połączenie szybkowaru 15L z kolumną pot still na fi 28mm

Sposoby połączeń elementów destylatorów. Połączenia rozbieralne i nierozbieralne. Gwintowanie, lutowanie, spawanie.
Awatar użytkownika

debros
50
Posty: 58
Rejestracja: czwartek, 18 wrz 2014, 08:32
Podziękował: 12 razy
Otrzymał podziękowanie: 4 razy

Post autor: debros »

Myślę, że stracisz w ten sposób za dużo z pojemności garnka bo będziesz musiał nalać odpowiednio mniej aby nie zalewało otworu. Śrubunek w pokrywie jest jednak bardziej zgodny z naturalnym kierunkiem pary i powracającej cieczy. Niestety tureckie szybkowary mają to do siebie, że pokrywka nie jest zbyt gruba. Ze swojej strony mogę polecić szybkowar stalowy z pokrywką nakładaną od góry i wyposażoną w uszczelkę. Oczywiście jeśli ktoś nie chce inwestować w kega i preferuje metodę garnkową.
Serwus, jestem nerwus :bardzo_zly:

dawid781
10
Posty: 13
Rejestracja: czwartek, 26 paź 2017, 23:10
Re: połączenie szybkowaru 15L z kolumną pot still na fi 28mm

Post autor: dawid781 »

Szybkowar już zamówiony, jeśli chodzi o pojemność nie planuje przetaczać odrazu 100 litrów. Chodzi mi o to czy zgodne to że sztuka i czy będzie funkcjonować jak należy? A może już ktoś tak robił?
Awatar użytkownika

robert4you
950
Posty: 951
Rejestracja: środa, 30 mar 2016, 18:43
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 134 razy
Re: połączenie szybkowaru 15L z kolumną pot still na fi 28mm

Post autor: robert4you »

Będzie działać.

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka
************************************************************************

dzzd1
10
Posty: 15
Rejestracja: poniedziałek, 22 lis 2010, 19:41
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: połączenie szybkowaru 15L z kolumną pot still na fi 28mm

Post autor: dzzd1 »

Umieszczenie wylotu z boku szybkowara ma jeszcze taką zaletę, że pozwala ominąć okap nad piecem...

rastro
2500
Posty: 2557
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 297 razy
Re: połączenie szybkowaru 15L z kolumną pot still na fi 28mm

Post autor: rastro »

dzozef pisze:Zależy do jakiego rozmiaru.
Generalnie używam coś takiego.
Obrazek
O... kupiłem takie za 30zł... na znanym portalu - najgorzej wydane pieniądze - wiertło się stało się tępe a blaszka nie rozwierciła się nawet o milimetr ;). Na te tanie raczej bym uważał, chyba że z naprawdę pewnego źródła z możliwością zwrotu w razie wtopy.
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett

PierwszyWolnyLogin
350
Posty: 392
Rejestracja: poniedziałek, 25 mar 2019, 07:58
Status Alkoholowy: Drinker
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 11 razy
Re: połączenie szybkowaru 15L z kolumną pot still na fi 28mm

Post autor: PierwszyWolnyLogin »

Hej :)

Jaka jest aktualna wersja poprawności politycznej jeśli chodzi o łączenie szybkowaru z rurą?
Chodzi mi o średnicę. Rurę planuję 42mm, 150cm długości. W szybkowarze chyyyba zamontuje
taką złączkę:
https://allegro.pl/oferta/zlaczka-do-zb ... 7769812150

Na dole rury odpowiednią złączkę muchową z gwintem. Połączenie uszczelnione taśmą teflonową.
Myślałem o 1" nawet 6/4" ale wiem, że wycięcie otworu w pokrywce łatwe nie będzie więc chętnie
zastosuję mniejszy otwór jeśli mi napiszecie, że nie przeszkodzi to w niczym :)

PWL

arTii
1250
Posty: 1265
Rejestracja: czwartek, 19 lip 2018, 19:55
Krótko o sobie: Blisko 50 lat na karku zobowiązuje do spożywania trunków o podobnym stężeniu ;)
Ulubiony Alkohol: od jakiegoś czasu- mój własny :)
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: podkarpackie
Podziękował: 61 razy
Otrzymał podziękowanie: 154 razy
Kontakt:
Re: połączenie szybkowaru 15L z kolumną pot still na fi 28mm

Post autor: arTii »

42mm to ponad 1,6", więc jeśli masz możliwość to ładuj 1,5", zwłaszcza jeśli chcesz wypełnić rurę i zrobić jakiś refluks.
Przecież jeśli by nie było różnicy, to wszyscy dawali by złącza 1/2" bo są zdecydowanie tańsze :D
Na przewężeniu jeśli dasz 1" może Ci lokalnie zalewać, przez co będziesz musiał gotować z mniejszą mocą.
A nie wierzę, że przy 150cm długości nie zrobisz wypełnienia i refluksu.
Chociaż zastanawiam się, dlaczego idziesz w szybkowar? przy tej długości kolumny i tej średnicy może lepszy byłby jakiś 30l KEG?
Ostatnio zmieniony środa, 10 kwie 2019, 15:53 przez arTii, łącznie zmieniany 1 raz.
Pędzący hobbysta zajmujący się również odrobinę elektroniką.

Zamówienia i zapytania o sterowniki destylatorów email: info @ sterownikiWiFi.pl lub przez wiadomość PW

PierwszyWolnyLogin
350
Posty: 392
Rejestracja: poniedziałek, 25 mar 2019, 07:58
Status Alkoholowy: Drinker
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 11 razy
Re: połączenie szybkowaru 15L z kolumną pot still na fi 28mm

Post autor: PierwszyWolnyLogin »

Nie chcę kloca typu keg w domu. Szybkowar użyje jeszcze do robienia np. powideł czy coś...
No i zagrzeje na płytce... Przewiduje też niewielkie wsady eksperymentalne takie po 5l np.

Kolumnę oczywiście będę wypełniał... OK, kombinuje w kierunku 5-4 lub 6/4.
Zacznę powiększać otwór, zobaczymy jak "łatwo" będzie szło ;-)

R.S.
Ostatni wpis 31.08.2019, baj baj.

arTii
1250
Posty: 1265
Rejestracja: czwartek, 19 lip 2018, 19:55
Krótko o sobie: Blisko 50 lat na karku zobowiązuje do spożywania trunków o podobnym stężeniu ;)
Ulubiony Alkohol: od jakiegoś czasu- mój własny :)
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: podkarpackie
Podziękował: 61 razy
Otrzymał podziękowanie: 154 razy
Kontakt:
Re: połączenie szybkowaru 15L z kolumną pot still na fi 28mm

Post autor: arTii »

A masz już rurę 42mm?
Jeśli nie masz, to przemyśl temat. Do szybkowaru raczej mniejsza średnica.
Pomyśl, że ta pokrywa będzie musiała utrzymać ciężar takiej rury + wypełnienia + opary.
Poza tym też taka średnica ma dużą pojemność, więc z małej ilości alkoholu na górze będziesz miał przedgony, na środku serce, a na dole już będą pogony w kolumnie :)
Średnicę kolumny trzeba dobierać do pojemności kotła, a Twój szybkowar zapewne nie zmieści więcej niż 12l wsadu, co przy 17% daje raptem 2l alkoholu.
Pędzący hobbysta zajmujący się również odrobinę elektroniką.

Zamówienia i zapytania o sterowniki destylatorów email: info @ sterownikiWiFi.pl lub przez wiadomość PW

PierwszyWolnyLogin
350
Posty: 392
Rejestracja: poniedziałek, 25 mar 2019, 07:58
Status Alkoholowy: Drinker
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 11 razy
Re: połączenie szybkowaru 15L z kolumną pot still na fi 28mm

Post autor: PierwszyWolnyLogin »

Weź mnie nie drażnij :) To ja się tu kiwałem dwa tygodnie nad tym czy 28, 35, czy 42mm
a Ty mi teraz piszesz, że za dużą średnica :o
Puzon oczywiście będzie zawieszony na własnym uchwycie, nie będzie stał całym ciężarem
na deklu... Rurę wczoraj zamówiłem, więc już po ptokach ;)

Przypuszczam, że pewnie będę robił jeszcze prostszy puzon typu pot-still, do smakowych,
albo do eksperymentów po prostu. Pewnie też większy zbiornik się pojawi, może około 30l.
ale raczej nie keg.

Na razie kupię pilnik półokrągły i spróbuje wypiłować większą dziurę w pokrywie...

PWL
Ostatni wpis 31.08.2019, baj baj.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Łączenie”