Jak otworzyć mini browar?

Wolne tematy o piwie nie tylko domowym, opowieści piwne, puby piwne i inne piwne opowiastki...

Autor tematu
liyo78
100
Posty: 146
Rejestracja: poniedziałek, 16 maja 2011, 09:41
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: własny wyrób
Status Alkoholowy: Specjalista ds. Wyrobu Alkoholu Domowego
Lokalizacja: mazowieckie
Podziękował: 12 razy
Otrzymał podziękowanie: 11 razy

Post autor: liyo78 »

Witam

Na wstępie przepraszam jeśli nie jest to odpowiednie miejsce na tego typu temat, ale chciałbym nawiązać kontakt z kimś kto byłby w stanie zbudować mini browar. Kolega, który prowadzi mały Pub zapytał się mnie o temat uruchomienia niedużej produkcji piwa do sprzedaży. Ja przyznam się szczerze nie mam o tym wiele pojęcia ponieważ bawię się w psocenie, a nawet nie potrafiłem mu udzielić odpowiedzi czy to co on chciałby robić jest legalne tzn. produkcja piwa i jego sprzedaż. Proszę o jakieś info na ten temat i namiary na producentów lub kontakt na PW.
Pozdrawiam
promocja

Autor tematu
liyo78
100
Posty: 146
Rejestracja: poniedziałek, 16 maja 2011, 09:41
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: własny wyrób
Status Alkoholowy: Specjalista ds. Wyrobu Alkoholu Domowego
Lokalizacja: mazowieckie
Podziękował: 12 razy
Otrzymał podziękowanie: 11 razy
Re: mini browar

Post autor: liyo78 »

Ok dzięki za linka -widzę, że nie będzie to takie łatwe.
Wolałbym namiary na coś w mniejszej skali np. http://vimeo.com/22267929
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5374
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 664 razy
Kontakt:
Re: mini browar

Post autor: Zygmunt »

To jest instalacja browaru domowego, która z komercyjnym ważeniem niestety nie ma wiele wspólnego w naszej prawnej rzeczywistości. Koszt otworzenia browaru bez uwzględniania kosztów przygotowania lokalu (tj. warzelni i fermentowni) złożonego w oparciu o używaną warzelnię kupioną w Belgii lub Niemczech to koszty od 150k PLN w wersji "mam mega farta i rozeznanie rynku" do... no nie ma górnej granicy. Nowy browar rzemieślniczy to >250k PLN za czeską warzelnię, a instalacje Kaspar-Schulza to koszty od 500k w górę.

Możesz też sprzęt budować sam, ale dużo taniej nie wychodzi, zwłaszcza,, jeżeli o konstrukcjach nie masz pojęcia.

Uczestniczyłem w otwieraniu dwóch browarów restauracyjnych, z których jeden udało się rzeczywiście otworzyć, a w drugim inwestor odpuścił z powodu kosztów. Jak chcesz mogę Ci na PW przesłać wyliczenia :)
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"
Awatar użytkownika

manowar
950
Posty: 967
Rejestracja: poniedziałek, 11 maja 2009, 17:36
Krótko o sobie: I ain't no nice guy after all
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Podziękował: 12 razy
Otrzymał podziękowanie: 212 razy
Kontakt:
Re: mini browar

Post autor: manowar »

liyo78 pisze:Ok dzięki za linka -widzę, że nie będzie to takie łatwe.
Wolałbym namiary na coś w mniejszej skali np. http://vimeo.com/22267929
To instalacje josefika z piwo.org - http://www.piwo.org/topic/1714-jozek-wa ... ntry123175

A to co można w domu zrobić na własne potrzeby to kwestia określenia limitu kasy. Można kupić garnek lidlowy za 200pln, albo przerobić kega. Ja za swój automat dałem 1200 i jestem mega zadowolony.
Pierwszego nie przepijam, drugiego zresztą też, trzeciego i czwartego, i piątego też nie!
Na kolorowe drinki wiem, że jest teraz moda, dla mnie drink najlepszy to spirytus plus woda!

https://www.facebook.com/PiwniceRedutowe/ - moje przygody alkoholowe

Autor tematu
liyo78
100
Posty: 146
Rejestracja: poniedziałek, 16 maja 2011, 09:41
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: własny wyrób
Status Alkoholowy: Specjalista ds. Wyrobu Alkoholu Domowego
Lokalizacja: mazowieckie
Podziękował: 12 razy
Otrzymał podziękowanie: 11 razy
Re: mini browar

Post autor: liyo78 »

Kolega kasę ma i pewnie skusi się na taki mały domowy browar. Jedno co wiem to chyba może zapomnieć o oficjalnej produkcji i sprzedaży -wątpię aby był gotów wydać więcej niż kilka tys

rastro
2500
Posty: 2558
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 297 razy
Re: mini browar

Post autor: rastro »

Ale... próba sprzedaży domowego trunku, gdzieś z pod lady, może być niezwykle kosztowna... Jedyna opcja na obejście przepisów to chyba w ramach jakiejś agroturystyki można poczęstować kogoś w ramach obiadu wyrobem... ale to też raczej trzeba by było jakiegoś prawnika najpierw się poradzić.
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett

Autor tematu
liyo78
100
Posty: 146
Rejestracja: poniedziałek, 16 maja 2011, 09:41
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: własny wyrób
Status Alkoholowy: Specjalista ds. Wyrobu Alkoholu Domowego
Lokalizacja: mazowieckie
Podziękował: 12 razy
Otrzymał podziękowanie: 11 razy
Re: mini browar

Post autor: liyo78 »

Przyznam się szczerze, że wydawało mi się że browar w odróżnieniu od destylacji można robić legalnie i go odsprzedawać, a przynajmniej częstować znajomych ;/
Awatar użytkownika

manowar
950
Posty: 967
Rejestracja: poniedziałek, 11 maja 2009, 17:36
Krótko o sobie: I ain't no nice guy after all
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Podziękował: 12 razy
Otrzymał podziękowanie: 212 razy
Kontakt:
Re: mini browar

Post autor: manowar »

Można robić legalnie i możesz nim częstować znajomych. Problemy zaczynają się gdy chcesz to sprzedawać. Wtedy musisz zakładać biznes i z grubsza iść drogą artezana. Pewnie łatwiej jest jak zakładasz browar kontraktowy, ale zabawa w zarabianie na piwie wykracza daleko poza ramy domowego piwowarstwa.
Pierwszego nie przepijam, drugiego zresztą też, trzeciego i czwartego, i piątego też nie!
Na kolorowe drinki wiem, że jest teraz moda, dla mnie drink najlepszy to spirytus plus woda!

https://www.facebook.com/PiwniceRedutowe/ - moje przygody alkoholowe
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5374
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 664 razy
Kontakt:
Re: mini browar

Post autor: Zygmunt »

Kontraktowy to tylko kwestia otwarcia działalności i podpisania umowy z którymkolwiek browarem. Wersja relatywnie najtańsza, ale dająca najmniejszy zysk. Pozwala jednak wyrobić markę na rynku.
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"

Autor tematu
liyo78
100
Posty: 146
Rejestracja: poniedziałek, 16 maja 2011, 09:41
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: własny wyrób
Status Alkoholowy: Specjalista ds. Wyrobu Alkoholu Domowego
Lokalizacja: mazowieckie
Podziękował: 12 razy
Otrzymał podziękowanie: 11 razy
Re: mini browar

Post autor: liyo78 »

Chciałem wrócić do tematu -czy może ktoś mi polecić producenta takich mini browarów domowych? Kolega stwierdził, że i tak chce sobie w domu zacząć coś robić i prosi mnie o radę co kupić.
Czy ktoś z kolegów zna ten sprzęt ? http://olx.pl/oferta/kociol-zacierno-warzelny-kadz-zacierna-mini-browar-kociol-zacierny-CID628-ID3QdJZ.html#ea450247a1 -wygląda ciekawie.

euphorbia1
100
Posty: 146
Rejestracja: środa, 24 wrz 2014, 10:19
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: wszystkie oprócz metanolu
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Lokalizacja: wielkopolska
Podziękował: 16 razy
Otrzymał podziękowanie: 19 razy
Re: mini browar

Post autor: euphorbia1 »

Polecam kocioł zacierno- warzelny z automatyką /75 litrów/ z Nowego Targu. Mam i uważam że znacznie lepszy od Speidla . Warzę piwa a teraz zacieram słód żytni na starkę i potem oczywiście whisky. Bez enzymów proces tylko na naturalnych enzymach. Nie jestem DYSTRYBUTOREM
In vino feritas
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5374
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 664 razy
Kontakt:
Re: mini browar

Post autor: Zygmunt »

Chłopaki z Bromania.pl pewnie pomogą. Polecani na piwo.org
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"
Awatar użytkownika

panta_rei
550
Posty: 566
Rejestracja: sobota, 6 paź 2012, 19:33
Krótko o sobie: Robię najlepszą pieprzówkę po tej stronie Wisły ;-)
Ulubiony Alkohol: Moja osobista nalewka agrestowa ;-)
Lokalizacja: Braniewo
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 44 razy
Re: mini browar

Post autor: panta_rei »

Niech lepiej kolega zacznie od Garnka 30l, jeszcze nie wie czy mu to się będzie podobało, a juz chce wydać 5 tys. zł, trochę bez sensu. Co do braumaistra i jego klonów, nie jest to najlepsze rozwiązanie, nie widzę w nim zalet, poza tym, że wygodnie się w nich robi. Warzelnia 2-3 naczyniowa to jest to. Coś jak Herms, lub wariacje na trzy gary ;-)
Sam kiedyś byłem napalony na braumaistra, ale jak zacząłem warzyć w kociołku to uświadomiłem sobie jakie on ma wady ;-) Jeden taki nawet do mnie trafił jako bezużyteczna fanaberia, do kasacji ;-)
Pozdrawiam, Sławomir
Awatar użytkownika

kolpaw
100
Posty: 137
Rejestracja: sobota, 19 mar 2011, 23:11
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: nalewka wiśniowa na własnym spirytusie
Status Alkoholowy: Specjalista ds. Wyrobu Alkoholu Domowego
Lokalizacja: Nowa Zelandia
Podziękował: 24 razy
Otrzymał podziękowanie: 24 razy
Re: mini browar

Post autor: kolpaw »

Jeśli chodzi o browar to najtaniej co się orientowałem to z euroluxu można mieć sprzęt za ok 80 tyś euro ogólnie jak ktoś chce coś z sensem otwierać to niech nie próbuję bez miliona w kieszeni na cała inwestycje (budynek, opłaty i początkowy rozruch). Myślałem o czymś takim ale skończyło się na tym że bank nie chciał mi udzielić pożyczki w wysokości 800 tyś zł mimo znajomości rynku, biznesplanu itd.

Autor tematu
liyo78
100
Posty: 146
Rejestracja: poniedziałek, 16 maja 2011, 09:41
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: własny wyrób
Status Alkoholowy: Specjalista ds. Wyrobu Alkoholu Domowego
Lokalizacja: mazowieckie
Podziękował: 12 razy
Otrzymał podziękowanie: 11 razy
Re: mini browar

Post autor: liyo78 »

Kolega już sobie darował pomysł z browarem i chce robić tylko na własny użytek. Zamarzyła mu się maszynka co będzie sama robiła coś w stylu Braumeister więc dlatego pytałem się o sprzed z linku lub o namiar na producentów podobnych maszynek lub zestawów.
Awatar użytkownika

panta_rei
550
Posty: 566
Rejestracja: sobota, 6 paź 2012, 19:33
Krótko o sobie: Robię najlepszą pieprzówkę po tej stronie Wisły ;-)
Ulubiony Alkohol: Moja osobista nalewka agrestowa ;-)
Lokalizacja: Braniewo
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 44 razy
Re: mini browar

Post autor: panta_rei »

Same to się tylko sznurówki rozwiązują ;-) Braumaister owszem fajny, ale ogólnie lipa
- zasyp mały w stosunku do objętości
- kulawe wysładzanie = słaba wydajność
- kulawa filtracja
To tyle co można wyczytać w różnych miejscach i wywnioskować ze sposobu działania. Kopyr nawet zrobił o nim film. Wodę do wysładzania i tak musisz oddzielnie zagrzać, dochodzi kombinacja z wysładzaniem, więc tak całkiem samo to się nie robi. IMO szkoda kasy i lepiej sterownik Boleckiego kupić i zrobić dobry kociołek.
Pozdrawiam, Sławomir

użytkownik usunięty
Re: mini browar

Post autor: użytkownik usunięty »

manowar pisze:Można robić legalnie i możesz nim częstować znajomych. Problemy zaczynają się gdy chcesz to sprzedawać. Wtedy musisz zakładać biznes i z grubsza iść drogą artezana. Pewnie łatwiej jest jak zakładasz browar kontraktowy, ale zabawa w zarabianie na piwie wykracza daleko poza ramy domowego piwowarstwa.

Z racji, że często powiela się podobne opinie przytoczę kilka przepisów to regulujących:

Dyrektywa Rady (UE) z dnia 16 grudnia 2008 roku 2008/118/WE w sprawie ogólnych zasad dotyczących podatku akcyzowego, która w pełni obowiązuje od 1 kwietnia 2010 roku. Art 15 ust 2: "Produkcja, przetwarzanie i przechowywanie wyrobów akcyzowych, jeżeli podatek akcyzowy nie został zapłacony, mają miejsce w składzie podatkowym."

Dyrektywa Rady (UE) z dnia 19 października 1992 r 92/83/EWG w sprawie harmonizacji struktury podatków akcyzowych... Zapis art 10 i 14 dotyczący zwolnień piwa domowego od podatku akcyzowego: "państwa członkowskie mogą zwolnić od podatku akcyzowego wino oraz inne napoje przefermentowane, niemusujące i musujące, produkowane przez osoby fizyczne i konsumowane przez producenta, członków jego rodziny lub jego gości, pod warunkiem, że nie dokonuje się ich sprzedaży."

Ustawa z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (z późniejszymi zmianami). W jej świetle zgodnie z art. 47 pkt 1 ppkt 3 produkcja piwa poza składem podatkowym odbywa się pod warunkiem wytwarzania domowym sposobem przez osoby fizyczne na własny użytek i nieprzeznaczonych do sprzedaży.

Zgodnie z wyżej wymienioną ustawą za sprzedaż uznaje się czynności, o których mowa w art. 9a ust. 2 pkt 1–8 znowelizowanej ustawy o podatku akcyzowym. Dotyczy poniższych czynności w odniesieniu do wszystkich wyrobów akcyzowych:

[*] sprzedaż, w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego;
[*] zamianę, w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego;
[*] wydanie w zamian za wierzytelności;
[*] wydanie w miejsce świadczenia pieniężnego;
[*] darowiznę, w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego;
[*] wydanie w zamian za dokonanie określonej czynności;
[*] przekazanie lub wykorzystanie na potrzeby reprezentacji albo reklamy;
[*] przekazanie przez podatnika na potrzeby osobiste podatnika, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, a także zatrudnionych przez niego pracowników oraz byłych pracowników;

Nadmienię, że dyrektywy co do zasady mają wyższość nad regulacjami krajowymi, jeśli te są z nią sprzeczne.
Awatar użytkownika

HomoChemicus
400
Posty: 447
Rejestracja: niedziela, 12 sty 2014, 18:21
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Lokalizacja: Mazowsze
Podziękował: 16 razy
Otrzymał podziękowanie: 77 razy
Re: mini browar

Post autor: HomoChemicus »

Przepisy które przytoczyłeś tylko potwierdzają cytat, do którego się odnosisz.
Wszystko sprowadza się do utworzenia składu podatkowego.
"Tylko dwie rzeczy są nieskończone: wszechświat i ludzka głupota.
Co do tej pierwszej są jednak pewne wątpliwości."

A. Einstein
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5374
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 664 razy
Kontakt:
Re: mini browar

Post autor: Zygmunt »

Niekoniecznie, przy akcyzie przedpłaconej składu mieć nie musisz.
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"
ODPOWIEDZ

Wróć do „O Piwie i Nie Tylko”