtedy uzyskujesz kryształ i -żeby nie zepsuć efektu- najlepiej nagazować to sztucznie, w kegu.

www.destylatorymiedziane.pl


"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"

Awatar użytkownika

Szwagier Minazuki
2
Posty: 3
Rejestracja: niedziela, 1 lut 2015, 20:08
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Kontakt:
Załączniki
Re: Filtrowanie piwa – domowe sposoby

Postautor: Szwagier Minazuki » wtorek, 10 lut 2015, 01:39

Moim zdaniem fermentacja z młótem spowoduje oddanie tanin i piwo będzie niepijalne. A co do klarowanania najlepsze efekty w moim przypadku daje lagerowanie i butelkowanie z dodatkiem świeżych drożdży.

Pozdrawiam.

Awatar użytkownika

gr000by
2500
Posty: 2627
Rejestracja: wtorek, 10 sty 2012, 11:32
Krótko o sobie: kombinator - to przede wszystkim
Ulubiony Alkohol: każdy zrobiony z sercem
Status Alkoholowy: Specjalista ds. Wyrobu Alkoholu Domowego
Lokalizacja: Rzeszów
Załączniki
Re: Filtrowanie piwa – domowe sposoby

Postautor: gr000by » wtorek, 10 lut 2015, 07:47

Fermentacja z młótem to kiepski pomysł. Zamiast tego stosuj zlanie piwa na fermentację cichą po burzliwej, a dodatkowo możesz jeszcze po cichej zlać piwo do rozlewu - w ten sposób można pozbyć się znacznej części osadu i w butelkach nie raz nic już nie osiada, oprócz mgiełki drożdży. Kolejnymi sposobami jest klarowanie dodatkami wymienionymi przez Zygmunta i lagerowanie, ale nie stosowałem żadnego z nich, bo wszyscy akceptują u mnie lekko mętne piwo domowe, bo bardziej liczy się dla nich smak i jakość niż wygląd.
Fermentować, destylować, zalegalizować!
http://www.piwo.org/topic/13642-domowa-wytwornia-debowa/ - moje przygody z piwem.


Wróć do „Śmietnik”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości