Awatar użytkownika

KS2507
400
Krótko o sobie: Konstruktor fajnych maszynek
Ulubiony Alkohol: Czysty.
Status Alkoholowy: Destylator
Kontakt:
Załączniki
Re: Stabilizator - bufor wzmacniająco-stabilizujący do kolumny

Postautor: KS2507 » poniedziałek, 22 wrz 2014, 18:53

Witam, powolutku w miedzy czasie składam bufor :) .
Co myślicie o takiej konstrukcji jak niżej ,opary będą wydostawać się przez cieć zgromadzoną w buforze jednocześnie podgrzewając ją .
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Destylatory kolumny rektyfikacyjne 96.6%
INOXSTILL.PL

https://allegro.pl/uzytkownik/inoxstill?order=m
https://www.youtube.com/channel/UCrw1QktBqnANXCuz_nOQBxw

Rabaty dla użytkowników forum AD w sklepie po podaniu loginu z forum!

aronia
1450
Status Alkoholowy: Producent Wódek
Załączniki

Postautor: aronia » poniedziałek, 22 wrz 2014, 19:10

Według mnie niepotrzebna komplikacja budowy, a dodatkowo utrudnienie przepływu może spowodować wzrost ciśnienia w zbiorniku. Dodatkowo powrót cieczy do kotła przez taki układ może być utrudniony, a to też istotne, aby zapewnić odpowiednią moc oparów/ilość półek generowanych przez wypełnioną część wewnętrzną. Jeżeli chodzi o podgrzewanie to skupiłby się na ogrzewaniu przez rurę wewnętrzną oraz dno oraz na dobrej izolacji pozostałej zewnętrznej części bufora. Działanie Twojego bufora będzie podobne do półki w kolumnie, bo tam też pary przechodzą przez ciecz tylko nie wiem czy taka była idea "wynalazcy/konstruktora". Jak już pisałem wyżej bufor działa od pewnego momentu, a u Ciebie będzie stale podgrzewany, więc gromadzenie wysoko % cieczy może nie być do końca spełnione, bo będzie z niego na bieżąco odparowywać alkohol.

Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Kontakt:
Załączniki

Postautor: Zygmunt » poniedziałek, 22 wrz 2014, 19:41

To będzie odstojnik, a nie bufor.

www.destylatorymiedziane.pl

"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"

aronia
1450
Załączniki

Postautor: aronia » poniedziałek, 22 wrz 2014, 20:04

Jako odstojnik bym tego nie uznał(jeśli możesz to wyjaśnij analogię), a raczej jako coś na kształt półki w kolumnie, bo jednak w sposób ciągły następuje tu kontakt oparów i cieczy(według rysunku można porównać do jednego "grzybka" na takiej półce), a w odstojniku ogrzewana jest tylko powierzchnia cieczy(tego co się skropliło). Do pełnej półki projektowi KS2508 brakuje przelewu.

Awatar użytkownika

Lothar von Luene
350
Załączniki

Postautor: Lothar von Luene » poniedziałek, 22 wrz 2014, 20:13

aronia pisze:Bufor ma gromadzić wzmocnioną ciecz i gdy produkowane przez zbiornik opary mają za niski % powoli odparowywać znajdujący się w cieczy alkohol. W Twoim projekcie powracające u dołu kolumny skropliny mają raczej niski %, więc gromadzona ciecz podobnie i efekt gromadzenia alkoholu jeżeli nastąpi to w bardzo niewielkim stopniu. Do tego pojemność bufora w stosunku do pojemności kotła musi być odpowiednia, a więc i taka miseczka musiałaby mieć odpowiednią "wielkość" co mogłoby ograniczać objętość użyteczną kotła. Wspomniane przez Emiel-a podwieszone zmywaki też działały przy mniejszych wsadach(niepełnym zbiorniku) - było to swego rodzaju przedłużenie kolumny w głąb zbiornika, więc operator mógł uznać, że kolumna dłużej utrzymuje stabilizacje. Jak już to było opisywanie bufor zaczyna "działać" jako dodatkowy zbiornik od pewnego momentu i dopiero wtedy to ogrzewanie go jest istotne, a u Ciebie stałe ogrzewanie może spowodować, że zbierająca się tam ciecz będzie na bieżąco odparowywać - coś jak półka rzeczywista, ale nie do końca.

Dzięki za odpowiedź.
Oczywiście taka miseczka ogranicza odrobinę pojemność kotła, powiedzmy, że np. 2L z 30l. To nie jest dużo. W moim przypadku nie ma to znaczenia bo nigdy nie napełniam zbiornika do pełna.
Wydaje mi się. że cały efekt w tym buforze polega na tym, że część alkoholu spływającego z flegmą nie miesza się ponownie z nastwem tylko odparowuje wcześniej w buforze. Może sie mylę.
Zbiornik umieszczony w kotle będzie miał wyższą temperaturę, co spowoduje szybsze odparowywanie alkoholu, ale czy to źle?
Zapewniam Cię. Że taka miseczka będzie prawie przez cały czas pełna, dzieki mojej szklanej kolumnie wiem, że do kotła wraca wystarczająco dużo płynu. Pusta będzie pod koniec rektyfikacji, kiedy w obiegu jest już mało alkoholu.
" Do pewnych informacji dochodzi się logiką...." ,
napisał Partyzant

Awatar użytkownika

Emiel Regis
1700
Ulubiony Alkohol: własne nalewki, czerwone wytrawne
Załączniki

Postautor: Emiel Regis » poniedziałek, 22 wrz 2014, 20:14

aronia pisze:Do pełnej półki projektowi KS2508 brakuje przelewu.

Czyli odstojnik..
Nawet gorzej, po jego napełnieniu nastąpi dolne zalanie kolumny. Robiąc powrót na wypełnienie mamy klasyczny bufor nie różniący się niczym od tego z początku tematu.
Lothar von Luene pisze:Wydaje mi się. że cały efekt w tym buforze polega na tym, że część alkoholu spływającego z flegmą nie miesza się ponownie z nastwem tylko odparowuje wcześniej w buforze.

Powtórzę raz jeszcze- bufor 'łapie' skropliny z kolumny, ale przede wszystkim nie dopuszcza do niej oparów bezpośrednio z kotła. Pary przechodząc przez wewn. rurę buforu zostają wzmocnione i w takiej postaci trafiają do jego zbiornika, gdzie mieszają się z wysokoprocentową flegmą.
Nie wolno też zapominać o tym, jak działa półka rzeczywista- stanowiąc niejako 'grawitacyjną pułapkę' na pogony.
W Twoim projekcie brakuje tych elementów.
http://www.youtube.com/watch?v=xZb3jJE8pYM

Awatar użytkownika

KS2507
400
Kontakt:
Załączniki

Postautor: KS2507 » poniedziałek, 22 wrz 2014, 20:29

Ok zapomnijmy o tym odstojniku :) ,zmontuję bufor według standardowego projektu bez udziwnień :)
INOXSTILL.PL

aronia
1450
Załączniki

Postautor: aronia » poniedziałek, 22 wrz 2014, 20:46

Lothar von Luene Przeczytaj dokładnie cały temat od początku i opis bufora tutaj: kolumna-a-rektyfikacja-kompendium-wiedzy-w-pigulce-t9284.html .
A w między czasie odpowiedź na pytanie: Jaka będzie %-owość tej flegmy?
KS2507 Niepotrzebnie komplikujesz prostą konstrukcję - jak już pisałem ogrzewanie dołu i wewnątrz z dobrą izolacją powinno wystarczyć - moja "samoróbka" wygląda tak: post106973.html#p106973 i według mnie i gr000by spełnia swoje zadanie. Konstrukcja była pod już gotową kolumnę i kega przez co musiał być odpowiednio "dostosowywany".
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 22 wrz 2014, 21:37 przez aronia, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika

Lothar von Luene
350
Załączniki

Postautor: Lothar von Luene » poniedziałek, 22 wrz 2014, 20:59

Pary przechodząc przez wewn. rurę buforu zostają wzmocnione i w takiej postaci trafiają do jego zbiornika

OK, jeżeli to jest warukiem działania bufora to się mylę.
Lothar von Luene Przeczytaj dokładnie cały temat od początku i opis bufora tutaj: kolumna-a-rektyfikacja-kompendium-wiedzy-w-pigulce-t9284.html .

Zaraz sobie przeczytam.

:)
" Do pewnych informacji dochodzi się logiką...." ,
napisał Partyzant

Awatar użytkownika

KS2507
400
Kontakt:
Załączniki

Postautor: KS2507 » środa, 24 wrz 2014, 17:58

A więc zmontowałem coś takiego jak niżej na zdjęciach.
Średnica zewnętrzna bufora to 129.2mm wysokość 25cm.
Rura wewnętrzna 60.3mm wysokość 20cm będzie pełnić rolę katalizatora.
Wziernik wykonany z złącza DN 53 szkło o grubości 8mm.
Pojemność bufora 1.5L
Zastanawiam się jeszcze gdzie umieścić port sondy termometru?
Kilka fotek. :)
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
INOXSTILL.PL

Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Kontakt:
Załączniki

Postautor: Zygmunt » środa, 24 wrz 2014, 18:07

Do jakiej średnicy kolumn chcesz go używać?

www.destylatorymiedziane.pl

"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"

Awatar użytkownika

KS2507
400
Kontakt:
Załączniki

Postautor: KS2507 » środa, 24 wrz 2014, 18:08

Kolumna 60.3 , zbiornik 50L.
INOXSTILL.PL

aronia
1450
Załączniki

Postautor: aronia » środa, 24 wrz 2014, 18:27

To wczytaj się w cały temat na tym i białym forum: rura wewnętrzna powinna być albo o większej średnicy niż kolumna albo wypełniona bardziej przewiewnym wypełnieniem, aby nie zalewało w tym miejscu. Jeżeli będą to sprężynki miedziane to nie wiem czy na tak krótkim odcinku otrzymasz odpowiednie wzmocnienie.
Czujnik temperatury zamontuj tak aby mierzył temperaturę cieczy, by po niej można było ocenić % wnętrza.

Awatar użytkownika

lesgo58
4500
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Załączniki

Postautor: lesgo58 » piątek, 26 wrz 2014, 17:07

Czas podzielić się kilkoma spostrzeżeniami z użycia bufora.
Bufor ma pojemność 1,9 litra.
Tak na gorąco, bo jestem dopiero po 4 próbach:
- skrócił się czas destylacji o 40%,
- czyli zwiększyła się prędkość odbioru,
- zauważyłem, że bufor może być zbawieniem dla osób z ograniczoną wysokością lokalu> w/g mnie wystarczy kolumna 120-130 cm + plus bufor oczywiście.
- zauważyłem też, że można zejść z termometrem w kolumnie do 10 cm, a nawet przy odrobinie wprawy zrezygnować z niego na rzecz termometru umieszczonego w buforze. Spokojnie można prowadzić proces obserwując właśnie termometr w buforze.
- spokojnie można zwiększyć moc grzania do momentu do ok. 5% poniżej progu zalania. Bardzo dobrze stabilizuje chwilowe skoki napięcia. Dotychczas pracowałem na mocy o ok. 15% poniżej progu zalania. Właśnie z obawy przed destabilizacją kolumny w razie skoków napięcia. Gdyż kolumna bez bufora reagowała dosyć szybko na te skoki.

Dokładniejszy opis pracy bufora wrzucę za kilka dni, gdy wykonam kilka dodatkowych rektyfikacji.
Jako, że też dorobiłem się OLM - udało mi się zaobserwować kilka ciekawych zjawisk związanych z tym gadżetem.
Z kolei nowa głowica potwierdziła mistrzostwo rzemieślnika, który ją wykonał. Podam tylko jeden parametr. Przy niższej wysokości głowicy w stosunku do poprzedniej wykonanej przez tę sama osobę obniżyło się zużycie wody w skraplaczu przy grzaniu mocą 2400 W i temperaturze na wyjściu w okolicach 65*C - do 15 litrów/godzinę.

W/g mnie i kilku innych osób bufor jest największym wynalazkiem ostatnich kilku lat. Jego użycie wprowadza najwięcej wartości dodanych.

aronia
1450
Załączniki

Postautor: aronia » piątek, 26 wrz 2014, 17:34

A gdzie zdjęcia tych "cacuszek" spod ręki tego rzemieślnika? Bo na to właśnie wiele osób czeka :P .

Awatar użytkownika

KS2507
400
Kontakt:
Załączniki

Postautor: KS2507 » piątek, 26 wrz 2014, 18:55

Ja na razie nie ma czasu przetestowania mojej konstrukcji bufora ,według opisu AKASA na sąsiednim forum konstrukcja jest poprawna i powinna poprawnie pracować po zasypaniu sprężynkami miedzianymi.
lesgo58 właśnie w między czasie montuję głowicę puszkową o średnicy 290mm wysokość 100mm.
Też zauważyłem że głowica puszkowa wykonana z rury 88.9 zużywa mniej wody niż głowica Aabratek przy chłodnicy wykonanej z takiej samej długości rurki .
Ostatnio zmieniony sobota, 27 wrz 2014, 07:15 przez KS2507, łącznie zmieniany 1 raz.
INOXSTILL.PL

Awatar użytkownika

lesgo58
4500
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Załączniki

Postautor: lesgo58 » piątek, 26 wrz 2014, 21:54

aronia pisze:A gdzie zdjęcia tych "cacuszek"

Wrzucę przy następnym poście. Gdy będę prezentował rozszerzony opis działania nowego sprzętu.

Awatar użytkownika

seneka
550
Załączniki

Postautor: seneka » czwartek, 9 paź 2014, 21:02

Witam przeczytałem cały wątek tu i na białym forum. Wyczytałem że pojemność bufora jest zależna od pojemności zbiornika oraz że rura wewnętrzna powinna mieć ciut większą średnicę niż kolumna. Większość opisywanych buforów pracuje na kegach 50 i oscyluje w okolicy 1,5 litra. Ja mam kega 30 l. Jaką pojemność polecacie do takiego zbiornika i czy przy kolumnie 60,3 odpowiednia będzie rura wewn 63,5?
ZAISTE WÓDKA POTĘŻNA JEST...ALE BIMBER WIĘKSZĄ MOCĄ WŁADA

aronia
1450
Załączniki

Postautor: aronia » czwartek, 9 paź 2014, 21:53

Z tego co pamiętam to przelicznik był 1:20(25) odnośnie pojemności bufora do kotła, więc coś pomiędzy 1,3 a 1,5 powinno być ok. Jeżeli chodzi o rurę wewnętrzną to zależy jakie chcesz w niej dać wypełnienie - jak bardziej przewiewne niż w kolumnie to powinna 63 się sprawdzić. Jeżeli identyczne to dałbym 70mm - idealnie pasuje do korka od fittingu, a i "czapkę" można zrobić z dennicy 76. Mój zrobiony z podobnych podzespołów znajdziesz tutaj: post106973.html#p106973

michal278
1400
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: zielona wróżka
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Kontakt:
Załączniki
Re: Odp: Stabilizator - bufor wzmacniająco-stabilizujący do kolumny

Postautor: michal278 » piątek, 10 paź 2014, 06:44

A ja mam pytanie co do pojemności bufora. To jest ona liczona z rurą wewnętrzną czy bez?
Ostatnio zmieniony piątek, 10 paź 2014, 07:18 przez michal278, łącznie zmieniany 1 raz.
zapraszam na wczasy na podlasie - jaglowo.com

Wróć do „Bufory stabilizująco-wzmacniające”