Piła do drewna

Dowolne tematy i off-topowe rozmowy. Piszcie tu to na co tylko macie ochotę, luźnie gadki i tak dalej, możecie się powyżywać. :)
Regulamin forum
W tym dziale można rozmawiać na luzie o wielu tematach.

Obowiązuje zakaz poruszania tematów POLITYCZNYCH. Tematy takie będą kasowane lub moderowane.
Awatar użytkownika

Autor tematu
Mrooq
250
Posty: 278
Rejestracja: środa, 1 wrz 2021, 19:04
Podziękował: 4 razy
Otrzymał podziękowanie: 33 razy

Post autor: Mrooq »

Witam
Posiadam na działce starą krajzegę, jeszcze na pas transmisyjny i osobno silnik 5,5kw.
Pierwszym pomysłem było jej przerobienie, zamontować silnik bezpośrednio do niej, szajby zamienić na koła pasowe, dorobić koła dla poprawy mobilności.
Ale... Wałek delikatnie ujmując już lata świetności ma za sobą... Krajzega jest dość niska, co przekłada się na słaby komfort pracy i ogólnie z szybkiej przeróbki zrobiło się kupę roboty co też przekłada się na dodatkowe koszta.
Wpadłem na pomysł że może by zakupić jakąś nową pile, tu jak na razie wybór kieruję w stronę

Metabo tkhs 315c 400v
Lub
Atika A301916 3300 W

A z silnika i ramy starej krajzegi z czasem zrobić sobie łuparkę świdrową.

Lub na bazie tego silnika zbudować nową krajzegę (mniejszą od starej) bo tamtą żeby przestawić trzeba 4 chłopa, niby da radę i we 2 ale wielkie I ciężkie bydlę jest.

Pytanie czy ktoś miał styczność z w/w piłami?
Czy może jest coś innego wartego uwagi?
W budżecie 1500 PLN (+/-200/300)

A może jednak zostać przy budowie czegoś od podstaw?

Będę wdzięczny za jakieś opinie lub porady.

Ps. Ogólnie ma służyć głównie do cięcia drewna opałowego a czasem do jakich drobnych konstrukcji, więc precyzja typowo dla stolarza meblowego nie jest konieczna
Ostatnio zmieniony niedziela, 21 sie 2022, 17:34 przez Mrooq, łącznie zmieniany 1 raz.
Kaca po ostrej imprezie masz wtedy jak bardziej pamiętasz muzykę której słuchałeś, niż kobiety z którymi tańczyłeś.
promocja
Awatar użytkownika

kiwitom23
1500
Posty: 1541
Rejestracja: środa, 2 gru 2020, 23:23
Krótko o sobie: Więcej czasu mojego życia spędziłem poza Polską, mieszkałem w Niemczech, USA, Singapurze, HongKongu, na Javie i na Nowej Zelandii i z tą ostatnią jestem najmocniej emocjonalnie związany.
Ulubiony Alkohol: Whisky, a przede wszystkim irladzka whiskey, choć i burbonem nie pogardzę
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 135 razy
Otrzymał podziękowanie: 218 razy
Re: Piła do drewna

Post autor: kiwitom23 »

Nie mam co prawda doświadczeń z pilarkami stołowymi, ale mam ręczną i bardzo sobie chwalę. Ja bym szedł w Makitę, korzystam z elektronarzędzi tej firmy od lat i nigdy się na nich nie zawiodłem. Zobacz tutaj: https://www.bricoman.pl/pilarka-stolowa ... 1pEALw_wcB
"Inteligentni ludzie są często zmuszani do picia, by bezkonfliktowo spędzać czas z idiotami." Ernest Hemingway

wawaldek11
2500
Posty: 2896
Rejestracja: niedziela, 14 lis 2010, 22:18
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem, który ma więcej radości z dawania niż z brania.
Ulubiony Alkohol: niepospolity i najlepiej bez banderolki; poszukiwania ciągle trwają...
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Puszcza Goleniowska
Podziękował: 159 razy
Otrzymał podziękowanie: 298 razy
Re: Piła do drewna

Post autor: wawaldek11 »

Te podlinkowane, to popierdułki do cięcia chrustu chyba :)
Jaką średnicę ma stara piła? Ile nad stołem? Daj fotkę starej piły.
Pozdrawiam,
Waldek
Awatar użytkownika

Autor tematu
Mrooq
250
Posty: 278
Rejestracja: środa, 1 wrz 2021, 19:04
Podziękował: 4 razy
Otrzymał podziękowanie: 33 razy
Re: Piła do drewna

Post autor: Mrooq »

Ręczna i ja mam, ale mimo wszystko będę miał do pocięcia drewno z całego dachu (co grubsze pójdzie pod spalinową) nie licząc całej gałęziówki jaka będę musiał pociąć.
A tego będzie z kilkunastu drzew więc ręczna odpada.
A ta makita z linku jest na 230v... Nie po to 60m przewodu silowego prowadziłem (niby głównie jako zasilanie do destylatora co by mieć 2 fazy) :D żeby nie korzystać.
Na 230V mam takie maleństwo stołowe i przy troszkę grubszym lub dłuższym kawałku listewki, krzyczę.... Mocy przybywaj.
Ale poszukam makity na 400V choć metabo będzie ta sama klasa co makita albo nawet wyżej.
wawaldek11 pisze:Jaką średnicę ma stara piła? Ile nad stołem? Daj fotkę starej piły.
Nie wrzucę fotki bo już wróciłem z działki, chyba że w przyszły weekend.
Średnicę ma 450-500mm i jest to z 40 letnia piła z dobrej stali węglowej, aczkolwiek kilku zębów już jej brak, do tego spory luz na wałku, kilka lat pod chmurką też swoje zrobiło, blat też ruina, a piła ok 15 cm ponad blat wystaje
Ostatnio zmieniony niedziela, 21 sie 2022, 23:32 przez Mrooq, łącznie zmieniany 1 raz.
Kaca po ostrej imprezie masz wtedy jak bardziej pamiętasz muzykę której słuchałeś, niż kobiety z którymi tańczyłeś.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Po Godzinach”