Wino z jabłek

Jabłka, wiśnie, czereśnie, porzeczki czerwone i czarne, gruszki, śliwki, truskawki ...
Awatar użytkownika

Autor tematu
siwy1121
350
Posty: 396
Rejestracja: sobota, 17 wrz 2011, 10:39
Krótko o sobie: Zanim znalazłem tą stronę myślałem, że wiem naprawdę dużo o wyrobie wina... To był dla mnie cios
Ulubiony Alkohol: wino
Status Alkoholowy: Winiarz
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 25 razy

Post autor: siwy1121 »

Witam, pisałem już w tej sprawie do gr000bego, bo po tym co pisał wydaje się, że ma doświadczenie w kwestii wina jabłkowego, dzięki za wszystkie odpowiedzi :respect:. Ja nastawiłem 30l z jabłek, nie jestem pewien, ale to chyba reneta.
Przepuściłem owoce przez sokowirówkę, sok wlałem do balona, dosłodziłem, ale kwaśne jak cholera, niestety nie posiadam kwasomierza. Postanowiłem - zdaje się, że niesłusznie - dodać ok 5-6 litrów wody :oops:.Teraz się zastanawiam czy potrzebnie dodałem tej wody, zastosowałem Fermiviny, które obniżają poziom kwasów nawet do 30% (przynajmniej tak twierdzi producent), zastanawiam się też czy zbyt kwaśny moszcz zamiast rozcieńczać wodą można potraktować węglanem wapnia, żeby zejść do pożądanego poziomu kwasów.
promocja
Awatar użytkownika

Wald
2500
Posty: 2591
Rejestracja: środa, 17 lut 2010, 20:05
Krótko o sobie: Dłubek -mechanik "złota rączka".
Ulubiony Alkohol: do 20%
Status Alkoholowy: Miodosytnik
Podziękował: 21 razy
Otrzymał podziękowanie: 260 razy
Re: Wino z jabłek

Post autor: Wald »

W tym roku jabłek nie ruszałem. W ubiegłym, te z których ja robiłem, miały 6 g/l kwasu i sporo cukru, rewelacja :ok:
Jęzorem tego nie sprawdzisz, bo jedno zagłusza drugie (kwas z cukrem). Można przyjąć, że słodsze, dojrzałe mają mniej kwasu, ale ile sprawdzisz tylko pomiarem.

U Jana są tanie papierki http://alkohole-domowe.pl/product-pl-68 ... usowe.html. Pomiar co stopień pH, ale już coś wiadomo. Możesz też zakupić 5 mb za ok 25 zł, z dokładnością co 0,5 st w zakresie od 0,5 do 5,5 pH.
Nie oszczędzaj na specjalne okazje. Dziś jest ta specjalna!
Awatar użytkownika

Autor tematu
siwy1121
350
Posty: 396
Rejestracja: sobota, 17 wrz 2011, 10:39
Krótko o sobie: Zanim znalazłem tą stronę myślałem, że wiem naprawdę dużo o wyrobie wina... To był dla mnie cios
Ulubiony Alkohol: wino
Status Alkoholowy: Winiarz
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 25 razy
Re: Wino z jabłek

Post autor: siwy1121 »

Ale papierkami będę znał tylko ph, a nie g/l.
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5377
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 667 razy
Kontakt:
Re: Wino z jabłek

Post autor: Zygmunt »

Możesz to miareczkować, ale to jak przesadzanie kwiatków koparką. Dodawaj po małej porcji do zamierzonego efektu. Paiętaj jednak, że drożdże lubią kwasne środowisko!
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"
Awatar użytkownika

WacekJ
10
Posty: 14
Rejestracja: niedziela, 29 cze 2014, 12:39
Status Alkoholowy: Winiarz
Re: Wino z jabłek

Post autor: WacekJ »

siwy1121 pisze:Ale papierkami będę znał tylko ph, a nie g/l.
Od lat używam -
http://www.browamator.pl/szczegoly.php? ... sortuj=kod
http://www.winiarz.pl/index.php?page=sh ... 1&Itemid=9

ciekawa.forumowiczka
2
Posty: 3
Rejestracja: piątek, 25 lip 2014, 12:31
Re: Wino z jabłek

Post autor: ciekawa.forumowiczka »

Wino z jabłek jest doskonałe na letnie wieczory, nigdy nie piłam czegoś tak dobrego ;)
Tylko interesujące blogi z przepisami- http://kuchenne-rewolucje.com

gbodek
20
Posty: 21
Rejestracja: niedziela, 6 lip 2014, 10:49
Podziękował: 12 razy
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Wino z jabłek

Post autor: gbodek »

Hej, mam prośbę o pomoc.
2 tygodnie temu zrobiłem nastaw: wyszło 15 litrów nastawu w tym: 1,5 litra wody i 1,8kg cukru, reszta to sok z jabłek (piros, sokowirówka) zmierzyłem 21Blg. Sam sok miał 15 Blg. Celowałem w okolice 12% ale nie mam pojęcia czy dobrze policzyłem :(
Na drugi dzień dolałem jeszcze 3,5 litra samego soku, Blg15 ot taki impuls :)
Nastaw popracował, od kilku dni jest spokój, wszystko wygląda dobrze ale mam 2 pytanie:
1. Jaką moc % (orientacyjnie) będzie miało moje wino, przy założeniu, że końcowe Blg wynosi 0 (zmierzyłem, jest 0). Obawiam się, że chyba wyjdzie coś bardzo słabego.
2. Gdybym chciał jeszcze podnieść zawartość alkoholu o np: 1-2 % (do planowanych 12%) to czy i co powinienem zrobić? A może dać sobie spokój i zostawić jak jest?
Awatar użytkownika

gr000by
2500
Posty: 2625
Rejestracja: wtorek, 10 sty 2012, 11:32
Krótko o sobie: kombinator - to przede wszystkim
Ulubiony Alkohol: każdy zrobiony z sercem
Status Alkoholowy: Specjalista ds. Wyrobu Alkoholu Domowego
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował: 50 razy
Otrzymał podziękowanie: 665 razy
Re: Wino z jabłek

Post autor: gr000by »

W tej chwili masz wino o mocy około 11%. Jeżeli chcesz uzyskać nieco mocniejsze wino, to zlej część nastawu (1-2 litry), dodaj 400g cukru i rozpuść delikatnie podgrzewając, a po rozpuszczeniu ostudź i dolej do reszty wina - wtedy wyjdzie ci wino około 12%.
Fermentować, destylować, zalegalizować!
http://www.piwo.org/topic/13642-domowa-wytwornia-debowa/ - moje przygody z piwem.

gbodek
20
Posty: 21
Rejestracja: niedziela, 6 lip 2014, 10:49
Podziękował: 12 razy
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Wino z jabłek

Post autor: gbodek »

Bardzo dziękuję za błyskawiczną i fachową odpowiedź :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wina Owocowe”