Zawór/spust do beczki.

Naczynia do nastawiania zacieru.

Autor tematu
grzesiekpioro
100
Posty: 126
Rejestracja: wtorek, 20 sie 2013, 18:58
Podziękował: 18 razy
Otrzymał podziękowanie: 15 razy

Post autor: grzesiekpioro »

Chciałbym zrobić sobie spust do beczki 200l. Planuję wywiercić otwór kilka cm od dołu, a w niego włożyć nypel dwustronny 6-kątny, który będzie miał tą "nakrętkę" wewnątrz beczki, a od zewnątrz nakręcę zawór, dociskając nim ten właśnie nypel. Wszystko uszczelnię taśmą teflonową. Zastosowałbym elementy z kwasówki. Mam także zawór ze zwykłej stali, taki do zimnej wody, który by się technicznie nadał do tego. Tylko czy będzie to odpowiedni materiał do cukrówek? :hmm: Macie jakieś swoje rozwiązania?
koncentraty wina

aronia
1450
Posty: 1498
Rejestracja: środa, 7 sie 2013, 09:14
Status Alkoholowy: Producent Wódek
Lokalizacja: Podkarpackie
Podziękował: 87 razy
Otrzymał podziękowanie: 364 razy
Re: Zawór/spust do beczki.

Post autor: aronia »

Ja do swojej beczki założyłem taki kranik jaki zwykle jest montowany przy fermentatorach, uszczelniony silikonem. Kranik jest na takiej wysokości, aby po klarowaniu osad nie był zasysany przy spuszczaniu, a pozostała w beczce ciecz pozwalała na swobodnie nią manewrowanie.

Autor tematu
grzesiekpioro
100
Posty: 126
Rejestracja: wtorek, 20 sie 2013, 18:58
Podziękował: 18 razy
Otrzymał podziękowanie: 15 razy
Re: Zawór/spust do beczki.

Post autor: grzesiekpioro »

Też myślałem o takim tylko zastanawiam się nad wydajnością tego zaworu. Jest chyba dużo mniejszy niż 1/2 cala. W jakim czasie można zapełnić keg 50l używając takiego zaworka?

aronia
1450
Posty: 1498
Rejestracja: środa, 7 sie 2013, 09:14
Status Alkoholowy: Producent Wódek
Lokalizacja: Podkarpackie
Podziękował: 87 razy
Otrzymał podziękowanie: 364 razy
Re: Zawór/spust do beczki.

Post autor: aronia »

Wydajność zależy od wysokości słupa cieczy(ile jeszcze w beczce jest), a czasu napełniania nigdy nie mierzyłem. Zwykle jak cieczy było tyle, aby przykryć grzałki to włączałem grzanie, a reszta się spokojnie uzupełniała.

eldier
750
Posty: 751
Rejestracja: wtorek, 29 kwie 2014, 23:12
Podziękował: 114 razy
Otrzymał podziękowanie: 158 razy
Re: Zawór/spust do beczki.

Post autor: eldier »

Jak chcesz większą wydajność to możesz kupić coś takiego:
http://www.sklep.apismart.eu/product-po ... y-6-4.html
Mam takie coś przy odstojniku na miód, kiedyś fermentowałem w nim jakiś nastaw i nic nie ciekło ;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „W czym nastawiać?”