Zaprezentujcie tu wasze pomysły na destylator i nie tylko. Może własne zbiory lub inne dzieła sztuki które warto pokazać światu...

Autor tematu
Fisol1
10
Załączniki
Piwniczny sprzęt do oceny :)

Postautor: Fisol1 » piątek, 10 kwie 2015, 20:38

Cóż chyba już mogę wam przedstawić moje dzieło - myślę, że zdjęcia powiedzą wszystko, więc przedstawiam wam mojego Aabartka.

Jest to mój pierwszy sprzęt, który buduję sam od podstaw już kawał czasu, ale robota jakoś się ruszyła, więc czekam na wasze opinie i spostrzeżenia.
Zdjęcia jakoś takie krzywawe wyszły choć wszystko jest proste - chyba wina obiektywu w aparacie.
Katalizator też był już zrobiony, ale z racji tego, że wpadłem na temat bufora, poszedł do pocięcia aby odzyskać śrubunki na bufor, który jest w trakcie robienia (jak wykonam to na pewno zamieszczę zdjęcia żeby był komplet).

Widok ogólnikowy
Obrazek

Zaczniemy od dołu keg 50 l

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Głowica

Obrazek

Na koniec taki mały gadżet :) czyli papuga

Obrazek

Obecnie kolumna czeka na sprężynki pryzmatyczne, które niebawem zakupie :).
Cóż na razie czekam na opinie a potem chyba zasypie was pytaniami :)

To chyba tyle Pozdrawiam.

alembiki
Rabaty dla użytkowników forum AD w sklepie po podaniu loginu z forum!
Awatar użytkownika

ramzol
1300
Krótko o sobie: hymm?? lubię wszystko co samemu zrobię.
Wkładam w to dużo serducha.
Staram się korzystać z życia pełnymi garściami i co chwilę
znajduję nowe hobby, zostają tylko te,
które sprawiają mi radochę.
Ulubiony Alkohol: wódki smakowe, wino wytrawne
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Załączniki
Re: Piwniczany sprzęt do oceny :)

Postautor: ramzol » piątek, 10 kwie 2015, 20:57

Uprzejmie prosimy o więcej danych;)
Na zdjęciach wygląda fachowo. Całość to twoja robota?? Zdjęcia to nie wina aparatu ani obiektywu tylko fotog... :lol:
Jak mogę to pomogę, ale zaznaczam byle czego nie piję.

Awatar użytkownika

jurek1978
650
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Whisky, Bimber :)
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Załączniki

Postautor: jurek1978 » piątek, 10 kwie 2015, 21:01

Nie no dla mnie ekstraklasa.
Ale jeśli to Twój 1-wszy sprzęt to już całkiem szacun chociaż nie wierzę :)

aronia
1450
Status Alkoholowy: Producent Wódek
Załączniki

Postautor: aronia » piątek, 10 kwie 2015, 21:09

Estetyka wykonania powala na łopatki - sam to spawałeś czy zakupiłeś poszczególne elementy(bo niektóre kojarzę z oferty forumowych konstruktorów)? Złącza stożkowe trochę nietypowe jak na nasze konstrukcję, ale poza tym ekstraliga :D Jak jeszcze dojdzie bufor i wypełnienie ze sprężynek to można pokazywać innym na wzór. Powodzenia :D

Autor tematu
Fisol1
10
Załączniki

Postautor: Fisol1 » piątek, 10 kwie 2015, 21:21

Wszystko praktycznie zrobiłem z dostępnego projektu DuchWina (za co bardzo dziękuję) z małymi poprawkami oto schemat.

Obrazek

Tak to mój pierwszy sprzęt budowałem spawałem montowałem sam to akurat był priorytet wykonać maszynkę z dostępnych części i na raty jeśli chodzi o czas, kupić zlecić niestety kasowo bym nie wyrobił a że pracuję na co dzień z nierdewką (jako spawacz) to kolumnę robiłem z dostępnych mi części :P

Zbynek80
750
Załączniki

Postautor: Zbynek80 » piątek, 10 kwie 2015, 21:21

Sprzęt wygląda schludnie i estetycznie miło popatrzeć. Kto w temacie to się domyśli na kim się wzorowałeś bo to chyba nie przypadek. Jedyne co bym zmienił to zamiast tych termometrów panelowych dał jeden czterokanałowy na DS18b20, jeśli będziesz robił głównie czystą to ten w głowicy nie będzie taki potrzebny i zamontował czujkę na wyjściu wody, ale skoro już jest to ok, a na wodzie zawsze możesz sobie jeszcze dołożyć. Skróciłbym podstawę głowicy a dołożyłbym do kolumny, ewentualnie możesz tam też wsypać trochę wypełnienia. No i nie wiem jaką to ma całkowitą wysokość ale zrobiłbym max ile się zmieści w lokalu. Niemniej wykonanie bardzo solidne i bardzo mi się podoba. A papużka też ładna choć w tym przypadku to już tylko gadżet.

Awatar użytkownika

drgranatt
1100
Ulubiony Alkohol: Niemirof Smorodina
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Załączniki

Postautor: drgranatt » sobota, 11 kwie 2015, 07:50

Jeszcze podzieliłbym kolumnę na dwie części aby w ten sposób podzielić wypełnienie.
"最不喜欢的粗鲁所持的以及各种各样的虚伪的混蛋。"

http://alkohole-domowe.com/forum/regulatory-drgranatta-t6000.html

Awatar użytkownika

arbaletnik
400
Załączniki

Postautor: arbaletnik » sobota, 11 kwie 2015, 08:44

Bardzo mi się podoba estetyka. Wielki Szacunek, szczególnie że robiłeś wszystko sam. Wiem ile trudu to kosztuje bo swój też sam robiłem niestety poza spawaniem. Będziesz miał za to dużo satysfakcji. Bardzo fajnie wygląda, życzę aby równie fajnie się sprawował . Widzę, że zawór przy OVM 1/2 albo i 3/4. Ja mam 1/2 , ale spokojnie mógłby być jeszcze mniejszy. Spawałeś z wewnętrzną osłoną grani?
Gdy wszyscy myślimy tak samo, nikt nie myśli. W.Lipman

Awatar użytkownika

Lootzek
850
Krótko o sobie: Psotnik, dłubacz i leń patentowany.
Status Alkoholowy: Destylator
Załączniki

Postautor: Lootzek » sobota, 11 kwie 2015, 10:29

Fiu, fiuuu.. No ładne cacko. Aż się kompleksów chyba nabawię że z mojej taka brzydula ;)

Drupi
700
Krótko o sobie: Na ile moge to pomagam ludziom.
Załączniki

Postautor: Drupi » sobota, 11 kwie 2015, 16:27

A czy można wiedzieć ile by kosztował taki sprzęt, w tej postaci gdybyś zechciał zrobić na sprzedaż ?
I like noble drinks.

Autor tematu
Fisol1
10
Załączniki

Postautor: Fisol1 » sobota, 11 kwie 2015, 18:02

Drupi pisze:A czy można wiedzieć ile by kosztował taki sprzęt, w tej postaci gdybyś zechciał zrobić na sprzedaż ?

Wiesz to mój pierwszy sprzęt i zrobiłem go dla siebie czysto hobbistycznie. ,uważam, że powinieneś się zwrócić do firm konstruktorów forumowych, którzy mają już doświadczenie w tym temacie i robią to zawodowo od jakiegoś czasu. ,przede mną jeszcze długa droga aby takie coś sprzedawać lub robić dla kogoś pierw muszę wiedzieć i przekonać się na własnej skórze jednym słowem nauczyć się samego procesu, zjeść na tym zęby żeby coś takiego proponować. ja maszynkę budowałem po kosztach, dużo rzeczy miałem więc nie podejmę się nawet tematu ile to kosztowało. dużo rzeczy zamawiałem u kuli (zaworek,regulator i inne pierdoły ) po za tym jeśli szukasz dobrego już sprawdzonego sprzętu to wydaje mi się, że powinieneś pooglądać oferty Franzmastera, Kuli, zdecydowanie Akasa choć nie wiem czy on robi na sprzedaż czy nie ale jest pomysłodawcą wielu rzeczy. z tego co wiem, czy nawet teraz mi wyleciało z głowy ale jakoś KS256 czy jakoś tak, myślę że to czołówka na których warto się wzorować. I ja jak koledzy zauważyli wcześniej troszkę się na nich wzorowałem .

arbaletnik pisze:pawałeś z wewnętrzną osłoną grani?

Tak spawałem w osłonie argonowej, dla mnie to podstawa spawania w nierdzewce :D tak samo trawienie i pasywacja .

W planach mam drugą kolumnę na głowicy puszkowej sputnik jako, że mam drugiego kega i trochę materiałów. tak, że może kiedyś tą kolumnę wystawie na allegro, ale to długa droga bo przede mną nauka samego procesu, a myślę, że to będzie dla mnie największy problem żeby dojść do produktu, który by mnie satysfakcjonował :P

Autor tematu
Fisol1
10
Załączniki

Postautor: Fisol1 » sobota, 11 kwie 2015, 20:08

jeśli będziesz robił głównie czystą to ten w głowicy nie będzie taki potrzebny i zamontował czujkę na wyjściu wody, ale skoro już jest to ok, a na wodzie zawsze możesz sobie jeszcze dołożyć. Skróciłbym podstawę głowicy a dołożyłbym do kolumny, ewentualnie możesz tam też wsypać trochę wypełnienia.

Cóż co do czujki na wodzie chętnie bym zobaczył jak macie to rozwiązane. nie spotkałem się z fotkami wykonania, choć gdzieś o tym czytałem a pewnie o coś takiego bym ją uzbroił. tak, że proszę o odesłanie mnie do takiego tematu jeśli chodzi o sondę na wyjściu wody.
A co do podstawy głowicy to raczej zasypię ją po sam brzeg no chyba, że buforek wyjdzie trochę wyższy to wtedy będę ją skracał. , ze względu na wysokość lokalu buforek robię na bazie rur 139,7/60,3 poj. troszkę ponad 1,5l. lokal (łazienka )ma wysokość 2,40 a z moich obliczeń wychodzi, że pomiędzy sufitem a szczytem głowicy zostanie mi 1 cm :) tak, że mam dość ciasno (teraz żałuję że tak dużo obniżyłem sufit hehe).

[Mod.]
Pisz staranniej.

golec269
450
Załączniki

Postautor: golec269 » sobota, 11 kwie 2015, 22:19

Witaj Fisol 1!
Sprzęt zrobiony profesjonalnie - moje gratulacje. Powiedz czym ociepliłeś kolumnę?
Jakie dałeś końcówki na rurki deflagmatora?

Autor tematu
Fisol1
10
Załączniki

Postautor: Fisol1 » niedziela, 12 kwie 2015, 10:00

golec269 pisze:Sprzęt zrobiony profesjonalnie - moje gratulacje. Powiedz czym ociepliłeś kolumnę?
Jakie dałeś końcówki na rurki deflagmatora?

Ocieplenie kolumny to otulina kauczukowa gr 13 mm.
Końcówki na chłodnicy to redukcja 1/2 " gz na 1/2 " gw i złącza auto quick na wąż 10 mm.

Awatar użytkownika

Kamal
2000
Ulubiony Alkohol: Rum i ogólnie większość domowych trunków
Załączniki

Postautor: Kamal » niedziela, 12 kwie 2015, 18:19

Podpinam się pod pytanie kolegi powyżej. ⬆
K.
Obrazek

Zbynek80
750
Załączniki

Postautor: Zbynek80 » niedziela, 12 kwie 2015, 19:41

Czujka na wodzie bardzo pomaga w ograniczeniu zużycia wody. Bo jak sama woda jest nie droga to już ścieki tak. Tak to wygląda "na sucho" http://postimg.org/image/wrzwyoja3/ http://postimg.org/image/tat9hyuu3/ i tak po podłączeniu czujki termometru http://postimg.org/image/zfwaz6qvv/ Kolumna autorstwa wiadomego. Elektronika własna.
Co do wysokości to rób dziurę w suficie :P Ja mam 250cm i sprzęt 246cm. Czy przy takiej wysokości to bufor nie zabiera za dużo z wysokości zasypu ?

Autor tematu
Fisol1
10
Załączniki

Postautor: Fisol1 » niedziela, 12 kwie 2015, 21:07

Kurcze fajny patent wielkie dzięki , a powiedz mi jeszcze z ciekawości jaką temperaturę wody utrzymujesz na wyjściu żeby wszystko było ok ?.
Co do bufora to wyliczyłem to tak jak w tabelce poniżej.

Obrazek

[Mod.]
Nie cytujemy postu poprzedzającego w całości
:!:

Zbynek80
750
Załączniki

Postautor: Zbynek80 » poniedziałek, 13 kwie 2015, 01:01

Początkowo ustawiam na 50*C wraz ze wzrostem temperatury w kegu i temp wody będzie wzrastać i pod koniec procesu będzie miała ok 75*C leci wtedy niecały litr na min, czyli nawet dla większej oszczędności można by na początku ustawić ok 65*C ale trzeba byłoby regularnie przepływ wody zwiększać aby skraplać pary i zapobiec wydostawaniu się par alkoholu z głowicy. Pod koniec procesu też trzeba tą temp na wodzie kontrolować bo jak początkowo ustawi się np 55*C to pod koniec może już być ok 80 i zaczną nam się wydostawać pary. U mnie 1m3 wody to ok 3zł ale odprowadzenie już 10zł. I jakbyś cały czas na wyjściu wody miał cały czas chłodną wodę tak jak to robi wiele osób to zapłaciłbyś kilka razy tyle za wodę.
Co do bufora to nie miałem na myśli właściwych jego wymiarów tylko czy przy średniej wysokości kolumny z OVM nie szkoda tej wysokości zasypu na bufor stabilizujący. I wykorzystać te cm na zwiększenie zasypu poniżej i nad OVM. Ja pytam tak teoretycznie bo sam nie wiem. Jestem świeży w temacie kolumny. Pewnie musiałby się wypowiedzieć ktoś bardziej obeznany. Ale jak będziesz gotował dwa razy to powinno i tak być ok.

Awatar użytkownika

jurek1978
650
Ulubiony Alkohol: Whisky, Bimber :)
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Załączniki

Postautor: jurek1978 » poniedziałek, 13 kwie 2015, 05:24

Z wodą i jej kosztami był już temat na forum. Nie wychodzi ona drogo. Oczywiście wszystko zależy. Między innymi od wydajności chłodnicy i od tego ile wody puścimy. Ja już kilka razy mierzyłem i mi na proces wychodzi tej wody już teraz 200-250 litrów czyli powiedzmy 1/4 m3.
U mnie litr wody ze ściekami już to 7,5 zł. Więc 1/4 metra to nawet nie 2 zł :) Oczywiście kiedyś lałem mocniej i szło mi 2 x tyle. Więc jak najbardziej warto to kontrolować.

Zbynek80
750
Załączniki

Postautor: Zbynek80 » poniedziałek, 13 kwie 2015, 11:48

U mnie już 13zł więc tym bardziej warto oszczędzać, a powiedz jaką prędkość przepływu ustawiasz, że wychodzi Ci tylko do 250L wody. Jaką masz chłodnicę i ile u ciebie trwa proces ?

Wróć do „Galerie destylatorów”