Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

Dział dla tych, którym nie wyszedł idealnie klarowny trunek.
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2743 razy

Post autor: lesgo58 »

Fascynujący temat. Przewinął się już na sąsiednim forum, ale jak zabłysł tak zniknął.
Chyba forum woli dyskutować o jakości wody w kranie i supermarketach niż pochylić się nad tak świetnym zjawiskiem jakim jest wymrażanie wody. I to pod wieloma aspektami.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego
alembiki
Awatar użytkownika

gr000by
2500
Posty: 2625
Rejestracja: wtorek, 10 sty 2012, 11:32
Krótko o sobie: kombinator - to przede wszystkim
Ulubiony Alkohol: każdy zrobiony z sercem
Status Alkoholowy: Specjalista ds. Wyrobu Alkoholu Domowego
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował: 50 razy
Otrzymał podziękowanie: 665 razy
Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

Post autor: gr000by »

Od razu pamięć wody. W pierwszym i drugim przypadku stan przesycenia wody rozpuszczonymi substancjami mineralnymi trwał za krótko i osad nie mógł powstać, a nawet jak powstawał to ulegał później ponownemu rozpuszczeniu. W trzecim przypadku stan przesycenia trwał długo, z tego względu, że podczas topnienia lodu, otaczająca go woda ma temperaturę równą zeru stopni i wytrącanie nadmiaru związków mineralnych trwało dłużej niż w 1. i 2. przypadku. Nie znając dokładnego składu wody, nie można ocenić czy będzie się rozpuszczał po ponownym ogrzaniu wody, czy nie, dlatego jakby co zlewaj wodę znad osadu jak najszybciej.
Fermentować, destylować, zalegalizować!
http://www.piwo.org/topic/13642-domowa-wytwornia-debowa/ - moje przygody z piwem.
Awatar użytkownika

herbata666
1100
Posty: 1108
Rejestracja: sobota, 3 lis 2012, 19:39
Krótko o sobie: Domowy konstruktor, różnych nietypowych destylatorów.
Ulubiony Alkohol: Własny
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Centrum, Warszawa
Podziękował: 169 razy
Otrzymał podziękowanie: 497 razy
Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

Post autor: herbata666 »

Ostrzegam przed wodę, OAZA z bidronki ponieważ chyba zmieniło im się ujęcie (zwiększyła się ilość minerałów). Trafiają się jeszcze butelki z mniejszą ilością minerałów. Niestety ja ostatnio się zgapiłem i po dobraniu wódeczki, powstało lekkie mleko. Wodą TESCO też dobierałem, ale tym gatunkiem który ma wyszczególnione minerały na opakowaniu. Może być tez woda ARO, na przykład z Makro.
[linia][/linia][i]Pozdrawiamy
SztukaDestylacji
Awatar użytkownika

rozrywek
4500
Posty: 4905
Rejestracja: niedziela, 25 kwie 2010, 09:02
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 561 razy
Otrzymał podziękowanie: 845 razy
Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

Post autor: rozrywek »

Woda Aro z Makro. To jak przefiltrowana woda z kałuży. Zwyczajnie bosko. Może wyjaśnię zasadę produktów dedykowanych dla konkretnych marketów: Bez podawania nazw tychże marketów.
Jest to najgorszy syf, masakra oraz rozcieńczanie a potem zagęszczane badziewie. Tyle w temacie spożywki.
Tematem przewodnim jest woda do rozcieńczania, więc, ja do zrobienia nastawu używam wody ze źródła którą przywożę sam. Kiedyś koncentrowałem się jedynie na rozcieńczaniu dobrą wodą, teraz na tejże wodzie nastawiam. Woda wodzie nierówna, wiele kranówek się zwyczajnie nadaje, niewiele nadaje się jedynie do podlewania.
A zamrażanie? bardzo ciekawe i rozwijające zagadnienie. Nie jestem ani fizykiem ani chemikiem ale jestem święcie przekonany że w procesie zwykłego zamrożenia potrafią się wytrącać związki które potrafią zmętnić nasz z wielkim mozołem wykapaną dobroć.
pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy............
Awatar użytkownika

herbata666
1100
Posty: 1108
Rejestracja: sobota, 3 lis 2012, 19:39
Krótko o sobie: Domowy konstruktor, różnych nietypowych destylatorów.
Ulubiony Alkohol: Własny
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Centrum, Warszawa
Podziękował: 169 razy
Otrzymał podziękowanie: 497 razy
Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

Post autor: herbata666 »

Proponuję Koledze dokładnie przeczytać tytuł tematu, nie piszę że woda czyt to z M... czy to z innego marketu jest idealna i lecznicza, tylko podaje nazwę wody która nie powoduje zmętnienia urobku po dorobieniu.
[linia][/linia][i]Pozdrawiamy
SztukaDestylacji
Awatar użytkownika

spiduniu
20
Posty: 25
Rejestracja: środa, 6 lip 2011, 11:47
Krótko o sobie: realizuję marzenia
Ulubiony Alkohol: jałowcówka z wermutem i oliwką
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Toruń
Podziękował: 12 razy
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

Post autor: spiduniu »

@makos0075 a zwróciłeś może uwagę w jakim towarzystwie mrozisz wodę? Może taka położona na marchewkę mieć inne właściwości niż ta którą mrozisz z mięsem.

Zwróciliście może uwagę na to jak woda zmienia smak po przegotowaniu? Z twardej się jakieś sole wytrącają, może właśnie przegotowanej wody warto użyć do zamrażania?
coraz większa ślinka płynie z ust, dziki rośnie smak!
Awatar użytkownika

Pretender
2500
Posty: 2993
Rejestracja: piątek, 11 lis 2011, 14:17
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centrum
Podziękował: 38 razy
Otrzymał podziękowanie: 251 razy
Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

Post autor: Pretender »

No to ja mam szczęście. Leję kranówkę z brity i zero zmętnienia.

makos0075
5
Posty: 8
Rejestracja: sobota, 19 lis 2011, 21:51
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

Post autor: makos0075 »

Koledze Spiduniu proponuję przeczytać tekst ze zrozumieniem. A co do wymrażania wody wykonać próbę u siebie i podzielić się rezultatem. To nic trudnego...

greg0004
100
Posty: 121
Rejestracja: środa, 18 maja 2011, 15:56
Podziękował: 6 razy
Otrzymał podziękowanie: 18 razy
Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

Post autor: greg0004 »

Makos super sprawa z tym wymrażaniem wody, trzeba będzie wypróbować. Napisz czy smak po rozrobieniu też jest odpowiedni po takiej mrożonej. Ja również nie mam problemu z mętnieniem, stosowałem kilka rodzai wody i tylko woda Kryształ Żywiecki jak dla mnie daje neutralny smak i zero zmętnienia.
Awatar użytkownika

spiduniu
20
Posty: 25
Rejestracja: środa, 6 lip 2011, 11:47
Krótko o sobie: realizuję marzenia
Ulubiony Alkohol: jałowcówka z wermutem i oliwką
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Toruń
Podziękował: 12 razy
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

Post autor: spiduniu »

Jasne makos0075, przeczytam to jeszcze i może w końcu załapię o co chodzi... tylko wiesz, skoro dałeś odnośnik do tej strony to myślałem że masz temat na tyle opracowany że na te moje pierwsze pytania coś chociaż podrzucisz. Próby mogę sobie robić, jednak widzę pewną trudność w obiektywnych pomiarach (w warunkach mojej kuchni) m.in. takich parametrów jak napięcie powierzchniowe,
własności biologiczne, przewodnictwo elektryczne, tzw. stała dielektryczna czy postać widm spektroskopowych. A o to się chyba wszystko rozchodzi.

Nic to. Wygląda na to że trzeba zrobić eksperyment, powołać komisję i średnia z gardeł wybierze odpowiednią wodę.

sija
spid
coraz większa ślinka płynie z ust, dziki rośnie smak!

brzydak
10
Posty: 13
Rejestracja: piątek, 28 mar 2014, 00:35
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Lokalizacja: Beskid Wyspowy
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

Post autor: brzydak »

Witajcie,

Zaciekawił mnie temat wody strukturyzowanej, więc zamroziłem trochę mojej kranówy. Woda jest z małego górskiego ujęcia - bardzo smaczna :)
Dzisiaj rozmroziłem jej trochę i rozrobiłem tak na 0,7 pod zaprawkę. Jestem bardzo zadowolony z efektu, nie wiem czy to przez mrożenie, ale wizualnie sklepówka.
Zachęcam każdego do spróbowania - oraz opisania.

Pozdrawiam serdecznie.
"Każdy podaje najpierw dobre wino, a gdy goście sobie podpiją, gorsze. Ty przechowałeś dobre wino aż dotąd"

makos0075
5
Posty: 8
Rejestracja: sobota, 19 lis 2011, 21:51
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

Post autor: makos0075 »

Dzięki kolego gr000by bo o to mi chodziło. Jeśli ktoś ma problem ze zmętnieniem a nie ma wypróbowanej butelkowanej marki to dlaczego miałby nie skorzystać z tej właściwości podczas rozmrażania. Jeśli ktoś może polepszyć swój destylat tą metodą to cieszę się, że mogłem pomóc.
A jeśli chodzi o artykuł to dlaczego miałbym nie dać temu wiary. Naukowcy ten temat badali i jeśli to udowodnili to jest to powtarzalne. Mając siły i środki zapewne można to odtworzyć. Cały artykuł rozchodzi się o kąt wodorów względem tlenu więc jeśli po odmrożeniu wody uzyskuje się ten kąt najbardziej właściwy a być może organizm reaguję lepiej na taką wodę to czemu nie... Niewykluczone też, że kąt po "zanieczyszczeniu" wody alkoholem ponownie ulegnie zmianie.
Tak wiec wracając do tematu - jeśli komuś woda kranowa zmętnia destylat to proponuję zobaczyć czy nie wytrąca się osad na dnie z wody podczas powolnego odmrażania.
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5374
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 664 razy
Kontakt:
Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

Post autor: Zygmunt »

Cały artykuł rozchodzi się o kąt wodorów względem tlenu więc jeśli po odmrożeniu wody uzyskuje się ten kąt najbardziej właściwy a być może organizm reaguję lepiej na taką wodę to czemu nie... Niewykluczone też, że kąt po "zanieczyszczeniu" wody alkoholem ponownie ulegnie zmianie.
Bez voodoo i homeopatii na forum proszę. Kąt między wodorami w dipolu wody wynosi ~104*, w lodzie ~108* i proszę tego nie "uwłaściwiać".
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"
Awatar użytkownika

gr000by
2500
Posty: 2625
Rejestracja: wtorek, 10 sty 2012, 11:32
Krótko o sobie: kombinator - to przede wszystkim
Ulubiony Alkohol: każdy zrobiony z sercem
Status Alkoholowy: Specjalista ds. Wyrobu Alkoholu Domowego
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował: 50 razy
Otrzymał podziękowanie: 665 razy
Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

Post autor: gr000by »

Potwierdzam - cząsteczkom nie trzeba nic "uwłaściwiać", same to robią dla odpowiedniego stanu, w którym się znajdują. Nie pamięć wody, tylko inne zjawiska występujące w przyrodzie, rządzą takim a nie innym stanem po rozmrażaniu wody...
Fermentować, destylować, zalegalizować!
http://www.piwo.org/topic/13642-domowa-wytwornia-debowa/ - moje przygody z piwem.
Awatar użytkownika

Trener
900
Posty: 914
Rejestracja: środa, 24 lip 2013, 21:19
Krótko o sobie: Taki sobie ze mnie psotnik ;)
Ulubiony Alkohol: Benedyktynka
Status Alkoholowy: Destylator
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 152 razy
Otrzymał podziękowanie: 150 razy
Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

Post autor: Trener »

herbata666 pisze:Ostrzegam przed wodę, OAZA z bidronki ponieważ chyba zmieniło im się ujęcie (zwiększyła się ilość minerałów).
Potwierdzam. Jeszcze nie miałem takiego osadu. Powstał dzień po rozrobieniu i ciekawe ile jeszcze zrzuci...
Po drogach jeździ masa świrów i psychopatów. Pędzą na złamanie karku, nie zważając na nic... Aż czasami trudno mi ich wyprzedzić.
Awatar użytkownika

HomoChemicus
400
Posty: 447
Rejestracja: niedziela, 12 sty 2014, 18:21
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Lokalizacja: Mazowsze
Podziękował: 16 razy
Otrzymał podziękowanie: 77 razy
Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

Post autor: HomoChemicus »

Żadna cząsteczka, ani atom nie są nieruchome. Cały czas drgają, zmieniają swoje kąty. Zatrzymanie ruchów atomów w TEORII może mieć miejsce w temperaturze zera bezwzględnego. Kąt w cząsteczce wody nie jest stały, ciągle się zmienia na skutek drgań zginających i rozciągających, nie zmienia się znacząco (do kilku stopni), ale jednak.
Tak więc teorie o zmianie kąta w cząsteczce wody na stałe z powodu obecności innych cząsteczek uważam, za absurdalną i zahaczającą o voodoo.
"Tylko dwie rzeczy są nieskończone: wszechświat i ludzka głupota.
Co do tej pierwszej są jednak pewne wątpliwości."

A. Einstein
Awatar użytkownika

jajek12
350
Posty: 353
Rejestracja: piątek, 7 lis 2008, 10:47
Krótko o sobie: Będę stillman'em :)
Ulubiony Alkohol: Bimbrozja
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: Gdzieś w Polsce
Podziękował: 35 razy
Otrzymał podziękowanie: 44 razy
Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

Post autor: jajek12 »

Cześć. Chyba większość z nas ( a może wszyscy?) doświadczyli tego zjawiska :( Ale ostatnio doznałem, hmm ........... nie wiem jak to nazwać - zaskoczenie, olśnienie - nie wiem. Odkąd do rozcieńczania stosuję wodę destylowaną, tylko raz mi wyszło mleko i to po 2 dniach dopiero. No i właśnie od kilku psoceń zacząłem obserwować taką rzecz. Przy rozcieńczaniu kranówą do drugiego psocenia nigdy nie zmętniało! A przecież wlewam dużo tej wody, byle szybciej, rozcieńczam do 20-25%, a gotowy produkt potrafi zmętnieć przy 45% Na ostatnie 4 razy nie zmętniało ani raz po dolaniu znacznej ilości wody ( do drugiego razu). Jak próbuje sobie przypomnieć, to chyba nigdy nie zmętniało. Zaglądam przecież i mierzę %. Oczywiście, że próbowałem na gotowo rozcieńczyć kranówą. I oczywiście :dupa: Czyżbym po jednym razie miał produkt lepszy niż po drugim? No nie. Moje kubki smakowe tego nie potwierdzają. Pomyślcie teraz jak to u Was było. Czy kojarzycie zmętnienie, lub nie, gdy rozcieńczacie do drugiego razu? Jestem ciekaw. Zaobserwujcie jak to jest.
Pozdrawiam. jajek12
Jedzenie, picie, sen, miłość cielesna - wszystko z umiarem. Hipokrates

ufik666
50
Posty: 60
Rejestracja: piątek, 14 mar 2014, 21:06
Podziękował: 1 raz
Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

Post autor: ufik666 »

Mi się zawsze mętni ale na max minutę.

Netpaker
2
Posty: 4
Rejestracja: środa, 26 sty 2011, 14:47
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

Post autor: Netpaker »

Witam,
a u mnie jest tak, że jak mieszam destylat z wodą to trochę mętnieje, no ale już po dniu robi się klarowny, a biały osad opada na dno naczynia. Wie ktoś co to może być? Ten osad jest dość twardy i nie odmywa się przez zwykłe spłukanie butelki. Dodam tylko, że wszystko robię zgodnie z zaleceniami, tzn. używam wody Żywiec do rozcieńczania, odbieram przedgony i pogony, mam dobre wężyki. W sumie to nie jest to jakieś bardzo uciążliwe, bo mogę poczekać te kilka dni i zlać jak się sklaruje, ale po prostu chciałbym wiedzieć co to za osad. A może to ma związek z wodą której używam do robienia nastawu? Używam do tego wody z kranu, a ta z tego co wiem jest twarda i zawiera sporo kamienia.
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2743 razy
Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

Post autor: lesgo58 »

Ostatnimi czasy woda żywiecka się pogorszyła. Rozcieńczone wódki zrzucają osad który osadza się nawet na sciankach. Dlatego od roku używam tylko i wyłącznie wody domowej filtrowanej Brittą.
Rodzaj wody użytej do nastawu nie ma wpływu na powstawanie osadu. Bo wszelki stałe zanieczyszczenia pozostają po rektyfikacji w zbiorniku.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

sokal6
50
Posty: 70
Rejestracja: poniedziałek, 23 wrz 2013, 12:45
Krótko o sobie: Okazyjny smakosz trunków...
Ulubiony Alkohol: burbon
Status Alkoholowy: Zaciermistrz
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

Post autor: sokal6 »

Ja testowalem swgo czasu rozne wody i teraz rozrabiam tylko destylowaną. Jak pilnuje procesu i nie jadę do niskich procetow przy odbiorze to nie mam zadnych problemów z klarownoscią. Ostatnio nie mialem destylowanej i rozrobilem spiryt do nalewki z aquarelem to od razu mleko sie zrobilo.

aronia
1450
Posty: 1498
Rejestracja: środa, 7 sie 2013, 09:14
Status Alkoholowy: Producent Wódek
Lokalizacja: Podkarpackie
Podziękował: 87 razy
Otrzymał podziękowanie: 364 razy
Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

Post autor: aronia »

Netpaker pisze:Witam,
a u mnie jest tak, że jak mieszam destylat z wodą to trochę mętnieje, no ale już po dniu robi się klarowny, a biały osad opada na dno naczynia.
Jak biały osad i sam opada to raczej jest to związane z zawartością minerałów w wodzie którą rozcieńczasz. Następnym razem spróbuj użyć wody o niskiej(niższej od tej aktualnie używanej) zawartości minerałów/destylowanej/demineralizowanej i napisz czy pomogło.

Netpaker
2
Posty: 4
Rejestracja: środa, 26 sty 2011, 14:47
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

Post autor: Netpaker »

Myślałem że Żywiec to jednak pewniak, no ale może się myliłem. Destylowaną nie będę rozrabiał, bo podobno niezdrowa. Może przetestuję jeszcze jakieś inne wody. Chociaż troszkę się zdziwiłem, bo rozrabiając kranówką miałem bardzo podobne efekty jak z Żywcem. Dlatego pomyślałem że to może jednak nie jest wina wody. No ale ten szybko opadający osad... Dam znać jak znajdę jakieś rozwiązanie.

aronia
1450
Posty: 1498
Rejestracja: środa, 7 sie 2013, 09:14
Status Alkoholowy: Producent Wódek
Lokalizacja: Podkarpackie
Podziękował: 87 razy
Otrzymał podziękowanie: 364 razy
Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

Post autor: aronia »

Przed zakupem porównaj: ogólną zawartość rozpuszczonych składników mineralnych - i szukaj takiej o jak najmniejszej.
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5374
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 664 razy
Kontakt:
Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

Post autor: Zygmunt »

Destylowaną nie będę rozrabiał, bo podobno niezdrowa.
Niezdrowa jak pijesz ją zamiast zwykłej- chodzi o minerały. Do rozcieńczania spirytusu się nada, chociaż kupowana destylowana jest wodą demineralizowaną, która w wódce jest wyraźnie wyczuwalna jako "chemiczna". Więc można, nie zabije, ale polecana nie jest.
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"

grzewo1
150
Posty: 166
Rejestracja: czwartek, 16 sie 2012, 02:05
Podziękował: 28 razy
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

Post autor: grzewo1 »

Woda z biedronki jest bardzo dobra do rozcieńczania. Nie mętnieje i nie zrzuca osadów.
Awatar użytkownika

Trener
900
Posty: 914
Rejestracja: środa, 24 lip 2013, 21:19
Krótko o sobie: Taki sobie ze mnie psotnik ;)
Ulubiony Alkohol: Benedyktynka
Status Alkoholowy: Destylator
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 152 razy
Otrzymał podziękowanie: 150 razy
Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

Post autor: Trener »

lesgo58 pisze:Dlatego od roku używam tylko i wyłącznie wody domowej filtrowanej Brittą.
Zasugerowawszy się postem lesgo58 kupiłem taki oto "czajniczek" http://www.allegromat.pl/aukcja164097
BWT.png
Po rozrobieniu spirytusu przepuszczoną przez niego kranówką, nie ma najmniejszego zmętnienia. Po prostu kryształ :ok: Sama woda w smaku bije na głowę te z marketów (choć przed filtracją kranówka jest nieciekawa).
grzewo1 pisze:Woda z biedronki jest bardzo dobra do rozcieńczania.
Wszystko zależy od tego na którą partię trafisz. Aby się nie powtarzać: http://alkohole-domowe.com/forum/co-moz ... 5-177.html
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Po drogach jeździ masa świrów i psychopatów. Pędzą na złamanie karku, nie zważając na nic... Aż czasami trudno mi ich wyprzedzić.

aronia
1450
Posty: 1498
Rejestracja: środa, 7 sie 2013, 09:14
Status Alkoholowy: Producent Wódek
Lokalizacja: Podkarpackie
Podziękował: 87 razy
Otrzymał podziękowanie: 364 razy
Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

Post autor: aronia »

Ja też korzystam z kranówki przepuszczonej przez podobny dzbanek i na zmętnienie nie narzekałem do czasu zużycia się wkładu(przestał już cokolwiek przepuszczać) - z braku nowego rozcieńczyłem bezpośrednio wodą z kranu i zmętnienie wyszło super, ale po kilku dniach osad opadł.

kristofer1969
2
Posty: 2
Rejestracja: środa, 15 paź 2014, 23:53
Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

Post autor: kristofer1969 »

Odpowiedź nasuwa się sama. Przyczyną może być wiązanie minerałów znajdujących się w wodzie przez nasz "alkohol", lub nierozpuszczone w dodanej wodzie fuzle zawarte w alkoholu. Wiązanie minerałów znajdujących się w wodzie przez nasz "alkohol" zatrzymamy używając wody demineralizowanej, która ich poprostu nie zawiera.
W fuzlach oprócz rozpuszczalnych są też nierozpuszczalne w wodzie cuda np.: "Są to m.in. alkohol amylowy, alkohol izobutylowy, alkohol propylowy oraz estry, ketony i kwasy organiczne. Razem tworzą ciecz nazywaną olejem fuzlowym, charakteryzującą się przykrym smakiem i zapachem. Jednym ze sposobów na zminimalizowanie fuzli jest ograniczenie temperatury w jakiej fermentuje nastaw do wartości około 20°C."
http://moonshine-still.republika.pl/fermentacja.html

"Okazuje się, że anetol rewelacyjnie rozpuszcza się w mocnym alkoholu, natomiast prawie wogóle nie rozpuszcza się w słabych alkoholach i w wodzie. Powoduje to, że podczas rozcieńczenia uzo wodą anetol gwałtownie wytrąca się w postaci małych kropelek. Kropelki te mają średnicę około mikrometra i rewelacyjnie rozpraszają światło, co powoduje, że obserwujemy mocne zmętnienie roztworu."
http://fiztaszki.pl/node/76

"Temperatura wrzenia alkoholi rośnie ze wzrostem długości łańcucha a maleje ze wzrostem jego rozgałęzienia. Niższe alkohole dobrze rozpuszczają się w wodzie, ze względu na hydrofilowe własności grupy wodorotlenowej, w miarę wzrostu długości łańcucha rozpuszczalność maleje z uwagi na hydrofobowe własności części węglowodorowej. Wyższe alkohole i wszystkie alkohole aromatyczne są nierozpuszczalne w wodzie."
http://farmacja.cm-uj.krakow.pl/~mkz/AN ... NICZNA.pdf
Awatar użytkownika

gr000by
2500
Posty: 2625
Rejestracja: wtorek, 10 sty 2012, 11:32
Krótko o sobie: kombinator - to przede wszystkim
Ulubiony Alkohol: każdy zrobiony z sercem
Status Alkoholowy: Specjalista ds. Wyrobu Alkoholu Domowego
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował: 50 razy
Otrzymał podziękowanie: 665 razy
Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

Post autor: gr000by »

Co do minerałów się zgodzę, ale nie zgodzę się co do zawartości anetolu i alkoholi aromatycznych w destylacie (aczkolwiek przykład na zmętnienie dobry). Jeżeli mętnieje to tylko i wyłącznie przez alkohole wyższe (głównie amylowy i izoamylowe oraz ich estry), bo to one występują w największej ilości w kiepskich destylatach.
Posiadam wynik badania bimbru na chromatografie, ale podzielę się nim dopiero jak go odkopię wśród danych. Od razu będzie wiadomo na co zwalić winę za ewentualne zmętnienia, bo naprawdę nieciekawe związki wchodzą w skład bimbru...
Fermentować, destylować, zalegalizować!
http://www.piwo.org/topic/13642-domowa-wytwornia-debowa/ - moje przygody z piwem.

kristofer1969
2
Posty: 2
Rejestracja: środa, 15 paź 2014, 23:53
Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

Post autor: kristofer1969 »

Przytoczę cytat sokal6:
"Ja testowalem swego czasu rozne wody i teraz rozrabiam tylko destylowaną. Jak pilnuje procesu i nie jadę do niskich procetow przy odbiorze to nie mam zadnych problemów z klarownoscią. Ostatnio nie mialem destylowanej i rozrobilem spiryt do nalewki z aquarelem to od razu mleko sie zrobilo."

I to jest clou całej sprawy. Używać demineralizowanej wody, dbać o dobre warunki fermentacji (temperatura, dobre drożdże, rzeczywiste zakończenie fermentacji, zlanie znad osadu) i pędzić temperaturą wrzenia alkoholu etylowego 78-82 stopnie, a nie jechać wysoko z temperaturą żeby wyciągnąć nawet 15% wtedy już ze wszystkimi brudami.

I kolejna ciekawostka:
MWSnap 2014-10-16, 16_51_18.jpg
http://chem.arch.ug.edu.pl/~januszm/mat ... fenole.pdf

Zrobiłem 1,25 litra psoty 90% z wina rodzynkowego. Maszyneria szklana: mała szklana kolumna ze szklanymi rurkami i termometrem + deflegmator szklany + szklana chłodnica. Wszystko na wężykach silikonowych zasilane z szybkowara 20l postawionego na gazie. Pierwsze 100 ml psoty do zlewu. Gdy temperatura wzrosła do 83 stopni koniec roboty.
Po przeczytaniu tych postów postanowiłem zrobić próbę mieszania z wodą. Do strzykawki lekarskiej zaciągnąłem 30 ml psoty + 50 ml wody z kranu. Zamieszałem i kryształ, żadnej zmiany.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

luki213
10
Posty: 13
Rejestracja: poniedziałek, 3 lis 2014, 18:11
Podziękował: 4 razy
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

Post autor: luki213 »

Z rodzinnego doświadczenia wiem żeby nigdy nie rozcieńczać spirytusu wodą kranową a tym bardziej mineralną. Sama nazwa mówi mineralna z minerałami to normalne że wytrącą się w kontakcie ze spirytusem. Ludzie to mylą myśląc że do ich doskonałego spirytusu musi być doskonała woda i biorą najdroższą mineralną. Mineralną jest do bezpośredniego spożycia a nie rozcieńczania tak delikatnego i wymagającego związku jak alkohol w dodatku 96%. Z doświadczenia wiem również że twarda woda również powoduje zmętnienie. Można to sprawdzić podczas parzenia herbaty, musi wyjść idealnie klarowna wtedy ok jeśli nie to twarda. Z drugiej strony bardzo dobry spirytus rozcieńczał znajomy przy mnie wodą kranówką i to chyba z wodociągów była woda, zmętnienie nastąpiło na chwilę i wódka była klarowna choć tak ostra że plapę wykrzywiało. Zawsze najlepiej rozcieńczać wodą destylowaną/zdemineralizowaną. Woda przegotowana nigdy nie jest tak oczyszczona/wyjałowiona jak zdemineralizowana, to tylko alternatywa typu z braku laku i kit dobry. Wlej przegotowaną wodę do przeźroczystego i czystego imbryka zostaw na noc i zobacz jak będzie wyglądać. Nawet na lustrze wody można zaobserwować powłokę kamienia i innych składników. Co do trunków z domieszką owoców/owocówek to w zależności od użytych owoców nastąpi wytrącenie "olejków". Nigdy nie piłem rozcieńczonej śliwowicy i nawet nie zamierzam, bo gruszkówkę i śliwowicę pije się taką mocną, odpowiednio schłodzona a nie zmrożona wchodzi jak eliksir życia.
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5374
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 664 razy
Kontakt:
Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

Post autor: Zygmunt »

Zawsze najlepiej rozcieńczać wodą destylowaną/zdemineralizowaną. Woda przegotowana nigdy nie jest tak oczyszczona/wyjałowiona jak zdemineralizowana, to tylko alternatyw
Jeżeli jedynym kryterium jest brak mętnienia, to jak najbardziej. Jeżeli smak wódki- w żadnym wypadku. Dobra woda to podstawa smaku każdej wódki gatunkowej.
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"
Awatar użytkownika

gr000by
2500
Posty: 2625
Rejestracja: wtorek, 10 sty 2012, 11:32
Krótko o sobie: kombinator - to przede wszystkim
Ulubiony Alkohol: każdy zrobiony z sercem
Status Alkoholowy: Specjalista ds. Wyrobu Alkoholu Domowego
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował: 50 razy
Otrzymał podziękowanie: 665 razy
Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

Post autor: gr000by »

Byłem w gorzelni i widziałem na własne oczy ;). Woda trzeciorzędowa (oligoceńskiej niestety nie znaleźli), filtrowana, odżelaziana, odmanganiana, zmiękczana, traktowana węglem aktywnym i na koniec puszczona przez filtr odwróconej osmozy. W smaku super, chociaż jak dla mnie zbyt mocno "odmineralizowana", bo sam robię wódkę na kranówce (http://mpwik.rzeszow.pl/index.php/woda/jako-wody), a na zmętnienia dalej się nie uskarżam.
Fermentować, destylować, zalegalizować!
http://www.piwo.org/topic/13642-domowa-wytwornia-debowa/ - moje przygody z piwem.
Awatar użytkownika

pawgin
150
Posty: 168
Rejestracja: wtorek, 25 lut 2014, 14:03
Krótko o sobie: Najważniejsza jest rodzina (żona i córka) To dla nich muszę się starać
Ulubiony Alkohol: Whisky Szkocka Chivas Regal 12 Year Old
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 25 razy
Otrzymał podziękowanie: 9 razy
Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

Post autor: pawgin »

Ja zawsze używam wodę przegotowaną co prawda biorę ją z mojego miejsca pracy bo z mojego domowego ujęcia delikatnie metnieje. Gotuje i czekam aż temp. się wyrówna. Wódka wychodzi kryształ.
Bo pić to trza umić :P
Awatar użytkownika

waldi48
30
Posty: 38
Rejestracja: poniedziałek, 2 wrz 2013, 21:15
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

Post autor: waldi48 »

Nie bawcie się w dziwne filtracje, szkoda czasu. Woda z biedronki Oaza, 5l-ok. 2zł. W wodzie sieciowej znakduje się chlor, wchodząc w reakcje z etanolem plwoduje zmętnienie. Woda super, metoda srawdzona, polecam.
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5374
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 664 razy
Kontakt:
Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

Post autor: Zygmunt »

W wodzie sieciowej znakduje się chlor, wchodząc w reakcje z etanolem plwoduje zmętnienie.
:shock: Jakieś równanie tej reakcji? Chlor z wody z etanolem? Chlorale w butelce tworzysz?
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"

michal278
1850
Posty: 1868
Rejestracja: poniedziałek, 17 gru 2012, 14:56
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: zielona wróżka
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: podlaskie/ mazowieckie
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 106 razy
Kontakt:
Re: Odp: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

Post autor: michal278 »

3 zł woda demineraliowana - 5l.

Smakuje i próbuje, sklepowej nie kupuje.
zapraszam na wczasy na podlasie - jaglowo.com
Awatar użytkownika

waldi48
30
Posty: 38
Rejestracja: poniedziałek, 2 wrz 2013, 21:15
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

Post autor: waldi48 »

Nie mam wzoru, ale skoro wyśmiewasz mnie to wytłumacz dlaczego zjawisko zmętnienia występuje w wodzie sieciowej, a w tej z biedronki nie?
Awatar użytkownika

Trener
900
Posty: 914
Rejestracja: środa, 24 lip 2013, 21:19
Krótko o sobie: Taki sobie ze mnie psotnik ;)
Ulubiony Alkohol: Benedyktynka
Status Alkoholowy: Destylator
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 152 razy
Otrzymał podziękowanie: 150 razy
Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

Post autor: Trener »

Woda z Biedronki powiadasz?... http://alkohole-domowe.com/forum/co-moz ... 5-177.html
Odkąd stosuję taki "czajniczek" http://alkohole-domowe.com/forum/co-moz ... 5-189.html nie wiem co to zmętnienie, a używam tylko kranówki.
Po drogach jeździ masa świrów i psychopatów. Pędzą na złamanie karku, nie zważając na nic... Aż czasami trudno mi ich wyprzedzić.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Mętny produkt”