Kolumna półkowa

Awatar użytkownika

haze72
50
Posty: 92
Rejestracja: sobota, 2 lis 2013, 18:13
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz

Post autor: haze72 »

Myślę o odłączaniu półek oczywiście:)
alembiki
Awatar użytkownika

Pretender
2500
Posty: 2993
Rejestracja: piątek, 11 lis 2011, 14:17
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centrum
Podziękował: 38 razy
Otrzymał podziękowanie: 251 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: Pretender »

A co chcesz regulować bo nie rozumiem? Poczytaj o kolumnach półkowych, zobacz przykładowe konstrukcje będziesz wiedział co i jak. Nie spotkałem się jeszcze z kolumną zmontowaną na stałe.
Awatar użytkownika

haze72
50
Posty: 92
Rejestracja: sobota, 2 lis 2013, 18:13
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Kolumna półkowa

Post autor: haze72 »

Otóż to. A StillDragon w wykonaniu szklanym jest kolumną zmontowaną na stałe.
Awatar użytkownika

Pretender
2500
Posty: 2993
Rejestracja: piątek, 11 lis 2011, 14:17
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centrum
Podziękował: 38 razy
Otrzymał podziękowanie: 251 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: Pretender »

Oj, to chyba myślimy i piszemy nie ontym samym. CD jest jak najbardziej rozbieralna, demontowalna. Można ją demontować dowolnie, i to jest najlepsze. Można dowolnie ją konfigurować.
Awatar użytkownika

haze72
50
Posty: 92
Rejestracja: sobota, 2 lis 2013, 18:13
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Kolumna półkowa

Post autor: haze72 »

OK, to chyba źle ich zrozumiałem. Dzięki za wyjaśnienie!
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5378
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 667 razy
Kontakt:
Re: Kolumna półkowa

Post autor: Zygmunt »

Oczywiście, że istnieją kolumny, w których dźwignią lub zaworem możesz otworzyć przepust i inaktywować daną półkę. Ma to sens w konstrukcjach, w których fizycznie nie da się "wyjąć" półek, lub gdy w czasie procesu chcesz modyfikować ich ilość. Jeżeli kolumna jest modułowa, to przed procesem ustalasz, z ilu będziesz korzystał. W konstrukcjach zrobionych np. w rurze 4", gdzie półki wlutowane są na stałe stosuje się właśnie zamykane przepusty.
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"
Awatar użytkownika

haze72
50
Posty: 92
Rejestracja: sobota, 2 lis 2013, 18:13
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Kolumna półkowa

Post autor: haze72 »

Czy na forum lub gdzieś indziej można znaleźć coś na temat szczegółów budowy i teorii kolumn półkowych - jakoś słabo mi poszło szukanie..
Z góry dzięki jak macie jakiś ślad.
Pozdrawiam,
haze72
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2744 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: lesgo58 »

Raczej szczegółowych instrukcji budowy nie znajdziesz, bo dopiero eksperymentujemy. Ale na wcześniejszych stronach tego tematu kilka linków na pewno znajdziesz.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5378
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 667 razy
Kontakt:
Re: Kolumna półkowa

Post autor: Zygmunt »

www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5378
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 667 razy
Kontakt:
Re: Kolumna półkowa

Post autor: Zygmunt »

Półki powycinane, brakuje kilku kołpaczków i uszczelek. Dzisiaj odebrałem szkiełka:
Obrazek

Została tez kwestia termometru... Może być nowoczesny kompaktowy z dokł. 0,01C... ale może bardziej w klimacie byłoby coś takiego:

Obrazek

Albo w ogóle coś steam-punkowego- termometr na lampach nixie:

Obrazek

Czy za bardzo kombinuję?
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"
Awatar użytkownika

Pretender
2500
Posty: 2993
Rejestracja: piątek, 11 lis 2011, 14:17
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centrum
Podziękował: 38 razy
Otrzymał podziękowanie: 251 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: Pretender »

Widzę, że Tobie lepiej idzie budowa. Ja jeszcze daleko w polu, ale w lutym mam nadzieję zbudować moją półkową.
Ten miedziany termomert chyba lepszy, możesz zamontować go w kolumnie, a ten na lampach raczej nie. Brałbym jeśli już to wg mnie ten pierwszy. Ja idę w elektroniczne. Ale jak znajdę ciekawy tablicowy to skuszę się, taki hamerykański.
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7339
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1695 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: radius »

Fajny ten termometr miedziany, szkoda tylko, że zaokienny. Chętnie bym taki zamontował w swojej półkowej :)
SPIRITUS FLAT UBI VULT
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5378
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 667 razy
Kontakt:
Re: Odp: Kolumna półkowa

Post autor: Zygmunt »

Zatem będę szukał takiego miedzianego lub z brązu, z termoparą, którą będzie się dało umieścić w kolumnie... Gdzieś, kiedyś widziałem coś takiego bodajże polskiej produkcji, do chłodnictwa...
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"
Awatar użytkownika

Pretender
2500
Posty: 2993
Rejestracja: piątek, 11 lis 2011, 14:17
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centrum
Podziękował: 38 razy
Otrzymał podziękowanie: 251 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: Pretender »

Na stronie wiki mają termometry tablicowe gazowe. Jak z dokładnością tej konstrukcji? Ogólnie drogie, więc pewnie są dobre.
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2744 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: lesgo58 »

W tych kolumnach precyzyjna dokładność pomiaru temperatur jest rzeczą wtórną. Przecież przeprowadzamy tylko destylacje proste. Tu zasadnicze znaczenie ma smak, węch i doświadczenie operatora.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego
Awatar użytkownika

Pretender
2500
Posty: 2993
Rejestracja: piątek, 11 lis 2011, 14:17
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centrum
Podziękował: 38 razy
Otrzymał podziękowanie: 251 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: Pretender »

Zygmunt
z tego co napisałeś wynika, że w wyfrezowany rowek wejdzie uszczelka z silikonu, i na niej będzie stało szkiełko? Czy przewidziałeś jakieś centrowanie rur szklanych albo coś w podobie? Ja własnie odrzuciłem możliwość zrobienia uszczelki takiej jak w CD, ciężko wyprofilować uszczelkę "z metra". Pozostaje więc płaska, ale wydaje mi się, że jeśli będzie tak jak u ciebie tzn rowek na uszczelkę, to przy nierównym ustawieniu może dojść do uszkodzenia szkła.
Awatar użytkownika

Emiel Regis
1700
Posty: 1723
Rejestracja: niedziela, 6 maja 2012, 10:18
Ulubiony Alkohol: własne nalewki, czerwone wytrawne
Lokalizacja: Picardie (Oise) Francja, Żywiec
Podziękował: 81 razy
Otrzymał podziękowanie: 253 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: Emiel Regis »

http://www.youtube.com/watch?v=xZb3jJE8pYM
Awatar użytkownika

herbata666
1100
Posty: 1108
Rejestracja: sobota, 3 lis 2012, 19:39
Krótko o sobie: Domowy konstruktor, różnych nietypowych destylatorów.
Ulubiony Alkohol: Własny
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Centrum, Warszawa
Podziękował: 169 razy
Otrzymał podziękowanie: 497 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: herbata666 »

Odświeżam temat, i jak Panowie postęp prac przy półeczkach. Też zaczynam powoli budować swojego potworka na razie przyszło szkło które będę ciął na segmenty, sprzęt ma być kopią Crystal Dragona tylko o średnicy 6"(około 150mm), grubość ścianki 5mm(lepsze było by grubsze ale akurat, takie było w cenie promocyjnej :D). I teraz pytanie do bardziej obeznanych kolegów, jaką robić wysokość półki (czyli na jakie odcinki pociąć szklaną rurę) ???
[linia][/linia][i]Pozdrawiamy
SztukaDestylacji
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2744 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: lesgo58 »

Zobacz od 18 strony. Tam sa wszystkie wzory do potrzebnych obliczeń.
http://www.che.utah.edu/~ring/Design%20 ... design.pdf
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

woxy
100
Posty: 139
Rejestracja: czwartek, 1 gru 2011, 13:04
Podziękował: 6 razy
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: woxy »

herbata666 pisze:Odświeżam temat, i jak Panowie postęp prac przy półeczkach.
Witam, u mnie prace powoli idą, prawie stoją, Najpierw czekanie na rurę szklaną, potem szukanie możliwości wykonania uszczelek w normalnej cenie, teraz zbieram materiały na orurowanie (deflegmator, skraplacz + reszta klamotów). Zostaną grzybki, kołnierze do szkła i pręty.
herbata666 pisze:I teraz pytanie do bardziej obeznanych kolegów, jaką robić wysokość półki (czyli na jakie odcinki pociąć szklaną rurę) ???
Są do tego specjalne obliczenia, ale mi się liczyć nie chciało. Pociąłem na 10cm kawałki, ale spotkałem się z opinią, że w sumie może być mniej, chodzi aby wrząca na półce ciecz nie chlapała na półkę ponad nią. Więc 7cm pewnie te było by ok, a może nawet 5cm. Wszystko zależy od wysokości grzybków.
herbata666 pisze:Też zaczynam powoli budować swojego potworka na razie przyszło szkło które będę ciął na segmenty, sprzęt ma być kopią Crystal Dragona tylko o średnicy 6"(około 150mm), grubość ścianki 5mm(lepsze było by grubsze ale akurat, takie było w cenie promocyjnej :D).
A jak wyszło cenowo takie szkło za odcinek 10cm? Wpadła mi w ręce rura nierdzewna 140mm, to akurat chyba 6" będzie :) Także jak skończę 4" może zacznę 6".
Woxy
Awatar użytkownika

herbata666
1100
Posty: 1108
Rejestracja: sobota, 3 lis 2012, 19:39
Krótko o sobie: Domowy konstruktor, różnych nietypowych destylatorów.
Ulubiony Alkohol: Własny
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Centrum, Warszawa
Podziękował: 169 razy
Otrzymał podziękowanie: 497 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: herbata666 »

Za szkło zapłaciłem 150zł za odcinek 120cm, tylko teraz to pociąć też pewnie będą niezłe koszta (jak by Kolega podesłał jakiś adres gdzie ciął i w jakiej cenie, to było by fajnie). Kombinuję cały czas z uszczelkami, więc też jak Kolega to przerabiał, to był bym wdzięczny za jakieś wskazówki :D.
[linia][/linia][i]Pozdrawiamy
SztukaDestylacji

woxy
100
Posty: 139
Rejestracja: czwartek, 1 gru 2011, 13:04
Podziękował: 6 razy
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: woxy »

herbata666 pisze:Za szkło zapłaciłem 150zł za odcinek 120cm, tylko teraz to pociąć też pewnie będą niezłe koszta (jak by Kolega podesłał jakiś adres gdzie ciął i w jakiej cenie, to było by fajnie). Kombinuję cały czas z uszczelkami, więc też jak Kolega to przerabiał, to był bym wdzięczny za jakieś wskazówki :D.
150zł za 150 rurę i 1.2m wysokości, to bardzo tanio. Ja za 120 rurę płaciłem coś ponad 20zł netto za 10cm odcinek. Do tego okolicach 7zł za jedno cięcie.
Ja ciąłem wspólnie z kol. Pretender w firmie w której kupowaliśmy szkło, czyli :

http://www.kapilar.pl/Kontakt/pl/

Co do uszczelki to jeśli chcesz robić tak jak w CSD, to musisz mieć dojście do tokarza, żeby formę wytoczył. Potem silikon i na gorąco uszczelki wulkanizować. Ja tak robiłem.
Jak nie masz dojścia do tokarza to problem będzie, bo firmy nie chcą robić małych ilości, a forma kosztuje. Ja najtaniej znalazłem za 500 netto - forma + 10 uszczelek, a miałem oferty za 800, 1000 i 2400 netto.

Chyba że jakieś inne uszczelki np. płaskie to inna bajka.
Woxy

ImadloKrzys
10
Posty: 12
Rejestracja: czwartek, 4 mar 2010, 09:23
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Kolumna półkowa

Post autor: ImadloKrzys »

A co sądzicie o pomyśle który mi przyszedł na myśl po obejrzeniu kilku kolumn przemysłowych.
Jest to kolumna kwadratowa z płkami osadzonymi w uszczelkach sylikonowych a całość posadowiona w "prowadnicach". Z przodu będzie znajdowało się szkło do obserwacji procesu.
W moim przypadku jest znacznie prostsza do wykonania z racji posiadania krawędziarki od kolumny okrągłej.
Kolumna ma być podpięta do parnika elektryczne.
Destylaty z moszczy owocowych (bez gęstego).
Poniżej rysunek poglądowy.

https://www.dropbox.com/s/ooy45zctz5ydr ... %C4%99.jpg

szlaczek1984
30
Posty: 42
Rejestracja: piątek, 4 paź 2013, 21:17
Podziękował: 32 razy
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: szlaczek1984 »

Czy możliwe jest zrobienie kolumny półkowej sitowej o średnicy od 6 do 8 cm, a nie tak jak wszędzie widzę od 10 do 12 cm?
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 5 maja 2014, 22:59 przez gr000by, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: konieczne poprawki

aronia
1450
Posty: 1498
Rejestracja: środa, 7 sie 2013, 09:14
Status Alkoholowy: Producent Wódek
Lokalizacja: Podkarpackie
Podziękował: 87 razy
Otrzymał podziękowanie: 364 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: aronia »

Oczywiście, że jest możliwe jak będziesz miał elementy z której ją poskładasz, ale przy takiej średnicy lepiej zrobić kolumnę z wypełnieniem. Przy półkowej bardziej chodzi o wydajność niż o super oczyszczenie, bo służy ona raczej do destylatów smakowych, a nie do spirytusu.
Awatar użytkownika

Pretender
2500
Posty: 2993
Rejestracja: piątek, 11 lis 2011, 14:17
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centrum
Podziękował: 38 razy
Otrzymał podziękowanie: 251 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: Pretender »

https://www.stilldragon.org/discussion/ ... line-up/p1

risery i downcomery w nowej odsłonie wg stilldragona 2 w jednym.
Rysunek poglądowy https://www.stilldragon.org/uploads/Fil ... 141307.jpg

A tutaj filmik z pracy

https://www.youtube.com/watch?v=ty6eY9VUIgI#t=407
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2744 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: lesgo58 »

Brawo @Pretender
Kurde - ciekawe to rozwiązanie. Nie śledziłem ostatnio tego wątku na StillDragon.
Dobrze, że zapodałeś ten link. Jeszcze mam czas aby wprowadzić modyfikacje w moich półkach. Ewentualnie zrobię całkowicie nowe półki.
Widzę, że system jest do opanowania.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego
Awatar użytkownika

Pretender
2500
Posty: 2993
Rejestracja: piątek, 11 lis 2011, 14:17
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centrum
Podziękował: 38 razy
Otrzymał podziękowanie: 251 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: Pretender »

Nowy system będzie trudniejszy do wykonania. Poprzedni był o wiele prostszy. Czy będzie lepszy? Zobaczymy. Ciekawy jestem, czy przy nowych riserach można będzie grzać mniejszą mocą. Poza tym są chyba bardziej "wydajne" bo na 4" Są tylko 4 szt.



EDIT

2.5" dragonik ;)
https://www.stilldragon.org/uploads/Fil ... 0cf59b.jpg

piotricz
300
Posty: 300
Rejestracja: wtorek, 15 paź 2013, 19:30
Podziękował: 19 razy
Otrzymał podziękowanie: 33 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: piotricz »


Szlumf
2000
Posty: 2384
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 631 razy
Otrzymał podziękowanie: 584 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: Szlumf »

Czy ktoś z forumowiczów pracuje na kolumnie półkowej (najchętniej dzwonowej)? Jeżeli tak to mam prośbę o opis kolejnych faz procesu. Jestem kiepski w językach obcych a tłumacz internetowy jest do bani.

Szlumf
2000
Posty: 2384
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 631 razy
Otrzymał podziękowanie: 584 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: Szlumf »

Z pozostałości po mojej szklanej kolumnie (stłuczki i wieczka od solniczek) oraz paru innych łatwo dostępnych rzeczy (ampułki po zastrzykach, probówki, rurki silikonowe, foremki do lodu) zrobiłem sobie mini kolumnę półkową. Chciałem zbadać jak to działa przed ewentualnym przystąpieniem do budowy większego egzemplarza.

Kolumna ma 55mm średnicy. W tej chwili mam 5 półek ale przedstawiona na zdjęciach ma 4 półki (szkło 5-tej półki złośliwie się stłukło przed rozruchem). Każda półka jest wyposażona w odbiór i port termometru. W trakcie testowania musiałem wprowadzić syfony na spływach flegmy (bez syfonów brały parę)i podnieść wysokość odpływu (odbiory z półek "parskały" przy niskim poziomie odpływu).

Z braku materiału do obróbki (nastawy ciągle pracują) przetestowałem ją (4 destylacje) zgromadzonymi przed- i po-gonami oraz zlewkami z różnych win i cukrówek więc trudno mi w tej chwili ocenić jej przydatność do owocówek. Wstępne efekty są obiecujące. Oddzielanie frakcji jest chyba łatwiejsze niż w kolumnie. Próbki z półek wyraźnie różnią się zapachem. Skraplacz ładnie oddziela przedgony (choć ciągle mam kłopot z zapachem "budyniu waniliowego") a półki robią też za bufor i wyłapują pogony a pod koniec wzmacniają odbiór. Przy 4 półkach na początku odbierałem za skraplaczem 91% z minimalnym, ładnym zapachem.

Nie pracowałem na "zimnych palcach" ale sądzę, że prowadzenie procesu jest podobne. Ja za stały przyjąłem przepływ wody przez skraplacz a regulowałem mocą. Na razie pracowałem z małą mocą (800-2000W) i max odbiorem 30ml/m ale kolumna pracuje stabilnie i przy 4000W. Jedną destylację przeprowadziłem też z nadstawką w postaci: OVM nad skraplaczem "półkowym" + 70cm zmywaków + LM + skraplacz kolumny. Ale nad tym muszę jeszcze popracować. Myślę, że ten układ będę wykorzystywał do odpędu cukrówek.

Jeżeli ktoś ma jakieś ciekawe informacje o prowadzeniu procesu (np. ilość półek przy różnych surowcach, czy miedziany skraplacz wystarczy za katalizator itp.) to bardzo proszę o przekazanie bo ja na razie jestem jak "pijane dziecko we mgle" a chciałbym przed śliwkami już ją jako tako opanować.

W docelowym egzemplarzu, który pewnie zimą zbuduję, planuję większość elementów półki wykonać z miedzi - będzie robiła za katalizator. Szkło planuję cienkościenne bo tańsze i łatwiej dostępne. Wczoraj np. widziałem w "Piotrze i Pawle" dwa rozmiary lampionów do świec (na oko średnica 10 i 12cm, wysokość 20cm) w postaci równych, szklanych rur na podstawkach. Gotowe bez cięcia. Cena poniżej 20zł.
widok ogólny1.jpeg
segment .jpeg
goła półka.jpeg
praca 1300W.jpeg
segment 1300W.jpeg
4 półka 4000W .jpeg
dzwonek.jpeg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika

herbata666
1100
Posty: 1108
Rejestracja: sobota, 3 lis 2012, 19:39
Krótko o sobie: Domowy konstruktor, różnych nietypowych destylatorów.
Ulubiony Alkohol: Własny
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Centrum, Warszawa
Podziękował: 169 razy
Otrzymał podziękowanie: 497 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: herbata666 »

Normalnie piękna sprawa, widzę że Kolega jest mistrzem obróbki szkła (oczywiście w pozytywnym znaczeniu). Sam planuję budowę kolumny półkowej (większość materiałów jest), ale jak to często bywa, brak czasu i inne pierdoły nie dają się zabrać do roboty. Gratulacje (fajne szkiełko).
[linia][/linia][i]Pozdrawiamy
SztukaDestylacji
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2744 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: lesgo58 »

Brawo i komplementy.
Szlumf pisze:Jeżeli ktoś ma jakieś ciekawe informacje o prowadzeniu procesu (np. ilość półek przy różnych surowcach, czy miedziany skraplacz wystarczy za katalizator itp.) to bardzo proszę o przekazanie bo ja na razie jestem jak "pijane dziecko we mgle" a chciałbym przed śliwkami już ją jako tako opanować.
Myślę, że pozostaną Ci tylko własne próby. Śliwki zrób na starym sprawdzonym sprzęcie, a kolumnę ćwicz na jakiś owocach tańszych, których nie będzie żal jak coś nie wyjdzie.
Ja mam taki sam dylemat z moim nowym sprzętem. Prawdopodobnie śliwki zrobię po "staremu", a półkową i alembik będę ćwiczył na jabłkach, których mam pod dostatkiem.
Fajnie, że masz niezależny odbiór z każdej półki. Musiałbym się nad tym elementem pochylić w mojej półkowej. Fajna rzecz do eksperymentów.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

piiootreek
30
Posty: 35
Rejestracja: sobota, 21 cze 2014, 17:57
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: piiootreek »

Czy kolumna półkowa jest prostsza w obsłudze od pozostałych rozwiązań? Czy chłodnica na szczycie jest niezbędna?

rastro
2500
Posty: 2603
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 301 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: rastro »

Czy prostsza wątpię ale te wszystkie cacka z wziernikami abo maszynki szklane... może spokojnie zastąpić tv i kominek!
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett

Szlumf
2000
Posty: 2384
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 631 razy
Otrzymał podziękowanie: 584 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: Szlumf »

piiootreek pisze:Czy kolumna półkowa jest prostsza w obsłudze od pozostałych rozwiązań?
Jak wszystkich sprzętów trzeba się jej nauczyć. Dla mnie łatwiejsze niż w innych aparatach jest dzielenie frakcji i wydajność jest większa.
Chłodnica na szczycie jest niezbędna bo to ona skrapla flegmę spływającą na półki.
Awatar użytkownika

HomoChemicus
400
Posty: 447
Rejestracja: niedziela, 12 sty 2014, 18:21
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Lokalizacja: Mazowsze
Podziękował: 16 razy
Otrzymał podziękowanie: 77 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: HomoChemicus »

piiootreek Kolumna półkowa jest jak Ferrari. Ani tym na zakupy nie pojedziesz, do pracy też nie bardzo. To taka zabawka dla bogatych. Może i się mylę, ale trochę jest w tym prawdy.
"Tylko dwie rzeczy są nieskończone: wszechświat i ludzka głupota.
Co do tej pierwszej są jednak pewne wątpliwości."

A. Einstein

Szlumf
2000
Posty: 2384
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 631 razy
Otrzymał podziękowanie: 584 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: Szlumf »

HomoChemicus pisze:To taka zabawka dla bogatych. Może i się mylę, ale trochę jest w tym prawdy.
Jak ktoś kupuje gotowca w sieci to może rzeczywiście. Najtańsza jaką widziałem kosztowała 2000zł i raczej był to Maluch a nie Ferrari. Ale jak ktoś majsterkuje to zrobi dużo taniej. Moja kosztowała poniżej 100zł (bez robocizny) ale była z "odpadów". Z materiałów "sklepowych" i z wykorzystaniem posiadanego kotła i skraplacza spokojnie wystarczy ze 300zł. Bez robocizny oczywiście.
Awatar użytkownika

BartekBartek1
450
Posty: 499
Rejestracja: środa, 19 gru 2012, 15:20
Otrzymał podziękowanie: 21 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: BartekBartek1 »

Jest ktoś na forum kto by wykonał tuleje do "kapsułek" na półkach w kolumnie półkowej? :)
Pędzić, pić, zalegalizować.

piiootreek
30
Posty: 35
Rejestracja: sobota, 21 cze 2014, 17:57
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: piiootreek »

Mam swojego pot-stilla z deflegmatorem. Jest to mój trzeci projekt. Ale już myślę o czymś lepszym do destylacji głównie owocówek i zbożówek. Myślałem właśnie o kolumnie 3 półkowej. Mam zbiornik 27l z stali KO ze złączem 70 sms oraz kawałek rury 70.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kolumny półkowe”