prośba o ocenę

Pomysły na destylatory - do konsultacji.

Autor tematu
stacho79
10
Posty: 16
Rejestracja: piątek, 30 maja 2014, 12:06
Podziękował: 7 razy
Otrzymał podziękowanie: 2 razy

Post autor: stacho79 »

Witam. Jestem nowy na forum. W procesie psocenia stawiam pierwsze kroki i po zweryfikowaniu potrzeb oraz zasobu swojej wiedzy chciałbym przedstawić pod ocenę szanownemu towarzystwu swój pierwszy projekt. Z góry dziękuję za słowa krytyki i wskazówki w którym kierunku się kierować przy budowie maszynki. Interesuje mnie głównie wyrób smakowy w ilościach do degustacji.
Źródło:
Jako wypełnienie zastosuję miedź. Posiadam dosyć dużo linki z przewodu o grubości ok 1 cm. I ty kolejne pytanko: czy jako wypełnienie muszą być sprężynki czy można upchnąć to w inny sposób?

marcin16
50
Posty: 90
Rejestracja: piątek, 18 paź 2013, 07:36
Podziękował: 47 razy
Otrzymał podziękowanie: 8 razy
Re: prośba o ocenę

Post autor: marcin16 »

Możesz tą linkę zwinąć w kłębek i upchnąć w kolumnę. A jak masz możliwość i czas to możesz sobie skręcić pseudo sprężynki. Ja mam przewód 4mm pocięty na cm odcinki i dziala jak najbardziej. Pozdrawiam.
Awatar użytkownika

forbik
100
Posty: 100
Rejestracja: sobota, 8 lut 2014, 16:45
Status Alkoholowy: Producent Nalewek
Lokalizacja: Lasek Koło Drogi
Podziękował: 23 razy
Otrzymał podziękowanie: 10 razy
prośba o ocenę

Post autor: forbik »

Witaj.

Nie wiem czy tylko ja, ale nie widzę w Twoim poście żadnych zdjęć ani linków, gdzie można by zobaczyć opisywany projekt.

Pozdrawiam.
"Alkohol jest największym wrogiem człowieka, ale w Biblii zostało napisane... ...Kochaj swoich wrogów". ~ Frank Sinatra ~

marcin16
50
Posty: 90
Rejestracja: piątek, 18 paź 2013, 07:36
Podziękował: 47 razy
Otrzymał podziękowanie: 8 razy
Re: prośba o ocenę

Post autor: marcin16 »

Nie tylko Ty forbik.

Autor tematu
stacho79
10
Posty: 16
Rejestracja: piątek, 30 maja 2014, 12:06
Podziękował: 7 razy
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: prośba o ocenę

Post autor: stacho79 »

Sorki, ale na forum raczkuję- wolę garaż, niż komputer. Poprawię się.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Autor tematu
stacho79
10
Posty: 16
Rejestracja: piątek, 30 maja 2014, 12:06
Podziękował: 7 razy
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: prośba o ocenę

Post autor: stacho79 »

Udało się. Czekam na słowa krytyki i wskazówki. Z góry dziękuję. To mały kroczek dla ludzkości a wielki dla jednostki.

mirek109
300
Posty: 324
Rejestracja: sobota, 22 wrz 2012, 18:23
Podziękował: 129 razy
Otrzymał podziękowanie: 37 razy
Re: prośba o ocenę

Post autor: mirek109 »

stacho79 pisze: To mały kroczek dla ludzkości a wielki dla jednostki.

Moja podpowiedź: miedzianą rurkę dł. 1000mm pochyl w druga stronę - niech jest pochylona w stronę chłodnicy (delikatnie)
Przy takim układzie i chłodnicy 3000mm możesz destylować bez wody :) ale warunek = regulator mocy i termometr na szczycie deflegmatora. Tu należy dopilnować by temperatura była w okolicy 78 stC
Do garnka zamontował bym grzałkę minimum 1500W - lepiej 2X1000, gdzie jeden element (1000W) poprzez regulator.

Zastanawiam się jak chcesz uszczelnić garnek/miska
Podobne rozwiązanie używam przy mniejszym wsadzie :)
Pod zielonym suknem (ociepleniem) kociołek o pojemności użytkowej 12,5L wykonany z miedzi.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Autor tematu
stacho79
10
Posty: 16
Rejestracja: piątek, 30 maja 2014, 12:06
Podziękował: 7 razy
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: prośba o ocenę

Post autor: stacho79 »

Mogłem od razu sie określic. W grę wchodzi jedynie psocenie w blokowym mieszkanku na kuchence gazowej (brak czasu na dogladanie spowodowany dwuletnim brzdącem). Poza domem w planach ale dopiero jak sie spodoba przesiąde sie na kega. Co do miski mam znajomego spawacza KO. Miska + rozcięta rurka silikonowa. Całość połączona za pomocą klamer takich jak w skrzyniach muzycznych z regulowanum dociskiem. Na razie ma być to raczej poligon doświadczalny. Na tą chwile jestem wręcz opętany samym myśleniem o budowie i kompletowani części. Moje nowe hobby w zwarjowanym świecie wyłącza mnie choc na chwilę od problemów dnia codziennego. Na wyrób i degustację przyjdzie jeszcze pora. Dziękuje za wszystkie wskazówki.
Małe pytanko co do pochylenia rurki tej cienkiej w stronę chłodnicy. Na forach wyczytałemy że to wpływa na smak tylko w którą stronę na jaki?
Awatar użytkownika

klodek4
1450
Posty: 1474
Rejestracja: czwartek, 21 lip 2011, 15:50
Ulubiony Alkohol: dobry
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: elda/alicante/, hiszpania
Podziękował: 369 razy
Otrzymał podziękowanie: 64 razy
Kontakt:
Re: Odp: prośba o ocenę

Post autor: klodek4 »

Kol Stacho79!!!
Do smakówek, whiskaczy, zbóżowek, fajny jak na początek sprzęt, co do podpowiedzi poprzednika to ja bym się tak nie skupiał na tych termometrach, jak już to w baniaczku, co byś wiedział ile procentów Ci zostało /pod koniec gotowania/ ale i bez tego śmiało możesz zacząć przygodę, termometr w deflegmatorze to dla mnie przerost formy nad treścią, ważne to posiadać smak, zapach i alkoholomierz i do dzieła.
Do deflegmatora miedź, w wygodnej Ci formie, sprężynki, pocięte rurki, siatka miedziana, 20~30 cm, resztę dopchaj zmywakami....
Czekamy ma relację:-)
Ps Jakie grzanie przewidujesz???

MikeB
150
Posty: 159
Rejestracja: wtorek, 31 sty 2012, 17:16
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 8 razy
Re: prośba o ocenę

Post autor: MikeB »

Moja podpowiedź: miedzianą rurkę dł. 1000mm pochyl w druga stronę - niech jest pochylona w stronę chłodnicy (delikatnie)
Rurka na rysunku pochylona jest prawidłowo- dzięki pochyleniu w górę od deflegmatora pełni rolę dodatkowego miejsca, gdzie opary mogą się skraplać.

mirek109
300
Posty: 324
Rejestracja: sobota, 22 wrz 2012, 18:23
Podziękował: 129 razy
Otrzymał podziękowanie: 37 razy
Re: prośba o ocenę

Post autor: mirek109 »

stacho79 pisze: (brak czasu na dogladanie spowodowany dwuletnim brzdącem)
I tu po moich słowach odezwą się BHP-owcy. :)
To co jest na mojej fotce to ja nazywam - prawie bezobsługowe :)
Praktyka podpowiada w jakim czasie się grzeje - tu przypomina alarm na telefonie - 40 minut
Doświadczenie podpowiada jak ustawić regulator :) by w początkowej fazie kapania od około 64C dojść wolno do oczekiwanych 78C by odrzucić tzw. przedgon. Jak już się ustabilizuje to mogę iść spać :)
Warunek - większy pojemnik pod chłodnicą. Kapie bardzo, bardzo wolno. 12,5L włączam około 18** i spokojnie śpię, by wyłączyć około 8** To włączane jest w sobotę :) Lub ten sam czas ale włączone w niedzielę wcześnie rano.
BHP-owcy - proszę nie atakujcie - ta metoda sprawdzona jest i dochodziłem do tego bardzo długo.

Im wolniej tym procent większy i smrodki pozostają w kotle.

Na zdrowie - Wasze - w gardło moje ;)

mirek109
300
Posty: 324
Rejestracja: sobota, 22 wrz 2012, 18:23
Podziękował: 129 razy
Otrzymał podziękowanie: 37 razy
Re: prośba o ocenę

Post autor: mirek109 »

MikeB pisze:
Moja podpowiedź: miedzianą rurkę dł. 1000mm pochyl w druga stronę - niech jest pochylona w stronę chłodnicy (delikatnie)
Rurka na rysunku pochylona jest prawidłowo ........... gdzie opary mogą się skraplać.
By próbować wrócić do kotła?
Deflegmator jest od tego by rozdzielić niechciane pary.
Jestem fanem dużego deflegmatora. Alembiki mają duży deflegmator i tylko jego kształt - wysokość, szerokość i wszystkie inne możliwości - ma wpływ na końcowy efekt destylacji. Niepowtarzalny smak.

To jest moje zdanie z którym nie trzeba się zgadzać ;)

MikeB
150
Posty: 159
Rejestracja: wtorek, 31 sty 2012, 17:16
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 8 razy
Re: prośba o ocenę

Post autor: MikeB »

Lol, chyba nie bardzo rozumiesz, o co chodzi w tym procesie.
By próbować wrócić do kotła?
Tak, by próbowały wracać- tak działa deflegmator.
Deflegmator jest od tego by rozdzielić niechciane pary.
Nie, deflegmator jest po to, żeby opary mogły się skroplić, a nowe pary je ponownie podgrzać. Tak działa rektyfikacja, a deflegmator jest najprostszym tego przykładem.

mirek109
300
Posty: 324
Rejestracja: sobota, 22 wrz 2012, 18:23
Podziękował: 129 razy
Otrzymał podziękowanie: 37 razy
Re: prośba o ocenę

Post autor: mirek109 »

MikeB pisze:Lol, chyba nie bardzo rozumiesz, o co chodzi w tym procesie.

Chyba nie rozumiem :)

Popatrz na animację procesu destylacji na alembiku.
Może są tu jakieś przekłamania albo ja niewłaściwie odczytuję ta animację.
A może ta animacja ma wprowadzić ewentualnego nabywcę w błąd i zachęcić go do zakupu - UWAŻAM ŻE TAK NIE JEST

http://alkohole-domowe.pl/product-pl-90 ... itrow.html

Masz inne zdanie o tym procesie?
Podziel się nim.

PS.
I jeszcze przy tej okazji - temat termometru na szczycie deflegmatora.

Autor tematu
stacho79
10
Posty: 16
Rejestracja: piątek, 30 maja 2014, 12:06
Podziękował: 7 razy
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: prośba o ocenę

Post autor: stacho79 »

Dzięki bardzo forumowiczom. Faktycznie zapomniałem o termometrze. Planowałem taki tarczowy w pokrywie gara. Zasilanie tak jak wspomniałem kuchenka gazowa.
Teraz panowie to juz całkiem mam nocki z głowy. Sny o montarzu aparatury. Od razu chciałbym przeprosic za termin psocenia ale mi sie to odciagnie przez rozbudowę gara. Niestet mój drugi etat to tata pełną gębą. Pracujemu z moją ślubną w systemie zmianowym. Mam od niej zielone światełko bo jak stwierdziła woli to niż jakieś głupoty. Jak tylko zmontuje sprzęt to się napewno pochwale szanownemu gronu. I od razu przepraszam wszechmogacych moderatorów za swą gramatykę ale wiekszości do neta urzywam smarfona a paluchy wcale nie małe.

aronia
1450
Posty: 1498
Rejestracja: środa, 7 sie 2013, 09:14
Status Alkoholowy: Producent Wódek
Lokalizacja: Podkarpackie
Podziękował: 87 razy
Otrzymał podziękowanie: 364 razy
Re: prośba o ocenę

Post autor: aronia »

Tarczowe sobie odpuść - lepiej kup od razu elektroniczne z rozdzielczością do 0,1 stopnia i odświeżaniem co najmniej co 1s.

Autor tematu
stacho79
10
Posty: 16
Rejestracja: piątek, 30 maja 2014, 12:06
Podziękował: 7 razy
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: prośba o ocenę

Post autor: stacho79 »

Mam pytanko techniczne. Deflegmator planuję wykona z KO. Chciałbym aby cała rura była przelotowa, tj. z obu stron zamontować mufę aby wygodnie było umieszczać i czyścić wypełnienie. Mam problem z przejściem ze średnicy deflegmatora 76,1mm na 15 mm w miedź. Chciałbym aby połączenie było ruchome coś na wzór śrubunku (chciałbym ograniczyć te połączenie do minimum części). I tu proszę o pomoc fachowców w nazewnictwie takich elementów co bym się nie wygłupił pytając sprzedawcę. Deflegmator + element przejścia ze średnicy 76,1 KO na 15mm miedź + miedziana rurka 15mm.

aronia
1450
Posty: 1498
Rejestracja: środa, 7 sie 2013, 09:14
Status Alkoholowy: Producent Wódek
Lokalizacja: Podkarpackie
Podziękował: 87 razy
Otrzymał podziękowanie: 364 razy
Re: prośba o ocenę

Post autor: aronia »

Jak masz możliwość spawania to pomyśl o dospawaniu wywijek i na górę do wywijki dokręcasz blachę w której robisz wyjście(np. kawałek rurki KO o podobnej średnicy) na tą miedź i łączysz wężykiem silikonowym - powinno to być dość funkcjonalne i nie za drogie.

Autor tematu
stacho79
10
Posty: 16
Rejestracja: piątek, 30 maja 2014, 12:06
Podziękował: 7 razy
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: prośba o ocenę

Post autor: stacho79 »

Znalazłem. Jak by się komuś przydało nazywa się to śrubunek wkrętny. . Chodziło mi o to, żeby nie kręcić rurą. Nypel dospawam do wkręcanego korka z KO i całość jest ruchoma.
Cena nie zawsze jest ważna. Najważniejsza jest frajda. Mężczyzna zawsze pozostaje dzieckiem tylko zabawki mu się zmieniają na droższe. :D .
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

aronia
1450
Posty: 1498
Rejestracja: środa, 7 sie 2013, 09:14
Status Alkoholowy: Producent Wódek
Lokalizacja: Podkarpackie
Podziękował: 87 razy
Otrzymał podziękowanie: 364 razy
Re: prośba o ocenę

Post autor: aronia »

Przy wywijkach odkręcałbyś tylko śruby i z szczelnością nie byłoby problemu: http://stalowkasklep.pl/armatura-wywijki-c-54_75.html lub tu kompletne: http://destylandia.pl/pl/94-komplety-mo ... nierzowych
Jak cena nie gra roli to poszukaj pod nazwami SMS i Clamp (Tri-Clamp)

Autor tematu
stacho79
10
Posty: 16
Rejestracja: piątek, 30 maja 2014, 12:06
Podziękował: 7 razy
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: prośba o ocenę

Post autor: stacho79 »

Po wskazówkach i słowach krytyki za które serdecznie dziękuję przeanalizowałem potrzebne części do budowy aparatu. Dzięki osobne dla kolegi aronia. Szanownemu towarzystwu przedstawiam po poprawkach pierwszego pot stilla do budowy.
1 garnek 15l
2 pokrywa + termometr
3 połączenie wywijką fi 60.3
4 rura KO fi 60.3mm dł 1000mm
5 połączenie za pomocą wywijki i kolanka z cienkiej rury z KO 1/2" (muszę przemieścić się do chłodnicy na drugim blacie. Rurka pochylona w kierunku deflegmatora).
6 przewód silikonowy łączący aparat z chłodnicą
7 chłodnica o poj. ok 25l z rurką miedzianą o dł. 3-4m

Zmniejszyłem średnicę deflegmatora ze względu na dostępność asortymentu z KO oraz kompatybilności takiej rury z kolumną Aabratka. Jak mi się spodoba i się wciągnę to przeniosę się do garażu i podmienię garnek na kega.
Pozdrawiam.

Autor tematu
stacho79
10
Posty: 16
Rejestracja: piątek, 30 maja 2014, 12:06
Podziękował: 7 razy
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: prośba o ocenę

Post autor: stacho79 »

Mam pytanko do wtajemniczonych. Wczoraj nakręciłem 0.5 l miedzianych sprężynek (przekrój trójkątny o długości boku ok 5 mm). Zostało mi jeszcze dużo drutu. Czy lepiej jest dopchać 2/3 kolumny zmywakami s/s? Czy jak mam jeszcze drut w zapasie to dopychać cały deflegmator?

aronia
1450
Posty: 1498
Rejestracja: środa, 7 sie 2013, 09:14
Status Alkoholowy: Producent Wódek
Lokalizacja: Podkarpackie
Podziękował: 87 razy
Otrzymał podziękowanie: 364 razy
Re: prośba o ocenę

Post autor: aronia »

To zależy co chcesz otrzymać na tym aparacie - do smakówek najlepsza sama miedź, jeżeli na spirytus to wystarczy 20 cm miedzi do pierwszego procesu, a reszta zmywaki/sprężynki KO. Przy drugim pędzeniu miedź możesz wymienić na zmywaki.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Projekty aparatur”