Pomoc w budowie mikro pot-still

O budowie destylatorów wszystko. Jak zbudować dobry sprzęt? Jakich materiałów użyć? Jak to połączyć w całość? To i wiele więcej...

Tygrys-ag
2
Posty: 2
Rejestracja: niedziela, 24 mar 2013, 21:17

Post autor: Tygrys-ag »

Witam, nie chce tworzyć nowego tematu bo bardzo podobny, też chce zrobić samemu jak kolego miedzianego pot-stilla. To moje początki z destylacją i chce zacząć od małego zbiornika, Szybkowar 17l. Wysokość całej aparatury nie jest zbyt wysoka ale ogranicza mnie kuchnia a na razie chce to robić w domu. Z czasem najwyżej przerobię aparaturę na wyższą i przeniosę się na płytę. Całą aparaturę z miedzi zrobię sobie sam.

Wklejam foto projektu i opis jak chce żeby to wyglądało.

Do pokrywy szybkowaru 17l wkręcam nypel redukcyjny 1/2 na 1, następnie jest przylutowana złączka przejściowa z 1" na rurę fi 35. Na rurę fi 35 przylutowana rura fi 42 służąca jako płacz wodny, z 2 przyłączami fi 8. Następnie 2 kolana 90', u góry rurka fi 8 na termometr. Od kolan odchodzi redukcja na fi 28. Na rurę fi 28 przylutowana rura fi 35 z przyłączami fi 8 do chłodzenia obiegu. Rura fi 28 zakończona redukcją na fi 12.

Doświadczonych użytkowników prosił bym o poradę czy wszystko dobrze mam ułożone, i pytanie - do jakiego momentu robić wypełnienie zmywakami nierdzewnymi? do płaszcza wodnego czy aż do początku kolana kolana?
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony niedziela, 12 sty 2020, 14:28 przez manowar, łącznie zmieniany 1 raz.
koncentraty wina
Awatar użytkownika

.Gacek
2000
Posty: 2383
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2015, 14:00
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 268 razy
Otrzymał podziękowanie: 338 razy
Re: Pomoc w budowie mikro pot-still

Post autor: .Gacek »

Tygrys-ag pisze:Od kolan odchodzi redukcja na fi 28. Na rurę fi 28 przylutowana rura fi 35 z przyłączami fi 8 do chłodzenia obiegu. Rura fi 28 zakończona redukcją na fi 12
Od kolan to sobie zrób redukcję na 28mm a później na 15mm. To w zupełności wystarczy. Natomiast płaszcz chłodnicy zrób z fi 28mm.
Pomyśl jeszcze o wkręcanym nyplu gz/gw do łączenia chłodnicy z deflegmatorem.
Zmywaki możesz mieć również wsunietę pod płaszcz od refluksu.
Pozdrawiam Gacek.

Tygrys-ag
2
Posty: 2
Rejestracja: niedziela, 24 mar 2013, 21:17
Re: Pomoc w budowie mikro pot-still

Post autor: Tygrys-ag »

acha czyli lepiej z kolan fi 35 redukować się na fi 15 i dookoła chłodnica na fi 28 ?
a łączenie deflegmatora z płaszczem planuje tylko zapomniałem napisać, przed płaszczem zrobię łączenie gwintowane, w razie wymiany druciaków czy pomocy samego mycia.
a same druciaki wystarczą skoro konstrukcja jest z miedzi czy coś jeszcze dodawać?
Ostatnio zmieniony niedziela, 12 sty 2020, 18:34 przez radius, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

.Gacek
2000
Posty: 2383
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2015, 14:00
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 268 razy
Otrzymał podziękowanie: 338 razy
Re: Pomoc w budowie mikro pot-still

Post autor: .Gacek »

Nic więcej Ci nie potrzeba. Jeżeli myślisz o przyszłościowej rozbudowie to dobrze by było aby główna rura czyli deflegmator mógłby być "odłączany" od Twoich kolanek.

Edit:
Mam kilka starych zdjęć, looknij sobie. Ta spiralka na zdjęciu to reflux zamiast płaszcza, potrafi zatrzymać 2kW grzania przy rurze fi 42mm.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony niedziela, 12 sty 2020, 20:27 przez .Gacek, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam Gacek.
Awatar użytkownika

Autor tematu
kamil.foltyn
30
Posty: 41
Rejestracja: środa, 5 cze 2019, 15:50
Re: Pomoc w budowie mikro pot-still

Post autor: kamil.foltyn »

Właśnie do swojego stilla dorobiłem płaszcz na deflegmatorze. Powiedzcie mi czy zasilanie wody tez ma być od dołu czy na odwrót ? Zdjęcia nie pokaże bo nie wygląda to zbyt estetycznie, coś mi nie szło to lutowanie, ale szczelne jest a to jest dla mnie naj ważniejsze ;)
Awatar użytkownika

Autor tematu
kamil.foltyn
30
Posty: 41
Rejestracja: środa, 5 cze 2019, 15:50
Re: Pomoc w budowie mikro pot-still

Post autor: kamil.foltyn »

Jako że nikt mi nie odpisał na posta postanowiłem spróbować pędzenia z tym płaszczem. Uznałem że tak jak w zimnych palcach tak i tu zasilanie powinno być u dołu. Do kranu podłączyłem trójnik żeby rozdzielić wodę na chłodnicę i płaszcz. I teoretycznie na bardzo małym przepływie kapało, ale problem jest taki że czasami to normalnie się lało, i to mocno. Czy to było zalewanie ? nastaw się przedostał aż do chłodnicy ? Ogólnie bardzo ciężko się destyluje z tym płaszczem. Proszę was o jakieś porady jak to rozwiązać. Dodam jeszcze że jak zmniejszyłem moc grzania na 4 to już w ogóle się pary przebić nie potrafiły.
Awatar użytkownika

Góral bagienny
2500
Posty: 2875
Rejestracja: środa, 6 mar 2019, 20:40
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Owocówki
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 129 razy
Otrzymał podziękowanie: 549 razy
Re: Pomoc w budowie mikro pot-still

Post autor: Góral bagienny »

Regulator kup i po sprawie ;)
Wszystko co " wyprodukuje " nazywam BIMBERKIEM :D
Awatar użytkownika

.Gacek
2000
Posty: 2383
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2015, 14:00
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 268 razy
Otrzymał podziękowanie: 338 razy
Re: Pomoc w budowie mikro pot-still

Post autor: .Gacek »

Czy na tym trójniku masz jakiś zawór do regulacji przepływu wody? Ustaw grzanie na połowę mocy i zakręć zawór od przepływu wody na płaszczu. Obserwuj co się dzieje i baw się regulacją. Sprawdź jakie zachodzą procesy przy danym przepływie wody oraz przy jakiej mocy... Na próbę wlej do kotła połowę wsadu... Pokombinuj trochę, nikt nie ma szklanej kuli... no oprócz jednego takiego :mrgreen:

PS odnośnie zasilania płaszcza, ZP, shotguna na forum jest już trochę napisane. Poszukać trzeba kolego.
Pozdrawiam Gacek.
Awatar użytkownika

Góral bagienny
2500
Posty: 2875
Rejestracja: środa, 6 mar 2019, 20:40
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Owocówki
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 129 razy
Otrzymał podziękowanie: 549 razy
Re: Pomoc w budowie mikro pot-still

Post autor: Góral bagienny »

Przy maszynce z termostatem będzie musiał co chwila regulować przepływem wody ;)
Wszystko co " wyprodukuje " nazywam BIMBERKIEM :D
Awatar użytkownika

Autor tematu
kamil.foltyn
30
Posty: 41
Rejestracja: środa, 5 cze 2019, 15:50
Re: Pomoc w budowie mikro pot-still

Post autor: kamil.foltyn »

Tak, mam taki zawór żeby właśnie przepływ na płaszczu był mniejszy niż na chłodnicy. Bawiłem się tym trochę. Na full grzaniu czyli na tej kuchence 5 i delikatnie puszczonej wodzie kapie fajnie. Ale często się leje, czyli nastaw się chyba dostaje więc odpada. Na poziomie 4 w ogóle nie chce kapać.
Więc na połowie grzania to chyba nie ma co próbować nawet. zastanawiam się jeszcze czy wyjęcie wypełnienia mogło by pomóc, ale to takie średnie rozwiązanie.
Awatar użytkownika

.Gacek
2000
Posty: 2383
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2015, 14:00
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 268 razy
Otrzymał podziękowanie: 338 razy
Re: Pomoc w budowie mikro pot-still

Post autor: .Gacek »

Góralu w tej maszynce niema termostatu o ile dobrze pamiętam. Regulację mocy ma w gałce.

Edit:
Góralu przejrzałem kilkanaście produktów z działu agd i rzeczywiście zdecydowana większość posiada w swojej budowie termostat. Co trzeci lub co piąty sprzęt ma regulację na osobnych grzałkach. Termostat dyskwalifikuje kuchenkę do naszych celów, i niestety trzeba będzie się zaopatrzyć w regulator. :bezradny:
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 27 sty 2020, 22:30 przez .Gacek, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam Gacek.
Awatar użytkownika

Góral bagienny
2500
Posty: 2875
Rejestracja: środa, 6 mar 2019, 20:40
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Owocówki
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 129 razy
Otrzymał podziękowanie: 549 razy
Re: Pomoc w budowie mikro pot-still

Post autor: Góral bagienny »

Uwierz mi że na pewno jest ;) I dlatego ma takie problemy że raz kapie a raz ciurkiem leci :)
Wszystko co " wyprodukuje " nazywam BIMBERKIEM :D
Awatar użytkownika

Autor tematu
kamil.foltyn
30
Posty: 41
Rejestracja: środa, 5 cze 2019, 15:50
Re: Pomoc w budowie mikro pot-still

Post autor: kamil.foltyn »

tak, tak. Termostat jest na pewno. Dobija do danej temperatury i się wyłącza. I to jest wkurzające strasznie. Niestety ale faktycznie czeka mnie kupno regulatora. Dzięki za porady :)
Awatar użytkownika

Autor tematu
kamil.foltyn
30
Posty: 41
Rejestracja: środa, 5 cze 2019, 15:50
Re: Pomoc w budowie mikro pot-still

Post autor: kamil.foltyn »

Cześć wszystkim. Zakupiłem w końcu regulator obrotów i do wiertarki np działa ale do kuchenki nie. Dalej termostat ja wyłącza. Proszę o pomoc.
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7298
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: Pomoc w budowie mikro pot-still

Post autor: radius »

Jeśli chcesz by regulator działał ci z kuchenką, musisz odłączyć termostat i wpiąć go w jego miejsce.
SPIRITUS FLAT UBI VULT
Awatar użytkownika

Góral bagienny
2500
Posty: 2875
Rejestracja: środa, 6 mar 2019, 20:40
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Owocówki
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 129 razy
Otrzymał podziękowanie: 549 razy
Re: Pomoc w budowie mikro pot-still

Post autor: Góral bagienny »

Wybebesz maszynkę i regulator podepnij bezpośrednio pod płytę grzewczą i powinno działać ;)
U mnie działa :)
Wszystko co " wyprodukuje " nazywam BIMBERKIEM :D
ODPOWIEDZ

Wróć do „Budowa Aparatury”