Problem z prymitywnym sprzętem:) bardzo wolny odbiór około 12-15godzin.

Porywanie cieczy z kotła, dziwny smak i zapach destylatu oraz wszelkie inne problemy związane z destylacją...

Autor tematu
czasempada
2
Posty: 3
Rejestracja: sobota, 5 lip 2014, 14:15
Podziękował: 6 razy

Post autor: czasempada »

Witam.

Kupiłem kiedyś taka aparaturę jak widać na zdjęciu. Myślę, że ma mnóstwo błędów jak czytam to forum. Niestety na nową na razie brak funduszy, ale już dążę do problemu jaki mam.
Nastawiłem 20% w kegu a było płynu jakieś 27 litrów. Wszystko chodzi na kuchence gazowej lub taborecie gazowym. Termometr mam jeden w miejscu zapewne złym. Po podgrzaniu beczki na większym ogniu i gdy kolumna łapie na termometrze około 78-80 stopni zmniejszam płomień po czym odlewam około 50ml a resztę zlewam (zapach już jest ładny smak też) i teraz zaczynają się kłopoty. Gdy utrzymuje temperaturę około 78,3-78,4 leci mi 95% mierzone biowinem lecz w tępię makabrycznym. Po około 8-10 godzin mam około 3litrów średnio 90% po czym zaczyna spadać moc a temperatura podnosi się do około 82-83 stopni i tak sobie ciągnę dopóki nie będzie około 30%. Ogólnie całość trwa moim zdaniem bardzo długo a gaz jest w całym procesie odkręcony minimalnie bo inaczej temperatura wzrasta gwałtownie. Dziś próbowałem robić z temperaturą 85 stopni i efekty były takie, że lało się 85% i udało mi się uzyskać efekt około 1,5/litr a dalej zobaczę co będzie bo idzie na bieżąco. Co robię źle? Czy na tym sprzęcie jest możliwość przyspieszenia procesu do około 4-5 godzin z efektem zadowalającym?
Kolumna ma około 140-150cm, wypełnienie to blaszki z stali nierdzewnej (takie pozwijane) w granicach około 40cm rury i jakieś druciki aby to nie wypadało. Myślę ze trochę tego za mało. Aby jakoś to kapało zawór musi być odkręcony cały czas na max. Przyznam szczerze, że jak więcej tutaj czytam to mniej wiem bo wszystko się miesza. Na pewno sprzętu to za dobrego nie mam. Brakuje mi dużo wiedzy, ale liczę na jakaś pomoc od Was bo mam jeszcze trochę do zrobienia a już krew mnie zalewa z tą kropelką po kropelce :)
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

aronia
1450
Posty: 1498
Rejestracja: środa, 7 sie 2013, 09:14
Status Alkoholowy: Producent Wódek
Lokalizacja: Podkarpackie
Podziękował: 87 razy
Otrzymał podziękowanie: 364 razy
Re: Problem z prymitywnym sprzętem:) bardzo wolny odbiór około 12-15godzin.

Post autor: aronia »

Niestety średnica nie pozwoli Ci na jakąś super wydajność.
Zaczął bym od wymiany wypełnienia na jednolite - cały pionowy odcinek wypełnij albo zmywakami(polecane są z Lidla) albo wypełnieniem pryzmatycznym. Jeżeli możesz to zrób jeszcze foto środka po wyjęciu skraplacza - czy jest tamka czy po prostu zagięta rura - bo może być konieczny pierścień centrujący? Pomyśl też o zmianie zaworu na odbiorze na coś bardziej dokładnego, bo z tym ciężko Ci będzie wyliczyć wydajność kolumny(RR itp.). Pomyśl też o termometrze w okolicy 10 półki i wzierniku z rurki silikonowej. Dodatkowo jeżeli ma to działać jako kolumna to koniecznie ociepl(najlepiej 2 warstwy) - zmniejszy to straty i poprawi stabilność procesu.

W_TG
600
Posty: 643
Rejestracja: piątek, 27 gru 2013, 23:54
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 145 razy
Re: Problem z prymitywnym sprzętem:) bardzo wolny odbiór około 12-15godzin.

Post autor: W_TG »

Spróbuj może w ten sposób, ale to tylko półśrodek.
Nastaw 2, może 3 nastawy. Wyjmij chłodnicę. Koniec rury zatkaj silikonowym korkiem z dziurką, taki do szklanej butli fermentacyjnej. W otwór w korku zamontuj najprostszą chłodnicę szklaną, lub inną samoróbkę, np z rurki miedzianej. Odbierz alkohol "na szybko", bez rektyfikacji, na nie ocieplonej kolumnie.
Uzyskaną surówkę po rozcieńczeniu 1/1 puść rektyfikując jak dotychczas - po ociepleniu kolumny. Na przełomie lat 70/80 podobnie robiłem.
Co uzyskasz? Szybkie odebranie alkoholu z 2 -3 nastawów i większą jego ilość do rektyfikacji. Po rektyfikacji w miarę przyzwoity alkohol.
Oczywiście to półśrodek. Jeśli Cię zadowoli to OK. Jeśli nie, pomyśl o nowej rurze 60 mm
Koszt materiałów ok 300 PLN. Czasem lepiej zainwestować, a nie przechodzić katorgi za każdym razem.
Rady kolegi "aronii' jak najbardziej cenne.
Ostatnio zmieniony wtorek, 15 lip 2014, 15:10 przez W_TG, łącznie zmieniany 2 razy.
Alkohol nikomu nie rozwiązał problemów.
Ale wielu pomógł o nich zapomnieć.

Autor tematu
czasempada
2
Posty: 3
Rejestracja: sobota, 5 lip 2014, 14:15
Podziękował: 6 razy
Re: Problem z prymitywnym sprzętem:) bardzo wolny odbiór około 12-15godzin.

Post autor: czasempada »

Dziękuję za odpowiedż. Jeszcze dziś ocieplę kolumnę. Co do środka rury nie ma tam żadnej tamki. Ogólnie sprzęt jest dość kiepsko wykonany bo na zgięciu rury widać pofałdowania.

Myślę nad konstrukcją z rury 76,1mm z wypełnieniem pryzmatycznym około 4 litrów, wiec zakupię wypełnienie i do czasu skończenia budowy nowej zastosuję to wypełnienie tutaj. Tylko jak policzę koszty budowy to trochę mi się zejdzie z budową, więc jeszcze muszę męczyć się na tej konstrukcji.
Ostatnio zmieniony wtorek, 15 lip 2014, 12:48 przez Emiel Regis, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: konieczne poprawki

mirek109
300
Posty: 324
Rejestracja: sobota, 22 wrz 2012, 18:23
Podziękował: 129 razy
Otrzymał podziękowanie: 37 razy
Re: Problem z prymitywnym sprzętem:) bardzo wolny odbiór około 12-15godzin.

Post autor: mirek109 »

popr.jpg

Proszę -- popraw błędy ortograficzne - proszę.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony wtorek, 15 lip 2014, 14:47 przez Wald, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Załącznik.

silvio2007
300
Posty: 330
Rejestracja: wtorek, 7 lut 2012, 19:58
Krótko o sobie: Jestem spoko człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: własny
Status Alkoholowy: Bimbrownik
Lokalizacja: Kaszuby
Podziękował: 34 razy
Otrzymał podziękowanie: 35 razy
Re: Problem z prymitywnym sprzętem:) bardzo wolny odbiór około 12-15godzin.

Post autor: silvio2007 »

Moim zdaniem to żadna kolumna, raczej jakaś odmiana pot-stilla albo jakieś inne ustrojstwo. Nie ma tu mowy o żadnym refluksie, bo jak?
Ktoś ci sprzedał kawał g....nianej rury wygiętej w pałąk i nazwał to dumnie "kolumną destylacyjną"

aronia
1450
Posty: 1498
Rejestracja: środa, 7 sie 2013, 09:14
Status Alkoholowy: Producent Wódek
Lokalizacja: Podkarpackie
Podziękował: 87 razy
Otrzymał podziękowanie: 364 razy
Re: Problem z prymitywnym sprzętem:) bardzo wolny odbiór około 12-15godzin.

Post autor: aronia »

Przed rozpoczęciem budowy przeczytaj to: http://alkohole-domowe.com/forum/post10 ... ml#p105104 i odpowiedz sobie na pytania tam zawarte, bo może aż 76 nie będzie potrzebna.

W_TG
600
Posty: 643
Rejestracja: piątek, 27 gru 2013, 23:54
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 145 razy
Re: Problem z prymitywnym sprzętem:) bardzo wolny odbiór około 12-15godzin.

Post autor: W_TG »

mirek109 pisze: Proszę -- popraw błędy ortograficzne - proszę.
:oops: przepraszam :oops:
Alkohol nikomu nie rozwiązał problemów.
Ale wielu pomógł o nich zapomnieć.

W_TG
600
Posty: 643
Rejestracja: piątek, 27 gru 2013, 23:54
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 145 razy
Re: Problem z prymitywnym sprzętem:) bardzo wolny odbiór około 12-15godzin.

Post autor: W_TG »

czasempada pisze: Myślę nad konstrukcją z rury 76,1mm ......
Ja mam z 2m rury 60,3 i powiem że to już całkiem spora armata. 5-6 l 96+% w 6-7godzin.
Obawiam się ze 76-ki nie wykorzystasz w pełni a pójdziesz w niepotrzebne koszty.
Alkohol nikomu nie rozwiązał problemów.
Ale wielu pomógł o nich zapomnieć.
Awatar użytkownika

herbata666
1100
Posty: 1108
Rejestracja: sobota, 3 lis 2012, 19:39
Krótko o sobie: Domowy konstruktor, różnych nietypowych destylatorów.
Ulubiony Alkohol: Własny
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Centrum, Warszawa
Podziękował: 169 razy
Otrzymał podziękowanie: 497 razy
Re: Problem z prymitywnym sprzętem:) bardzo wolny odbiór około 12-15godzin.

Post autor: herbata666 »

Dokładnie tak jak kolega pisze 76mm to już armata, albo do odpędu albo dla hurtownika :D(zdarzają się wyjątki :D). Max 70mm, a najlepiej 63mm, chyba że będziesz instalował zbiornik około 100l. Ja mam 54mm na 50l i jak się zepnę to dwa odpędy robię jednego dnia, a drugiego dnia rektyfikacji i mam luxu około 12l.
[linia][/linia][i]Pozdrawiamy
SztukaDestylacji

Autor tematu
czasempada
2
Posty: 3
Rejestracja: sobota, 5 lip 2014, 14:15
Podziękował: 6 razy
Re: Problem z prymitywnym sprzętem:) bardzo wolny odbiór około 12-15godzin.

Post autor: czasempada »

Jak by się miało takie zastosowanie:

keg 50l, do tego 3x2kw grzałki podłączone do komputera aby skoki temperatury były na granicy 0,1 stopnia. Kolumnę chciałem zbudować z rury 76mm, bo jest w cenie 75zł za mb,[/size][/color] do tego złącza sms, rura szklana 70mmx150mm jako podgląd. Wypełnienie oczywiście sprężynki, ale nie dostępne na rynku, tylko robione pod konkretne zamówienie, prosto od producenta, bo mam takie dojście. Zależy mi na szybkim zrobieniu i zapomnieniu. Chce zastosować pełną elektronikę abym nie musiał pilnować całego procesu i dla bezpieczeństwa. Czy jeżeli zastosuje taką konstrukcje, o ile zwiększę produktywność w stosunku do 60,3mm ?
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5376
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 666 razy
Kontakt:
Re: Problem z prymitywnym sprzętem:) bardzo wolny odbiór około 12-15godzin.

Post autor: Zygmunt »

Czy jeżeli zastosuje taką konstrukcje, o ile zwiększę produktywność w stosunku do 60,3mm
O wcale, bo źle do tego podchodzisz. Grzałki sterowane histerezą 0.1C- totalnie zły pomysł, spręzynki z dziwnego źródła- ryzykowne, bo jeżeli zamawiać je będziesz tak jak kolumnę, to dostaniesz losowe kawałki drutu.
Chce zastosować pełną elektronikę abym nie musiał pilnować całego procesu i dla bezpieczeństwa.
Najpierw zbuduj poprawną aparaturę, a potem- jeżeli chcesz sterować komputerem- poczytaj o E-ARC.
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"

aronia
1450
Posty: 1498
Rejestracja: środa, 7 sie 2013, 09:14
Status Alkoholowy: Producent Wódek
Lokalizacja: Podkarpackie
Podziękował: 87 razy
Otrzymał podziękowanie: 364 razy
Re: Problem z prymitywnym sprzętem:) bardzo wolny odbiór około 12-15godzin.

Post autor: aronia »

Tak jak pisze Zygmunt podłączenie grzałek przez "komputer", który ma działać jak termostat nie będzie działać prawidłowo - grzałki(wystarczy, że tylko 1 część(w tym przypadku 2kW) podłączysz, a pozostałe po prostu włącz/wyłącz) podłączasz przez regulator mocy(fazowy lub grupowy).
W pierwszym lepszym sklepie cena 1m 60,3x1,5 to 50 zł, a 60,3x2 to 66, więc cena którą podałeś za 76 jakoś do mnie nie przemawia, ale konieczna ilość wypełnienia(a tym bardziej jego cena) już tak. Do tego 60,3 jest popularniejsza, więc części łatwiej dostać i są tańsze. Sprężynki brałbym tylko sprawdzone, skoro mają mi służyć długi czas.
"Pełna elektronika" kosztuje niebagatelną cenę, a popularna czyli E-ARC bez znajomości obsługi i zasad działania kolumny nie wiele pomoże, bo ona nie odbierze przedgonu, nie ustawi mocy pod "progiem zlania" i nie zrobi jeszcze kilku innych rzeczy. Tym bardziej jeżeli jest źle zrobiona - np. w złym miejscu czujnik, niewłaściwy lub źle ustawiony regulator itp.
Jeżeli chodzi o różnice w wydajności to uwzględniając tylko przekrój kolumny(76 a 60,3) wydajność powinna być około 1,62-1,68 raza większa przy 76.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Problemy destylacyjne”