Pomysł na kolumnę do szybkowaru.

Pomysły na destylatory - do konsultacji.

Autor tematu
flsbox
5
Posty: 7
Rejestracja: poniedziałek, 4 paź 2010, 11:04

Post autor: flsbox »

Witam!
Rozmyślam nad dodaniem do mojego szybkowaru kolumny.. lecz wyjście z niego tj. dziurka średnicy 5 mm... czy kolumna może zaczynać się taka małą dziurką?
Proszę jeszcze zerknąć na obrazek, czy są jakieś rażące błędy konstruktorskie :)...

Pozdrawiam.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika

Kucyk
1700
Posty: 1704
Rejestracja: wtorek, 7 paź 2008, 15:51
Krótko o sobie: Staram się odbierać świat z lekkim przymrużeniem oka ;)
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Otrzymał podziękowanie: 157 razy
Re: pomysl na kolumne

Post autor: Kucyk »

Rażącym błędem konstruktorskim jest chęć połączenia kolumny z kotłem 20L z nadzieją, że przez otwór, przepraszam, otworek fi 5 coś będzie mogło powrócić do boilera. W przypadku takiego cienkiego wyjścia dość szybko, zamiast kolumny rektyfikacyjnej, wytworzy się bulgocząca rura wypełniona częściowo skroplinami. Połączenie z kotłem musi zapewniać swobodny spływ flegmy, co możliwe jest (dla kotła 20dm3) przy średnicy 15mm. No, chyba, że naszym zamiarem będzie destylowanie wsadu przez 20 godzin.
Kolejną awarią jest ta szklana grucha zamontowana na górze, zwana deflegmatorem. Deflegmatorów używa się w metodzie pot-still, gdyż mają one za zadanie separację drobin cieczy porwanych przez opary z kotła. Stosowanie ich za kolumną całkowicie mija się z celem - tak samo jak dodawanie piątego koła do wozu.
Awatar użytkownika

rozrywek
4500
Posty: 4904
Rejestracja: niedziela, 25 kwie 2010, 09:02
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 561 razy
Otrzymał podziękowanie: 844 razy
Re: Pomysł na kolumnę do szybkowaru.

Post autor: rozrywek »

Pomysł sam w sobie nie jest zły, możesz rozwiercić szybkowar wstawić krociec skręcany i połączyć z kolumną silikonowym wężykiem, co do tej gruszki to Kuc napisał już wszystko.
pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy............

Autor tematu
flsbox
5
Posty: 7
Rejestracja: poniedziałek, 4 paź 2010, 11:04
Re: Pomysł na kolumnę do szybkowaru.

Post autor: flsbox »

Tak myślałem, że lipa będzie z tym małym otworkiem..
Dziękuję za szybką odpowiedź!

artaks
200
Posty: 227
Rejestracja: wtorek, 4 sty 2011, 15:02
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Kontakt:
Re: Pomysł na kolumnę do szybkowaru.

Post autor: artaks »

Mam pytanie do ekspertów! ; )

Czytałem tutaj, że aluminium nie jest polecane, a ten szybkowar jest aluminiowy, czy to duży błąd zrobic z niego destylator?

Pytam, bo sam szukam rozwiązania, a stalowe szybkowary znajdowałem tylko do max 10 l pojemności, a ten wydaje się ciekawy dla amatorskich wybryków.
kalendarz zbiorów alkoholowych: https://www.google.com/calendar/embed?src=ucacf2t31986vvt5pqnsboei7s%40group.calendar.google.com&ctz=Europe/Warsaw
online
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7298
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: Pomysł na kolumnę do szybkowaru.

Post autor: radius »

Jeżeli nie boisz się w przyszłości Alzheimera i stać cię na wydanie takich pieniędzy, to nikt cię nie powstrzyma przed kupnem aluminiowego szybkowaru. A tak na poważnie; aluminium nie jest polecane w naszym hobby (patrz wyżej), a za cenę tego szybkowaru, kupisz porządny 30l keg po piwie lub nawet dwa kegi po pepsi i po niewielkich przeróbkach będziesz miał porządny, nie do zdarcia kocioł z nierdzewki.
SPIRITUS FLAT UBI VULT

artaks
200
Posty: 227
Rejestracja: wtorek, 4 sty 2011, 15:02
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Kontakt:
Re: Pomysł na kolumnę do szybkowaru.

Post autor: artaks »

Dzięki za odpowiedź! Generalnie na razie się rozglądam i badam różne możliwości, w tej chwili skłaniam się do skompletowania jakiegoś pot-stilla circa about 15 - 20l. Ogólnie mam małe doświadczenie w tym temacie więc wole zapytać niż pobłądzić.

Jeżeli chodzi o szybkowary to wydawało mi się, że ich plusem jest fabryczny zawór bezpieczeństwa.
kalendarz zbiorów alkoholowych: https://www.google.com/calendar/embed?src=ucacf2t31986vvt5pqnsboei7s%40group.calendar.google.com&ctz=Europe/Warsaw
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5374
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 664 razy
Kontakt:
Re: Pomysł na kolumnę do szybkowaru.

Post autor: Zygmunt »

Jak poczytasz jeszcze trochę, to zobaczysz, że zawór bezpieczeństwa jest zbędnym elementem prawidłowo zrobionego sprzętu :)
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"

artaks
200
Posty: 227
Rejestracja: wtorek, 4 sty 2011, 15:02
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Kontakt:
Re: Pomysł na kolumnę do szybkowaru.

Post autor: artaks »

czytam, czytam i...
- Wasza książęca mość! - zakrzyknął Kmicic - umysł objąć tego nie może, głowa pęka, oczy boją się patrzyć przed siebie!
; )
kalendarz zbiorów alkoholowych: https://www.google.com/calendar/embed?src=ucacf2t31986vvt5pqnsboei7s%40group.calendar.google.com&ctz=Europe/Warsaw

Sebastiang85
1
Posty: 1
Rejestracja: środa, 19 maja 2021, 08:33
Re: Pomysł na kolumnę do szybkowaru.

Post autor: Sebastiang85 »

A do tego da radę założyć kolumnę bądź poprawić jakoś jego wydajność
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika

SinyNos
100
Posty: 138
Rejestracja: niedziela, 3 lis 2019, 20:26
Krótko o sobie: typowy słowianin co za kołnierz nie wylewa ;)
bimbrownik z wyboru
Ulubiony Alkohol: ten który ma "ukrytą moc" i atakuje z zaskoczenia
Status Alkoholowy: Producent Nalewek
Podziękował: 49 razy
Otrzymał podziękowanie: 8 razy
Re: Pomysł na kolumnę do szybkowaru.

Post autor: SinyNos »

Sebastiang85 pisze:A do tego da radę założyć kolumnę bądź poprawić jakoś jego wydajność
Kup coś "normalnego" albo pozbieraj PLN.. nie warto przerabiać i kombinować, poczytaj to forum
Ach! ach! Majorze, dzisiaj żyjem, jutro gnijem,
To tylko nasze, co dziś zjemy i wypijem!

Jacek Soplica vel Ksiądz Robak :klaszcze:

lesu.pl
100
Posty: 126
Rejestracja: sobota, 7 lut 2015, 11:33
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: pigwóweczka, smorodinówka i dereniówka
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 37 razy
Re: Pomysł na kolumnę do szybkowaru.

Post autor: lesu.pl »

Z tego co pamiętam, to na temat aluminiowych zbiorników toczyła się już polemika. Wnioski były takie, że nie stwierdzono aluminium w destylacie, więc
nie demonizujmy. Szybciej jak Alzheimera wpaść można w alkoholizm.

kondon
250
Posty: 298
Rejestracja: poniedziałek, 30 wrz 2019, 02:14
Ulubiony Alkohol: Nie ważne co, ważne z kim
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 29 razy
Re: Pomysł na kolumnę do szybkowaru.

Post autor: kondon »

Jeśli potrafisz lutować, to zrób sobie pot stila. Nie wiem czy jest sens na tym robić cokolwiek innego, o ile coś w ogóle.
Co chcesz w tym gotować?
Ostatnio zmieniony środa, 26 maja 2021, 18:09 przez kondon, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

.Gacek
2000
Posty: 2383
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2015, 14:00
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 268 razy
Otrzymał podziękowanie: 338 razy
Re: Pomysł na kolumnę do szybkowaru.

Post autor: .Gacek »

SinyNos pisze: Kup coś "normalnego" albo pozbieraj PLN.. nie warto przerabiać i kombinować, poczytaj to forum
Ja się nie zgodzę z Twoją opinią.
Generalnie wszyscy się uczepili, że taki zestaw jest gówniany a jak to mówią "z gówna bata nie uręcisz"... A jednak da się...
Zbiornik sam w sobie jest bardzo fajny. Uniwersalny. Na święta bigosu nagotujesz a latem przetwory zawekujesz.
Robiąc niewielką przeróbkę zrobisz fajnego potstilla. Potrzebujesz kilkadziesiąt cm miedzianej rury fi 35 lub 42 mm i nypel z nakrętką. Rozwiercasz w pokrywce otwór, który jest lub zostawiasz go na termometr. Nowy otwór możesz rozwiercić możliwie blisko krawędzi aby stabilniej się trzymała cała konstrukcja.
Na końcu rury zakładasz silikonowy korek a do niego na wcisk podłączasz samą tylko chłodnicę z tego zestawu, który masz. Przez korek silikonowy nawet możesz sobie wbić sondę termometru.
Do nauki a nawet na przyszłość do zacierania taki zestaw idealny. A gdy już złapiesz bakcyla to sprawisz sobie coś "mocniejszego".
Pozdrawiam Gacek.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Projekty aparatur”