Półki rzeczywiste w kolumnie z wypełnieniem.

Pomysły na destylatory - do konsultacji.

użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

lesgo58 pisze:Dziwne... bo ja odczuwam to zupełnie inaczej.
Leszku, to są tylko moje subiektywne odczucia ;) Na obronę Twoich zmysłów powiem, że w 2 rektyfikacji nie użyłem Twej metody 2,5, rozcieńczyłem jedynie do ok. 30% co, jak doskonale wiemy, nie pozwoli na dość dokładne odebranie wszystkich niechcianych związków. Także z Twoimi zmysłami pewnie wszystko :ok:
Mam natomiast również wódeczkę wykonaną z tego samego nastawu, lecz w trochę inny sposób:
- 1 rektyfikacja: bufor, 4 półki, 50cm zasypu oraz OLM 25cm z dużym jeziorkiem,
- 2 rektyfikacja: bufor, 9 półek oraz OLM jak wyżej.
Szczerze mogę napisać, że tak delikatnej i łagodnej (I jednocześnie nijakiej) wódki jeszcze nie uzyskalem :o

kondon
250
Posty: 298
Rejestracja: poniedziałek, 30 wrz 2019, 02:14
Ulubiony Alkohol: Nie ważne co, ważne z kim
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 29 razy
Re: Półki rzeczywiste w kolumnie z wypełnieniem.

Post autor: kondon »

lesgo58 pisze:Widzę, że coś w komunikacji miedzy nami nie gra.
Zdecydowanie :( Teraz, to ja nie rozumiem... Piszesz do mnie, czy do autora tematu?
Ja nie chcę żadnej hybrydy. Moje pytanie było czysto teoretyczne.
"- klasyczny zestaw OLM z buforem zasypowym (ja Tobie zasugerowałem zrobienie - jako (w moim odczuciu) lepiej robiącego swoja robotę od bufora zasypowego - bufora z 3 półek fizycznych)"
Dokładnie o to mi chodziło. Sam masz półkową + sprężynki, a piszesz, że lepsze więcej półek. Chciałem, żebyś to doprecyzował.
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2743 razy
Re: Półki rzeczywiste w kolumnie z wypełnieniem.

Post autor: lesgo58 »

Faktycznie to moja wina - zgubiłem ciągłość dyskusji. Teraz widzę, że odpowiadałem dwóm różnym osobom.
kondon pisze: Jakie waszym zdaniem jest optymalne rozwiązanie? Kolumna półkowa z maksymalną ilością półek, czy połączenie półek i zasypowej?
Wersja z maksymalną ilością półek. Jeśli same półki fizyczne - to minimum 10. Odbiór na 7-mej.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

Autor tematu
robert.michal
300
Posty: 308
Rejestracja: poniedziałek, 7 gru 2015, 21:14
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Podziękował: 41 razy
Otrzymał podziękowanie: 75 razy
Kontakt:
Re: Półki rzeczywiste w kolumnie z wypełnieniem.

Post autor: robert.michal »

Moje małe podsumowanie stosowania półek fizycznych zamiast części sprężynek.
Obecnie nad OLM mam ok 15 cm sprężynek a wyżej 2 półki fizyczne z pojedynczymi procapami.
Według mnie jest to skuteczniejsze rozwiązanie niż same sprężynki. Mam obecnie jeziorko 80ml i zanim zainstalowałem półki spuszczałem je ze 3 razy i jeszcze odbierałem kropelkowo z LM. Teraz spuszczam 2 razy a przedgony grzęzną na półkach nie bawię się w kropelkowanie z LM.
Tuż pod OLM mam jeszcze półkę włożoną w złącze sms. Mam termometry w głowicy, pod i nad OLM więc kontroluję co tam się dzieje.
Mam jeszcze półkę nad buforem - ta ma wizjer i zawór. Jeżeli długo stabilizuję ,"zalewa mi półkę" -znacznie wzrasta poziom płynu , robi się przedmuch. Spuszczenie nadmiaru płynu rozwiązuje sprawę. myślę, że gromadzą się tam jakieś niechciane frakcje - gdyby nie było półki te frakcje jako gaz zajęłyby objętościowo znacznie więcej miejsca w kolumnie.
Przykładowo woda parując zwiększa swoją objętość 1650 razy. !!!
KALKULATOR NALEWKOWY : https://nalewkidomowe.com
Awatar użytkownika

.Gacek
2000
Posty: 2383
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2015, 14:00
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 268 razy
Otrzymał podziękowanie: 338 razy
Re: Półki rzeczywiste w kolumnie z wypełnieniem.

Post autor: .Gacek »

robert.michal pisze: ... Mam jeszcze półkę nad buforem - ta ma wizjer i zawór. Jeżeli długo stabilizuję ,"zalewa mi półkę" -znacznie wzrasta poziom płynu , robi się przedmuch. Spuszczenie nadmiaru płynu rozwiązuje sprawę. myślę, że gromadzą się tam jakieś niechciane frakcje - gdyby nie było półki te frakcje jako gaz zajęłyby objętościowo znacznie więcej miejsca w kolumnie.
Przykładowo woda parując zwiększa swoją objętość 1650 razy. !!!
Nie rozumiem co masz na myśli mówiąc, że zalewa Ci półkę nad buforem. Wg mnie każda półka fizyczna to niejako mały bufor. Obojętnie czy jest to zwykły kołpak lub kołpaki z downcomerem czy jest to kołpak zintegrowany typu procup lub nawet półka sitowa... półka fizyczna powinna być zalana niemalże zawsze. To, że półka jest zalana świadczy o tym, że mamy powrót flegmy z wypełnienia w stosunku większym niż 1do1 tą właśnie flegmą czy jak to mówią orosieniem zapełniamy bufor, który przechwytuje nam w pewnym momencie funkcję kotła w którym to jest już tylko woda...
Przedmuch występuje wtedy gdy półka nie pracuje, np najniższa półka w kolumnie do której nie spływa już flegma bo odbieramy np jakąś owocówkę. Przedmuch może być np przez downcomer gdy syfon nie jest zalany...
Taka półka nie pracuje wtedy w ogóle, chyba że jej elementy są z miedzi i jest tylko katalizatorem.
Mam ogromną prośbę, opisz nam dokładnie jak prowadzisz proces i jak w danych momentach zachowują się półki w tej hybrydzie.
Pozdrawiam Gacek.
Awatar użytkownika

.Gacek
2000
Posty: 2383
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2015, 14:00
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 268 razy
Otrzymał podziękowanie: 338 razy
Re: Półki rzeczywiste w kolumnie z wypełnieniem.

Post autor: .Gacek »

robert.michal pisze: Obecnie nad OLM mam ok 15 cm sprężynek a wyżej 2 półki fizyczne z pojedynczymi procapami.
To się wydaje być świetne posunięcie, długo się z tym zabierałem, w końcu udało mi się zbudować olm z trzech półek ale zbyt mało prób na tym zrobiłem. Mógłbyś opisać coś więcej jak się zachowuje taki olm.
Pozdrawiam Gacek.

Autor tematu
robert.michal
300
Posty: 308
Rejestracja: poniedziałek, 7 gru 2015, 21:14
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Podziękował: 41 razy
Otrzymał podziękowanie: 75 razy
Kontakt:
Re: Półki rzeczywiste w kolumnie z wypełnieniem.

Post autor: robert.michal »

Występuje to po dokładnej długiej stabilizacji , pewnie 2 godzinnego utrzymywania w buforze stężenia ok. 65 % przy zapewnionym odpływie do kega, a potem maksymalnego wzmocnienia bufora i "zamrożenia " temperatur w kegu, buforze, na 10 półce , nad i pod olm. Czasami nie stabilizuję aż tak dokładnie i wtedy tak się robi , już podczas początków odbioru,
Normalnie poziom płynu sięga górnej krawędzi kołpaka i przelewa się otworem w środku procapa. W sytuacji którą opisuję poziom płynu podnosi się stopniowo nawet o drugie tyle. Większość par idzie wtedy otworem przelewowym, tak jakby otworki u podstawy były zalane "olejem" i gaz nie mógł się tamtędy przecisnąć. Gdy grzałem 2200w pomyślałem, że dlatego zalewa. ale tak samo było na 1800W. Temperatura na 10 półce raczej pozostaje taka sama.
Po prostu spuszczam zaworkiem ten nadmiar płynu i problem mija, mimo, że jeszcze grzeję z taką mocą ze 3 godziny.

AHA
Do oryginalnych procapów można dokupić specjalne rurki, aby podnieść poziom płynu.

Gacek jeśli chodzi o olm to tak jak napisałem wcześniej to ekonomiczne, bardzo dobre uzupełnienie małego jeziorka, lepsza separacja i czyściejszy odbiór z OLM. mam MSR i ten dokładniejszy termometr w głowicy, już spuszczając pierwszy raz pogony widzę jaka powinna być w głowicy mniej więcej temperatura aby destylat leciał czysty. mam termometr tuż nad odbiorem z OLM i jest bardzo stabilny. Jeżeli występują na nim niewielkie wahnięcia są skorelowane z 10 półką.
KALKULATOR NALEWKOWY : https://nalewkidomowe.com

rastro
2500
Posty: 2557
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 297 razy
Re: Półki rzeczywiste w kolumnie z wypełnieniem.

Post autor: rastro »

.Gacek pisze: Nie rozumiem co masz na myśli mówiąc, że zalewa Ci półkę nad buforem.
To zapewne jest wada konstrukcyjna półek z down-comerami. Mam taką chińską z czterema półkami i też mi czasem zalewa. Wygląda to tak że przy pewnej mocy wydmuchuje ciecz i duża cześć pary idzie tą drogą, natomiast ciecz bardzo słabo spływa z półki, albo wcale, co skutkuje praktycznie napełnieniem półki pod sufit. Tak mi się kilka razy wydarzyło, dziwne to jest bo zwykle ta dolegliwość dotyka górną półkę, ale to nie jest jakaś reguła. Mam wrażenie że w moim przypadku dzieje się tak przy zbyt dużej mocy, pod półką jest na tyle dużo pary że niedaje rady przepchnąć się przez kołpaki wzrasta ciśnienie i wypycha ciecz z down comera. .
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett
Awatar użytkownika

rozrywek
4500
Posty: 4904
Rejestracja: niedziela, 25 kwie 2010, 09:02
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 561 razy
Otrzymał podziękowanie: 845 razy
Re: Półki rzeczywiste w kolumnie z wypełnieniem.

Post autor: rozrywek »

@Rastro.
Wspiminasz o mocy, zapewne grzania, logiczne.
Ale powiedz przy jakiej mocy wsadu w kotle tak najczęściej się dzieje?
W środku procesu, na początku, czy pod koniec znika problem?

Wiesz o co chcę zapytać.
pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy............

rastro
2500
Posty: 2557
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 297 razy
Re: Półki rzeczywiste w kolumnie z wypełnieniem.

Post autor: rastro »

Nie pamiętam dokładnie, nie zapisywałem sobie, ale raczej na początku podczas stabilizacji, kiedy mam 100% reflux, aczkolwiek wydaje mi się że raz tak miałem gdzieś w środku procesu, ustawiłem moc na ~2800 jak słońce było za chmurką... a jak wyłoniło się na zewnątrz to zalało jedną z półek. ale wtedy to już było grubo pomad 3kW na watomierzu. b przecież napięcie z ok. 230V skoczyło na bliżej 250V
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett
Awatar użytkownika

rozrywek
4500
Posty: 4904
Rejestracja: niedziela, 25 kwie 2010, 09:02
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 561 razy
Otrzymał podziękowanie: 845 razy
Re: Półki rzeczywiste w kolumnie z wypełnieniem.

Post autor: rozrywek »

Może czas na to aby zweryfikować cały sprzęt?
Dlaczego wszystko jest równe, kiedy w w każdej z półek proces jest inny?

Ma się zwiększać procent nie ilość płynu. Tak?
Czym bardziej w górę tym bardziej 'alkohimslaista' ma trudniej.

@Rastro, no w twoim przypadku to ewidentnie skoki mocy to powodują, wnioskuję z tego co piszesz.

Pomimo tego, warto rozważyć opcję stopniowania średnic, zmniejszając je odpowiednio.

Pomyślcie o tym.

Nie mówię o kompletnej przeróbce, a o regulacji aby to szło równo, ale nierówno.
No tu poleciałem ze stylistyką, mam nadzieję że zrozumiany będę.
pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy............

Autor tematu
robert.michal
300
Posty: 308
Rejestracja: poniedziałek, 7 gru 2015, 21:14
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Podziękował: 41 razy
Otrzymał podziękowanie: 75 razy
Kontakt:
Re: Półki rzeczywiste w kolumnie z wypełnieniem.

Post autor: robert.michal »

rozrywek pisze:Może czas na to aby zweryfikować cały sprzęt?
Dlaczego wszystko jest równe, kiedy w w każdej z półek proces jest inny?
.....
Pomimo tego, warto rozważyć opcję stopniowania średnic, zmniejszając je odpowiednio.
No właśnie odnośnie różnicowania chciałem się spytać , bo nie pamiętam: jak wysokość zalania półki kołpakowej wpływa na jakość destylatu.
Czy przez wyższy kołpak i wyższy poziom płynu bąbelki mają dłuższą drogę w górę i powoduje to lepsze oczyszczenie, separację ?
Czy wyższy kołpak w stosunku do innych powinien być na górze, czy na dole?
KALKULATOR NALEWKOWY : https://nalewkidomowe.com
Awatar użytkownika

.Gacek
2000
Posty: 2383
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2015, 14:00
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 268 razy
Otrzymał podziękowanie: 338 razy
Re: Półki rzeczywiste w kolumnie z wypełnieniem.

Post autor: .Gacek »

robert.michal pisze: Czy przez wyższy kołpak i wyższy poziom płynu bąbelki mają dłuższą drogę w górę i powoduje to lepsze oczyszczenie, separację ?
Akurat tego jestem pewien na 100% :ok:
Pozdrawiam Gacek.
Awatar użytkownika

rozrywek
4500
Posty: 4904
Rejestracja: niedziela, 25 kwie 2010, 09:02
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 561 razy
Otrzymał podziękowanie: 845 razy
Re: Półki rzeczywiste w kolumnie z wypełnieniem.

Post autor: rozrywek »

@robert.michal.
I bardzo dobrze.
Myślisz, starasz się, kombinujesz.
Ja tylko wsadziłem kij i ruszyłem lekko patykiem, a mrowisko niech się uruchomi samo.


Odpowiadając na twoje ostatnie pytanie...to jak działa zestaw sit?
Powiedzmy do segregacji ziemniaków.

Grubsze oczka na końcu, najmniejsze na początku, prawda? A tu masz podobnie, tylko w odwrotnej kolejności prawda?

Opary, to nie orzeszki czy ziemniaki, czy nawet jajka, sortowane w/g rozmiaru.
Znajdą ujście, należy im tylko pomóc.
Pamiętając że jednak coś je do góry pcha, a jednocześnie coś je ciśnie w dół.
Walka kotła z głowicą, a po środku te biedne półki.

Potrzebują luzu do poprawnej pracy, a jak je się zaleje to nic z tego nie wyjdzie. Tak jakby jedna wielka półka działała, a nie o to przecież chodzi.
pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy............
ODPOWIEDZ

Wróć do „Projekty aparatur”