Podzielnik frakcji dla pot-still

Pomysły genialne, niesamowite i takie sobie.
Awatar użytkownika

MalyJack
300
Posty: 321
Rejestracja: sobota, 10 gru 2016, 22:22
Krótko o sobie: Nie ma takiej mozliwosci, aby bylo niemozliwe.
Ulubiony Alkohol: Biały
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: Środa Śląska
Podziękował: 156 razy
Otrzymał podziękowanie: 99 razy

Post autor: MalyJack »

Góral, no widzisz? To teraz będziesz mógł dzięki Szymonwoj na siku spokojnie odejść.
:klaszcze:
:D
https://www.facebook.com/Jack-Parrot-Alchemy-Jacek-Plona-268115644134379/
promocja
Awatar użytkownika

Góral bagienny
2500
Posty: 2875
Rejestracja: środa, 6 mar 2019, 20:40
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Owocówki
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 129 razy
Otrzymał podziękowanie: 549 razy
Re: Podzielnik frakcji dla pot-still

Post autor: Góral bagienny »

Spokojnie radzę sobie :D w ostateczności są butelki 1.5l :hahaha:
Wszystko co " wyprodukuje " nazywam BIMBERKIEM :D

Autor tematu
szymonwoj
5
Posty: 8
Rejestracja: środa, 12 gru 2012, 20:46
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Podzielnik frakcji dla pot-still

Post autor: szymonwoj »

Cieszy mnie odzew i dzięki za pomysły :)
Szlumf pisze:(...) Wejście do kolektora dał bym od dołu. W sposób naturalny frakcje będą szły do góry.
Akurat taki kolektor wyczaiłem na allegro:
https://allegro.pl/oferta/hailea-rozdzi ... 8035756469
i cena 2,60 zł mnie przekonała. Myślę, że mogę zaakceptować takie kompromisowe nalewanie od środka.
MalyJack pisze:Szymonwoj, a nie byłoby lepszym pomysłem dorzucenie tych rurek odpowietrzających do tej Twojej "rozdzielni"? Na moją głowę to się będzie samo zapychać i podnosić poziom...


Jest ryzyko, że ciecz zaliże się na rurkę odpowietrzającą i stworzy się korek powietrzny, którego ciśnienie jakie mam do dyspozycji =1 cm słupa cieczy nie przepchnie. W konsekwencji kolektor może pominąć np. jedną butelkę. Taki układ jak na zdjęciu gwarantuje, że linie odpowietrzające pracują do ostatniego momentu "na sucho". Ale montażowo było by to bardziej eleganckie na pewno.
czamnian pisze:Czy w tym projekcie podczas dzielenia frakcji nie następuje samoczynne ich mieszanie się w kolektorze po zapełnieniu I zbiorniczka? Tak że po skończonej destylacji w każdym zbiorniczku znajduje się jedno i to samo?
Nie, mieszanie nie występuje. Jedyne mieszanie jakie się pojawia to w małej objętości przestrzeni kolektora pomiędzy aktualną frakcją, a poprzednią. Objętość kolektora jest chyba najmniejsza z możliwych, żeby kolektor działał. Przy demontażu odbieralników następuje też zlew cieczy z kolektora do odbieralników i w konsekwencji do każdej frakcji dostaje się ~2 cm3 ostatniej frakcji (pogonu). Do rozwiązania poprzez dodanie dodatkowego krócica na spodzie kolektora do opróżnienia kolektora przed demontażem odbieralników. Istniało też ryzyko spływu np. gęstszych pogonów grawitacyjnie do frakcji przedgonów o niższej gęstości, wypierając te do kolektora. Przy czym rurka 4 mm raczej na taki przepływ w przeciwprądzie, w racjonalnym przedziale czasu nie pozwala. Ewentualnie jeszcze dyfuzja.
radius pisze:Przecież to tylko pot still i dzielenie frakcji jest bardziej intuicyjne niż ściśle określone
Ja tam za wiele tej intuicji nigdy nie miałem i frakcje muszę oznaczać na chromatografie gazowym w robocie :)
Góral bagienny pisze:Czegoś tutaj nie rozumie :scratch: Jak obliczyć ilość przedgonu?
Jest nastaw z którego odbieram 300ml a jest taki z którego i 700ml odbiorę :scratch:
System kończy pracę, gdy temperatura na szczycie krótkiej kolumny osiągnie zadaną temperaturę. Temperatura ta jest bezpośrednio skorelowana z stężeniem alk. w fazie gazowej, więc ustawiam ~96,2*C co daje coś poniżej 30% alk. w ostatniej frakcji. Dalej nie odbieram, bo mi się syfić wypełnienia nie chce. Więc ilość pogonu jest "skończona". Ale tak to bardziej na doświadczenie trzeba ułożyć. Z reguły celuje w jedną mniejszą butelką 500 ml w miejsce pomiędzy serce a pogon i wątpliwości mam głównie jak tą graniczną frakcję zakwalifikować. Pogony też odbieram z dbałością, bo idą do recyklingu.
wawaldek11 pisze:I dlatego po zastosowaniu tego układu można ustawić sobie jako pierwsze trzy flaszki po ok. 200ml, następna 100, kolejne jak mi wyobraźnia podpowie
Dokładnie, celem było sprowadzenie procesu do "partii szachów" i przewidzenia ruchów przeciwnika :) A to zacier się trochę napowietrzył za bardzo, to przedgonu będzie tyle... a, że śliwowica to trochę cięższych nut może być to tu będzie litrowa... :)
Góral bagienny pisze:No ok ;) ale gdzie przyjemność patrzeć jak kapie :( (...)
Kapie do papugi, z płynie do kolektora. Ale przepływ przez wężyki do odbieralników i tak wygląda tak dobrze, że kombinuje z podświetleniem LED :)
Góral bagienny pisze:(...) ja się nie oddalam od destylatora ;) Lata temu kumpel się poparzył naszym wspólnym sprzętem :(
O bezpieczeństwie i blokadach na system sterowania postaram się napisać przy następnej okazji. Ale śpię jak dziecko :)
Ostatnio zmieniony sobota, 16 lis 2019, 18:24 przez szymonwoj, łącznie zmieniany 1 raz.

Szlumf
2000
Posty: 2379
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 629 razy
Otrzymał podziękowanie: 583 razy
Re: Podzielnik frakcji dla pot-still

Post autor: Szlumf »

Ja bym nie stosował tego kolektora z Allegro. Cholera ich wie jakie to tworzywo. Mi plastik z niektórych igieł jednorazowych dawał lekką spalenizną w destylacie. Zrobił bym z wężyków silikonowych wtykanych na wcisk w rurkę z nierdzewki lub wklejanych w grubszy wężyk. Z silikonowego kolektora bardzo fajnie też można zrobić wyjścia przy pomocy obciętych ampułek po np. Clexane. Idealna by była rurka szklana jako kolektor ale pewnie nie masz odpowiedniego sprzętu by wywiercić dziury.
P.S.
Chętnie przyjmę od jakiegoś połamańca puste ampułki po Clexane lub odpowiedniku. Kończą mi się zapasy a jakoś nikt się nie chce połamać w moim towarzystwie :D .
Awatar użytkownika

marcingrzesik
50
Posty: 57
Rejestracja: sobota, 11 maja 2019, 22:27
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Podzielnik frakcji dla pot-still

Post autor: marcingrzesik »

Na test palenia skrawka kolektora wychodzi mi, że albo PE albo PP więc ujdzie. Do wymiany na nierdzewny z zaworami (foto przy początku tematu). Sprzęt by się znalazł nawet gdyby trzeba to było CNC z litego diamentu wyfrezować :D
Tutaj macie filmik jak odbierać frakcje
https://youtu.be/byY0uImZiw8


Sent from my LYA-L09 using Tapatalk
Ostatnio zmieniony niedziela, 17 lis 2019, 07:16 przez radius, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Eureka!”