Zbiór podstawowych wiadomości dla początkujących destylerów.

Autor tematu
boxer1981228
700
Ulubiony Alkohol: Czysta
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Załączniki
Pierwsza budowa - prośba o porady

Postautor: boxer1981228 » piątek, 14 lis 2014, 02:25

Witam ,

Siedzę na forum AD i szukam czegoś odpowiedniego dla mnie , liczba wątków które przeczytałem
jest już przerażająca . Co trafię na jakiś fajny pomysł to po przeczytaniu kolejnego tematu ten
pomysł pęka jak bańka mydlana (w jednym temacie jest wszystko ok , a w kolejnym ktoś piszę że to nie zadziała ) Rzeczywiście forum jest jak encyklopedia :)

Zacznę od tego że chciałbym na razie robić dobrej jakości bimberek . Już kilka razy udało mi się zrobić całkiem fajny trunek ( Szybkowar plus szklana chłodnica max po 2 razie miał 86 % Drożdże Alcotec 48 pure ) No niestety wydajność tego 5 litrowego szybkowaru nie powala na kolana . Zacząłem wiec myśleć o zakupie czegoś gotowego . Na chwilę obecną jestem najbardziej przekonany do aparatury projektu Zygmunta Terra LM . No niestety cena jest też dość spora .(A jak w kilku tematach paru forumowych kolegów podpowiedziało najlepsza frajda jest jak się coś samemu zbuduje . Więc zacząłem kombinować i na razie wykombinowałem kega 50 l ocieplony gumą . I teraz pojawia się pytanie co do niego podłączyć żeby można było puszczać te moje specyfiki . Wczoraj natrafiłem na dość ciekawe zdjęcie pewnej aparatury troszkę to kolumna troszkę pot still . Czy jak bym zmontował coś takiego na początek dało by to radę ????

Dodam że chciałem zastosować rurę z miedzi ze sprężynkami lub na początek ze zmywakami .
Bardzo bym prosił o jakąś podpowiedź , dodam że jestem w IE i raczej z jakimiś pracami spawalniczymi , lutowaniami jest raczej ciężko. Nie bardzo chciałbym jakiemuś Irlandczykowi zlecać takie prace .

Z góry dziękuję za cenne uwagi i porady .
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

dostawa 5zł
Rabaty dla użytkowników forum AD w sklepie po podaniu loginu z forum!

W_TG
600
Załączniki
Re: Pierwsza budowa - prośba o porady

Postautor: W_TG » piątek, 14 lis 2014, 09:11

Myślę że jest to na tyle proste rozwiązanie co i możliwe od rozbudowy.
Nie będziesz musiał nic wycinać, przerabiać sztukować itp.
Po prostu w przyszłości dorobisz wizjer, skraplacz, nypel na OVM i masz kolumnę.
Polecam rurę fi 60 mm(optymalna wydajnosć) i ca. 150 cm wysokości.
Polutujesz bez problemu sam. Mały palnik na propan-butan taki na naboje Cena ok 70 zł
lutlampa.jpg

I lut twardy bezołowiowy i pasta lutownicza Wszystko dostępne w markecie budowlanym.
Jedynie tokarz będzie Ci potrzebny aby wytoczył z miedzi/mosiądzu gwintowany kruciec do KEGa
A połączenie z chłodnicą zrobił bym z ruki miedzianej wygiętek w " [ " połączone z aparatem małym odcinkem węża silikonowego.
Zastanawiam sie jednak nad fittingiem w tym KEGu- Czy aby jest z gwintem. Bo jak jakiś inny wynalazek to trochę kłopotów Ci przysporzy
Alkohol nikomu nie rozwiązał problemów.
Ale wielu pomógł o nich zapomnieć.

Awatar użytkownika

ramzol
1300
Krótko o sobie: hymm?? lubię wszystko co samemu zrobię.
Wkładam w to dużo serducha.
Staram się korzystać z życia pełnymi garściami i co chwilę
znajduję nowe hobby, zostają tylko te,
które sprawiają mi radochę.
Ulubiony Alkohol: wódki smakowe, wino wytrawne
Załączniki

Postautor: ramzol » piątek, 14 lis 2014, 09:50

Jeżeli masz wkręcany fitting to idąc w mniejszą średnice rury Fi 42 dajesz fitting do rozwiercenia na 42,1mm i bez problemu na ciasno to złożysz. Tylko mniejsza średnica rurki to mniejsza wydajność w ml/h. Potrenuj troszkę z palnikiem i cyną na czymkolwiek a sam sobie zrobiszhttp://alkohole-domowe.com/forum/buduje-mini-stilla-lm-t2989.html?hilit=buduj%C4%99%20mini%20stilla%20lm
A z tego to i 96% kapie ;) Jak masz złom gdzieś w okolicy to poszperaj tam na pewno się coś znajdzie.
Aparat z fotki to rewelacyjny pot-still z możliwością rozbudowy i jest to najlepsze rozwiązanie na początek :ok:
Jak mogę to pomogę, ale zaznaczam byle czego nie piję.

Awatar użytkownika

klodek4
1450
Ulubiony Alkohol: dobry
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Kontakt:
Załączniki

Postautor: klodek4 » piątek, 14 lis 2014, 11:24

Witaj, akurat zarzuciłeś fotkę mojego pot stilla, i masz rację bo to sprzęt do rozbudowy, na tym robię smakówki, zbóżówki, a tutaj masz resztę, którą z czasem powoli dorabiam
Obrazek

Autor tematu
boxer1981228
700
Załączniki

Postautor: boxer1981228 » sobota, 15 lis 2014, 14:05

Witam ,
Dziękuję za cenne uwagi , chyba tak zrobię na razie jak mi doradzacie . Kupie palnik i postaram się coś tam sam polutować . Powiedzcie mi proszę jeszcze jak zamontować sprężynki w kolumnie żeby nie wypadły . Na dole kolumny wlutować coś w rodzaju sitka . Czy może wcisnąć jeden zmywak i na to wsypać sprężynki ?

Awatar użytkownika

klodek4
1450
Ulubiony Alkohol: dobry
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Kontakt:
Załączniki

Postautor: klodek4 » niedziela, 16 lis 2014, 21:11

Żadnego sitka, wystarczy zmywak.

Autor tematu
boxer1981228
700
Załączniki

Postautor: boxer1981228 » niedziela, 11 sty 2015, 12:55

Witam,

Mam takie pytanko od ostatniego postu w tym temacie sprawy posunęły się nieco dalej :) Jestem na etapie skręcania skraplacza do mojej zabawki i teraz pytanko lepiej jest zrobić skraplacz z rurki fi 12 mm czy podwójny jak na zdjęci z rurki fi 6 materiał Cu. Rura fi 54.
http://www.instructables.com/file/F0RFTQIHCB8EY4R

Zresztą nawet fajnie opisana instrukcja jak zrobić Mini Stilla .

Awatar użytkownika

KS2507
400
Krótko o sobie: Konstruktor fajnych maszynek
Ulubiony Alkohol: Czysty.
Status Alkoholowy: Destylator
Kontakt:
Załączniki

Postautor: KS2507 » niedziela, 11 sty 2015, 13:19

Skraplacz zrób z rury karbowanej DN-12,poniżej foto takiego skraplacza.
Destylatory kolumny rektyfikacyjne 96.6%
INOXSTILL.PL

https://allegro.pl/uzytkownik/inoxstill?order=m
https://www.youtube.com/channel/UCrw1QktBqnANXCuz_nOQBxw

Awatar użytkownika

radius
6000
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Załączniki

Postautor: radius » niedziela, 11 sty 2015, 13:32

W_TG pisze:Polutujesz bez problemu sam. Mały palnik na propan-butan taki na naboje Cena ok 70 zł
I lut twardy bezołowiowy

Zapomnij z takim palnikiem o lutowaniu twardym. Tylko lut miękki, bezołowiowy Sn97Cu3.
SPIRITUS FLAT UBI VULT

Autor tematu
boxer1981228
700
Załączniki

Postautor: boxer1981228 » niedziela, 11 sty 2015, 14:15

@ Radius ma takie cuś z Cynela nada się chodzi polutowanie chłodnicy prostej, papugi i takie tam:

http://www.ebay.co.uk/itm/100g-0-7mm-Hi ... OC:IE:3160

I jeszcze jedno pytanko jaką głowicę zastosować, taką jak z tego rysunku czy głowicę gzybkową(kominek)

glowica-systemu-bokakob-alex-bokakob-t85.html

Awatar użytkownika

ramzol
1300
Załączniki

Postautor: ramzol » niedziela, 11 sty 2015, 19:33

Karbowaną łatwiej kręcić , skręcałem jedna i drugą. Z rurką miedzianą jest więcej zachodu. Do skraplaczy z CU już nie wrócę. Myślę że DN 12 ze spokojem wejdzie w 54 i wypełni lepiej (ciaśniej) rurę co będzie skutkowało lepszą wydajnością skraplacza. Odnośnie cyny to si e nadaje. Głowica z blaszkami wychodzi taniej, nie wiem tylko jak z lutowaniem.

Autor tematu
boxer1981228
700
Załączniki

Postautor: boxer1981228 » wtorek, 13 sty 2015, 01:54

Pytanie może głupie ale musze sie zapytać czy wysokość półki teoretycznej sie zmienia względem rozmiaru kolumny? Czy fi 28 i fi 54 będą miały tą sama wysokość pólki przy zastosowaniu tych samych spręzynek???

Awatar użytkownika

ramzol
1300
Załączniki

Postautor: ramzol » wtorek, 13 sty 2015, 09:38

Raczej tak ja Ci eldier na czacie pisał wielkość sprężynki i kształt ma wpływ na wysokość półki nie średnica rury. Jeżeli kupiłeś dobre sprężynki (90zł za 1l nie będę reklamował ale wszyscy wiemy o kim mowa) To półka powinna wyjść 2cm w tej 28-mce. Ja proponował bym Ci zainstalować termometr tuż przed zakrętem nad płaszczem, będzie bardziej przydatny do ustalenia %.
Ależ się uparł na te 96 :D
Gotowałeś trzeci raz :?:
Jak masz do czego umocować rurę (będzie się kiwać) to skombinuj sobie ze 30cm fi28, do tego mufę i dołóż do deflegmatora i wtedy kombinuj ;)

Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Kontakt:
Załączniki

Postautor: Zygmunt » wtorek, 13 sty 2015, 10:21

wielkość sprężynki i kształt ma wpływ na wysokość półki nie średnica rury.

Krell pisze (s. 129), że na HETP ma wpływ prędkość przemieszczania się skroplin i jest drastycznie obniżana przez kanalikowanie (channeling), które jest ograniczane, kiedy stosunek średnicy do sprężynki przekracza 10:1. Rura 28mm wymaga więc sprężynki <2,8mm, spreżynki o których wspomina Ramzol mają 4,4mm. Dlatego przy rurze 28mm powyżej cytowane zdanie nie jest prawdziwe.

www.destylatorymiedziane.pl

"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"

Autor tematu
boxer1981228
700
Załączniki

Postautor: boxer1981228 » wtorek, 13 sty 2015, 10:53

@ Ramzol tak się składa że przez przypadek kupiłem sprężynki od Plipka :) Kupowałem na allegro a okazło sie że to właśnie Plipkowskie. Cukrówki juz dochodżą dzisiaj zapodam coś do klarowania i zaczynam robić surówkę, gotować 3 raz nie zdążyłem tak jak Ci wcześniej pisałem odwiedzili mnie szwagry i po ich wizycie nie było juz czego gotować :)

@ Zygmunt dzięki za sprostowanie, rozumiem że sprężynki powinny być jeszcze mniejsze. Niestety takich nie mam zasype to tymi 4,4 zobaczymy co z tego wyjdzie.

Awatar użytkownika

lesgo58
4500
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Załączniki

Postautor: lesgo58 » wtorek, 13 sty 2015, 11:47

boxer1981228 pisze:czy wysokość półki teoretycznej sie zmienia względem rozmiaru kolumny?

Półka teoretyczna - to półka tylko teoretyczna. Aby określić jej prawdopodobną wysokość/wartość musimy wziąć pod uwagę wiele danych. Tak więc wartości HEPT podane przez producenta dotyczą wypełnienia badanego w warunkach laboratoryjnych. Na "placu boju" już tak różowo nie jest. O czym można od czasu do czasu przeczytać na forum.
Dlatego ten sam rodzaj wypełnienia - w tym przypadku sprężynki - nawet od tego samego wytwórcy i ułożone jednakowo w dwóch takich samych kolumnach może wykazywać różną wartość teoretycznej półki. Wystarczy że zmieni się przyłożoną moc, prędkość odbioru, moc wsadu a wysokość HEPT może się różnić i to bardzo.
Tak samo jest gdy mamy te same wypełnienie w różniących się wielkością (średnica) kolumnach. Możemy uzyskać takie samo HEPT - jak i różniące się bardzo między sobą.
Zygmunt pisze:Krell pisze (s. 129), że na HETP ma wpływ prędkość przemieszczania się skroplin i jest drastycznie obniżana przez kanalikowanie (channeling), które jest ograniczane, kiedy stosunek średnicy do sprężynki przekracza 10:1

Dlatego podawane wartości dla poszczególnych wypełnień trzeba brać z "lekkim przymrużeniem oka". I to czy nasza kolumna osiągnie podawane przez producenta średnią wartość np. 2cm dla sprężynek zależy w dużej mierze od konfiguracji sprzętu i od umiejętności operatora.

Awatar użytkownika

ramzol
1300
Załączniki

Postautor: ramzol » wtorek, 13 sty 2015, 12:29

Niby z doświadczeniem, ale ciągle na przedmieściach :) Dzięki panowie za zabranie głosu i sprostowanie mojej wypowiedzi. Czegoś się dowiedziałem :ok:

Autor tematu
boxer1981228
700
Załączniki

Postautor: boxer1981228 » sobota, 17 sty 2015, 02:38

Znalazłem takie rozwiązanie, gotowe wzory do zrobienia głowicy do mojej kolumny czy to się nadaje czy jednak lepiej grzybkową ??? Dodam że jestem noga z lutowania jeszcze nigdy nie lutowałem ale człowiek zaradny jestem lut już mam czekam tylko na palnik. Co będzie lepsze w moim przypadku?

Awatar użytkownika

ramzol
1300
Załączniki

Postautor: ramzol » sobota, 17 sty 2015, 08:31

Grzybkowa wyjdzie drogo przy tej średnicy. lepiej zrobić głowice Bokakoba bo taniej i chyba prościej niż grzybkową. Ja na tej samej rurce też będę robił głowice Bokakoba. Chyba że się pokuszę o złamanie rury i zrobienie Aabratka z Cu. Na forum jest dokładny opis głowicy. Poszukaj.

Autor tematu
boxer1981228
700
Załączniki

Postautor: boxer1981228 » wtorek, 10 lut 2015, 16:30

Panowie jedno pytanko właśnie jestem w trakcji lutowania głowicy półkowej Bokakoba i chyba dałem ciała z dolną półką otwór przeznaczony na rurkę przelewową wyszedł mi 1 mm za blisko tak że patrząc od góry górna półka nie zasłania całego otworu. Widać otwór z dolnej półki dosłownie milimetr. Czy to zostawić czy zrobić nową dolną półkę, bo z tego co się domyślam z górnej półki to co wraca będzie wpadać od razu do rurki przelewowej pewnie nie wszystko ale będzie. Wymieniać dolną półkę czy tak zostawić ???

PS.
Proszę się nie śmiać z jakości lutów dzisiaj miałem pierwszy raz palnik w ręce

Obrazek

Wróć do „Pierwsze Kroki”