Pogaduchy o drożdżeach winiarskich i poprawnej pisowni.

Złomowisko, w którym będą skasowane posty.
Regulamin forum
Pełna zawartość tego działu widoczna tylko dla moderatorów i administratorów.

Autor tematu
basia
2
Posty: 4
Rejestracja: środa, 22 lip 2009, 14:54

Post autor: basia »

Potrzebuję pomocy: czy drożdże winne nadają się do zacieru i ile trzeba ich dodać, jeżeli się nadają.
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5376
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 666 razy
Kontakt:
Re: basia

Post autor: Zygmunt »

Jak najbardziej się nadają. Dawkowanie masz napisane na opakowaniu, przyjmuje się że jedno opakowanie na ok 5-20l. Poczytaj trochę, było o tym z tysiąc postów.
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"

Autor tematu
basia
2
Posty: 4
Rejestracja: środa, 22 lip 2009, 14:54
Re: basia

Post autor: basia »

Bardzo dziękuję za odpowiedz, ale to jest trochę duża rozbieżność między 5 a 20 l, a ja jestem małą kobietką która robi to pierwszy raz i nie bardzo się orientuję w tych tematach, a więc mi trzeba dokładnie kawę na ławę wyłożyć! Chcę zrobić po 10 kg cukru.
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5376
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 666 razy
Kontakt:
Re: basia

Post autor: Zygmunt »

basia pisze:bardzo dziękuję za odpowiedz ale to jest trochę duza rozbieżnosć między 5 a 20 l a ja jestem małą kobietką ktura robi to pierwszy raz i nie bardzo sie orjętuje w tych tematach a więc mi trzeba dokładnie kawę na ławę wyłozyc chcę zrobić po 10 kg cukru
To, że jesteś kobietą w żaden sposób nie zwalnia Cię z obowiązku przestrzegania zasad poprawnej polszczyzny (w końcu same się domagacie równouprawnienia). Nie łaska trochę poczytać i przerobić jakiś przepis na 10 kg cukru?
Swoją drogą, to dość sporo. Jeżeli chcesz zużyć tyle cukru, to wyjdzie Ci ok 45l nastawu
Inne składniki:
woda 39,15 litrów
cukier 10 kg
drożdże 56,25 g
pożywka 31,5 g
kwasek cytrynowy 18 g
Jakich drożdży chcesz używać? Winiarskich tradycyjnych, aktywnych, czy jescze jakichś innych?
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"

Autor tematu
basia
2
Posty: 4
Rejestracja: środa, 22 lip 2009, 14:54
Re: basia

Post autor: basia »

Ale jesteś cięty na kobiety! Trochę mam mało czasu, więc nie zwracam uwagi na to jak piszę, ale mimo to dzięki. Chcę użyć drożdży winnych wysokoalkoholizujących BURGUND.
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5376
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 666 razy
Kontakt:
Re: basia

Post autor: Zygmunt »

basia pisze:ale jesteś cięty na kobiety
W żadnym wypadku, po prostu denerwuje mnie brak szacunku dla innych użytkowników...
chcę użyć drożdży winnych wysokoalkoholizujących ,BURGUND
Jeżeli od Zamojskich, to musisz ze 3 dni wcześniej wstawić tzw. "matkę drożdżową". Drożdże winne lubią mieć coś, na czym mogą siedzieć, więc do nastawu dodaj jakieś utarte jabłko albo rodzynki/ryż.
Generalnie do cukrówek powinno używać się specjalnych drożdży-ale na tych też wyjdzie, tylko, że dłużej.
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"

Autor tematu
basia
2
Posty: 4
Rejestracja: środa, 22 lip 2009, 14:54
Re: basia

Post autor: basia »

DZIĘKUJĘ ZA INFORMACJĘ
Awatar użytkownika

Kucyk
1700
Posty: 1704
Rejestracja: wtorek, 7 paź 2008, 15:51
Krótko o sobie: Staram się odbierać świat z lekkim przymrużeniem oka ;)
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Otrzymał podziękowanie: 157 razy
Re: basia

Post autor: Kucyk »

Posty Basi zostały poprawione pod względem ortografii i interpunkcji.

I taka krótka uwaga do wszystkich: nie ma tłumaczenia
Trochę mam mało czasu, więc nie zwracam uwagi na to jak piszę
Gdyż kiedy user będzie miał zamiar klepnąć w klawkę coś byle jak, to radzę, niech się zastanowi dwa razy, bo będzie musiał trzy razy tyle czasu poświęcić na zadawanie pytań, gdyż te napisane byle jak po prostu wykasuję. To samo dotyczy się tytułów tematów.

bogdan
500
Posty: 509
Rejestracja: sobota, 31 sty 2009, 13:44
Krótko o sobie: Jestem dziadkiem lecz nie dziadem
Ulubiony Alkohol: Ten którego jeszcze nie wypiłem
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Otrzymał podziękowanie: 10 razy
Re: basia

Post autor: bogdan »

Kucyk pisze:Posty Basi zostały poprawione pod względem ortografii i interpunkcji.

I taka krótka uwaga do wszystkich: nie ma tłumaczenia
Trochę mam mało czasu, więc nie zwracam uwagi na to jak piszę
Następnym razem, kiedy user będzie miał zamiar klepnąć coś byle jak w klawkę, to niech się zastanowi dwa razy, bo będzie musiał trzy razy tyle czasu poświęcić na zadawanie pytania, gdyż te napisane byle jak wykasuję. To samo dotyczy się tytułów tematów.
Witaj Kol. Kucyk.
Ja też zawsze staram się pisać poprawną polszczyzną, Niestety czasem zdaży się coś, a to brak spacji, a to literka ucieknie. Zawsze czytam, to co napisałem i bardzo podoba mi się to, że ktoś tutaj chce się za polszczyznę wziąć.
Nie gniewaj się, lecz sam napisałeś nie do końca poprawnie ;) To samo dotyczy się tytułów...... powinno być to samo dotyczy tematów.... :D


EDIT by Kuc: tam powinno być słowo tyczy... :oops:

pozdrawiam Bogdan
Zablokowany

Wróć do „Śmietnik”