Odstojnik - zbędny gadżet?

Deflegmatory, odstojniki, zawory, filtry...
Awatar użytkownika

Autor tematu
Calyx
1050
Posty: 1057
Rejestracja: środa, 26 lis 2008, 18:47
Krótko o sobie: Hobbysta :)
Ulubiony Alkohol: kazdy z polki "zrob to sam"
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: Las nad Pilica
Podziękował: 15 razy
Otrzymał podziękowanie: 158 razy

Post autor: Calyx »

Wielu kolegów Psotników zaopatruje się w sprzęt destylacyjny na portalach aukcyjnych. Proponowane tam instrumenty ozdobione są często odstojnikiem. Na forum Koledzy udowadniają bezsens stosowania takiego urządzenia, proponując zastąpienie go deflegmatorem. Trzeba jednak pamiętać, że odstojnik to dodatek, który wymyślono dla poprawienia jakości destylatu psoconego z zacierów a nie z cukru. Już jeden miał wpływ na uzyskany produkt a kolejne mocowane między kotłem a chłodnicą dawały o wiele lepszy produkt końcowy. Dlaczego? Ano dlatego, że gotowany zacier z mąki żytniej albo ze śrutowanych zbóż ma to do siebie, że się pieni i to niemiłosiernie. Odstojniki wyłapywały mętny syfilok nie puszczając go do odbioru. Psota kapała czyściutka. Dodatkową rolą odstojników odpowiednio połączonych było zawracanie do kotła skroplonego, zanieczyszczonego destylatu do kotła. Zastosowanie rurek na spodzie odstojnika i połączenie ich z bojlerem, tworzyło coś w rodzaju deflegmatora. Takie zastosowanie odstojników przy zacierach ma jak najbardziej sens, przy cukrówkach deflegmator jest skuteczniejszy a odstojnik nic nie wnosi.

Innym dziwnym "odstojnikowym wynalazkiem" jest kolumna CM z wspawanym odstojnikiem między kolumną a odbiorem. Jaki to ma sens? Żaden. Chyba tylko podciągnięcie w górę ceny instrumentu. Jednym zdaniem, CM z odstojnikiem to bezsens. Nic jednak na to nikt nie poradzi, że wielu Kolegów zaopatruje się właśnie w takie puzony, co skutkuje później problemami i pytaniami. Główne porady to sprzedaj albo przerób. System CM jest passe a z odstojnikiem to kaszana bez kaszy. Niby fakt, tyle, że ten sprzęt już jest. Przeróbka to dodatkowe koszty (nie każdego stać). Z innej strony opanowując go można uzyskać produkt o niebo lepszy niż przy destylacji prostej. Do dziś używam CM przy psoceniu owocówek i żaden inny system (mam również LM i VM) nie daje mi tak dobrego efektu aromatyczno-smakowego. Podstawowym błędem w sprzedawanych kolumnach jest zbyt mała ilość zimnych palców. Najczęściej są tylko cztery ale dopiero sześć a najlepiej osiem dają możliwość całkowitego zatrzymania par i niskiego zużycia wody. Dlatego najprościej jest przerobić taką kolumnę wspawując dodatkowe rurki jako zimne palce. A co zrobić z odstojnikiem? Można go oczywiście wyciąć ale można również wspawując rurkę w kolumnę (rysunek) uzyskać dodatkowy element deflegmacyjny. Może to nie będzie wyjątkowy instrument ale przy odrobinie treningu i wprawy, można wyssać z niego nawet 96+.

Pozdrawiam serdecznie
Calyx
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Kiedy fikam, to jestem grafikiem, kiedy psocę, to jestem psotnikiem :)
promocja
Awatar użytkownika

Adamson
5
Posty: 9
Rejestracja: poniedziałek, 29 wrz 2014, 15:42
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Wbrew pozorm Piwko
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 2 razy
Re: Odstojnik - zbędny gadżet?

Post autor: Adamson »

Rewelacyjnie podejście do tematu ;]
Ale z racji stażu na forum (początkujący to Dużo powiedziane)rodzi mi się od razu pytanie.
Czy można w ten sposób połączyć też 2 odstojnik (bo mam dwa)?
Kolejne pytanie to czy wystarczy wlutować rurkę np. miedzianą (głowica ze stali nierdzewnej) i połączyć z ujściem odstojnika wężykiem silikonowym?
Zimne palce w ilości 8 szt. jak rozmieścić w głowicy, jakiej wysokości od góry, jak je rozstawić między sobą?
Nie lepiej rozdzielić źródła wody? osobno na spirale i na zimne palce?
...bo picie to jest Życie :]
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2744 razy
Re: Odstojnik - zbędny gadżet?

Post autor: lesgo58 »

Adamson pisze: Czy można w ten sposób połączyć też 2 odstojnik (bo mam dwa)?
Można i więcej - ale po co? Przeczytaj jeszcze raz post Calyxa
Kolejne pytanie to czy wystarczy wlutować rurkę np. miedzianą (głowica ze stali nierdzewnej) i połączyć z ujściem odstojnika wężykiem silikonowym?
Jak wyżej
Zimne palce w ilości 8 szt. jak rozmieścić w głowicy, jakiej wysokości od góry, jak je rozstawić między sobą?
Jak chcesz i jak Ci pozwolą możliwości manualne i umiejętności techniczne.
Nie lepiej rozdzielić źródła wody? osobno na spirale i na zimne palce?
Oczywiście, że rozdzielić.

A dlaczego nie zdecydujesz się na Aabratka?
Jest tak samo trudny do wykonania jak CM z zimnymi palcami, a od razu znajdziesz się w innej epoce. Będziesz miał łatwiejszy sprzęt do obsługi dzięki któremu zrobisz tak samo czysty spirytus jak i dobry zapachowy/smakowy destylat.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

wacek11
1
Posty: 1
Rejestracja: czwartek, 3 lip 2014, 11:09
Podziękował: 7 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Odstojnik - zbędny gadżet?

Post autor: wacek11 »

Adamsonowi biega pewnie o kasę; "przeróbka" pot-stilla to kilkadziesiąt zeta, a zakup nowego Aabratka lub budowa całkiem nowego i "trendy" - :odlot: :evil: to kilkaset. Poza tym prawdziwym smakoszom bimbru to nawet odpowiada gdy eliksir trochę "capi", a picie "absolutu " to też abstrakcja i wielu speców od destylacji to potwierdzi...
Awatar użytkownika

klodek4
1450
Posty: 1474
Rejestracja: czwartek, 21 lip 2011, 15:50
Ulubiony Alkohol: dobry
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: elda/alicante/, hiszpania
Podziękował: 369 razy
Otrzymał podziękowanie: 64 razy
Kontakt:
Re: Odstojnik - zbędny gadżet?

Post autor: klodek4 »

Co masz na myśli pisząc ....a picie "absolutu" to też abstrakcja.....??????

kret2104
10
Posty: 10
Rejestracja: wtorek, 5 lip 2011, 18:59
Re: Odstojnik - zbędny gadżet?

Post autor: kret2104 »

Witam.

Jako że buduję swój własny mały aparat do destylacji (szybkowar 5l, szklana chłodnica zakupiona w OBI i sylikonowe rurki) to chciałbym się zapytać czy tutaj używać odstojnika czy nie? użyć może deflegmatora? Czy to w ogóle zbędne i nie ma co się bawić w takie dodatkowe instrumenty na małą skalę..?

Pozdrawiam :)
Awatar użytkownika

klodek4
1450
Posty: 1474
Rejestracja: czwartek, 21 lip 2011, 15:50
Ulubiony Alkohol: dobry
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: elda/alicante/, hiszpania
Podziękował: 369 razy
Otrzymał podziękowanie: 64 razy
Kontakt:
Re: Odstojnik - zbędny gadżet?

Post autor: klodek4 »

Człowieku!!! Czytaj ze zrozumieniem, Calyx opisał to bardzo prosto i klarownie, poza tym wróć do podstawowych tematów na forum i czytaj.
Awatar użytkownika

rozrywek
4500
Posty: 4941
Rejestracja: niedziela, 25 kwie 2010, 09:02
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 561 razy
Otrzymał podziękowanie: 848 razy
Re: Odstojnik - zbędny gadżet?

Post autor: rozrywek »

Kłodek i takie wypowiedzi? aż niepodobne do ciebie, Krety nie są pod ochroną, także krecie drogi zastosuj się do wypowiedzi kłodka bo tak rozwścieczonego dawnom nie widział.
pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy............

mirek109
300
Posty: 324
Rejestracja: sobota, 22 wrz 2012, 18:23
Podziękował: 129 razy
Otrzymał podziękowanie: 37 razy
Re: Odstojnik - zbędny gadżet?

Post autor: mirek109 »

Deflegmator prawidłowo zainstalowany to połowa sukcesu :), może i więcej ale to jest dyskusyjne :)
Mała skala i dobry deflegmator to sukces na wielką skalę :)
Rozpoczynamy małymi krokami (mała skala) i dążymy do dużej skali ;) zdobywając doświadczenia na małych kociołkach :)

Powodzenia



kret2104 pisze:Witam.

Jużyć może deflegmatora? Czy to w ogóle zbędne i nie ma co się bawić w takie dodatkowe instrumenty na małą skalę..?

Pozdrawiam :)
Awatar użytkownika

szatajoh
200
Posty: 234
Rejestracja: niedziela, 28 paź 2012, 15:50
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Whiski i Sliwowica
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Norynberga/Zywiec
Podziękował: 93 razy
Otrzymał podziękowanie: 34 razy
Kontakt:
Re: Odstojnik - zbędny gadżet?

Post autor: szatajoh »

kret2104 pisze:Witam.

Jako że buduję swój własny mały aparat do destylacji (szybkowar 5l, szklana chłodnica zakupiona w OBI i sylikonowe rurki) to chciałbym się zapytać czy tutaj używać odstojnika czy nie? użyć może deflegmatora? Czy to w ogóle zbędne i nie ma co się bawić w takie dodatkowe instrumenty na małą skalę..?

Pozdrawiam :)
:punk:
Tak warto się bawic na tak małą skalę nauczysz się destylować i dzielić urobek jak coś spierniczysz to straty małe.
Do szybkowara polecam Ci zrobić 30-40 cm deflegmator o średnicy 28-35 mm z miedzi a do tego dołącz chlodnicę.
Odstojniki zapomnij to jest juz historia. :punk:

zigi696
50
Posty: 63
Rejestracja: wtorek, 14 lut 2012, 15:55
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: zależy od dnia i towarzystwa
Status Alkoholowy: Winiarz
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: Odstojnik - zbędny gadżet?

Post autor: zigi696 »

Ciekawy temat
Pytanie czysto teoretyczne.
Powiedzmy, że mamy głowicę z 8 ZP + odstojnik ze schematu, skręcaną SMS z resztą kolumny. Ile mniej więcej powinna ta głowica mieć wysokości?
Ma to jakieś znaczenie?

pozdrawiam
choć nie jestem detektywem zawsze znajdę budkę z piwem!

aronia
1450
Posty: 1498
Rejestracja: środa, 7 sie 2013, 09:14
Status Alkoholowy: Producent Wódek
Lokalizacja: Podkarpackie
Podziękował: 87 razy
Otrzymał podziękowanie: 364 razy
Re: Odstojnik - zbędny gadżet?

Post autor: aronia »

Im niższa jest głowica/bardziej zagęszczone ZP tym lepiej, bo możesz dać dłuższą część wypełnioną. Przy robieniu "spirytusu" na CM ZP/spirala powinna dawać radę zatrzymać wszystkie opary w kolumnie przy maksymalnym grzaniu nie powodującym zalewania, więc jej wysokość zależy od średnicy kolumny.

kret2104
10
Posty: 10
Rejestracja: wtorek, 5 lip 2011, 18:59
Re: Odstojnik - zbędny gadżet?

Post autor: kret2104 »

Dzięki za odpowiedzi!

Mam pytanie jeszcze jedno, Bo pewnie w przyszłosci zrobię miedziany deflegmator(na razie zmodyfikowałem trochę szybkowar i chciałbym go przetestować takiego jaki uż jest), ale czy na początku można by kupić taki https://alkohole-domowe.pl/zdjecia/650_1.jpg I np. wypełnić go czyms?: druciaki z lidla czy szklane wypełnienie czy spiralki?

Pozdrawiam!
Awatar użytkownika

klodek4
1450
Posty: 1474
Rejestracja: czwartek, 21 lip 2011, 15:50
Ulubiony Alkohol: dobry
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: elda/alicante/, hiszpania
Podziękował: 369 razy
Otrzymał podziękowanie: 64 razy
Kontakt:
Re: Odstojnik - zbędny gadżet?

Post autor: klodek4 »

Wypełnij to miedzią!!!
Awatar użytkownika

rozrywek
4500
Posty: 4941
Rejestracja: niedziela, 25 kwie 2010, 09:02
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 561 razy
Otrzymał podziękowanie: 848 razy
Re: Odstojnik - zbędny gadżet?

Post autor: rozrywek »

wacek11 pisze:Adamsonowi biega pewnie o kasę; "przeróbka" pot-stilla to kilkadziesiąt zeta, a zakup nowego Aabratka lub budowa całkiem nowego i "trendy" - :odlot: :evil: to kilkaset. Poza tym prawdziwym smakoszom bimbru to nawet odpowiada gdy eliksir trochę "capi", a picie "absolutu " to też abstrakcja i wielu speców od destylacji to potwierdzi...
Alco-ewolucja - minifelieton
Ja jestem smakoszem bimbru, dodam że wydestylowanie dobrego bimbru jest o wiele trudniejsze niż wyprodukowanie zwykłego spirytusu, uwierz mi wiem co piszę.
Sprzęty, a z nimi psotnicy ewaluują, także technologie, nie zmienia się jedynie sposób działania drożdży.
Odstojnik oczywiście jako wynalazek teraz przedpotopowy spełniał swoją rolę, zależnie do jakiego sprzętu był podłączony, w jaki sposób, oraz w jaki sposób była prowadzona prosta destylacja.
Następnie jest deflagmator, i jego zadania deflagmacjii, potem rewolucja sprzętowa czyli zimne palce, a to nie tak dawno przecież.
Zimne palce, czy jeden zimny prapalec, był niezaprzeczalnie czymś jak silnik spalinowy w epoce koni pociągowych, był pra - refluxem, a przecież nie tak dawno, dosłownie parę lat temu "wieszaki" przeżywały swoje złote dni, deflagmatory były na topie, silikonowe rurki i wężyki były abstrakcją.
Powstała kolumna CM, jakże nowoczesna i rewolucyjna, niewielka zmiana a jednak, LM, VM, Aabratek, kolumna półkowa, to już z marszu poszło lawinowo. Jesli aabratek jest wyżyną doskonałości w chwili obecnej, to że zapytam wprost co będzie na topie za 5 lat? Bbratek? oczywiście że tak, potem Ccbratek, nie da się uniknąć postępu technicznego, a nawet niezbyt to byłoby wskazane aby się cofać w czasie, a zobaczcie kochani, jak nawet forum zmieniło się przez te parę lat, jakie pytania zadawali początkujący, a kim są teraz? Fachowcami, z wspaniałą, doskonałą wiedzą którą przekazują dalej..............ale ten odstojnik.
Ten odstojnik sprowadził na ziemię wielu, a mnie osobiście do napisania paru słów zmotywowało zdanie o smakoszach bimbru, a czymże jest najlepszy alkohol świata stojący na najwyższych półkach jak nie bimbrem?
pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy............
Awatar użytkownika

BartekBartek1
450
Posty: 499
Rejestracja: środa, 19 gru 2012, 15:20
Otrzymał podziękowanie: 21 razy
Re: Odstojnik - zbędny gadżet?

Post autor: BartekBartek1 »

Co sądzicie o tym rozwiązaniu z Bimbrowników? Pary alkoholu przechodzą na dno odstojnika, który częściowo wypełniony jest wodą. Dalej pary przechodzą do chłodnicy. Czy to jakoś waszym zdaniem zwiększy zawartość alkoholu i poprawi jakość czy to tylko zbędny gadżet?
odstojnik.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Pędzić, pić, zalegalizować.
Awatar użytkownika

gr000by
2500
Posty: 2625
Rejestracja: wtorek, 10 sty 2012, 11:32
Krótko o sobie: kombinator - to przede wszystkim
Ulubiony Alkohol: każdy zrobiony z sercem
Status Alkoholowy: Specjalista ds. Wyrobu Alkoholu Domowego
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował: 50 razy
Otrzymał podziękowanie: 665 razy
Re: Odstojnik - zbędny gadżet?

Post autor: gr000by »

Porzuć ten pomysł, zanim zaczniesz jego realizację. Najpierw cały przedgon skropli ci się w początkowo zimnej wodzie, a potem będzie ci zasyfiał cały destylat. Zamiast odstojnika zrób deflegmator 50-100 cm np. z rury 4' (tak, 4 cale), wypełnij go zmywakami z Lidla, bo obstawiam, że chodzi ci o spory przerób.
Fermentować, destylować, zalegalizować!
http://www.piwo.org/topic/13642-domowa-wytwornia-debowa/ - moje przygody z piwem.
Awatar użytkownika

BartekBartek1
450
Posty: 499
Rejestracja: środa, 19 gru 2012, 15:20
Otrzymał podziękowanie: 21 razy
Re: Odstojnik - zbędny gadżet?

Post autor: BartekBartek1 »

Czyli tak jak myślałem. Póki jest zimny odstojnik to skrapla się w nim. Jak się nagrzeje przedgonem to zasyfia cały destylat. Raczej zostanę przy budowie kolumny półkowej.
Pędzić, pić, zalegalizować.
Awatar użytkownika

gr000by
2500
Posty: 2625
Rejestracja: wtorek, 10 sty 2012, 11:32
Krótko o sobie: kombinator - to przede wszystkim
Ulubiony Alkohol: każdy zrobiony z sercem
Status Alkoholowy: Specjalista ds. Wyrobu Alkoholu Domowego
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował: 50 razy
Otrzymał podziękowanie: 665 razy
Re: Odstojnik - zbędny gadżet?

Post autor: gr000by »

Albo półkowa, albo potstill z potężnym deflegmatorem (plus ew. system CM). Nie ma innej opcji jak chcesz iść w smakówki.
Fermentować, destylować, zalegalizować!
http://www.piwo.org/topic/13642-domowa-wytwornia-debowa/ - moje przygody z piwem.

krzycho65
5
Posty: 5
Rejestracja: niedziela, 27 mar 2011, 00:27
Re: Odstojnik - zbędny gadżet?

Post autor: krzycho65 »

@Calyx. Ja stosuje odstojnik w metodzie Post Still do cukrówek i powiem jedno. To co z niego wylewam po zakończonej destylacji to mętny śmierdzący płyn o kwaśnym zapachu. Smród że aż łzy lecą jak się z bliska powącha. Więc jestem przekonany że odstojnik jednak coś daje, a nawet daje dużo. Jak by go nie było to cały ten syf mam w urobku.
Ostatnio zmieniony piątek, 20 lut 2015, 08:21 przez Emiel Regis, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: konieczne poprawki

michal278
1850
Posty: 1869
Rejestracja: poniedziałek, 17 gru 2012, 14:56
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: zielona wróżka
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: podlaskie/ mazowieckie
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 106 razy
Kontakt:
Re: Odstojnik - zbędny gadżet?

Post autor: michal278 »

Nie bylby bo to co wylewasz to pogon. Myślisz że on nie zanieczyszcza serca?
zapraszam na wczasy na podlasie - jaglowo.com

davidos-lisvegas
2
Posty: 4
Rejestracja: poniedziałek, 5 lis 2018, 12:15
Re: Odstojnik - zbędny gadżet?

Post autor: davidos-lisvegas »

Cześć ludzie.....Odgrzewam kotleta
Czytam to forum, ale nie wiem czy rozumiem to co przeczytałem. :help:
Już mi głowa pęka od danych, które podajecie i może z racji wieku już nie przetwarzam tylu danych :scratch: :bezradny:
Mam taki sprzęt i .......i trzeba było poczytać zanim się zabrałem za spawanie (tzn kolega spawa ).
Do tego jest przedłużka 70cm czyli razem z kegiem ma to ponad 3 m wysokości.
Teraz pytanie....Czy wywalić te odstojniki czy podłączyć je do kolumny poniżej zimnych palców (chcę dołożyć jeszcze dwa palce) ??
I ewentualnie co powinienem jeszcze zrobić przy tym aparacie?
Nie chcę gadżetów i przeszkadzaczy......Uczę się więc przyjdzie pora na tuning :roll:


Pewnie gdzieś już było i zaraz dostanę na garba ale naprawdę szukałem.... :read:
MOD.: Nie zaczynaj każdego zdania od nowego wiersza.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony środa, 28 lis 2018, 13:04 przez wawaldek11, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2744 razy
Re: Odstojnik - zbędny gadżet?

Post autor: lesgo58 »

davidos-lisvegas pisze:...
Nie chcę gadżetów i przeszkadzaczy......Uczę się więc przyjdzie pora na tuning :roll: ...
.
Właśnie robisz sprzęt z gadżetami (zbędnymi) i przeszkadzaczami... To było dobre w czasach gdy nasza wiedza była jeszcze w powijakach. Teraz technika posunęła się mocno do przodu.
Jeśli sam spawasz/robisz to trzeba było zrobić najprostszy i najbardziej uniwersalny sprzęt jaki istnieje:
http://www.bimber.info/forum/viewtopic.php?t=2103
aabratek.jpg
Uwierz mi - to jest prostszy w budowie jak ten sprzęt z Twoich załączników. A posiada same zalety. Prosty w obsłudze i otrzymasz spirytus (czysty) jak i dobre destylaty.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony środa, 28 lis 2018, 13:30 przez lesgo58, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

davidos-lisvegas
2
Posty: 4
Rejestracja: poniedziałek, 5 lis 2018, 12:15
Re: Odstojnik - zbędny gadżet?

Post autor: davidos-lisvegas »

Ok. Jest jeszcze czas na zmiany. Dzięki serdeczne.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Osprzęt”