Trochę wiedzy o rumie

Tu podejmiemy próby otrzymania trunku wilków morskich.
Awatar użytkownika

Autor tematu
Kamal
2000
Posty: 2360
Rejestracja: wtorek, 9 paź 2012, 11:54
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Rum i ogólnie większość domowych trunków
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 210 razy

Post autor: Kamal »

Postanowiłem zebrać trochę wiedzy o rumie, w jedną całość. ;)

Rum – napój alkoholowy, otrzymywany z destylacji sfermentowanego soku z trzciny cukrowej, koncentratu tego soku lub melasy.
Rum z soku trzcinowego to cachaça. Rzadziej jest nazywana rumem naturalnym. Natomiast rum z melasy, jest czasami nazywany rumem przemysłowym.

Fermentacja
Rum produkowany jest najczęściej z melasy i dundru (odwaru z wcześniejszych destylacji). Ale w niektórych miejscach na świecie, sok z trzciny cukrowej jest preferowanym składnikiem nastawu. Drożdże i wodę dodaje się do składnika podstawowego (melasa i dunder, lub sok z trzciny cukrowej) w celu rozpoczęcia procesu fermentacji. Można też robić nastawy na gęstwie drożdżowej, i wykorzystywać wciąż te same drożdże. Lub zbierać piankę z fermentacji (również zwaną dundrem), i dodawać ja do następnego nastawu. Nie trzeba wtedy za każdym razem, sczepić nastawu nowymi drożdżami. Ta metoda jest dobra, jeśli planujemy produkcję ciągła. Do fermentacji nastawu, można wykorzystać również dzikie drożdże. Wystarczy ciekłą melasę rozcieńczyć wodą, i postawić w ciepłym miejscu.
Drożdże fermentujące szybko tworzą rumy lekkie- light. Natomiast drożdże fermentujące od 12 dni, zazwyczaj do 21 tworzą rumy ciężkie. O bogatszym smaku. Na smak rumu, wpływa też ilość użytego dundru (odwaru z destylacji).

Destylacja
Przeważnie destylacja nastawu na rum, odbywa się w alembikach. Dzięki czemu można uzyskać ,,pełny" smak rumu. Ale również przeprowadza się destylacje, w oparciu o kolumnę destylacyjną (column still).

Dojrzewanie
Dojrzewanie odbywa się w drewnianych beczkach dębowych, ale także w zbiornikach ze stali nierdzewnej lub w beczkach z innych rodzajów drewna. Proces dojrzewania ma wpływ na barwę rumu. Rum dojrzewający w dębowych beczkach staje się ciemny, a dojrzewający w zbiornikach ze stali nierdzewnej pozostaje praktycznie bezbarwny. Dojrzały rum jest zazwyczaj mieszany, aby zapewnić jednolity smak i kolor. Mieszanie rumu jest ostatnim krokiem w procesie produkcji. W ramach procesu mieszania jasny rum może być dodatkowo filtrowany w celu uzyskania w pełni bezbarwnego trunku.

Ciekawostki o rumie
Rum nie jest zwykłym burakiem.
Spirytus wyprodukowany z melasy otrzymanej z buraków cukrowych nie może być uznawany jako rum. Jeśli taki spirytus nie jest bardzo mocno oddestylowany jego konsumpcje bardzo utrudnia odrzucający zapach i smak.
Fałszywy rum produkuje się ze spirytusu z buraków cukrowych i “esencji” otrzymywanej z mieszaniny sztucznych estrów (etyl butylu itp.) oraz olej z kory brzozowej. Czasami mocno oddestylowany spirytus jest używany do produkcji rumów aromatyzowanych lub “rumów niemieckich”.

Rum ma siostrę - na imię ma Tafia
Tafia to słabej jakości rum produkowany we Francji.

Rodzaje rumu
-Jasny (Light), również określany jako srebrny lub biały. Ogólnie, jasny rum ma słaby smak poza ogólną słodyczą i serwowany jest głównie jako dodatek do drinków. Jasne rumy są czasami filtrowane po procesie starzenia, by pozbyć się barwy. Brazylijska Cachaça jest generalnie takim typem rumu. Ich delikatny smak powoduje, że są znakomitym dodatkiem do drinków.

-Złoty (Gold), zwany również bursztynowym. Ten rum jest postarzany, a swój kolor zawdzięcza leżakowaniu w drewnianych beczkach (z osmalonego białego dębu). Ma więcej smaku i jest ciemniejszy niż jasny.

-Przyprawiony (Spiced), ten rum zawdzięcza swój smak dodatkom przypraw i czasami karmelu. Większość jest ciemniejszego koloru, głównie złotego. Niektóre tylko są zdecydowanie ciemniejsze. Wiele tańszych marek produkowanych jest na bazie białego rumu z dodatkiem sztucznego koloru karmelu.

-Ciemny (Dark), znany również jako czarny rum, jest stopień ciemniejszy niż złoty rum. Generalnie jest leżakowany dłużej w ciężkich, osmalonych beczkach. Ciemny rum ma dużo intensywniejszy smak (niż jasny i złoty) z rozpoznawalnymi nutami przypraw, melasy i karmelu. Używany jest by wzbogacić konsystencję drinka, jak również jego kolor oraz jako składnik w gotowaniu.

-Aromatyzowany . Niektórzy producenci rozpoczęli produkcję rumu, do którego dodano zapachy owoców takich jak: mango, pomarańcz, kokos lub cytryna. Zawartość alkoholu to zwykle dużo poniżej 40%, głównie spożywane są solo lub z lodem.

-Overproof, to rum, którego zawartość przekracza standardowe 40% alkoholu. Może zawierać nawet go 80%.

-Premium, jak w przypadku innych trunków, jak koniak i szkocka istnieje rynek dla rumów premium i super-premium. Są to zazwyczaj ekskluzywne marki, sprzedające długo leżakowane i szczególnie produkowane rumy. Mają one więcej charakteru niż powyższe rumy i są głównie spożywane solo, bez innych dodatków.

Historia rumu
Dawniej zauważano, że melasa pozostawiona na słońcu wydziela specyficzny zapach alkoholu. Więc zaczęto z niej robić ,,piwo", po którym później bolała głowa.Więc ktoś wpadł na pomysł, aby to ,,piwo" przedestylować. I tak powstał rum.
Wtedy fermentację nastawów przeprowadzano na dzikich drożdżach. Często zbierano osad/piankę z poprzednich fermentacji i dodawano do nowych nastawów.
Tradycja podaje, iż pierwszy rum pochodzi z Barbadosu. W dokumencie z 1651 roku znalezionym na Barbadosie można wyczytać, iż "głównym środkiem odurzającym, który jest produkowany na wyspie jest Rumbullion, alias Kill-Divil, który jest wytwarzany z destylatu trzciny cukrowej - jest to ostry, diabelski i straszny trunek". W Tradycja podaje, iż pierwszy rum pochodzi z Barbadosu. W dokumencie z 1651 roku znalezionym na Barbadosie można wyczytać, iż "głównym środkiem odurzającym, który jest produkowany na wyspie jest Rumbullion, alias Kill-Divil, który jest wytwarzany z destylatu trzciny cukrowej - jest to ostry, diabelski i straszny trunek".


Opracowane na podstawie własnej wiedzy, oraz wiedzy z internetu. :D
Obrazek
Awatar użytkownika

Autor tematu
Kamal
2000
Posty: 2360
Rejestracja: wtorek, 9 paź 2012, 11:54
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Rum i ogólnie większość domowych trunków
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 210 razy
Re: Trochę wiedzy o rumie

Post autor: Kamal »

Rum bywa też nazywany "Krwią Nelsona". Gdy w bitwie pod Trafalgarem (1805 r.) poległ słynny dowódca floty brytyjskiej admirał Nelson, na czas długiego powrotu do ojczyzny jego ciało umieszczono w beczce z rumem. Wieść niesie, że po przybyciu do portu marynarze wywiercili w niej otwór i opróżnili zawartość z "Krwi Nelsona".
Obrazek

Tołdi1929
50
Posty: 87
Rejestracja: wtorek, 12 cze 2012, 09:19
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 26 razy
Re: Trochę wiedzy o rumie

Post autor: Tołdi1929 »

Nie po przybyciu do portu, tylko poczas rejsu. Marynarze mieli dzienny przydział rumu, ale według nich zbyt mały. Częstą praktyką było wiercenie małych otworów w beczkach i potajemne podkradanie przez nie rumu. Ponoć przed przypadek dorwali się do beczki z ciałem Nelsona.
Awatar użytkownika

Autor tematu
Kamal
2000
Posty: 2360
Rejestracja: wtorek, 9 paź 2012, 11:54
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Rum i ogólnie większość domowych trunków
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 210 razy
Re: Trochę wiedzy o rumie

Post autor: Kamal »

Cachaça :)
Treść ukryta:
Źródło - https://rumlovefestiwal.com/pl/cachaca/
K.
Obrazek
Awatar użytkownika

Autor tematu
Kamal
2000
Posty: 2360
Rejestracja: wtorek, 9 paź 2012, 11:54
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Rum i ogólnie większość domowych trunków
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 210 razy
Re: Trochę wiedzy o rumie

Post autor: Kamal »

Przykład płatków, które można używać w domowych warunkach do starzenia cachaçy :)
Eksperymenty będzie trza zacząć. :)
K.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Obrazek

PierwszyWolnyLogin
350
Posty: 392
Rejestracja: poniedziałek, 25 mar 2019, 07:58
Status Alkoholowy: Drinker
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 11 razy
Re: Trochę wiedzy o rumie

Post autor: PierwszyWolnyLogin »

Cachaçę uwielbiam :)

Kilka lat temu niezrozumiałym zbiegiem okoliczności będąc w Chorwacji w Kauflandzie(!) znalazłem
na półce butelki Velho Barreiro w cenie po przeliczeniu około 15zł/szt. Butelki miały z tyłu przyklejone
małe etykietki po chorwacku. Wyraźnie wyblakłe i poobcierane. Paleta z butelkami zagubiła im się
w magazynie na kilka lat? Albo zapomnieli o towarze i nagle go znaleźli? Cholera ich wie :)

W każdym razie wygarnąłem wszystkie butelki (około 10szt). Niestety skończyły się jeszcze przed zimą ;(

Mój odbiór tego trunku jest <> taki jak czystej wódki i dobrego bimbru - ten drugi ma znacznie ciekawszy
smak i zapach. Podobnie Cachaça Velho Barreiro smakuje jak bimberek z trzciny. Piękne smaki i zamachy.
W odróżnieniu od popularnych białych rumów, które smakują jak posłodzona wódka z olejkiem rumowym ;)

PWL
Awatar użytkownika

Autor tematu
Kamal
2000
Posty: 2360
Rejestracja: wtorek, 9 paź 2012, 11:54
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Rum i ogólnie większość domowych trunków
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 210 razy
Re: Trochę wiedzy o rumie

Post autor: Kamal »

Co raz częściej można kupić melasę "nierafinowaną". Co to znaczy dla nas? Naszych nastawów? Otóż taka "melasa" powstaje z zagęszczania soku trzcinowego, i nie jest poddana procesowi odzyskiwania cukru. Co za tym idzie, w takiej melasie można uświadczyć 75g cukru na 100g produktu (mowa o płynnej melasie), a w suchej, nawet 91g cukru na 100g (płynna poprostu została osuszona).
Melasa taka ma, dolikatny smak, łagodny i bardzo słodki. Słabiej wyczuwalny aromat, czekolady, czy też kawy, ale to ma swoje zalety.
I teraz setno sprawy, cukier trzcinowy dark muscovado powstaje właśnie tak samo jak ta melasa. To jest ten sam produkt, pod inną nazwą.
Gdzie cena cukru to około 6zł za 0,5kg, a "melasy" suchej niestety 9,10 zł najtaniej.
Jeśli ktoś chce fajny, rum z nutami słabszymi dla typowej melasy, ale zapewni inne smaki, (można się doszukać lekkiego smaku trzciny) to cukier dark będzie idealny.
K.
Obrazek

PierwszyWolnyLogin
350
Posty: 392
Rejestracja: poniedziałek, 25 mar 2019, 07:58
Status Alkoholowy: Drinker
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 11 razy
Re: Trochę wiedzy o rumie

Post autor: PierwszyWolnyLogin »

Kamal pisze:Przykład płatków, które można używać w domowych warunkach do starzenia cachaçy :)
Eksperymenty będzie trza zacząć. :)
K.
No i jakie wyniki?

Ja ostatnio popijając calvados nie mogłem sobie wyklarowć co za nuta smakowo/zapachowa
w nim się pląta, aż mnie olśniło - wyczuwałem nutkę taką samą jak w cachaçy :)
Trudne do nazwania, ale przypominało mi to ten trunek...

Chyba spróbuję w sezonie jabłkowym nastawić calvadosa dosłodzonego cukrem trzcinowym...

PWL
Ostatni wpis 31.08.2019, baj baj.
Awatar użytkownika

Autor tematu
Kamal
2000
Posty: 2360
Rejestracja: wtorek, 9 paź 2012, 11:54
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Rum i ogólnie większość domowych trunków
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 210 razy
Re: Trochę wiedzy o rumie

Post autor: Kamal »

Eksperymenty bardzo udane, przerosły moje oczekiwania :), najbardziej mi przypadło cerejeira czyli według googla wiśnia :), ale nasza wiśnia różni się bardzo. :)
Kilku kolegów, mogło by by się wypowiedzieć, co otrzymali próbki :)
K.
Obrazek

PierwszyWolnyLogin
350
Posty: 392
Rejestracja: poniedziałek, 25 mar 2019, 07:58
Status Alkoholowy: Drinker
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 11 razy
Re: Trochę wiedzy o rumie

Post autor: PierwszyWolnyLogin »

Mógłbyś podać przepis wg. którego robisz rum? I podzielić się namiarem na te deseczki? :)

PWL
Ostatni wpis 31.08.2019, baj baj.
Awatar użytkownika

Autor tematu
Kamal
2000
Posty: 2360
Rejestracja: wtorek, 9 paź 2012, 11:54
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Rum i ogólnie większość domowych trunków
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 210 razy
Re: Trochę wiedzy o rumie

Post autor: Kamal »

Sok trzcinowy, cukier panela, melasa sucha.
Aktualnie fermentuje melasa i sok :)
http://www.tanoariamesacaza.com.br/ aktualnie czekam na beczkę od nich :)
K.
Obrazek
Awatar użytkownika

.Gacek
2000
Posty: 2383
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2015, 14:00
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 268 razy
Otrzymał podziękowanie: 338 razy
Re: Trochę wiedzy o rumie

Post autor: .Gacek »

Jakby ktoś miał chwilkę i dobrego tłumacza obok :ok:

https://youtu.be/NpjmFu_e65o
Pozdrawiam Gacek.
Awatar użytkownika

Autor tematu
Kamal
2000
Posty: 2360
Rejestracja: wtorek, 9 paź 2012, 11:54
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Rum i ogólnie większość domowych trunków
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 210 razy
Re: Trochę wiedzy o rumie

Post autor: Kamal »

Jakieś około dwa tygodnie temu przyszła - 20L :), oraz płatki. :D
Trochę wody i już szczelna, czeka na zalanie rumem.
K.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Obrazek
Awatar użytkownika

Autor tematu
Kamal
2000
Posty: 2360
Rejestracja: wtorek, 9 paź 2012, 11:54
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Rum i ogólnie większość domowych trunków
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 210 razy
Re: Trochę wiedzy o rumie

Post autor: Kamal »

Trochę o produkcji rumu na Jamajce.
https://cocktailwonk.com/2016/03/days-o ... dient.html
K.
Obrazek

Krzysztof63
50
Posty: 88
Rejestracja: niedziela, 13 sty 2019, 10:30
Otrzymał podziękowanie: 15 razy
Re: Trochę wiedzy o rumie

Post autor: Krzysztof63 »

W zasadzie obecnie używa się innego podziału rumów - ze względu na styl, wynikający z pochodzenia.
1. Rumy angielskie - z dawnych kolonii angielskich (Jamajka, Barbados) - cięższe, korzenno - przyprawowe, produkowane najczęściej w alembikach.
2. rumy hiszpańskie, produkowane w danych koloniach hiszpańskich (np. Kuba, ale także Wenezuela, Kolumbia), wytwarzane najczęściej w kolumnach, leżejsze, bardzoej owocowe i często dosładzane,
3. Rumy francuskie, produkowane w dawnych koloniach francuskich (głównie Martynika) - w odróżnieniu od poprzednich ze świeżego soku z trzciny cukrowej (rhum agricole). Trudne w odbiorze dla początkujących, o posmakach ziemisto - trawiastych.

Ze względu na brak regulacji, takich choćby jak dotyczących szkockiej whisky czy burbona, rozmaitość metod produkcji i smaków jest znacznie większa, a owe podziały jedynie orientacyjne. Tylko na Martynice obowiązuje miejscowa apelacja, która wymusza na producentach zachowanie tradycyjnego sposobu produkcji. Jednak, co ciekawe, w ten podział wpisują się rumy produkowane w innych częściach świata (Mauritius, Fidżi, Australia, RPA).

Dodam jeszcze, że coraz więcej jest rumów, starzonych tak jak whisky, w beczkach po rozmaitych trunkach. Ceny jednak również są podobne, choć nieco niższe.

Porada praktyczna - znawcy twierdzą, że rumy kosztujące poniżej 100 zł (lub równowartości) nadają się w zasadzie tylko do drinków, natomiast rumy w cenie powyzej 100 powinno się degustować właściwie solo, jak whisky. I z mojej skromnej znajomości tematu wynika, że tak rzeczywiście jest, choć np. biały Dillon z Martyniki (70 zł) wchodzi solo bardzo gładko.
Awatar użytkownika

Autor tematu
Kamal
2000
Posty: 2360
Rejestracja: wtorek, 9 paź 2012, 11:54
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Rum i ogólnie większość domowych trunków
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 210 razy
Re: Trochę wiedzy o rumie

Post autor: Kamal »

Kilka rodzajów drewna używane do produkcji beczek, i trzymania cachaçy.
Carvalho, Castanheira, Cumaru, Eucalipto, Ipê, Jaqueira, Jequitibá e Putumuju
K.
Obrazek
Awatar użytkownika

Autor tematu
Kamal
2000
Posty: 2360
Rejestracja: wtorek, 9 paź 2012, 11:54
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Rum i ogólnie większość domowych trunków
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 210 razy
Re: Trochę wiedzy o rumie

Post autor: Kamal »

Do fermentacji cachaçy używa się wyselekcjonowanych drożdży, ale też dzikich. Co ciekawe nie tylko z trzciny, ale szykuje się nastawy (matki drożdżowe) z kaszy, śruty kukurydzianej, otrębów pszennych lub sojowych, a nawet z dodatkiem soku z cytryny lub bez. Po namnożeniu dodaje się je do docelowego nastawu na cachaçe.
K .
Obrazek
Awatar użytkownika

Autor tematu
Kamal
2000
Posty: 2360
Rejestracja: wtorek, 9 paź 2012, 11:54
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Rum i ogólnie większość domowych trunków
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 210 razy
Re: Trochę wiedzy o rumie

Post autor: Kamal »

CUKRY Z TRZCINY
Jest jeszcze biały, ale to jak standardowy buraczany.
Panela występuje też w wersji bryły (w innych krajach mówi się na to jagerry)
K.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Nastaw na Rum”