Nastaw z drożdzy t48 + kulki jałowca w nastawie - czy da się?

Jak i z czego zrobić idealny zacier lub nastaw, który będzie podstawą do otrzymania oczekiwanego destylatu, przepisy, porady, sposoby na dobry na zacier, itp...

Autor tematu
pener7
5
Posty: 6
Rejestracja: czwartek, 24 sty 2013, 11:17

Post autor: pener7 »

Witam kolegów,
Mam pytanie - pare dni temu psocilismy u kolegi. Do nastawu tuz przed puszczeniem w rury wrzucił ze 4 opakowania kulek jałowca (na 25 litrow nastawu) - wyszło super, ale dla mnie mogło by byc bardziej aromatyczne. I zamierzam zrobic tak: na poczatku do nastawu dodam jałowca... i niech sie przefermentuje, przerobi, wyklaruje z owocami jałowca. Później to dodatkowo razem z kulkami jałowca puszcze w rury. Powinien byc mocniejszy aromat. Ale mam pytanie - czy jałowiec nie zaburzy procesu fermentacji? Jałowiec ma naturalne konserwanty w sobie...olejki eteryczne... nie wiem czy nie zepsuje nastawu. Prosze doświadczoną brać o pomoc za co z góry dziękuję :)
Janosik
alembiki
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2744 razy
Re: Nastaw z drożdzy t48 + kulki jałowca w nastawie - czy da się?

Post autor: lesgo58 »

Najpierw przedestyluj to co masz. Potem do tego wrzuć jałowiec. Potrzymaj w tym przez jakiś czas ( tydzień , dwa). Nazywa się to maceracja.
Po czym można to pić od razu ( a najlepiej po kilkumiesięcznym okresie leżakowania), ewentualnie przepuść jeszcze raz przez rurki i porównaj.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

Autor tematu
pener7
5
Posty: 6
Rejestracja: czwartek, 24 sty 2013, 11:17
Re: Nastaw z drożdzy t48 + kulki jałowca w nastawie - czy da się?

Post autor: pener7 »

ale czy moge do nastawu dodac na poczatku te kulki? aby sie namoczyły...odleżały...itp... a póxniej z tym w rury...

scalone

...ale ja o co innego pytam... czy mozna dodac do nastawu. tak aby fermentowało razem z jałowcem... to że można póxniej to wiem - ale czy mozna od razu! razem z cukrem i drozdzami :)

Kolega sam poprawi, używając opcji ''edytuj''?

placuch
1
Posty: 1
Rejestracja: środa, 25 lip 2012, 22:44
Re: Nastaw z drożdzy t48 + kulki jałowca w nastawie - czy da się?

Post autor: placuch »

Ja polecam dodać do drugiej destylacji. Pół paczki jałowca Kamisu na ok 8l i wychodzi dość aromatyczny produkt (ziarna jest dobrze wcześniej rozgnieść).

sztender
250
Posty: 282
Rejestracja: piątek, 8 lut 2013, 19:51
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Podziękował: 16 razy
Otrzymał podziękowanie: 17 razy
Kontakt:
Re: Nastaw z drożdzy t48 + kulki jałowca w nastawie - czy da się?

Post autor: sztender »

Oczywiście, że można dać. Jest to jeden ze sposobów produkcji miodów ziołowych/wermutów (maceracja zimna). Musisz wiedzieć, że będą różnice w smaku i zapachu zależnie od metody jaka zastosujesz i na którym etapie dodasz zioła. Fermentacja w jakimś stopniu wprowadzi zniekształcenia w aromacie. A czy pożądane nie wiem. Ja raczej do gotowania bym zioła usunął (ale tu teoretyzuję).
http://latawce.phorum.pl
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zaciery i Nastawy”