Aparatura

Temat dla tych, którzy chcą zbudować, bądź zakupić, kompletne urządzenia.
Awatar użytkownika

Autor tematu
Masta
10
Posty: 17
Rejestracja: środa, 5 lis 2008, 21:12

Post autor: Masta »

Witam!
Mam do was pytanie, a zarazem prośbę.
Jestem amatorem i chciałbym zacząć pędzić tą magiczną miksturę zwaną "bimbrem" :ok:

Mam problem bo nie wiem jak mam się do tego zabrać.
Co do kupna sprzętu mógłbym go zamówić na allegro.
Prosiłbym o wasze rady i instrukcje.

Pozdrawiam.

clapus
150
Posty: 187
Rejestracja: sobota, 1 lis 2008, 00:42
Otrzymał podziękowanie: 9 razy
Re: Aparatura

Post autor: clapus »

Witam.
Generalnie jest wiele sposobów na destylacje zacieru. Najbardziej polecałbym budowę czegoś takiego http://alkohole-domowe.com/bimber/desty ... eflux.html oczywiście z kega (łatwo go przerobić) albo http://www.alkohole-domowe.com/forum/vi ... ?f=21&t=70 . Lepiej robic sprzet samemu bo wiesz w 100% co masz.

A jak Ci nie zalezy na jakosci to podlacz węzyk silikonowy do czajnika i tez bedzie fajnie ;P
Jak będziesz miał bardziej szczególowe pytania, pisz!.

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika

Autor tematu
Masta
10
Posty: 17
Rejestracja: środa, 5 lis 2008, 21:12
Re: Aparatura

Post autor: Masta »

Wielkie Dzieki za odpowiedz.
Głównie chodzi mi o zakup sprzętu.
Nie stać mnie jak na razie na robienie sprzeciora za 600 zl.
Chce wybudowac fajny latwy i przyjemny sprzet, mozliwosciami domowymi.
Oczywiscie zalezy mi takze na jakosci.

Chodzi mi o sprzet typu garnek, spirala, rurka sylikonowa ( sam nie wiem czy cos jeszcze wiecej jest potrzebne).

Prosze was o pomoc a raczej rade jaki sprzet wybrac, najlepiej z allegro.

Jeśli miał by ktoś czas, cheć porozmawiać na skype,TeamSpeak chcialbym zadać parę pytań.

Pozdrawiam. :ok:

clapus
150
Posty: 187
Rejestracja: sobota, 1 lis 2008, 00:42
Otrzymał podziękowanie: 9 razy
Re: Aparatura

Post autor: clapus »

a o jakim sprzęcie z allegro mówisz?

clapus
150
Posty: 187
Rejestracja: sobota, 1 lis 2008, 00:42
Otrzymał podziękowanie: 9 razy
Re: Aparatura

Post autor: clapus »

generalnie zalezy tez jakie ilosci chcesz destylowac.
Potrzebne ci kilka rzeczy:
1. Musisz mieć w czym gotować zacier
Przy małych ilościach dobry jest szybkowar ze stali nierdzewnej za okolo 100 złotych, przy jeszcze mniejszych czajnik 2,5 litra :) za 15 zl tez z nierdzewki, czasem sie trafia w jakims eleclercu albo tesco czy innej biedronce.
Przy większych ilosciach wg mnie najleszy jest keg koszt 30litrowego to około 70zł.

2. Deflegmator dostepne są na allegro za 25 zlotych, ale mozna go oczywiscie zrobic samemu na wzor tego z allegro tylko ze 2-3 razy dluzszy z nierdzewki i potluczonego szkla w srodku, konce rurki mozna zatkac korkami do balonów.

3. Chłodnica.
Tutaj mozna by duzo pisac. Sposobów na schłodzenie destylatu jest wiele.

Adept999
30
Posty: 49
Rejestracja: środa, 3 wrz 2008, 21:32
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Aparatura

Post autor: Adept999 »

Witaj
Wszystko zależy od pomysłowości, sprzęt można zrobić za mniej niż 150 zł

Garnek(nie musi być szybkowar), chłodnica, deflegmator i wężyki silikonowe

Czytaj, czytaj i pytaj

Pozdro
Praktykuję sztukę bimbrownictwa ;)
Awatar użytkownika

Autor tematu
Masta
10
Posty: 17
Rejestracja: środa, 5 lis 2008, 21:12
Re: Aparatura

Post autor: Masta »

Dziekuje wam koledzy za zaangazowanie i pomoc. :respect:

Najwiekszy dylemat mam wlasnie z garnkiem.

Zacier jak na poczatek mysle ze bede robil sposobem 1410.

Mimo wszystko najwieksza radoscia dla mnie by bylo gdyby ktos znalazl dla mnie okolo 5-10 min na skype-ts-vt(dostosuje sie) by odpowiedziec mi na pare pytan (wiadomo szybki i skuteczny przekaz informacji). :ok:
Moje gg:630654

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika

Kucyk
1700
Posty: 1704
Rejestracja: wtorek, 7 paź 2008, 15:51
Krótko o sobie: Staram się odbierać świat z lekkim przymrużeniem oka ;)
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Otrzymał podziękowanie: 157 razy
Re: Aparatura

Post autor: Kucyk »

A teraz Panie Masta, niech Pan grzecznie usiądzie i przeczyta co dziś dla Pana piszę! Byłem na zakupach w Auchan’ie i przypomniałem sobie Pańskie pytanie co kupić na początek. Zatem do dzieła!

Jak zrobić w jeden dzień porządny, profesjonalny bimbrofor nie mając warsztatu, spawarki, tokarni i huty szkła w domu i wydając jedynie 120zł:

1. Idziesz do Oszą, Tesco, Kauflandu, bądź innego marketu w okolicy.
2. Odnajdujesz dział z garnkami, na nim, produkowany przez skośnookie bachory w brudnych halach fabrycznych na Tajwanie, szybkowar o pojemności 9l z pokrywa zamykaną przez przekręcenie o 1/10 obrotu (pokrywa zachodzi na garnek).
3. Nabywasz szybkowar drogą kupna (100zł poszło).
4. W sklepie narzędziowym, lub na stoisku z narzędziami w markecie, nabywasz produkowany przez skośnookie bachory w brudnych halach fabrycznych na Tajwanie pilniczek okrągły o średnicy ok. 8-10mm. (3 zeta)
5. Szukasz w Googlach lub w książce telefonicznej gdzie można nabyć wężyk silikonowy o średnicy wewnętrznej 6mm (sklepy akwarystyczne, hurtownie chemiczne z odczynnikami, sklepy samochodowe, nie wiem, sam rusz głową!).
6. Nabywasz 2-3mb wężyka silikonowego (nie igielitowego!!!), ilość zależna od pomiarów opisanych w p.12. (5zł)
7. Teraz szukasz miedzianej rurki na chłodnicę srednicy 6mm po zewnątrz: Szukasz najbliższej hurtowni chłodniczej lub sklepu dla chłodniarzy i serwisantów klimatyzatorów. W ostateczności znajdź sklep z częściami do ciężarówek, bądź stację montażu instalacji LPG w autach (w dwóch ostatnich przypadkach będzie drożej).
8. W miejscu znalezionym w p.7 kupujesz 1,5mb miękkiej rurki miedzianej fi6. (15zł)
9. Po powrocie do domu zjadasz obiad i oglądasz od wewnątrz dekiel od szybkowaru. Widzisz po przeciwnej stronie rączki zawór bezpieczeństwa (taki z kulką metalową). Nic tam w nim nie ruszasz!!! Bliżej rączki jest zawór z pokrętłem do regulacji siły grzania (ciśnienia). Jest on wykonany z nagwintowanej rurki z gwintem M6 przykręconej nakrętką. Za pomocą kombinerek bądź kluczyka 10 odkręcasz nakrętkę i wypieprzasz całość w cholerę. Najbliżej rączki jest kolorowy zaworek upustowy, też go nie ruszaj.
10. Masz więc dekiel szybkowaru z dziurką. Za pomocą pilniczka z p.3 powiększasz, przez delikatne wkręcanie i cofanie pilnika, otwór tak aby wężyk silikonowy z trudem dał się weń wcisnąć, jednak aby miał przelot! Brzegi otworka muszą być gładkie.
11. Rurkę miedzianą zwijasz w spirale na czymś o średnicy kilku cm i umieszczasz w garnku, pojemniku, czymkolwiek z wodą umieszczonym nad zlewem, którego gabaryty są niewielkie.
12. Szybkowar stojący na kuchence łączysz rurką silikonowa ze spiralą (od tego zależy ilość potrzebnego węża). Na drugi koniec spirali zakładasz też kawałek węża i wyprowadzasz go z naczynia tak, abyś mógł wygodnie odbierać zeń skropliny (możesz też samą końcówkę spirali wyprowadzić, wszystko zależy od Twojego sprytu.
13. Po zmontowaniu całości, przeprowadź próby destylowania wody, usuwasz nieszczelności, uczysz się, jak często trzeba dolewać zimnej wody do chłodnicy itp., oraz NASTAWIASZ ZACIER, jeśliś tego jeszcze nie zrobił! Poza tym zgłębiasz wiedzę o destylacji zapisaną na tej stronie!
14. Taka uwaga: do szybkowaru 9l nie leje się zacieru więcej niż 7l.
15. I pamiętaj: ALKOHOL PITY Z UMIAREM, NAWET W NAJWIĘKSZYCH ILOŚCIACH, NIE JEST SZKODLIWY!!! :lol:
Awatar użytkownika

Autor tematu
Masta
10
Posty: 17
Rejestracja: środa, 5 lis 2008, 21:12
Re: Aparatura

Post autor: Masta »

Wielkie dzieki za pomoc kolego!

marer
200
Posty: 210
Rejestracja: sobota, 15 lis 2008, 21:18
Krótko o sobie: Ja nie wielbłąd , napić się muszę :)
Ulubiony Alkohol: whisky , winiak , koniak , brendy
Otrzymał podziękowanie: 7 razy
Re: Aparatura

Post autor: marer »

Panie Masta
Jako garnek możesz pan zastosować keg z piwa.
To jest dobre i chyba tanie rozwiązanie na allegro można już czasem kupić za 50 zł.
Pozdrawiam marer
Pozdrawiam Marer.
Awatar użytkownika

Kucyk
1700
Posty: 1704
Rejestracja: wtorek, 7 paź 2008, 15:51
Krótko o sobie: Staram się odbierać świat z lekkim przymrużeniem oka ;)
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Otrzymał podziękowanie: 157 razy
Re: Aparatura

Post autor: Kucyk »

Witam Panie Masta!

Niech Pan rzuci okiem, na najprostszą, ale jednocześnie profesjonalną, aparaturę świata. Jestem pod dużym wrażeniem pomysłu! :D

http://alkohole-domowe.com/bimber/galer ... aszyna.php
Awatar użytkownika

Qba
700
Posty: 706
Rejestracja: wtorek, 26 sie 2008, 19:17
Krótko o sobie: Mówię mało, myślę dużo, czasem coś odpędzę, czasem coś wypiję.
Ulubiony Alkohol: Wino z własnnej winnicy. Bimber tatusia.
Status Alkoholowy: Winiarz
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 138 razy
Otrzymał podziękowanie: 177 razy
Kontakt:
Re: Aparatura

Post autor: Qba »

To sie nazywa domowe zaciesz, i ten kubek w którym dopiero co sie herbatka zaparzyła :D
Alkohole-domowe.com - Przepisy, wiedza, forum
Alkohole-domowe.pl - Zakupy, asortyment, zaopatrzenie
Awatar użytkownika

Autor tematu
Masta
10
Posty: 17
Rejestracja: środa, 5 lis 2008, 21:12
Re: Aparatura

Post autor: Masta »

Problem całkowicie rozwiązany dzięki Julkowi!
Nie można także pominąć Kucyka.
Bardzo dziękuję i biorę się do pracy!

Julek :poklon; :poklon; :poklon; :poklon;
:respect:

Pozdrawiam.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Aparatury kompletne”