Pomoc dla początkującego smakosza

Śmieszne rzeczy związane z tematyką alkoholową i nie tylko:D

Autor tematu
Alluda
Nowy Członek Forum
Posty: 0
Rejestracja: piątek, 26 sty 2018, 09:28

Post autor: Alluda »

Witam Panów i Panie,

mój pierwszy post na tym forum i od razu prośba do ekspertów, speców i fanów o drobną pomoc z wyjaśnieniem sprawy. Mianowicie: czy ktoś mógłby mi wyjaśnić, czym są alkohole starzone oraz co zaliczamy do tej grupy?

Również - gdyby ktoś mógłby mi napisać, np. na co zwracać uwagę przy kupowaniu takich alkoholi oraz jak wybierać najlepsze/pod gust?

Z góry dziękuję i życzę miłego dnia!
Bardzo mi pomożecie ewentualnymi odpowiedziami, a pamiętajmy - karma zawsze wraca!
koncentraty wina
Awatar użytkownika

Mafiej
250
Posty: 268
Rejestracja: poniedziałek, 18 wrz 2017, 23:27
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem, tak mi mówią :-)
Ulubiony Alkohol: Jeszcze nie znalazłem, ale preferuję whisky.
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: Rogaland Norwegia
Podziękował: 45 razy
Otrzymał podziękowanie: 25 razy
Re: Pomoc dla początkującego smakosza

Post autor: Mafiej »

Witamy serdecznie. :ok:
W bardzo dobrym miejscu umieściłeś swój post.
Co do Twoich pytań :scratch: , w sumie to nie wiadomo od czego zacząć.... może od przeczytania kilkunastu tematów na tym forum...
Powodzenia :ok:
Awatar użytkownika

psotamt
1150
Posty: 1185
Rejestracja: niedziela, 19 mar 2017, 20:59
Krótko o sobie: Żałuję tylko, że tak późno zacząłem smakować własne wyroby...
Ulubiony Alkohol: Zbożowy
Status Alkoholowy: Destylator
Lokalizacja: Mazowsze
Podziękował: 177 razy
Otrzymał podziękowanie: 394 razy
Re: Pomoc dla początkującego smakosza

Post autor: psotamt »

Alluda pisze:na co zwracać uwagę przy kupowaniu takich alkoholi oraz jak wybierać najlepsze/pod gust?
Tu nie kupujemy i nie polecamy kupnych produktów, bo większość z nas zapewne (ja bez wątpienia) ma odruch zaniechania, omijania sklepów z alkoholem. Pod swój gust robimy sami, szukając własnej drogi do otrzymania najlepszego trunku, ale nie drogą kupna owego.
Alluda pisze:Bardzo mi pomożecie ewentualnymi odpowiedziami, a pamiętajmy - karma zawsze wraca!
No i jeszcze grozi pierwszego posta pisząc :D
Zabieranie bogatym i dawanie biednym pozbawia jednych i drugich motywacji do pracy.
Awatar użytkownika

manowar
950
Posty: 972
Rejestracja: poniedziałek, 11 maja 2009, 17:36
Krótko o sobie: I ain't no nice guy after all
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Podziękował: 12 razy
Otrzymał podziękowanie: 213 razy
Kontakt:
Re: Pomoc dla początkującego smakosza

Post autor: manowar »

Alluda pisze:Mianowicie: czy ktoś mógłby mi wyjaśnić, czym są alkohole starzone oraz co zaliczamy do tej grupy?
Alkohole starzone - to wszystko to co po produkcji leżakuje i nabiera smaku. Generalnie są to wódki wytrawne produkowane albo ze zboża - whisky, whiskey, burbon, starka lub ze spirytusu owocowego - koniak, armagnac, calvados, śliwowica, inne winiaki. Większość z tych wódek dojrzewa w beczkach dębowych - świeżych lub wcześniej używanych do innych alkoholi. Dzięki starzeniu w beczce alkohol przez lata, pod wpływem dostępu do powietrza, zmienia swój smak - delikatniej, układa się - a także wyciąga z beczki swoiste smaki i nabiera koloru. Wyjątkiem jest kirsch - z wiśni - który dojrzewa w szkle.
Alluda pisze:Również - gdyby ktoś mógłby mi napisać, np. na co zwracać uwagę przy kupowaniu takich alkoholi oraz jak wybierać najlepsze/pod gust?
Gust i smak to indywidualne cechy więc każdemu będzie co innego smakować. Tu niestety - albo stety - dużo próbowania przed tobą, żeby znaleźć to co ci najbardziej smakuje. Ponieważ ceny za butelkę zaczynają się w większości wypadków w okolicach 100 - warto przed zakupem poświęcić nieco czasu na poszperanie opinii o konkretnym wyrobie.
Z różnych tego typu wódek mogę polecić Metaxę 12* - delikatna, słodkawa - może nie jest jakoś bardzo złożona w odbiorze, ale jest po prostu dobra, smaczna a i cena kusząca Auchan - 120/0,7l
Ostatecznie, jak nie trafisz ze smakiem, to na forum na pewno znajdziesz kolegów, którzy cię wyratują z kłopotu - a jak nie to wymieszasz z colą.
Pierwszego nie przepijam, drugiego zresztą też, trzeciego i czwartego, i piątego też nie!
Na kolorowe drinki wiem, że jest teraz moda, dla mnie drink najlepszy to spirytus plus woda!

https://www.facebook.com/PiwniceRedutowe/ - moje przygody alkoholowe
ODPOWIEDZ

Wróć do „Fun Forum”