Temat dla tych, którzy chcą zbudować, bądź zakupić, kompletne urządzenia.

Autor tematu
neidi
2
Załączniki
Pomoc w zakupie do 500zł

Postautor: neidi » środa, 10 cze 2020, 14:53

Witam wszystkich serdecznie

Proszę o podpowiedź w zakupie taniego prostego sprzętu. Czytam, czytam ale zanim sam wszystko ogarnę to przy tej ilości wiedzy sprzęt kupię pod koniec roku.

Obecnie mam za sobą 2 psoty ze starego nieudanego wina za pomocą uszczelnionego garnka z nierdzewni 17l + szklana chłodnica.

Mam zamiar psocić sporadycznie owocowo i cukrowo 5-15l nastawu/cukrówki. Planuję to robić na kuchence gazowej gdzie mam tylko 64cm miejsca w górę do szafki.

Za pomocą takiego kombinowanego ustrojstwa upsociłem za drugim razem płyn, w który pływak zanurzył się aż po czubek czyli chyba mocny bo 96 pokazywało 7mm niżej. Po przepuszczeniu tego przez węgiel aktywny wyszło całkiem smaczne coś.

Pierwotnie planowałem kupienie szybkowaru 17l + szklany deflegmator + moja szklana chłodnica ale być morze coś lepszego wymyślicie. Zależy mi na tym aby sprzęt był najprostszy mały i oferował lepszą jakość niż sama chłodnica i garnek.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

alembiki
Rabaty dla użytkowników forum AD w sklepie po podaniu loginu z forum!
Awatar użytkownika

łoles
50
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Łiski
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Załączniki
Re: Pomoc w zakupie do 500zł

Postautor: łoles » środa, 10 cze 2020, 18:29

https://destylatorymiedziane.pl/pl/destylatory-proste/53-mikro-pot-still--5907222624029.html
Nie jestem specjalistą w temacie mam sprzęt od tego sprzedawcy i jestem bardzo zadowolony może w tej kwocie coś znajdziesz powodzenia
Pędzę bo chce pędzę bo życie jest złe :pije:

Awatar użytkownika

Kòpôcz
200
Załączniki

Postautor: Kòpôcz » środa, 10 cze 2020, 18:58

Te 64cm przestrzeni do szafki to liczysz od poziomu góry garnka, czy palnika?

arTii
1150
Krótko o sobie: ponad 40 lat na karku zobowiązuje do spożywania trunków o podobnym stężeniu ;)
Ulubiony Alkohol: od niedawna - mój własny :)
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Załączniki

Postautor: arTii » środa, 10 cze 2020, 19:57

neidi pisze:pływak zanurzył się aż po czubek czyli chyba mocny bo 96 pokazywało 7mm niżej

Na przyszłość bierz się za mierzenie jak destylat ma 20°C, a nie 40 :) Właśnie wczoraj mi kolega opowiadał, jak to jego znajomy robi spirytus 99% :)
Szybko mu pokazałem że mój ma 102%

Cukrówka na prostym sprzęcie - trochę słabo. Owocówki - prędzej.
Poszukaj sobie na forum są tematy o budowie pot-still - jak masz odrobinę smykałki, to sam sobie poskładasz takiego miedzianego potstilla z refluksem na szybkowarze. Ale czy w 500zł się zmieścisz? Może jak będziesz bardzo budżetowo robił...
Pędzący hobbysta zajmujący się również odrobinę elektroniką.
http://forum.nettemp.pl, http://wiki.nettemp.pl

Zamówienia i zapytania o sterownik MOONSHINER RGAP
prosimy pisać na email: moonshiner.rgap (małpa) gmail.com

Awatar użytkownika

.Gacek
1750
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Załączniki

Postautor: .Gacek » środa, 10 cze 2020, 21:37

Widać po zdjęciach, że fantazję masz... Więc szukaj wśród znajomych hydraulika :D
Do garnka dwie redukcje GW/GZ, na taką wysokość ile pozwoli szafka nad kuchenką kawał miedzianej rury 28/35/42mm. Do tego dolutowany króciec do Twojej szklanej chłodnicy i masz komplet. Do owocówek jak znalazł, może nawet uda Ci się upchnąć dwa rozczochrane zmywaki to i pospolity bimber z cukrówki zrobisz.
Pozdrawiam Gacek.

Awatar użytkownika

masterpaw2
1650
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:), no chyba, że ktoś mi na odcisk nadepnie....
Załączniki

Postautor: masterpaw2 » środa, 10 cze 2020, 21:56

Myślę, że wysokość nie jest jakimś specjalnym ograniczeniem, szafki wiszące są z reguły płytsze niż blat kuchenny, i dając rurę na skraju pokrywki jest duża szansa by je ominąć. Musisz to sprawdzić. Jeśli wyda to możesz nawet metrowego PS'a z płaszczem posadzić na garze. Do tego dobre wypełnienie, i przyzwoity bimbroszczak uwarzysz, o smakówkach nie wspomnę.
Gdy coś robię, zawsze staram się robić to najlepiej, choć nie zawsze mi to wychodzi......;)

Autor tematu
neidi
2
Załączniki

Postautor: neidi » środa, 10 cze 2020, 22:56

Kòpôcz pisze:Te 64cm przestrzeni do szafki to liczysz od poziomu góry garnka, czy palnika?

Od góry garnka. Ale w gruncie rzeczy tak jak napisał masterpaw2 da się szafkę ominąć właściwie.

Awatar użytkownika

Kòpôcz
200
Załączniki
Re: RE: Re: Pomoc w zakupie do 500zł

Postautor: Kòpôcz » środa, 10 cze 2020, 23:11

arTii pisze: (...) Ale czy w 500zł się zmieścisz? Może jak będziesz bardzo budżetowo robił...

W 500 budżetowo?
Kilka lat temu namówiłem kolegę z jednej pracy na domowe gorzelnictwo. Przez te lata śmiał się ze mnie, że on działa, a ja wciąż cykam. Gdy zbudowałem sobie pierwszą rurę na kega, on zapragnął coś nowego zamiast odstojników na szybkowar 15l. Robiłem w robocie, układ taki, że on zapiernicza za dwóch, a ja lutuję. Koszty wraz z cyną (ale bez topnika) zamknęły się w 125zł.
Jeśli ręce masz sprawne spróbuj sobie coś takiego polutować. Takich kuchennych małych destylatorków na świecie są tysiące, znajdziesz sporo tutoriali.
Obrazek

arTii
1150
Krótko o sobie: ponad 40 lat na karku zobowiązuje do spożywania trunków o podobnym stężeniu ;)
Załączniki
Re: RE: Re: Pomoc w zakupie do 500zł

Postautor: arTii » czwartek, 11 cze 2020, 07:42

Kòpôcz pisze:
arTii pisze: Koszty wraz z cyną (ale bez topnika) zamknęły się w 125zł.

A szybkowar do tego doliczyłeś? Sama rura - zgadza się. Ale jeśli doliczysz szybkowar to okaże się, że 500zł może być naprwdę budżetowo zwłaszcza że przez ten czas ceny miedzi sporo wzrosły...
A przyzwoity termometr?
A co rozumiem pod pojęciem budżetowo:
- nie kupujemy szybkowaru w sklepie za rogiem, tylko szukamy okazji na znanym portalu
- nie idziemy do sklepu z hydrauliką u siebie na wsi żeby kupić rury miedziane i kształtki tylko szukamy po znajmych itp...
- nie zlecamy polutowania tego "fachowcowi" tylko sami ze szwagrem lutujemy
:)
Ot takie budżetowe lepienie....
Ostatnio zmieniony czwartek, 11 cze 2020, 07:43 przez arTii, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika

Kòpôcz
200
Załączniki

Postautor: Kòpôcz » czwartek, 11 cze 2020, 07:51

Całą miedź i cynę kupowałem w sklepach, lutowalem to tydzień temu.
Szybkowar 15l to 120zł.
Termometr (bez oszczędzania) 45.
Węże - 15zl/5m

Zostaje jeszcze 200 zł na nieprzewidziane dodatki bez żadnego szukania oszczednosci.
Ostatnio zmieniony czwartek, 11 cze 2020, 07:51 przez Kòpôcz, łącznie zmieniany 2 razy.

Autor tematu
neidi
2
Załączniki

Postautor: neidi » czwartek, 11 cze 2020, 15:05

Za waszą namową prubuję sam. Kupiłem wczoraj na szybko rurę 1m 28mm + kształtki, nie wszystko bo sklep mi zamknęli. Miałem już pastę i lut więc trochę się pobawiłem rano. Jestem winiarzem więc termometr już mam. Wyszło brzydko, okropnie bo pierwszy raz lutowałem miedź. Jeszcze kilka końcówek muszę kupić, zmywaki i gotowe. Nie wiem jak to wszystko będzie funkcjonować ale będę testował jak tylko skończę.
Całość ma 1m wysokości zastanawiam się czy nie podzielić wkładu na 1/4 sprężynki pryzmatyczne a reszta zmywaki nierdzewne. A jeśli podzielić to czy zrobić osobną przestrzeń na każdy materiał czy warstwowo dawać?

johnex
500
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Własny
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Załączniki

Postautor: johnex » czwartek, 11 cze 2020, 17:56

Pamiętaj, że lut w naszym hobby ma być bezołowiowy.
Prawo pędzenia bimbru jest Prawem Człowieka!!!

bociann2
350
Krótko o sobie: Jestem okropnym człowiekiem, tako rzecze bociannica.
Ulubiony Alkohol: Piwa
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Załączniki

Postautor: bociann2 » czwartek, 11 cze 2020, 18:18

Dobrze jak jest. Ale wcale nie musi.

jacek8l
50
Załączniki

Postautor: jacek8l » czwartek, 11 cze 2020, 18:19

Szkoda czasu i surowca na kapanie przez węgiel, lepiej od razu postawić aabratka nawet po to żeby zrobić jeden proces rocznie zamiast godzinami klęczeć przy gazie ....no i po to by nie bawić się w połączenie łatwopalnego kapania z otwartym ogniem. I jeszcze jeden aspekt: sporo takich pot stillów wysadziło ludziom okna bo sie coś przypchało, kolumny tak nie zatkasz.

arTii
1150
Załączniki

Postautor: arTii » czwartek, 11 cze 2020, 18:56

neidi pisze:Całość ma 1m wysokości zastanawiam się czy nie podzielić wkładu na 1/4 sprężynki pryzmatyczne a reszta zmywaki nierdzewne.

Tylko po co?
rura 28 w środku ma najprawdopodobniej 25mm
wysokość 1m a więc pojemność to około pół litra - więc ile zaoszczędzisz?

Awatar użytkownika

masterpaw2
1650
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:), no chyba, że ktoś mi na odcisk nadepnie....
Załączniki

Postautor: masterpaw2 » piątek, 12 cze 2020, 08:27

Kolego neidi, jeszcze jedna mała podpowiedź. Pokrywkę garnka dociśnij sobie za pomocą klipsów biurowych https://allegro.pl/oferta/klipsy-biurowe-15mm-klipy-do-papieru-6976333543?utm_medium=app_share&utm_source=facebook
Zapinasz je równomiernie na obwodzie i masz pewne mocne połączenie.
Gdy coś robię, zawsze staram się robić to najlepiej, choć nie zawsze mi to wychodzi......;)

Autor tematu
neidi
2
Załączniki

Postautor: neidi » poniedziałek, 15 cze 2020, 18:54

Na razie przetestuję wypełnienie z samych zmywaków. Lubię eksperymentować od podstaw. Mam tylko jedno pytanie jak bardzo mają być upchane te zmywaki? Bo upchałem tam 4szt i chyba zbyt mocno bo jak dmucham to bardzo ciężko powietrze przechodzi.

Znając życie za kilka miesięcy i tak skończę z jakąś kupną kolumną za 2000zł bo zawsze się nakręcam w miarę "jedzenia".

Wróć do „Aparatury kompletne”