Piwniczka, schowek, barek czy lodówka? Butelki, beczka czy gąsior? Wszystko o tym gdzie i jak przechowywać destylaty.

Autor tematu
prezes1974
2
Załączniki
Destylat w beczce mętnieje

Postautor: prezes1974 » czwartek, 24 kwie 2014, 17:24

Witam.
Ostatnio zalałem beczułkę dębową alkoholem o mocy 50%. Czy normalne jest, że po kilku tygodniach leżakowania robi się mętny? Kiedyś próbowałem z płatkami dębowymi i też był mętny.
Jeżeli to normalne zjawisko to czy ono samo zniknie, wyklaruje się, czy trzeba będzie zastosować filtrację? Jeżeli tak to jak dokładną?
Z góry dziękuję za rady.
Pozdrawiam wszystkich.

Rabaty dla użytkowników forum AD w sklepie po podaniu loginu z forum!
Awatar użytkownika

Pretender
2500
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Załączniki
Re: Destylat w beczce mętnieje

Postautor: Pretender » czwartek, 24 kwie 2014, 22:47

U mnie też kiedyś dastylat z płatkami mętniał. Zmieniłem płatki i po problemie. Producenta nie pamiętam, ale na pewno płatki były z alledrogo. Była już kiedyś dyskusja na ten temat, poszukaj na forum.

Awatar użytkownika

Lootzek
850
Krótko o sobie: Lubię dłubać przy sprzęcie, kombinować, mieszać i sprawdzać wyniki eksperymentów!
Czasem wyważam otwarte drzwi, a czasem udaje mi się znaleźć alternatywne rozwiązania oklepanych problemów :D
A wszystko to na luzie i oby towarzyszyła temu duża dawka dobrego humoru i świetnej zabawy.
Status Alkoholowy: Psotnik
Załączniki

Postautor: Lootzek » piątek, 25 kwie 2014, 05:28

Objaw mniej więcej normalny, zdarza się to dość często. Alko czysty czy jakiś smakowy?
Zniknąć to raczej samo nie zniknie ale po jakimś czasie powinno się wyklarować. Wtedy ostrożnie zlej znad osadu, resztę przelej do wąskiego, wysokiego naczynia, znów sklaruj i zlej a to co zostanie z osadem albo przefiltruj, albo dodaj do ponownego oddestylowania :).
Możesz też od razu przesączać, ale jak dokładnie to nie ma reguły. Mojej "łiski" wystarczył filtr do kawy, do calvadosu znów, musiałem kupić dokładną bibułę filtracyjną, a dębione były tymi samymi płatkami.

Awatar użytkownika

Pretender
2500
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Załączniki

Postautor: Pretender » piątek, 25 kwie 2014, 11:07

Raczej nie. Dębienie np płatkami z Biowinu czy też swoimi opalanymi szczapkami nie daje takich efektów. Nic się nie wytrąca. Natomiast zakupione płatki, zarówno u mnie jak i u kumpla spowodowały zmętnienie. Wg mnie kiepskiej jakości dębina.

tomzo73
2
Załączniki

Postautor: tomzo73 » piątek, 25 kwie 2014, 22:14

Ja strugam starą deskę dębową strugiem i opiekam w piekarniku wychodzi super :pije:

Autor tematu
prezes1974
2
Załączniki

Postautor: prezes1974 » sobota, 26 kwie 2014, 09:52

Witam
Dzięki za informację.
Będę filtrował za kilka miesięcy.
Pozdrawiam

Wróć do „Przechowywanie destylatu”