Pomysł na "prawie alembik"

Temat dla tych, którzy chcą zbudować, bądź zakupić, kompletne urządzenia.

Autor tematu
rupi998
10
Posty: 13
Rejestracja: poniedziałek, 18 sie 2014, 14:12
Otrzymał podziękowanie: 1 raz

Post autor: rupi998 »

Witam wszystkich.
Tak jak napisałem w poście powitalnym chciałbym zbudować sprzęt do pędzenia wyłącznie z miedzi.
Za bazę do budowy posłużyć ma miedziana kana kupiona na Allegro o pojemności roboczej 7l. Ponieważ nigdy nie budowałem takiego sprzętu (miedź lutowałem) ani nie pędziłem miałbym kilka pytań:
1. Co proponujecie, czy do dekla przymocować miedzianą rurę na wzór kolumny, czy zrobić jakiś stożek z miedzianej blachy na wzór alembika? Mam jeszcze pomysł z przymocowaniem do kany odwróconego czajnika lub dzbanka miedzianego (dostępne na Allegro).
2. Kana posiada na dole rant ok. 2cm, czy nie będzie problemu z grzaniem na płycie ceramicznej (dno oddalone od źródła ciepła).
3. Czy gdybym chciał grzać na gazie lub płycie wysoka temperatura nie rozpuści połączeń lutowanych, czy może lepiej grzać w innym zbiorniku z wodą?
Bardzo liczę na Waszą pomoc, sugestie, propozycje jak byście to rozwiązali.
Zenek
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
promocja

aronia
1450
Posty: 1498
Rejestracja: środa, 7 sie 2013, 09:14
Status Alkoholowy: Producent Wódek
Lokalizacja: Podkarpackie
Podziękował: 87 razy
Otrzymał podziękowanie: 364 razy
Re: Pomysł na "prawie alembik"

Post autor: aronia »

Pod kolumnę ze względu na pojemność roboczą tak średnio się nadaje, na coś alembiko-podobnego już szybciej. Jeżeli chodzi o połączenia to pytaj innych np. mirek109 albo Zygmunt-a. Z ogrzewaniem pomyśl o jakimś płaszczu i wtedy nie będzie problemu z odległością, bo płaszcz możesz zrobić w garnku który będzie bezpośrednio przylegał do płyty grzewczej.
Awatar użytkownika

Kamal
2000
Posty: 2360
Rejestracja: wtorek, 9 paź 2012, 11:54
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Rum i ogólnie większość domowych trunków
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 210 razy
Re: Pomysł na "prawie alembik"

Post autor: Kamal »

Ja bym poszedł w stronę alembika, bo na kolumnę trochę mała pojemność kany.
Grzanie- może pomyśl o taborecie gazowym, lub jak radzi kolega aronia płaszczu wodnym.
Obrazek

mirek109
300
Posty: 324
Rejestracja: sobota, 22 wrz 2012, 18:23
Podziękował: 129 razy
Otrzymał podziękowanie: 37 razy
Re: Pomysł na "prawie alembik"

Post autor: mirek109 »

rupi998 pisze: 3. Czy gdybym chciał grzać na gazie lub płycie wysoka temperatura nie rozpuści połączeń lutowanych, czy może lepiej grzać w innym zbiorniku z wodą?

Lutowanie wytrzyma kiedy w kanie będzie płyn.
Na płycie chyba będziesz miał kłopot grzać - nie jestem do końca pewny

Pomysł ciekawy ;)

Powodzenia

Dopisuję:
Czajnik to dobry pomysł ale na górę - ponad deflegmator.
Jeżeli jesteś z okolic Bielska to chętnie pomogę :)
Deflegmator zrobił bym fi otwory kany i przewęził bym go do średnicy czajnika.
Deflegmator wysoki na 40cm

Tak na szybko mój punkt widzenia.
7l kana to troszkę mało ale od czegoś trzeba zacząć :)
Proszę na przyszłość podajcie pojemność całkowitą/użytkową gdzie moim zdaniem użytkowa to około 60% całkowitej.
Awatar użytkownika

soltys
100
Posty: 138
Rejestracja: sobota, 9 lut 2013, 13:10
Status Alkoholowy: Specjalista ds. Wyrobu Alkoholu Domowego
Lokalizacja: woj. Podkarpackie
Podziękował: 33 razy
Otrzymał podziękowanie: 26 razy
Re: Pomysł na "prawie alembik"

Post autor: soltys »

Miałem kiedyś kanę 20l z zamontowaną minikolumną, pracowało się całkiem dobrze. O rant się nie martw - w niczym nie przeszkadza gdy grzejesz gazem. Ja stawiałem tą kolumnę na równiej wielkości pociętych kawałkach kostki brukowej - inaczej nie dało rady gdyż przez ten właśnie rant nie miałem możliwości postawienia tego na ruszcie od płyty ponieważ kana była za szeroka i "zjeżdżałaby" z płyty. Poza tym stawianie kany na rancie szybko zniszczyłoby emalię na ruszcie.
aronia pisze:Z ogrzewaniem pomyśl o jakimś płaszczu i wtedy nie będzie problemu z odległością, bo płaszcz możesz zrobić w garnku który będzie bezpośrednio przylegał do płyty grzewczej.
Też przerabiałem - przez rant pod kaną robiła mi się bańka z pary wodnej i kana przechylała się co kilkanaście sekund tworząc wielkie BUL. Musiałem ją dodatkowo obicążać :D odważnikami. Oprócz tego przez tą poduszkę z pary wodnej ciepło przez dno nie było praktycznie dystrybuowane do kany - proces jeszcze bardziej się wydłużał.
Jeżeli spożywamy alkohol - nie pijemy

wawaldek11
2500
Posty: 2896
Rejestracja: niedziela, 14 lis 2010, 22:18
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem, który ma więcej radości z dawania niż z brania.
Ulubiony Alkohol: niepospolity i najlepiej bez banderolki; poszukiwania ciągle trwają...
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Puszcza Goleniowska
Podziękował: 159 razy
Otrzymał podziękowanie: 298 razy
Re: Pomysł na "prawie alembik"

Post autor: wawaldek11 »

Jeśli dno nie jest wklęsłe, to można powiercić otwory w rancie i powietrze oraz para spokojnie zejdzie.
Pozdrawiam,
Waldek

Autor tematu
rupi998
10
Posty: 13
Rejestracja: poniedziałek, 18 sie 2014, 14:12
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Pomysł na "prawie alembik"

Post autor: rupi998 »

Witam po krótkiej przerwie. Kana ma pojemność całkowitą 10l więc przyjąłem, że 7l płynu powinno się zmieścić. Jeśli chodzi o rant to też myślałem żeby nawiercić otwory, dzięki którym nie powstawałaby poduszka z pary podczas grzania w płaszczu wodnym. Ale jest gorsza sprawa. Wczoraj robiłem próbę grzania na płycie ceramicznej. Zalałem kanę do połowy wodą, kiedy woda zaczynała wrzeć na połączeniu dna z korpusem pojawiła się wytopiona kropla cyny. Dno jest z mosiądzu. Jest też kilka nieszczelności w górnym połączeniu, czy aby je naprawić trzeba rozlutować całość czy zlutować tylko nieszczelności? I jak to jest z tą cyną, czy musi być bez ołowiu czy jakiś procent Pb jest dopuszczalny?

mirek109
300
Posty: 324
Rejestracja: sobota, 22 wrz 2012, 18:23
Podziękował: 129 razy
Otrzymał podziękowanie: 37 razy
Re: Pomysł na "prawie alembik"

Post autor: mirek109 »

rupi998 pisze: Jest też kilka nieszczelności w górnym połączeniu, czy aby je naprawić trzeba rozlutować całość czy zlutować tylko nieszczelności? I jak to jest z tą cyną, czy musi być bez ołowiu czy jakiś procent Pb jest dopuszczalny?
Moim zdaniem wystarczy poprawić/zalutować miejsca w których cieknie.
Co do cyny - staraj się lutować spoiwem bezołowiowym.
Już na tym forum wspominałem że lata temu polutowałem cyną LC60 naczynie z blachy ocynkowanej, na budowie gotowaliśmy w tym wodę na herbatę i kawę -- żyje i nic mi nie dolega. Zarzucono mi że są tacy którzy piją denaturat - żyją i na razie nic im nie dolega. Wybór należy do Ciebie ;)
Jeżeli pojawiła się "wytopiona" cyna to nie problem. Problemem byłaby ciecz wysiąkająca.

Z ciekawości pytam. Ile kosztowała kana?
Może lepiej by było zrobić naczynie / kociołek z blachy miedzianej.

Autor tematu
rupi998
10
Posty: 13
Rejestracja: poniedziałek, 18 sie 2014, 14:12
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Pomysł na "prawie alembik"

Post autor: rupi998 »

Kana + przesyłka 114 PLN. Myślę, że taniej i lepiej sam bym nie zrobił, jest dobrze wykonana i z dość grubej blachy, trzeba tylko wyeliminować te nieszczelności. Teraz jestem na etapie szukania jakiegoś naczynia na górę aby powstało coś na wzór alembika.

wawaldek11
2500
Posty: 2896
Rejestracja: niedziela, 14 lis 2010, 22:18
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem, który ma więcej radości z dawania niż z brania.
Ulubiony Alkohol: niepospolity i najlepiej bez banderolki; poszukiwania ciągle trwają...
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Puszcza Goleniowska
Podziękował: 159 razy
Otrzymał podziękowanie: 298 razy
Re: Pomysł na "prawie alembik"

Post autor: wawaldek11 »

Rupi998 - a może warto się zastanowić nad zamontowaniem elektrycznej grzałki? Łatwiejsze sterowanie procesem, mniejsze straty energii i nic się nie rozlutuje.
Pozdrawiam,
Waldek

Autor tematu
rupi998
10
Posty: 13
Rejestracja: poniedziałek, 18 sie 2014, 14:12
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Pomysł na "prawie alembik"

Post autor: rupi998 »

Witam wszystkich po bardzo długiej przerwie. Po przeczytaniu wielu tematów na forum i skompletowaniu potrzebnych elementów czas wziąć się w końcu do roboty. Postanowiłem, że najpierw wykonam zwykły pot still a z czasem przerobię go na wzór sprzętu Radiusa. Oprócz elementów widocznych na zdjęciu mam jeszcze rurę na chłodnicę fi28, regulator mocy i kilka drobiazgów. Rura na deflegmator fi35 ma długość 1m i tu pytanie: jakiej długości zrobić deflegmator a ile zostawić na skraplacz na górze deflegmatora? Zaznaczam, że ma to być głównie sprzęt do zbożówek i owocówek. W przyszłości chciałbym też zmienić kocioł na większy. Bardzo proszę o jakieś pomysły i sugestie co do budowy mojego destylatora.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Autor tematu
rupi998
10
Posty: 13
Rejestracja: poniedziałek, 18 sie 2014, 14:12
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Pomysł na "prawie alembik"

Post autor: rupi998 »

IMG_20160813_080737.jak-zmniejszyc-fotke_pl.jpeg
IMG_20160813_092225.jak-zmniejszyc-fotke_pl.jpeg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Autor tematu
rupi998
10
Posty: 13
Rejestracja: poniedziałek, 18 sie 2014, 14:12
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Pomysł na "prawie alembik"

Post autor: rupi998 »

IMG_20161104_203941.jak-zmniejszyc-fotke_pl.jpeg
Witam wszystkich. Oto mój destylator, który w końcu został ukończony i uruchomiony. W miedzianej kance znajduje się grzałka 1400W podłaczona pod regulator napięcia, oraz w połowie wysokości port termometru. Pojemność robocza to 10l, przedestylowałem na nim ok. 25l wina jabłkowego, które miało rok. Wyszło 4l ładnie pachnącego destylatu o mocy 65%. Zastanawiam się czy przedestylować to jeszcze raz skoro efekt jest zadowalający.
Proszę o opinię, pytania i sugestie w sprawie mojej aparatury.
IMG_20161104_204003.jak-zmniejszyc-fotke_pl.jpeg
IMG_20161104_204012.jak-zmniejszyc-fotke_pl.jpeg
IMG_20161109_131914.jak-zmniejszyc-fotke_pl.jpeg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika

JanOkowita
2500
Posty: 2680
Rejestracja: czwartek, 10 lut 2011, 13:56
Krótko o sobie: Parmezan, Ementaler i Roquefort, Duvel i Trappist - to moje nałogi.
Ulubiony Alkohol: Im ciekawszy i starszy tym lepszy.
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: PL
Podziękował: 307 razy
Otrzymał podziękowanie: 432 razy
Kontakt:
Re: Pomysł na "prawie alembik"

Post autor: JanOkowita »

Dobra robota.
Zapraszam do mojego sklepu: https://alkohole-domowe.pl Pokolenie Silver jeszcze daje radę:)
Awatar użytkownika

szatajoh
200
Posty: 234
Rejestracja: niedziela, 28 paź 2012, 15:50
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Whiski i Sliwowica
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Norynberga/Zywiec
Podziękował: 93 razy
Otrzymał podziękowanie: 34 razy
Kontakt:
Re: Pomysł na "prawie alembik"

Post autor: szatajoh »

Jeżeli chcialbyś zwiekszyć procent to proponuję zrobic taką Turbo spirtale jak w zalaczniku to forma uproszczczonego destylatora
2fe41d_7992661fbca6498ea562ece0d9ca66b8.jpg
Radiusa.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Autor tematu
rupi998
10
Posty: 13
Rejestracja: poniedziałek, 18 sie 2014, 14:12
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Pomysł na "prawie alembik"

Post autor: rupi998 »

Właśnie przy następnym pędzeniu chciałem owinąć w ten sposób (tak na próbę) górną część deflegmatora wężykiem silikonowym i tu nie wiem (doprowadzającym/odprowadzajacym) wodę z chłodnicy i zobaczyć jaki będzie efekt.
Awatar użytkownika

Optoelektron
350
Posty: 358
Rejestracja: piątek, 18 mar 2016, 15:39
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Czysta w drinkach oraz nalewki.
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Na północ Polski dalej się nie da.
Podziękował: 41 razy
Otrzymał podziękowanie: 17 razy
Re: Pomysł na "prawie alembik"

Post autor: Optoelektron »

Fajny sprzęt :klaszcze: z czego jest podstawka do papugi?
Pozdrawiam.
Maciej

zlomnik
30
Posty: 49
Rejestracja: środa, 9 gru 2015, 11:56
Otrzymał podziękowanie: 8 razy
Re: Pomysł na "prawie alembik"

Post autor: zlomnik »

Czy ten almbik jest w jakis sposób rozbieralny, czy jedyny wlew to ten gwint na szczycie?

Autor tematu
rupi998
10
Posty: 13
Rejestracja: poniedziałek, 18 sie 2014, 14:12
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Pomysł na "prawie alembik"

Post autor: rupi998 »

Dzięki za zainteresowanie i pochwały. Podstawa papugi to odcięta część dekla od kany (zdjęcie na początku wątku). Normalnie do napełniania używam gwintowanego wlewu, jednak gdyby trzeba wymienić grzałkę to górna część jest tylko na silikon przyklejona.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Aparatury kompletne”