Wino-nastaw zakończył swoją fermentację - co dalej?

Fermentacja, otrzymywanie moszczu, filtracja, butelkowanie, przechowywanie, choroby i wady wina, pasteryzacja, szczepienie drożdżami, itp...

Autor tematu
lojka
5
Posty: 6
Rejestracja: niedziela, 28 gru 2014, 20:04
Podziękował: 7 razy

Post autor: lojka »

Zaznaczam, że jestem całkowitą nowicjuszką w robieniu wina więc proszę o
wyrozumiałość i pomoc jeżeli jeszcze można coś zrobić a może już nic. Nie korzystałam
z żadnego przepisu a jedynie kolega, który dość długo pracował w Holandii przy
produkcji win podpowiadał co mam robić w danym momencie. Jeżeli to możliwe
to postaram się opisać całą tą "produkcję" i każda podpowiedź będzie na wagę
złota. Rozpoczęłam dnia 24.09. bez dodania drożdży. Miałam około 30 kg ciemnych
winogron, które rozgniotłam blenderem i ugotowałam. Całą miazgę pozostawiłam
na 3 dni i kiedy zaczęła fermentować przecedziłam a pozostałość znowu zagotowałam
i wszystko przecedziłam do butli. Otrzymałam około 34 l nastawu rozdzielając go na
dwie butle; mała butla - 18 l + 1,5 kg cukru a duża - 26 l + 2,5 kg cukru. Dnia 8.10. do
małej butli dolałam roztwór wody z 3,5 kg cukru razem 8 l a do dużej roztwór wody
z 5 kg cukru razem 10 l. Ponieważ nie zaczęło fermentować przygotowałam trochę
przegotowanych, fermentujących winogron i 13.10. dodałam z 1,5 kg cukru z
podziałem na butle; mała butla 4,5 l a duża butla 9,5 l. Nastaw zaczął bardzo mocno
pracować do około 03.11. i wtedy okazało się, że jest dość kwaśne jak na mój smak
/nie miałam jeszcze cukromierza/więc dodałam do małej butli 3 kg cukru i 3 garście
rodzynek a do dużej butli dodałam 5 kg cukru i 5 garści rodzynek. Wszystko pracowało
do dnia 08.12. i wtedy do małej butli dodałam jeszcze 3,5 kg cukru jednak butla już
nie wznowiła pracy dlatego też dużej butli już nie ruszałam. Obydwa nastawy dnia 17.12.
wymieszałam a po sprawdzeniu cukromierzem okazało się, że mają 11 bld i stoją w
miejscu. Ogółem do małej butli dodałam ok. 12 kg cukru a do dużej 13,5 kg. Na smak
jest one w tej chwili bardzo słabe tak jak soczek i tu jest problem. Wczoraj spróbowałam
zrestartować małą butlę i dodałam drożdże aktywne suszone Fermivin PDM dwa op.po 7g
oraz pożywkę ale ruszyło tylko na chwileczkę i na tym koniec. Dzisiaj jak poruszyłam
butlę to kilka razy bluknęło i znowu koniec. Nastaw cały czas stał w kuchni gdzie
temperatura wynosi 22 - 24 st.C. Czy jej może ktoś tak dobrze obeznany z tym tematem
aby napisać mi czy jest jeszcze jakaś iskierka i maleńka szansa aby coś z tego wyszło
konkretnego a może już całkowicie dałam plamę i jako laik nie powinnam się brać za tak
poważne rzeczy. Może napisałam troszeczkę chaotycznie ale myślę, że znajdzie się
jakaś bratnia dusza, która zechce się w to wgłębić i napisać co mam teraz ewentualnie
zrobić. Ponieważ na ten Portal trafiłam dopiero wczoraj więc przeczytanie wszystkiego
jest na tą chwilę niemożliwe dlatego też szukam porady od mądrzejszych.

tomhas
250
Posty: 253
Rejestracja: poniedziałek, 12 lip 2010, 21:53
Podziękował: 127 razy
Otrzymał podziękowanie: 16 razy
Re: Wino-nastaw zakończył swoją fermentację - co dalej?

Post autor: tomhas »

Odsyłam do tematu http://alkohole-domowe.com/forum/podsta ... t6449.html
Po przeczytaniu zrozumiesz jakie błędy zrobiłaś, największym było gotowanie i to dwukrotne.
Możesz próbować jeszcze raz restartować, ale w tym temacie musi Ci doradzić ktoś inny, ja nigdy nie robiłem restartu.

Autor tematu
lojka
5
Posty: 6
Rejestracja: niedziela, 28 gru 2014, 20:04
Podziękował: 7 razy
Re: Wino-nastaw zakończył swoją fermentację - co dalej?

Post autor: lojka »

Dziękuję chociaż za próbę pomocy nie jestem mocna w temacie robienia win ale spróbuję sie w to wczytać i pojąć co i jak - masakra ;/

70-MAREK
150
Posty: 162
Rejestracja: środa, 15 sie 2012, 20:32
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: LUBLIN
Podziękował: 15 razy
Otrzymał podziękowanie: 12 razy
Re: Wino-nastaw zakończył swoją fermentację - co dalej?

Post autor: 70-MAREK »

Witam.
Trzeba zastosować do restartu jakąś "silną" matkę drożdżowa, np, typu bajanus
i absolutnie nie zagotowywać/przegotowywać więcej wina ;) , jeśli wina jest "po korek" a potrzeba by było dodać więcej cukru, w co wątpię, trzeba odlać część wina dobrze podgrzać, ale nie zagotować, i w tym rozpuścić cukier, przestudzone dolać do reszty nastawu
Awatar użytkownika

Scorpius3
2
Posty: 4
Rejestracja: wtorek, 22 lip 2014, 20:18
Krótko o sobie: Właśnie zaczynam przygodę z domową produkcją trunków i postanowiłem trochę doczytać :).
Ulubiony Alkohol: "Szkocka"
Status Alkoholowy: Winiarz
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Wino-nastaw zakończył swoją fermentację - co dalej?

Post autor: Scorpius3 »

Fermivin PDM to dosyć mocne drożdże. Jeśli nie udało się na nich zrestartować (zakładam, że przygotowałaś je zgodnie z opisem z opakowania), to nie wiem czy w ogóle się uda...
Poza tym... Już sam początek Twojego opisu jest mocno zastanawiajacy: miałaś 30kg winogron i po rozgnieceniu i podwójnym zagotowaniu otrzymałaś 34l nastawu? Dziwne jak dla mnie... No ale ja malutki w winiarstwie jeszcze jestem ;-) .
Myślę, że temat podsunięty przez kol. tomhas'a wiele rozjaśni, ale czy uda się z tego "nastawu" zrobić jeszcze coś dobrego, to nie wiem. Z Twojego opisu wynika, że całość jest już i tak dosyć mocno rozcieńczona wodą i dosłodzona (na oko sumując, to wody i cukru jest chyba więcej niż samych winogron).
Pozostaje życzyć powodzenia.
Może ktoś mądrzejszy ode mnie zdoła coś doradzić.

Wysłane przy użyciu Tapatalka
Dopiero zaczynam pobierać nauki, tzn. czytam, czytam i jeszcze raz czytam (oczywiście forum AD) :)

Autor tematu
lojka
5
Posty: 6
Rejestracja: niedziela, 28 gru 2014, 20:04
Podziękował: 7 razy
Re: Wino-nastaw zakończył swoją fermentację - co dalej?

Post autor: lojka »

Dzień dobry.
Na drożdżach, które zastosowałam do restartu pisze, że są bayanud do fermentacji nawet w trudnych warunkach. Przygotowałam je zgodnie z opisem. Jeżeli chodzi o ilość nastawu to ok. 30 kg winogron po rozgnieceniu zagotowałam i otrzymałam tzw.kompot, który po fermentacji przecedziłam a do reszty wytłoków dolałam wody i znowu przecedziłam - może dlatego powstała taka właśnie ilość nastawu. Wielkie dzięki za wszystkie podpowiedzi i myślę, że na drugi rok po przeczytaniu na tym Forum olbrzymiej lektury na ten temat wyjdzie mi już lepiej. Dzięki i życzę wszystkim Szczęśliwego Nowego Roku 2015. :lol:
Pozdrawiam.

eldier
750
Posty: 751
Rejestracja: wtorek, 29 kwie 2014, 23:12
Podziękował: 114 razy
Otrzymał podziękowanie: 158 razy
Re: Wino-nastaw zakończył swoją fermentację - co dalej?

Post autor: eldier »

Cześć,
możesz jaśniej napisać ile masz cukru, "kompotu" winogronowego, wody?
W stylu:
I butla:
5kg cukru
15l soku
10l wody
11blg
Na pewno będzie łatwej policzyć i doradzić. Odnośnie restartu to najpierw trzeba policzyć %, a jak nie będą za duże tu musisz najpierw drożdże zahartować i dopiero dodać do nastawu.

Autor tematu
lojka
5
Posty: 6
Rejestracja: niedziela, 28 gru 2014, 20:04
Podziękował: 7 razy
Re: Wino-nastaw zakończył swoją fermentację - co dalej?

Post autor: lojka »

Spróbuję to policzyć oczywiście nie będzie to bardzo dokładne ponieważ rozpoczęłam swoją przygodę z winem 24.09. Mam oczywiście pewne rzeczy zapisane ale dużo mi już umknęło i było robione troszeczkę na wyczucie. Na początku nie miałam cukromierza więc odczyt z niego mam tylko końcowy. Właśnie otworzyłam tą butlę, którą chciałam zrestartować i chyba nie jest tak źle - kolor ma ostry i jest klarowne. W smaku jest słodkie tylko ja mało czuję % /może się mylę/ ale dam je dzisiaj sąsiadowi do spróbowania :smiech: a on jest raczej mało trunkowy ale też kiedyś robił dobre winka więc jego opinia chyba mi pomoże być obiektywną. Jeszcze raz dzięki za pomoc. Pozdrawiam. :lol:
Awatar użytkownika

Kamal
2000
Posty: 2369
Rejestracja: wtorek, 9 paź 2012, 11:54
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Rum i ogólnie większość domowych trunków
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 210 razy
Re: Wino-nastaw zakończył swoją fermentację - co dalej?

Post autor: Kamal »

Do restartu są dobre drożdże bayanus G-995.
Obrazek

Autor tematu
lojka
5
Posty: 6
Rejestracja: niedziela, 28 gru 2014, 20:04
Podziękował: 7 razy
Re: Wino-nastaw zakończył swoją fermentację - co dalej?

Post autor: lojka »

Spróbuję to policzyć oczywiście nie będzie to bardzo dokładne ponieważ rozpoczęłam swoją przygodę z winem 24.09. Mam oczywiście pewne rzeczy zapisane ale dużo mi już umknęło i było robione troszeczkę na wyczucie. Na początku nie miałam cukromierza więc odczyt z niego mam tylko końcowy. Właśnie otworzyłam tą butlę, którą chciałam zrestartować i chyba nie jest tak źle - kolor ma ostry i jest klarowne. W smaku jest słodkie tylko ja mało czuję % /może się mylę/ ale dam je dzisiaj sąsiadowi do spróbowania :smiech: a on jest raczej mało trunkowy ale też kiedyś robił dobre winka więc jego opinia chyba mi pomoże być obiektywną. Jeszcze raz dzięki za pomoc. Pozdrawiam. :lol:

scalone


Wyglądało to mniej więcej tak -
Mała butla
14 l soku
3 l z wytłoków
12 kg cukru
9 l wody
Duża butla
20 l soku
5 l z wytłoków
13,5 kg cukru
13 l wody
Kiedy nastaw stanął to dopiero wtedy zmierzyłam i miał 11 Blg
A jak tu wyliczyć z tego jeszcze % to jest dla mnie czarna magia.
Jeszcze raz dzięki wszystkim.
Ostatnio zmieniony środa, 31 gru 2014, 17:51 przez Emiel Regis, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Nie piszemy postu pod postem, używamy opcji 'edycja'.

aronia
1450
Posty: 1498
Rejestracja: środa, 7 sie 2013, 09:14
Status Alkoholowy: Producent Wódek
Lokalizacja: Podkarpackie
Podziękował: 87 razy
Otrzymał podziękowanie: 364 razy
Re: Wino-nastaw zakończył swoją fermentację - co dalej?

Post autor: aronia »

Tak na szybko podsumowując - po zmieszaniu wszystkiego co podałaś i nie uwzględniania cukru z owoców:
Mała butla 33,2l płynu - Blg początkowe od samego dodanego cukru około 32
Duża butla 46,1l płynu - Blg od dodanego cukru około 26-27
Po doczytaniu informacji z pierwszego postu, że przed pomiarem zmieszałaś oba nastawy mamy łącznie 79,3l płynu o Blg od samego cukru 29 - aktualnie 11 czyli z przerobienia samego dodanego cukru będzie mieć jakieś 10%. Jak do tego dodasz % od cukru z owoców to dobrze, że jest takie słodkie, bo moc swoją też powinno mieć.
Według mnie restart będzie bardzo utrudniony, bo drożdże prawdopodobnie już ile mogły to przerobiły i padły z nadmiaru % i cukru.

Zarkan
30
Posty: 31
Rejestracja: wtorek, 12 lis 2013, 21:18
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Wino-nastaw zakończył swoją fermentację - co dalej?

Post autor: Zarkan »

Powiem tak. Dużo za dużo cukru. Taka prawda. Dla małej butli było 360+g/l + zawartość cukru z owoców. Takie ilości to przeżrą jedynie g-995. Chodź tak naprawdę to wygląda niczym przepis na dobrą cukrówkę gdzie ludzie używają podobne ilości cukru, ale na 100l nastawu. Wino to powinno mieć te 14-15%, ale nie znamy zawartości cukrów w winogronie.

Autor tematu
lojka
5
Posty: 6
Rejestracja: niedziela, 28 gru 2014, 20:04
Podziękował: 7 razy
Re: Wino-nastaw zakończył swoją fermentację - co dalej?

Post autor: lojka »

Bardzo dziękuję za odpowiedzi i traktuję je też jako podpowiedzi na nastęny raz :lol: . Cały ten okres czasu kiedy się nie odzywałam poświęciłam na poczytanie Forum Domowych Winiarzy więc na tą chwilę jestem o niebo mądrzejsza. Dzięki za poświęcenie uwagi i swojego cennego czasu :poklon;
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wytwarzanie Wina”