Przepis na jesienny chleb żytni z dynią

Wypiekanie chleba domowymi sposobami, przepisy na chleb domowy.
Awatar użytkownika

Autor tematu
JoannaAsia
10
Posty: 17
Rejestracja: czwartek, 28 sie 2014, 19:29
Otrzymał podziękowanie: 9 razy

Post autor: JoannaAsia »

Sprzęt

robot planetarny lub mikser ręczny z końcówkami hakowymi
miska 4-5 l
4 foremki v=1,4 l
elektroniczna waga kuchenna
garnek v= 2 l
sitko do mąki
skrobka

Składniki

mąka żytnia typ 720: 1200 g
woda: 550 g
mleko: 500 g
mąka żytnia sitkowa typ 1400: 450 g
obrana dynia: 550 g
aktywny zakwas żytni: 120 g
pestki dyni: 90 g
olej z pestek dyni, tłoczony na zimno: 70 g
sól kamienna: 39 g

Wykonanie

Zakwas

mąka żytnia sitkowa typ 1400: 450 g
woda: 450 g
aktywny zakwas żytni: 120 g

Do miski z aktywnym zakwasem żytnim wlać wodę i dokładnie wymieszać. Dodać mąkę i wszystko wyrobić robotem lub mikserem do momentu połączenia składników. Powierzchnię wyrównać. W celu zapewnienia optymalnych warunków dojrzewania zakwas należy posypać przesianą mąką żytnią typ 720 na grubość 1 do 2 milimetrów. Naczynie z zakwasem wstawić do nienagrzanego piekarnika bez przykrycia, lub pozostawić w ciepłym pomieszczeniu pod przykryciem z perforowanej folii albo wilgotnej ściereczki. Zostawić do dojrzewania (rozrostu) na 8 do 16 godzin. Po tym czasie zakwas będzie posiadał porowatą konsystencję i charakterystyczny kwaśny zapach.
Zamiennikiem mąki żytniej sitkowej typ 1400 może być mąka żytnia chlebowa typ 720; w tym przypadku należy zwiększyć ilość mąki o 50 g.

Przygotowanie dyni

obrana dynia: 550 g
mleko: 500 g
Dynię obieramy, kroimy na kawałki o boku 2-4 cm. Gotujemy w mleku do miękkości 10 - 15 minut. Zostawiamy na 30 minut do wystudzenia. Miksujemy blenderem do uzyskania gładkiej masy.
Zamiennikiem mleka może być woda lub serwatka.

Ciasto

zakwas: 1020 g
przygotowana, zmiksowana dynia: 1050 g
mąka żytnia typ 720: 1200 g
olej z pestek dyni, tłoczony na zimno: 70 g
sól kamienna: 39 g

Zakwas, zmiksowaną dynię, mąkę i sól wyrabiać mikserem z końcówkami hakowymi przez 7 minut, do momentu dokładnego wymieszania ciasta. Dodać olej i wyrabiać jeszcze 3 minuty.

Formowanie i wyrastanie

ciasto: 3270 g
pestki dyni: 90 g
Ciasto podzielić na 4 równe części. Przygotowane foremki wysypać pestkami dyni i wypełnić ciastem. Powierzchnie chlebów dokładnie wygładzić i wyrównać zmoczoną dłonią lub skrobką, posypać pestkami dyni i przyklepać. Bez przykrywania foremki wstawiamy do zimnego piekarnika z zapalonym światłem. Odstawiamy do wyrośnięcia na 1 do 2 godzin, aż ciasto podrośnie do górnej krawędzi foremki a na powierzchni chlebów pokażą się charakterystyczne pęknięcia i dziurki.

Wypiek

Wypiekać w nagrzanym piekarniku wg poniższych etapów pieczenia:
I etap - 260ºC – 10 min.
II etap - 190ºC – 40 min.
III etap - 150ºC – 20 min.

Najlepiej stosować w piekarniku termoobieg - dolne grzanie; wypiek na środkowej półce. Pieczywo uzyskane z takiego wypieku jest równomiernie wypieczone.
Po 20 minutach należy uchylić na chwilę drzwi piekarnika w celu wypuszczenia nagromadzonej pary wodnej. Podczas wypieku powtórzyć to jeszcze kilkakrotnie. Jeżeli chcemy uzyskać grubą i mocno chrupiącą skórkę należy wyżej podany czas pieczenia wydłużyć o 15 minut z temperaturą 150°C.
Wyjąć formy z piekarnika, wyjąć chleby z foremek, zwilżyć powierzchnię chlebów ciepłą wodą za pomocą pędzla lub spryskiwacza. Chleb będzie miał piękną, błyszczącą skórkę. Odstawić do wystygnięcia na drucianej podstawce. Po wypieku pieczywo powinno studzić się i odpoczywać 8 godzin.
koncentraty wina
Awatar użytkownika

ramzol
1300
Posty: 1311
Rejestracja: poniedziałek, 18 lis 2013, 11:10
Krótko o sobie: hymm?? lubię wszystko co samemu zrobię.
Wkładam w to dużo serducha.
Staram się korzystać z życia pełnymi garściami i co chwilę
znajduję nowe hobby, zostają tylko te,
które sprawiają mi radochę.
Ulubiony Alkohol: wódki smakowe, wino wytrawne
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: poznań
Podziękował: 157 razy
Otrzymał podziękowanie: 198 razy
Re: Przepis na jesienny chleb żytni z dynią

Post autor: ramzol »

No to już chyba wiem na co zakwas zużyje. Fajny przepis ładnie i przejrzyście napisany. Tylko nie wiem czy dynie dostane. Można zamiast dyni wrzucić ziemniaki na przykład??
Jak mogę to pomogę, ale zaznaczam byle czego nie piję.
Awatar użytkownika

gr000by
2500
Posty: 2625
Rejestracja: wtorek, 10 sty 2012, 11:32
Krótko o sobie: kombinator - to przede wszystkim
Ulubiony Alkohol: każdy zrobiony z sercem
Status Alkoholowy: Specjalista ds. Wyrobu Alkoholu Domowego
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował: 50 razy
Otrzymał podziękowanie: 665 razy
Re: Przepis na jesienny chleb żytni z dynią

Post autor: gr000by »

Poszukaj po marketach, ostatnio modne stało się wprowadzanie dyni do oferty sklepu...
Fermentować, destylować, zalegalizować!
http://www.piwo.org/topic/13642-domowa-wytwornia-debowa/ - moje przygody z piwem.
Awatar użytkownika

ramzol
1300
Posty: 1311
Rejestracja: poniedziałek, 18 lis 2013, 11:10
Krótko o sobie: hymm?? lubię wszystko co samemu zrobię.
Wkładam w to dużo serducha.
Staram się korzystać z życia pełnymi garściami i co chwilę
znajduję nowe hobby, zostają tylko te,
które sprawiają mi radochę.
Ulubiony Alkohol: wódki smakowe, wino wytrawne
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: poznań
Podziękował: 157 razy
Otrzymał podziękowanie: 198 razy
Re: Przepis na jesienny chleb żytni z dynią

Post autor: ramzol »

Oj Panocku musieli by dobrą promocje na cukier zrobić co bym do miasta do marketu pojechał :D .
Jak się w biedrze trafi to ogarne. Może teściowa coś ma na ogrodzie, wolał bym naturalną na gnoju niż taką z marketu :womit: .
Jak mogę to pomogę, ale zaznaczam byle czego nie piję.
Awatar użytkownika

Autor tematu
JoannaAsia
10
Posty: 17
Rejestracja: czwartek, 28 sie 2014, 19:29
Otrzymał podziękowanie: 9 razy
Chleb z dodatkiem ziemniaków..z "kartoflą"... smarowany ciemnym piwem.

Post autor: JoannaAsia »

W odpowiedzi do "Ramzol"
Napisałam przepis na chleb z dodatkiem ziemniaków.. jeśli brak dyni :)

Chleb był pieczony z ziemniakami dlatego, żeby zaoszczędzić mąkę i zagospodarować nadmiar ugotowanych w parniku lub pozostałych z obiadu ziemniaków. Naturalnym efektem było uzyskanie dłuższej wilgotności upieczonego chleba. Ponieważ ziemniaki uwielbiają zabierać sól, ciasto wymaga większej jej ilości. Skórka 12 godzin po upieczeniu jest chrupiąca i błyszcząca, ponieważ czterokrotne smarowany był chleb ciemnym piwem podczas pieczenia.
Przepis na chleb jest bardzo prosty, ale wymaga trochę czasu. Żeby smak był bardziej wyraźny, ciasto musi wyrastać 3 razy.

Składniki:
mąka żytnia typ 720: 1000 g
mąka pszenna typ 850: 1000 g
ziemniaki: 1000 g
mleko: 375 g
aktywny zakwas żytni: 100 g
sól kamienna: 58 g
świeże drożdże piekarskie: 10 g

Zakwas.
Ziemniaki: 1000 g, mąka żytnia typ 720: 700 g, aktywny zakwas żytni: 100 g, mleko: 100 g.
Ziemniaki ugotować na parze, ostudzić, zdjąć skórkę, zmiksować na gładką masę. Dodać pozostałe składniki i dokładnie wymieszać. Oprószyć mąką i pozostawić do wyrastania na 8 do 12 godzin. Latem krócej, zimą dłużej.

Ciasto, wyrastanie, wypiek.
Zakwas: 1900 g, mąka pszenna typ 850: 1000 g, mleko: 275 g, sól kamienna: 58 g, drożdże: 10 g. Wyrośnięty zakwas przebić i krótko wyrobić, drożdże wymieszać z mlekiem, połączyć z połową mąki, solą i wyrobić mikserem. Pozostałą mąkę stopniowo dodawać do ciasta podczas werkowania. Wyrobione ciasto odstawić do wyrastania na 4 godziny, aż podwoi objętość. Wyrośnięte przebić i wyrobić do wielkości foremki do wyrastania. Koszyczek lub formę przed włożeniem ciasta, posypać delikatnie kartoflanką. Odstawić do wyrastania na 2 godziny. Blaszkę wyłożyć papierem do wypieków i posypać otrębami żytnimi. Wyłożyć ciasto na blaszkę, usunąć nadmiar kartoflanki, nakłuć drewniana szpilką, posmarować wodą i wstawić do nagrzanego piekarnik do 250 °C z wstawionym naczyniem z wodą. Piekarnik powinien pracować na termoobiegu. Wypiekać wg etapów pieczenia: I etap: 250°C -10 minut, II etap: 190°C - 50 minut, III etap: 150°C - 30 minut. Po 40 minutach pieczenia, chleb posmarować ciemnym piwem. Czynność smarowania powtarzać jeszcze 3 razy. Upieczony chleb odstawić do studzenia i odpoczynku na drucianej podstawce, na 12 godzin. ;) Gdy znajdę trochę czasu dodam zdjęcia.



Polecam też , jako ciekawostkę wypiek na liściach tataraku,można też podsypać kolendrę..powstaje cudny bukiet zapachowy z połączenia wszystkich składników..maki żytniej,tataraku..kolendry.Ciężko znaleźć tatarak. Zachował się tylko tam, gdzie jest najczystsza woda. Tatarak ma charakterystyczną harmonijkę wzdłuż liścia, u nasady kolor różowopurpurowy, a przy przełamaniu liścia i po roztarciu pięknie pachnie: bukiet zapachowy korzenno-cytrusowy z nutą imbiru i cynamonu. Po upieczeniu chleba zdejmujemy liście i pozostaje rustykalny wzór oraz zapach..Polecam :)
Awatar użytkownika

drgranatt
1800
Posty: 1846
Rejestracja: poniedziałek, 13 lip 2009, 11:04
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Nemiroff Smorodina
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: 3-city
Podziękował: 127 razy
Otrzymał podziękowanie: 204 razy
Re: Przepis na jesienny chleb żytni z dynią

Post autor: drgranatt »

JoannaAsia pisze:olej z pestek dyni, tłoczony na zimno: 70 g
Bardzo fajny przepis ale cena chlebka dość wysoka. Sam olej z pestek dyni będzie kosztować około 8 zł. Cen reszty składników nie liczyłem.
Czy można ten olej zastąpić innym :?:
"最不喜欢的粗鲁所持的以及各种各样的虚伪的混蛋。"
http://alkohole-domowe.com/forum/regulatory-drgranatta-t6000.html
Awatar użytkownika

Autor tematu
JoannaAsia
10
Posty: 17
Rejestracja: czwartek, 28 sie 2014, 19:29
Otrzymał podziękowanie: 9 razy
Re: Przepis na jesienny chleb żytni z dynią

Post autor: JoannaAsia »

W odpowiedzi do "Drgranatt"
Oczywiście, że można dodać inny :) o mniej wyrazistym smaku. Olej z pestek dyni podkreśla kolor i smak. Dodam, że chlebek jest wilgotny w smaku.
Awatar użytkownika

olo 69
650
Posty: 692
Rejestracja: sobota, 8 maja 2010, 08:02
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 72 razy
Re: Przepis na jesienny chleb żytni z dynią

Post autor: olo 69 »

A ja z chlebem żytnim mam ostatnio kłopoty. Chlebek pięknie rośnie i się pięknie wypieka na zewnątrz, a w środku jest totalny zakalec.
Chlebek taki z dodatkiem słonecznika i siemienia lnianego piekę od roku i w ostatnich trzech wypiekach taki zonk mi się zdarzył.Wcześniej wszystko było ok. Myślałem, że to może wina piekarnika ale skoro na zewnątrz chlebek ładnie wypieczony, to chyba nie? Czy to może być wina mąki? Bo z tej ostatniej partii mąki, którą kupiłem mam takiego zonka.
Chlebek piekę na termoobiegu i temp. 180C jedną godzinę i trzy minuty.
Pozdrawiam,olo 69
Awatar użytkownika

ramzol
1300
Posty: 1311
Rejestracja: poniedziałek, 18 lis 2013, 11:10
Krótko o sobie: hymm?? lubię wszystko co samemu zrobię.
Wkładam w to dużo serducha.
Staram się korzystać z życia pełnymi garściami i co chwilę
znajduję nowe hobby, zostają tylko te,
które sprawiają mi radochę.
Ulubiony Alkohol: wódki smakowe, wino wytrawne
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: poznań
Podziękował: 157 razy
Otrzymał podziękowanie: 198 razy
Re: Przepis na jesienny chleb żytni z dynią

Post autor: ramzol »

Ja robię z mieszanki zbóż różnych i w różnych proporcjach. Szukam i się uczę. Też zdarzyło mi się ostatnio, że chlebek był "mokry". Wyrabiam ciasto rękoma i robię tylko na zakwasie. Piekę 25min 200-220 potem 40min 150-180 bez termoobiegu. Nie wiem dlaczego się tak dzieje. Chyba za krótko chlebek przebywa w piekarniku. Wydaje mi się, że trafiliśmy fachowca w tej dziedzinie. Bardzo się z tego powodu cieszę.
Myślę że w Piątek się zabiorę za chlebuś tak się nakręciłem.
Jak mogę to pomogę, ale zaznaczam byle czego nie piję.
Awatar użytkownika

drgranatt
1800
Posty: 1846
Rejestracja: poniedziałek, 13 lip 2009, 11:04
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Nemiroff Smorodina
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: 3-city
Podziękował: 127 razy
Otrzymał podziękowanie: 204 razy
Re: Przepis na jesienny chleb żytni z dynią

Post autor: drgranatt »

olo 69 pisze:A ja z chlebem żytnim mam ostatnio kłopoty. Chlebek pięknie rośnie i się pięknie wypieka na zewnątrz, a w środku jest totalny zakalec...
Ja ostatnio kupuję mąkę tylko w młynie. Mieszam w proporcjach 50:50 żytnią chlebową typ 720 i pszenną chlebową typ 750. Różnica w porównaniu ze sklepowymi szalona. Dodaje oczywiście różne ziarna.
Pierwsze 30 min z termoobiegiem 225°C a później 20 min bez termoobiegu 190°C. Moje foremki są małe bo wchodzi do nich 400 gram ciasta. na raz do piekarnika mieści się 8 takich foremek ale wolę takie niż 2-3 większe.
"最不喜欢的粗鲁所持的以及各种各样的虚伪的混蛋。"
http://alkohole-domowe.com/forum/regulatory-drgranatta-t6000.html
Awatar użytkownika

Autor tematu
JoannaAsia
10
Posty: 17
Rejestracja: czwartek, 28 sie 2014, 19:29
Otrzymał podziękowanie: 9 razy
Re: Przepis na jesienny chleb żytni z dynią

Post autor: JoannaAsia »

Możliwe, że chlebek żytni pieczony jest za krótko. Jeżeli pieczemy chlebek pszenno-żytni - jest mąka pszenna, powinny być też drożdże. Ciasto żytnie rośnie na zakwasie, pszenne na drożdżach. Mąka pszenna mocno zakwasza ciasto i chleb może wyjść za kwaśny. Jeśli dodaję do ciasta na chleby wybrane przyprawy, zawsze zaparzam je 5 minut po to, aby zmiękły i straciły na surowości a smak i zapach stał się delikatniejszy. Jeżeli chodzi o ilości, to najczęściej dodaję do ciasta 1% wybranej przyprawy. Na bochenek o wadze 1 kg zaparzam 1 łyżkę stołową (10 g) nasion kminku, czarnuszki lub kopru. Jednak najważniejsza jest mąka, przygotowanie i odpowiedni wypiek - o czym wszyscy wiemy. Czasem coś nie wychodzi - mój piekarnik np. dostał już w kość i też staram się dopasować temp. odpowiednią. Latem na jakimś wypadzie piekłam chlebek, rogaliki w nowym piekarniku koleżanki i było idealnie tak więc różnie to bywa. ;)
Awatar użytkownika

drgranatt
1800
Posty: 1846
Rejestracja: poniedziałek, 13 lip 2009, 11:04
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Nemiroff Smorodina
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: 3-city
Podziękował: 127 razy
Otrzymał podziękowanie: 204 razy
Re: Przepis na jesienny chleb żytni z dynią

Post autor: drgranatt »

Koleżanko JoannaAsia, a co to jest kwas chlebowy i z czego składa się oprócz mąki i wody :?: Oprócz w/w w zakwasie występuje kilkadziesiąt różnych bakterii i drożdży, a najważniejsze to dzikie drożdże oraz bakterie odpowiedzialne za produkcję kwasu mlekowego i bakterie produkujące kwas octowy.
Nieprawdą więc jest Twoje stwierdzenie, że "Jeżeli pieczemy chlebek pszenno-żytni - jest mąka pszenna, powinny być też drożdże. Ciasto żytnie rośnie na zakwasie, pszenne na drożdżach. Mąka pszenna mocno zakwasza ciasto i chleb może wyjść za kwaśny." Zakwas można zrobić zarówno z mąki żytniej jak i pszennej lub z mieszanki obu a mąka pszenna wcale mocniej nie zakwasza. Zakwas jest niezbędny do upieczenia chleba z przewagą mąki żytniej. Inaczej chleb nie wyjdzie. Chleby na mące pszennej mogą być pieczone zarówno na drożdżach spożywczych, jak i na zakwasie.
Ja od lat wypiekam chleb na mieszance żytnio-pszennej i nie mam najmniejszego problemu z kwasowością i nie dodaję ani grama drożdży. Kwasowość regulujemy sobie sami długością dojrzewania zakwasu.
"最不喜欢的粗鲁所持的以及各种各样的虚伪的混蛋。"
http://alkohole-domowe.com/forum/regulatory-drgranatta-t6000.html
Awatar użytkownika

Autor tematu
JoannaAsia
10
Posty: 17
Rejestracja: czwartek, 28 sie 2014, 19:29
Otrzymał podziękowanie: 9 razy
Re: Przepis na jesienny chleb żytni z dynią

Post autor: JoannaAsia »

No cóż, oczywiście zgadzam się z Twoja teorią, ale są też i inne... Każdy ma prawo wyboru, nauki, doświadczenia. Wiem, że żytni musi mieć zakwas :), a jeśli jest już stary, dobrze przechowywany, podkarmiany... uniesie i podoła. Wypiekałam różne pszenno-żytnie na samym zakwasie, na który byłam już pewna, jak młodziutki to z odrobiną drożdży. Ostatnio rozmawiałam i słuchałam uważnie pewnej osoby która tym się zajmuje i właśnie stąd moja wypowiedź, a czy jest nieprawda? Hmm... Wydaje mi się, że wszystko zależy od tego czego szukamy, oczekujemy od wypieku. Ja zawsze uczę się, poszukuję i doświadczam. Pozdrawiam.
Ostatnio zmieniony czwartek, 9 paź 2014, 12:00 przez gr000by, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: konieczne poprawki
Awatar użytkownika

olo 69
650
Posty: 692
Rejestracja: sobota, 8 maja 2010, 08:02
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 72 razy
Re: Przepis na jesienny chleb żytni z dynią

Post autor: olo 69 »

Niestety zmiana mąki nic nie dała. Chleb żytni jest pięknie upieczony na zewnątrz a w środku jakby w ogóle niedopieczony. Normalnie rzadka glajcha. Od roku nie miałem problemów a teraz ostatnie 4 próby i wszystko do kosza.
Jutro żona upiecze jakieś ciasto, aby wyeliminować złe działanie piekarnika. Ręce opadają :cry2:
Pozdrawiam,olo 69

michal278
1850
Posty: 1868
Rejestracja: poniedziałek, 17 gru 2012, 14:56
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: zielona wróżka
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: podlaskie/ mazowieckie
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 106 razy
Kontakt:
Re: Odp: Przepis na jesienny chleb żytni z dynią

Post autor: michal278 »

Może to wina zakwasu. Spróbuj troszeczkę dosypać drożdży do niego.
zapraszam na wczasy na podlasie - jaglowo.com
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7298
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: Przepis na jesienny chleb żytni z dynią

Post autor: radius »

michal278 pisze:Może to wina zakwasu
Może nie zakwasu a zaczynu :!: Jeśli zaczyn nam "przerośnie", zacznie opadać i na takim zaczynie wyrobimy ciasto, to chleb na 100% się nie uda. Co w takim wypadku zrobić? Ano do opadniętego zaczynu trzeba jeszcze raz dodać mąki i wody, wymieszać i poczekać (niestety) na powtórne wyrośnięcie :ok:
SPIRITUS FLAT UBI VULT

michal278
1850
Posty: 1868
Rejestracja: poniedziałek, 17 gru 2012, 14:56
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: zielona wróżka
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: podlaskie/ mazowieckie
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 106 razy
Kontakt:
Re: Odp: Przepis na jesienny chleb żytni z dynią

Post autor: michal278 »

Radius zaczyn czy zakwas to samo. Zależy chyba od regionu. W Warszawie jak i Białymstoku mówią zakwas na chleb. Zakwas bo zakwasza się mąkę.
zapraszam na wczasy na podlasie - jaglowo.com
Awatar użytkownika

olo 69
650
Posty: 692
Rejestracja: sobota, 8 maja 2010, 08:02
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 72 razy
Re: Odp: Przepis na jesienny chleb żytni z dynią

Post autor: olo 69 »

michal278 pisze:Może to wina zakwasu. Spróbuj troszeczkę dosypać drożdży do niego.
Kuchenka sprawdzona na cieście, piecze pięknie.
Czyli pozostaje już tylko zakwas. Może za dużo dodawałem a on strasznie mocny się przez rok zrobił?
Z tym, że ja ciasto wyrabiałem dodając 300-400 ml zakwasu i 1/3 paczuszki drożdży babuniowych.
Zakwas wyjmuję z lodówki dodaję z 300 gram mąki razowej żytniej oraz wody i czekam. Jak zacznie wychodzić, ze słoika to robię ciasto.
Jutro zrobię już nie dwa, tylko jeden chlebek, ale zupełnie bez zakwasu, na samych drożdżach. Muszę wyeliminować przyczynę, a cierpliwości mi już trochę brakuje. :(

@ radius
Kurde, może i ten zakwas czy zaczyn, zdążył opaść? Ale żeby cztery razy chleb wyrósł i się w środku nie upiekł? Raczej mało prawdopodobne abym za każdym razem robił na opadniętym zakwasie, bo wcześniej takie jaja z chlebkiem mi się to nie zdarzyły.
Pozdrawiam,olo 69
Awatar użytkownika

drgranatt
1800
Posty: 1846
Rejestracja: poniedziałek, 13 lip 2009, 11:04
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Nemiroff Smorodina
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: 3-city
Podziękował: 127 razy
Otrzymał podziękowanie: 204 razy
Re: Odp: Przepis na jesienny chleb żytni z dynią

Post autor: drgranatt »

olo 69 pisze:Kurde, może i ten zakwas czy zaczyn, zdążył opaść? Ale żeby cztery razy chleb wyrósł i się w środku nie upiekł? Raczej mało prawdopodobne abym za każdym razem robił na opadniętym zakwasie, bo wcześniej takie jaja z chlebkiem mi się to nie zdarzyły.
@olo 69, a może ktoś nieżyczliwy rzucił czary na twoje wypieki :bezradny:
"最不喜欢的粗鲁所持的以及各种各样的虚伪的混蛋。"
http://alkohole-domowe.com/forum/regulatory-drgranatta-t6000.html
Awatar użytkownika

olo 69
650
Posty: 692
Rejestracja: sobota, 8 maja 2010, 08:02
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 72 razy
Re: Przepis na jesienny chleb żytni z dynią

Post autor: olo 69 »

Kurde, sąsiadowi tak smakował chlebek, że dałem mu przepis ostatnio. Może jemu wychodzi a mi nie ;)
Pozdrawiam,olo 69
Awatar użytkownika

drgranatt
1800
Posty: 1846
Rejestracja: poniedziałek, 13 lip 2009, 11:04
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Nemiroff Smorodina
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: 3-city
Podziękował: 127 razy
Otrzymał podziękowanie: 204 razy
Re: Przepis na jesienny chleb żytni z dynią

Post autor: drgranatt »

No widzisz, już idziesz teraz dobrym tropem. Przyciśnij sąsiada a może puści farbę ;)
"最不喜欢的粗鲁所持的以及各种各样的虚伪的混蛋。"
http://alkohole-domowe.com/forum/regulatory-drgranatta-t6000.html
Awatar użytkownika

olo 69
650
Posty: 692
Rejestracja: sobota, 8 maja 2010, 08:02
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 72 razy
Re: Przepis na jesienny chleb żytni z dynią

Post autor: olo 69 »

Tak zrobię :mrgreen:
Pozdrawiam,olo 69
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7298
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: Przepis na jesienny chleb żytni z dynią

Post autor: radius »

michal278 pisze:Radius, zaczyn czy zakwas to to samo. Zależy chyba od regionu.
No właśnie, że nie. Zakwas to ta pierwsza porcja ciasta "wychodowana" przez nas po raz pierwszy lub odebrana z zaczynu przygotowanego do wyrabiania chleba. Moja teściowa nazywała taką porcję przechowywaną do kolejnego wypieku chleba, naciastkiem. Taki zakwas przechowujemy w lodówce (można również ususzyć lub zamrozić) i czeka sobie spokojnie aż go łaskawie ogrzejemy i dokarmimy przy kolejnej produkcji własnego chlebka. Najlepiej opisane jest to tutaj http://www.moja-piekarnia.pl/2008/07/08 ... jny-chleb/
@olo 69, a może ciasto robisz za rzadkie :?: A może temperatura w piekarniku ci "ucieka" :?: No, bo nie widzę innej przyczyny jeżeli do tej pory chlebek ci się udawał :bezradny: Aaa, jest jeszcze możliwość, że zmieniłeś gatunek mąki. Czasem może trafić się jakaś felerna partia, ale to mało prawdopodobne :hmm:
SPIRITUS FLAT UBI VULT
Awatar użytkownika

drgranatt
1800
Posty: 1846
Rejestracja: poniedziałek, 13 lip 2009, 11:04
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Nemiroff Smorodina
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: 3-city
Podziękował: 127 razy
Otrzymał podziękowanie: 204 razy
Re: Przepis na jesienny chleb żytni z dynią

Post autor: drgranatt »

@ olo 69, ja ostatnio robiłem z mąki żytniej razowej typ bodajże 1800. Chlebek wyszedł i jest dobrze wypieczony ale nie chciał wyrosnąć tak jak należy. Jedno jest pewne, z mąki żytniej nie jest łatwo. Tylko babcia na wsi w piecu chlebowym z mąki żytniej piekła jak należy ale trzeba też oddać, że i mąka była zdecydowanie inna.
Nie wiem w czym jest rzecz ale od kiedy mąki kupuję w małym młynie chlebek wychodzi lepszy i smaczniejszy.
"最不喜欢的粗鲁所持的以及各种各样的虚伪的混蛋。"
http://alkohole-domowe.com/forum/regulatory-drgranatta-t6000.html
Awatar użytkownika

olo 69
650
Posty: 692
Rejestracja: sobota, 8 maja 2010, 08:02
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 72 razy
Re: Przepis na jesienny chleb żytni z dynią

Post autor: olo 69 »

@radius
Ciasto za rzadkie na pewno nie jest. Raczej jest gęste. Skoro wczoraj żona w tym samym piekarniku upiekła piękny biszkopt, to wina piekarnika też raczej nie. Mąkę najpierw miałem z rynku, a trzy dni temu przywiozłem z młyna. Nic to nie dało.
Spróbuję jutro bez zaczynu czy jak się to zwie. ;)
Pozdrawiam,olo 69
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7298
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: Przepis na jesienny chleb żytni z dynią

Post autor: radius »

No, to pozostają już tylko krasnoludki srające do mąki :mrgreen:
SPIRITUS FLAT UBI VULT
Awatar użytkownika

olo 69
650
Posty: 692
Rejestracja: sobota, 8 maja 2010, 08:02
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 72 razy
Re: Przepis na jesienny chleb żytni z dynią

Post autor: olo 69 »

Dzisiaj odbyła się próba bez zakwasu i nic to nie dało. Chleb jest nadal praktycznie wcale nie upieczony w środku. Jedynie co, to skórka dookoła pięknie upieczona. Póki co wyczerpałem już chyba wszystkie możliwości.
To wygląda tak, jakby chleb się piekł na zewnątrz a w środku tylko gotował. Jedyne co przychodzi mi do głowy to zarobić jeszcze raz chlebki i spróbować upiec u sąsiada. ;)
A jeszcze lepszym pomysłem będzie zrobienie z mąki żytniej wódeczki a kupowanie chleba w sklepie, bo już od pieczenia chlebka mam :odlot:
Pozdrawiam,olo 69

michal278
1850
Posty: 1868
Rejestracja: poniedziałek, 17 gru 2012, 14:56
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: zielona wróżka
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: podlaskie/ mazowieckie
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 106 razy
Kontakt:
Re: Odp: Przepis na jesienny chleb żytni z dynią

Post autor: michal278 »

Piekarnik może szaleje, albo mąka, albo.. Masz dzikusy w domu. Gdzieś kiedyś czytałem o takich problemach. Pomógł ponoć siarczan miedzi.
zapraszam na wczasy na podlasie - jaglowo.com
Awatar użytkownika

olo 69
650
Posty: 692
Rejestracja: sobota, 8 maja 2010, 08:02
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 72 razy
Re: Przepis na jesienny chleb żytni z dynią

Post autor: olo 69 »

Mam siarczan miedzi, tylko co mam z nim zrobić?
Pozdrawiam,olo 69

wawaldek11
2500
Posty: 2896
Rejestracja: niedziela, 14 lis 2010, 22:18
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem, który ma więcej radości z dawania niż z brania.
Ulubiony Alkohol: niepospolity i najlepiej bez banderolki; poszukiwania ciągle trwają...
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Puszcza Goleniowska
Podziękował: 159 razy
Otrzymał podziękowanie: 298 razy
Re: Przepis na jesienny chleb żytni z dynią

Post autor: wawaldek11 »

Przed przygotowaniem chleba/ nastawu rozpyla się roztwór w pomieszczeniu.
Podobno eliminuje dzikie drożdże z powietrza.
Próbowałem - było dobrze, teraz nie pryskam i też jest o.k.
Pozdrawiam,
Waldek
Awatar użytkownika

drgranatt
1800
Posty: 1846
Rejestracja: poniedziałek, 13 lip 2009, 11:04
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Nemiroff Smorodina
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: 3-city
Podziękował: 127 razy
Otrzymał podziękowanie: 204 razy
Re: Przepis na jesienny chleb żytni z dynią

Post autor: drgranatt »

wawaldek11 pisze:Przed przygotowaniem chleba/ nastawu rozpyla się roztwór w pomieszczeniu.
Podobno eliminuje dzikie drożdże z powietrza.
Moja babcia nigdy nic niczego nie rozpylała i zawsze było dobrze więc to chyba nie ten powód czy przyczyna.
Jak ma wyjść to wyjdzie i żadne tam rozpylanie chemikaliów nie pomoże. Właśnie w tej chwili wyjąłem chlebek z piekarnika zrobiony na zakwasie. Wyszedł super.
olo 69, nie pieczesz od dzisiaj więc musi być jakaś przyczyna. Może temperatura, może konsystencja :bezradny:
DSCF9398.JPG
DSCF9400.JPG
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
"最不喜欢的粗鲁所持的以及各种各样的虚伪的混蛋。"
http://alkohole-domowe.com/forum/regulatory-drgranatta-t6000.html
Awatar użytkownika

olo 69
650
Posty: 692
Rejestracja: sobota, 8 maja 2010, 08:02
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 72 razy
Re: Przepis na jesienny chleb żytni z dynią

Post autor: olo 69 »

To prawda, nie piekę od dzisiaj. Piekę od roku. A teraz sobie dałem trochę czasu na odpoczynek od chlebka, bo mam dość :bardzo_zly:
Pozdrawiam,olo 69

michal278
1850
Posty: 1868
Rejestracja: poniedziałek, 17 gru 2012, 14:56
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: zielona wróżka
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: podlaskie/ mazowieckie
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 106 razy
Kontakt:
Re: Odp: Przepis na jesienny chleb żytni z dynią

Post autor: michal278 »

Należy pamiętać o tym że kiedyś były inne warunki w domostwach. A u mnie w domu na początku było ok, ale potem się zepsuł. Po zastosowaniu piro w domu chlebem wychodzi extra.
zapraszam na wczasy na podlasie - jaglowo.com
Awatar użytkownika

ramzol
1300
Posty: 1311
Rejestracja: poniedziałek, 18 lis 2013, 11:10
Krótko o sobie: hymm?? lubię wszystko co samemu zrobię.
Wkładam w to dużo serducha.
Staram się korzystać z życia pełnymi garściami i co chwilę
znajduję nowe hobby, zostają tylko te,
które sprawiają mi radochę.
Ulubiony Alkohol: wódki smakowe, wino wytrawne
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: poznań
Podziękował: 157 razy
Otrzymał podziękowanie: 198 razy
Re: Przepis na jesienny chleb żytni z dynią

Post autor: ramzol »

Mi poszło dużo lepiej jak ostatnio. Ale jeszcze nie to w środku. Włączyłem termoobieg dół, wcześniej piekłem na góra/dół bez termo obiegu. A i dodałem drożdży bo zakwas się podnieść nie chciał. Przedłużyłem też czas w piekarniku o III etap 150'C 20min Mąka żytnia Razowa 2000 i 750
1.jpg
edit: Drgranatt Jakie duże masz foremki w cm nie kilogramach :D
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Jak mogę to pomogę, ale zaznaczam byle czego nie piję.
Awatar użytkownika

olo 69
650
Posty: 692
Rejestracja: sobota, 8 maja 2010, 08:02
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 72 razy
Re: Przepis na jesienny chleb żytni z dynią

Post autor: olo 69 »

Mi w końcu się udało. Co prawda nie sam żytni, ale upiekłem żytnio-pszenny. Wyrósł pięknie i w końcu pięknie w środku jest upieczony. :)
Tfu, tfu na psa urok, może w końcu zła passa przełamana ;)
Pozdrawiam,olo 69
Awatar użytkownika

ramzol
1300
Posty: 1311
Rejestracja: poniedziałek, 18 lis 2013, 11:10
Krótko o sobie: hymm?? lubię wszystko co samemu zrobię.
Wkładam w to dużo serducha.
Staram się korzystać z życia pełnymi garściami i co chwilę
znajduję nowe hobby, zostają tylko te,
które sprawiają mi radochę.
Ulubiony Alkohol: wódki smakowe, wino wytrawne
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: poznań
Podziękował: 157 razy
Otrzymał podziękowanie: 198 razy
Re: Przepis na jesienny chleb żytni z dynią

Post autor: ramzol »

7.jpg
6.jpg
Olo 69 Co zmieniłeś, że się w końcu udało. Ja muszę mieć "ciężki" chlebek, taki lubię :ok:
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Jak mogę to pomogę, ale zaznaczam byle czego nie piję.
Awatar użytkownika

olo 69
650
Posty: 692
Rejestracja: sobota, 8 maja 2010, 08:02
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 72 razy
Re: Przepis na jesienny chleb żytni z dynią

Post autor: olo 69 »

w sumie zmieniłem tylko jedną rzecz. Zamiast samej mąki żytniej użyłem połowę pszennej.
Ale sukcesywnie będę zmniejszał ilość maki pszennej, bo ja chcę mieć chleb jak najbardziej żytni.
Ale ważne, że się w końcu coś dobrze upiekło. :lol:
Pozdrawiam,olo 69
Awatar użytkownika

klodek4
1450
Posty: 1474
Rejestracja: czwartek, 21 lip 2011, 15:50
Ulubiony Alkohol: dobry
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: elda/alicante/, hiszpania
Podziękował: 369 razy
Otrzymał podziękowanie: 64 razy
Kontakt:
Re: Przepis na jesienny chleb żytni z dynią

Post autor: klodek4 »

No to gratulacje, bo już uwierzyłem w te srające krasnoludki. :mrgreen:

Matka Teresa
50
Posty: 95
Rejestracja: czwartek, 25 gru 2014, 21:45
Podziękował: 6 razy
Otrzymał podziękowanie: 27 razy
Kontakt:
Re: Przepis na jesienny chleb żytni z dynią

Post autor: Matka Teresa »

olo 69 pisze:A ja z chlebem żytnim mam ostatnio kłopoty. Chlebek pięknie rośnie i się pięknie wypieka na zewnątrz, a w środku jest totalny zakalec.
Chlebek taki z dodatkiem słonecznika i siemienia lnianego piekę od roku i w ostatnich trzech wypiekach taki zonk mi się zdarzył.Wcześniej wszystko było ok. Myślałem, że to może wina piekarnika ale skoro na zewnątrz chlebek ładnie wypieczony, to chyba nie? Czy to może być wina mąki? Bo z tej ostatniej partii mąki, którą kupiłem mam takiego zonka.
Chlebek piekę na termoobiegu i temp. 180C jedną godzinę i trzy minuty.
Ja nie zalecam termoobiegu. Spróbuj może podnieść temperaturę do 200-210 stopni (grzałki góra-dół) i skróć czas do 45-50 minut. Jeżeli używasz samej mąki żytniej (bez dodatku pszennej) to 50 minut powinno być dobrze.
ramzol pisze:Ja robię z mieszanki zbóż różnych i w różnych proporcjach. Szukam i się uczę. Też zdarzyło mi się ostatnio, że chlebek był "mokry". Wyrabiam ciasto rękoma i robię tylko na zakwasie. Piekę 25min 200-220 potem 40min 150-180 bez termoobiegu. Nie wiem dlaczego się tak dzieje. Chyba za krótko chlebek przebywa w piekarniku. Wydaje mi się, że trafiliśmy fachowca w tej dziedzinie. Bardzo się z tego powodu cieszę.
Myślę że w Piątek się zabiorę za chlebuś tak się nakręciłem.
Żytnie często wychodzą w środku lekko wilgotne, taka już ich specyfika. Ale 150-180 stopni to zdecydowanie za niska temperatura.

Atrax
10
Posty: 12
Rejestracja: czwartek, 15 sty 2015, 14:05
Re: Przepis na jesienny chleb żytni z dynią

Post autor: Atrax »

Jeśli chleb jest w środku surowy a na zewnątrz upieczony to pewnie zacząłeś piec chleb nie wyrośnięty, piekłeś w za wysokiej temperaturze za krótko. Nie wiem z jakiej był mąki, ale jeśli był z samej żytniej to on gorzej wyrasta, jest trudniejszy do zrobienia. Zrób chleb z maki pszennej i żytniej 50/50%, nie rób zbyt dużego, najlepiej taki w foremce, do 1 kg. wagi. Najpierw termoobieg, a potem dolne grzałki. Reguluj temperaturę tak aby nie przypalić góry. Pieczenie 35-45 minut. Fajnie jest posypać chleb słonecznikiem albo makiem. Powodzenia.

Przed pieczeniem wypróbuj drożdże czy mają moc.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Chleb Domowy”