Pompka USB, Nastaw, Mieszanie

Produkcja koniaku, brandy, śliwowicy, kalwadosu i innych nektarów które można uzyskać z owoców.
Awatar użytkownika

Autor tematu
Licho
100
Posty: 110
Rejestracja: niedziela, 25 lut 2018, 18:57
Krótko o sobie: Emigrantka zarobkowa
Ulubiony Alkohol: Jałowcówka
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Lokalizacja: Biała Chrobacja/Wallonia
Podziękował: 20 razy
Otrzymał podziękowanie: 16 razy

Post autor: Licho »

Eldier - odpowiedziałam na punkty w których znałam odpowiedź.
A na resztę odpowiem jak krowie na rowie.
1. Analogia to porównanie dalekie, a nie bliskie. Nie jestem kretynką, żeby nie wiedzieć, że we wrzątku ferment może wzbudzać jedynie katolicki męczennik. Chodziło li tylko o samą czynność mieszania. Tak samo jak teraz robisz zamieszanie i dzielisz włos na 4.
2. Jak wpływa mieszanie na fermentację? Nie mam fioletowego pojęcia! Po to założyłam temat, żeby się tego dowiedzieć, bo może ktoś próbował, a ja nie chcę wyważać drzwi otwartych.
3. Nie jestem wykształcona w kierunku mieszania czegokolwiek. (mogę za to kogoś z błotem... jak zasłuży. :) )
4. Coś się tak czepił tego mieszania w procesie destylacji? To jest tu kompletnie nieważne/nieistotne. To był przykład. Mogłam równie dobrze napisać o czyszczeniu zabłoconego końskiego brzucha kłonicą. (Teraz pewnie zapytasz czy kłonica dębowa, czy bukowa, a może z modrzewia?) NIEISTOTNE.
5. Skoro NIC nie wiem o wpływie mieszania na jakikolwiek nastaw, to nie mogę nic uściślić. Po to założyłam temat... powtórzę się, żeby dowiedzieć się o tym czegokolwiek.
6. "mieszanie podczas destylacji do nastawu nie wnosi nic" - wnosi! co sam napisałeś. Kłaniają się zajęcia z logiki. "bez tego mieszania mógłby mieć [nastaw] nuty spalenizny, goryczy itp
Pretender - mobbing to w pracy jest. Tu może co najwyżej być protekcjonalne traktowanie. Tzw. "wyższość samczego intelektu" a la Episkopat. Może Twojej partnerce się to podoba, mi nie. Jak wcześniej napisałam. Potrafisz być merytoryczny i pomocny, ale za nic nie rozumiem wstawiania dygresji.
Generalnie przetrawiłam wasze obiekcje, odwołania i czepianie się słów ot dla radości czepiania.
Wnioski : czego potencjalnie oczekuję od mieszania -
1. Zmniejszenia LT50 do czasu maksymalnego stężenia C2H5OH w nastawie dla danego szczepu, dzięki homogenizacji środowiska, co spowoduje skrócenie czasu nasycenia w/w związkiem.
2. Możliwość uzyskania lepszych wyników czaso/procentowych w stosunku do różnych szczepów drożdży w porównaniu do obecnych, uzyskiwanych bez mieszania w związku z w/w mniejszym LT50 w czasie.
3. Dynamiczniejsze odprowadzenie CO2 z nastawu dla szczepów potencjalnie wrażliwych na zbyt wysokie jego stężenie.
4. Radości ze skonstruowania własnego mieszadła, jeśli w ogóle stosowanie mieszadła ma sens. (a chyba ma, bo stosuje się je w bioreaktorach, o czym wspomniał Zygmunt, ja niestety po 12 godzinach codziennie w pracy nie zdążyłam się w temacie dokształcić).
Licho nie śpi,
Licho czuwa,
Licho psoci,
jak się uda...
Awatar użytkownika

kmarian
700
Posty: 744
Rejestracja: środa, 26 lut 2014, 19:16
Ulubiony Alkohol: swój
Lokalizacja: Beskid Niski
Podziękował: 94 razy
Otrzymał podziękowanie: 97 razy
Re: Pompka USB, Nastaw, Mieszanie

Post autor: kmarian »

:scratch:
Licho, nie mieszaj.
Awatar użytkownika

Autor tematu
Licho
100
Posty: 110
Rejestracja: niedziela, 25 lut 2018, 18:57
Krótko o sobie: Emigrantka zarobkowa
Ulubiony Alkohol: Jałowcówka
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Lokalizacja: Biała Chrobacja/Wallonia
Podziękował: 20 razy
Otrzymał podziękowanie: 16 razy
Re: Pompka USB, Nastaw, Mieszanie

Post autor: Licho »

Pseplasam, juś nie bendem :D A zabełtać mogę? :D
Licho nie śpi,
Licho czuwa,
Licho psoci,
jak się uda...
Awatar użytkownika

manowar
950
Posty: 967
Rejestracja: poniedziałek, 11 maja 2009, 17:36
Krótko o sobie: I ain't no nice guy after all
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Podziękował: 12 razy
Otrzymał podziękowanie: 212 razy
Kontakt:
Re: Pompka USB, Nastaw, Mieszanie

Post autor: manowar »

Drodzy moi - wracajcie do tematu i kwestii merytorycznych, powstrzymajcie uszczypliwości i personalne wycieczki...
... poziom mojego lenistwa jest dość znaczny, ale proszę nie wystawiajcie go dłużej na próbę...
Pierwszego nie przepijam, drugiego zresztą też, trzeciego i czwartego, i piątego też nie!
Na kolorowe drinki wiem, że jest teraz moda, dla mnie drink najlepszy to spirytus plus woda!

https://www.facebook.com/PiwniceRedutowe/ - moje przygody alkoholowe
Awatar użytkownika

Pretender
2500
Posty: 2993
Rejestracja: piątek, 11 lis 2011, 14:17
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centrum
Podziękował: 38 razy
Otrzymał podziękowanie: 251 razy
Re: Pompka USB, Nastaw, Mieszanie

Post autor: Pretender »

Z mojej strony HOWGH. „Kożelanka” poradzi sobie przecież ...
MOD nigdy przecież nie jest leniwy, co najwyżej jest tak zajęty, że nie ma czasu
Awatar użytkownika

kmarian
700
Posty: 744
Rejestracja: środa, 26 lut 2014, 19:16
Ulubiony Alkohol: swój
Lokalizacja: Beskid Niski
Podziękował: 94 razy
Otrzymał podziękowanie: 97 razy
Re: Pompka USB, Nastaw, Mieszanie

Post autor: kmarian »

Merytorycznie:
Licho pisze:... A zabełtać mogę? :D
Ależ oczywiście, tylko na początku dla rozpuszczenia składników i napowietrzenia nastawu. Później już nie, w spokoju chłopaki lepiej pracują. :twisted:

Dario3
50
Posty: 52
Rejestracja: wtorek, 16 sie 2016, 19:50
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Re: Pompka USB, Nastaw, Mieszanie

Post autor: Dario3 »

Ad1
Zmniejszenia LT50 do czasu maksymalnego stężenia C2H5OH w nastawie dla danego szczepu, dzięki homogenizacji środowiska, co spowoduje skrócenie czasu nasycenia w/w związkiem.
Niewielkie skrócenie czasu nasycenia w/wym związkiem wskutek mieszania może powodować produkcję zwiększonej ilości estrów
Ad2.
Możliwość uzyskania lepszych wyników czaso/procentowych w stosunku do różnych szczepów drożdży w porównaniu do obecnych, uzyskiwanych bez mieszania w związku z w/w mniejszym LT50 w czasie.
Różnych szczepów drożdży - jakich? Reszta wniosku patrz Ad1
Ad3.
Dynamiczniejsze odprowadzenie CO2 z nastawu dla szczepów potencjalnie wrażliwych na zbyt wysokie jego stężenie.
CO2 pełni także funkcję ochronną,
Ad4
Radości ze skonstruowania własnego mieszadła
Bezcenne
jeśli w ogóle stosowanie mieszadła ma sens
Do celów fermentacji nie ma, do celów destylacji nastawów gęstych jak najbardziej ma sens.

Wujek google to nie najlepszy pomysł na dokształcanie, zwłaszcza po ciężkim dniu pracy.
Pozdrawiam
Dario.
Można coś zrobić szybko, dobrze i tanio, ale zawsze mamy do wyboru tylko dwie możliwości.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Nastawy owocowe”