Półka w kolumnie zasypowej

Dowolne tematy i off-topowe rozmowy. Piszcie tu to na co tylko macie ochotę, luźnie gadki i tak dalej, możecie się powyżywać. :)
Regulamin forum
W tym dziale można rozmawiać na luzie o wielu tematach.

Obowiązuje zakaz poruszania tematów POLITYCZNYCH. Tematy takie będą kasowane lub moderowane.
Awatar użytkownika

Autor tematu
AAmatorek
350
Posty: 396
Rejestracja: poniedziałek, 13 gru 2021, 10:55
Podziękował: 112 razy
Otrzymał podziękowanie: 15 razy

Post autor: AAmatorek »

Szybkie pytanie, w takim dziale ponieważ nie chce robić syfu na forum


Taka mnie myśl przeszła tylko nie wie czy dobrze rozumiem działanie kolumny półkowej.

Jeżeli jest kolumna półkowa i działa w odpowiedni stabilny sposób to rozumiem, że na każdej z tych półek utrzymuje się inny skład alkoholu tak? (etanol plus inny syf na każdej?)

Jeżeli jest tak jak piszę wyżej to rozumiem, że na samym dole kolumny półkowej są śmierdzące pogony a na samej górze przedgony.

Jak nie jestem w błędzie to nurtuje mnie myśl dlaczego nikt nie stosuje na samym dole kolumny zasypowej coś w stylu półki praktycznej aby oddzielić same pogony.
Do tego wystarczył by katalizator np zasypany tylko do połowy sprężynkami-aby była wolna przestrzeń miedzy środkiem kata a początkiem kolumny ewentualnie te sitko z półkowej na dnie kata i kat pusty. Czy próbował ktoś kiedyś takie kombinacje? ;P :D
Ostatnio zmieniony czwartek, 28 kwie 2022, 08:21 przez Qba, łącznie zmieniany 1 raz.
alembiki

rastro
2500
Posty: 2603
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 301 razy
Re: Półka w kolumnie zasypowej

Post autor: rastro »

AAmatorek pisze: Jeżeli jest kolumna półkowa i działa w odpowiedni stabilny sposób to rozumiem, że na każdej z tych półek utrzymuje się inny skład alkoholu tak? (etanol plus inny syf na każdej?)

Jeżeli jest tak jak piszę wyżej to rozumiem, że na samym dole kolumny półkowej są śmierdzące pogony a na samej górze przedgony.
To jest tylko nasze pobożne życzenie, które wystąpi wyłącznie w układzie zamkniętym tzn. 100% refluks, odkręcenie zaworka odbioru będzie prowadzić do zaburzenia równowagi. W kolumnie zasypowej sytuacja jest zbliżona.

W sumie rolę pułapki na pogony pełni bufor. Mniej lotne frakcje z dolnych części kolumny trafiają właśnie do niego. W procesie okresowym raczej niewiele jest możliwych innowacji, ponad to czym już dysponujemy.

Natomiast, wydaje mi się że sama półka na dole może być dobrym pomysłem, ale żeby to miało ręce i nogi powinien być z niej możliwy odbiór z tej półki.
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett
Awatar użytkownika

Autor tematu
AAmatorek
350
Posty: 396
Rejestracja: poniedziałek, 13 gru 2021, 10:55
Podziękował: 112 razy
Otrzymał podziękowanie: 15 razy
Re: Półka w kolumnie zasypowej

Post autor: AAmatorek »

rastro pisze:
Natomiast, wydaje mi się że sama półka na dole może być dobrym pomysłem, ale żeby to miało ręce i nogi powinien być z niej możliwy odbiór z tej półki.

I to jest cenna uwaga.

A może by tak jeziorko, zaworek i kropelkowy odbiór cały proces

Szlumf
2000
Posty: 2382
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 630 razy
Otrzymał podziękowanie: 584 razy
Re: Półka w kolumnie zasypowej

Post autor: Szlumf »

AAmatorek pisze:...........
Jak nie jestem w błędzie to nurtuje mnie myśl dlaczego nikt nie stosuje na samym dole kolumny zasypowej coś w stylu półki praktycznej aby oddzielić same pogony.....................................
Od paru lat mam półkę kołpakową na wyjściu z kotła do kolumny. Sprawuje się dobrze. Moim zdaniem powinna być stosowana powszechnie. Szczególnie w kolumnach bez bufora chociaż tym z buforem też nie zaszkodzi. Odbioru z tej półki nie mam bo flegma spływa do bufora w kotle.
Awatar użytkownika

Kòpôcz
1050
Posty: 1051
Rejestracja: środa, 15 kwie 2020, 19:53
Podziękował: 31 razy
Otrzymał podziękowanie: 139 razy
Re: Półka w kolumnie zasypowej

Post autor: Kòpôcz »

Dobrze, że Szlumf się odezwał, może da się na coś więcej namówić o tem. Słyszałem już od kilku osób, że stosują na wyjściu z kotła półkę rzeczywistą, co ponoć świetnie stabilizuje pracę kolumny i jest swoistym substytutem bufora.
Domowe gorzelnictwo, jako najwyższa forma oporu przeciw fiskalnemu uciskowi władzy, staje się dziś patriotycznym obowiązkiem.
Awatar użytkownika

Autor tematu
AAmatorek
350
Posty: 396
Rejestracja: poniedziałek, 13 gru 2021, 10:55
Podziękował: 112 razy
Otrzymał podziękowanie: 15 razy
Re: Półka w kolumnie zasypowej

Post autor: AAmatorek »

Człowiek tak się naczyta i przychodzą takie pomysły do głowy, że co raz bardziej myślę o tym żeby TIGa kupić.
A ciekawe jaką mocą maksymalną pracować z taką Półką.
Ostatnio zmieniony czwartek, 28 kwie 2022, 14:06 przez manowar, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

ZiemniakPyrka
100
Posty: 131
Rejestracja: wtorek, 12 sty 2021, 14:37
Ulubiony Alkohol: Ziemniaczany - własny
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 18 razy
Re: Półka w kolumnie zasypowej

Post autor: ZiemniakPyrka »

U mnie wygląda to tak, że na kotle stoi bufor, nad nim 4 kołpaki, 50cm sprężynek, OLM a nad nim 17cm sprężynek i 2 kołpaki. Ostatnio zakładam też w miejsce bufora 2 kołpaki a na wyjściu z kotła półkę odbiorczą.
Awatar użytkownika

Autor tematu
AAmatorek
350
Posty: 396
Rejestracja: poniedziałek, 13 gru 2021, 10:55
Podziękował: 112 razy
Otrzymał podziękowanie: 15 razy
Re: Półka w kolumnie zasypowej

Post autor: AAmatorek »

ZiemniakPyrka pisze:U mnie wygląda to tak, że na kotle stoi bufor, nad nim 4 kołpaki, 50cm sprężynek, OLM a nad nim 17cm sprężynek i 2 kołpaki. Ostatnio zakładam też w miejsce bufora 2 kołpaki a na wyjściu z kotła półkę odbiorczą.
A jaką masz średnicę tych półek i jaką mocą grzejesz?
Awatar użytkownika

ZiemniakPyrka
100
Posty: 131
Rejestracja: wtorek, 12 sty 2021, 14:37
Ulubiony Alkohol: Ziemniaczany - własny
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 18 razy
Re: Półka w kolumnie zasypowej

Post autor: ZiemniakPyrka »

Zasyp 63,5mm, półki 4 cale. 2,6-2,8kW.

Szlumf
2000
Posty: 2382
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 630 razy
Otrzymał podziękowanie: 584 razy
Re: Półka w kolumnie zasypowej

Post autor: Szlumf »

AAmatorek pisze:..................
A ciekawe jaką mocą maksymalną pracować z taką Półką.
Półka w kolumnie 75mm średnicy wewnątrz. Moc przy stabilizacji kolumny 4500-4600W. Pod koniec odbioru 5300-5400W.
Wszystko robione bez spawania więc TIG nie potrzebny.
Awatar użytkownika

Autor tematu
AAmatorek
350
Posty: 396
Rejestracja: poniedziałek, 13 gru 2021, 10:55
Podziękował: 112 razy
Otrzymał podziękowanie: 15 razy
Re: Półka w kolumnie zasypowej

Post autor: AAmatorek »

Szlumf pisze: Półka w kolumnie 75mm średnicy wewnątrz. Moc przy stabilizacji kolumny 4500-4600W. Pod koniec odbioru 5300-5400W.
Wszystko robione bez spawania więc TIG nie potrzebny.
No to chyba musze zorganizować sobie trochę czasu i poszukac/poczytac jak to ma wyglądać i poeksperymentować :D
Awatar użytkownika

.Gacek
2000
Posty: 2383
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2015, 14:00
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 268 razy
Otrzymał podziękowanie: 338 razy
Re: Półka w kolumnie zasypowej

Post autor: .Gacek »

Poszukaj sobie takiego urządzenia o nazwie "torpedo". Swego czasu w sprzedaży miała to firma still dragon. Zasada bardzo podobna, półka kołpakowa nad zbiornikiem dająca namiastkę bufora.
Pozdrawiam Gacek.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Po Godzinach”