Płatki dębowe do wina - kiedy dodawać?

Fermentacja, otrzymywanie moszczu, filtracja, butelkowanie, przechowywanie, choroby i wady wina, pasteryzacja, szczepienie drożdżami, itp...
Awatar użytkownika

Autor tematu
Drożdż_Goerge
50
Posty: 58
Rejestracja: czwartek, 20 wrz 2018, 15:31
Krótko o sobie: Jestem
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 20 razy

Post autor: Drożdż_Goerge »

Witam, mam kilka pytań odnośnie płatków (czy kostek) dębowych. Robię wino malinowe (47 L) i miód trójniak, maliniak (24 L).
1. W którym momencie dodać płatki i jaki będzie to miało wpływ na efekt końcowy? Wyczytałem, że kiedy się je doda podczas fermentacji burzliwej, to większość garbników i aromatów z dębu uleci przez rurkę fermentacyjną. Mi zależy, żeby smak dębu nie był dominujący (w zasadzie to wystarczy mi leciutko wyczuwalny, pomijany przez niewprawnego smakosza. Pierwszy raz robię wino/miód i chciałbym zobaczyć jaki będą miały naturalny smak), ale chciałbym, żeby przeniknęło dużo garbników (żeby zapobiec utlenianiu wina). Czy to w ogóle możliwe (dużo garbników, ale niewyczuwalne smakowo)?
2. W jakich ilościach dodajecie płatków dębowych? Na opakowaniu piszą 2-4 g/L - jak bardzo intensywny smak dębu będzie przy 2 g/L?
3. W jaki sposób je dodajecie? Po prostu wsypujecie do nastawu czy gotujecie/namaczacie wcześniej?
4. Jak dobrać stopień opiekania płatków?.

[EDIT}
Tu znalazłem troszkę informacji na temat efektów, jakie dają płatki dębowe w zależności od stopnia wypieczenia https://alkohole-domowe.pl/Platki-debowe. Chciałbym poznać Waszą opinię na ten temat i prosić o uzupełnienie swoją wiedzą/doświadczeniem tego tematu.
Ostatnio zmieniony wtorek, 2 paź 2018, 23:18 przez Qba, łącznie zmieniany 2 razy.
promocja
Awatar użytkownika

Autor tematu
Drożdż_Goerge
50
Posty: 58
Rejestracja: czwartek, 20 wrz 2018, 15:31
Krótko o sobie: Jestem
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 20 razy
Re: Płatki dębowe

Post autor: Drożdż_Goerge »

dab-jako-dodatek-do-starzenia-smak-i-aromat-t129.html
Myślę, że to wyczerpuje temat.Ciekawy rysunek pokazujący smaki w zależności od temperatury pieczenia.
Awatar użytkownika

masterpaw2
1650
Posty: 1654
Rejestracja: wtorek, 12 kwie 2016, 20:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:), no chyba, że ktoś mi na odcisk nadepnie....
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centralna Polska
Podziękował: 66 razy
Otrzymał podziękowanie: 203 razy
Re: Płatki dębowe

Post autor: masterpaw2 »

Widzisz kolego Drożdżu, chcieć to móc........., znalazłeś :ok:
Generalnie powinno wyglądać tak, "wino do dębu, a nie dąb do wina", ale wiadomo nie zawsze mamy to czego chcemy i musimy kombinować.
Dając płatki, kostki, szczapki dębowe do wina/destylatu musimy kontrolować stopień zadębienia, i w/g własnych smaków i upodobań je dozować.
Gdy coś robię, zawsze staram się robić to najlepiej, choć nie zawsze mi to wychodzi......;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wytwarzanie Wina”