Przyrządy pomiarowe, ich montaż i zastosowanie odczytów w procesach destylacji. Regulacja procesów.
Awatar użytkownika

Autor tematu
Kucyk
1700
Posty: 1704
Rejestracja: wtorek, 7 paź 2008, 14:51
Krótko o sobie: Staram się odbierać świat z lekkim przymrużeniem oka ;)
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Załączniki
Re: ARPS – Automatyka Regulacja Pomiary Sterowanie

Postautor: Kucyk » wtorek, 3 lis 2009, 22:28

Witam wszystkich maniaków przeprowadzania wiadomych substancji w stan gazowy i, z powrotem, w płynny.

Postanowiłem stworzyć nowy temat poświęcony automatyzacji i regulacji procesów psocenia, gdyż od dłuższego czasu widzę zainteresowanie na naszym forum elektrycznym grzaniem zacierów oraz zauważyłem powstanie sporej ilości wątpliwości dotyczących owej czynności. Do założenia skłoniły mnie rozmowy z kolegą Sadkiem, który rzucając pewne pomysły spowodował intensywniejszą pracę moich szarych komórek i przypomniał mi, że kiedyś kształciłem się w dziedzinie automatyki przemysłowej...
Temat ten gromadziłby wszystką wiedzę związaną z działalnością prądu elektrycznego w naszym hobby zaczynając od regulacji samego grzania, poprzez kontrolę nad procesem i tworzenie, bądź modyfikację układów sterowniczych, aż do wykorzystania i budowy elektronicznych układów pomiarowych, wraz z dyskusją na temat dostępnych na rynku produktów.

Chciałbym na początek przedstawić kilka ogólnych spraw i spostrzeżeń, a następnie trochę ciekawych pomysłów, które wynikły w trakcie rozmów z Sadkiem. Dla znawców tematu, będą to rzeczy oczywiste, zatem oni niech ten temat kółkiem na myszce przekręcą by było szybciej. Ale myślę, że początkującym się ta wiedza do czegoś może przydać. Jak się zaś nikomu nie przyda, to go Admin wyfajansuje do śmietnika i będzie po kłopocie.

No, to do dzieła!
Mamy już kociołek, zamontowaliśmy grzałki, zacierek dojrzał i pora się za wypęd zabierać. Ale wiadomo, że żeby zagrzać towar w jakimś rozsądnym czasie, to trzeba mocniej grzać, a jak już zawrze, to gotujemy delikatniej, bo nie jest chyba naszym celem, aby zacier znalazł się w kolumnie, chłodnicy, na dywanie i u sąsiada mieszkającego piętro niżej. I tu pojawia się problem regulacji gotowania. Można go teoretycznie rozwiązać poprzez zastosowanie dwóch, czy nawet kilku grzałek różnych mocy i załączanie ich sekwencyjnie (pierwsza, pierwsza+druga, pierwsza+trzecia, trzecia+druga, itp.). Pół biedy jeśli ktoś ma autotransformator, to sobie kreci pokrętełkiem w lewo i w prawo, i płynnie reguluje intensywność grzania. Ale jeśli nie ma takiego transformatora, to ma trochę kłopotów bo regulacja odbywa się w sposób skokowy, co nie zawsze jest bez znaczenia.
I właśnie wtedy przychodzi nam na pomoc co? E..., Ee...!, no podpowiadam pierwszą literę: Eee...!!! Tak, pan w trzecim rzędzie, jak pan się nazywa? Dobrze dosłyszałem, Qwet? Tak, kolego Qwet, dobrze pan mówi ELEKTRONIKA! Brawa dla kolegi Qwet’a!!!

Przedstawiam zatem do oceny i dyskusji kilka „patentów”.

Rozdział pierwszy: ulepszenie zwykłego układu grzania prostą elektroniką (pomysł Sadka).
Wpięcie diody prostowniczej (o odpowiedniej mocy, co by się nie zajarała od razu) w szereg z grzałką spowoduje zmniejszenie jej mocy o połowę (grzałka 2kW zasilona przez diodę będzie grzała jak 1kW).
Powiedzmy, że mamy w kegu zamontowane 2 grzałki 0,5kW i 1,5kW. Gdybyśmy je załączali sekwencyjnie, to mamy trzy moce grzania (0,5; 1,5 i 2kW), jednak jeśli będziemy wpinać w szereg diody, to mamy do dyspozycji następujące moce grzewcze:
0,5kW+dioda=0,25kW
0,5kW bez diody=0,5kW
1,5kW+dioda=0,75kW
1,5kW bez diody=1,5kW
Z nich w sekwencjach uzyskamy następujące moce (tym razem podam w Watach): 250, 500, 750, 1000, 1250, 1500, 1750, 2000W, a wiec 8 poziomów grzania, zamiast trzech! I spowodowały to dwie małe diodki po złotówce każda...

Rozdział drugi: płynna regulacja mocy grzania elektronicznym układem (pomysł Sadka).
Kupujemy na Allegro regulator np. taki http://www.allegro.pl/item563128561_reg ... start.html i używamy. Ale ja tu mam pytanie do Qwet’a jak przerobić ten regulator, aby, zamiast ręcznego potencjometru, układem samoczynnie regulował termistor – wtedy utrzymana była by stała temperatura automatycznie.

Rozdział trzeci: pomysł na układ zapobiegający przypaleniu gęstego zacieru – zadanie dla Qwet’a.
Jak można by rozbudować np. podany wyżej układ, aby sterowanie grzałką, oprócz zapewnienia odpowiedniego odparowania, dawało zabezpieczenie, że sama powierzchnia grzałki nie rozgrzeje się ponad, powiedzmy 110*C? Mam na myśli zastosowanie dodatkowego czujnika temperatury „przyklejonego” do grzałki i ograniczającego prąd w przypadku nagrzania powierzchni powyżej zadanej temperatury. Taki układ pozwalał by odparowywać bardziej zawiesiste zaciery, które w fazie rozgrzewania wykazują się ograniczoną „ruchliwością” przez co mogą do grzałek przywrzeć.

Rozdział czwarty: pomysły na wykorzystanie regulatorów PID w bimbromatach.
No, to już wyższa bimbromatyka, więc może kiedy indziej...

No, koledzy destylerzy, (a w szczególności Qwet, Forma i Sadek), co by tu jeszcze można dodać? Tyrystorowe ściemniacze oświetlenia do regulacji? Może jakieś inne regulatory...? A co z pomysłem Sadka precyzyjnych pomiarów temperatury za pomocą termistora i omomierza, patrz: fttp://www.alkohole-domowe.com/forum/po ... html#p4970

Pozdrawiam, Janek


dostawa 5zł

bogdan
500
Posty: 509
Rejestracja: sobota, 31 sty 2009, 13:44
Krótko o sobie: Jestem dziadkiem lecz nie dziadem
Ulubiony Alkohol: Ten którego jeszcze nie wypiłem
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Załączniki
Re: ARPS – Automatyka Regulacja Pomiary Sterowanie

Postautor: bogdan » wtorek, 3 lis 2009, 22:31

Kolego Kucyk i nie tylko.
Też o tym pomyslałem, kupiłem na Allegro podobny regulator lecz wyposażony w radiator do oddania ciepła, kupiłem obudowę, taką jak w zasilaczach zmontowałem w całość i tak to wygląda.
DSCN1872.JPG

DSCN1870.JPG

DSCN1868.JPG
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.


pozdrawiam Bogdan


Sadek
20
Posty: 20
Rejestracja: piątek, 26 gru 2008, 11:04
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Załączniki
Re: ARPS – Automatyka Regulacja Pomiary Sterowanie

Postautor: Sadek » wtorek, 3 lis 2009, 22:33

Kolego ja kupiłem bez radiatora bo takowy już posiadałem, dodatkowo na 1 z przewodów idących do potencjometru wstawiłem włącznik 0-1, dzięki niemu mam możliwość w każdej chwili uzyskać pełną moc regulowanych grzałek i powrót do punktu wyjścia.

Ja takim układem reguluję 3*800W dodatkowo mam jeszcze raz 2*800w i drugi raz 2*800W łącznie daje to max 5,6kW a minimalnie blisko zera. Układ w płaszczu wodnym wykonanym z kwasówki płaszcz ok. 18 l., kadź 60 l. dwa odstojniki z słoików i chłodnica z rurki miedzianej.


bogdan
500
Posty: 509
Rejestracja: sobota, 31 sty 2009, 13:44
Krótko o sobie: Jestem dziadkiem lecz nie dziadem
Ulubiony Alkohol: Ten którego jeszcze nie wypiłem
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Załączniki
Re: ARPS – Automatyka Regulacja Pomiary Sterowanie

Postautor: bogdan » wtorek, 3 lis 2009, 22:34

No to Ci można tylko pozazdrościć, super machina, jak dodasz jeszcze regulator stałej temperatury......... ho,ho


pozdrawiam Bogdan


clapus
150
Posty: 187
Rejestracja: sobota, 1 lis 2008, 00:42
Załączniki
Re: ARPS – Automatyka Regulacja Pomiary Sterowanie

Postautor: clapus » wtorek, 3 lis 2009, 22:34

Jeśli chodzi o regulację mocy grzania elektrycznego to nic chyba więcej się nie wymyśli.
Ten regulator, który przedstawił mima można zrobić samemu. Kolega zrobił mi za 55zł. Jest on wbudowany w obudowę od zasilacza komputerowego, która spełnia rolę radiatora. Jak będę mieć możliwość to jutro walnę fotkę.

Interesujący jest dla mnie temat automatycznego utrzymywania stałej temperatury na szczycie kolumny.
Wiadomo, temperaturę ustawia się poprzez przepływ mniejszy lub mniejszy wody przez zimne palce. Czy jest możliwość zautomatyzowania tego procesu?
Potrzebny by był jakiś elektroniczny regulator przepływu wody i termometr. Gdyby temperatura się podnosiła, zwiększała by się ilość przepływającej wody i odwrotnie.
Czy ktoś wie jak coś takiego zrobić?

Pozdrawiam.

Awatar użytkownika

Autor tematu
Kucyk
1700
Posty: 1704
Rejestracja: wtorek, 7 paź 2008, 14:51
Krótko o sobie: Staram się odbierać świat z lekkim przymrużeniem oka ;)
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Załączniki
Re: ARPS – Automatyka Regulacja Pomiary Sterowanie

Postautor: Kucyk » wtorek, 3 lis 2009, 22:35

Witam wszystkich co się prądu nie boją!

Na początku mała uwaga. Temat ten stworzyłem, aby wymieniać się doświadczeniami i wiedzą z dziedziny elektryki i elektroniki i ich zastosowań w produkcji trunków. Myślę, że służyć on może nie tylko pomocy uczestnikom forum, jak również może w nim mieć miejsce twórcza dyskusja nad elektrycznymi usprawnieniami i "wynalazkami" mogącymi ułatwić nam pozyskiwanie spirytusiku... Wiem, że 1000 regulatorów oferuje allegro i można je kupić nie ruszając się z domu. Ale ja myślę, że są tacy,co sami by chcieli jakiś układ regulacyjny zbudować. Proszę o chwilę cierpliwości i nie torpedowanie tematu słowami, że nie ma po co kombinować, skoro można kupić gotowe urządzenie (odpowiednik: to po co pędzimy, skoro wódkę można w sklepie kupić). Ja myślę, że jeszcze nie jeden patent się tu z Waszych umysłów stworzy.

Awatar użytkownika

Qwet
50
Posty: 97
Rejestracja: poniedziałek, 2 mar 2009, 00:06
Ulubiony Alkohol: Redd's jabłkowy - moje nowe bożyszcze
Status Alkoholowy: Producent Wódek
Lokalizacja: Gdzieś w okolicach Bydgoszczy
Kontakt:
Załączniki
Re: ARPS – Automatyka Regulacja Pomiary Sterowanie

Postautor: Qwet » wtorek, 3 lis 2009, 22:36

zasilaczgrzaki.gif

Termistor zaznaczony na czerwono należy przymocować klejem termoprzewodzącym do punktu którego temperatura chcemy badać (np. do samej grzałki), a sterownik będzie tak regulował mocą grzałki, aby tą temperaturę utrzymać na stałym poziomie. Dioda led jasnością świecenia informuje jaka moc podawana jest na grzałkę. Potencjometrem zaznaczonym na zielono należy wyregulować tak, aby przy żądanej temperaturze termistora dioda była na skraju zgaśnięcia. Rezystor zaznaczony na żółto określa jak gwałtownie sterownik ma reagować na przekraczanie ustawionej temperatury, przykładowo dla 100k, sterownik będzie łagodnie zmniejszał moc grzałki wraz ze wzrostem temperatury, a jeśli zastosujemy 10M - sterownik natychmiast wyłączy grzałkę po przekroczeniu zadanej temperatury. Rezystor 1M jest swego rodzaju kompromisem

Jako sterownik użyłem bardzo popularny kontroler PWM o wdzięcznej nazwie TL494. Można go znaleźć w starszych zasilaczach ATX i w każdym sklepie elektronicznym. Częstotliwość pracy sterownika ustawiona na około 1kHz. Regulacja mocy grzałki w zakresie 0-1000W (w przypadku grzałki 1000W). Większość elementów zawartych na schemacie można kupić w sklepie elektronicznym. Elementy zaznaczone na niebiesko można wydłubać z niesprawnego zasilacza ATX. Zwłaszcza dławik P-PFC, po jego zastosowaniu znacznie zmniejszają się zakłócenia wprowadzane przez urządzenie do sieci Jeśli podłączamy grzałkę o mocy powyżej 200-250W, tranzystor IRF740 należy umieścić na niewielkim radiatorze.

Projektu płytki do tego urządzenia nie ma, ale może wykonam go w najbliższym czasie
A, i jeszcze jedno - należy dobrze zaizolować całe urządzenie w porządną obudowę, ponieważ jest ono podłączone do żywej sieci 230V, dotknięcie sterownika grozi porażeniem. Na potencjometrze obowiązkowo należy umieścić plastikową gałkę - 50gr. w sklepie elektronicznym
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Przecier pomidorowy w cukrówce jest jak turbosprężarka w dieslu :)


Sadek
20
Posty: 20
Rejestracja: piątek, 26 gru 2008, 11:04
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Załączniki
Re: ARPS – Automatyka Regulacja Pomiary Sterowanie

Postautor: Sadek » wtorek, 3 lis 2009, 22:38

Kolego Qwet właśnie o takim zastosowaniu termistora myślałem. Popieram kolegę w termometrach elektronicznych są nadal wykorzystywane termistory.


bogdan
500
Posty: 509
Rejestracja: sobota, 31 sty 2009, 13:44
Krótko o sobie: Jestem dziadkiem lecz nie dziadem
Ulubiony Alkohol: Ten którego jeszcze nie wypiłem
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Załączniki
Re: ARPS – Automatyka Regulacja Pomiary Sterowanie

Postautor: bogdan » wtorek, 3 lis 2009, 22:38

Witam Autobimbowników.

Nie omieszkam również powiedzieć, prawie cała moja wiedza pochodzi od mojego Mistrza Calyxa, i mam nadzieję, że wybaczy mi iż pozwoliłem sobie na przekazanie jej dalej, często bezwiednie cytując Go. Calyx pocdrawiam Cię.

Trochę odejdę od budowy, a opiszę jak regulacja przebiega u mnie.
KEG-50, napełniony w 2/3 powiedzmy 40L. Kolumna z wypełnieniem L-120cm,ZP szt.6
fi 12x10.
Zaczynam, włączam 2 grzałki 2000W i 1500W bo takie mam wbudowane. Jadę tak długo na dwóch, dopóki temp. nad ZP nie zacznie gwałtownie rosnąć, do tego momentu wodę na chłodnicę szklaną i ZP miałem zamkniętą, lecz są one wypełnione wodą.
Gdy temp. gwałtownie rośnie odkręcam wodę na ZP i chłodnicę szklaną, jednocześnie wylączam grzałkę 1500W a drugą tzn 2000 która jest podłączona poprzez regulator - ten który wcześniej w tym temacie pokazałem - A więc regulator skręcam na ca 40% czyli powiedzmy 900W. Tak zostawiam na 20-30 min, aby zwilżyć kolumnę. Po upływie tego czasu, zmniejszam stopniowo napływ wody na ZP i delikatnie podkręcam moc na regulatorze. Ta regulacja twa tak długo, aż kulmna się ustabilizuje. Nie należy stale kręcić tym czy tamtym, niewielki ruch i czekamy, mało to dokładamy, dużo to odejmujemy, trzeba się tu wykazać cierpliwością. W tej chwili ja tu piszę a tam kapie tzn nie kapie, u mnie to leci cieniutką nitką, a na razie to jest 96%. Dodam jeszcze, że psotka jest zimna, z ZP leci ciniutka stróżka o temp około bo nie mierzyłem 30st. Zmierzyłem zużycie wody jest nie większe jak 1L/min.
Dodam jeszcze jaki jest odbiór psoty. Otóż psota leci z chłodnicy bez przeszkód, zadnyzh zaworków, żadnego dławienia. A wydajność. Start był o 10,30, łącznie z przedgonem jest tego 3,40L jest godz. 12,50


pozdrawiam Bogdan


ralf28
5
Posty: 6
Rejestracja: piątek, 27 mar 2009, 19:02
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: warszawa
Załączniki
Re: ARPS – Automatyka Regulacja Pomiary Sterowanie

Postautor: ralf28 » wtorek, 3 lis 2009, 22:39

Witam serdecznie wszystkich uczestników forum. Właśnie chcę zacząć przygodę zwaną przez was psoceniem. Jestem na etapie budowy aparatury (kolumna ko). Oprócz psocenia dobrej jakości wody mam zamiar zbudować „ pomocnika”, który pomoże mi dość precyzyjnie pilnować cały proces (moja wiedza psotnicza pochodzi jedynie z tego forum i mam nadzieje że mi pomożecie). Strażnikiem ma być mikrokontroler mierzący temp. Na końcu kolumny, chłodnicy i baniaka. Moje założenie jest takie
1 sterowanie grzałką, co 50W (PWM)
2 moc grzania zależy od temperatury góry kolumny i wylotu chłodnicy + zimne palce
3 najważniejsza temperatura będzie na szczycie kolumny ( podniesienie temperatury na chłodnicy a tym samym w baniaku(moc kapania) nie będzie możliwe jeżeli temp. Na szczycie kolumny będzie chciała się zwiększyć a zimne palce będą otwarte na 100%)
4 Sterowanie zimnymi palcami ( 1-wsza faza zawrócenie par - przepust wody 100% na zimne palce, grzałka na np. 40%, 2-ga faza ustabilizowanie kolumny -co 5 minut podnoszę temp. Grzałki o 5% po ok. 20min. Zimne palce na 50% mocy lub mniej zależy od zadanej temp. na chłodnicy i zaczyna się destylacja)
Co wy o tym myślicie i na co mam uważać przy pisaniu programu?

Awatar użytkownika

Qwet
50
Posty: 97
Rejestracja: poniedziałek, 2 mar 2009, 00:06
Ulubiony Alkohol: Redd's jabłkowy - moje nowe bożyszcze
Status Alkoholowy: Producent Wódek
Lokalizacja: Gdzieś w okolicach Bydgoszczy
Kontakt:
Załączniki
Re: ARPS – Automatyka Regulacja Pomiary Sterowanie

Postautor: Qwet » wtorek, 3 lis 2009, 22:40

Pamiętaj, że od zakłóceń elektromagnetycznych i słabej filtracji zasilania uC może się zawiesić
Ja bym to zrobił na 3 komparatorach, a nie bawił się w programowanie. No ale takie są uroki gdy w szkołach elektronicznych zamiast elektroniki uczą programowania...
Przecier pomidorowy w cukrówce jest jak turbosprężarka w dieslu :)


wodnik
2
Posty: 2
Rejestracja: niedziela, 17 maja 2009, 15:24
Załączniki
Re: ARPS – Automatyka Regulacja Pomiary Sterowanie

Postautor: wodnik » wtorek, 3 lis 2009, 22:41

jak regulowac grzalke 2000 W aby nie zagotowac zacieru myslalem o sciemniaczu do swiatla ale sa tylko 500 W i boje sie ze nie wytrzyma i sie spali


forma
300
Posty: 307
Rejestracja: sobota, 20 gru 2008, 12:51
Załączniki
Re: ARPS – Automatyka Regulacja Pomiary Sterowanie

Postautor: forma » wtorek, 3 lis 2009, 22:41

elo bogdan......
powiedz nam czy Ty używasz tego regulatora co napisałeś? tzn,zaproponowałeś wyżej? już mam grzały wmontowane i myśle o regulatorze mój samodzielny projekt nie wypalił
zdają egzaminy takie jak te... bo cena uważam że jest przyzwoita,myśle jeszcze o takim co mima proponował,ale biorąc pod uwage,że sam płytki wytrawie i kupie części to i taK wyjdzie drożej,także nie wiem co robić w tym twoim to nawet radiatora nie ma ....reguluje ktoś czymś takim.??? POZDRAWIAM PSOTNIKÓW !
NIE POPEŁNIA BŁĘDÓW TEN,CO NIC NIE ROBI !!!


bogdan
500
Posty: 509
Rejestracja: sobota, 31 sty 2009, 13:44
Krótko o sobie: Jestem dziadkiem lecz nie dziadem
Ulubiony Alkohol: Ten którego jeszcze nie wypiłem
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Załączniki
Re: ARPS – Automatyka Regulacja Pomiary Sterowanie

Postautor: bogdan » wtorek, 3 lis 2009, 22:42

Ja kupiłem trochę inny, już z radiatorem, tylko obudowę dokupiłem. Używam cały czas i jestem zadowolony. Raz padł mi potencjometr więc go wymieniłem i OK.
Takiego jak ma mima w Allegro nie spotkałem, a chętnie bym go kupił bo mi się podoba.
W allegro-przemysł-automatyka-sterowanie jest więcej modeli. Tam poszperaj, a na pewno znadziesz coś dla siebie.


pozdrawiam Bogdan

Awatar użytkownika

r4d3x
30
Posty: 39
Rejestracja: piątek, 4 wrz 2009, 18:43
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Załączniki
Re: ARPS – Automatyka Regulacja Pomiary Sterowanie

Postautor: r4d3x » wtorek, 3 lis 2009, 22:43

Witam!
Mam taki mały problem.
Mam grzałkę 2000W a sterownik obrotów (taki od odkurzacza) 1400W i wolę nie próbować tego podłączać razem bo jak się spali to kłopot następny i myślę nad podłączeniem do grzałki triaka co by zmniejszyć moc grzałki. Tylko czy mógł by mi ktoś najlepiej narysować czy wytłumaczyć na chłopski rozum jak to podłączyć najlepiej jakiś schemacik. ( wiecie tu grzałka 1 kabelek tu drugi tu itp.) tego triaka jak bo są 3 "druciku"
a j jaki to ma być triak jakiś symbol czy coś??


wodnik
2
Posty: 2
Rejestracja: niedziela, 17 maja 2009, 15:24
Załączniki
Re: ARPS – Automatyka Regulacja Pomiary Sterowanie

Postautor: wodnik » niedziela, 15 lis 2009, 18:57

Jak regulować grzałkę 2000 W? Myślałem o ściemniaczu do światła ale są tylko 500 W i boje się ze nie wytrzyma i się spali.
Ale znalazłem regulator obrotów silnika do 2,5kW http://www.cyfronika.com.pl/kityavt/avt1007.htm Działa, tylko triak przy małym radiatorze grzał się zmieniłem na większy i jest ok!


st@ch
5
Posty: 8
Rejestracja: środa, 26 sie 2009, 08:34
Załączniki
sterowanie destylacją

Postautor: st@ch » czwartek, 17 gru 2009, 11:13

Witam psotników!
Powoli przedzieram się przez trudności z uruchomieniem i sprawnym działaniem mojego sprzętu. Ostatnio pytałem o działanie zaworu reflux. Serdeczne dzięki za wyjaśnienia i podpowiedzi.
Dzisiaj problem jaki próbuję rozwiązać dotyczy sterowania procesem destylacji. Zacier podgrzewam w kegu 50 i mam kolumnę 60 mm x 1200. Kiedy umieściłem czujnik termostatu w kegu bezwładność reakcji grzałki (2000W) była tak duża, że temperatura u wylotu kolumny nie dała się ustabilizować. Zamontowałem czujnik termostatu u wylotu kolumny i działało dobrze, lecz były problemy z uszczelnieniem gniazda czujnika - sporo % poszło w niebo. Później wspawałem gniazdo z zamkniętej rurki - znowu pojawiły się kłopoty z bezwładnością układu czujnik-grzałka.
Jeśli ktoś ma sprawdzone rozwiązania - może jakiś szczególny typ termostatu (używam termostatu od termy o zakresie działania 7-85 st.C), lub szczegóły dotyczące montażu czujnika - będę niezmiernie wdzięczny.
Wszystkim wesołych Świąt w gronie rodziny przy lampce czegoś doskonałego własnej produkcji i bez bólu głowy dnia drugiego.

Awatar użytkownika

Juliusz
1050
Posty: 1066
Rejestracja: środa, 10 wrz 2008, 15:28
Krótko o sobie: Amator alkoholniarz, ciekawy.
Ulubiony Alkohol: Whiskey.
Status Alkoholowy: Drinker
Lokalizacja: Australia
Załączniki
Re: sterowanie destylacją

Postautor: Juliusz » czwartek, 17 gru 2009, 14:03

St@chu,

Sprawa termostatu (czyli jak rozumiem ciągłej regulacji temperatury) i stabilizacji refluksu nie jest prosta.

Jakim układem sterujesz grzałkę? Czy ma ona bezstopniową regulację, czy włącza się i wyłącza?

Z kontrolą stopniową (włączanie - wyłączanie) będzie raczej problem bo termostat daje sygnał 'Włącz' np przy 76C, i 'wyłącz' przy 80C. Znaczy zgaduję bo nie wiem co tam masz. Destylat w takim zakresie temperatur oparów ma moc: 76C nie leci nic; 80C - 75%.

Poprawny termostat powinien mieć bardzo mały zakres włącz/wyłącz np. 78.1C - 78.6C. jest to bardzo 'delikatny' zakres. Do tego bezwładność grzałek wprowadza dodatkowe opóźnienia, plus bezwładność zacieru itp. Jeszcze dodam, że zakres temperatur zmienia się w czasie destylacji... co jest regulowane stosunkiem refluksu.

Myślę, że takiego systemu nie da się zbudować łatwo jeśli chcemy kontrolować gonienie np. czystego spirytusu.

Nie wiem też co chcesz osiągnąć starając się o automatyczną regulację bo jest główna, ważna zasada aby nie pozostawiać pracującego systemu bez opieki - jest to bardzo nieodpowiedzialne.

Automatyka w kontroli temperatury w destylacji w domu nie jest popularna jeśli wręcz bardzo niepopularna w naszym domowym psoceniu.

Juliusz
Moją pasją są suwaki logarytmiczne jednostronne


st@ch
5
Posty: 8
Rejestracja: środa, 26 sie 2009, 08:34
Załączniki
Re: sterowanie destylacją

Postautor: st@ch » piątek, 18 gru 2009, 11:46

Juliusz!
Dzięki za odpowiedź.
Moim celem nie jest automatyczne i bez nadzoru destylowanie zacieru, lecz doprowadzenie do sytuacji, w której zapewnione zostaną parametry optymalne do wytworzenia produktu o najwyższej jakości. Sterowanie ręczne absolutnie tego nie gwarantuje.
Odpowiadając na pytanie dotyczące sterowania grzałką, to pracuje ona w układzie włącz-wyłącz. Jeśli byłbyś uprzejmy nieco więcej na temat technicznych szczegółów temacie płynnego starowania grzałką- będę wdzięczny.
Pozdrawiam.

Awatar użytkownika

Juliusz
1050
Posty: 1066
Rejestracja: środa, 10 wrz 2008, 15:28
Krótko o sobie: Amator alkoholniarz, ciekawy.
Ulubiony Alkohol: Whiskey.
Status Alkoholowy: Drinker
Lokalizacja: Australia
Załączniki
Re: sterowanie destylacją

Postautor: Juliusz » piątek, 18 gru 2009, 13:09

Na temat bezstopniowej regulacji grzałki nie wiele wiem. Może Kucyk?

@St@ch,

Domyślam się tylko, że taki układ wymaga jakiegoś mikro komputera (taki układ scalony programowalny), termistora (do badania częstego temperatury) układ zasilający triak (taki bezstopniowy regulator prądu). Jest to urządzenie dla mnie skomplikowane. Coś tam gdzieś czytałem ale spraw technicznych zupełnie nie znam.

Przepraszam :(

Coś mi jednak świta, że Kucyk takie wiadomości może posiadać.

Juliusz
Moją pasją są suwaki logarytmiczne jednostronne


Wróć do „Kontrola procesu destylacji”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość