Galeria Kucyka, BF-10 + zmodyfikowany Guttman

Coś dla fanów szkła laboratoryjnego.
Awatar użytkownika

Autor tematu
Kucyk
1700
Posty: 1704
Rejestracja: wtorek, 7 paź 2008, 15:51
Krótko o sobie: Staram się odbierać świat z lekkim przymrużeniem oka ;)
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Otrzymał podziękowanie: 157 razy

Post autor: Kucyk »

Raz kozie (Kucykowi) śmierć!

Przedstawiam moją koncepcję kucykowej kolumny desmrodyzacyjnej:
Guttman.jpg
Współpracująca z kolbą 10 000ml od BF-10 kolumienka wypełniona wiórami z miedzi elektrolitycznej. Na górze zmodyfikowany aparat destylacyjny wg Guttmana z zaworem trójdrogowym pełniącym funkcję dozowania skroplin spłukujących siarczek miedzi z wypełnienia. Na górze dławik do tremometru rtęciowego lub sondy elektronicznego.
Dziś poszło zamówienie do producenta, zobaczymy co dalej będzie...
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
alembiki
Awatar użytkownika

dominik77
30
Posty: 38
Rejestracja: wtorek, 8 wrz 2009, 13:45
Re: BF-10 + zmodyfikowany Guttman

Post autor: dominik77 »

Witam kolego Kucyk.
ta kolumna wydaje się OK tylko czy będzie dobrze zgrywać z kolbą :?: :?: :?: mam dwie uwagi.
1)-kolba jest ze szkła a kolumna z stali, stal pod temp.zmienia swoją objętość czy aby kolba z tego powodu nie pęknie.
2)-mimo że kolumna ma 700mm plus jeszcze wypełnienie i cała reszta czy to aby nie będzie
za ciężkie na kolbę i czy to będzie stabilne :?:

Cała reszta podoba mi się zwłaszcza ten syfon przy powrocie taki sam stosuje choć trudno
było wygiąć rureczkę szklaną.

pozd.dominik77
Kiedy pędzę, to tchu mi brakuje.
Kiedy degustuje, to mi smakuje.
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5377
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 667 razy
Kontakt:
Re: BF-10 + zmodyfikowany Guttman

Post autor: Zygmunt »

Hm, wydaje mi się, że tam wszytko ma być szklane- a nawet jeżeli nie, to szlify są tak pomyślane, żeby w razie rozszerzenia metalu po prostu delikatnie się wysuwało z połączenia.

Co do wagi- nie raz montowałem i większe zestawy w laboratorium i wszystko potrzebuje jedynie dobrego podparcia. Albo standardowo- łapa + stojak, albo można kombinować jakoś "chałupniczo".


Kucyku- powodzenia!
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"
Awatar użytkownika

Autor tematu
Kucyk
1700
Posty: 1704
Rejestracja: wtorek, 7 paź 2008, 15:51
Krótko o sobie: Staram się odbierać świat z lekkim przymrużeniem oka ;)
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Otrzymał podziękowanie: 157 razy
Re: BF-10 + zmodyfikowany Guttman

Post autor: Kucyk »

Aby nie było nieścisłości, to dodam, że w tej aparaturce wszystko jest ze szkła, oprócz dławika silikonowego. ;P
Wszelkie szczegóły jak cena, czy producent zamieszczę gdy otrzymam aparat...
Awatar użytkownika

cafekot
250
Posty: 253
Rejestracja: sobota, 15 sie 2009, 15:34
Krótko o sobie: Grupa krwi +miodowa
Otrzymał podziękowanie: 47 razy
Re: BF-10 + zmodyfikowany Guttman

Post autor: cafekot »

Naiwnie myślałem że, aparatura szklana ma znikomą możliwość innowacji i przeróbek !!
Ogromnie mnie cieszy ta moja pomyłka, czekam na info o cenie i ocenie wykonawstwa tego cuda, prawdziwym rarytasem będzie jakieś foto a może i premiera filmowa z pierwszego wypalania - to by była gratka :odlot: :odlot: :odlot: :odlot: :odlot:
Awatar użytkownika

dominik77
30
Posty: 38
Rejestracja: wtorek, 8 wrz 2009, 13:45
Re: BF-10 + zmodyfikowany Guttman

Post autor: dominik77 »

Hej :!: :!:
Ale kolega Cafekot się rozpędził z tym filmem - raczej nie bo przyjdą panowie tacy jak na zdjęciu kolegi Kucyka i będzie posprzątane ha ha ha :!: :!: :!: żartowałem, było by miło zobaczyć to cacko w akcji :D :D a teraz do rzeczy mam pytanie do kolegi Kucyka
czy ta kolumna o wysokości 700mm będzie mieć jakieś wypełnienie czy może będzie mieć oryginalne deflegmatory :?: :?:



Kiedy pędzę,to tchu mi brakuje.
kiedy degustuje,tomi smakuje
. :odlot: :odlot:
Kiedy pędzę, to tchu mi brakuje.
Kiedy degustuje, to mi smakuje.
Awatar użytkownika

Autor tematu
Kucyk
1700
Posty: 1704
Rejestracja: wtorek, 7 paź 2008, 15:51
Krótko o sobie: Staram się odbierać świat z lekkim przymrużeniem oka ;)
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Otrzymał podziękowanie: 157 razy
Re: BF-10 + zmodyfikowany Guttman

Post autor: Kucyk »

Film na pewno będzie podobnie jak w przypadku BF-10. Kliknij TU

Kolumnę napcham wiórami z miedzi, które tokarz specjalnie na ten cel wytworzy. Sensem takiego wypełnienia będzie odjajczenie destylatów przy drugiej jeździe. Wypustki na dole kolumienki mają zapobiec ewentualnej ekspansji wiewiórów do kolby.
Awatar użytkownika

Autor tematu
Kucyk
1700
Posty: 1704
Rejestracja: wtorek, 7 paź 2008, 15:51
Krótko o sobie: Staram się odbierać świat z lekkim przymrużeniem oka ;)
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Otrzymał podziękowanie: 157 razy
Re: BF-10 + zmodyfikowany Guttman

Post autor: Kucyk »

Mam GO!

To nie jest byle jaka rurka, to jest armata. W moich wyobrażeniach wszystko miało być z delikatniejszego szkła i takie mikre. Dziś osobiście odebrałem aparat, w domu odpakowałem i...

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Szkło grubaśne i dokładnie obrobione, osprzęt nowoczesny i przemyślany, całość po złożeniu ma 160cm wysokości...
Z resztą zobaczcie sami:
Guttman rozłożony.jpg
Szczegóły zaworu.jpg
Wypustki.jpg
Wprowadzenie.jpg
Przyłącze wody.jpg
Dławik termometru.jpg
Cały sprzęt.jpg
Pozostaje mi jeszcze nabić lufę wiewiórami miedzianymi i, oczywiście, testy na jakimś smrodliwym destylacie popełnić...

Kosztowało mnie to 400zł, ale jestem zachwycony tym sprzęciorem i uważam, że cena jest bardzo rozsądna. Chętnych do zamówienia podobnego sprzętu proszę o kontakt na PW.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika

cafekot
250
Posty: 253
Rejestracja: sobota, 15 sie 2009, 15:34
Krótko o sobie: Grupa krwi +miodowa
Otrzymał podziękowanie: 47 razy
Re: BF-10 + zmodyfikowany Guttman

Post autor: cafekot »

:odlot: ECH - OCH - ACH :odlot:
Ale sprzęcicho - ja pierdziu !!!
Na fotach już widać że, to solidna konstrukcja (bardzo podobają mi się te podłaczenia do wody),a ten zawór, grubość szkła też jest widoczna i robi wrażenie - prawdziwy psotny fagot.
Wszystko przypieczętowała ta cena która jest bardzo promocyjna.
Jedyna rzecz nad którą można by się zastanowić to podłaczenie do większej kolby (jeśli jest taka do dostania).
Proszę o namiary na PW - urodziny za pasem.
Awatar użytkownika

Autor tematu
Kucyk
1700
Posty: 1704
Rejestracja: wtorek, 7 paź 2008, 15:51
Krótko o sobie: Staram się odbierać świat z lekkim przymrużeniem oka ;)
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Otrzymał podziękowanie: 157 razy
Re: BF-10 + zmodyfikowany Guttman

Post autor: Kucyk »

Kolba większa (20L), całkowicie kompatybilna z kolumienką jest do dostania za 600zł, ale istnieje też coś takiego jak granica moich potrzeb, wszak nie chcę spowodować swoim hobby wahnięć wartości akcji czołowych koncernów gorzelnianych na światowych giełdach za każdym razem, gdy tylko podłączę aparaturę...
Awatar użytkownika

cafekot
250
Posty: 253
Rejestracja: sobota, 15 sie 2009, 15:34
Krótko o sobie: Grupa krwi +miodowa
Otrzymał podziękowanie: 47 razy
Re: BF-10 + zmodyfikowany Guttman

Post autor: cafekot »

Podłączenie takie mogło by skutecznie uderzyć w monopolistyczne praktyki kapitalistycznych molochów i zachwiać podstawami ich niecnych praktyk które doprowadziły do tego że, jak patrzę na półki z polskimi produktami spirytusowymi to bolą mnie oczy, a tłuszcza doceniła by oryginalność i wyjątkowość domowych smaków. ;)

Serio - to jakoś tak wizualnie do takiego wspaniałego instrumentu pasowało by większe pudło rezonansowe - co by muzyka była czysta i koiła zmysły.

djprezes
50
Posty: 63
Rejestracja: sobota, 3 sty 2009, 18:33
Otrzymał podziękowanie: 5 razy
Re: BF-10 + zmodyfikowany Guttman

Post autor: djprezes »

wypaaaaaaaaaaaaaaaaaas tez chce takie cos, podejzewam jednak ze za granice by to nie doszlo do mnie w jedynym kawalku :(

bilu1967
10
Posty: 17
Rejestracja: czwartek, 20 sie 2009, 16:20
Podziękował: 1 raz
Re: BF-10 + zmodyfikowany Guttman

Post autor: bilu1967 »

ale zarąbista maszyna też taką bym chciał :klaszcze: :klaszcze: :klaszcze: a po eksperymencie i wyprodukowaniu smakowity na pewno będzie smakowało cudownie i :odlot: :odlot: :odlot: :odlot:
Awatar użytkownika

Autor tematu
Kucyk
1700
Posty: 1704
Rejestracja: wtorek, 7 paź 2008, 15:51
Krótko o sobie: Staram się odbierać świat z lekkim przymrużeniem oka ;)
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Otrzymał podziękowanie: 157 razy
Re: BF-10 + zmodyfikowany Guttman

Post autor: Kucyk »

Budowa nadal trwa. Dziś walczyliśmy z frezerem nad produkcją wiórów miedzianych, co okazał się być trudne... Poniżej lufa załadowana tymi wiewiórami. Zmywaczek włożony na górze jest tylko zatyczką. Na wypełnienie rury fi40 i długości 700 poszło 600gr wiórów. Aby je otrzymać kupiłem 10cm wałka miedzianego fi30 - 0,8kg. Cena calej imperzy: 60zł po 30 za materiał i toczenie.
Niezła laska.jpg
Wypełnienie.jpg
Teraz pozostaje mi przemycie całości gorącym roztworem NaOH i próbna destylacja jakiegoś smroda...
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika

lelo1951
2
Posty: 3
Rejestracja: piątek, 10 kwie 2009, 21:32
Krótko o sobie: Jestem normalnym pogodnym wesołym człowiekiem :)
lubię PISAĆ-PSOCIĆ
Ulubiony Alkohol: swój
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Re: BF-10 + zmodyfikowany Guttman

Post autor: lelo1951 »

Kucyk pisze:Mam GO!

To nie jest byle jaka rurka, to jest armata. W moich wyobrażeniach wszystko miało być z delikatniejszego szkła i takie mikre. Dziś osobiście odebrałem aparat, w domu odpakowałem i...Kosztowało mnie to 400zł, ale jestem zachwycony tym sprzęciorem i uważam, że cena jest bardzo rozsądna.
KUCYK Gratulacje mam cuś bardzo podobnego, drobne pierdoły w różnicy, a moje sprzęcicho ma 20lat. Cena rewelka będziesz Miał kupę radochy. dziadek (już niestety) lelo
:respect: :ok: :piwo:
P.S. Żadnego metalu tylko szkło jeśli chodzi o wypełnienie (jestem metalurgiem jeśli chodzi o średnie wykształcenie absolwent Technikum Mechaniczno Odlewnicze w Ozimku) takie małe szklane rurki to się chyba nazywają pierścienie raschida? idzie to kupić, gdzieś w necie spotkałem
Ostatnio zmieniony piątek, 30 paź 2009, 09:18 przez Agneskate, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: interpunkcja, styl, błędy.

dmatys
50
Posty: 88
Rejestracja: niedziela, 13 wrz 2009, 19:43
Re: BF-10 + zmodyfikowany Guttman

Post autor: dmatys »

No sprzęcior jest super :!: !! Cena faktycznie spoko - bardzo jestem ciekaw efektów jakie uzyskasz na tym aparacie - psoć coś szybko i zdaj relację :klaszcze:
Awatar użytkownika

Winiarek5
200
Posty: 222
Rejestracja: czwartek, 12 mar 2009, 00:43
Otrzymał podziękowanie: 15 razy
Re: BF-10 + zmodyfikowany Guttman

Post autor: Winiarek5 »

Kucyk pisze:Z resztą zobaczcie sami:
Kliknąłem, zobaczyłem, zaniemówiłem!
Obrazek
Pozostaje tylko kociaki przeszkolić w temacie obchodzenia się ze szkłem, tzn. obchodzenia szkła w odpowiedniej odległości.

:punk:

Pozdrawiam

Winiarek

bogdan
500
Posty: 509
Rejestracja: sobota, 31 sty 2009, 13:44
Krótko o sobie: Jestem dziadkiem lecz nie dziadem
Ulubiony Alkohol: Ten którego jeszcze nie wypiłem
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Otrzymał podziękowanie: 10 razy
Re: BF-10 + zmodyfikowany Guttman

Post autor: bogdan »

Kolego Kucyk, rzeczywiscie majstersztyk! Długo myślałeś nad swoją kolumną ale jak zrobiłeś to robi wrażenie. :klaszcze:
Bardzo podoba mi się odpowietrzenie skroplin, wcześniej takiego rozwiązania nie widziałem. Znakomicie zabezpieczy to kolumnę przed wzrostem ciśnienia.
Żeby nie było tak słodko, mam małe ale. Wypełnienie miedziane, jak sam piszesz powinno skutecznie odsmrodlić i to się zgadza. Jednak wiewiury miedziane nie są sprężyste, w związku z czym nie bardzo można je ubijać, bo zbiją się w wałek, a nie ubite zostawią dużo przestrzeni z powietrzem. Czysty spirytus z tego nie pokapie. Pierwsze próby pokażą nagą prawdę. Jaka ona by nie była, sukces osiągnęłeś już teraz. :ok:

pozdrawiam Bogdan
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5377
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 667 razy
Kontakt:
Re: BF-10 + zmodyfikowany Guttman

Post autor: Zygmunt »

Z tego co zrozumiałem, to Kucyk nie chce korzystać z kolumny jako rektyfikacyjnej tylko "desmrodyzacyjnej", a miedź znakomicie zatrzymuje całą siarkę...
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"
Awatar użytkownika

dominik77
30
Posty: 38
Rejestracja: wtorek, 8 wrz 2009, 13:45
Re: BF-10 + zmodyfikowany Guttman

Post autor: dominik77 »

Hejka :!: :!: :!: :!:
Sorki kolego Kucyk że nie przeczytałem wszystkich postów, ale jestem świeżo po imprezie
i zerkłęm na tą stronę i szczęki mi wyszły na wiesz :respect: :respect: :respect:
bardzo cię proszę podaj mi sklep w którym zakupiłeś taki sprzęt puść mi prywatną wiadomość bardzo ci z góry dziękuje :!: :!: :!: ;) ;) ;)
Kiedy pędzę, to tchu mi brakuje.
Kiedy degustuje, to mi smakuje.
Awatar użytkownika

Winiarek5
200
Posty: 222
Rejestracja: czwartek, 12 mar 2009, 00:43
Otrzymał podziękowanie: 15 razy
Re: BF-10 + zmodyfikowany Guttman

Post autor: Winiarek5 »

bogdan pisze:Jednak wiewiury miedziane nie są sprężyste, w związku z czym nie bardzo można je ubijać, bo zbiją się w wałek, a nie ubite zostawią dużo przestrzeni z powietrzem.
Małe co nie co:
żeby zbić w wałek wiewióry to trzeba użyć prasy, czego szklany instrument może nie przeżyć.
Nawet miedziane wiewióry :) można ubić do żądanej "ubitości" dzięki etapowości i cierpliwości.
Ilość wolnej przestrzeni zależeć będzie od wielkości wiewiórki i od cierpliwości przy etapowości w ubijaniu.

Pozdrawiam

Winiarek
Awatar użytkownika

dominik77
30
Posty: 38
Rejestracja: wtorek, 8 wrz 2009, 13:45
Re: BF-10 + zmodyfikowany Guttman

Post autor: dominik77 »

Ha ha ha :!: :!: :!:
Kolego Winiarwk 5 kumplowi Kucykowi nie chodziło,oto żeby wypełnić dużą przestrzeń wiórami miedzianymi, tylko oto żeby destylat nie miał zapachu zgniłych jaj :D :D :D
Mam rację :?: :?: :?: :) :) :)
Kiedy pędzę, to tchu mi brakuje.
Kiedy degustuje, to mi smakuje.
Awatar użytkownika

Winiarek5
200
Posty: 222
Rejestracja: czwartek, 12 mar 2009, 00:43
Otrzymał podziękowanie: 15 razy
Re: BF-10 + zmodyfikowany Guttman

Post autor: Winiarek5 »

dominik77 pisze:Ha ha ha :!: :!: :!:
No właśnie,
dominik77 pisze:Ha ha ha :!: :!: :!:
Drogi Dominiku,
o co chodziło Kucykowi to ja wiem (tym bardziej, że już dawno, dawno temu, za siedmioma górami, za siedmioma rzekami, gdzieś w w Górach Izerskich stosowałem miedź jako katalizator) ale odpowiadałem Bogdanowi a nie Kucykowi, czego "Dominik ha ha ha" jakoś nie uchwycił :(

Jednym słowem :lol:

Pozdrawiam

Winiarek
Ostatnio zmieniony piątek, 30 paź 2009, 21:52 przez Winiarek5, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

Autor tematu
Kucyk
1700
Posty: 1704
Rejestracja: wtorek, 7 paź 2008, 15:51
Krótko o sobie: Staram się odbierać świat z lekkim przymrużeniem oka ;)
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Otrzymał podziękowanie: 157 razy
Re: BF-10 + zmodyfikowany Guttman

Post autor: Kucyk »

Ha ha ha ha

Szczegóły o nabijaniu wypełnieniem miedzianym są tu: http://alkohole-domowe.com/forum/post11089.html#p11089

Ten i powyższe posty za jakiś czas się usunie.

No, może ten post nie cały, bo teraz Koledze Bogdanowi odpowiem.
Bogdan pisze:Bardzo podoba mi się odpowietrzenie skroplin
To nie jest odpowietrzenie skroplin, tylko wylot gotowego towaru ze zbiorniczka. Niestety stożkowy zawór trójdrożny nie pozwala na jednoczesne dozowanie sosu na wypełnienie i do karafki. Tutaj wypływ ambrozji będzie się odbywał wtedy, gdy ilość skroplin spływających z chłodnicy będzie większa niż ustawiony powrót mający na celu zraszanie wypełnienia.

bogdan
500
Posty: 509
Rejestracja: sobota, 31 sty 2009, 13:44
Krótko o sobie: Jestem dziadkiem lecz nie dziadem
Ulubiony Alkohol: Ten którego jeszcze nie wypiłem
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Otrzymał podziękowanie: 10 razy
Re: BF-10 + zmodyfikowany Guttman

Post autor: bogdan »

Kolego Zygmunt, a w jakim celu Kucyk zamontował reflux zewnętrzny?

pozdrawiam Bogdan
Awatar użytkownika

Autor tematu
Kucyk
1700
Posty: 1704
Rejestracja: wtorek, 7 paź 2008, 15:51
Krótko o sobie: Staram się odbierać świat z lekkim przymrużeniem oka ;)
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Otrzymał podziękowanie: 157 razy
Re: BF-10 + zmodyfikowany Guttman

Post autor: Kucyk »

bogdan pisze:W jakim celu Kucyk zamontował reflux zewnętrzny?
To właściwie nie refluks w zamyśle produkcji spirytu, a zraszanie wypełnienia celem spłukania powstającego podczas odjajczania destylatu siarczku miedziowego z wiewiórów. Aparat zbudowałem, tak jak opisuje to Kolega Zygmunt kilka postów wcześniej, celem pozbawiania destylatów smrodku jajeczka, który przy moich owocówkach jakoś się wciąż pojawia i potrafi popsuć smak i humor. Z resztą wiecie, że mnie do cukrówek i czystego spirytusu nie ciągnie...

Próba wykonana. Do kolby poszły śmierdzące jajami bimbry z wiśni 2008, jabłek 2007 i ch... wie czego rozcieńczone do 40%. Podczas lania ich do kolby smród buchał jak z żołnierskiej onucy, w każdym razie pić by się ich nie dało. Po ustabilizowaniu aparatury na otwartym na full powrocie zmniejszyłem napływ na wypełnienie i po chwili zbiorniczek pod chłodnicą wypełnił się i przez przelew el bimberro zaczęło płynąć do zlewek. Oddzieliłem 5% (140ml) podpałki, 10% przedgonu dałem Babci aby sobie nogi nacierała, a reszta do gąsiora leci. Przy mocniejszym otwarciu powrotu walił spirol 95%, zmniejszyłem powrót od 2 kropel na sekundę i z wężyka zasuwa strużką 92% przy temperaturze 79,6*C.
I teraz najważniejsze: ze śmierdzącego jajem zajzajeru którego nawet roczne leżakowanie z dębem nie było w stanie odsmrodzić wychodzi teraz cudny w smaku, mocno owocowy spirytusik, który wyraźnie pachnie jabłkami.
Ja już trochę go wypiłem... :pije: Zaraz poeksperymentuję z całkowitym zamknięciem powrotu.
Korzystając z okazji chciałem bardzo podziękować Koledze Calyx'owi za pomoc w uruchomieniu i wyregulowaniu sprzętu. :poklon;

Jako, że nic tak nie uwiarygadnia zeznań jak filmik, zapraszam na seans:
Ostatnio zmieniony wtorek, 11 kwie 2023, 09:56 przez Qba, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

Calyx
1050
Posty: 1057
Rejestracja: środa, 26 lis 2008, 18:47
Krótko o sobie: Hobbysta :)
Ulubiony Alkohol: kazdy z polki "zrob to sam"
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: Las nad Pilica
Podziękował: 15 razy
Otrzymał podziękowanie: 158 razy
Re: BF-10 + zmodyfikowany Guttman

Post autor: Calyx »

I niech moc zawsze będzie z Tobą
a refluks zawsze zawraca
i stabilizacja niech Cię nie opuszcza :)

Kucyku :ok:

Pozdrawiam serdecznie :piwo: Calyx

Ciekawi mnie jak często w tym instrumencie trzeba będzie
oczyszczać wypełnienie z miedzi?

Reflukser, reflukser, reflukser :freak:
Kiedy fikam, to jestem grafikiem, kiedy psocę, to jestem psotnikiem :)
Awatar użytkownika

Autor tematu
Kucyk
1700
Posty: 1704
Rejestracja: wtorek, 7 paź 2008, 15:51
Krótko o sobie: Staram się odbierać świat z lekkim przymrużeniem oka ;)
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Otrzymał podziękowanie: 157 razy
Re: BF-10 + zmodyfikowany Guttman

Post autor: Kucyk »

Wnioski po skończonej pierwszej destylacji:

- układ pracuje jak każdy inny refluks, czyli temperatura stoi w miejscu i leci spiryt, zaś w pewnym momencie wskazania termometru gwałtownie rosną i destylacja się kończy, znaczy przestaje kapać z końcówy;

- konieczne jest zapewnienie precyzyjnej regulacji temperatury, zetem wszelkie kuchenki z termostatami się nie nadają, bo destabilizują proces - wbrew nazwie mają one zmienną temperaturę płyty grzejnej. Zmiana grzania w kuchence o regulowanej mocy ze stopnia 5 na 6 powodowała natychmiastowe zakłócenie ciśnień w układzie i cofanie sosu który miał kapać na wypełnienie, zatem również obsługa takiej kuchenki musi być delikatna;

- wypełnienie nie zmieniło barwy, co chyba świadczy o skuteczności obmywania jego powracającym destylatem, bo smród jaj zniknął więc coś ten siarkowodór musiało zjeść;

- aparat pracuje bardzo stabilnie jeśli się go zostawi w spokoju, to znaczy nie wprowadza się w życie zasady: każde pokrętło służy do tego, żeby obracać je na całego;

Kuc

bogdan
500
Posty: 509
Rejestracja: sobota, 31 sty 2009, 13:44
Krótko o sobie: Jestem dziadkiem lecz nie dziadem
Ulubiony Alkohol: Ten którego jeszcze nie wypiłem
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Otrzymał podziękowanie: 10 razy
Re: BF-10 + zmodyfikowany Guttman

Post autor: bogdan »

Kucyk napisał:
"Z resztą wiecie, że mnie do cukrówek i czystego spirytusu nie ciągnie..."
Czyli zbłądziłeś Kucyku, a może z obrzydzeniem ten spiryt wylałeś. :D
Masz świetne narzędzie wielofunkcyjne, a jak już masz to szkoda byłoby go nie wykorzystać.
Myślę, może się mylę, że część znaczną smrodków jajowych czy innych rektyfikacja zatrzymała.

pozdrawiam Bogdan
Awatar użytkownika

Autor tematu
Kucyk
1700
Posty: 1704
Rejestracja: wtorek, 7 paź 2008, 15:51
Krótko o sobie: Staram się odbierać świat z lekkim przymrużeniem oka ;)
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Otrzymał podziękowanie: 157 razy
Re: Galeria Kucyka, BF-10 + zmodyfikowany Guttman

Post autor: Kucyk »

Jadę właśnie drugi raz śliwki które mi się przypaliły. Postanowiłem "pociągnąć" z nich spiryt, wszak trzeba poeksperymentować z aromatami. I z przypalenizną,i z owocem.

Guttman wymaga dużo cierpliwości w regulacji a dokładniej nie za ostrego grzania, bo inaczej nie da rady stabilności pracy osiągnąć. Jest to związane z niewielkim przekrojem wężownicy chłodnicy, a co zatem idzie łatwemu powstawaniu różnicy ciśnień mogącej blokować wypływ skroplin przez rurkę powrotu.

Z dzisiejszego psocenia wynika, że optimum pracy układu występuje przy stosunku powrotu do wylotu 1:2 (kropelka na wiórki, dwie - do kieliszeczka). Towar opuszczający wtedy aparat ma 92% mocy i wspaniały owocowy aromat. Wydajność nie powala na kolana, bo wynosi "jedynie" 800 ml/godz. gotowego produktu, ale przecież to nie gorzelnia!
Awatar użytkownika

pabler
5
Posty: 9
Rejestracja: poniedziałek, 28 wrz 2009, 15:15
Re: Galeria Kucyka, BF-10 + zmodyfikowany Guttman

Post autor: pabler »

Zwracam się do kolegi Kucyka w następującej sprawie:

ponieważ Guttman, który posiadałem, uległ bezpowrotnej anihilacji, po przeanalizowaniu różnych wariantów zdecydowałem się za zakup Guttmana z Labit-u. Jeśli kolega mógłby mi udzielić kilku informacji, na podstawie, których przegotuję stosowny szkic dla wykonawcy:

- mam butlę 10l, jaką liczbę zwojów powinna mieć chłodnica, 9-10 będzie wystarczająco?
- jaka powinna być mniej więcej wysokość kolumny (od ujścia powrotu do dławika na termometr)?
- czy jest sens inwestować w zawór trójdrożny, czy lepiej zwykły zawór- tylko na powrót?

Poza tym chciałbym, wzorem kolegi, zamówić kolumnę aby wypełnić ją wiórkami Cu, z czego wynika wysokość 70cm w Twoim przypadku?

Z góry dzięki za pomoc
pozdrawiam
Pabler
ODPOWIEDZ

Wróć do „Galeria destylatorów szklanych”