Znaleziono 58 wyników

autor: PiotrusPan
piątek, 1 paź 2021, 07:25
Forum: Wytwarzanie Nalewek
Temat: Kalinówka
Odpowiedzi: 5
Odsłony: 2556

Re: Kalinówka

Ok. Dziękuję. Dzięki waszym postom nie przekreślam jej. Jednak dodam owocu róży. Zobaczymy co się wykluje ... Pozdrawiam.
autor: PiotrusPan
czwartek, 30 wrz 2021, 21:09
Forum: Wytwarzanie Nalewek
Temat: Kalinówka
Odpowiedzi: 5
Odsłony: 2556

Re: Kalinówka

Jak długo maceriwałeś?
autor: PiotrusPan
czwartek, 30 wrz 2021, 20:01
Forum: Wytwarzanie Nalewek
Temat: Kalinówka
Odpowiedzi: 5
Odsłony: 2556

Kalinówka

Witajcie. Kilka dni temu, przemierzając bezdroża w poszukiwaniu dzikiej róży, trafiłem na piękny krzew mała ny koralowej. Owoce miała pięknie wybarwione, więc nie mogłem sobie odpuścić i narwałem ok 1.5 kg. Przyznam szczerze, że smak, a przede wszystkim zapach nijak się ma do koloru owoców. Owocki m...
autor: PiotrusPan
czwartek, 4 cze 2020, 09:00
Forum: Pierwsze Kroki
Temat: Cytrynówka z soku
Odpowiedzi: 41
Odsłony: 13373

Re: Cytrynówka z soku

Pisałem o limonkach. Te są o wiele mniejsze niż niektóre cytryny. Zresztą wytłoczyny i tak były kilka razy płukane w wodzie aby wydobyć resztę kwasowości. Kolego Rozrywek mięta teraz jest najlepsza, tylko cytryna słaba. Ja ostatnio pracuję na limonkach. Mam fajne dojście. Polecam Ci również dodać tr...
autor: PiotrusPan
poniedziałek, 11 maja 2020, 19:46
Forum: Pierwsze Kroki
Temat: Cytrynówka z soku
Odpowiedzi: 41
Odsłony: 13373

Re: Cytrynówka z soku

Dołączę się do pozytywnych opinii o tym przepisie. Zawsze wychodził przedni trunek, ale ostatnia wyszła rewelacyjna. Robiona z ok 7 kg limonek 1 kg cytryn i kilka czubów młodej mięty . Soku z owoców(wyciskany z obranych owoców) ok 1,8 l . 5 l spirytusu 96%, 10 litrów wody po płukaniu wytłoczyn 6 szk...
autor: PiotrusPan
niedziela, 3 lis 2019, 18:38
Forum: Nastawy owocowe
Temat: Sok jabłkowy nie dokończył fermentacji
Odpowiedzi: 2
Odsłony: 2332

Sok jabłkowy nie dokończył fermentacji

Witam. To kolejny sezon jabłkowy, kolejne sukcesy i porażki. Mój nastaw: 100 litrów świeżego soku tłoczonego z rożnych odmian jabłek, dla wydajności 15 kg cukru dodane w dwóch partiach 10 i 5 kg. Nastaw podzielony na dwie równe części. Pierwszy 60l na drożdżach Aromatic wine complet, drugi ok 40 l. ...
autor: PiotrusPan
środa, 1 maja 2019, 20:19
Forum: Przechowywanie destylatu
Temat: Beczka dębowa - przechowywanie destylatu
Odpowiedzi: 1441
Odsłony: 528567

Re: Beczka dębowa - przechowywanie destylatu

Destylat jabłkowy zlałem. Sklarowany został zabutelkowany. Czuć bardziej dębinę niż jabłko. Zobaczymy co czas naprawi. Beczułkę zalałem ponownie destylatem z kukurydzy zaprawionym przepalanką wg. Cieślaka. Po dwóch tygodniach pierwsza dolewka 150 m.l Przerażają mnie te anioły. Beczka sucha stoi w sp...
autor: PiotrusPan
środa, 1 maja 2019, 20:08
Forum: Wytwarzanie Nalewek
Temat: Owoce liofilizowane na nalewki
Odpowiedzi: 3
Odsłony: 3229

Re: Owoce liofilizowane na nalewki

Dzięki za porady koledzy. Z tego co mogę dodać; wiśnia na spirytusie 55vol rokuje bdb, porzecza czarna na rumie 55vol przebija wszystko, jeżyna bez rewelacji ale za dużo destylatu do owoców dałem zresztą destylat z kukurydzy dosyć oleisty wyszedł, truskawki nie polecam.
autor: PiotrusPan
czwartek, 18 kwie 2019, 13:25
Forum: Przechowywanie destylatu
Temat: Beczka dębowa - przechowywanie destylatu
Odpowiedzi: 1441
Odsłony: 528567

Re: Beczka dębowa - przechowywanie destylatu

Witajcie. Minął już drugi miesiąc odkąd zalałem pięciolitrową beczułkę 55% destylatem z jabłek. Moje obserwacje: Dosyć duże ubytki płynu, dolałem już ok 0,7 l alkoholu, przy czym ostatnie 200 ml. to wino ryżowe, z racji tego, że zostawiłem tylko 0.5 l surowca na dolewki.(Nie podpijam) Kolor destylat...
autor: PiotrusPan
czwartek, 18 kwie 2019, 11:07
Forum: Wytwarzanie Nalewek
Temat: Owoce liofilizowane na nalewki
Odpowiedzi: 3
Odsłony: 3229

Owoce liofilizowane na nalewki

Witam. Ostatnio wpadło mi w ręce ok kg owoców poddanych procesowi liofilizacji. Są to porzeczka czarna, jeżyna, żurawina i wiśnia. Czy ma ktoś z kolegów doświadczenie z nalewkami z takich ,,suszków,,? Mam ok 5 litrów przedębionego rumu 55 vol., ok 10 litrów dobrego alkoholu na bazie kukurydzy 45vol....
autor: PiotrusPan
piątek, 15 mar 2019, 16:47
Forum: Przywitaj Się!
Temat: Jelek76
Odpowiedzi: 4
Odsłony: 2154

Re: Jelek76

Witaj. Jeśli warzysz piwa to zacieranie ci nie obce , a smaki wynagrodzą trudy.
autor: PiotrusPan
piątek, 15 mar 2019, 16:11
Forum: Zaciery zbożowe i ziemniaczane
Temat: Łatwy Kwaśny Zacier Wujka Jessie (kukurydza).
Odpowiedzi: 1655
Odsłony: 754009

Re: Łatwy Kwaśny Zacier Wujka Jessie (kukurydza).

U mnie pracuje już szósty nastaw, jednak zauważyłem, że drożdże (bayanus) są jakby słabsze. Przy trzecim, czwartym nastawie w beczce prawie armagedon. Teraz fermentuje, ale wolniej. Zapodałem paczkę odżywki i znowu śmigają aż miło popatrzeć. Myślę że dociągnę jeszcze ze dwa nastawy i zrobię sobie pr...
autor: PiotrusPan
piątek, 15 mar 2019, 16:04
Forum: Przywitaj Się!
Temat: Maniekkk
Odpowiedzi: 3
Odsłony: 2038

Re: Maniekkk

Na takim samym sprzęcie zrobiłem dużo fajnych trunków, ale dużo też nie fajnych. Czytaj, ćwicz i nie wypij wszystkiego od razu żebyś mógł za kilka lat spróbować swoich pierwszych specjałów. Witaj.
autor: PiotrusPan
piątek, 15 mar 2019, 15:56
Forum: Nastawy owocowe
Temat: Nastaw z soku jabłkowego, będzie czuć po destylacji ?
Odpowiedzi: 46
Odsłony: 14853

Re: Nastaw z soku jabłkowego, będzie czuć po destylacji ?

I nie zraź się po pierwszym razie. Przy jabłkach dość długo lecą przedgony. Wytrwaj jak najdłużej. Destylat nabierze jako takiej ogłady po pewnym czasie. Na początku nie oszałamia, lecz to się zmieni.
autor: PiotrusPan
piątek, 15 mar 2019, 15:47
Forum: Destylacja metodą reflux ratio
Temat: Pierwsza destylacja na kolumnie miedzianej
Odpowiedzi: 10
Odsłony: 4652

Re: Pierwsza destylacja na kolumnie miedzianej

Dużo nie zepsułeś. Z siedmiu kg cukru powinieneś otrzymać ok 6-7 l 50% alkoholu, więć 2,7 l 95% to ok. Nie oglądaj się na termometr w szczycie głowicy. Przy rektyfikacji pracuj tylko na dolnym termometrze. Ważne żeby temperatura na nim była stała. Drobne wahnięcia są dopuszczalne, jednak przy wzrośc...
autor: PiotrusPan
piątek, 15 lut 2019, 18:18
Forum: Nastawy owocowe
Temat: Owocowe brandy dla początkujących.
Odpowiedzi: 1371
Odsłony: 566147

Re: Owocowe brandy dla początkujących.

Wydestylowałem swój 60 litrowy nastaw z soku i 6 kg glukozy. Destylowałem na dwa razy. Surówka z pierwszej destylacji wlana do drugiego nastawu. Po dwutygodniowym sklarowaniu, jednorazowa destylacja z cięciem frakcji. Urobek to prawie 6 l ok 72%. Ok 1.2 l pogonu i no właśnie ... Przedgon nie miał ko...
autor: PiotrusPan
piątek, 15 lut 2019, 17:25
Forum: Nastawy owocowe
Temat: Pierwszy Calvados
Odpowiedzi: 67
Odsłony: 21786

Re: Pierwszy Calvados

Jednak nie posłucham kolegi wawaldek11. Dobra rada oczywiście z jego strony. Nie mam jednak więcej na tę chwilę jabłkowicy niż 5 l, a anioły swoje odbiorą. Poza tym nie mam w ogóle doświadczenia ze smakiem destylatu z beczki. Jestem w trakcie fermentacji kolejnego nastawu ŁKZWJ, tego planuję więcej,...
autor: PiotrusPan
piątek, 15 lut 2019, 17:12
Forum: Przepisy smakowe
Temat: Ruda Szmata;)
Odpowiedzi: 70
Odsłony: 36499

Re: Ruda Szmata;)

Nastawione na destylacie z ŁZWJ. Zawsze podobały mi się rude. Gdzieś widziałem ,,Zardzewiały dach oznacza wilgoć w piwnicy".
autor: PiotrusPan
środa, 13 lut 2019, 11:22
Forum: Nastawy owocowe
Temat: Pierwszy Calvados
Odpowiedzi: 67
Odsłony: 21786

Re: Pierwszy Calvados

Wiem,że tych informacji jest dużo na forum. Dużo też ich przeczytałem i mam mętlik w głowie. Proszę o radę . Zakupiłem 5l dębową beczkę i zamierzam zalać ją destylatem z jabłek o mocy 52%. Beczułkę przez 5 dni zalewałem gorącą wodą, aż ostatnia wylana woda prawie nie posiadała koloru. Pytanie jak dł...
autor: PiotrusPan
sobota, 2 lut 2019, 10:56
Forum: Łączenie
Temat: Co Wygodniejsze? Tri clamp, czy SMS?
Odpowiedzi: 42
Odsłony: 24725

Re: Co Wygodniejsze? Tri clamp, czy SMS?

Napisałem ,,wydaje mi się,, ponieważ nie mam nigdzie tego złącza. Ok nie mam to nie powinienem się udzielać. Jednak kilka razy odkręcałem dwu calowy wlew podczas gotowania 2.5 i wiem że gorące gwinty się łatwo nie poddają. Jeśli po gotowaniu SmS zasysa się tak samo to widzę wyrzną przewagę TC. A wie...
autor: PiotrusPan
sobota, 2 lut 2019, 10:17
Forum: Przepisy na Nalewki i Likiery
Temat: TARNINÓWKA
Odpowiedzi: 38
Odsłony: 32715

Re: TARNINÓWKA

Polecam tarninę zalać rumem. Mi rum 80% zmętniał przy rozcieńczaniu, więc przeznaczyłem całość ok 4 l na nalew tarninową. Zalałem ok 2 kg owocu z zamrażarki, dodałem sok z cytryny i susz ze skórek cytrynowych. Lekko dosłodziłem miodówką 45 %. Już po miesiącu bardzo dobre. Ale muszę sobie wmówić że z...
autor: PiotrusPan
sobota, 2 lut 2019, 09:21
Forum: Łączenie
Temat: Co Wygodniejsze? Tri clamp, czy SMS?
Odpowiedzi: 42
Odsłony: 24725

Re: Co Wygodniejsze? Tri clamp, czy SMS?

Ja kolumnę 2.2m stawiam na kegu sam i jedną ręką spokojnie zapinam TC. Problem jest na koniec procesu gdy chcesz rozmontować gorący sprzęt, bo musisz przytrzymać w pionie gorącą kolumnę jedną ręką. Z SMS wydaje mi się że trzeba za każdym razem uszczelniać gwint taśmą teflonową a po destylacji rozkrę...
autor: PiotrusPan
czwartek, 31 sty 2019, 18:27
Forum: Przepisy smakowe
Temat: Skórki z jabłek jako aromat do destylatu?
Odpowiedzi: 18
Odsłony: 8408

Re: Skórki z jabłek jako aromat do destylatu?

Ja podzieliłem 60 litrowy nastaw z samego soku na dwa równe pierwszy z nich zasiliłem glukozą i po destylacji dolałem do drugiego. teraz moc drugiego nastawu szacuję na jakieś 25% Po miesięcznej maceracji idzie na kolumnę.
autor: PiotrusPan
środa, 30 sty 2019, 14:22
Forum: Destylacja i rektyfikacja metodą pot still
Temat: Alkohole smakowe a wypełnienie
Odpowiedzi: 4
Odsłony: 3840

Re: Alkohole smakowe a wypełnienie

Moim skromnym zdaniem, czas wszystko naprawi. Sam zdziwiłem się gdy jabłkowe brandy po drugiej destylacji zgubiło część, jak nie całość aromatu. Ale wąchałem ciepły destylat i świeży. Już po miesiącu zmiana zdecydowanie na plus. Wypełnienie może zostać, nie przeszkadza.
autor: PiotrusPan
środa, 30 sty 2019, 13:52
Forum: Problemy i pytania
Temat: Poznajcie „Grażynę” - prośba o ocenę
Odpowiedzi: 11
Odsłony: 4120

Re: Poznajcie „Grażynę” - prośba o ocenę

Tak naprawdę z tym ocieplaniem kolumny to bym się zastanowił. Sam posiadam kolumnę od kolegi Zygmunta, a on sam jako projektant i producent tych laleczek nie proponuje ocieplania kolumny(nawet napisane jest w instrukcji), ale jest już twoja więc zrobisz co myślisz. Bufor jak najbardziej, jeśli masz ...
autor: PiotrusPan
środa, 30 sty 2019, 12:44
Forum: Nastawy owocowe
Temat: Owocowe brandy dla początkujących.
Odpowiedzi: 1371
Odsłony: 566147

Re: Owocowe brandy dla początkujących.

W zasadzie to nie wiem. :P Ale zauważyłem, że jeśli każdy nastaw tej samej objętości i tym samym blg, a zawsze słodzę do 22, wygotowuję do 94 C w kegu, tj. ok 54% pary alkoholu, to na 10 półce temp oscyluje w granicach 83C. To wydaje mi się bezpieczną granicą, żeby kończyć odbiór serca i zacząć segr...
autor: PiotrusPan
środa, 30 sty 2019, 09:24
Forum: Zaciery zbożowe i ziemniaczane
Temat: jak zrobic zacier z kukurydzy ??? oto jest pytanie
Odpowiedzi: 60
Odsłony: 73158

Re: jak zrobic zacier z kukurydzy ??? oto jest pytanie

Wczoraj nastawiłem pierwszy mój nastaw na zmielonej kukurydzy. 3 kg kukurydzy 1.5 słodu jęczmiennego 5 kg cukru woda 23l , bayanusy. Zaczęło pracować po dosłownie godzinie, teraz trochę zwolniło, bo w piwnicy tylko 15 C. Po odpędzie planuję dwa kolejne nastawy. Pierwszy na gęstwie pozostałej po ferm...
autor: PiotrusPan
środa, 30 sty 2019, 09:16
Forum: Nastawy owocowe
Temat: Owocowe brandy dla początkujących.
Odpowiedzi: 1371
Odsłony: 566147

Re: Owocowe brandy dla początkujących.

Z doświadczenia. Moc gorącego urobku mierzona w papudze jest ok 6-8 % wyższa niż w rzeczywistości. Sam się na to nabrałem odbierając do 50% napuściłem sporo pogonów. Co ciekawe czuć je dopiero następnego dnia, a po rozcieńczeniu destylatu zdecydowałem , że pójdzie z powrotem na rury. Teraz serce odb...
autor: PiotrusPan
poniedziałek, 28 sty 2019, 08:22
Forum: Nastawy owocowe
Temat: Owocowe brandy dla początkujących.
Odpowiedzi: 1371
Odsłony: 566147

Re: Owocowe brandy dla początkujących.

Witam kolegów. Po lekturze postu, pomimo stycznia zdecydowałem się na pierwszy nastaw jabłkowy. Zakupiłem więc 60 litrów soku wyciskanego na zimno z jabłek reneta i jonagold (koszt w okolicach Grójca to 80 zł) Sok słodko kwaśny, blg 15. Do soku podgrzanego przez grzałkę z termostatem ( w piwnicy jes...
autor: PiotrusPan
piątek, 25 sty 2019, 13:28
Forum: Nastaw na Rum
Temat: DOMOWY RUM - PRZEPISY
Odpowiedzi: 630
Odsłony: 255195

Re: DOMOWY RUM - PRZEPISY

Koledzy nie czuję się urażony w żaden sposób. Wawaldek11 nie godnym częstować wielokrotnie opisywanego i słynącego na forum ze swoich produktów ,,guru". Moja przygoda z kolumną jest dopiero na początku drogi. Sam jeszcze nie wiem w którą stronę się rozwinie, bo nie znam wielu smaków (tych własn...
autor: PiotrusPan
piątek, 25 sty 2019, 11:59
Forum: Destylacja i Rektyfikacja
Temat: Zapach destylatu ze słodu
Odpowiedzi: 8
Odsłony: 3574

Re: Zapach destylatu ze słodu

Dzięki wawaldek11. Znam smak młodego trunku, kartka z opisem na butlę i do teściów do spiżarki na rok. (teściowie abstynenci, więc tam spokojnie postoi)
autor: PiotrusPan
piątek, 25 sty 2019, 10:48
Forum: Destylacja i Rektyfikacja
Temat: Zapach destylatu ze słodu
Odpowiedzi: 8
Odsłony: 3574

Re: Zapach destylatu ze słodu

Ja zaprawiłem gotowy destylacik w ilości 3 litrów dwoma szczapkami dębu opieczonymi w piekarniku. Już po trzech dniach dąb oddał kolor, ale zapach na razie mało atrakcyjny (mokrej deski) w smaku podobnie. Nigdy nie żułem mokrego drewna, ale myślę że tak właśnie by smakowało. Same podpieczone szczapk...
autor: PiotrusPan
piątek, 25 sty 2019, 08:55
Forum: Nastaw na Rum
Temat: DOMOWY RUM - PRZEPISY
Odpowiedzi: 630
Odsłony: 255195

Re: DOMOWY RUM - PRZEPISY

Właśnie te opisy i wnioski poddaję waszej opinii i racjonalnej krytyce. W nielicznym gronie znajomych nie mam nikogo kto para się naszym hobby, a nawet nikogo kto jak ja gustuje w swojskich destylatach. Bazuję więc na waszej wiedzy koledzy i szukam wsparcia, ale również krytyki, nieraz nie bacząc na...
autor: PiotrusPan
czwartek, 24 sty 2019, 20:40
Forum: Nastaw na Rum
Temat: DOMOWY RUM - PRZEPISY
Odpowiedzi: 630
Odsłony: 255195

Re: DOMOWY RUM - PRZEPISY

Doody , z szacunkiem dla stażu i wiedzy z której korzystałem nie raz, ale twoja uwaga nie wniosła wiele co do mojego postu, czy tego co opisałem i czego spodziewałem się od bardziej doświadczonych kolegów, czyli cennych rad. Bez urazy.
autor: PiotrusPan
czwartek, 24 sty 2019, 13:48
Forum: Nastaw na Rum
Temat: DOMOWY RUM - PRZEPISY
Odpowiedzi: 630
Odsłony: 255195

Re: DOMOWY RUM - PRZEPISY

Więc ciąg dalszy przygody z rumem. Niestety nie tak radosny jak pierwsza część. Z pięciu litrów ,,czystego,, serducha o mocy 89 %, wyszła moc 83%. Destylat był jeszcze ciepły. No nic to , myślę i tak nieżle. Co miało iść do dębu, poszło. Półtora litra poszło na 2 kg wiśni bez pestek i dolałem 1.3 l ...
autor: PiotrusPan
wtorek, 22 sty 2019, 12:18
Forum: Nastaw na Rum
Temat: DOMOWY RUM - PRZEPISY
Odpowiedzi: 630
Odsłony: 255195

Re: DOMOWY RUM - PRZEPISY

Witajcie Panowie. Popełniłem właśnie swój pierwszy rum. Nastawy były dwa . Pierwszy 27l 2 kg melasy 5 kg cukru trzcinowego 22 blg drożdże kobra rum. Fermentacja 10 dni w temp. 15 C. blg 0. Po próbie sklarowania turbo clarem pojawił się jakby kożuch, coś jak ścięte jajko. Na szczęście dało się rozmie...
autor: PiotrusPan
sobota, 12 sty 2019, 12:50
Forum: Przywitaj Się!
Temat: d-van
Odpowiedzi: 3
Odsłony: 1730

Re: d-van

Cześć i czołem. Sporo już przeczytałeś, sporo już wiesz.Teraz nastawiaj, gotuj, smakuj, bladź i poprawiaj błędy powodzenia.
autor: PiotrusPan
czwartek, 10 sty 2019, 11:38
Forum: Przywitaj Się!
Temat: adela13222
Odpowiedzi: 5
Odsłony: 2248

Re: adela13222

Hej Adela. Dużo czytaj więcej praktykuj. Powodzenia.
autor: PiotrusPan
wtorek, 1 sty 2019, 20:33
Forum: Wytwarzanie Wina
Temat: Pierwsze wino-pytania i obawy
Odpowiedzi: 16
Odsłony: 5134

Re: Pierwsze wino-pytania i obawy

Drożdże już swoje wypracowały bez cukru nie wstaną. 0,4 l spirytusu to ok na ok.40 l wina. Smak się nie zmieni, a z pirosiarczynami łatwo przegiąć.
autor: PiotrusPan
poniedziałek, 31 gru 2018, 08:43
Forum: Wytwarzanie Wina
Temat: Pierwsze wino-pytania i obawy
Odpowiedzi: 16
Odsłony: 5134

Re: Pierwsze wino-pytania i obawy

Z podgrzewaniem jest sporo zabawy, myślę że dużo łatwiej wzmocnić je spirytusem, a następnie dosłodzić małą próbkę w ciepłym miejscu, aby zobaczyć czy drożdże padły. Jeśli tak to dosłodzić całość i czekać aż stanie się klarowne.

Wyszukiwanie zaawansowane