Pion kolumny rektyfikacyjnej

Otrzymywanie spirytusu z wykorzystaniem kolumn rektyfikacyjnych.

Autor tematu
Kamyk12
50
Posty: 88
Rejestracja: niedziela, 30 lip 2017, 19:18
Podziękował: 2 razy

Post autor: Kamyk12 »

Cześć wszystkim,
Zastanawiam się z czystej ciekawości nad wpływem idealnego pionu kolumny rektyfikacyjnej na proces. Czy idealny pion coś może zmienić/poprawić? Ja osobiście nie robiłem specjalnych testów, ale wiem, że kolumna nie zawsze jest idealnie pionowo w trakcie procesu, mimo to nie dostrzegłem jakiś różnic w procesie czy też jakości. Może pionowanie kolumny wystarczy przeprowadzić na tz. "oko" i to będzie wystarczające?
Awatar użytkownika

jakis1234
2500
Posty: 2538
Rejestracja: sobota, 30 lip 2016, 16:57
Ulubiony Alkohol: Zależy od nastroju i dostępności.
Status Alkoholowy: Winiarz
Podziękował: 233 razy
Otrzymał podziękowanie: 441 razy
Re: Pion kolumny rektyfikacyjnej

Post autor: jakis1234 »

Ważne, żeby flegma nie spływała po ściankach, tylko trafiała na wypełnienie. Im bardziej na środek, tym lepiej.
Generalnie pionuję kolumnę na oko, przez latarkę widzę jak leci i nie przejmuję się idealnym ustawieniem.
Też jestem ciekawy jak inni?
Pozdrawiam z opolskiego.

aakk
1150
Posty: 1160
Rejestracja: poniedziałek, 7 sty 2019, 18:55
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 20 razy
Otrzymał podziękowanie: 100 razy
Kontakt:
Re: Pion kolumny rektyfikacyjnej

Post autor: aakk »

Im mniejszy pion tym gorsza wymiana para/ciecz. Szczególnie zauważalne przy wysokich kolumnach i większych średnicach. Wydłuża się w tym wypadku czas potrzebny do ustabilizowania aż do problemu z ustabilizowaniem kolumny. Bardzo dobrze obrazuje to termometr na 10 półce, w przypadku wypionowanej kolumny po ruszeniu par w górę temperatura po x minutach spada do okolic 78*C. Jeśli kolumna będzie stała krzywo nawet po godzinie na 10 półce nadal będzie więcej ( powyżej 80 ). Jak się dół rury przy 3 metrowej konstrukcji mija z górą to flegma leci jedną stroną a pary tam gdzie mają lżej czyli drugą.
Destylatory ze stali nierdzewnej.
www.ak-spaw.pl
facebook.com/akspawpl
Zapraszam

Autor tematu
Kamyk12
50
Posty: 88
Rejestracja: niedziela, 30 lip 2017, 19:18
Podziękował: 2 razy
Re: Pion kolumny rektyfikacyjnej

Post autor: Kamyk12 »

@jakis1234 ja właśnie nie mam latarki i ciężko to zaobserwować. Jedyne co mogę to ustawić do pionu do poziomicy, o ile kolumna jest prosta.
@aakk to już chyba kolumna musi być extremalnie krzywo, aby się nie ustabilizowała?

aakk
1150
Posty: 1160
Rejestracja: poniedziałek, 7 sty 2019, 18:55
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 20 razy
Otrzymał podziękowanie: 100 razy
Kontakt:
Re: Pion kolumny rektyfikacyjnej

Post autor: aakk »

Dół się musi minąć z górą. Ekstremalne i na życzenie, to taka ciekawostka. Raczej nikomu się nie zdarzyła i przeciętny użytkownik nie ma co się o to obawiać. Wypionować do oka i będzie ok.
Destylatory ze stali nierdzewnej.
www.ak-spaw.pl
facebook.com/akspawpl
Zapraszam
Awatar użytkownika

MASaKrA_Domingo
1000
Posty: 1047
Rejestracja: wtorek, 31 mar 2020, 21:29
Krótko o sobie: Uczmy się nie wyważać otwartych drzwi.
Ulubiony Alkohol: Czysta
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 47 razy
Otrzymał podziękowanie: 175 razy
Re: Pion kolumny rektyfikacyjnej

Post autor: MASaKrA_Domingo »

Ale przy aabratkach, które mają tendencję do ciągnięcia kolumny w jedną stronę, może się zdarzyć. Zwłaszcza przy dłuższych niż standardowe kolumnie.

Dlatego dobrze mieć kawałek linki, sznurka i przywiązać do elementu nad głowicą. Ja tak robię i rozwiązuje to problemy z pionem.
Alkohol pity z umiarem nie szkodzi nawet w dużych ilościach!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Destylacja metodą reflux ratio”