Pytanie o schemat DESTYLATORA z Allegro

Temat dla tych, którzy chcą zbudować, bądź zakupić, kompletne urządzenia.

Autor tematu
ben8
5
Posty: 8
Rejestracja: poniedziałek, 14 wrz 2009, 07:09
Ulubiony Alkohol: WARKA STRONG,ABSOLUT,FINLANDIA
Status Alkoholowy: Piwosz
Lokalizacja: U.S.E

Post autor: ben8 »

Witam!!!
Mam pytanie w sprawie tego dystylatora http://www.allegro.pl/item741130562_des ... imber.html
lub http://www.allegro.pl/item735608342_des ... sowka.html
chciałbym go sam zrobić bo kupno na allegro to kolosalna cena :crazy: :crazy: :cry: więc mam prośbę jeżeli miałby ktoś z kolegów idealny schemat
tego destylatora byłbym wdzięczny

Widzę że zostały te linki wyslane do archiwum wiec dam parę fotek jednego i drugiego
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony niedziela, 20 wrz 2009, 21:29 przez ben8, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika

Calyx
1050
Posty: 1057
Rejestracja: środa, 26 lis 2008, 18:47
Krótko o sobie: Hobbysta :)
Ulubiony Alkohol: kazdy z polki "zrob to sam"
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: Las nad Pilica
Podziękował: 15 razy
Otrzymał podziękowanie: 158 razy
Re: DESTYLATOR REFLUX KWASÓWKA KOLUMNA ALKOHOL BIMBER

Post autor: Calyx »

Witaj

Wybrałeś wersję kolumny z odstojnikami na szczycie, przed chłodnicą.
Odstojniki użyte do prostej destylacji są wskazane,
w procesie rektyfikacji raczej będą przeszkadzały.

Nie piszą tego żeby Cię zniechęcić, ale wg mnie to nie jest dobre rozwiązanie.
Jeśli chcesz budować od podstaw, to może skorzystaj z rysunków,
które są pozamieszczane na forum. Zbuduj kolumnę z głowicą NS
albo z ZP. Takie sprzęcicho nie zawiedzie.

Pozdrawiam Calyx
Kiedy fikam, to jestem grafikiem, kiedy psocę, to jestem psotnikiem :)

Autor tematu
ben8
5
Posty: 8
Rejestracja: poniedziałek, 14 wrz 2009, 07:09
Ulubiony Alkohol: WARKA STRONG,ABSOLUT,FINLANDIA
Status Alkoholowy: Piwosz
Lokalizacja: U.S.E
Re: Pytanie o schemat DESTYLATORA z Allegro

Post autor: ben8 »

Witaj @Calyx
Już mi łeb pęka nie od picia lecz od czytania i kombinowania jak to zrobić i zdecydowałem coś kupić
mam coś takiego na oku więc proszę o opinię tych kolumn jeżeli będzie coś nie tak dajcie mi lepszą propozycję
niezależnie już od kwoty oczym pisałem wczesniej

Poz.ben8
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika

bloniak91
50
Posty: 89
Rejestracja: niedziela, 28 gru 2008, 21:14
Krótko o sobie: Myślę, więc jestem? :)
Ulubiony Alkohol: Jack Daniels
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Pytanie o schemat DESTYLATORA z Allegro

Post autor: bloniak91 »

@ ben8 na allegro nie ma ciekawych aparatów....jest sam szajs jednym słowem. Nie polecałbym Ci zakupu jakiegokolwiek destylatora z tych które podałeś.... Wykonanie sprzętów jest profesjonalne, ale to nie wszystko.
Jeśli chcesz koniecznie kupić gotowy sprzęciocho, to może zapytaj sprzedających na allegro czy są w stanie wykonać Twój projekt, który byś wysłał. Gdyby ktoś się chętny znalazł już my byśmy pomogli Ci zaprojektować odpowiedni aparat dla Ciebie, a facet by go wykonał :) Nie wydawaj pieniążków na te "destylatory". Pozdrawiam
Wódka TWÓJ wróg.....Więc lej GO w mordę! ; )
Piszę Poprawnie Po POLSKU!!!

Autor tematu
ben8
5
Posty: 8
Rejestracja: poniedziałek, 14 wrz 2009, 07:09
Ulubiony Alkohol: WARKA STRONG,ABSOLUT,FINLANDIA
Status Alkoholowy: Piwosz
Lokalizacja: U.S.E
Re: Pytanie o schemat DESTYLATORA z Allegro

Post autor: ben8 »

@bloniak91
Dziękuję Ci za odpowiedz,a co do wykonania kolumny jestem wstanie wykonać to u siebie w pracy
na warsztacie z własnych materiałów tylko brak mi dobrego lub bardzo dobrego projektu.
A w sieci jest ich tyle jak lizaków do lizania i który jest the best ???

poz.ben8
Awatar użytkownika

Calyx
1050
Posty: 1057
Rejestracja: środa, 26 lis 2008, 18:47
Krótko o sobie: Hobbysta :)
Ulubiony Alkohol: kazdy z polki "zrob to sam"
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: Las nad Pilica
Podziękował: 15 razy
Otrzymał podziękowanie: 158 razy
Re: Pytanie o schemat DESTYLATORA z Allegro

Post autor: Calyx »

ben8 pisze:...Już mi łeb pęka nie od picia lecz od czytania i kombinowania...
Witaj Ben8 :)

Napisałeś, że masz możliwość wykonania własnoręcznie kolumny.
Zerknij pod ten link:
http://gonimspirt.ru/index.php?area=1&p ... age=konstr
Jest tam dość precyzyjnie rozrysowany schemat kolumny z głowicą NS
U nas na forum też znajdziesz schematy "saksofonów" zrobionych
przez kolegów z forum.
Tutaj:
post8882.html?hilit=akas#p8882
jest rewelacyjny opis Kolegi Akasa w pdf(ie) jak zrobić uproszczoną
wersję głowicy NS opracowaną przez Kolegę AAbratka.
Rysunków kolumn z zimnymi palcami też jest kilka na forum
a budowa takiej jest równie prosta jak w/w
Twoja decyzja czy pójdziesz w kierunknu ZP, czy NS.
Jedna i druga metoda ma swoich zwolenników, i obie działają OK :)

Pozdrawiam Calyx
Kiedy fikam, to jestem grafikiem, kiedy psocę, to jestem psotnikiem :)

mikesz4d
2
Posty: 4
Rejestracja: wtorek, 16 cze 2009, 23:12
Krótko o sobie: jak się za coś biorę to z pasją, gdy muszę wybierać wybiorę podróż/wycieczkę niż np. remont mieszkania
Ulubiony Alkohol: whisky,własne nalewki, wszelkie wynalazki
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: na wschód od Warszawy
Re: Pytanie o schemat DESTYLATORA z Allegro

Post autor: mikesz4d »

Witaj
Może rada nowicjusza Cię przekona do własnej konstrukcji. Polecam kolumnę w/g schematu kol. Aabratka, którą zrobił mi znajomy. Jak dotychczas trzy razy psociłem, pierwszy zapoznanie sie jak to wszystko działa, następne dwa to nuda ustawiasz maszynę i działa a efekt 96% nie mogłem uwierzyć że to możliwe.
W sieci znalazłem taki dodatkowy schemat na którym opiera się cała konstrukcja http://www.alkohole-domowe.com/forum/vi ... f=80&t=940
koledzy z forum komentowali moją konstrukcję. Prosta konstrukcja, niezawodne działanie polecam.
pozdrawiam
Krzysztof
Awatar użytkownika

33cezary
250
Posty: 282
Rejestracja: środa, 18 lut 2009, 13:24
Krótko o sobie: Normalny zjadacz chleba.
Ulubiony Alkohol: własny wyrób
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Wschodnia Polska
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 157 razy
Kontakt:
Re: Pytanie o schemat DESTYLATORA z Allegro

Post autor: 33cezary »

Witam Panowie.

Proszę nie weźcie tego jako reklamy. Jedynie musze odnieść się do słów moich przedmówców.
.....Wybrałeś wersję kolumny z odstojnikami na szczycie, przed chłodnicą....
Pierwszy projekt ze schematem ideowym (nie mylić ze schematem technicznym) przedstawia najbardziej klasyczny ruflex wewnętrzny. Sami Panowie tego mnie nauczyliście na tym forum. Wypowiadam się na ten temat bo jestem autorem tego rysunku. Poniżej są faktyucznie zdięcia z odstojnikami, ze swojej strony potwierdzam że maja się one nijak do kolumny. Ale po kolei:
Różnie toczą się losy ludzkie – różnych zajęć się imamy, dlatego proszę nie osądzajcie mnie jako handlarza który chce tylko wycisnąć od kogoś pieniądze, jedynie jako osobę która coś proponuje, jeżeli macie konstruktywne uwagi nadstawiam uszu i się uczę jak to kiedyś robiłem również od kolegi Calyx-a.
Ale wracając do rzeczy.
Ta kolumna jest przeniesieniem najbardziej podstawowej zasady zasilania powrotnego stosu w kolumnie. Nie ma w tym schemacie żadnych bajerów, palców, powrotów, przelewów. Nie twierdzą że jest to idealne rozwiązanie.
Sama istota kolumny polega w efekcie końcowym na utrzymaniu równowagi temperaturowej w kolumnie w zakresie który da nam największe stężenie destylatu.
Utrzymywanie równowagi odbywa się za pomocą odpowiedniego zasilania powrotnego skroplonym destylatem. I tutaj mamy istotę. Czym regulujemy ten powrót. W tym schemacie regulujemy wodą która odpowiednio schładzając spiralę, skraplającą proporcjonalnie do wielkości otwarcia przepływu wody (po ludzku – puścimy mocno wodę – skroplimy wszystko i powróci do kolumny – puścimy trochę wody – część destylatu pójdzie do wyjścia – część się skropli i wróci do kolumny, zakręcimy wodę – wszystko pójdzie do wyjścia). Identycznie działają zimnie palce (ZP) tylko mają mniejsze pole chłodzenia.
Mój tok myślenia (podkreślam mój) każe mi twierdzić iż skracając drogę (etapy) wpływania na powrót destylatu do kolumny, uzyskujemy najdokładniejszą regulację procesu.
W tym przypadku regulujemy przepływ wody, która dopiero oddziałuje na destylat.
Są urządzenia które do regulacji używają źródła ciepła, czyli grzanie, chłodzenie, destylat – tutaj droga jeszcze dłuższa.
Zgadzam się z mikesz4d – rozwiązanie oparte na głowicy Nixona Stonea (NS) według mnie jest najlepsze, pod względem łatwości i niezawodności w stabilizacji kolumny i otrzymywania stałego i najwyższego destylatu. Tutaj właśnie mamy regulację temperatury, czyli stabilizacji kolumny bezpośrednio destylatem.
Tylko dla niektórych ludzi pewne ograniczenia wyłączają kolumnę opartą na głowicy Nixona Stonea z użytkowania. Są to zazwyczaj WARUNKI DOMOWE.
Głowica NS opiera się na spirali chłodzącej – musi to być odpowiednia ilość nawiniętej spirali aby poradziła sobie z chłodzeniem, czyli przekrój rury minimum 2 cala, co za tym idzie musi być odpowiednie źródło ciepła które zaspokoi wymagania takiego przekroju kolumny, dalej zbiornik – raczej 30 l. jest tutaj małym, najlepsza jest 50l. Sam wysokość wypełnienia według mojego skromnego zdania poniżej 100 cm, przy przekroju 60 mm (2 cale) mija się z celem tworzenia kolumny, dalej mamy odcinek powrotu, zasilenia głowicy, oraz sama głowicą. Dodając kawałek do kawałka otrzymamy MINIMUM 230 cm. (według mnie optymalna 250 cm). TO jest KROWA. Raczej PRAWDZIWA WIEŻA. Inaczej się nie da.
Nie wszyscy mają takie warunki aby to przechowywać, nie mówiąc o samym użytkowaniu – na dwór przecież nie pójdą, jeszcze sąsiad zobaczy (ten zły sąsiad) i z zazdrości będzie gadał głupoty po osiedlu.
Dlatego w ofercie jest przedstawiona wyżej kolumna oparta na klasycznym refluxie. Dodatkowo jest ona w układzie zamkniętym co dodatkowo wymaga mniejszych nakładów energetycznych dla stabilizacji kolumny, jest mniejsza, zgrabniejsza z niezależnym grzaniem. Możesz destylować w bloku a później schować do szafy. Spróbujcie to zrobić z kolumną opartą na Głowicy Nixona Stonea.

Mógłbym wiele jeszcze pleść – ale proszę o jedno – nie piszcie
... na allegro nie ma ciekawych aparatów....jest sam szajs jednym słowem....
Jeżeli nie macie dowodów na poparcie tej tezy, lub proszę o jakieś konstruktywne zarzuty, czy też rozwiązania, czy nie chciało wam się nawet poszukać na Allegro – cokolwiek – ale nie piszcie NIE bo NIE.
Mogę mówić za siebie a nie innych sprzedawców, ale kolumny wykonywane dla klienta są o niebo lepiej zrobione niż moja prywatna – która stoi w kącie jak „brzydkie kaczątko”, ale jeszcze doczeka się lepszych czasów.
Są również inni sprzedawcy na Allegro, może nie darzymy ich miłością ale oni siedzieli w tym już wtedy gdy my jeszcze nie wiedzieliśmy co to jest samogon. O tym trzeba pamiętać..
Pozdrowienia dla kolegów.

Cezar
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5377
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 667 razy
Kontakt:
Re: Pytanie o schemat DESTYLATORA z Allegro

Post autor: Zygmunt »

Konstruktywną uwagę mam i niiejszym ją prezentuję:
Zawsze uczono mnie, że na filtr węglowy podajemy rozcieńczony (maks do 50% destylat. Jeżeli ta kolumna potrafi oddać destylat o mocy -załóżmy 96% (a właśnie- jakie efekty można na niej uzyskać?) to jest to prawie dwukrotne przekroczenie stężenia. Po co więc jest tam ten filtr?

No i jeszcze jedno- cena. Zdjęcie jest podpisane "za 1990zł". A przecież już za około 1200-1300 (oczywiście uwzględniając rabat) można mieć śliczny sprzęt od VSOP-a (eM dwa za tyle ostatnio poszedł). Cezary- z całym szacunkiem- ale od VSOPa dostane fakturę, roczną gwarancję, serwis, dodatkowo jest polecany na forum CK i można z nim pogadać i sprzęt dostosować. U Ciebie nie dostanę faktury, gwarancji pisemnej itd i jeszcze muszę dopłacić 700zł...
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"
Awatar użytkownika

33cezary
250
Posty: 282
Rejestracja: środa, 18 lut 2009, 13:24
Krótko o sobie: Normalny zjadacz chleba.
Ulubiony Alkohol: własny wyrób
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Wschodnia Polska
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 157 razy
Kontakt:
Re: Pytanie o schemat DESTYLATORA z Allegro

Post autor: 33cezary »

Witaj Zygmunt.
Dzięki za pytanie.
Zgadza się na tym forum i w innych też czytałem że filtrujemy destylat o mniejszym stężeniu, ale również czytałem o filtrowaniu destylat o stężeniu 95%. Swego czasu dużo wykonałem prób z filtrowaniem destylatów o różnych stężeniach. Wyszło mi iż decydującym czynnikiem nie jest moc destylatu, tylko jego stopień schłodzenia, oraz jakość destylatu który wchodzi do filtra. Nie jestem chemikiem i nie mogę pisać o reakcjach chemicznych, ale po serii prób moim zdaniem destylat 90-95% przy filtrze minimum 45 cm i przekroju 6 cm, oraz przepływie nie większym niż 1l.- 1,5l. na 30 minut wynik jest wyśmienity, moim skromnym zdaniem wręcz rewelacyjny. Naprawdę wielkim znaczeniem jest jakość wsadu do destylacji. Swojego czasu dosyć mocno eksperymentowałem z nastawami z żyta na drożdżach babuni i tutaj faktycznie przy filtracji pełnego stężenia był charakterystyczny posmak – nie obrzydliwy, tylko inny – ciężki do określenia – dla mnie w pełni akceptowalny, ale inny, ginęło to przy filtracji mniejszego stężenia destylatu.
Jednak przy cukrówkach destylat po filtracji jest według mnie idealny, nawet przy tak lekkich nalewkach wytrawnych jak jarzębiak, agrest, czy borówka – gdzie nuta owocowa jest tylko lekko wyczuwalna i wszelkie dodatkowe smaki czy zapachy destylatu były by wyczuwalne zdaje w 100% rezultat. Wymieniam węgiel (około 1 paczki) raz na 15 – 20 litrów destylatu i cały czas zachwalam. Radzę spróbować.
Co do ceny.
Po pierwsze – fakturę bez problemu wystawiam i będę wystawiał, prowadzę normalnie zarejestrowaną firmę na wpisie do ewidencji, otrzymując fakturę możesz nawet telefonicznie sprawdzić w urzędzie miasta – referat gospodarczy – autentyczność adresów i osób. Gwarancja - na mocy przepisów o obrocie gospodarczym obowiązuje mnie minimum 12 miesięczny okres rękojmi za sprzedany produkt, w takim urządzeniu nie mas prawa nic się zepsuć, ponieważ nie ma części ruchomych, jedynie jest możliwy błąd przy spawaniu, który wychodzi w chwili sprawdzania kolumny jeszcze u mnie.
Porównujesz dwa różne aparaty – proszę zwróć uwagę iż podstawowa kolumna o której piszesz jest jednak za 1600 zł, po drugie nawet na zdjęciach widać różnicę. Jeżeli w mojej ofercie zmienię na:
- bez grzania, zmniejszę wysokość, wymienię spiralę z karbowanej na zwykłą rurkę lub wspawam ze trzy zimne palce, chłodnicę zamienię na szklaną, usunę filtr, wyjmę wszystkie zawory wodne, zespawam kolumnę na stałe z jednym śrubunkiem do łączenia kega z kolumną – mogę ci zaoferować te rozwiązanie za 1000 zł. Tylko wtedy nie napiszę –gwarantuje destylat 90 – 95% przy wykonywaniu destylacji według instrukcji -bo będziesz miał możliwość napisać co za niedoróbkę mi facet sprzedał. Nie mam jeszcze takiej historii, oraz pozycji żeby pozwolić sobie na takie rozwiązanie. Dlatego staram się wszystko robić z wysokiej półki, lub dopracowane perfekt aby pracować na opinię. Może kiedyś będę oferował produkt maksymalnie okrojony, ale klient musi być świadomość że za minimalizacją kosztów idzie minimalizacja jakości.
Firma na którą się powołujesz wykonuje ekstra kolumny, na rozwiązaniach o których ja mogę jeszcze pomarzyć, ale za to wiadomo – ekstra kosztuje. Nie ma nic za darmo. Jeżeli mówią że dają za darmo to tym bardziej uważaj.

Cezary
Awatar użytkownika

Calyx
1050
Posty: 1057
Rejestracja: środa, 26 lis 2008, 18:47
Krótko o sobie: Hobbysta :)
Ulubiony Alkohol: kazdy z polki "zrob to sam"
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: Las nad Pilica
Podziękował: 15 razy
Otrzymał podziękowanie: 158 razy
Re: Pytanie o schemat DESTYLATORA z Allegro

Post autor: Calyx »

Zacytowany przez Cezarego czuję się trochę "wyrwany do tablicy".
Odpowiadając na post Ben8 nie miałem możliwości zobaczyć obu instrumentów,
były wklejone dwa linki, z których jeden nie działał.
Później wklejone foty zilustrowały sprzęt (rysunek kolumny z deflegmatorem),
który jako aparat destylacyjny sprawdzi się bezproblemowo.
Jedyne co, to cena takiego aparatu.
Stąd propozycja wykonania we własnym zakresie (info Ben8)
za mniejszą kasę instrumentu opartego na głowicy NS lub ZP
bo takie schematy na forum są i jest w czym wybrać.

Z Cezarym muszę się zgodzić, niepotrzebnie dyskryminujemy wszystkie
rozwiązania konstrukcyjne na Alledrogo. Trafiają się tam sprzęty
godne uwagi, rozwiązane prawidłowo. Może twórcy czasem pochopnie
skomplikowany sprzęt destylacyjny nazywają aparatem do rektyfikacji ale...
Właśnie po to jest to forum, żeby naświetlać i pokierować
nowego poszukiwacza psotnych przygód.

Co do wysokości kolumny z głowicą NS. Cezary stwierdził,
że to będzie "KROWA". Pewnie, że im dłuższa rura tym lepiej ale...
Przedstawiam mini-still Bakobaba, małe jest piękne a efekty
(kiedyś znalazłem filmik na YouTube) są znakomite :)
Śmiało można brać to rozwiązanie jako przykład do naśladowania.

Pozdrawiam Calyx
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Kiedy fikam, to jestem grafikiem, kiedy psocę, to jestem psotnikiem :)
Awatar użytkownika

33cezary
250
Posty: 282
Rejestracja: środa, 18 lut 2009, 13:24
Krótko o sobie: Normalny zjadacz chleba.
Ulubiony Alkohol: własny wyrób
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Wschodnia Polska
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 157 razy
Kontakt:
Re: Pytanie o schemat DESTYLATORA z Allegro

Post autor: 33cezary »

Witaj Calyx
Jest to jeden z pierwszych schematów na których się wzorowałem budując swoją kolumnę. Według mnie perfekt. Jednak kilka rzeczy mnie zniechęciły do projektu mini still.
- miedź – nie mam zaufania do miedzi.
- wysokość kolumny, jeszcze raz podkreślam że moim zdanie opartym na obserwacjach z różnymi długościami poniżej 100 cm to nie jest to – zamienia się w metodę garnkową.
- elementy – pokazane tutaj elementy Są do uzyskania tylko w miedzi. Z kwasówki nieosiągalne za normalne pieniądze. Dla przykładu znalazłem z kwasówki taki piękny zawór igłowy prawie jak na zdjęciu, tylko kwasówka (naprawdę igłowy, nie grzybkowy, czy kulowy) ale cena – 142 euro plus koszty przesyłki. SZOK.
Elementy dostępne w KO niemalże determinują nas do zbudowania kolumny opartej na głowicy NS właśnie o wymiarze powyżej 200 cm
Nie przeczę że jest możliwe zbudowanie identycznego projektu z KO ale uważam że cena będzie wyższa niż obecnie proponowana.
Awatar użytkownika

Calyx
1050
Posty: 1057
Rejestracja: środa, 26 lis 2008, 18:47
Krótko o sobie: Hobbysta :)
Ulubiony Alkohol: kazdy z polki "zrob to sam"
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: Las nad Pilica
Podziękował: 15 razy
Otrzymał podziękowanie: 158 razy
Re: Pytanie o schemat DESTYLATORA z Allegro

Post autor: Calyx »

33cezary pisze:...
Nie przeczę że jest możliwe zbudowanie identycznego projektu z KO ale uważam że cena będzie wyższa niż obecnie proponowana.
Witaj Cezary :)

Nie mam najmniejszego zamiaru negować zaproponowanej ceny ani udowadniać
na siłę, że coś można taniej a lepiej. Podane przeze mnie linki to propozycja
"jak umiesz, zrób to sam". Na ruskiej stronce rozwiązanie kolumny z KO
jest niemal identyczne jak w mini-still Bakobaba. Cena po przeliczeniu rubla
podobna jak rodzime produkcje na Alledrogo :) Podałem linki tylko
jako przykład rozwiązania konstrukcyjnego. Osobiście opanowałem grę
na instrumentach ZP. Psocę na bardzo podobnym rozwiązaniu (pierwszy wzór)
ze spiralnym deflegmatorem na szczycie.
Wykonanie tej kolumny jest proofi, przemyślane i cieszy oko swoim wyglądem.
(Tu podpisuje się obiema rękami pod Twoim txt, nie negujmy wszystkiego "nie, bo nie").
Nie możesz jednak zaprzeczyć, że satysfakcja ze zmontowania "saksofonu"
własnoręcznie, jest bezcenna (i nie zapłacisz za robociznę) :)

Acha, wstępne oczyszczanie psoty wysokoprocentowej na filtrze węglowym
również przynosi efekty poprawy smakowo-zapachowej.
Pewnie, że rozcieńczenie i schłodzenie daje super efekt ale przecież
czasem potrzebna jest psota wysoko %.
Nikogo nie namawiam do takich działań, osobiście filtruję bez stresu :)

Pozdrawiam serdecznie :)
Calyx

Edit:
Cezar, w Twoim poście (opis kolumny) zauważyłem zdanie:
"...jest ona w układzie zamkniętym...".
Ten układ z deflegmatorem też jest układem otwartym,
powiązanym z atmosferą poprzez odbiór, chłodnicę.

Pozdr. Calyx
Kiedy fikam, to jestem grafikiem, kiedy psocę, to jestem psotnikiem :)
Awatar użytkownika

33cezary
250
Posty: 282
Rejestracja: środa, 18 lut 2009, 13:24
Krótko o sobie: Normalny zjadacz chleba.
Ulubiony Alkohol: własny wyrób
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Wschodnia Polska
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 157 razy
Kontakt:
Re: Pytanie o schemat DESTYLATORA z Allegro

Post autor: 33cezary »

Oczywiście- radość tworzenia jest niesamowita, siedzenie i czekanie – poleci czy nie, zagra czy nie, sam proces twórczy jest (przynajmniej dla mnie) frajdą, tworzenie czegoś z kupki części . Dlatego postanowiłem robić coś co sprawia mi przyjemność, oraz myślę że mam smykałkę, a jeżeli da dodatkowe fundusze – idealnie.
Na forum nie staram się w ogóle czy to promować siebie, czy produkt, są tutaj w większości tacy zapaleńcy jak ja i nawet zabieranie im możliwości tworzenia było by już „wykroczeniem”. Odzywam się ponieważ staram śledzić forum a wpisy które dotykają mnie bezpośrednio – komentować starając przedstawić mój punkt widzenia czy też ewentualnie czegoś się nauczyć.

A wracając do – „układ zamknięty” – „układ otwarty”
Do tej pory byłem przekonany iż układem otwartym nazywamy układ w którym w całym układzie panuje normalne ciśnienie atmosferyczne i przepływ destylatu spowodowany jest jedynie grawitacją,
Zaś zamkniętym to układy gdzie występują różnice w ciśnieniach w różnych punktach instalacji i ciecz może przepływać nie tylko pod siłami grawitacyjnymi.

Jeżeli się myle, to pytanie - kiedy mamy ukłąd zamknięty? i w takim wypadku czy wogóle układ zamknięty występuje?
Bo jeżeli weżmiemy dosłownie sformułowanie układ zamknięty to nigdy, ponieważ zawsze jest miejsce kontaktu wyjścia destylatu z atmosferą.

Cezary
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5377
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 667 razy
Kontakt:
Re: Pytanie o schemat DESTYLATORA z Allegro

Post autor: Zygmunt »

Na pytanie o układ zamknięty odpowiem tak- jeżeli ktoś ma aparaturę z refluxem i zakręci zawór odbioru- wtedy odcina środek kotła od atmosfery. Przy braku zaworu bezpieczeństwa nastąpi najpewniej rozszczelnienie sprzętu na najsłabyszym elemencie, w skrajym przypadku byłby to wybuch.

Co do odpowiedzi Cezara dot. ceny- jeżeli prowadzisz działalność to przepraszam za oskarżenie :) Życzę Ci, żebyś miał powodzenie równie wysokie jak VSOP, a nawet większe!
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"
ODPOWIEDZ

Wróć do „Aparatury kompletne”