kolumna abratek 76mm zapowietrza się pomocy

Kłopoty z budową i eksploatacją aparatury, wybór właściwego sprzętu. Podstawowe pytania początkujących.

Autor tematu
prezes123456
10
Posty: 14
Rejestracja: czwartek, 15 sty 2015, 16:20
Podziękował: 3 razy

Post autor: prezes123456 »

Witam .
Jestem tu nowy lecz postaram się opisać sytuację.
Zakupiłem kolumnę abratek wysoka na 120cm, rura 76mm. Wypełnienie sprężynki oraz miedź. Kolumna z obniżonym 1 cal VM. Posiada reflux wewnętrzny na rurki 6mm. Wizjer 360 stopni. Baniak 80L. Grzłeczki 1,4/2 kw.
Do startu 2,2h.

Pierwsze testy i mój problem.
Wężyk na refluksie ciągle się zapowietrza. Po dokręcałem wszystko, starałem się ustawić pozycje kolonka z góry i z dołu aby było lepiej i zawsze jak kręciłem to było na chwile. Nawet jak było przez chwilę ok to i tak oprócz lania na wypełnienie leciało tez po ściankach wziernika. Po stabilizacji kolumny odkręcam kranik precyzyjny i znowu powietrze i lanie po ściankach i destabilizacja kolumny.

Czy ktoś miał takie coś. Dziękuje za info.
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5374
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 664 razy
Kontakt:
Re: kolumna abratek 76mm zapowietrza się pomocy

Post autor: Zygmunt »

Wrzuć fotkę tego wynalazku.
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2743 razy
Re: kolumna abratek 76mm zapowietrza się pomocy

Post autor: lesgo58 »

prezes123456 pisze:... Posiada reflux wewnętrzny na rurki 6mm...
Wężyk na refluksie ciągle się zapowietrza...
Co to jest? I po czym poznajesz, że refluks się zapowietrza?
Jeśli masz refluks wewnętrzny to raczej odpada jego zapowietrzenie. Co najwyżej rurka może być za mała i nadmiar może przelewać się nad tamką.
Powtarzam za Zygmuntem - wrzuć jakieś fotki.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

Autor tematu
prezes123456
10
Posty: 14
Rejestracja: czwartek, 15 sty 2015, 16:20
Podziękował: 3 razy
Re: kolumna abratek 76mm zapowietrza się pomocy

Post autor: prezes123456 »

Przerobię zdjęcia i wkleję za chwilę.
Też uważam że rurka może być za mała ale rozwiniemy temat po zdjęciach za chwilkę.

risto77
50
Posty: 54
Rejestracja: środa, 7 sty 2015, 20:19
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: kolumna abratek 76mm zapowietrza się pomocy

Post autor: risto77 »

Ja także jestem tu nowy ale jak na mój gust to refluks jest za mały do fi całej kolumny.

Autor tematu
prezes123456
10
Posty: 14
Rejestracja: czwartek, 15 sty 2015, 16:20
Podziękował: 3 razy
Re: kolumna abratek 76mm zapowietrza się pomocy

Post autor: prezes123456 »

Zdjęcia całości oraz miejsce występowania problemu.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2743 razy
Re: kolumna abratek 76mm zapowietrza się pomocy

Post autor: lesgo58 »

Mi to wygląda na refluks zewnętrzny. Taki jaki używa się w systemie inżyniera.
Masz źle założony wężyk. Jest za długi i założony w taki sposób, że tworzy syfon. A powinien być skierowany od ujścia do wejścia ciągle ze spadkiem.
Coś w ten deseń:
http://alkohole-domowe.com/forum/post69251.html#p69251
Na zdjęciu jest głowica puszkowa, ale idea jest taka sama.
Prawdopodobnie to jest cały Twój problem. Zmień też wężyk na większy. Przynajmniej 8mm wewnątrz.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

Autor tematu
prezes123456
10
Posty: 14
Rejestracja: czwartek, 15 sty 2015, 16:20
Podziękował: 3 razy
Re: kolumna abratek 76mm zapowietrza się pomocy

Post autor: prezes123456 »

Rurka 6 ma prawo być mała w kolumnie ? Może tak.
Są dwie chłodnice i na starcie przed stabilizacją zalewa kolumnę dosłownie wszędzie. Przez tamkę też wiec coś w tym jest.
Rurki 6 mm są w zestawach z rurami o średnicy 50 wiec może większe przyłącze rozwiąże problem a może coś innego ?
Opiszę jeszcze wczorajsze doświadczenie.
Stabilizacja jedna godzina , moc grzania 60%. Powietrze w rurce cały czas lecz tylko czasem bulgocze lejąc nadmiar po ściance naprzeciw wylotu. Więc słaba moc grzania mogła przełożyć się na mniejszą wydajność ? Lecz zarazem na większą stabilność na rurce bo większość powietrza stała w rurce puszczając bokami urobek.
Pierwsze godziny 0,5 litra na 15 minut, po około 1,5 godzinkach temperatura skacze na 79 i chwilka na stabilizacje. I tak od tego momentu co 10-15 minut ciągła stabilizacja. Wydajność sprzętu na ostatnie 2 litry to raptem litr na godzinę jak otworzyłem mocniej temperatura do góry i wszystko od nowa. To tęż dziwne. Taka tuba to niby armata a tu nie za bardzo . Lecz może wina moja dlatego piszę o pomoc.

MikeB
150
Posty: 159
Rejestracja: wtorek, 31 sty 2012, 17:16
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 8 razy
Re: kolumna abratek 76mm zapowietrza się pomocy

Post autor: MikeB »

3.4kW to do takiego zbiornika i takiej rury znacznie za mało. Ludzie do 50l kegów daja przynajmniej 4kW. Na jakiej mocy prowadzisz proces?

Autor tematu
prezes123456
10
Posty: 14
Rejestracja: czwartek, 15 sty 2015, 16:20
Podziękował: 3 razy
Re: kolumna abratek 76mm zapowietrza się pomocy

Post autor: prezes123456 »

lesgo58 pisze:Mi to wygląda na refluks zewnętrzny. Taki jaki używa się w systemie inżyniera.
Masz źle założony wężyk. Jest za długi i założony w taki sposób, że tworzy syfon. A powinien być skierowany od ujścia do wejścia ciągle ze spadkiem.
Coś w ten deseń:
http://alkohole-domowe.com/forum/post69251.html#p69251
Na zdjęciu jest głowica puszkowa, ale idea jest taka sama.
Prawdopodobnie to jest cały Twój problem. Zmień też wężyk na większy. Przynajmniej 8mm wewnątrz.
Zmień wężyk na 8 mm , czyli głowica do przerobienia bo gwint mam z małym otworem pod 6mm?

60% mocy wczoraj.
Jak pierwszy raz leciałem to dałem na 85 % i lało wszędzie i stabilizacj było tylko na 15 minut.
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2743 razy
Re: kolumna abratek 76mm zapowietrza się pomocy

Post autor: lesgo58 »

prezes123456 pisze:Powietrze w rurce cały czas lecz tylko czasem bulgocze lejąc nadmiar po ściance naprzeciw wylotu.
Typowy objaw zalania kolumny. u mnie jak pracowałem na takim refluksie to przy zalaniu dochodziło do bąbelkowania w rurce, aż do momentu gdy cała wypełniła się płynem. To był dla mnie znak, że kolumna jest całkowicie zalana.
Jak zmniejszysz moc do prawidłowej wartości (wartość robocza) to objaw bąbelkowania ustąpi. No chyba, że problemem będzie też ten niefortunnie umiejscowiony wężyk.
Pierwsze godziny 0,5 litra na 15 minut, po około 1,5 godzinkach temperatura skacze na 79 i chwilka na stabilizacje. I tak od tego momentu co 10-15 minut ciągła stabilizacja. Wydajność sprzętu na ostatnie 2 litry to raptem litr na godzinę jak otworzyłem mocniej temperatura do góry i wszystko od nowa. To tęż dziwne. Taka tuba to niby armata a tu nie za bardzo .
To rzeczywiście jest armata. :D
Ale jedno też jest pewne - źle prowadzisz rektyfikację. Kolumna to nie jest hydrant z którego przez cały czas leci to samo i z taką samą prędkością.
Czy sprawdzałeś jaką masz wydajność kolumny? Czy umiesz obliczyć RR? Czy umiesz zalewać kolumnę? Czy umiesz wyznaczyć moc roboczą?
Dużo pytań - ale z Twojego opisu wynika, że znajomość zasad rektyfikacji jest Ci obca.
Aha - jeśli odpowiesz poprawnie na zadane pytania to wszystkie problemy znikną. Obiecuję Ci... :D
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

Autor tematu
prezes123456
10
Posty: 14
Rejestracja: czwartek, 15 sty 2015, 16:20
Podziękował: 3 razy
Re: kolumna abratek 76mm zapowietrza się pomocy

Post autor: prezes123456 »

Tak mam wężyk od wczoraj. Działanie bez zmian. Czy muszę wiercić nowe otwory , dać większę odejścia, pod 8mm ?
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

aronia
1450
Posty: 1498
Rejestracja: środa, 7 sie 2013, 09:14
Status Alkoholowy: Producent Wódek
Lokalizacja: Podkarpackie
Podziękował: 87 razy
Otrzymał podziękowanie: 364 razy
Re: kolumna abratek 76mm zapowietrza się pomocy

Post autor: aronia »

Czytam pierwszy post i od razu nasuwa mi się jeden producent... i trafiony zatopiony :D . Niestety z montażem zaworka(ogólnie całego podłączenia) inaczej niż to zaplanował producent jest bardzo ciężko. Tak samo zapowietrza się przy średnicy 42 mm co nie zmienia faktu, że w produkcie z tej kolumny nie doszukałem się jakiś ewidentnych wad chociaż wypełnienie jest tylko ze sprężynek KO. Przy Twojej średnicy spokojnie można używać mocy roboczej 4kW. Spróbuj bardziej wypoziomować trójnik i spionizować zaworek - głowice odłącz od kolumny i wtedy przystąp do zabawy z przekręcaniem, a jak będzie gotowe to założysz.
P.S. Jeżeli dostanę zdjęcie głowicy tej 42-jki to postaram się wstawić jak tam wygląda to połączenie - gdybyś napisał wczoraj to już by były :D .
Awatar użytkownika

tankok
30
Posty: 40
Rejestracja: czwartek, 26 sty 2012, 09:22
Krótko o sobie: koneser domowych wyrobów :)
Status Alkoholowy: Miodosytnik
Lokalizacja: Góry
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: kolumna abratek 76mm zapowietrza się pomocy

Post autor: tankok »

Małe pomieszczenie w tle piecyk gazowy i jakiś kocioł. Ktoś chyba chce wysłać dom na orbitę w przypadku braku chłodzenia.

aronia
1450
Posty: 1498
Rejestracja: środa, 7 sie 2013, 09:14
Status Alkoholowy: Producent Wódek
Lokalizacja: Podkarpackie
Podziękował: 87 razy
Otrzymał podziękowanie: 364 razy
Re: kolumna abratek 76mm zapowietrza się pomocy

Post autor: aronia »

Armatura 1/8"(szczególnie króćce na wąż) to już problem - możesz próbować założyć wężyk bezpośrednio na mufkę i trójnik(i zacisnąć opaską), nie spodziewałbym się jakiejś spektakularnej zmiany. Jak pisałem wcześniej - zapowietrzanie tego wężyka nie spowodowało problemów z jakością przy kolumnie 42mm, więc problemów szukałbym raczej w Twoim sposobie prowadzenia procesu(moce grzewcze, prędkości odbioru itp).

Autor tematu
prezes123456
10
Posty: 14
Rejestracja: czwartek, 15 sty 2015, 16:20
Podziękował: 3 razy
Re: kolumna abratek 76mm zapowietrza się pomocy

Post autor: prezes123456 »

tankok pisze:Małe pomieszczenie w tle piecyk gazowy i jakiś kocioł. Ktoś chyba chce wysłać dom na orbitę w przypadku braku chłodzenia.

Spoko. Będę się starał pilnować ale ubezpieczenie jest jak by co ?? Na wiosnę na stałe do garażu ;) .
aronia pisze: Czytam pierwszy post i od razu nasuwa mi się jeden producent... i trafiony zatopiony :D . Niestety z montażem zaworka(ogólnie całego podłączenia) inaczej niż to zaplanował producent jest bardzo ciężko. Tak samo zapowietrza się przy średnicy 42 mm co nie zmienia faktu, że w produkcie z tej kolumny nie doszukałem się jakiś ewidentnych wad chociaż wypełnienie jest tylko ze sprężynek KO. Przy Twojej średnicy spokojnie można używać mocy roboczej 4kW. Spróbuj bardziej wypoziomować trójnik i spionizować zaworek - głowice odłącz od kolumny i wtedy przystąp do zabawy z przekręcaniem, a jak będzie gotowe to założysz.
P.S. Jeżeli dostanę zdjęcie głowicy tej 42-jki to postaram się wstawić jak tam wygląda to połączenie - gdybyś napisał wczoraj to już by były :D .


Producent znany :P dobre .
Facet nie jest zły jak dla mnie oczywiście. Złego o inżymierku :klaszcze: nie powiem. Kontakt jest ok na pewno jak znajdę jakąś wadę w urządzeniu czyli w głowicy to majster wymieni bez problemu lub naprawi bo miły to on jest i chce dobrze. Całość wygląda ok i materiał i współpraca. Lecz kombinacja z bocznym kranikiem chyba mija się z celem zwłaszcza z obniżonym VM lecz to tylko moje spekulacje , co ja tam wiem.
Pozycji kranika i rurki miałem już więcej niż w książce kamasutra i dalej nic , jedyny plus to grzałki na 60% i wtedy przestaje bulgotać i lać po ściankach. Wtenczas armata mocy ma tyle co 50mm :| .
Mogła być do góry rurka a jest z boku dziurka :D .

Szlumf
2000
Posty: 2379
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 629 razy
Otrzymał podziękowanie: 583 razy
Re: kolumna abratek 76mm zapowietrza się pomocy

Post autor: Szlumf »

Co prawda nie stosowałem więc pewien nie jestem ale to chyba, jak pisał Lesgo, system Inżyniera. Jeżeli tak to wężyki silikonowe są źle podłączone. Odbiór urobku powinien być z poziomego ramienia trójnika a nie z zaworka. I ten koniec trójnka z którego będzie odbiór musi iść lekko pod górkę by powstał syfon. Wężyk idący spod tamki wchodzi na zaworek nie na trójnik.
Nie wykluczam, że coś popieprzyłem ale jestem prawie pewien, że haczyk tkwi w podłączeniu wężyków. Może jakiś użytkownik systemu Inżyniera się odezwie i skoryguje moją wypowiedź?
P.S.
Porównałem dwa zdjęcia i widzę, że chyba masz możliwość przekręcenia kolanka. Czy próbowałeś przy aktualnym podłączeniu wężyków skierować je w dół. Wtedy byłby to chyba normalny odbiór.

aronia
1450
Posty: 1498
Rejestracja: środa, 7 sie 2013, 09:14
Status Alkoholowy: Producent Wódek
Lokalizacja: Podkarpackie
Podziękował: 87 razy
Otrzymał podziękowanie: 364 razy
Re: kolumna abratek 76mm zapowietrza się pomocy

Post autor: aronia »

W głowicach z Destylandii nie ma rurek przelewowych w tamce i wszystko co się skropli przechodzi przez tą konstrukcje z armatury. Ze względu na rozmiary armatury(szczególnie kolan nyplowych 1/8" i króćców na wąż) oraz umiejscowienie poszczególnych muf w głowicy ciężko jest to połączyć inaczej niż wymyślił to producent. Sam składałem podobną konstrukcje i mimo zapowietrzania się wężyka nie przeszkadza to w uzyskaniu produktu bardzo wysokiej jakości według mojej oceny(oczywiście podstawą jest prawidłowo prowadzony proces).
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2743 razy
Re: kolumna abratek 76mm zapowietrza się pomocy

Post autor: lesgo58 »

aronia pisze:W głowicach z Destylandii nie ma rurek przelewowych w tamce i wszystko co się skropli przechodzi przez tą konstrukcje z armatury.
I tak powinno być w refluksie zewnętrznym. Ja zmieniłbym kształtki na 1/4 i podłączył pod głowicą najpierw trójnik. Na końcu trójnika zawór odbiorczy. Na odgałęzieniu trójnika zamontował króciec i do niego rurkę silikonową, którą poprowadziłbym refluks z powrotem do kolumny.
Na takim refluksie spokojnie można zastosować system inżyniera. Ale to wymagałoby trochę innego sposobu podłączenia.

P.S. Znowuż Destylandia... :(
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7298
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: kolumna abratek 76mm zapowietrza się pomocy

Post autor: radius »

@prezes123456, przede wszystkim masz i w pierwszym i w drugim przypadku, kompletnie źle podłączony refluks i odbiór. Zobacz te zdjęcia, jak powinien być prawidłowo podłączony system stałego refluksu:
głowica 2.jpg
system inżyniera.jpg
I spróbuj podłączyć to prawidłowo.
To drugie zdjęcie to moja kolumna ze stałym refluksem. Działa :ok:
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
SPIRITUS FLAT UBI VULT
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2743 razy
Re: kolumna abratek 76mm zapowietrza się pomocy

Post autor: lesgo58 »

Tych zdjęć szukałem... :ok:
Teraz powinno być wszystko jasne...
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

Autor tematu
prezes123456
10
Posty: 14
Rejestracja: czwartek, 15 sty 2015, 16:20
Podziękował: 3 razy
Re: kolumna abratek 76mm zapowietrza się pomocy

Post autor: prezes123456 »

lesgo58 pisze:
aronia pisze:W głowicach z Destylandii nie ma rurek przelewowych w tamce i wszystko co się skropli przechodzi przez tą konstrukcje z armatury.
I tak powinno być w refluksie zewnętrznym. Ja zmieniłbym kształtki na 1/4 i podłączył pod głowicą najpierw trójnik. Na końcu trójnika zawór odbiorczy. Na odgałęzieniu trójnika zamontował króciec i do niego rurkę silikonową, którą poprowadziłbym refluks z powrotem do kolumny.
Na takim refluksie spokojnie można zastosować system inżyniera. Ale to wymagałoby trochę innego sposobu podłączenia.

P.S. Znowuż Destylandia... :(

Mądre nie powiem. O takim podłączeniu nie myślałem :D . Możesz kombinować bardzo dobrzę. Jutro na pewno sprawdzę lecz zmiana kształtek na 1/4 nie da rady bez przerobienia głowicy , zaspawane w środku otwory są za małe. Lecz sam układ asortymetru sprawdzę na pewno bo mądże prawisz tylko na razie z tym co mam. Teraz akurat nie mogę bo jest stabilizacja :D . Zmieniłem na 75% mocy grzania czyli + 15%, powietrze w rurce istnieje ciągle czasem przelewając dobro na wziernik lecz przez tamkę z góry też przelatuje i to martwiące. Grzanie niby powinno być na 4KW u mnie 75% i leci górą :odlot: .

PETER29
850
Posty: 897
Rejestracja: piątek, 18 lut 2011, 16:28
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Czysta i browar
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: ŚLĄSKIE
Podziękował: 18 razy
Otrzymał podziękowanie: 104 razy
Re: kolumna abratek 76mm zapowietrza się pomocy

Post autor: PETER29 »

Zmień wężyk tak żeby nie było złamania jak radzi lesgo58. Napisz może coś więcej o wypełnieniu jakie to sprężyny, jak je ubijałeś, ile dałeś w kolumnę?
_______________________________________________________________________________
Pozdrawiam KRZYSZTOF

Autor tematu
prezes123456
10
Posty: 14
Rejestracja: czwartek, 15 sty 2015, 16:20
Podziękował: 3 razy
Re: kolumna abratek 76mm zapowietrza się pomocy

Post autor: prezes123456 »

PETER29 pisze:Zmień wężyk tak żeby nie było złamania jak radzi lesgo58. Napisz może coś więcej o wypełnieniu jakie to sprężyny, jak je ubijałeś, ile dałeś w kolumnę?
4,5 litra sprężynek od majstra model taki długi i tu nic ci wiecej nie powiem i 0,5 litra miedzianych. Ubijałem grawitacyjnie na początku a potem kijaszkiem nie za mocno. Niebawem dojdzie jeszcze katalizator bo VM na dole za duży i przeszkadza baniak. Przestawię miedz i dam jeszcze KO bo zrobi się miejsce a mi zostało literek. Załamania nie ma po prostu trzeba blache dać od góry a gumke na koniec. Zdjęcie nie za bardzo to pokazują lecz istota taka sama :D .

Szlumf
2000
Posty: 2379
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 629 razy
Otrzymał podziękowanie: 583 razy
Re: kolumna abratek 76mm zapowietrza się pomocy

Post autor: Szlumf »

prezes123456 pisze:Grzanie niby powinno być na 4KW u mnie 75% i leci górą :odlot: .
To jaką w końcu masz moc grzałek? W pierwszym poście podałeś 1,4/2kW.

Autor tematu
prezes123456
10
Posty: 14
Rejestracja: czwartek, 15 sty 2015, 16:20
Podziękował: 3 razy
Re: kolumna abratek 76mm zapowietrza się pomocy

Post autor: prezes123456 »

Szlumf pisze:
prezes123456 pisze:Grzanie niby powinno być na 4KW u mnie 75% i leci górą :odlot: .
To jaką w końcu masz moc grzałek? W pierwszym poście podałeś 1,4/2kW.

Mam 1.4/2 tylko ktoś wcześniej pisał że powinienem mieć 4 kw.
Awatar użytkownika

gary1966
450
Posty: 485
Rejestracja: czwartek, 20 sie 2009, 21:18
Podziękował: 137 razy
Otrzymał podziękowanie: 77 razy
Re: kolumna abratek 76mm zapowietrza się pomocy

Post autor: gary1966 »

-inżynier.jpg
inżyniermod2v1.gif
t_aabratek_mod_768.jpg
Serwus, wyżej przykłady "patentu inżyniera", do poczytania tutaj:
http://alkohole-domowe.com/forum/system ... t5294.html
Posiadam system inżyniera, nie próbowałem, zadowolony jestem z OLM.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
https://www.youtube.com/watch?v=Kuv7n0x3hko
https://www.youtube.com/watch?v=AHbHSXajgZA
Awatar użytkownika

KS2507
400
Posty: 416
Rejestracja: środa, 3 paź 2012, 18:47
Krótko o sobie: Konstruktor fajnych maszynek
Ulubiony Alkohol: Czysty.
Status Alkoholowy: Destylator
Podziękował: 51 razy
Otrzymał podziękowanie: 67 razy
Kontakt:
Re: kolumna abratek 76mm zapowietrza się pomocy

Post autor: KS2507 »

Do zbiornika 80L i kolumny 76.1 optymalna moc grzałek to 3x2kw rozgrzewasz 6kw a proces prowadzisz 4kw i odbierasz z prędkością 34ml/min czyli ponad 2l/h, ty grzejesz mocą ok 2.55kw więc powinieneś odbierać z prędkością 1.25l/h.
Jeśli producent jest skłonny do współpracy to poproś o wymianę grzałki i zwiększenie średnicy refluksu.
Destylatory kolumny rektyfikacyjne 96.6%
INOXSTILL.PL

https://allegro.pl/uzytkownik/inoxstill?order=m
https://www.youtube.com/channel/UCrw1QktBqnANXCuz_nOQBxw

eldier
750
Posty: 751
Rejestracja: wtorek, 29 kwie 2014, 23:12
Podziękował: 114 razy
Otrzymał podziękowanie: 158 razy
Re: kolumna abratek 76mm zapowietrza się pomocy

Post autor: eldier »

Coś Ci się pomyliło, przy mocy 4kW odbiór na pewno jest większy niż 34ml/min. Według tabeli akasa dla wsadu 13% jest 42ml/min, a niektórzy odbierają nawet szybciej póki temperatura jest stabilna (Ci którzy tak robią wiedzą, że to o nich piszę ;))
Awatar użytkownika

KS2507
400
Posty: 416
Rejestracja: środa, 3 paź 2012, 18:47
Krótko o sobie: Konstruktor fajnych maszynek
Ulubiony Alkohol: Czysty.
Status Alkoholowy: Destylator
Podziękował: 51 razy
Otrzymał podziękowanie: 67 razy
Kontakt:
Re: kolumna abratek 76mm zapowietrza się pomocy

Post autor: KS2507 »

Według tabeli Akasa przy mocy 4kw i wsadzie 18% odbiór 54ml/min, przy mocy 10% 32ml/min wykorzystując max wydajność kolumny trzeba często korygować refluks a nie każdy ma na to czas.
Ja dla mocy 2kw odbieram z prędkością 1l/h bez korekty refluksu.
Destylatory kolumny rektyfikacyjne 96.6%
INOXSTILL.PL

https://allegro.pl/uzytkownik/inoxstill?order=m
https://www.youtube.com/channel/UCrw1QktBqnANXCuz_nOQBxw

Autor tematu
prezes123456
10
Posty: 14
Rejestracja: czwartek, 15 sty 2015, 16:20
Podziękował: 3 razy
Re: kolumna abratek 76mm zapowietrza się pomocy

Post autor: prezes123456 »

KS2507 pisze:Do zbiornika 80L i kolumny 76.1 optymalna moc grzałek to 3x2kw rozgrzewasz 6kw a proces prowadzisz 4kw i odbierasz z prędkością 34ml/min czyli ponad 2l/h, ty grzejesz mocą ok 2.55kw więc powinieneś odbierać z prędkością 1.25l/h.
Jeśli producent jest skłonny do współpracy to poproś o wymianę grzałki i zwiększenie średnicy refluksu.

Coś na pewno nie tak . Lece od 20:00 razem 3,5 godziny mam 8 litrów. Robiłem pewne testy podczas :D pracy maszyny wiec może lekko jest szybciej. Grzałki dałem na 70% , poczytałem na forum i znalazłem artykuł kolegi naszego ;) .
Cytuję .

Aby obliczyć wydajność kolumny należy po stabilizacji i odbiorze przedgonu odkręcić maksymalnie zawór odbioru i mierzyć ilość wypływającego destylatu w okresie jednej minuty. Pomiar robimy z ujścia w głowicy. Osoby posiadające tzw. jeziorko w głowicy muszą po odkręceniu zaworka odczekać chwilę aż się opróżni i dopiero wtedy podstawić naczynie pomiarowe.Np. przy kolumnie o śr. 60mm i mocy grzania 2000W oraz wsadzie o mocy ok. 12% przez minutę leci ok. 115ml. Co oznacza, że przy RR 1:4 możemy bezpiecznie dla stabilnej pracy kolumny i jakości destylatu odbierać 22ml – reszta wraca na wypełnienie.

Więc ja też ,u mnie wyszło 240 ml. Starałem się zrobić solidnie. Po około godzinie zrobiłem test inny , czas nabicia 0,5litra przez VM ,na maxa otwarty kulowy = 6min30 sec i jest flaszka ;) to akurat mi się spodobało lecz skok temp. wystąpił o 0,2 w ciągu paru minut wiec o takiej pracy ciągłej nie ma mowy.
Większość zwraca uwagę na te nieszczęsne 1/8 złącza i raczej racja. Jak miał bym grzałki 4KW to z tamki lało by się tak że było by mokro w koło nawet na podłodze :evil: .
W kolumnie po prostu zawsze przelewa się przez tamkę oraz jest powietrze i to na małych mocach a o większych mogę zapomnieć więc i armaty nie rozpędzę.
Jutro zadziałam z zamianą miejsc tych kolanek i zaworu, choć ze zdjęć wcześniejszych mam mieszane uczucia aby dać zaworek sterując na wypełnienie. W końcu może się samo przelać jak będzie dalej powietrze. No ale zrobię wszystko aby śmigała maszyna ma maxa :D
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2743 razy
Re: kolumna abratek 76mm zapowietrza się pomocy

Post autor: lesgo58 »

prezes123456 pisze:...
Więc ja też ,u mnie wyszło 240 ml. Starałem się zrobić solidnie. Po około godzinie zrobiłem test inny , czas nabicia 0,5litra przez VM ,na maxa otwarty kulowy = 6min30 sec i jest flaszka ;)
Albo robisz coś nie tak, albo masz zegarek popsuty, albo butelka ma inną pojemność, albo tak naprawdę nie wiesz z jaką mocą grzejesz. Tak że widzisz ile zmiennych trzeba brać pod uwagę aby dobrze poznać kolumnę.
Pierwsze pytanie, - w którym miejscu mierzyłeś wydajność? Nie czekając odpowiedzi - ja Ci podpowiem, że pomiar powinien być przeprowadzony w głowicy, ujściem LM. Moim zdaniem jest bardziej wiarygodne.
Następna sprawa. Piszesz, że mierząc w ciągu minuty poleciało Ci 240ml. A za chwilę piszesz, że w ciągu 6,5 minuty zleciało Ci zaledwie pół litra. Jeśli pomiar 240ml był przeprowadzony prawidłowo to w ciągu 6,5 minuty powinno Ci zlecieć aż 1560ml, co dawałoby wydajność kolumny rzędu 14,4 litra na godzinę.
Skłonny byłbym twierdzić, że ta druga wydajność też nie jest prawdziwa. A tylko cząstkowa. Gdyż mierzyłeś ją ujściem VM. A nie ma takiej opcji, żeby tym ujściem wylatywało wszystko co jest podawane z kotła.
Dlatego zmierz jeszcze raz wydajność. i zrób tak jak w cytowanym opisie. Tylko mierz na ujściu LM.
To tak na szybko, bo jest jeszcze kilka innych uwag dotyczących błędów, które wykonujesz.

P.S. Zorientowałem się, że prowadzisz proces z mocą ok. 2000W. I dobrze. Czy rzeczywiście jest to moc 2000W ? Musiałbyś zmierzyć watomierzem, bo moc grzałek może być przekłamana, a i sterowniki mogą redukować moc niezbyt dokładnie.
Przyjmijmy, że jest to moc 2000W. na mojej kolumnie przy tej mocy miałem wydajność ok. 125ml. Tak więc żaby rektyfikacja odbyła się prawidłowo z zachowaniem jakości powinieneś rozpocząć odbiór z prędkością 25ml. I stopniowo wraz z ubywaniem alkoholu ja zmniejszać. Jeśli tego nie zrobisz to spotkasz się z efektem, który zaobserwowałeś - czyli skokiem temperatur.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

Autor tematu
prezes123456
10
Posty: 14
Rejestracja: czwartek, 15 sty 2015, 16:20
Podziękował: 3 razy
Re: kolumna abratek 76mm zapowietrza się pomocy

Post autor: prezes123456 »

Pierwszy pomiar wedle twojej metody z LM. Potem Butelka z VM na dole , zawór na maxa i to było w 6,5 minut ale z góry i tak się lało na wypełnienie i przez tamkę wiec musi być mniej. Wszystko mierzyłem ze stoperem i potem przelewałem do kubeczka ze skalą. Masz zrozumiały artykuł wiec pomiar prosty.
Co do mocy grzałek jakoś sprawdzę choć sprzętu brak. Starałem się wczoraj zalać kolumnę na starcie około 20 minut na maxa i zero reakcji wiec dałem moc do 70 %=2450Wat i zrobiłem standardowo. Wcześniej pracowałem na 60mm i była bardzo stabilna od początku do końca. Nie chlapało z tamki a czas poboru na litra wychodził tak samo.

Dzisiaj testy następne po modyfikacji położenia zaworu i trójnika. Uczucia mieszane bo jak przeleci przez tamke to po prostu 6mm za mało i dzwonie do majstra po przeróbki. Mam nadzieje że zrozumie problem i zrobi to w ramach reklamacji :?: . Wieczorem wstawię zdjęcie jak przerobie górę i opiszę po starcie reakcje.

[Mod.]
Nie cytujemy postu poprzedzającego w całości.


Zdjęcia po modyfikacji. Wynika tak z ostatnich zdjęć Zaworek musi być zawsze otwarty inaczej przeleję sie przez rurkę?? Coś mi się ten system nie widzi, Zaworek precyzyjny jest tak mały że bankowo wyleci górą skoro 6mm to mało a zaworek ma może 2mm. No nie wiem . Testować ???
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2743 razy
Re: kolumna abratek 76mm zapowietrza się pomocy

Post autor: lesgo58 »

prezes123456 pisze:Pierwszy pomiar wedle twojej metody z LM.
No to jeszcze raz - pomiar pierwszy zrobiłeś źle. Nie ma takiej opcji żeby leciało 240ml/min przy mocy 2000W. Przed właściwym pomiarem powinieneś najpierw opróżnić jeziorko.
Przy drugiej próbie leciało wolniej bo miałeś tylko odbiór cząstkowy.
A część oparów, które mimo otwartego OVM przedostało się do skraplacza zostało skroplone i w postaci refluksu wracało na wypełnienie. Z tego co opisujesz to tak z połowę par odbierałeś a połowa wędrowała do góry.
Nie wiem czy spotkałeś się z tym tematem:
http://alkohole-domowe.com/forum/post80861.html#p80861
Jeśli nie - to poczytaj, a wiele spraw stanie się dla Ciebie jasnych.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

Autor tematu
prezes123456
10
Posty: 14
Rejestracja: czwartek, 15 sty 2015, 16:20
Podziękował: 3 razy
Re: kolumna abratek 76mm zapowietrza się pomocy

Post autor: prezes123456 »

Tak czytałem od deski do deski.
Jeziorko opróżniałem około 15 sec. Ile powinienem ?
Dzisiejsze próby po modyfikacji układu fefluksu wedle zaleceń. Wszystko na nic.
Powietrze na maxa , urobek przelewa się przez tamkę oraz wylatuje wężykiem wyżej zaworka tak jak myślałem kłania się średnica przyłącza . Do całości urobek zaczyna wypływać przez chłodnice na samym końcu kolumny a to już przesada.
[Mod.]
Jeszcze raz informuję; nie cytujemy postu poprzedzającego w całości, bo po co?
Druga informacja; istnieje taka opcja jak "edytuj", nie piszemy postu pod postem.

aronia
1450
Posty: 1498
Rejestracja: środa, 7 sie 2013, 09:14
Status Alkoholowy: Producent Wódek
Lokalizacja: Podkarpackie
Podziękował: 87 razy
Otrzymał podziękowanie: 364 razy
Re: kolumna abratek 76mm zapowietrza się pomocy

Post autor: aronia »

Jeżeli masz jeszcze zapał do kolejnych prób to podłącz tak jak tutaj: http://alkohole-domowe.com/forum/kolumn ... ml#p116762 z tym że wężyk załóż bezpośrednio na mufę przy głowicy i bezpośrednio na trójnik(i zaciśnij tymi opaskami na wszelki wypadek). Proces przeprowadź na maksymalnej mocy grzałek, a prędkość odbioru z LM-a ustalaj tylko na podstawie stabilnej temperatury w dole kolumny. Zapowietrzanie wężyka zignoruj.

destylandia
30
Posty: 35
Rejestracja: sobota, 11 paź 2014, 03:02
Lokalizacja: Padew Narodowa, Kraków
Kontakt:
Re: kolumna abratek 76mm zapowietrza się pomocy

Post autor: destylandia »

Kolega niepotrzebnie dyskutuje na forum zamiast odesłać nam głowicę z akcesoriami do sprawdzenia. 1/4 cala to przekrój roboczy do przepływów około 600l/h wody (alkohol ma mniejszą lepkość) można więc stosować do mycia rąk w umywalce. 1/8 wystarczy w zupełności nawet z naszymi destylatorami TURBO1100 na rurze o średnicy 114,3mm 4''.
Cały problem tkwi w syfonowaniu refluksu zewnętrznego. Jeśli z jakichś przyczyn refluks jest utrudniony co objawia się obecnością dużej ilości powietrza w refluksie następuje zalanie głowicy a skropliny zaczynają sie przelewać do nasadki zamiast wracać na kolumnę. To jest po prostu zalanie głowicy w tym systemie.
Pomimo starań rzeczowego podejścia do tematu kolega jest wyraźnie początkującym eksperymentatorem, więc lepiej nie doradzać mu pracy na wysokich mocach grzania jak czynią to doświadczeni forumowicze. 3,4kW mocy roboczej wystarczy na destylację zbiorniku 80l i kolumnie 76,1mm. Oznacza jednak stosunkowo długie oczekiwanie na podgrzanie zestawu. Ustaliłem z kolegą, że ma dostep tylko do prądu jednofazowego więc nie możemu mu proponować 6kW.

Autor tematu
prezes123456
10
Posty: 14
Rejestracja: czwartek, 15 sty 2015, 16:20
Podziękował: 3 razy
Re: kolumna abratek 76mm zapowietrza się pomocy

Post autor: prezes123456 »

Witam i na koniec tematu dodam. Winne syfonowanie głowicy.
Wszystko za sprawą pana spawacza , to tylko człowiek wiec wybaczyć trzeba.
Dystrybutor głowicę przyjmie bez żadnych problemów, pieniądze odda za głowice. Resztę sobie zostawiam i teraz muszę znaleźć nowego dostawce na głowicę 76,1. Wiec szukam.
Dziękuję wszystkim za pomoc oraz naszemu moderatorowi za wyrozumiałość i nie blokowanie wszystkich postów i moją niewiedzę.
Lecz od siebie dodam iż pierwszy post zablokowany przez moderatora działu zawierał dodatkowy opis: WADA KONSTRUKCYJNA GŁOWICY . :klaszcze: :poklon; :piwo:

rutas15
1
Posty: 1
Rejestracja: piątek, 27 lis 2015, 09:57
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Winiarz
Re: kolumna abratek 76mm zapowietrza się pomocy

Post autor: rutas15 »

Witam.
Wspomnę tylko, że jestem na tym forum nowym użytkownikiem, ale do rzeczy.
Mam zamiar budować kolumnę aabratek i kompletuję materiały. Jestem w posiadaniu zbiornika o pojemności ~20l (konwia ze stali nierdzewnej), która będzie podgrzewana taboretem gazowym.
Czy 76mm średnica rury będzie odpowiednia na budowę kolumny? Pytam o taką średnicę bo akurat mogę nabyć taki materiał w b. przystępnej cenie.
Czy lepiej zainwestować w cieńszą rurę?

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika

przemu87
50
Posty: 76
Rejestracja: piątek, 14 lis 2014, 04:29
Krótko o sobie: Jestem jaki jestem i nikt tego nie zmieni!
Ulubiony Alkohol: własny :-)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Gidle
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 10 razy
Re: kolumna abratek 76mm zapowietrza się pomocy

Post autor: przemu87 »

Może i być ale przy takiej pojemności zbiornika to więcej czasu stracisz na stabilizację i odbiór przedgonu niż na odbiór całego serca. A więc jak dla mnie to słabo sie to kalkuluje. Do takiej rury radził bym ci zbiornik 50+. pozdro
NIE TEN PRZYJACIEL, CO CIĘ NIESIE Z KNAJPY DO DOMU, A TEN CO CZOŁGA SIE RAZEM Z TOBĄ
ODPOWIEDZ

Wróć do „Problemy i pytania”