Dział dla artystów rzemiosła ręcznego. Znajdziecie tu etykiety, nalepki, ozdobne butelki do ulubionego alkoholu i wiele więcej...
Awatar użytkownika

Autor tematu
Emiel Regis
1700
Posty: 1723
Rejestracja: niedziela, 6 maja 2012, 09:18
Ulubiony Alkohol: własne nalewki, czerwone wytrawne
Lokalizacja: Picardie (Oise) Francja, Żywiec
Załączniki
Piwnica, Piwniczka, Ziemianka. Tworzymy Podziemny Raj.

Postautor: Emiel Regis » środa, 11 lip 2012, 19:13

Witam.

Będąc jakieś 12 lat temu w Austrii miałem okazję kupić od rolnika wino i okowitę.
Zaprosił nas on do malutkiego budynku w zboczu wzgórza, polał po szklaneczce na próbę i po naszej ochoczej akceptacji otworzył drzwi.
Długo potem jeszcze moja szczęka nie mogła się utrzymać na miejscu, wtedy opadła na podłogę mało jej nie uszkadzając.
Otwarte drzwi prowadziły w dół, w głąb zbocza do ogromnej piwnicy, na której środku w równym rzędzie były ustawione wielkie beczki.
Od tamtej pory siedzi mi gdzieś z tyłu głowy cały czas temat piwnic, piwniczek, lepianek czy ziemianek.
Otwieram ten temat żeby podzielić się swoją wiedzą, materiałami, ale też żeby dowiedzieć się czegoś nowego, myślę że każdy z nas, wielbicieli domowych wyrobów ;) pomyślał kiedyś że fajnie byłoby mieć takie miejsce na swoje skarby, taki prywatny podziemny raj.

Moim osobnym konikiem jest mała architektura, ale taka, wg. której się już nie buduje, która odeszła w zapomnienie. Tutaj świetnie te dwie rzeczy się komponują- chcę kiedyś, być może dopiero za X lat zbudować piwnicę z ciosanego kamienia i cegieł wg starych, uniwersalnych metod.
Na początek coś, co troszkę odpowiada moim zamiarom, jeśli temat wzbudzi zainteresowanie to będę stopniowo dodawał inne materiały, sporo ich się uzbierało.

Zdjęcia są do zobaczenia tutaj- http://www.benevoleguedelon.com/pages/C ... 64904.html
nie udało mi się ich skopiować, to jest francuska strona, gdzie grupa zapaleńców (każdy może dołączyć choć na chwilę) buduje średniowieczny zamek wg. metod z epoki.
Budowa rozpoczęła się w 1997 roku, przewidziana jest na 25 lat.
http://www.guedelon.fr/
http://www.youtube.com/watch?v=xZb3jJE8pYM


alembiki
Rabaty dla użytkowników forum AD w sklepie po podaniu loginu z forum!
Awatar użytkownika

Partyzant
750
Posty: 773
Rejestracja: wtorek, 24 sie 2010, 21:25
Krótko o sobie: Lubie psocić i przy okazji próbować, a najlepiej smakuje w święta kiedy delektujemy się naszymi wyrobami, i te wędzonki...
Ulubiony Alkohol: Żubrówka
Status Alkoholowy: Piwowar
Lokalizacja: Jeweuropa czyli nowy trzeci swiat
Załączniki
Re: Piwnica, Piwniczka, Ziemianka. Tworzymy Podziemny Raj.

Postautor: Partyzant » środa, 11 lip 2012, 21:44

Ja się zapisuje :ok:

O budowach coś "kumam", to znaczy interesuje się bo lubię... Nawet będę robił mur z kamienia dla dekoracji... Mam nadzieje że na forum znajdzie się więcej ludzi co lubią takie klimaty.

Na tyle ile będę mógł udzielę się w temacie. Tak że zacznę od muru z kamienia.

Dobrze postawiony mur z kamienia nie potrzebuje nawet zaprawy ( z cementu ) trzyma się sam... Tak mówią starzy fachowcy, i jest to prawda bo sam widziałem coś takiego.
Jesli ktoś myśli że jest wolnym człowiekiem, to oznacza że jest niewolnikiem!

Awatar użytkownika

Autor tematu
Emiel Regis
1700
Posty: 1723
Rejestracja: niedziela, 6 maja 2012, 09:18
Ulubiony Alkohol: własne nalewki, czerwone wytrawne
Lokalizacja: Picardie (Oise) Francja, Żywiec
Załączniki
Re: Piwnica, Piwniczka, Ziemianka. Tworzymy Podziemny Raj.

Postautor: Emiel Regis » czwartek, 12 lip 2012, 20:54

No to zaczynamy jazdę..

Zaczynam publikację materiałów, są różne szkoły i specjaliści przez duże i małe s, nie dziwcie się więc że niektóre informacje w różnych materiałach będą się różnić, z reguły nie dyskwalifikuje to jednak artykułu w całości.

Poniższy skopiowałem w 2006 roku ze strony http://www.dom.pl/ogrodowa-piwniczka.html.
Już go tam nie znalazłem, ale podaje stronę jako źródłową


Budowa piwniczki z pozoru wydaje się mało skomplikowana. W rzeczywistości trzeba jednak uwzględnić – zarówno przy jej projektowaniu, jak i wykonaniu – wiele czynników, m.in.: stabilność gruntu, poziom wód gruntowych, odpowiednie rozwiązania konstrukcyjne i materiałowe. Pomoc uprawnionego projektanta wydaje się w związku z tym nieodzowna.

Warto jednak wiedzieć o kilku podstawowych zasadach. Żeby temperatura w piwniczce ogrodowej, niezależnie od pory roku, utrzymywała się w granicach 5–8?C, takie pomieszczenie musi być izolowane przed wilgocią i zmianami temperatury. Wejście przeważnie umieszcza się od strony północnej, a otwory wentylacyjne od wschodniej. Dodatkowo, we wnętrzu wydziela się przedsionek, by zapobiec przedostawaniu się zewnętrznego powietrza bezpośrednio do komory głównej.

Wielkość i kształt piwnicy ogrodowej zależą od gustu, potrzeb oraz możliwości lokalizacyjnych i finansowych inwestora. Zwykle widoczne jest tylko wejście do takiego obiektu, reszta przysypana jest ziemią.

Fundament to podstawa

Po wyznaczeniu zarysu piwniczki, należy usunąć wierzchnią warstwę ziemi i zrobić wykop na głębokość około 2 metrów. Wykop powinien być szerszy od rzeczywistej wielkości budowanego obiektu. W miejscu ławy fundamentowej musi być on głębszy. Bezpośrednio pod ławą wylewa się kilkunastocentymetrową warstwę cementu zmieszaną z piaskiem, tzw. chudy beton. Na warstwie chudego betonu należy ułożyć warstwę papy na lepiku jako izolację przeciwwilgociową, którą łączymy następnie z izolacją ścian. Docelową głębokość i szerokość ławy wyznacza szalunek, w którym umieszcza się cztery pręty o przekroju 10 mm każdy, powiązane strzemionami z drutu o przekroju 6 mm co 30 cm. Następnie całość wypełnia się betonem klasy B15, dostarczanym w „gruszce” z cementowni.

Beton kręcony własnoręcznie nie gwarantuje powtarzalnej jakości, więc jeśli musimy zdać się na ten rodzaj zaprawy, warto polepszyć jego właściwości, dodając do mieszanki plastyfikator – Emulsję Elastyczną Atlas. Poprawia ona plastyczność i urabialność betonu, umożliwia przyrost wytrzymałości, zmniejsza skurcz betonu i tendencję do spękań.

Przy zbrojeniu fundamentów należy pamiętać o wypuszczeniu tzw. wąsów w narożach piwnicy – tak, aby później związać nimi narożne słupy betonowe podtrzymujące poziome belki żelbetowe oraz sklepienie. Beton prawidłowo pielęgnowany, tzn. regularnie polewany wodą, uzyskuje swoją trwałość po około czterech tygodniach.

Niech się mury pną do góry

Kolejnym etapem jest wzniesienie ścian piwnicy. Można je, podobnie jak ławę, wylać z betonu zbrojonego prętami stalowymi lub – jeśli warunki na to pozwalają – wznieść z bloczków betonowych, używając do tego celu Zaprawy Murarskiej Atlas. Jest ona łatwa i wygodna w użyciu, odznacza się dobra plastycznością i przyczepnością, jest materiałem mrozo– i wodoodpornym. Grubość spoiny wykonanej z zaprawy może wynosić od 6 do 40 mm.

Przy murowaniu ścian należy zostawić miejsce na wspomniane już narożne słupy oraz wolne przestrzenie na dwa kanały wentylacyjne. Słupy narożne wylewamy z betonu, podobnie jak strop, dostosowując szalunek z desek do kształtu sklepienia: płaskiego bądź łukowego. Sklepienie łukowe, trudniejsze konstrukcyjnie, nada piwniczce nieco archaiczny, stylowy charakter. Niezależnie od kształtu, strop powinien mieć grubość min. 15 cm i powinien być zazbrojony siatką z prętów o średnicy 10 mm, ułożonych w układzie krzyżowym co 10 cm.

Schodami w dół

Po stwardnieniu betonu i rozebraniu deskowania można wykonać schody. Mogą być one z betonu lub żelbetu, wykończonego okładziną ceramiczną. Zamiast betonu można użyć kamienia np. granitu, który jest naturalnym, twardym i małonasiąkliwym materiałem. Podłoże przyszłej piwniczki wypełnia się zagęszczonym, ubitym piaskiem. Położenie na tak przygotowaną powierzchnię izolacji poziomej, np. papy termozgrzewalnej, wywiniętej na ścianę, zapobiegnie podciąganiu wody z gruntu. Następnym krokiem jest wykonanie płyty betonowej z betonu klasy B15 o grubości min. 10 cm.

Jeżeli planujemy wykonanie posadzki, na przykład ceramicznej, należy wykonać podkład pod posadzkę. Proponuję użyć samorozlewnej zaprawy cementowej Atlas Postar 100 w warstwie grubości od 10 do 50 mm. Jej parametry umożliwiają użytkowanie podkładu już po 24 godzinach.

Izolacja ważna rzecz

Aby piwniczka spełniała swoją funkcję, fundamenty, ściany oraz strop muszą być zaizolowane przeciwwilgociowo i termicznie. Niewielkie spękania i nierówności na zewnętrznej powierzchni powinny zostać uzupełnione, np. Zaprawą Wyrównującą Atlas. Większe ubytki – przy pomocy Zaprawy Tynkarskiej Atlas. Należy także wykonać drenaż opaskowy wokół ścian i ław fundamentowych.

Ściany piwniczki należy zabezpieczyć przeciwwilgociowo, stosując płynne zaprawy bitumiczne lub zaprawę wodoszczelną Atlas Woder S. Pamiętajmy, że większość bitumicznych płynnych produktów do wykonywania hydroizolacji działa destrukcyjnie na styropian, więc w przypadku użycia do izolacji termicznej płyt styropianowych, należy zastosować zaprawę wodoszczelną Atlas Woder S. Przed użyciem tego produktu chłonność ściany dobrze jest zredukować emulsją gruntującą Atlas Uni–Grunt. Zaprawę Atlas Woder S nakłada się na powierzchnię ściany co najmniej w dwóch warstwach – pierwszą zawsze nanosi się pędzlem, kolejną przy pomocy pędzla lub pacy stalowej. Tak uszczelnioną ścianę izoluje się styropianem grubości 10 cm. Można go przykleić przy pomocy Zaprawy Klejącej Atlas Stopter K–20 lub Zaprawy Atlas Hoter U. Po obłożeniu styropianu folią kubełkową całość można obsypać ziemią. Zamiast zwykłego styropianu i foli kubełkowej można użyć płyt z polistyrenu ekstrudowanego, zwanego popularnie styrodurem. Jest to materiał znacznie twardszy i mniej nasiąkliwy od styropianu, a ponadto znacznie cieplejszy.

W przypadku izolacji termicznej stropu, ze względu na możliwość wystąpienia dużych obciążeń, należy używać tylko płyt ze styroduru. Między podłożem betonowym a styrodurem należy zastosować izolację z dwóch warstw folii budowlanej. Na płyty ze styroduru, w celu ich ochrony przed uszkodzeniem, kładzie się twardą folię profilowaną. Konieczny drenaż zapewni położony na folii keramzyt, przykryty najpierw geowłókniną, następnie warstwą piasku, potem agrowłókniną i przysypany ziemią. Zwieńczeniem tej wielowarstwowej konstrukcji mogą być rośliny ogrodowe, posadzone na kopule piwnicy.

Wejście na medal

Wejście to najbardziej prestiżowy element całości. Może być betonowe, obłożone okładziną ceramiczną bądź kamienną, wymurowane ze zwykłych cegieł, otynkowane, wreszcie – zrobione z klinkieru. W zależności od koncepcji, możne je wykonać w początkowej fazie – na etapie wylewania stropu – lub pod koniec wznoszenia budowli. Do wymurowania kamiennej ściany można użyć popularnej Zaprawy Cementowej Atlas, w przypadku wykończenia ściany betonowej okładziną ceramiczną, trzeba pamiętać, aby użyta do jej przyklejenia zaprawa była elastyczna, mrozo– i wodoodporna. Taką zaprawą jest np. Atlas Plus. Do przyklejenia płytek kamiennych warto użyć zaprawy na bazie białego cementu, nie powodującej przebarwień na ich powierzchni. Sprawdzi się tutaj zaprawa klejąca Atlas Karo. Przy klejeniu należy zwrócić uwagę, aby zaprawa dokładnie przylegała do podłoża i płytki, tak aby nie było pustych przestrzeni, wówczas woda nie ma szansy na dostanie się pod płytkę i jej rozsadzenie. Po około 24 godzinach od przyklejenia płytek można przystąpić do ich fugowania. Do tego celu można wykorzystać Zaprawę do Fugowania Atlas dla spoin szerokich, dostępną w 7 kolorach, lub do spoin wąskich, oferowaną w 40 barwach. Aby zwiększyć elastyczność i szczelność fugi, można ją wymieszać z Emulsją Elastyczną Atlas.

Wybudowanie wejścia z cegły klinkierowej wymaga użycia specjalistycznej zaprawy. Takim właśnie materiałem jest Zaprawa Murarska Atlas z Trasem do Klinkieru. Tras – minerał pochodzenia wulkanicznego – ogranicza możliwość wystąpienia wykwitów na wymurowanej powierzchni. Murować należy tzw. pełną spoiną, minimalizuje to bowiem możliwość przenikania wody do jej wnętrza. Nie wcześniej niż po upływie 7 dni od zakończenia murowania można przystąpić do fugowania, używając tej samej zaprawy. Ewentualne zabrudzenia należy usunąć przy pomocy emulsji Atlas Szop, środka, który doskonale likwiduje wszelkie zabrudzenia i pozostałości po zaprawach cementowych i wapiennych.

Czas na wnętrze

Ostatnim etapem budowy jest wykończenie wnętrza piwniczki. Ściany i sufit można otynkować Zaprawą Tynkarską Atlas a następnie wyszpachlować białą zaprawą Atlas Rekord, która doskonale nadaje się do pomieszczeń wilgotnych. Zawiera ona związki hydrofobowe oraz specjalne mikrowłókna, dodatkowo wzmacniające strukturę tynku. Ściany można także obłożyć okładziną kamienną, podobnie jak posadzkę. Zarówno drzwi wejściowe, jak i te dzielące piwniczkę na przedsionek i komorę główną, powinny być solidne, dodatkowo stabilizujące temperaturę w ogrodowej „lodówce”.

Uwaga; Zwróćcie uwagę na datę artykułu- niektóre technologie, materiały mogły się już zmienić.


@Partyzant Znasz zasady budowy takiego muru? Chodzi mi między innymi o sposób wiązania/układania kamienia.


Coś dla oczu i ducha :freak:
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
http://www.youtube.com/watch?v=xZb3jJE8pYM

Awatar użytkownika

Partyzant
750
Posty: 773
Rejestracja: wtorek, 24 sie 2010, 21:25
Krótko o sobie: Lubie psocić i przy okazji próbować, a najlepiej smakuje w święta kiedy delektujemy się naszymi wyrobami, i te wędzonki...
Ulubiony Alkohol: Żubrówka
Status Alkoholowy: Piwowar
Lokalizacja: Jeweuropa czyli nowy trzeci swiat
Załączniki
Re: Piwnica, Piwniczka, Ziemianka. Tworzymy Podziemny Raj.

Postautor: Partyzant » czwartek, 12 lip 2012, 23:02

Fajne wypracowanie Emiel

Aby dojść szczegółowo do budowy to musimy iść powoli - moje zdanie.
Kamień musi być kanciasty, nie okrągły. Układanie takiego muru jest bardzo proste, coś w stylu puzzle... Po prostu układasz tak aby stał jeden na drugim, a jeśli mur jest szerszy to jest bardziej łatwe.

Powiedzmy że robisz mur, dla przykładu 70 cm szerokości. Od punktu A do punktu B ustawiasz sznurek z dwóch stron: Kładziesz kamień tak jak pasuje i kombinujesz który pracuje lepiej z drugim, to znaczy ( pasować do siebie ) i podobnie jak z cegłami trzeba je wiązać . A najważniejsze trzymać pion.
Innymi słowy, pierw pasujesz kamień do struktury, a kiedy pasuje to zaprawa i w to samo miejsce wkładasz kamień.
Jesli ktoś myśli że jest wolnym człowiekiem, to oznacza że jest niewolnikiem!

Awatar użytkownika

Autor tematu
Emiel Regis
1700
Posty: 1723
Rejestracja: niedziela, 6 maja 2012, 09:18
Ulubiony Alkohol: własne nalewki, czerwone wytrawne
Lokalizacja: Picardie (Oise) Francja, Żywiec
Załączniki
Re: Piwnica, Piwniczka, Ziemianka. Tworzymy Podziemny Raj.

Postautor: Emiel Regis » piątek, 13 lip 2012, 00:06

Dzięki, to dopiero początek :freak:
Co do Twojego muru, to chcesz użyć zaprawy czy nie? Pogubiłem się.
Wiem jak się układa suchy mur, zapytałem bo nie wiedziałem na jakim etapie wiedzy jesteś.
Wbrew pozorom to nie jest takie proste, tzn. jest ale trzeba wiedzieć kilka rzeczy, min. minimalne wymiary, sposób łączenia i układania kamienia żeby taki mur był trwały.

Zapodaję kilka linków, są po francusku, ale już same obrazki dużo wyjaśnią, jest też tłumacz w Google, w razie czego pytaj.
Jak będziesz szukał na polskich stronach to taki mur nazywa się zdaje się 'mur dziki'

http://fr.wikipedia.org/wiki/Pierre_s%C3%A8che
http://lespierres-qui-parles.blog4ever. ... 84944.html
http://pierreseche.chez-alice.fr/index.html
http://www.umwelteinsatz.ch/fr/publikationen/index.htm
http://www.bricoleurdudimanche.com/fich ... seche.html
http://alaboheme.canalblog.com/archives ... 38850.html
http://www.pierreseche.com/pierres_saillantes.htm


Żeby nie było że piszę nie na temat ;) , choć i te wiadomości też mogą się okazać przydatne w powyższym temacie

http://forum.muratordom.pl/showthread.p ... k-zbiorczy - Kopalnia wiedzy w temacie piwniczek

http://forum.muratordom.pl/showthread.p ... czy/page24 - ta sama strona, ciekawe zdjęcia jak wykonać proste sklepienie łukowe
http://www.youtube.com/watch?v=xZb3jJE8pYM

Awatar użytkownika

Partyzant
750
Posty: 773
Rejestracja: wtorek, 24 sie 2010, 21:25
Krótko o sobie: Lubie psocić i przy okazji próbować, a najlepiej smakuje w święta kiedy delektujemy się naszymi wyrobami, i te wędzonki...
Ulubiony Alkohol: Żubrówka
Status Alkoholowy: Piwowar
Lokalizacja: Jeweuropa czyli nowy trzeci swiat
Załączniki
Re: Piwnica, Piwniczka, Ziemianka. Tworzymy Podziemny Raj.

Postautor: Partyzant » piątek, 13 lip 2012, 22:48

Przejrzałem wszystko :ok:

Mój mur będzie z zaprawą a szczeliny wypełnione też zaprawą. Jeśli wiesz jak robić suchy mur to spoko ( suchy- to znaczy bez zaprawy tak to rozumie ) Jest to takie same układanie kamienia tylko z dodatkiem zaprawy.

Aby mur wyszedł dobrze i estetycznie, to trzeba szukać dobrej ( ładnej gładkiej ) strony kamienia... Bierzesz kamień i patrzysz która strona ma być widoczna ta co się Tobie podoba i układasz... Trzeba sobie pomagać małymi kamyczkami ( czyli klinami ) aby kamień stał tak jak mu " powiemy ". Przed chwilą znalazłem krótki filmik. Taka mała orientacja[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=_TFEcXRnLHE&feature=related[/youtube] Na Filmiku widać że używają praktycznie suchej zaprawy, to pomaga w ustawianiu kamienia bez klinów, taką zaprawę tez się używa do robienia podłóg cementowych, później płytki itd...
Jesli ktoś myśli że jest wolnym człowiekiem, to oznacza że jest niewolnikiem!

Awatar użytkownika

Partyzant
750
Posty: 773
Rejestracja: wtorek, 24 sie 2010, 21:25
Krótko o sobie: Lubie psocić i przy okazji próbować, a najlepiej smakuje w święta kiedy delektujemy się naszymi wyrobami, i te wędzonki...
Ulubiony Alkohol: Żubrówka
Status Alkoholowy: Piwowar
Lokalizacja: Jeweuropa czyli nowy trzeci swiat
Załączniki
Re: Piwnica, Piwniczka, Ziemianka. Tworzymy Podziemny Raj.

Postautor: Partyzant » piątek, 13 lip 2012, 23:55

Jeszcze jeden filmik, mur który będę robił będzie w tym stylu, tutaj widać pustaki u mnie jest beton.
Jesli ktoś myśli że jest wolnym człowiekiem, to oznacza że jest niewolnikiem!

Awatar użytkownika

33cezary
250
Posty: 275
Rejestracja: środa, 18 lut 2009, 13:24
Krótko o sobie: Normalny zjadacz chleba.
Ulubiony Alkohol: własny wyrób
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Wschodnia Polska
Kontakt:
Załączniki
Re: Piwnica, Piwniczka, Ziemianka. Tworzymy Podziemny Raj.

Postautor: 33cezary » sobota, 14 lip 2012, 01:18

Witam.

A co powiecie na coś takiego w najniższej części budynku – niewielkie bo tylko 2 X 6.

Cezary
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika

Autor tematu
Emiel Regis
1700
Posty: 1723
Rejestracja: niedziela, 6 maja 2012, 09:18
Ulubiony Alkohol: własne nalewki, czerwone wytrawne
Lokalizacja: Picardie (Oise) Francja, Żywiec
Załączniki
Re: Piwnica, Piwniczka, Ziemianka. Tworzymy Podziemny Raj.

Postautor: Emiel Regis » sobota, 14 lip 2012, 08:20

Partyzant pisze:Mój mur będzie z zaprawą a szczeliny wypełnione też zaprawą.

Przyjąłem. Jak już zaczniesz go budować to chętnie 'wirtualnie' pomogę, parę murków już mi wyszło spod ręki.
Filmik niezły, choć ja jestem zwolennikiem innej szkoły. Tutaj to taka bardziej 'aptekarska' robota, można szybciej, ze świetnymi efektami.

33cezary
Dla niektórych, którzy akurat mają w planie budowę domu pomysł niezły, choć już na wstępie podraża konstrukcję budynku (muszą być mocniejsze fundamenty)
Zachowałbym dużą ostrożność przy takim rozwiązaniu i dołożył wszelkich starań przy układaniu wentylacji, mieszkałem kiedyś w domu z bardzo starą piwnicą, wchodziło się do niej z kuchni przez podłogę.
Po każdym wyjeździe, nawet weekendowym, gdy dom nie był na bieżąco wietrzony było czuć charakterystyczne 'zapachy' z tej piwnicy.
Widziałem rozwiązanie, gdzie w dół prowadziły kręte schody, a 'piwniczka' ograniczała się do ścian wokół nich, zabudowanymi gęsto półkami- moim zdaniem fajna sprawa żeby mieć stale kilka butelek, słoików pod ręką, nie wyklucza ono jakiejś małej ziemianki na zewnątrz, gdzie będą szlachetnie dojrzewać skarby rękodzieła ;)
http://www.youtube.com/watch?v=xZb3jJE8pYM

Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5339
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 11:55
Kontakt:
Załączniki
Re: Piwnica, Piwniczka, Ziemianka. Tworzymy Podziemny Raj.

Postautor: Zygmunt » sobota, 14 lip 2012, 10:25

Obrazek

Obrazek

Mówisz- masz :)

www.destylatorymiedziane.pl


"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"

Awatar użytkownika

pokrec
1850
Posty: 1896
Rejestracja: środa, 4 lut 2009, 23:18
Krótko o sobie: Lekko ześwirowany.
Ulubiony Alkohol: śliwki i jabłuszka, rzecz jasna. I wisienki...
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Droga Mleczna, Lokalna Grupa Galaktyk
Załączniki
Re: Piwnica, Piwniczka, Ziemianka. Tworzymy Podziemny Raj.

Postautor: pokrec » sobota, 14 lip 2012, 11:03

No, ja budowałem dom, mam trochę doświadczenia. Cały jest podpiwniczony półsuterenami - stoi na zboczu, więc piwnice "same" wyszły. Mam gdzie trzymać zbiory.
No i rzecz najważniejsza - drzwi do takiej piwniczki, połączone z alarmem w domu. Gdyby miłośnicy napojów wyskokowych z ławeczki pod sklepem ogólnospożywczo - przemysłowego dowiedzieli się o istnieniu magazynu z zapasami, i to o jakości nieskończenie wyższej w porównaniu z ich codziennymi trunkami w kolorze od zgniłojabłkowego po fioletowo - niebieski, drzwi, nawet dębowe mogłyby nie wytrzymać. No i drzwi powinny być izolowane także styropianem oraz szczelne. najlepiej zarówno wejściowe jak i te od przedsionka.
W ogóle w takiej piwniczce, pod warunkiem, że jest sucha, można spokojnie bez ogrzewania przetrwać nawet ostrą zimę, nie wspominając już o tym, jak przyjemnie się w niej spędza upalne, letnie popołudnia. A nawet - megaprzyjemnie.
Jak się taka piwniczkę zbuduje nieco głębiej (tak ze 2 metry od sufitu do powierzchni ziemi i wyposaży nieco w sprzęt bytowy (np. toaleta, mała umywalka, zbiornik wody pitnej i zapasy żywności, bateria akumulatorów / generator z zapasem paliwa, oświetlenie LED-owe), to można tam nawet miesiąc przetrwać w razie jakiejś katastrofy (np. kryzysu zadłużenia i upadku papierowej waluty mającej pokrycie w czyimś widzimisiu - a naprawdę - w kredytach pobranych przez ludzi i biznes).
Jednak głęboka piwnica juz na pewno (dla własnego bezpieczeństwa) wymagać będzie projektu kogoś, kto się zna na rzeczy.

A piwniczkę, to można murować z pełnej cegły, bez użycia zbrojenia. I układać klasyczne, ceglane sklepienie łukowe na krążynach z drewna. Robota i koszty - horrendalne, ale za to potem wygląd...

Zastanawiam się, czy na budowę piwniczki potrzebne jest pozwolenie. Bo jeśli tak - to droga przez mękę. Pamiętam, jakie ceregiele były z domem... Plik dokumentów ma ok. 20 cm wysokości, każdy dokument wymagany prawem i opłacony tak średnio kilka stów od sztuki dla "uprawnionego fachowca", któremu w polu trzeba rozwiązywać trójkąt przy mierzeniu ziemi, bo sobie zapomniał jakiegoś twierdzenia ze szkolnej geometrii.
ポーランド語が書けますちょっと。
得意は満月の仕業の酒です。
Spécialité: Chateau de Garage, serie: La Lune Pleine
Lux Lunae luceat nos!
Disclaimer: Moje uczestnictwo w tym forum ma charakter czysto edukacyjno poznawczy.

Awatar użytkownika

Partyzant
750
Posty: 773
Rejestracja: wtorek, 24 sie 2010, 21:25
Krótko o sobie: Lubie psocić i przy okazji próbować, a najlepiej smakuje w święta kiedy delektujemy się naszymi wyrobami, i te wędzonki...
Ulubiony Alkohol: Żubrówka
Status Alkoholowy: Piwowar
Lokalizacja: Jeweuropa czyli nowy trzeci swiat
Załączniki
Re: Piwnica, Piwniczka, Ziemianka. Tworzymy Podziemny Raj.

Postautor: Partyzant » sobota, 14 lip 2012, 11:39

pokrec pisze:Zastanawiam się, czy na budowę piwniczki potrzebne jest pozwolenie.


Zezwolenie jest potrzebne na wszystko! Nawet jeśli malujesz sufit w kuchni. W tym przypadku jak i w innych przypadkach chodzi o "KONTROL", co było robione w danej posesji lub mieszkaniu.
Oczywiście dużo ludzi tak jak i ja olewa niektóre pozwolenia i jest ok. Gorzej jak masz sąsiada szuje.

Powracając do piwniczek, w głąb ziemi możesz budować nawet piętra i niema problemu ( słowa mojego architekta w Hiszpanii) Co innego w górę... Ale to nie nasz temat.

Ps. Co jak co, urzędy, biura podatkowe i polityka jest taka sama na całym świecie. Czy prawica czy lewica to jest jeden grzyb.
Jesli ktoś myśli że jest wolnym człowiekiem, to oznacza że jest niewolnikiem!

Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5339
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 11:55
Kontakt:
Załączniki
Re: Piwnica, Piwniczka, Ziemianka. Tworzymy Podziemny Raj.

Postautor: Zygmunt » sobota, 14 lip 2012, 12:15

Zezwolenie nie jest potrzebne- piwniczkę robi się na zgłoszenie.

www.destylatorymiedziane.pl


"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"

Awatar użytkownika

Autor tematu
Emiel Regis
1700
Posty: 1723
Rejestracja: niedziela, 6 maja 2012, 09:18
Ulubiony Alkohol: własne nalewki, czerwone wytrawne
Lokalizacja: Picardie (Oise) Francja, Żywiec
Załączniki
Re: Piwnica, Piwniczka, Ziemianka. Tworzymy Podziemny Raj.

Postautor: Emiel Regis » sobota, 14 lip 2012, 13:57

@Zygmunt Właśnie coś takiego widziałem (kręte schody), tylko w mniejszej skali.
pokrec pisze:No, ja budowałem dom, mam trochę doświadczenia. Cały jest podpiwniczony półsuterenami - stoi na zboczu, więc piwnice "same" wyszły. Mam gdzie trzymać zbiory.

Napiszesz jak izolowałeś i czy się sprawdza?
W ogóle w takiej piwniczce, pod warunkiem, że jest sucha,...

To książkowe 70% wilgotności jest ważne, ale jeśli trzymamy wina, długi czas i z górnej półki, chodzi o wysychanie korka. Myślę że jeśli ktoś nie ma takich zapasów najlepszych win (średnie i zwykłe i tak nie wytrzymają np 30 lat) to sucha piwnica nie będzie zła, są też plusy, o których już wspomniał pokrec- można w niej wygodnie i przyjemnie spędzać czas.
Zezwolenie nie jest potrzebne- piwniczkę robi się na zgłoszenie.

@Zygmunt, jesteś pewien?
Chodzi mi o piwniczkę na zewnątrz, np 5x4m, osadzoną w 3,5 metrowym wykopie, albo 'wpuszczoną' w zbocze wzgórza.
Ostatnio słyszałem o przypadku, kiedy obok mojego rodzinnego domu sąsiad musiał rozbierać garaż zrobiony 'na dziko' bez pozwolenia, do tego kilkanaście tys zł kary.
Wszystko dzięki usłużnej sąsiadce.

Teraz coś z innej beczki- piwniczki prefabrykowane.
Podaję francuskie strony wychodząc z założenia że są trudniej dostępne z kraju bez znajomości języka, w razie niejasności pytajcie.

http://www.aoc-cave.com/construction.htm
http://www.aoc-cave.com/technologie_des_caves.htm
http://www.aoc-cave.com/tableau_de_mesures.htm
http://www.aoc-cave.com/caves_professionnelles.htm

Tutaj świetnie udokumentowana zdjęciami budowa szeregu piwnic
http://batissedepierre.centerblog.net/

Trzeba pamiętać że są duże różnice w budownictwie między Polską i Francją, to co we Francji będzie ok, u nas może nie być wystarczające z prostej przyczyny- klimat.

Widywałem nawet piwniczki wydrążane w ziemi, pod domami, tyle że akurat w tamtym regionie ziemia była na tyle zwarta że to było często spotykane. Zdaje się że w Chełmie są takie labirynty piwnic drążonych, które można zwiedzać.
W Sandomierzu też ponoć pod tym względem jest nieźle. Gdyby się ktoś wybierał to proszę o podzielenie się wrażeniami :D
A teraz coś jak zwykle dla oka i ducha :D
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
http://www.youtube.com/watch?v=xZb3jJE8pYM

Awatar użytkownika

stoney
50
Posty: 67
Rejestracja: wtorek, 14 lut 2012, 23:20
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:
Załączniki
Re: Piwnica, Piwniczka, Ziemianka. Tworzymy Podziemny Raj.

Postautor: stoney » sobota, 14 lip 2012, 14:44

Prawo Budowlane

Art. 29. 1.Pozwolenia na budowę nie wymaga budowa:
1) obiektów gospodarczych związanych z produkcją rolną i uzupełniających zabudowę zagrodową w ramach istniejącej działki siedliskowej:
a) parterowych budynków gospodarczych o powierzchni zabudowy do 35 m2, przy rozpiętości konstrukcji nie większej niż 4,80 m,
[...]
2) budynków gospodarczych, wiat i altan o powierzchni zabudowy do 10 m2, przy czym łączna liczba tych obiektów nie może przekraczać dwóch na każde 1.000 m2 powierzchni działki;
[...]
Art. 30. 1.Zgłoszenia właściwemu organowi wymaga:
1) budowa, o której mowa w art. 29 ust. 1 pkt 1-3 i pkt 5-21;
MIEĆ MIEDŹ


Brzydal
300
Posty: 328
Rejestracja: poniedziałek, 17 paź 2011, 12:51
Załączniki
Re: Piwnica, Piwniczka, Ziemianka. Tworzymy Podziemny Raj.

Postautor: Brzydal » sobota, 14 lip 2012, 17:43

Wszystko ładnie pięknie jak się ma zbocze czy niski poziom wód gruntowych, ale jak woda jest na sztych szpadla to koszty takiej piwnicy są nieporównywalne.
"Jeżeli w ogóle warto coś robić, to warto to robić dobrze" - Albert Einstein

Awatar użytkownika

JanOkowita
1950
Posty: 1978
Rejestracja: czwartek, 10 lut 2011, 13:56
Krótko o sobie: Parmezan i Ementaler, Duvel i Trappist - to moje nałogi.
Ulubiony Alkohol: Im ciekawszy i starszy tym lepszy.
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: PL
Załączniki
Re: Piwnica, Piwniczka, Ziemianka. Tworzymy Podziemny Raj.

Postautor: JanOkowita » sobota, 14 lip 2012, 18:39

Chorowałem na taką piwniczkę kilka lat temu. Niestety zbyt wysoki poziom wód gruntowych przekreślił plany. Koszty izolacji były troszkę wysokie. Piwniczka o powierzchni 15 m2 została wyceniona przez wykonawcę na 60 tys.PLN. Bez wyposażenia oczywiście :D

Pozdrawiam :poklon;

Jan Okowita
Drożdże Szlacheckie najlepszym przyjacielem człowieka.
Alkohole-domowe.pl

Awatar użytkownika

Autor tematu
Emiel Regis
1700
Posty: 1723
Rejestracja: niedziela, 6 maja 2012, 09:18
Ulubiony Alkohol: własne nalewki, czerwone wytrawne
Lokalizacja: Picardie (Oise) Francja, Żywiec
Załączniki
Re: Piwnica, Piwniczka, Ziemianka. Tworzymy Podziemny Raj.

Postautor: Emiel Regis » sobota, 14 lip 2012, 18:50

Panowie prawie zawsze można, trza po prostu pokombinować :D
W sytuacji wysokiego poziomu wód gruntowych widzę takie rozwiązanie;
Budujemy naszą 'piwniczkę' na powierzchni, z dobrą izolacją przeciwwilgociową i termiczną, a potem całość obsypujemy np grubą warstwą ziemi lub obkładamy kamieniami jak tutaj;

http://pierreseche.chez-alice.fr/couver ... lausee.htm
http://fr.wikipedia.org/wiki/Fichier:Ca ... France.JPG
http://fr.123rf.com/photo_3427930_borie ... rance.html
http://maisonsdepays.emmo.fr/?p=3

Jeśli przy tym zadbać żeby wnętrze też miało klimat to mamy piękną 'piwniczkę', tyle że na ziemi.
http://www.youtube.com/watch?v=xZb3jJE8pYM

Awatar użytkownika

Lothar von Luene
350
Posty: 379
Rejestracja: środa, 22 lip 2009, 15:51
Załączniki
Re: Piwnica, Piwniczka, Ziemianka. Tworzymy Podziemny Raj.

Postautor: Lothar von Luene » sobota, 14 lip 2012, 19:43

Emiel Regis pisze:Panowie prawie zawsze można, trza po prostu pokombinować :D

Ważne, żeby nie dać się sfotografować satelicie, jak wejście jest z domu to nie ma obawy, na dworze trzeba kopać w nocy, albo w pochmurną pogodę. Ziemię wynosimy w specjalnych woreczkach, umieszczonych w nogawkach, jak w filmie Wielka ucieczka. :D :mrgreen: :D
" Do pewnych informacji dochodzi się logiką...." ,
napisał Partyzant

Awatar użytkownika

Autor tematu
Emiel Regis
1700
Posty: 1723
Rejestracja: niedziela, 6 maja 2012, 09:18
Ulubiony Alkohol: własne nalewki, czerwone wytrawne
Lokalizacja: Picardie (Oise) Francja, Żywiec
Załączniki
Re: Piwnica, Piwniczka, Ziemianka. Tworzymy Podziemny Raj.

Postautor: Emiel Regis » sobota, 14 lip 2012, 20:05

@Lothar von Luene nie zapominaj o ubiorze zatrzymującym ciepło, inaczej podejrzą przez termowizję :?
http://www.youtube.com/watch?v=xZb3jJE8pYM


Wróć do „Aspekty Estetyczne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość