Zielony z elektryki, pytania, dylematy, itp.

Przyrządy pomiarowe, ich montaż i zastosowanie odczytów w procesach destylacji. Regulacja procesów.
Awatar użytkownika

Autor tematu
klodek4
1450
Posty: 1474
Rejestracja: czwartek, 21 lip 2011, 15:50
Ulubiony Alkohol: dobry
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: elda/alicante/, hiszpania
Podziękował: 369 razy
Otrzymał podziękowanie: 64 razy
Kontakt:

Post autor: klodek4 »

Proszę o łopatologiczne wyjaśnienie moich obaw i obiekcji.
Zauważyłem w domu który wynajmuję od ponad 12 lat częste przebicia prądu, na kompie, na lodówce czy pralce, kontynuując, powoli zabieram się za finiszowanie mojej kolumny, co za tym idzie będę wstawiał grzałki do kega /jak dotąd pracowałem na gazie/. Wiem że do poprawnego procesu rektyfikacji gaz raczej się nie sprawdzi, więc zakupiłem po poradzie i uprzejmości kolegi Radiusa, 2 grzałki i regulator mocy, w sobotę umówiony jestem na wiercenie, montaż itp, ale dręczy mnie ciągle myśl i wizja, że jeżeli występują przebicia na wyżej wymienionych sprzętach to pewnie montaż grzałek, regulatora mocy i podłączenia tego do gniazdka snują mi się obrazem porażenia elektrycznego, wszak to wszystko to prąd, jak to izolować, czego się bać, co omijać i co zrobić aby wizja nie przerodziła się w fakt i nie daj boże jakieś nieszczęście.
Przyznaję się bez bicia że bywałem na wagarach na lekcjach fizyki i brakuje mi podstawowych wiadomości z tego zakresu, więc proszę o Waszą wyrozumiałość i łopatologiczność porad aby do mnie dotarły.
Od czego mam zacząć, jak sobie z tym poradzić, z góry dziękuję za każdą sugestię.:o:
koncentraty wina

boxer1981228
1000
Posty: 1029
Rejestracja: czwartek, 25 wrz 2014, 17:30
Ulubiony Alkohol: Czysta
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Naas
Podziękował: 256 razy
Otrzymał podziękowanie: 179 razy
Re: Zielony z elektryki, pytania, dylematy, itp.

Post autor: boxer1981228 »

Kiedyś miałem działkę letniskową , i miałem ten sam problem z prądem . Na początku było ok , ale z czasem jak działkowiczów zaczęło przybywać działy się właśnie takie cuda . Zdarzało się że paliły się agregaty w lodówkach , przygasały światła i takie tak . Mnie pomógł kolega elektryk , który zamontował dość pokaźnych gabarytów regulator napięcia . Po zamontowaniu tego ustrojstwa skończył się problem ze spadkiem napięć w domku .
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7299
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: Zielony z elektryki, pytania, dylematy, itp.

Post autor: radius »

@ klodek4, jeśli boisz się porażenia prądem to musisz zrobić dwie rzeczy;
- uziemić grzałki
- zainstalować na obwodzie zasilania wyłącznik różnicowy - http://pl.wikipedia.org/wiki/Wy%C5%82%C ... %C4%85dowy
SPIRITUS FLAT UBI VULT

Szlumf
2000
Posty: 2379
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 629 razy
Otrzymał podziękowanie: 583 razy
Re: Zielony z elektryki, pytania, dylematy, itp.

Post autor: Szlumf »

Podaj trochę danych:
- jakie masz napięcie lub jeżeli nie wiesz to jakie napięcie jest na tabliczkach znamionowych czajnika, lodówki czy kompa?
- ile masz faz i ile "drutów" dochodzi do chałupy?
- czy instalację wodną masz w rurach stalowych i czy jest to instalacja indywidualna (hydrofor) czy miejska?
- gaz z butli czy z sieci?
- jeżeli masz gdzieś dostęp do przewodów dochodzących do gniazd to je opisz (rodzaj izolacji), jak się uda zmierzyć to średnica gołego drutu, może jakieś zdjęcie,
- jakiej mocy grzałki planujesz?
- kiedy dom został zbudowany?
- bardzo wskazane zdjęcie wnętrza głównej skrzynki elektrycznej.

wawaldek11
2500
Posty: 2896
Rejestracja: niedziela, 14 lis 2010, 22:18
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem, który ma więcej radości z dawania niż z brania.
Ulubiony Alkohol: niepospolity i najlepiej bez banderolki; poszukiwania ciągle trwają...
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Puszcza Goleniowska
Podziękował: 159 razy
Otrzymał podziękowanie: 298 razy
Re: Zielony z elektryki, pytania, dylematy, itp.

Post autor: wawaldek11 »

Prąd, to zbyt poważna i niebezpieczna sprawa aby polecać naprawę amatorowi.
Sugerowałbym wezwanie elektryka, który sprawdzi całą instalację i ewentualnie usunie usterki.
Najlepiej takiego, który przyjmie barterową zapłatę ;)
Już miałem przypadek podłączenia fazy na kołek ochronny w kuchennych gniazdkach :o
Pozdrawiam,
Waldek
Awatar użytkownika

Autor tematu
klodek4
1450
Posty: 1474
Rejestracja: czwartek, 21 lip 2011, 15:50
Ulubiony Alkohol: dobry
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: elda/alicante/, hiszpania
Podziękował: 369 razy
Otrzymał podziękowanie: 64 razy
Kontakt:
Re: Zielony z elektryki, pytania, dylematy, itp.

Post autor: klodek4 »

Dzięki za szybką odpowiedź.
@Szlumf
Jak wrócę do domu to porobię zdjęcia i odpowiem Ci na wszystkie szczegóły.
@Radius
Można uziemić grzałki / i jak to zrobić/, jeśli prawdopodobnie w całym domu nie ma uziemienia, /nie wiem jak to sprawdzić/.
@Wawaldek11
Dom jest wynajęty, stan instalacji na pewno do wymiany, Ty chcesz mnie z torbami puścić, a jak przyjmę zapłatę barterową to moje dzieci będą jeszcze spłacać, ja chcę tylko żeby mnie nie poraziło, jak grzałki podłączę.
Awatar użytkownika

drgranatt
1800
Posty: 1847
Rejestracja: poniedziałek, 13 lip 2009, 11:04
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Nemiroff Smorodina
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: 3-city
Podziękował: 127 razy
Otrzymał podziękowanie: 204 razy
Re: Zielony z elektryki, pytania, dylematy, itp.

Post autor: drgranatt »

klodek4 pisze:Można uziemić grzałki / i jak to zrobić/, jeśli prawdopodobnie w całym domu nie ma uziemienia, /nie wiem jak to sprawdzić/.
Najpierw podaj jaką masz instalację w domu. Rozumiem, że jest siła a jeśli tak to ilu przewodowa :?:
"最不喜欢的粗鲁所持的以及各种各样的虚伪的混蛋。"
http://alkohole-domowe.com/forum/regulatory-drgranatta-t6000.html
Awatar użytkownika

Autor tematu
klodek4
1450
Posty: 1474
Rejestracja: czwartek, 21 lip 2011, 15:50
Ulubiony Alkohol: dobry
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: elda/alicante/, hiszpania
Podziękował: 369 razy
Otrzymał podziękowanie: 64 razy
Kontakt:
Re: Zielony z elektryki, pytania, dylematy, itp.

Post autor: klodek4 »

Instalacja jest 2 żyłowa, muszę zrobić uziemienie, już rozmawiałem ze znajomym elektrykiem.

baling
10
Posty: 11
Rejestracja: niedziela, 26 paź 2014, 00:07
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Zielony z elektryki, pytania, dylematy, itp.

Post autor: baling »

Kolego klodek4
Jeśli przestrzegasz ogólnego BHP nic złego Ci się nie stanie, jeśli boisz się, dobrze byłoby wyzerować bolec łącząc go z neutralnym. Dwie rzeczy - na podłodze ma być sucho, jeśli myślisz że jest gdzieś przebicie, nie dotykaj jednocześnie sprzętu i np. kranu.
Jeśli chcesz się całkowicie zabezpieczyć, weź kolumnę podłącz drutem do czegoś co na pewno jest uziemione (grzejnik).
O wyłączniku różnicowo prądowym myślę że możesz zapomnieć jeśli masz starą instalację, do tych układów tego powinieneś mieć oddzielne przewody N i PE.

Do bezpieczeństwa z prądem wystarczy wiedzieć że do przepływu prądu potrzebne jest napięcie i obwód, jeśli gołymi nogami dotykasz podłogi (mokrej) i rękoma kolumny która miałaby przebicie, wtedy prąd może popłynąć. Jeśli nie będziesz robił za przewód (w jednej chwili dotykasz tylko kolumny) to nie masz się czego bać.

newuser
30
Posty: 44
Rejestracja: środa, 27 sie 2014, 08:38
Podziękował: 5 razy
Re: Zielony z elektryki, pytania, dylematy, itp.

Post autor: newuser »

Moja rada/podpowiedź:
Sprawdź jak jest podłączony przewód "0" do uziemienia w gniazdkach. Jeśli tzw. "bolec" masz niepodłączony lub podłączony inaczej,to podłącz według rysunku:
Bez tytułu.jpg
Druga sprawa to rodzaj instalacji: jeśli masz aluminiową to bardzo ważne jest poprawne łączenie bo aluminium bardzo łatwo się utlenia i powoduje zwarcia, przebicia a w skrajnych wypadkach pożary :(
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kontrola procesu destylacji”